Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Granice bezpieczeństwa

Michał Piekarski | 2017-07-04
Niszczyciel min "Kormoran"; Fot. autor

Niszczyciel min "Kormoran"; Fot. autor

Pod koniec maja opublikowana została „Koncepcja Obronna Rzeczypospolitej Polskiej” będącą podsumowaniem Strategicznego Przeglądu Obronnego. Jest to dokument ciekawy, opisujący zasadnicze uwarunkowania bezpieczeństwa Polski w perspektywie najbliższych piętnastu lat i określający planowane kierunki rozwoju Sił Zbrojnych. Zarazem dokument ten zawiera stwierdzenia budzące pewne, acz istotne wątpliwości.

Zobacz także

Michał Piekarski Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach” Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza...

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza granicami państwa, co jakiś czas niestety powracają kwestie dotyczące historii i tradycji.

Michał Piekarski Anatomia Zamachu

Anatomia Zamachu Anatomia Zamachu

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Michał Piekarski Scenariusz Chaosu

Scenariusz Chaosu Scenariusz Chaosu

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez...

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez wydawnictwo WarBook.

Nie chodzi tu bynajmniej o Wojska Obrony Terytorialnej, którym media poświęcają ostatnio wiele uwagi, a których ostateczny kształt i zakres zadań najprawdopodobniej wyklaruje się w ciągu najbliższych lat, wraz z budową struktur i kolejnymi etapami szkolenia podddziałów i oddziałów tych sił.

Nie chodzi tu także o rozwój Wojsk Specjalnych, który wydaje się w chwili obecnej, ponownie, pomimo kontrowersji dotyczących głównie zmian kadrowych, niezagrożony, przeciwnie, na łamach „Koncepcji...” mówi się o wzmocnieniu ich potencjału, choć nie wspomina się o szczegółach, co akurat, mając na uwadze wymogi ochrony informacji niejawnych, może być uzasadnione.

Problematyczne jednak jest w tym dokumencie zdefiniowanie roli sił Marynarki Wojennej. Jej podstawowym zadaniem będzie przygotowanie obrony polskiego Wybrzeża i uniemożliwienie przeciwnikowi panowania nad południowym Bałtykiem. Jest  to odmienna myśl, niż wyrażona w opracowanej przez Biuro Bezpieczeństwa Narodowego, Strategicznej Koncepcji Bezpieczeństwa Morskiego

Dla wykonania tego zadania Marynarka Wojenna będzie dysponować nadbrzeżnymi jednostkami rakietowymi, okręty podwodne, siły minowe, załogowe i bezzałogowe platformy rozpoznawcze, wzmocniony ma być także komponent lotniczy. Potwierdził to, w niedawnym wywiadzie dla „Polski Zbrojnej” wiceminister obrony narodowej, Tomasz Szatkowski. 

Można się więc spodziewać kontynuacji prób pozyskania okrętów podwodnych, włącznie z ryzykowną technicznie próbą licencyjnej budowy tych jednostek w Polsce, dalszej rozbudowy Morskiej Jednostki Rakietowej , kontynuacji budowy niszczycieli min w ramach programu „Kormoran”. Bardziej mgliste (poza obietnicą pozyskania pocisków przeciwokrętowych dla samolotów F-16 ) są w tym momencie zapowiedzi wzmocnienia lotnictwa morskiego i nabycia (jakich?) systemów bezzałogowych. Nie będzie natomiast planowane pozyskanie nowych nawodnych okrętów bojowych, takich jak korwety czy fregaty. Być może jedynie uda się pozyskać używane fregaty rakietowe z Australii, co było by dobrym wyborem...ale na czas przejściowy, do pozyskania fabrycznie nowych okrętów. 

Jest to pomysł na modernizację kłopotliwy, z kilku powodów. Przede wszystkim, budowa takiego systemu antydostępowego, fortyfikującego południowy Bałtyk, oznacza wycofanie się Marynarki Wojennej tylko do tego akwenu. Było by to zrozumiałe, w skrajnie niekorzystnej sytuacji strategicznej, porzucenia przez sojuszników i konieczności obrony własnego wybrzeża przed obcym desantem. Oczywiście, jest to system możliwy do zbudowania. Trzy Nadbrzeżne Dywizjony Rakietowe z pociskami NSM o zasięgu przekraczającym sto osiemdziesiąt kilometrów są potencjałem, z którym należy się liczyć, zwłaszcza że pociski te mogą razić z wysoką skutecznością okręty, jak i cele lądowe. Ich uzupełnieniem są obecnie okręty rakietowe projektu 660 z pociskami RBS-15 o porównywalnym zasięgu, dodatkowy potencjał może stworzyć lotnictwo uderzeniowe.

Aby jednak siły te mogły spełnić swoje zadania, niezbędne są środki rozpoznania – zarówno w postaci okrętów podwodnych, okrętów rozpoznawczych, samolotów i śmigłowców patrolowych – prowadzące rozpoznanie także w czasie pokoju oraz kryzysu. Niezbędne jest także ich osłonięcie własnym lotnictwem i obroną przeciwlotniczą, w tym rakietową dalekiego zasięgu oraz uniemożliwienie przeciwdziałania siłom nawodnym przeciwnika. Jest to ważne zarówno dla brzegowych sił rakietowych (przeciwnik będzie starał się wykryć ich pozycje i zawczasu je obezwładnić), sił minowych (okręty te dysponują z reguły słabą obroną przeciwlotniczą ) no i wykonania innych zadań.

Wiadomo z góry, że potencjalny przeciwnik będzie dążył do uniemożliwienia działań minowych i przeciwminowych na Bałtyku, oczywistym jest też że będzie prowadził działania przeciwko naszym okrętom podwodnym oraz innym jednostkom wykorzystując własne okręty podwodne. Tymczasem siły rakietowe nie będą w stanie zwalczać obcych okrętów podwodnych, kłopotliwe może okazać się wykorzystanie pocisków rakietowych bazowania lądowego do zwalczania wszystkich celów nawodnych. Nie z powodów technicznych, ale ekonomicznych, biorąc pod uwagę koszt pocisków i ich ograniczoną liczbę. Wobec braku samolotów wczesnego wykrywania i naprowadzania, kłopotliwe może być także oddziaływanie na cele daleko od własnego wybrzeża. W tym momencie ujawniają się zalety dużych okrętów nawodnych. Są one zdolne prowadzić obserwację morza, przestrzeni powietrznej i toni wodnej. Są w stanie przenosić załogowe i bezzałogowe statki powietrzne, a przy odpowiedniej konstrukcji także bezzałogowe pojazdy nawodne i podwodne.

Dysponując zarówno sensorami, jak i efektorami, mogą skutecznie zwalczać nawet liczne cele powietrzne oraz nawodne. Nie chodzi przy tym o budowę samotnego wojownika, czy nawet kilku, ale o skuteczny komponent uzupełniający całość systemu, zdolnego działać w czasie pokoju, kryzysu oraz wojny. Oznacza to także zdolność do skutecznego wspierania Wojsk Specjalnych w morskich operacjach specjalnych, w tym także tych, które mogą być odpowiedzią na zagrożenia hybrydowe.

Tutaj pojawia się drugi, szerszy problem. Zadania Sił Zbrojnych, w tym zwłaszcza sił morskich, zostały ewidentnie zdefiniowane przez pryzmat konfliktu konwencjonalnego. Jest to najgorszy z możliwych, ale najmniej prawdopodobny scenariusz. Współczesne zagrożenia, o których zresztą mowa w części pierwszej „Koncepcji...” mają złożony charakter. Są to działania państw, poniżej lub powyżej progu otwartego konfliktu. Są to działania terrorystyczne, są to kryzysy humanitarne.

W sytuacji, w której prognozowany rozwój Sił Zbrojnych, w tym podwojenie ich liczebności oraz intensywna modernizacja techniczna, zależne są od stabilnego wzrostu gospodarczego. Tymczasem zakłócenie funkcjonowania gospodarki, poprzez samą tylko groźbę zablokowania morskich szlaków komunikacyjnych jest tym łatwiejsze, im słabsze są siły zdolne na bieżąco monitorować i reagować na pojawiające się zagrożenia. Te zagrożenia mogą występować daleko od własnych wybrzeży i mogą wymagać stałej obecności własnych sił w określonych regionach. W systemie sojuszniczym taką rolę pełnią stałe zespoły okrętowe – łącznie cztery – i prowadzone przez siły sojusznicze operacje morskie. W tych zespołach i operacjach wielokrotnie brały udział i biorą polskie okręty. 

Należy w tym miejsciu zauważyć, że wycofanie się tylko do własnych wybrzeży jest politycznie i militarnie kłopotliwe z jeszcze jednego powodu. Otóż w razie kryzysu w republikach bałtyckich, wywołanego choćby przez kolejną operację "zielonych ludzików" , Bałtyk będzie drogą po której dostarczana będzie Litwie, Łotwie i Estonii pomoc - gospodarcza, humanitarna, wojskowa. Tego zadania, wynikającego ze zobowiązań sojuszniczych, nie da się wykkonać tylko siłami "fortecznymi". Będzie niezbędna zakrojona na szeroką skalę operacja sojusznicza. 

Biorąc pod uwagę, że „Koncepcja...” i cały kierunek obecnej polityki obronnej państwa zakłada, ze maksymalizuje się potencjał obrony własnego terytorium, a udział w operacjach zagranicznych będzie prowadzony „przy minimalnym uszczupleniu potencjału obronnego państwa” i jest to uzupełnione bardzo racjonalnym stwierdzeniem, że „Dołożymy starań, by pozyskiwany sprzęt wojskowy, odpowiedni do użycia misjach, mógł z równą skutecznością wypełniać potrzeby obronne w naszym kraju” to automatycznie to założenie, obok Wojsk Specjalnych i niektórych komponentów innych rodzajów sił zbrojnych pozwala także na rozbudowę potencjału sił nawodnych. Być może w ten postulat wpisze się pozyskanie wspomnianych już, używanych ale wciąż nowoczesnych australijskich fregat klay "Adelaide" które, biorąc pod uwagę stan polskich sił nawodnych, byłyby ich cennym - ale jednak przejściowym - uzupełnieniem lui pokoleniowej. 

Nie jest to kwestia techniczna, ani nawet ideologiczna, ale kwestia percepcji tego, w którym miejscu i czasie zaczyna się dbanie o bezpieczeństwo państwa. Niezależnie od opcji politycznej, w Polsce to postrzeganie (czego doświadczyły także siły specjalne na wcześniejszych etapach swojego istnienia) jest wciąż zbyt zawężone.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

Michał Piekarski Iluzja siły

Iluzja siły Iluzja siły

Pierwsze dni września to rocznica jednego z najbardziej znaczących dla historii jednostek specjalnych wydarzenia, jakim była tragedia podczas Igrzysk Olimpijskich w Monachium w roku 1972.

Pierwsze dni września to rocznica jednego z najbardziej znaczących dla historii jednostek specjalnych wydarzenia, jakim była tragedia podczas Igrzysk Olimpijskich w Monachium w roku 1972.

Michał Piekarski Następny 11 września?

Następny 11 września? Następny 11 września?

Zamachy do których doszło dwanaście lat temu w Stanach Zjednoczonych, pod względem liczby ofiar i rozmiaru strat niewątpliwie są największym jak dotąd odnotowanym atakiem terrorystycznym w historii. Można...

Zamachy do których doszło dwanaście lat temu w Stanach Zjednoczonych, pod względem liczby ofiar i rozmiaru strat niewątpliwie są największym jak dotąd odnotowanym atakiem terrorystycznym w historii. Można jednak zadać pytanie, czy po ponad dekadzie „długiej wojny” możliwy jest zamach o porównywalnej lub jeszcze większą skalę?

Michał Piekarski Asymetria zagrożenia

Asymetria zagrożenia Asymetria zagrożenia

Niedawne tragiczne wydarzenia w Waszyngtonie, będące kolejnym przypadkiem ataku „aktywnego strzelca”, wskazały po raz kolejny na szczególną asymetrię jaką można zauważyć w obszarze bezpieczeństwa, a polegającą...

Niedawne tragiczne wydarzenia w Waszyngtonie, będące kolejnym przypadkiem ataku „aktywnego strzelca”, wskazały po raz kolejny na szczególną asymetrię jaką można zauważyć w obszarze bezpieczeństwa, a polegającą na różnicy pomiędzy samym czynem (zamachem) a konsekwencjami, jakie ów czyn wywołuje.

Michał Piekarski Zamach w Nairobi – pierwsze wnioski

Zamach w Nairobi – pierwsze wnioski Zamach w Nairobi – pierwsze wnioski

Zamach, do którego doszło w Nairobi, można uznać za najpoważniejszy od ataku w Bombaju w roku 2008 przypadek „ataku fedainów”, przynajmniej jeśli rozpatrywane będą jedynie ataki do jakich dochodziło poza...

Zamach, do którego doszło w Nairobi, można uznać za najpoważniejszy od ataku w Bombaju w roku 2008 przypadek „ataku fedainów”, przynajmniej jeśli rozpatrywane będą jedynie ataki do jakich dochodziło poza strefami konfliktów zbrojnych. Widać w nim także szereg charakterystycznych dla współczesnego terroryzmu elementów.

Michał Piekarski Polityka i „political fiction”

Polityka i „political fiction” Polityka i „political fiction”

Grupa islamskich fundamentalistów doprowadza do pożaru niszczącego jedną z największych rafinerii ropy naftowej w Związku Radzieckim. Stojąc w obliczu załamania gospodarczego, Politbiuro decyduje się na...

Grupa islamskich fundamentalistów doprowadza do pożaru niszczącego jedną z największych rafinerii ropy naftowej w Związku Radzieckim. Stojąc w obliczu załamania gospodarczego, Politbiuro decyduje się na zdobycie ropy w państwach Zatoki Perskiej. W tym celu musi usunąć tylko jedną przeszkodę, wyprzeć Stany Zjednoczone na zachodnią półkulę, dezintegrując NATO politycznie i militarnie, a to wszystko kończy się długą równie zaskakującą co wyniszczającą wojną w Europie Zachodniej, Północnym Atlantyku...

Michał Piekarski Czarny scenariusz

Czarny scenariusz Czarny scenariusz

Analizując zjawisko terroryzmu, nie można uciec od pesymistycznych prognoz, dotyczących możliwych zamachów terrorystycznych o szczególnie dużym rozmiarze lub konsekwencjach politycznych i społecznych....

Analizując zjawisko terroryzmu, nie można uciec od pesymistycznych prognoz, dotyczących możliwych zamachów terrorystycznych o szczególnie dużym rozmiarze lub konsekwencjach politycznych i społecznych. Aby móc dokonać racjonalnej analizy tego problemu należy porównać możliwe technicznie scenariusze wydarzeń z wiedzą jakiej dostarcza analiza całokształtu zjawiska.

Michał Piekarski Cyberterroryzm i cyberwojna

Cyberterroryzm i cyberwojna Cyberterroryzm i cyberwojna

Wraz z burzliwym rozwojem sieci komputerowych, W ciągu ostatnich lat, a raczej dekad, coraz więcej uwagi poświęca się różnym aspektom bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni. Pośród licznych cyberzagrożeń pojawiło...

Wraz z burzliwym rozwojem sieci komputerowych, W ciągu ostatnich lat, a raczej dekad, coraz więcej uwagi poświęca się różnym aspektom bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni. Pośród licznych cyberzagrożeń pojawiło się także pojęcie cyberterroryzmu, a więc działalności terrorystycznej związanej z komputerami i sieciami komputerowymi. Zarazem, kontrowersyjne jest samo istnienie tego zjawiska, przynajmniej w świetle dotychczasowych doświadczeń.

Michał Piekarski Siły specjalne a obrona terytorialna

Siły specjalne a obrona terytorialna Siły specjalne a obrona terytorialna

Obrona własnego terytorium wydaje się być jednym z zasadniczych zadań jakie muszą spełniać siły zbrojne. Trzeba jednak mieć na uwadze, że siły zbrojne są przede wszystkim narzędziem polityki zagranicznej,...

Obrona własnego terytorium wydaje się być jednym z zasadniczych zadań jakie muszą spełniać siły zbrojne. Trzeba jednak mieć na uwadze, że siły zbrojne są przede wszystkim narzędziem polityki zagranicznej, a kształt armii i jej zadania są konsekwencją sytuacji politycznej, geograficznej i społecznej.

Michał Piekarski Zagrożenie ze Wschodu?

Zagrożenie ze Wschodu? Zagrożenie ze Wschodu?

Zamach do którego doszło dwudziestego pierwszego października w Wołgogradzie po raz kolejny przypomniał o zagrożeniu terrorystycznym na obszarze Rosji i innych państw postradzieckich.

Zamach do którego doszło dwudziestego pierwszego października w Wołgogradzie po raz kolejny przypomniał o zagrożeniu terrorystycznym na obszarze Rosji i innych państw postradzieckich.

Michał Piekarski Morze i niepodległość

Morze i niepodległość Morze i niepodległość

Zbliżające się obchody Święta Niepodległości w tym roku w sferze bezpieczeństwa są postrzegane głównie przez problem zapowiadanych manifestacji. Jednak nie można przy tej okazji uciec od szerszego spojrzenia...

Zbliżające się obchody Święta Niepodległości w tym roku w sferze bezpieczeństwa są postrzegane głównie przez problem zapowiadanych manifestacji. Jednak nie można przy tej okazji uciec od szerszego spojrzenia na strategiczne interesy państwa polskiego. W szczególności dotyczy to perspektyw rozwoju Sił Zbrojnych.

Michał Piekarski Nauki i pseudonauki o bezpieczeństwie

Nauki i pseudonauki o bezpieczeństwie Nauki i pseudonauki o bezpieczeństwie

Nauka, a raczej cała grupa nauk zajmujących się z różnych perspektyw, problematyką bezpieczeństwa państwa jest niezwykle interesującym tematem nie tylko z racji samego obszaru zainteresowań, ale jako zjawisko...

Nauka, a raczej cała grupa nauk zajmujących się z różnych perspektyw, problematyką bezpieczeństwa państwa jest niezwykle interesującym tematem nie tylko z racji samego obszaru zainteresowań, ale jako zjawisko samo w sobie.

Michał Piekarski Przestrzeń powietrzna i bezpieczeństwo, część 1

Przestrzeń powietrzna i bezpieczeństwo, część 1 Przestrzeń powietrzna i bezpieczeństwo, część 1

W roku biezącym, przypada sto dziesiąta rocznica jednego z najbardziej znaczących wydarzeń w historii ludzkości.17 grudnia 1903 w Kitty Hawk roku doszło do pierwszego udanego lotu załogowego samolotu...

W roku biezącym, przypada sto dziesiąta rocznica jednego z najbardziej znaczących wydarzeń w historii ludzkości.17 grudnia 1903 w Kitty Hawk roku doszło do pierwszego udanego lotu załogowego samolotu , a więc maszyny latającej cięższej od powietrza i z własnym napędem. Było to wydarzenie, które w sposób rewolucyjny i niezwykle dynamiczny wpłynęło na każdy obszar aktywności ludzkiej, w tym ze szczególną mocą na sferę bezpieczeństwa

Michał Piekarski Przyszłość Marynarki Wojennej

Przyszłość Marynarki Wojennej Przyszłość Marynarki Wojennej

W dniu 28 listopada bieżącego roku przypada dziewięćdziesiąta piąta rocznica odtworzenia, decyzją Marszałka Józefa Piłsudskiego, polskich sił morskich. Za pięć lat przypadnie więc setna rocznica tego...

W dniu 28 listopada bieżącego roku przypada dziewięćdziesiąta piąta rocznica odtworzenia, decyzją Marszałka Józefa Piłsudskiego, polskich sił morskich. Za pięć lat przypadnie więc setna rocznica tego wydarzenia.

Michał Piekarski Śmigłowce i komandosi

Śmigłowce i komandosi Śmigłowce i komandosi

Historia lotnictwa wojskowego postrzegana jest z reguły przez pryzmat samolotów. Faktem jest że to właśnie one są najpowszechniej używane i wykonują zadania w największym zakresie. Jednak gdy mowa o lotniczym...

Historia lotnictwa wojskowego postrzegana jest z reguły przez pryzmat samolotów. Faktem jest że to właśnie one są najpowszechniej używane i wykonują zadania w największym zakresie. Jednak gdy mowa o lotniczym wsparciu sił specjalnych, z reguły pierwszym skojarzeniem są śmigłowce.

Michał Piekarski Pobór i powszechna obrona

Pobór i powszechna obrona Pobór i powszechna obrona

Wraz z każda dyskusją dotyczącą polskiej strategii obronnej , nieustannie przypominany jest okres Drugiej Wojny Światowej a zwłaszcza walki wrześniowe. Doświadczenia i wnioski z nich płynące są wciąż...

Wraz z każda dyskusją dotyczącą polskiej strategii obronnej , nieustannie przypominany jest okres Drugiej Wojny Światowej a zwłaszcza walki wrześniowe. Doświadczenia i wnioski z nich płynące są wciąż obecne w rozważaniach dotyczących obronności Polski, także w kontekście zawieszenia obowiązkowej służby wojskowej.

Michał Piekarski Przestrzeń powietrzna i bezpieczeństwo – przyszłość

Przestrzeń powietrzna i bezpieczeństwo – przyszłość Przestrzeń powietrzna i bezpieczeństwo – przyszłość

Historia lotnictwa liczy już ponad sto dziesięć lat, uwzględniając jedynie okres od pierwszego samolotowego lotu człowieka, a znacznie więcej biorąc pod uwagę inne osiągnięcia nie wspominając już o samych...

Historia lotnictwa liczy już ponad sto dziesięć lat, uwzględniając jedynie okres od pierwszego samolotowego lotu człowieka, a znacznie więcej biorąc pod uwagę inne osiągnięcia nie wspominając już o samych projektach. Przez ten czas lotnictwo, w szczególności wojskowe było obszarem niespotykanego w innych dziedzinach tempa rozwoju. Pojawia się więc pytanie o przewidywalną przyszłość w tej dziedzinie.

Michał Piekarski Rok 2013 – podsumowanie

Rok 2013 – podsumowanie Rok 2013 – podsumowanie

Mijający rok, podobnie jak poprzednie, w sferze bezpieczeństwa można uznać za obfitujący w wydarzenia. Można także uznać, że prognozy dokonywane rok temu, w większości przypadków potwierdziły się.

Mijający rok, podobnie jak poprzednie, w sferze bezpieczeństwa można uznać za obfitujący w wydarzenia. Można także uznać, że prognozy dokonywane rok temu, w większości przypadków potwierdziły się.

Michał Piekarski Rok 2014 – prognoza

Rok 2014 – prognoza Rok 2014 – prognoza

Wydarzenia związane z reformami systemu dowodzenia Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, z całą pewnością będą dominować w dyskusjach dotyczących bezpieczeństwa Polski w rozpoczynającym się roku. Rok...

Wydarzenia związane z reformami systemu dowodzenia Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, z całą pewnością będą dominować w dyskusjach dotyczących bezpieczeństwa Polski w rozpoczynającym się roku. Rok 2014 będzie jednak także obfitował w inne, choć niekoniecznie spektakularne wydarzenia.

Michał Piekarski Pustynna Burza

Pustynna Burza Pustynna Burza

Siedemnastego stycznia tysiąc dziewięćset dziewięćdziesiątego pierwszego roku rozpoczęła się jedna najbardziej znanych operacji konfliktów zbrojnych ostatnich dekad - operacja „Pustynna Burza”. Ten konflikt...

Siedemnastego stycznia tysiąc dziewięćset dziewięćdziesiątego pierwszego roku rozpoczęła się jedna najbardziej znanych operacji konfliktów zbrojnych ostatnich dekad - operacja „Pustynna Burza”. Ten konflikt stał się pod wieloma względami wzorcem późniejszych operacji wojskowych i w dalszym ciągu jest punktem odniesienia dla prognoz przyszłych konfliktów zbrojnych.

Michał Piekarski Polscy dżihadyści?

Polscy dżihadyści? Polscy dżihadyści?

W ostatnich dniach w polskich mediach pojawiły się informacje o Polakach walczących w Syrii po stronie islamskich fundamentalistów. Zważywszy na to że jak dotąd są to informacje niepotwierdzone, należy...

W ostatnich dniach w polskich mediach pojawiły się informacje o Polakach walczących w Syrii po stronie islamskich fundamentalistów. Zważywszy na to że jak dotąd są to informacje niepotwierdzone, należy do nich podchodzić ostrożnie. Nie oznacza to jednak że nie jest to informacja nieprawdopodobna i sam problem udziału osób związanych w różny sposób z Polską w globalnym ruchu jakim jest salaficki dżihad, zasługuje na szerszy komentarz.

Michał Piekarski Ile wolno w walce z terrorystami?

Ile wolno w walce z terrorystami? Ile wolno w walce z terrorystami?

Ośrodek na Mazurach, pojmani terroryści z Al-Kaidy i piętnaście milionów dolarów w kartonach. To kolejne oblicze sprawy domniemanego tajnego więzienia CIA, obecnej w mediach od 2005 roku.

Ośrodek na Mazurach, pojmani terroryści z Al-Kaidy i piętnaście milionów dolarów w kartonach. To kolejne oblicze sprawy domniemanego tajnego więzienia CIA, obecnej w mediach od 2005 roku.

Michał Piekarski Wojna atomowa, Polska i agenci

Wojna atomowa, Polska i agenci Wojna atomowa, Polska i agenci

Jednym z najgłośniejszych i najżywszych sporów dotyczących historii Polski po roku 1945, a związanych ze sferą obronności jest spór o ocenę działalności Ryszarda Kuklińskiego. Nie można jednak pominąć...

Jednym z najgłośniejszych i najżywszych sporów dotyczących historii Polski po roku 1945, a związanych ze sferą obronności jest spór o ocenę działalności Ryszarda Kuklińskiego. Nie można jednak pominąć istotnych faktów, które muszą rzutować na ocenę działalności tej osoby w kontekście całości zimnowojennej gdy mocarstw.

Michał Piekarski Lekkie wsparcie lotnicze?

Lekkie wsparcie lotnicze? Lekkie wsparcie lotnicze?

Siły specjalne od początków swojego istnienia we współczesnej formie zależne były od współpracy z innymi rodzajami wojsk, zwłaszcza wojskami lotniczymi. Oprócz szeregu innych zadań, zwłaszcza transportowych,...

Siły specjalne od początków swojego istnienia we współczesnej formie zależne były od współpracy z innymi rodzajami wojsk, zwłaszcza wojskami lotniczymi. Oprócz szeregu innych zadań, zwłaszcza transportowych, jednym z istotnych elementów lotniczego wsparcia operacji specjalnych jest wsparcie ogniowe. Jego znaczenie uwidoczniły konflikty asymetryczne.

Michał Piekarski Nowa doktryna w założeniach

Nowa doktryna w założeniach Nowa doktryna w założeniach

Biuro Bezpieczeństwa Narodowego upubliczniło dokument opatrzony tytułem „Doktryna Komorowskiego”, zawierający założenia dotyczące kierunków polityki prowadzonej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Biuro Bezpieczeństwa Narodowego upubliczniło dokument opatrzony tytułem „Doktryna Komorowskiego”, zawierający założenia dotyczące kierunków polityki prowadzonej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Najnowsze produkty i technologie

Dorota K. Bates Tactical Sport 2 Tall Side Zip DryGuard 03582

Bates Tactical Sport 2 Tall Side Zip DryGuard 03582 Bates Tactical Sport 2 Tall Side Zip DryGuard 03582

Firma Bates rozpoczęła swoją działalność od produkcji butów dla wojska. Obuwie szybko zyskało popularność i firma poszerzyła produkcję o kolejne modele przeznaczone dla innych służb mundurowych oraz służb...

Firma Bates rozpoczęła swoją działalność od produkcji butów dla wojska. Obuwie szybko zyskało popularność i firma poszerzyła produkcję o kolejne modele przeznaczone dla innych służb mundurowych oraz służb cywilnych. Obecnie Bates to jeden z największych i najbardziej rozpoznawalnych w kraju i na świecie producentów obuwia dla służb mundurowych. Przez to, że buty są solidne i sprawdzają się m.in. w jednostkach specjalnych, zdobyły popularność wśród wszelkich służb cywilnych, organizacji paramilitarnych,...

Kuba Wesołowski Split Skis - narta składana przeznaczona do zadań specjalnych

Split Skis - narta składana przeznaczona do zadań specjalnych Split Skis - narta składana przeznaczona do zadań specjalnych

Już od wielu lat ludzie próbowali stworzyć narty składane. Pierwsze patenty pojawiły się w Stanach Zjednoczonych jeszcze w latach 50. Jednak technologia nie była w stanie sprostać projektom. Polski...

Już od wielu lat ludzie próbowali stworzyć narty składane. Pierwsze patenty pojawiły się w Stanach Zjednoczonych jeszcze w latach 50. Jednak technologia nie była w stanie sprostać projektom. Polski produkt SPLIT SKIS w ciągu zaledwie kilku lat rozwoju otrzymał dwie międzynarodowe nagrody innowacyjności. W Niemczech, na zimowych targach sprzętu sportowego ISPO w Monachium, oraz w USA – na targach OR SNOW SHOW w Salt Lake City, zdobywając Innovation Award 2023.

Katarzyna Niebrzydowska, Transactor Security Sp. z o.o. Bezzałogowy system ochrony granic i walki z terroryzmem - VTOL EOS C

Bezzałogowy system ochrony granic i walki z terroryzmem - VTOL EOS C Bezzałogowy system ochrony granic i walki  z terroryzmem - VTOL EOS C

Zabezpieczenie granic oraz realizacja działań rozpoznawczo-obserwacyjnych w zakresie ochrony granic i zwalczania terroryzmu odgrywa fundamentalną rolę w działalności ustawowej odpowiednich instytucji państwowych....

Zabezpieczenie granic oraz realizacja działań rozpoznawczo-obserwacyjnych w zakresie ochrony granic i zwalczania terroryzmu odgrywa fundamentalną rolę w działalności ustawowej odpowiednich instytucji państwowych. Instytucje te, w tym przede wszystkim Straż Graniczna, są odpowiedzialne za zapewnienie bezpieczeństwa narodowego poprzez stały nadzór nad granicami i monitorowanie wszelkich potencjalnych zagrożeń.

Militaria.pl Lato w pełnym rynsztunku — z Helikonem na upały

Lato w pełnym rynsztunku — z Helikonem na upały Lato w pełnym rynsztunku — z Helikonem na upały

Lato to wymagająca pora roku dla mundurowych i innych osób pracujących na zewnątrz. Wysokie temperatury i długa ekspozycja na promienie słoneczne mogą prowadzić do przegrzania, udarów i poparzeń skóry,...

Lato to wymagająca pora roku dla mundurowych i innych osób pracujących na zewnątrz. Wysokie temperatury i długa ekspozycja na promienie słoneczne mogą prowadzić do przegrzania, udarów i poparzeń skóry, co skutecznie utrudnia pełnienie obowiązków. Dlatego tak istotny jest dobór odpowiedniej odzieży i akcesoriów, które znajdziesz w ofercie marki Helikon-Tex.

Radosław Tyślewicz Buty HAIX CONNEXIS GO GTX LTR LOW

Buty HAIX CONNEXIS GO GTX LTR LOW Buty HAIX CONNEXIS GO GTX LTR LOW

Niemiecki producent obuwia taktycznego wprowadził na rynek nowy model butów o niskim profilu Haix CONNEXIS Go GTX LTR Low. Wpisuje się on w potrzeby codziennej aktywności funkcjonariuszy realizujących...

Niemiecki producent obuwia taktycznego wprowadził na rynek nowy model butów o niskim profilu Haix CONNEXIS Go GTX LTR Low. Wpisuje się on w potrzeby codziennej aktywności funkcjonariuszy realizujących działania w ramach tzw. low profile – czyli w ukryciu. Na ile ten sportowy z wyglądu model spełnia taktyczne wymagania operacji w terenie zurbanizowanym, sprawdziliśmy w naszym teście.

Redakcja, BMF Centrum Specjalistycznego Sprzętu Mobilnego Winmate G101TG - zaawansowany kontroler dronów dla wymagających

Winmate G101TG - zaawansowany kontroler dronów dla wymagających Winmate G101TG - zaawansowany kontroler dronów dla wymagających

Systemy bezzałogowe odgrywają coraz większą rolę w operacjach policyjnych i wojskowych. Wykorzystywane są przede wszystkim w misjach obserwacyjnych, wywiadowczych i rozpoznawczych, zapewniając nieocenione...

Systemy bezzałogowe odgrywają coraz większą rolę w operacjach policyjnych i wojskowych. Wykorzystywane są przede wszystkim w misjach obserwacyjnych, wywiadowczych i rozpoznawczych, zapewniając nieocenione korzyści, przy mniejszym narażaniu zdrowia i życia żołnierzy oraz funkcjonariuszy.

Allegro Wiatrówka - pistolety CO2

Wiatrówka - pistolety CO2 Wiatrówka - pistolety CO2

Ciekawa forma aktywnego spędzenia wolnego czasu w ogrodzie, możliwość ćwiczenia precyzji, cierpliwości oraz umiejętności strzeleckich, odstresowanie... Te i wiele innych atrakcji zagwarantować nam może...

Ciekawa forma aktywnego spędzenia wolnego czasu w ogrodzie, możliwość ćwiczenia precyzji, cierpliwości oraz umiejętności strzeleckich, odstresowanie... Te i wiele innych atrakcji zagwarantować nam może wiatrówka. Niekoniecznie musi to być strzelba, gdyż wielką popularnością cieszą się pistolety pneumatyczne.

Mariusz H. BATES Rush Shield Mid E01044 i E01045 DRYGuard

BATES Rush Shield Mid E01044 i E01045 DRYGuard BATES Rush Shield Mid E01044 i E01045 DRYGuard

Solidne, wykonane z wysokiej jakości materiałów obuwie to niezaprzeczalnie bardzo ważny element ubioru. Dzięki unikalnej konstrukcji kostno-stawowo-więzadłowo-mięśniowej, stopa to pierwszy amortyzator...

Solidne, wykonane z wysokiej jakości materiałów obuwie to niezaprzeczalnie bardzo ważny element ubioru. Dzięki unikalnej konstrukcji kostno-stawowo-więzadłowo-mięśniowej, stopa to pierwszy amortyzator w układzie ruchu człowieka, Odpowiednie wyprofilowanie podeszwy oraz wkładki stanowi podstawę wzmacniającą utrzymanie sklepienia stopy i ochronę przed urazami.

Jarosław Modrzejewski, Direct Action Nerka medyczna Lysander MED Waist Bag od Direct Action

Nerka medyczna Lysander MED Waist Bag od Direct Action Nerka medyczna Lysander MED Waist Bag od Direct Action

Nerka medyczna Direct Action Lysander MED Waist Bag powstała z myślą o medykach sekcyjnych. Jej zadaniem jest zabezpieczenie sekcji podczas wykonywania misji w kontekście urazów powstałych podczas działania....

Nerka medyczna Direct Action Lysander MED Waist Bag powstała z myślą o medykach sekcyjnych. Jej zadaniem jest zabezpieczenie sekcji podczas wykonywania misji w kontekście urazów powstałych podczas działania. Opracowana została przy współpracy z użytkownikiem końcowym, co jest gwarancją wysokiej funkcjonalności.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.