Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Zamach w Madrycie

Michał Piekarski | 2014-03-11
Fot. US DoD

Fot. US DoD

11 marca 2004 roku doszło do jednego najpoważniejszych w skutkach ataków terrorystycznych w Europie. Detonacja dziesięciu podłożonych w pociągach podmiejskich urządzeń wybuchowych, spowodowała śmierć prawie dwustu osób, raniła ponad dwa tysiące i wywołała poważny kryzys polityczny.

Zobacz także

Michał Piekarski Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach” Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza...

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza granicami państwa, co jakiś czas niestety powracają kwestie dotyczące historii i tradycji.

Michał Piekarski Anatomia Zamachu

Anatomia Zamachu Anatomia Zamachu

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Michał Piekarski Scenariusz Chaosu

Scenariusz Chaosu Scenariusz Chaosu

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez...

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez wydawnictwo WarBook.

Zasadnicze fakty dotyczące tych zamachów są znane. W czterech pociągach zmierzających z podmiejskiej stacji Alcalá de Henares do stacji Atocha położonej w centrum Madrytu zostało podłożonych trzynaście bomb umieszczonych w plecakach, detonowanych przy pomocy telefonów komórkowych. Dziesięć spośród nich wybucha pomiędzy godziną siódmą trzydzieści siedem a siódmą czterdzieści. Jest godzina szczytu, pociągi są pełne zmierzających do pracy i szkół ludzi. Także data nie była przypadkowa, czternastego marca miały się odbyć wybory parlamentarne.

Skala ataku, wybór celu i zdolność do przeprowadzenia skoordynowanego ataku były wyraźną wskazówką odnośnie możliwych sprawców. Takie ataki, wymierzone w duże grupy mniej lub bardziej przypadkowych osób, których jedyną „winą” w oczach sprawców jest przebywanie w określonym miejscu i czasie były i są domeną terrorystów działających z pobudek religijnych.

Można było się więc spodziewać, że władze hiszpańskie wskażą jako najbardziej prawdopodobnych sprawców Al-Kaidę, wówczas działającą wciąż bardzo aktywnie, a Hiszpania z racji swojego zaangażowania w operację w Iraku była jednym z bardzo prawdopodobnych celów.

Tymczasem ówczesny rząd w Madrycie przez pierwsze dni obwiniał baskijską organizację separatystyczną ETA, choć trudno byłoby wskazać dlaczego ta organizacja, radykalna i niebezpieczna miałaby gwałtownie zmieniać modus operandi.

Prawicowy, proamerykański rząd Jose Marii Aznara wyraźnie jednak obawiał się konsekwencji wyborczych. System partyjny w Hiszpanii był wówczas – i pozostaje takim do dzisiaj – systemem dwupartyjnym, w którym o władzę rywalizują dwie bardzo silne partie, różnica zaś w wyniku wyborczym wynosi często zaledwie kilka punktów procentowych. Opozycyjna partia socjalistyczna zapowiadała że jeśli obejmie władzę, wycofa hiszpańskie wojska z Iraku.

Ta dość desperacka próba uratowania wyniku wyborczego wywołała efekt odwrotny do zamierzonego. Tuż przed wyborami miały miejsce protesty przeciwko polityce rządu. Jednocześnie pierwsze wyniki śledztwa potwierdzały wersję o ataku islamskich fundamentalistów. W szczególności dowodów dostarczyła analiza jednej z bomb, która nie wybuchła i została rozbrojona przez policyjnych pirotechników. W pobliżu stacji Alcalá de Henares odnaleziono także samochód a w nim kilka zapalników i kasetę z nagranymi wersetami Koranu. W dniu wyborów pojawiło się także nagranie video w którym Abu Dujan al-Afghani, określający się „rzecznikiem Al-Kaidy w Europie” stwierdził że zamachu dokonała ta organizacja i był to odwet za proamerykańską politykę hiszpańskich władz.

Analiza tych śladów, zwłaszcza samych urządzeń wybuchowych oraz telefonów pozwoliła ostatecznie potwierdzić w ciągu niecałego miesiąca, że zamachu dokonała grupa islamskich fundamentalistów. 3 kwietnia podczas szturmu policyjnej jednostki specjalnej GEO siedmiu głównych podejrzanych dokonało samobójczej eksplozji, w wyniku której zginął także jeden policjant a jedenastu odniosło rany. W roku 2007 dwadzieścia jeden osób skazano za dokonanie tego zamachu bądź za udział w grupie terrorystycznej.

W wyniku śledztwa i procesu ustalono, że sprawcy – głównie pochodzący z Maroka byli luźno powiązani z Al-Kaidą, przede wszystkim ideologicznie a nie organizacyjnie. Nie potwierdziły się także podejrzenia, że za atakiem stała Marokańska Islamska Grupa Zbrojna. Był to więc przypadek oddolnie działającej grupy. Co ważniejsze, byli w stanie samodzielnie zapewnić sobie finansowanie, poprzez przemyt narkotyków (haszyszu) i w ten sposób nabyć od hiszpańskich przestępców materiały wybuchowe (Goma-2, używane w górnictwie).

Politycznym skutkiem zamachu było objęcie władzy przez lewicową partię PSOE i wycofanie sił hiszpańskich z Iraku. Trzeba jednak mieć na uwadze, że ta partia zapowiadała to już od dawna, i trudno także ocenić w jakim stopniu zamachy wpłynęły na wynik wyborów a w szczególności to czy większy był wpływ samych zamachów co polityki informacyjnej władz.

Niewątpliwie jednak, żaden inny atak terrorystyczny islamskich fundamentalistów w Europie nie mógł być utożsamiany z tak poważnymi konsekwencjami. Ataki w Londynie w roku 2005 spowodowały mniej ofiar i żadnego wyraźnego efektu politycznego, a zwłaszcza takiego na jaki mogliby liczyć terroryści.

Terroryzm jest przede wszystkim sposobem komunikowania politycznego, dość specyficznym, gdyż używa się w nim przemocy. Niewątpliwie analizując przypadek z 11 marca 2004 roku można uznać że zarówno pod tym pierwszym jak i drugim względem.

Przede wszystkim zamach był skuteczny jako sam akt przemocy. Sprawcy wybrali cel łatwy („miękki”) czyli pociągi kolei aglomeracyjnej, obiekty słabo chronione – a zwłaszcza w porównaniu z lotniskami czy obiektami rządowymi. Byli w stanie dokonać ataku praktycznie samodzielnie. Co więcej, ataki nie były samobójcze i sprawcy byli w stanie prowadzić dalsze działania.

Można wręcz uznać, że szczęściem było że niewątpliwie tragiczny atak 11 marca oraz późniejsza detonacja której ofiarą padli policyjny komandosi były jedynymi udanymi atakami dokonanymi przez tą grupę. Dalsza kontynuacja kampanii terrorystycznej – czy to w formie dalszych ataków bombowych (2 kwietnia odnaleziono ładunek wybuchowy podłożony na torze szybkiej kolei w pobliżu Madrytu) czy zamachów innego rodzaju mogłaby być bardzo poważnym problemem dla hiszpańskich i nie tylko hiszpańskich sił bezpieczeństwa.

Wystarczy przypomnieć, że po zamachu w Bostonie by zatrzymać dwóch podejrzanych uruchomiono potężne siły policji wspieranej technicznie przez wojsko, a aglomeracja bostońska znalazła się wręcz w stanie oblężenia. Kilkunastu zdeterminowanych terrorystów mogłoby hipotetycznie zrobić to samo z całym państwem, zakładając że byli by wystarczająco wyszkoleni i wyposażeni.

Odrębnym problemem jest efektywność nie w wymiarze zadawania fizycznych strat ale umiejętność wykorzystania politycznie i psychologicznie aktów przemocy. W tym względzie terroryzm, poza kilkoma szczególnymi przypadkami jest mało skuteczny, a w szczególności mało skuteczny jest terroryzm religijny – i znów pojawia się problem politycznej efektywności tych zamachów.

Ten efekt sprawcy usiłowali wykorzystać i to w porównaniu z innymi atakami, dość dobrze, uderzając tuż przed wyborami, tak by dać wyborcom swoisty „czas do namysłu”. Doświadczenie zamachów z Madrytu do dziś jest żywe w dyskusjach na temat zagrożenia terrorystycznego w Europie, także przed wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych w 2004 roku pojawiły się poważne obawy przed zamachem.

Te wszystkie czynniki ilustrują wciąż aktualny czarny scenariusz ataku a więc sprawnych technicznie i politycznie terrorystów, zdolnych do zadawania strat wielokrotnie przewyższających użyte przez nich środki. Doświadczenia sprzed dziesięciu lat – podobnie jak z wielu innych zamachów – są wciąż aktualne i przez wiele lat będą one jeszcze analizowane

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

Krzysztof Lis PRO Blackout - jak się na niego przygotować?

Blackout - jak się na niego przygotować? Blackout - jak się na niego przygotować?

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując...

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując do tego rozwiązania dostosowane do zasięgu zaistniałej sytuacji.

POLSYS EUROPE Sp. Z o.o Zintegrowana Kamizelka BULLFROG

Zintegrowana Kamizelka BULLFROG Zintegrowana Kamizelka BULLFROG

Gdziekolwiek na świecie rozwija się konflikt zbrojny, potencjalnymi ofiarami działań przeciwnika jest na końcu żołnierz. I o ile dostawy na linię frontu uzbrojenia typu ofensywnego są niezmiernie istotne...

Gdziekolwiek na świecie rozwija się konflikt zbrojny, potencjalnymi ofiarami działań przeciwnika jest na końcu żołnierz. I o ile dostawy na linię frontu uzbrojenia typu ofensywnego są niezmiernie istotne ze strategicznego punktu widzenia, przede wszystkim należy chronić bez żadnych kompromisów ludzi, którzy bezpośrednio w walkach uczestniczą. Ten aspekt ochrony życia i zdrowia żołnierzy jest w centrum zainteresowania kanadyjskiej kompanii POLSYS INC. i jej siostrzanej firmy w Polsce - POLSYS EUROPE.

Newmax Nowak i Wspólnicy S.K. DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.

Carpatia Arms Sp. z o.o. ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak...

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak i w USA. Sprzęt tej marki projektowany i szyty jest w Polsce, przy użyciu najnowszych światowych technologii oraz materiałów, dzięki którym wyznacza nową jakość na naszym rynku.

OPC Sp. z.o.o. Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Vademecum okularów przeciwsłonecznych Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.

poza-domem.pl Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Jakie są rodzaje łuków strzeleckich? Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.

Ewelina Grzesik TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.

Combat.pl Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy

Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy

Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów,...

Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów, które zapewne chcesz posiadać – tak jak my. Zdobyć je można w licznych sklepach „wojskowych” zorientowanych na takich właśnie zapaleńców. Być może nie wiesz jeszcze, że do grona tych sklepów dołączył stosunkowo niedawno kolejny gracz – combat.pl.

SPY SHOP Paweł Wujcikowski Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler

Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler

Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli...

Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli łatwo zlokalizować cel nawet przy zupełnym braku światła zewnętrznego. W tym artykule skupimy się na urządzeniach z rodziny AGM Rattler, które oferują doskonały stosunek ceny do oferowanych możliwości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops