Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Zamach w Madrycie

Michał Piekarski | 2014-03-11
Fot. US DoD

Fot. US DoD

11 marca 2004 roku doszło do jednego najpoważniejszych w skutkach ataków terrorystycznych w Europie. Detonacja dziesięciu podłożonych w pociągach podmiejskich urządzeń wybuchowych, spowodowała śmierć prawie dwustu osób, raniła ponad dwa tysiące i wywołała poważny kryzys polityczny.

Zobacz także

Michał Piekarski Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach” Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza...

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza granicami państwa, co jakiś czas niestety powracają kwestie dotyczące historii i tradycji.

Michał Piekarski Anatomia Zamachu

Anatomia Zamachu Anatomia Zamachu

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Michał Piekarski Scenariusz Chaosu

Scenariusz Chaosu Scenariusz Chaosu

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez...

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez wydawnictwo WarBook.

Zasadnicze fakty dotyczące tych zamachów są znane. W czterech pociągach zmierzających z podmiejskiej stacji Alcalá de Henares do stacji Atocha położonej w centrum Madrytu zostało podłożonych trzynaście bomb umieszczonych w plecakach, detonowanych przy pomocy telefonów komórkowych. Dziesięć spośród nich wybucha pomiędzy godziną siódmą trzydzieści siedem a siódmą czterdzieści. Jest godzina szczytu, pociągi są pełne zmierzających do pracy i szkół ludzi. Także data nie była przypadkowa, czternastego marca miały się odbyć wybory parlamentarne.

Skala ataku, wybór celu i zdolność do przeprowadzenia skoordynowanego ataku były wyraźną wskazówką odnośnie możliwych sprawców. Takie ataki, wymierzone w duże grupy mniej lub bardziej przypadkowych osób, których jedyną „winą” w oczach sprawców jest przebywanie w określonym miejscu i czasie były i są domeną terrorystów działających z pobudek religijnych.

Można było się więc spodziewać, że władze hiszpańskie wskażą jako najbardziej prawdopodobnych sprawców Al-Kaidę, wówczas działającą wciąż bardzo aktywnie, a Hiszpania z racji swojego zaangażowania w operację w Iraku była jednym z bardzo prawdopodobnych celów.

Tymczasem ówczesny rząd w Madrycie przez pierwsze dni obwiniał baskijską organizację separatystyczną ETA, choć trudno byłoby wskazać dlaczego ta organizacja, radykalna i niebezpieczna miałaby gwałtownie zmieniać modus operandi.

Prawicowy, proamerykański rząd Jose Marii Aznara wyraźnie jednak obawiał się konsekwencji wyborczych. System partyjny w Hiszpanii był wówczas – i pozostaje takim do dzisiaj – systemem dwupartyjnym, w którym o władzę rywalizują dwie bardzo silne partie, różnica zaś w wyniku wyborczym wynosi często zaledwie kilka punktów procentowych. Opozycyjna partia socjalistyczna zapowiadała że jeśli obejmie władzę, wycofa hiszpańskie wojska z Iraku.

Ta dość desperacka próba uratowania wyniku wyborczego wywołała efekt odwrotny do zamierzonego. Tuż przed wyborami miały miejsce protesty przeciwko polityce rządu. Jednocześnie pierwsze wyniki śledztwa potwierdzały wersję o ataku islamskich fundamentalistów. W szczególności dowodów dostarczyła analiza jednej z bomb, która nie wybuchła i została rozbrojona przez policyjnych pirotechników. W pobliżu stacji Alcalá de Henares odnaleziono także samochód a w nim kilka zapalników i kasetę z nagranymi wersetami Koranu. W dniu wyborów pojawiło się także nagranie video w którym Abu Dujan al-Afghani, określający się „rzecznikiem Al-Kaidy w Europie” stwierdził że zamachu dokonała ta organizacja i był to odwet za proamerykańską politykę hiszpańskich władz.

Analiza tych śladów, zwłaszcza samych urządzeń wybuchowych oraz telefonów pozwoliła ostatecznie potwierdzić w ciągu niecałego miesiąca, że zamachu dokonała grupa islamskich fundamentalistów. 3 kwietnia podczas szturmu policyjnej jednostki specjalnej GEO siedmiu głównych podejrzanych dokonało samobójczej eksplozji, w wyniku której zginął także jeden policjant a jedenastu odniosło rany. W roku 2007 dwadzieścia jeden osób skazano za dokonanie tego zamachu bądź za udział w grupie terrorystycznej.

W wyniku śledztwa i procesu ustalono, że sprawcy – głównie pochodzący z Maroka byli luźno powiązani z Al-Kaidą, przede wszystkim ideologicznie a nie organizacyjnie. Nie potwierdziły się także podejrzenia, że za atakiem stała Marokańska Islamska Grupa Zbrojna. Był to więc przypadek oddolnie działającej grupy. Co ważniejsze, byli w stanie samodzielnie zapewnić sobie finansowanie, poprzez przemyt narkotyków (haszyszu) i w ten sposób nabyć od hiszpańskich przestępców materiały wybuchowe (Goma-2, używane w górnictwie).

Politycznym skutkiem zamachu było objęcie władzy przez lewicową partię PSOE i wycofanie sił hiszpańskich z Iraku. Trzeba jednak mieć na uwadze, że ta partia zapowiadała to już od dawna, i trudno także ocenić w jakim stopniu zamachy wpłynęły na wynik wyborów a w szczególności to czy większy był wpływ samych zamachów co polityki informacyjnej władz.

Niewątpliwie jednak, żaden inny atak terrorystyczny islamskich fundamentalistów w Europie nie mógł być utożsamiany z tak poważnymi konsekwencjami. Ataki w Londynie w roku 2005 spowodowały mniej ofiar i żadnego wyraźnego efektu politycznego, a zwłaszcza takiego na jaki mogliby liczyć terroryści.

Terroryzm jest przede wszystkim sposobem komunikowania politycznego, dość specyficznym, gdyż używa się w nim przemocy. Niewątpliwie analizując przypadek z 11 marca 2004 roku można uznać że zarówno pod tym pierwszym jak i drugim względem.

Przede wszystkim zamach był skuteczny jako sam akt przemocy. Sprawcy wybrali cel łatwy („miękki”) czyli pociągi kolei aglomeracyjnej, obiekty słabo chronione – a zwłaszcza w porównaniu z lotniskami czy obiektami rządowymi. Byli w stanie dokonać ataku praktycznie samodzielnie. Co więcej, ataki nie były samobójcze i sprawcy byli w stanie prowadzić dalsze działania.

Można wręcz uznać, że szczęściem było że niewątpliwie tragiczny atak 11 marca oraz późniejsza detonacja której ofiarą padli policyjny komandosi były jedynymi udanymi atakami dokonanymi przez tą grupę. Dalsza kontynuacja kampanii terrorystycznej – czy to w formie dalszych ataków bombowych (2 kwietnia odnaleziono ładunek wybuchowy podłożony na torze szybkiej kolei w pobliżu Madrytu) czy zamachów innego rodzaju mogłaby być bardzo poważnym problemem dla hiszpańskich i nie tylko hiszpańskich sił bezpieczeństwa.

Wystarczy przypomnieć, że po zamachu w Bostonie by zatrzymać dwóch podejrzanych uruchomiono potężne siły policji wspieranej technicznie przez wojsko, a aglomeracja bostońska znalazła się wręcz w stanie oblężenia. Kilkunastu zdeterminowanych terrorystów mogłoby hipotetycznie zrobić to samo z całym państwem, zakładając że byli by wystarczająco wyszkoleni i wyposażeni.

Odrębnym problemem jest efektywność nie w wymiarze zadawania fizycznych strat ale umiejętność wykorzystania politycznie i psychologicznie aktów przemocy. W tym względzie terroryzm, poza kilkoma szczególnymi przypadkami jest mało skuteczny, a w szczególności mało skuteczny jest terroryzm religijny – i znów pojawia się problem politycznej efektywności tych zamachów.

Ten efekt sprawcy usiłowali wykorzystać i to w porównaniu z innymi atakami, dość dobrze, uderzając tuż przed wyborami, tak by dać wyborcom swoisty „czas do namysłu”. Doświadczenie zamachów z Madrytu do dziś jest żywe w dyskusjach na temat zagrożenia terrorystycznego w Europie, także przed wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych w 2004 roku pojawiły się poważne obawy przed zamachem.

Te wszystkie czynniki ilustrują wciąż aktualny czarny scenariusz ataku a więc sprawnych technicznie i politycznie terrorystów, zdolnych do zadawania strat wielokrotnie przewyższających użyte przez nich środki. Doświadczenia sprzed dziesięciu lat – podobnie jak z wielu innych zamachów – są wciąż aktualne i przez wiele lat będą one jeszcze analizowane

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

trzypiora.pl Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego? Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej...

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej wymagać? Co najbardziej się przyda? Co jest koniecznością? Jaka kamizelka taktyczna spełni wszystkie stawiane jej wymagania?

Militaria.pl Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem? Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii...

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii oporządzenia.

Transactor Security Sp. z o.o. Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do...

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do ochrony swoich granic, albowiem jest to jeden z najważniejszych czynników, które mają duży wpływ na bezpieczeństwo zewnętrzne i wewnętrzne.

Dariusz Leżała, Transactor Security Sp. z o.o. Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego...

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego rozwoju sprzętu specjalistycznego umożliwiającego ich ujawnienie i identyfikację. Naprzeciw tym wymogom wychodzi firma Transactor Security Sp. z o.o., która w ofercie ma najnowsze rozwiązania sprzętowe firm VIDISCO Ltd. oraz Viken Detection.

Militaria.pl Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach...

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach polowych, w tym także podczas sytuacji kryzysowych czy akcji ratunkowych. Bardzo ważne jest to, aby taktyczne wyposażenie medyczne było łatwe w transporcie i szybkie w użyciu. W tym artykule omawiamy najpotrzebniejsze wyposażenie medyczne, które warto mieć przy sobie.

Ha3o Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania...

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania do warunków zależy jakość obserwacji przekładająca się na bezpieczeństwo indywidualne oraz powodzenie całego wykonanego zadania. I choć wydawać by się mogło, że obecne rozwiązania w zakresie optyki taktycznej oferują bardzo wiele, to okazuje się, że w tej materii można pójść jeszcze o krok dalej,...

Militaria.pl Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft

Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft

Odpowiednio skompletowany ekwipunek to podstawa bezpieczeństwa i komfortu podczas survivalu czy bushraftu. Przekłada się on na skuteczność i satysfakcję z doświadczenia. Zarówno wytrawni weterani, jak...

Odpowiednio skompletowany ekwipunek to podstawa bezpieczeństwa i komfortu podczas survivalu czy bushraftu. Przekłada się on na skuteczność i satysfakcję z doświadczenia. Zarówno wytrawni weterani, jak i początkujący entuzjaści survivalu i bushcraftu docenią znaczenie starannie dobranego zestawu niezbędnych przedmiotów.

Griffin Group Defence Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych

Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych

Firma Griffin Group Defence posiada w swojej ofercie najwyższej klasy doręczne urządzenia termowizyjne, które umożliwiają obserwację w warunkach dziennych jak i nocnych. Dzięki wykorzystaniu termowizji,...

Firma Griffin Group Defence posiada w swojej ofercie najwyższej klasy doręczne urządzenia termowizyjne, które umożliwiają obserwację w warunkach dziennych jak i nocnych. Dzięki wykorzystaniu termowizji, pozwalają one na wykrycie nawet mało widocznych celów - w kamuflażu lub w otoczeniu, które utrudnia rozpoznanie.

Patryk Kościński Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania

Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania

Jak podaje producent, firma Prabos - Grizzly 933 to wytrzymałe zimowe buty wojskowe, skonstruowane z myślą o użyciu w skrajnie mroźnych warunkach. Przeznaczone są dla osób, które potrzebują wytrzymałego...

Jak podaje producent, firma Prabos - Grizzly 933 to wytrzymałe zimowe buty wojskowe, skonstruowane z myślą o użyciu w skrajnie mroźnych warunkach. Przeznaczone są dla osób, które potrzebują wytrzymałego i ciepłego obuwia na zimę. Polecane są dla żołnierzy, pracowników leśnych, służb mundurowych oraz osób, które lubią aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu w zimie. Wykonane są ze skóry i materiału izolacyjnego Gore-Tex THERMIUM, który zapewnia dobrą izolację termiczną. Dzięki temu w butach można...

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.