Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Flota duchów

Michał Piekarski | 2015-11-12
ORP Orzeł Fot. Pomuchelskopp/Wikipedia Commons

ORP Orzeł Fot. Pomuchelskopp/Wikipedia Commons

W morzu książek dotyczących spraw wojskowych znaczną i istotną część stanowią prace, których autorzy usiłują przewidzieć przyszłe konflikty zbrojne, ich charakter oraz ewolucję uzbrojenia oraz sposobów jego wykorzystania. Rzadkością jednak są poważne próby opisania przyszłej wojny w formie powieści.

Zobacz także

Michał Piekarski Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach” Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza...

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza granicami państwa, co jakiś czas niestety powracają kwestie dotyczące historii i tradycji.

Michał Piekarski Anatomia Zamachu

Anatomia Zamachu Anatomia Zamachu

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Michał Piekarski Scenariusz Chaosu

Scenariusz Chaosu Scenariusz Chaosu

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez...

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez wydawnictwo WarBook.

W latach osiemdziesiątych taką próbę podjął początkujący wówczas pisarz Tom Clancy i analityk morski Larry Bond, których współpraca przyniosła owoce w postaci książki Czerwony sztorm. Powieść ta, opisywała hipotetyczny konflikt pomiędzy Układem Warszawskim i NATO, w niezwykle udany sposób wplatając w wiarygodnie brzmiący kontekst polityczny, określający cel agresji Związku Radzieckiego na Europę szereg epizodów zaawansowanej technicznie wojny wedle ówczesnych kryteriów. W losach poszczególnych, wyrazistych bohaterów przewijały się więc działania brytyjskich amerykańskich i norweskich okrętów podwodnych, działających zgodnie z ówczesnymi doktrynami. Znaczna cześć książki opisywała zmagania alianckich okrętów eskortujących konwoje z radzieckimi okrętami podwodnymi i lotnictwem morskim. W powieści umieszczono też poparte uważną analizą potencjałów walczących stron, rozważania na temat potencjalnego przebiegu walk na lądzie. Co ważne, umiejętnie przedstawiono także rolę odgrywaną w konfliktach zbrojnych przez łączność, logistykę oraz pracę analityków wywiadu, która okazała się kluczowa dla losów konfliktu.

Po zimnej wojnie, tego rodzaju pomysły stały się głównie domeną literatury mniej ambitnej, późne powieści Clancy'ego choć bogate w szczegółowe opisy starć zbrojnych były już raczej świadectwem szerszego problemu, jakim stało się dla Amerykanów zniknięcie przeciwnika jakim był Związek Radziecki, wobec czego potencjalnych przeciwników poszukiwano na Bliskim lub Dalekim Wschodzie. Jeszcze inaczej do tego zagadnienia podszedł Larry Bond, którego Kocioł opisuje wojnę toczoną przez Stany Zjednoczone i ich sojuszników, w tym Polskę z francusko - niemiecką federacją. Autor starał się bardzo wiernie oddać realia – także strategiczne konfliktów zbrojnych (widoczne zwłaszcza w wątku Polski zaopatrywanej droga morską w surowce i materiały wojskowe).

Wydana w bieżącym roku powieść Ghost Fleet autorstwa dwóch specjalistów w sprawach obronności, P.W Singera (znanego ze swoich prac dotyczących prywatyzacji wojny i robotyzacji pola walki) i Augusta Cole'a jest kontynuacją tego trendu, osadzoną w bliskich współczesności realiach. Jest to historia kolejnej wojny światowej, toczonej przez Stany Zjednoczone z chińsko – rosyjską koalicją w niedalekiej przyszłości, w której weterani operacji Pustynna Burza to starcy, gdzie prawie wszyscy na polu walki i poza nim używają okularów rozszerzonej rzeczywistości, gdzie normą są silnie działające stymulanty i mikroprocesory wszczepione pod skórę. To co jeszcze dekadę temu jeszcze było typowe dla fantastyki naukowej, teraz staje się rzeczywistością niepokojąco bliską.

Bowiem jak na wojnę XXI wieku przystało, kluczowa dla przebiegu działań zbrojnych jest walka cybernetyczna. Nie ogranicza się ona do manipulacji danymi czy przełamywania zabezpieczeń samych systemów komputerowych. Uderzenie chińskie na Stany Zjednoczone – a dokładniej na Hawaje – dokonuje się poprzez zniszczenie najważniejszych amerykańskich systemów walki, finalizujace długą i skrupulatnie przygotowywaną wieloletnią operację szpiegowsko – dywersyjną, która jest na tyle druzgocąca, że Stany Zjednoczone są przez pewien czas niezdolne do wyprowadzenia kontrataku.

Okazuje się, że nowa wojna wymaga paradoksalnie sięgnięcia po tytułową „Flotę Duchów” a więc stare okręty trzymane w rezerwie, samoloty składowane na pustyni w Newadzie i…stary okręt podwodny jednego z państw sojuszniczych, a dokładniej ORP Orzeł. Okręt ten (w powieści pojawia się także oficer Jednostki Wojskowej Formoza) odgrywa rolę epizodyczną, ale bardzo ważną dla powieściowej bitwy, gdyż jego napęd pozwala uniknąć wykrycia przez chińskie systemy, zbudowane z myślą o wykrywaniu amerykańskich, atomowych okrętów podwodnych. Ten zaskakujący polski epizod jest tutaj wręcz symboliczny.

Powieść Singera i Cole'a można bowiem odczytać nie tylko na poziomie kolejnej książki o przyszłej wojnie. Jest to przede wszystkim książka o wpływie techniki na społeczeństwo jako takie, choć ta druga część jest mniej widoczna. Szereg klęsk walczących stron – zwłaszcza gdy mowa o pierwszych dniach a nawet godzinach wojny – ma swoje źródło w zbytnim przywiązaniu do zbyt skomplikowanych, by można było je efektywnie kontrolować, systemów. Nie oznacza to że autorzy są luddystami. Przeciwnie, bez techniki i to bardzo zaawansowanej jak roboty towarzyszące komandosom, na opisywanym polu walki nie da się przetrwać.

Widać to szczególnie w przewrotnym wątku amerykańskich działań partyzanckich na okupowanych Hawajach, gdzie w momencie gdy zasoby techniczne i informacyjne w dyspozycji okupantów, zostają użyte rozsądnie, nawet „samotny wilk” prowadzący zupełnie samodzielną walkę, nie ma szans.

Pole walki opisane w Ghost Fleet jest polem walki głęboko zmienionym przez roboty i walkę w cyberprzestrzeni. Jest to pole walki zmienione w takim stopniu w jakim pojawienie się czołgu, samolotu, radia i karabinu maszynowego zmieniło pole walki w pierwszych latach dwudziestego wieku – i pozostaje nauczyć się z tym żyć.

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

Dariusz Leżała, Transactor Security Sp. z o.o. Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego...

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego rozwoju sprzętu specjalistycznego umożliwiającego ich ujawnienie i identyfikację. Naprzeciw tym wymogom wychodzi firma Transactor Security Sp. z o.o., która w ofercie ma najnowsze rozwiązania sprzętowe firm VIDISCO Ltd. oraz Viken Detection.

Militaria.pl Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach...

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach polowych, w tym także podczas sytuacji kryzysowych czy akcji ratunkowych. Bardzo ważne jest to, aby taktyczne wyposażenie medyczne było łatwe w transporcie i szybkie w użyciu. W tym artykule omawiamy najpotrzebniejsze wyposażenie medyczne, które warto mieć przy sobie.

Ha3o Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania...

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania do warunków zależy jakość obserwacji przekładająca się na bezpieczeństwo indywidualne oraz powodzenie całego wykonanego zadania. I choć wydawać by się mogło, że obecne rozwiązania w zakresie optyki taktycznej oferują bardzo wiele, to okazuje się, że w tej materii można pójść jeszcze o krok dalej,...

Militaria.pl Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft

Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft

Odpowiednio skompletowany ekwipunek to podstawa bezpieczeństwa i komfortu podczas survivalu czy bushraftu. Przekłada się on na skuteczność i satysfakcję z doświadczenia. Zarówno wytrawni weterani, jak...

Odpowiednio skompletowany ekwipunek to podstawa bezpieczeństwa i komfortu podczas survivalu czy bushraftu. Przekłada się on na skuteczność i satysfakcję z doświadczenia. Zarówno wytrawni weterani, jak i początkujący entuzjaści survivalu i bushcraftu docenią znaczenie starannie dobranego zestawu niezbędnych przedmiotów.

Griffin Group Defence Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych

Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych

Firma Griffin Group Defence posiada w swojej ofercie najwyższej klasy doręczne urządzenia termowizyjne, które umożliwiają obserwację w warunkach dziennych jak i nocnych. Dzięki wykorzystaniu termowizji,...

Firma Griffin Group Defence posiada w swojej ofercie najwyższej klasy doręczne urządzenia termowizyjne, które umożliwiają obserwację w warunkach dziennych jak i nocnych. Dzięki wykorzystaniu termowizji, pozwalają one na wykrycie nawet mało widocznych celów - w kamuflażu lub w otoczeniu, które utrudnia rozpoznanie.

Patryk Kościński Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania

Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania

Jak podaje producent, firma Prabos - Grizzly 933 to wytrzymałe zimowe buty wojskowe, skonstruowane z myślą o użyciu w skrajnie mroźnych warunkach. Przeznaczone są dla osób, które potrzebują wytrzymałego...

Jak podaje producent, firma Prabos - Grizzly 933 to wytrzymałe zimowe buty wojskowe, skonstruowane z myślą o użyciu w skrajnie mroźnych warunkach. Przeznaczone są dla osób, które potrzebują wytrzymałego i ciepłego obuwia na zimę. Polecane są dla żołnierzy, pracowników leśnych, służb mundurowych oraz osób, które lubią aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu w zimie. Wykonane są ze skóry i materiału izolacyjnego Gore-Tex THERMIUM, który zapewnia dobrą izolację termiczną. Dzięki temu w butach można...

Militaria.pl Obierz jasny cel misji: przegląd latarek czołowych i kątowych

Obierz jasny cel misji: przegląd latarek czołowych i kątowych Obierz jasny cel misji: przegląd latarek czołowych i kątowych

Latarki czołowe i kątowe są praktycznymi urządzeniami, które znajdują szerokie zastosowanie podczas różnych czynności. Wiele profesji zawodowych i aktywności wymaga solidnego źródła światła, a przy tym...

Latarki czołowe i kątowe są praktycznymi urządzeniami, które znajdują szerokie zastosowanie podczas różnych czynności. Wiele profesji zawodowych i aktywności wymaga solidnego źródła światła, a przy tym możliwości dostosowywania kąta padania strumienia światła przy zachowaniu swobody ruchów. Wszystkie te udogodnienia zapewniają latarki czołowe i kątowe.

Instytut Nowych Technologii Sp. z o.o. Predator Eye - przełom w dziedzinie technologii termowizji i transmisji obrazu

Predator Eye - przełom w dziedzinie technologii termowizji i transmisji obrazu Predator Eye - przełom w dziedzinie technologii termowizji i transmisji obrazu

Predator Eye to nowatorskie rozwiązanie w zakresie obrazowania termicznego. Predator Eye jest to nahełmowy zestaw zbudowany z kamery termowizyjnej przekazującej obraz na mikrowyświetlacz dooczny wraz z...

Predator Eye to nowatorskie rozwiązanie w zakresie obrazowania termicznego. Predator Eye jest to nahełmowy zestaw zbudowany z kamery termowizyjnej przekazującej obraz na mikrowyświetlacz dooczny wraz z modułem zasilającym i transmitującym obraz w czasie rzeczywistym do zdalnej lokalizacji. Ten polski produkt to przełom w działaniach poszukiwawczych, operacyjno-śledczych oraz ratowniczych. Jego unikalna konstrukcja umożliwia użytkownikom pełną swobodę ruchów, jednocześnie zapewniając dostęp do zaawansowanej...

pcphunters.com Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie?

Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie? Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie?

W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje...

W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje Cię zakup karabinka pneumatycznego, powinieneś wiedzieć, czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek oraz do czego będziesz ich używał. Czym jest karabinek pneumatyczny? Czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek długich?

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.