Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Zamach w Madrycie

Michał Piekarski | 2014-03-11
Fot. US DoD

Fot. US DoD

11 marca 2004 roku doszło do jednego najpoważniejszych w skutkach ataków terrorystycznych w Europie. Detonacja dziesięciu podłożonych w pociągach podmiejskich urządzeń wybuchowych, spowodowała śmierć prawie dwustu osób, raniła ponad dwa tysiące i wywołała poważny kryzys polityczny.

Zobacz także

Michał Piekarski Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach” Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza...

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza granicami państwa, co jakiś czas niestety powracają kwestie dotyczące historii i tradycji.

Michał Piekarski Anatomia Zamachu

Anatomia Zamachu Anatomia Zamachu

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Michał Piekarski Scenariusz Chaosu

Scenariusz Chaosu Scenariusz Chaosu

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez...

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez wydawnictwo WarBook.

Zasadnicze fakty dotyczące tych zamachów są znane. W czterech pociągach zmierzających z podmiejskiej stacji Alcalá de Henares do stacji Atocha położonej w centrum Madrytu zostało podłożonych trzynaście bomb umieszczonych w plecakach, detonowanych przy pomocy telefonów komórkowych. Dziesięć spośród nich wybucha pomiędzy godziną siódmą trzydzieści siedem a siódmą czterdzieści. Jest godzina szczytu, pociągi są pełne zmierzających do pracy i szkół ludzi. Także data nie była przypadkowa, czternastego marca miały się odbyć wybory parlamentarne.

Skala ataku, wybór celu i zdolność do przeprowadzenia skoordynowanego ataku były wyraźną wskazówką odnośnie możliwych sprawców. Takie ataki, wymierzone w duże grupy mniej lub bardziej przypadkowych osób, których jedyną „winą” w oczach sprawców jest przebywanie w określonym miejscu i czasie były i są domeną terrorystów działających z pobudek religijnych.

Można było się więc spodziewać, że władze hiszpańskie wskażą jako najbardziej prawdopodobnych sprawców Al-Kaidę, wówczas działającą wciąż bardzo aktywnie, a Hiszpania z racji swojego zaangażowania w operację w Iraku była jednym z bardzo prawdopodobnych celów.

Tymczasem ówczesny rząd w Madrycie przez pierwsze dni obwiniał baskijską organizację separatystyczną ETA, choć trudno byłoby wskazać dlaczego ta organizacja, radykalna i niebezpieczna miałaby gwałtownie zmieniać modus operandi.

Prawicowy, proamerykański rząd Jose Marii Aznara wyraźnie jednak obawiał się konsekwencji wyborczych. System partyjny w Hiszpanii był wówczas – i pozostaje takim do dzisiaj – systemem dwupartyjnym, w którym o władzę rywalizują dwie bardzo silne partie, różnica zaś w wyniku wyborczym wynosi często zaledwie kilka punktów procentowych. Opozycyjna partia socjalistyczna zapowiadała że jeśli obejmie władzę, wycofa hiszpańskie wojska z Iraku.

Ta dość desperacka próba uratowania wyniku wyborczego wywołała efekt odwrotny do zamierzonego. Tuż przed wyborami miały miejsce protesty przeciwko polityce rządu. Jednocześnie pierwsze wyniki śledztwa potwierdzały wersję o ataku islamskich fundamentalistów. W szczególności dowodów dostarczyła analiza jednej z bomb, która nie wybuchła i została rozbrojona przez policyjnych pirotechników. W pobliżu stacji Alcalá de Henares odnaleziono także samochód a w nim kilka zapalników i kasetę z nagranymi wersetami Koranu. W dniu wyborów pojawiło się także nagranie video w którym Abu Dujan al-Afghani, określający się „rzecznikiem Al-Kaidy w Europie” stwierdził że zamachu dokonała ta organizacja i był to odwet za proamerykańską politykę hiszpańskich władz.

Analiza tych śladów, zwłaszcza samych urządzeń wybuchowych oraz telefonów pozwoliła ostatecznie potwierdzić w ciągu niecałego miesiąca, że zamachu dokonała grupa islamskich fundamentalistów. 3 kwietnia podczas szturmu policyjnej jednostki specjalnej GEO siedmiu głównych podejrzanych dokonało samobójczej eksplozji, w wyniku której zginął także jeden policjant a jedenastu odniosło rany. W roku 2007 dwadzieścia jeden osób skazano za dokonanie tego zamachu bądź za udział w grupie terrorystycznej.

W wyniku śledztwa i procesu ustalono, że sprawcy – głównie pochodzący z Maroka byli luźno powiązani z Al-Kaidą, przede wszystkim ideologicznie a nie organizacyjnie. Nie potwierdziły się także podejrzenia, że za atakiem stała Marokańska Islamska Grupa Zbrojna. Był to więc przypadek oddolnie działającej grupy. Co ważniejsze, byli w stanie samodzielnie zapewnić sobie finansowanie, poprzez przemyt narkotyków (haszyszu) i w ten sposób nabyć od hiszpańskich przestępców materiały wybuchowe (Goma-2, używane w górnictwie).

Politycznym skutkiem zamachu było objęcie władzy przez lewicową partię PSOE i wycofanie sił hiszpańskich z Iraku. Trzeba jednak mieć na uwadze, że ta partia zapowiadała to już od dawna, i trudno także ocenić w jakim stopniu zamachy wpłynęły na wynik wyborów a w szczególności to czy większy był wpływ samych zamachów co polityki informacyjnej władz.

Niewątpliwie jednak, żaden inny atak terrorystyczny islamskich fundamentalistów w Europie nie mógł być utożsamiany z tak poważnymi konsekwencjami. Ataki w Londynie w roku 2005 spowodowały mniej ofiar i żadnego wyraźnego efektu politycznego, a zwłaszcza takiego na jaki mogliby liczyć terroryści.

Terroryzm jest przede wszystkim sposobem komunikowania politycznego, dość specyficznym, gdyż używa się w nim przemocy. Niewątpliwie analizując przypadek z 11 marca 2004 roku można uznać że zarówno pod tym pierwszym jak i drugim względem.

Przede wszystkim zamach był skuteczny jako sam akt przemocy. Sprawcy wybrali cel łatwy („miękki”) czyli pociągi kolei aglomeracyjnej, obiekty słabo chronione – a zwłaszcza w porównaniu z lotniskami czy obiektami rządowymi. Byli w stanie dokonać ataku praktycznie samodzielnie. Co więcej, ataki nie były samobójcze i sprawcy byli w stanie prowadzić dalsze działania.

Można wręcz uznać, że szczęściem było że niewątpliwie tragiczny atak 11 marca oraz późniejsza detonacja której ofiarą padli policyjny komandosi były jedynymi udanymi atakami dokonanymi przez tą grupę. Dalsza kontynuacja kampanii terrorystycznej – czy to w formie dalszych ataków bombowych (2 kwietnia odnaleziono ładunek wybuchowy podłożony na torze szybkiej kolei w pobliżu Madrytu) czy zamachów innego rodzaju mogłaby być bardzo poważnym problemem dla hiszpańskich i nie tylko hiszpańskich sił bezpieczeństwa.

Wystarczy przypomnieć, że po zamachu w Bostonie by zatrzymać dwóch podejrzanych uruchomiono potężne siły policji wspieranej technicznie przez wojsko, a aglomeracja bostońska znalazła się wręcz w stanie oblężenia. Kilkunastu zdeterminowanych terrorystów mogłoby hipotetycznie zrobić to samo z całym państwem, zakładając że byli by wystarczająco wyszkoleni i wyposażeni.

Odrębnym problemem jest efektywność nie w wymiarze zadawania fizycznych strat ale umiejętność wykorzystania politycznie i psychologicznie aktów przemocy. W tym względzie terroryzm, poza kilkoma szczególnymi przypadkami jest mało skuteczny, a w szczególności mało skuteczny jest terroryzm religijny – i znów pojawia się problem politycznej efektywności tych zamachów.

Ten efekt sprawcy usiłowali wykorzystać i to w porównaniu z innymi atakami, dość dobrze, uderzając tuż przed wyborami, tak by dać wyborcom swoisty „czas do namysłu”. Doświadczenie zamachów z Madrytu do dziś jest żywe w dyskusjach na temat zagrożenia terrorystycznego w Europie, także przed wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych w 2004 roku pojawiły się poważne obawy przed zamachem.

Te wszystkie czynniki ilustrują wciąż aktualny czarny scenariusz ataku a więc sprawnych technicznie i politycznie terrorystów, zdolnych do zadawania strat wielokrotnie przewyższających użyte przez nich środki. Doświadczenia sprzed dziesięciu lat – podobnie jak z wielu innych zamachów – są wciąż aktualne i przez wiele lat będą one jeszcze analizowane

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

Militaria.pl “Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell

“Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell “Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell

Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym odpowiednia optyka strzelecka...

Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym odpowiednia optyka strzelecka wspiera celność strzałów. Rynek optyczny stale się rozwija, wprowadzając coraz to nowsze technologie w przyrządach optycznych. Znajdziemy tu między innymi urządzenia celownicze jak na przykład kolimatory czy urządzenia do obserwacji takie jak lunety i lornetki.

Krzysztof Miliński Bates GX X2 Tall Side ZIP BE03882 – pierwsze starcie!

Bates GX X2 Tall Side ZIP BE03882 – pierwsze starcie! Bates GX X2 Tall Side ZIP BE03882  – pierwsze starcie!

Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side...

Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side Zip to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w wilgotnym i nieprzyjemnym dla operatora otoczeniu. Wykonanie krótkotrwałego zadania w trudnych warunkach spycha na tor boczny konsekwencje chwilowej ekspozycji organizmu i wyposażenia na wilgoć i mróz. Przetestowałem, na ile Bates GX X2 Tall Side Zip sprawdzą...

Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o. Ultralekkie zwijane trójnogi taktyczne ROLATUBE

Ultralekkie zwijane trójnogi taktyczne ROLATUBE Ultralekkie zwijane trójnogi taktyczne ROLATUBE

Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie...

Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie lub trójnogu, które nierzadko są dość ciężkie i nieporęczne. Doskonałymi rozwiązaniami, zarówno z perspektywy zespołu bojowego, jak i pojedynczego operatora, żołnierza czy funkcjonariusza są nowoczesne, innowacyjne systemy rozwijanych masztów i trójnogów firmy ROLATUBE. Umożliwiają one zabezpieczenie...

Helikon-Tex Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex

Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex

Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie...

Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie niedostępny we współczesnej odzieży. Dlatego Rhodesian Camo od Helikon-Tex to prawdziwa gratka dla miłośników kamuflaży i odzieży militarnej.

Ewelina Grzesik, Newmax Nowak i Wspólnicy S.K. Light boot for hard work

Light boot for hard work Light boot for hard work

Buty damskie BATES Tactical Sport 2 Tall Side Zip DryGuard E03582 to nowy, ulepszony model serii Tactical Sport. Wysokie, taktyczne, profesjonalne obuwie, jak zapewnia producent, wyprodukowane zostało...

Buty damskie BATES Tactical Sport 2 Tall Side Zip DryGuard E03582 to nowy, ulepszony model serii Tactical Sport. Wysokie, taktyczne, profesjonalne obuwie, jak zapewnia producent, wyprodukowane zostało przy użyciu najnowszych i sprawdzonych w praktyce technologii.

Militaria.pl Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight

Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight

Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się...

Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się po zmroku lub w warunkach słabego oświetlenia. Latarka taktyczna do broni jest wytrzymałym, niezawodnym i ergonomicznym urządzeniem. Jedną z najlepszych firm na rynku latarek do broni jest marka Olight.

Krzysztof Lis PRO Blackout - jak się na niego przygotować?

Blackout - jak się na niego przygotować? Blackout - jak się na niego przygotować?

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując...

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując do tego rozwiązania dostosowane do zasięgu zaistniałej sytuacji.

Newmax Nowak i Wspólnicy S.K. DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.

Ewelina Grzesik TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.