Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Inspirowane ataki

Michał Piekarski | 2016-07-22
Policjant GIPN w Nicei, Fot. archiwum

Policjant GIPN w Nicei, Fot. archiwum

Ataki terrorystyczne we Francji i Niemczech, choć przeprowadzone w zupełnie odmienny sposób, mają bardzo ważną cechę wspólną: zarówno zabójczy rajd ciężarówką, jak i atak siekierą skierowane były w przypadkowych ludzi, cywilów, którzy po prostu znaleźli się w miejscu wytypowanym przez zamachowców. Jedyną „winą” ofiar było to, że znalazły się w niewłaściwym czasie, w niewłaściwym miejscu.

Zobacz także

Michał Piekarski Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach” Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza...

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza granicami państwa, co jakiś czas niestety powracają kwestie dotyczące historii i tradycji.

Michał Piekarski Anatomia Zamachu

Anatomia Zamachu Anatomia Zamachu

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Michał Piekarski Scenariusz Chaosu

Scenariusz Chaosu Scenariusz Chaosu

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez...

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez wydawnictwo WarBook.

Publikacje przeznaczone dla radykalizujących się muzułmanów (bądź osób muzułmańskiego pochodzenia), którzy mieszkają w Europie lub USA pełne są nawoływań do zabijania niewiernych. Magazyny i audiobooki sygnowane przez Al-Kaidę, AQAP (Al-Kaida na Półwyspie Arabskim), ISIS (tzw. Państwo Islamskie) dostarczają nie tylko pomysłów na zabicie jak największej liczby cywili, ale także do takich ataków zachęcają używając specyficznej argumentacji.

W artykule zamieszczonym w magazynie sygnowanym przez AQAP, autor w sposób jasny wskazuje, że obowiązkiem każdego muzułmanina jest obrona swojej religii, zwłaszcza w sytuacji, gdy jest ona zewsząd atakowana. Żydzi i chrześcijanie okrywają muzułmanów hańbą, bezczeszczą święte miejsca, obrażają proroka Mahometa, zachodnie rządy prowadzą bezwzględne wojny z islamem i jego wyznawcami, zawiązują koalicje i mają poparcie społeczeństw we wszystkich wymienionych działaniach. Dlatego należy atakować nie tylko decydentów, czy prowadzących wojny żołnierzy, ale wszystkich członków społeczeństw, które określa się mianem Krzyżowców. Autor zachęca do większej mobilizacji członków społeczności muzułmańskiej. Skoro niewielkie grupy mudżahedinów odnoszą sukcesy w walce z niewiernymi, ile możemy osiągnąć, gdy cała wspólnota muzułmanów się przebudzi – pyta retorycznie autor.

W kolejnych numerach redakcja sukcesywnie przekonuje, że walka w obronie wiary nie musi sprowadzać się do wyjazdu w rejon konfliktu zbrojnego. Dżihad w interpretacji radykalnej organizacji terrorystycznej jaką jest Al-Kaida, to nie tyle dążenie do doskonałości w drodze do Boga, co zbrojna walka, zabijanie niewiernych i wszelkiego rodzaju działania, które mają doprowadzić do ekonomicznego, politycznego czy społecznego kryzysu w krajach zamieszkiwanych przez niewiernych. W numerze 1 czasopisma Inspire  zamieszczono następujący wywód: „Wielu muzułmanów pali się do obrony ummy (wspólnoty wyznawców Islamu), ale nie do końca wiedzą jak to zrobić. Myślą, że aby bronić swojej wspólnoty, muszą wyjechać i dołączyć do walczących mudżahedinów i przejść szkolenie w specjalnym obozie. Muzułmanom z Ameryki i Europy mówimy: istnieje lepszy i łatwiejszy sposób, by wesprzeć waszą wspólnotę.

Wspólny mianownik tego typu artykułów jest w gruncie rzeczy komunikatem: zabijanie jest proste i każdy może to zrobić, należy tylko poszukać sposobów. Ponadto, produkcja improwizowanego ładunku wybuchowego, który może doprowadzić do śmierci lub kalectwa wielu przypadkowych przechodniów przedstawiana jest jako naturalne działanie, nieobarczone żadnymi konsekwencjami (prawnymi, moralnymi, etycznymi). Jedynym problemem zdaje się być jej produkcja. Sposób działania określa się przymiotnikiem efektywny. Efektowność oznacza, według autora, zabicie przynajmniej 10 osób w przypadku jednej bomby, której wyprodukowanie trwa 1-2 dni. W ciągu miesiąca można wykonać więcej bomb, które zabija dziesiątki ludzi – kalkuluje autor. Podobnie ma się z atakiem z Nicei. Ten typ ataku (użycie rozpędzonej ciężarówki do zabijania cywili) nie był dotychczas stosowany w Europie, jakkolwiek w publikacjach sygnowanych przez organizacje terrorystyczne, przeznaczonych dla radykalizujących się entuzjastów dżihadu pojawił się już kilka lat temu w ramach cyklu „Ogólnodostępny dżihad”.

„Ogólnodostępny dżihad” to w gruncie rzeczy kopalnia pomysłów na to, jak zabijać ludność cywilną w krajach zachodnich. Jednym z takich pomysłów jest użycie kosiarki . Pomysł jest w istocie bardzo prosty; „Chodzi o to, by użyć półciężarówki jako kosiarki, ale nie do koszenia trawy, tylko do koszenia wrogów Allaha (Boga Jedynego)”. Autor artykułu sugeruje, że wjechanie w tłum ludzi nie jest wystarczająco skuteczne, dlatego należy samochód odpowiednio przygotować. Radzi pozyskać samochód z napędem na 4 koła lub półciężarówkę i przyspawać do jego przedniej części ostre elementy – kawałki blachy, metalu, ostrza rzeźnicze. Jeśli nawet nie będą bardzo ostre, nie szkodzi, jeśli mudżahedin trochę rozpędzi auto, ostrza łatwo przetną kości. W artykule umieszczono wiele dalszych wskazówek odnośnie do przeprowadzenia ataku; jakie miejsca wybierać, kogo atakować, na jakiej wysokości umieścić ostrza, jak zwiększyć liczbę potencjalnych ofiar. Autorzy sugerują, że podobnych ataków dokonywać można w wielu krajach, takich jak „Izrael, USA, Wielka Brytania, Kanada, Australia, Francja, Niemcy, Dania, Holandia oraz w krajach, których rządy i opinia publiczna popiera izraelską okupację Palestyny, amerykańską inwazję na Afganistan i Irak, a także w krajach, które odgrywają znaczącą rolę w obrażaniu Proroka Mahometa”.

Cechą charakterystyczną wszystkich publikacji przeznaczonych dla radykalnych dżihadystów, zarówno tych sygnowanych przez Al-Kaidę, AQAP, czy ISIS jest fakt, iż nawołują do dokonywania ataków na ludność cywilną i w pełni usprawiedliwiają takie ataki. Argumentacja opiera się na założeniu, że społeczeństwo, które wybrało rządzących dokonujących inwazji na kraje muzułmańskie, uczestniczących w nalotach, czy wysyłających na Bliski Wschód swoich żołnierzy jest winne. Z powodu silnego zaangażowania USA (oficjalnego lub udzielania pomocy lub wsparcia walczącym) w prawie każdy konflikt na Bliskim Wschodzie, AQAP nawołuje szczególnie intensywnie do mordowania Amerykanów. Ataki usprawiedliwia w sposób następujący: „Ameryka jest państwem terrorystycznym. Amerykanów cieszą najgorsze formy ataków skierowanych w naszą muzułmańską społeczność. Z powodu amerykańskiej brutalności miliony muzułmanów straciło życie. Najwyższy czas, by muzułmanie się przebudzili i odpłacili Ameryce tak, jak na to zasługuje”. Warto podkreślić, że oprócz motywowania i inspirowania redakcja przekonuje, że w przypadku podejrzeń muzułmanina o jakąkolwiek nielegalną działalność, przestaje istnieć amerykańska konstytucja, prawa człowieka i wszelkie prawa obywatela. Podejrzany może zostać zamknięty na długie lata w więzieniu, także na podstawie fałszywych bądź sfabrykowanych dowodów, a w przypadku inwigilacji obywateli prawne ograniczenia nie są stosowane w stosunku do muzułmanów.

W magazynie sygnowanym przez AQAP umieszczono szczegółowy wywiad na temat atakowania przypadkowych obywateli państw, które są w trakcie wojny z muzułmanami. Na pytania redakcji odpowiadał Anwal Al-Alwaki, urodzony w USA, bardzo radykalny duchowny muzułmański, inspirator zamachów, jeden z przywódców AQAP, zabity w wyniku ataku amerykańskiego samolotu bezzałogowego. W podsumowaniu rozważań o zabijaniu ludności cywilnej znalazły się następujące stwierdzenia: „Wszyscy [duchowni – KW] są zgodni, co do tego, że jeśli kobiety, dzieci, osoby starsze, rolnicy, kupcy, niewolnicy, którzy uczestniczą w wysiłku wojennym (ang. war effort) przeciwko muzułmanom albo przez faktyczny udział w walce, wsparcie finansowe, lub poparcie (poglądy), to stają się uzasadnionym celem ataków”. Ponadto, „Jeśli walczący i niewalczący są przemieszani, muzułmanie mogą ich atakować, jeśli nawet kobiety, dzieci, osoby starsze, rolnicy, kupcy, niewolnicy zginą w ataku, ale celem takiego ataku powinno być przede wszystkim zabicie walczących”. Na końcu dodano:„Jeśli w trakcie walki muzułmanie zabiją niewalczących [niewiernych- KW], nie ponoszą żadnej odpowiedzialności. Nie poniosą kary, nie zapłacą retrybucji, a w oczach Boga są bez grzechu”.

 Abu Muhammad Al-Adnani, rzecznik tzw. Państwa Islamskiego (ISIS), w sposób jednoznaczny nawołuje do zabijania ludności cywilnej i przeprowadzania tak wielu ataków, jak to tylko możliwe. Już w 2014 roku, powiedział, że ten, kto nie można zbudować IED bądź użyć broni, powinien atakować i użyć wszelkich dostępnych metod: „rozbić głowę kamieniem, dźgnąć nożem, rozjechać samochodem, zepchnąć z wysokości, udusić, otruć”. Podobne przesłanie nagrali zamachowcy, którzy dokonali ataków w Paryżu w listopadzie 2015. Będąc jeszcze w Syrii przekonywali przed kamerą, że muzułmanin, który nie walczy z niewiernymi i nie ginie w walce jest hipokrytą oraz podkreślali, że obowiązkiem każdego muzułmanina jest zabijać niewiernych w każdy dostępny sposób. Film nosi znaczący tytuł „Zabijaj ich [niewiernych], gdziekolwiek są”.

Te założenia ideologiczne jak również porady techniczno – taktyczne znajdują zastosowanie w faktycznie przeprowadzonych atakach. W październiku 2014 roku w Kanadzie doszło do ataku przeprowadzonego z wykorzystaniem samochodu (choć nie był on specjalnie przygotowany), którym sprawca rozjechał dwóch żołnierzy. Powszechnie znana jest inspiracja zamachowców z Bostonu instrukcją dostępną w „Inspire”. Ataki z ostatnich dwóch lat – zamachy w Paryżu, Kopenhadze, Nicei, Orlando, San Bernardino czy Brukseli i inne zostały przeprowadzone wyraźnie w duchu ideologii oraz taktyki „samotnych wilków” (czasem działających stadnie). W znacznej mierze, wykorzystano – zgodnie z instrukcjami – te narzędzia i materiały które można było pozyskać legalnie, jak topór, ciężarówka, czy legalnie zakupiona broń palna, lub też łatwe było ich pozyskanie w drodze nielegalnej.

Prowadzi to do oczywistego pytania o zdolność do zapobiegania i reagowania na takie ataki. Skrajnie zdecentralizowane planowanie i wykonanie zamachu czasami tylko zachodzące w większej sieci powiązań oznacza że środki jakie zostały rozwinięte w celu walki z wcześniej istniejącymi grupami terrorystycznymi, do reagowania na częste w przeszłości formy ataków są obecnie mało skuteczne.

Trudno bowiem mówić o efektywności narzędzi do masowej analizy informacji (np. komunikacji elektronicznej) gdy taka komunikacja nie występuje, albo jest bardzo ograniczona. Pojawia się ponadto olbrzymi problem z oddzieleniem ziarna od plew, wobec czego nie jest już niczym zaskakującym że sprawcy zamachów to osoby które były notowane przez służby policyjne, ale nie uznano ich za zagrożenie na tyle poważne by wdrożyć wobec nich bardziej inwazyjne środki inwigilacji. I znów, paradoksalnie inspiratorzy działalności terrorystycznej obracają zdolności zachodnich służb przeciwko nim – jeśli ma miejsce wiele prób dokonania zamachu,to oznacza to „zapchanie” zdolności inwigilacyjnych służb i zwiększa szanse na to, że jakiś zamach w końcu się uda.

Drugą rzeczą jest reakcja na zamach. Jak już widać aż zbyt dobrze, sprawcy działają wykorzystując do maksimum na własną korzyść czynnik czasu, nie dając służbom państwowym szansy na wykorzystanie całego swojego potencjału. Liczy się więc reakcja najbliższych – czy wręcz obecnych na miejscu – funkcjonariuszy, i działanie w sposób obliczony na jak najszybsze zneutralizowanie zagrożenia, lub przynajmniej opanowanie sytuacji na tyle aby dać czas na interwencję lepiej wyszkolonych i lepiej wyposażonych funkcjonariuszy.

Widać wyraźnie przy tym tendencję zwłaszcza w państwach szczególnie zagrożonych, jak Francja, aby tworzyć siły zdolne do możliwie szybkiej reakcji na zagrożenia powodowane przez „samotne wilki”. Utworzenie w niemieckiej policji federalnej pododdziałów BFE+ mających wspomagać centralną jednostkę GSG-9 i zapewnić szybszą reakcję na nagłe zdarzenia było wynikiem analizy doświadczeń z zamachów w Paryżu w styczniu 2015 roku. Francuska żandarmeria rozbudowywuje liczebnie swoje terytorialne siły interwencyjne w postaci plutonów interwencyjnych określanych jako PISG-Sabre, które docelowo mają być w stanie interweniować w rejonach swojej odpowiedzialności w ciągu 20 do 30 minut. Należy uznać ten trend za istotny, także w przypadku oceny skuteczności polskich służb i pododdziałów specjalnych oraz kierunków ich dalszej ewolucji.

Współautorką tego wpisu jest dr Karolina Wojtasik, socjolog, specjalistka w zakresie oficjalnych mediów islamskich ugrupowań fundamentalistycznych

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

Michał Piekarski Iluzja siły

Iluzja siły Iluzja siły

Pierwsze dni września to rocznica jednego z najbardziej znaczących dla historii jednostek specjalnych wydarzenia, jakim była tragedia podczas Igrzysk Olimpijskich w Monachium w roku 1972.

Pierwsze dni września to rocznica jednego z najbardziej znaczących dla historii jednostek specjalnych wydarzenia, jakim była tragedia podczas Igrzysk Olimpijskich w Monachium w roku 1972.

Michał Piekarski Następny 11 września?

Następny 11 września? Następny 11 września?

Zamachy do których doszło dwanaście lat temu w Stanach Zjednoczonych, pod względem liczby ofiar i rozmiaru strat niewątpliwie są największym jak dotąd odnotowanym atakiem terrorystycznym w historii. Można...

Zamachy do których doszło dwanaście lat temu w Stanach Zjednoczonych, pod względem liczby ofiar i rozmiaru strat niewątpliwie są największym jak dotąd odnotowanym atakiem terrorystycznym w historii. Można jednak zadać pytanie, czy po ponad dekadzie „długiej wojny” możliwy jest zamach o porównywalnej lub jeszcze większą skalę?

Michał Piekarski Asymetria zagrożenia

Asymetria zagrożenia Asymetria zagrożenia

Niedawne tragiczne wydarzenia w Waszyngtonie, będące kolejnym przypadkiem ataku „aktywnego strzelca”, wskazały po raz kolejny na szczególną asymetrię jaką można zauważyć w obszarze bezpieczeństwa, a polegającą...

Niedawne tragiczne wydarzenia w Waszyngtonie, będące kolejnym przypadkiem ataku „aktywnego strzelca”, wskazały po raz kolejny na szczególną asymetrię jaką można zauważyć w obszarze bezpieczeństwa, a polegającą na różnicy pomiędzy samym czynem (zamachem) a konsekwencjami, jakie ów czyn wywołuje.

Michał Piekarski Zamach w Nairobi – pierwsze wnioski

Zamach w Nairobi – pierwsze wnioski Zamach w Nairobi – pierwsze wnioski

Zamach, do którego doszło w Nairobi, można uznać za najpoważniejszy od ataku w Bombaju w roku 2008 przypadek „ataku fedainów”, przynajmniej jeśli rozpatrywane będą jedynie ataki do jakich dochodziło poza...

Zamach, do którego doszło w Nairobi, można uznać za najpoważniejszy od ataku w Bombaju w roku 2008 przypadek „ataku fedainów”, przynajmniej jeśli rozpatrywane będą jedynie ataki do jakich dochodziło poza strefami konfliktów zbrojnych. Widać w nim także szereg charakterystycznych dla współczesnego terroryzmu elementów.

Michał Piekarski Polityka i „political fiction”

Polityka i „political fiction” Polityka i „political fiction”

Grupa islamskich fundamentalistów doprowadza do pożaru niszczącego jedną z największych rafinerii ropy naftowej w Związku Radzieckim. Stojąc w obliczu załamania gospodarczego, Politbiuro decyduje się na...

Grupa islamskich fundamentalistów doprowadza do pożaru niszczącego jedną z największych rafinerii ropy naftowej w Związku Radzieckim. Stojąc w obliczu załamania gospodarczego, Politbiuro decyduje się na zdobycie ropy w państwach Zatoki Perskiej. W tym celu musi usunąć tylko jedną przeszkodę, wyprzeć Stany Zjednoczone na zachodnią półkulę, dezintegrując NATO politycznie i militarnie, a to wszystko kończy się długą równie zaskakującą co wyniszczającą wojną w Europie Zachodniej, Północnym Atlantyku...

Michał Piekarski Czarny scenariusz

Czarny scenariusz Czarny scenariusz

Analizując zjawisko terroryzmu, nie można uciec od pesymistycznych prognoz, dotyczących możliwych zamachów terrorystycznych o szczególnie dużym rozmiarze lub konsekwencjach politycznych i społecznych....

Analizując zjawisko terroryzmu, nie można uciec od pesymistycznych prognoz, dotyczących możliwych zamachów terrorystycznych o szczególnie dużym rozmiarze lub konsekwencjach politycznych i społecznych. Aby móc dokonać racjonalnej analizy tego problemu należy porównać możliwe technicznie scenariusze wydarzeń z wiedzą jakiej dostarcza analiza całokształtu zjawiska.

Michał Piekarski Cyberterroryzm i cyberwojna

Cyberterroryzm i cyberwojna Cyberterroryzm i cyberwojna

Wraz z burzliwym rozwojem sieci komputerowych, W ciągu ostatnich lat, a raczej dekad, coraz więcej uwagi poświęca się różnym aspektom bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni. Pośród licznych cyberzagrożeń pojawiło...

Wraz z burzliwym rozwojem sieci komputerowych, W ciągu ostatnich lat, a raczej dekad, coraz więcej uwagi poświęca się różnym aspektom bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni. Pośród licznych cyberzagrożeń pojawiło się także pojęcie cyberterroryzmu, a więc działalności terrorystycznej związanej z komputerami i sieciami komputerowymi. Zarazem, kontrowersyjne jest samo istnienie tego zjawiska, przynajmniej w świetle dotychczasowych doświadczeń.

Michał Piekarski Siły specjalne a obrona terytorialna

Siły specjalne a obrona terytorialna Siły specjalne a obrona terytorialna

Obrona własnego terytorium wydaje się być jednym z zasadniczych zadań jakie muszą spełniać siły zbrojne. Trzeba jednak mieć na uwadze, że siły zbrojne są przede wszystkim narzędziem polityki zagranicznej,...

Obrona własnego terytorium wydaje się być jednym z zasadniczych zadań jakie muszą spełniać siły zbrojne. Trzeba jednak mieć na uwadze, że siły zbrojne są przede wszystkim narzędziem polityki zagranicznej, a kształt armii i jej zadania są konsekwencją sytuacji politycznej, geograficznej i społecznej.

Michał Piekarski Zagrożenie ze Wschodu?

Zagrożenie ze Wschodu? Zagrożenie ze Wschodu?

Zamach do którego doszło dwudziestego pierwszego października w Wołgogradzie po raz kolejny przypomniał o zagrożeniu terrorystycznym na obszarze Rosji i innych państw postradzieckich.

Zamach do którego doszło dwudziestego pierwszego października w Wołgogradzie po raz kolejny przypomniał o zagrożeniu terrorystycznym na obszarze Rosji i innych państw postradzieckich.

Michał Piekarski Morze i niepodległość

Morze i niepodległość Morze i niepodległość

Zbliżające się obchody Święta Niepodległości w tym roku w sferze bezpieczeństwa są postrzegane głównie przez problem zapowiadanych manifestacji. Jednak nie można przy tej okazji uciec od szerszego spojrzenia...

Zbliżające się obchody Święta Niepodległości w tym roku w sferze bezpieczeństwa są postrzegane głównie przez problem zapowiadanych manifestacji. Jednak nie można przy tej okazji uciec od szerszego spojrzenia na strategiczne interesy państwa polskiego. W szczególności dotyczy to perspektyw rozwoju Sił Zbrojnych.

Michał Piekarski Nauki i pseudonauki o bezpieczeństwie

Nauki i pseudonauki o bezpieczeństwie Nauki i pseudonauki o bezpieczeństwie

Nauka, a raczej cała grupa nauk zajmujących się z różnych perspektyw, problematyką bezpieczeństwa państwa jest niezwykle interesującym tematem nie tylko z racji samego obszaru zainteresowań, ale jako zjawisko...

Nauka, a raczej cała grupa nauk zajmujących się z różnych perspektyw, problematyką bezpieczeństwa państwa jest niezwykle interesującym tematem nie tylko z racji samego obszaru zainteresowań, ale jako zjawisko samo w sobie.

Michał Piekarski Przestrzeń powietrzna i bezpieczeństwo, część 1

Przestrzeń powietrzna i bezpieczeństwo, część 1 Przestrzeń powietrzna i bezpieczeństwo, część 1

W roku biezącym, przypada sto dziesiąta rocznica jednego z najbardziej znaczących wydarzeń w historii ludzkości.17 grudnia 1903 w Kitty Hawk roku doszło do pierwszego udanego lotu załogowego samolotu...

W roku biezącym, przypada sto dziesiąta rocznica jednego z najbardziej znaczących wydarzeń w historii ludzkości.17 grudnia 1903 w Kitty Hawk roku doszło do pierwszego udanego lotu załogowego samolotu , a więc maszyny latającej cięższej od powietrza i z własnym napędem. Było to wydarzenie, które w sposób rewolucyjny i niezwykle dynamiczny wpłynęło na każdy obszar aktywności ludzkiej, w tym ze szczególną mocą na sferę bezpieczeństwa

Michał Piekarski Przyszłość Marynarki Wojennej

Przyszłość Marynarki Wojennej Przyszłość Marynarki Wojennej

W dniu 28 listopada bieżącego roku przypada dziewięćdziesiąta piąta rocznica odtworzenia, decyzją Marszałka Józefa Piłsudskiego, polskich sił morskich. Za pięć lat przypadnie więc setna rocznica tego...

W dniu 28 listopada bieżącego roku przypada dziewięćdziesiąta piąta rocznica odtworzenia, decyzją Marszałka Józefa Piłsudskiego, polskich sił morskich. Za pięć lat przypadnie więc setna rocznica tego wydarzenia.

Michał Piekarski Śmigłowce i komandosi

Śmigłowce i komandosi Śmigłowce i komandosi

Historia lotnictwa wojskowego postrzegana jest z reguły przez pryzmat samolotów. Faktem jest że to właśnie one są najpowszechniej używane i wykonują zadania w największym zakresie. Jednak gdy mowa o lotniczym...

Historia lotnictwa wojskowego postrzegana jest z reguły przez pryzmat samolotów. Faktem jest że to właśnie one są najpowszechniej używane i wykonują zadania w największym zakresie. Jednak gdy mowa o lotniczym wsparciu sił specjalnych, z reguły pierwszym skojarzeniem są śmigłowce.

Michał Piekarski Pobór i powszechna obrona

Pobór i powszechna obrona Pobór i powszechna obrona

Wraz z każda dyskusją dotyczącą polskiej strategii obronnej , nieustannie przypominany jest okres Drugiej Wojny Światowej a zwłaszcza walki wrześniowe. Doświadczenia i wnioski z nich płynące są wciąż...

Wraz z każda dyskusją dotyczącą polskiej strategii obronnej , nieustannie przypominany jest okres Drugiej Wojny Światowej a zwłaszcza walki wrześniowe. Doświadczenia i wnioski z nich płynące są wciąż obecne w rozważaniach dotyczących obronności Polski, także w kontekście zawieszenia obowiązkowej służby wojskowej.

Michał Piekarski Przestrzeń powietrzna i bezpieczeństwo – przyszłość

Przestrzeń powietrzna i bezpieczeństwo – przyszłość Przestrzeń powietrzna i bezpieczeństwo – przyszłość

Historia lotnictwa liczy już ponad sto dziesięć lat, uwzględniając jedynie okres od pierwszego samolotowego lotu człowieka, a znacznie więcej biorąc pod uwagę inne osiągnięcia nie wspominając już o samych...

Historia lotnictwa liczy już ponad sto dziesięć lat, uwzględniając jedynie okres od pierwszego samolotowego lotu człowieka, a znacznie więcej biorąc pod uwagę inne osiągnięcia nie wspominając już o samych projektach. Przez ten czas lotnictwo, w szczególności wojskowe było obszarem niespotykanego w innych dziedzinach tempa rozwoju. Pojawia się więc pytanie o przewidywalną przyszłość w tej dziedzinie.

Michał Piekarski Rok 2013 – podsumowanie

Rok 2013 – podsumowanie Rok 2013 – podsumowanie

Mijający rok, podobnie jak poprzednie, w sferze bezpieczeństwa można uznać za obfitujący w wydarzenia. Można także uznać, że prognozy dokonywane rok temu, w większości przypadków potwierdziły się.

Mijający rok, podobnie jak poprzednie, w sferze bezpieczeństwa można uznać za obfitujący w wydarzenia. Można także uznać, że prognozy dokonywane rok temu, w większości przypadków potwierdziły się.

Michał Piekarski Rok 2014 – prognoza

Rok 2014 – prognoza Rok 2014 – prognoza

Wydarzenia związane z reformami systemu dowodzenia Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, z całą pewnością będą dominować w dyskusjach dotyczących bezpieczeństwa Polski w rozpoczynającym się roku. Rok...

Wydarzenia związane z reformami systemu dowodzenia Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, z całą pewnością będą dominować w dyskusjach dotyczących bezpieczeństwa Polski w rozpoczynającym się roku. Rok 2014 będzie jednak także obfitował w inne, choć niekoniecznie spektakularne wydarzenia.

Michał Piekarski Pustynna Burza

Pustynna Burza Pustynna Burza

Siedemnastego stycznia tysiąc dziewięćset dziewięćdziesiątego pierwszego roku rozpoczęła się jedna najbardziej znanych operacji konfliktów zbrojnych ostatnich dekad - operacja „Pustynna Burza”. Ten konflikt...

Siedemnastego stycznia tysiąc dziewięćset dziewięćdziesiątego pierwszego roku rozpoczęła się jedna najbardziej znanych operacji konfliktów zbrojnych ostatnich dekad - operacja „Pustynna Burza”. Ten konflikt stał się pod wieloma względami wzorcem późniejszych operacji wojskowych i w dalszym ciągu jest punktem odniesienia dla prognoz przyszłych konfliktów zbrojnych.

Michał Piekarski Polscy dżihadyści?

Polscy dżihadyści? Polscy dżihadyści?

W ostatnich dniach w polskich mediach pojawiły się informacje o Polakach walczących w Syrii po stronie islamskich fundamentalistów. Zważywszy na to że jak dotąd są to informacje niepotwierdzone, należy...

W ostatnich dniach w polskich mediach pojawiły się informacje o Polakach walczących w Syrii po stronie islamskich fundamentalistów. Zważywszy na to że jak dotąd są to informacje niepotwierdzone, należy do nich podchodzić ostrożnie. Nie oznacza to jednak że nie jest to informacja nieprawdopodobna i sam problem udziału osób związanych w różny sposób z Polską w globalnym ruchu jakim jest salaficki dżihad, zasługuje na szerszy komentarz.

Michał Piekarski Ile wolno w walce z terrorystami?

Ile wolno w walce z terrorystami? Ile wolno w walce z terrorystami?

Ośrodek na Mazurach, pojmani terroryści z Al-Kaidy i piętnaście milionów dolarów w kartonach. To kolejne oblicze sprawy domniemanego tajnego więzienia CIA, obecnej w mediach od 2005 roku.

Ośrodek na Mazurach, pojmani terroryści z Al-Kaidy i piętnaście milionów dolarów w kartonach. To kolejne oblicze sprawy domniemanego tajnego więzienia CIA, obecnej w mediach od 2005 roku.

Michał Piekarski Wojna atomowa, Polska i agenci

Wojna atomowa, Polska i agenci Wojna atomowa, Polska i agenci

Jednym z najgłośniejszych i najżywszych sporów dotyczących historii Polski po roku 1945, a związanych ze sferą obronności jest spór o ocenę działalności Ryszarda Kuklińskiego. Nie można jednak pominąć...

Jednym z najgłośniejszych i najżywszych sporów dotyczących historii Polski po roku 1945, a związanych ze sferą obronności jest spór o ocenę działalności Ryszarda Kuklińskiego. Nie można jednak pominąć istotnych faktów, które muszą rzutować na ocenę działalności tej osoby w kontekście całości zimnowojennej gdy mocarstw.

Michał Piekarski Lekkie wsparcie lotnicze?

Lekkie wsparcie lotnicze? Lekkie wsparcie lotnicze?

Siły specjalne od początków swojego istnienia we współczesnej formie zależne były od współpracy z innymi rodzajami wojsk, zwłaszcza wojskami lotniczymi. Oprócz szeregu innych zadań, zwłaszcza transportowych,...

Siły specjalne od początków swojego istnienia we współczesnej formie zależne były od współpracy z innymi rodzajami wojsk, zwłaszcza wojskami lotniczymi. Oprócz szeregu innych zadań, zwłaszcza transportowych, jednym z istotnych elementów lotniczego wsparcia operacji specjalnych jest wsparcie ogniowe. Jego znaczenie uwidoczniły konflikty asymetryczne.

Michał Piekarski Nowa doktryna w założeniach

Nowa doktryna w założeniach Nowa doktryna w założeniach

Biuro Bezpieczeństwa Narodowego upubliczniło dokument opatrzony tytułem „Doktryna Komorowskiego”, zawierający założenia dotyczące kierunków polityki prowadzonej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Biuro Bezpieczeństwa Narodowego upubliczniło dokument opatrzony tytułem „Doktryna Komorowskiego”, zawierający założenia dotyczące kierunków polityki prowadzonej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Najnowsze produkty i technologie

Newmax Nowak i Wspólnicy S.K. DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.

Carpatia Arms Sp. z o.o. ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak...

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak i w USA. Sprzęt tej marki projektowany i szyty jest w Polsce, przy użyciu najnowszych światowych technologii oraz materiałów, dzięki którym wyznacza nową jakość na naszym rynku.

Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o. Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy...

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy do kwestii o kluczowym znaczeniu. Nowoczesne systemy łączności umożliwiają komunikowanie się w czasie działań operacyjnych i taktycznych, a także zabezpieczają przed hałasem o dużym natężeniu dźwięku i związanymi z tym urazami słuchu.

DURABO® Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy

Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy

DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje...

DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje się wiele produktów przeznaczonych dla tej grupy odbiorców, jednak są one albo niskiej jakości spowodowanej dalekowschodnią produkcją i zastosowanymi materiałami, albo w bardzo wysokiej cenie, wynikającej z kosztów importu, np. z USA. W konsekwencji tego firma uznała, że brakuje na rynku oferty odzieży...

OPC Sp. z.o.o. Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Vademecum okularów przeciwsłonecznych Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.

poza-domem.pl Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Jakie są rodzaje łuków strzeleckich? Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.

Ewelina Grzesik TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.

RAW Sp. z o.o. RAW Mobile BMS

RAW Mobile BMS RAW Mobile BMS

Smartfony stały się powszechnym elementem naszej rzeczywistości. Dzięki urządzeniom mobilnym komunikacja dzisiaj oznacza dużo więcej niż zwykłą rozmowę – chętnie używamy darmowych komunikatorów do przesyłania...

Smartfony stały się powszechnym elementem naszej rzeczywistości. Dzięki urządzeniom mobilnym komunikacja dzisiaj oznacza dużo więcej niż zwykłą rozmowę – chętnie używamy darmowych komunikatorów do przesyłania wiadomości tekstowych, nagrań głosowych, zdjęć, wideo, a nawet dokumentów i lokalizacji. Pandemia COVID-19 tylko przyspieszyła cyfrową ewolucję społeczeństw, pojawiło się wiele przydatnych narzędzi, które umożliwiają użytkownikom realizację pożądanych funkcjonalności i jednocześnie prezentują...

Combat.pl Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy

Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy

Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów,...

Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów, które zapewne chcesz posiadać – tak jak my. Zdobyć je można w licznych sklepach „wojskowych” zorientowanych na takich właśnie zapaleńców. Być może nie wiesz jeszcze, że do grona tych sklepów dołączył stosunkowo niedawno kolejny gracz – combat.pl.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops