Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Lekcje z Powstania Warszawskiego

Michał Piekarski | 2013-08-01
Zdobyty podczas Powstania Warszawskiego niemiecki transporter opancerzony Sd. Kfz 251 Fot. S. Braun/Wikipedia Commons

Zdobyty podczas Powstania Warszawskiego niemiecki transporter opancerzony Sd. Kfz 251 Fot. S. Braun/Wikipedia Commons

Powstanie Warszawskie jest tematem trudnym, z wielu powodów. Spory o jego sens toczą się od sześćdziesięciu dziewięciu lat, i widać to nawet w warstwie językowej. Nic nie wskazuje na to aby spory te ucichły, prawdopodobnie dyskusja o Powstaniu Warszawskim nie zakończy się nigdy.

Zobacz także

Michał Piekarski Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach” Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza...

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza granicami państwa, co jakiś czas niestety powracają kwestie dotyczące historii i tradycji.

Michał Piekarski Anatomia Zamachu

Anatomia Zamachu Anatomia Zamachu

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Michał Piekarski Scenariusz Chaosu

Scenariusz Chaosu Scenariusz Chaosu

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez...

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez wydawnictwo WarBook.

Niewątpliwie, jest to ważny element historii polskiego oręża. W Powstaniu walczyli między innymi Cichociemni oraz żołnierze batalionów „Zośka” i „Parasol”, tradycje których kontynuują obecnie jednostki polskich Wojsk Specjalnych. Powstańcem był także późniejszy dowódca 6 Pomorskiej Dywizji Powietrznodesantowej gen. dyw. Edwin Rozłubirski.

Pojawia się jednak pytanie o wnioski, doświadczenia i lekcje jakie można wyciągnąć z tych wydarzeń. Bezpośredni rezultat walk może być przygnębiający – tysiące zabitych, zniszczone miasto, poważnie osłabione struktury Państwa Podziemnego i społeczeństwa jako takiego. Nie został osiągnięty ani bezpośredni militarny cel operacji – wobec wstrzymania ofensywy radzieckiej, ani cele polityczne. Wysiłek zbrojny nie zapobiegł bowiem ostatecznemu przejęciu władzy w Polsce przez rząd zależny od ZSRR.

Powstanie, z czysto taktycznego i wojskowego punktu widzenia, miało sens. W sytuacji gdy siły niemieckie cofały się pod kolejnymi uderzeniami, niejako naturalną wydaje się że duża armia podziemna podejmuje walkę w celu uchwycenia mostów i innych ważnych obiektów. Armia Krajowa dysponowała przy tym doświadczonymi bojowo strukturami walki bieżącej (Kedywu). Natomiast całość jej sił budowano przecież z zamiarem ich użycia do powszechnego powstania w sprzyjającym momencie. Stąd też wśród Cichociemnych, oprócz specjalistów wywiadu i dywersji, znajdowali się także oficerowie sztabowi i specjaliści mający wesprzeć rozwinięcie konspiracyjnych jednostek do stanu armii regularnej.

Jednak gdy mowa o decyzjach szczebla strategicznego i politycznego, uwarunkowania ściśle wojskowe i taktyczne odgrywają mniejszą rolę. Uwarunkowania polityczne były skrajnie niesprzyjające. One właśnie sprawiały że pomoc Armii Czerwonej była wykluczona, wiadomo już było, że nawet gdy dochodziło do taktycznego współdziałania Armii Krajowej i Armii Czerwonej, ostatnie słowo miały oddziały NKWD. Wydarzenia jakie towarzyszyły akcji „Burza” na kresach wschodnich, w świetle wcześniejszych doświadczeń, w tym 17 września 1939 roku oraz stosunków panujących pomiędzy polską a radziecką partyzantką po 1941 roku, nie mogły być zaskoczeniem.

Uwarunkowania logistyczne były skrajnie nieprzychylne. Uzbrojenie warszawskich oddziałów Armii Krajowej było słabe, ilości broni maszynowej i przeciwpancernej były skromne i nie przystające do potrzeb. Z uwagi na odległość od baz lotnictwa alianckiego, zaopatrzenie tą drogą, mimo bohaterskiego wysiłku lotników polskiej 1586 Eskadry Specjalnego Przeznaczenia, dywizjonów brytyjskich, południowoafrykańskich oraz jednego zrzutu zaopatrzenia dokonanego siłami amerykańskiego lotnictwa, także było niezwykle trudne i okupione poważnymi stratami.

Z podobnych powodów, nierealne okazało się użycie sił 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej. Należy bowiem uwzględnić możliwości jej transportu, pamiętając że o ile niewielkie grupy ludzi można było przerzucić samolotami bombowymi, to cały powietrznodesantowy związek taktyczny potrzebował dużej liczby samolotów i szybowców transportowych (zakładając że Amerykanie bądź Anglicy by je udostępnili), które musiały by przelecieć w drodze z Anglii przez silnie bronione obszary. Nawet nocą, duża formacja powolnych, obciążonych i nisko lecących samolotów (część holowałaby szybowce) zostałaby szybko wykryta przez niemiecką obronę przeciwlotniczą, która na taki cel skierowałaby prawdopodobnie wszystkie dostępne środki. Brygada mogłaby wręcz ulec zagładzie w drodze do Polski. Sytuację komplikuje odległość, co przekłada się na ówczesne możliwości dotarcia samolotów (w tym eskorty myśliwskiej) do Warszawy i ich powrotu – bez zgody na użycie lotnisk na terenie kontrolowanym przez Armię Czerwoną byłoby to w zasadzie niewykonalne.

Trzeba przy tym zauważyć, że według ówczesnych zasad, nawet użycie powietrznodesantowych związków taktycznych powinno szybko doprowadzić do ich połączenia z siłami głównymi (vide operacja „Overlord”). Ponadto operacje te prowadzono w zasięgu działania własnego lotnictwa taktycznego. To mogłaby zapewnić tylko armia idąca ze Wschodu, ewentualnie lotnictwo alianckie operujące zza Wisły, zakładając, że stałby się polityczny cud i Stalin pozwoliłby rozmieścić tam samoloty i je zaopatrywać przez terytorium ZSRR.

Wszelkie dywagacje na temat wojskowych scenariuszy, nawet przy maksymalnie optymistycznych założeniach, nikną więc wobec czynników politycznych. Nie może to dziwić, gdyż to one są decydujące nad czynnikami wojskowymi, a w obszarze tych drugich – przygotowanie logistyczne dominuje nad taktyką. Kluczową rolę odgrywa także rozpoznanie i wywiad, jako narzędzia pozwalające podejmować racjonalne decyzje polityczne i wojskowe. Tymczasem, śledząc decyzje polskich decydentów w końcowym okresie wojny (i nie tylko) , można odnieść wrażenie, że idealistyczne wizje brały górę nad racjonalnym osądem. Trzeba przy tym pamiętać że w 1944 roku było już jasne, kto będzie decydował o kształcie powojennego świata.

Bezpieczeństwo państwa nie jest dziedziną, w której można sobie pozwolić na idealizm. Jedynymi liczącymi się czynnikami są twarde fakty i brutalna gra interesów. W ciągu ostatnich dwóch dekad, w polskiej polityce bezpieczeństwa można zauważyć wzrastającą ilość pierwiastków realizmu. Można to zauważyć zwłaszcza w obszarze wojsk specjalnych. Olbrzymie wsparcie udzielone podczas tworzenia i szkolenia jednostki GROM, a później przy rozwoju innych jednostek oraz budowie Wojsk Specjalnych, to przede wszystkim kwestia obustronnej, racjonalnej kalkulacji interesów. W interesie Polski jest posiadanie nowoczesnych sił specjalnych, w interesie Amerykanów – sojuszniczych sił zdolnych szybko i efektywnie opanowywać sytuacje kryzysowe (zwłaszcza wywołane zagrożenia asymetryczne) , których długofalowe skutki dosięgłyby także ich.

Racjonalne podejmowanie decyzji, nawet bolesnych i kontrowersyjnych – bo trudno wyobrazić sobie by bez emocji przyjęto w społeczeństwie i kręgach politycznych decyzję o odstąpieniu od powstania powszechnego, zastępując ją na przykład intensywną akcją dywersyjną – po sześćdziesięciu dziewięciu latach, wydaje się najważniejszą lekcją Powstania Warszawskiego.

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

Dariusz Leżała, Transactor Security Sp. z o.o. Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego...

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego rozwoju sprzętu specjalistycznego umożliwiającego ich ujawnienie i identyfikację. Naprzeciw tym wymogom wychodzi firma Transactor Security Sp. z o.o., która w ofercie ma najnowsze rozwiązania sprzętowe firm VIDISCO Ltd. oraz Viken Detection.

Militaria.pl Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach...

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach polowych, w tym także podczas sytuacji kryzysowych czy akcji ratunkowych. Bardzo ważne jest to, aby taktyczne wyposażenie medyczne było łatwe w transporcie i szybkie w użyciu. W tym artykule omawiamy najpotrzebniejsze wyposażenie medyczne, które warto mieć przy sobie.

Ha3o Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania...

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania do warunków zależy jakość obserwacji przekładająca się na bezpieczeństwo indywidualne oraz powodzenie całego wykonanego zadania. I choć wydawać by się mogło, że obecne rozwiązania w zakresie optyki taktycznej oferują bardzo wiele, to okazuje się, że w tej materii można pójść jeszcze o krok dalej,...

Militaria.pl Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft

Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft

Odpowiednio skompletowany ekwipunek to podstawa bezpieczeństwa i komfortu podczas survivalu czy bushraftu. Przekłada się on na skuteczność i satysfakcję z doświadczenia. Zarówno wytrawni weterani, jak...

Odpowiednio skompletowany ekwipunek to podstawa bezpieczeństwa i komfortu podczas survivalu czy bushraftu. Przekłada się on na skuteczność i satysfakcję z doświadczenia. Zarówno wytrawni weterani, jak i początkujący entuzjaści survivalu i bushcraftu docenią znaczenie starannie dobranego zestawu niezbędnych przedmiotów.

Griffin Group Defence Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych

Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych

Firma Griffin Group Defence posiada w swojej ofercie najwyższej klasy doręczne urządzenia termowizyjne, które umożliwiają obserwację w warunkach dziennych jak i nocnych. Dzięki wykorzystaniu termowizji,...

Firma Griffin Group Defence posiada w swojej ofercie najwyższej klasy doręczne urządzenia termowizyjne, które umożliwiają obserwację w warunkach dziennych jak i nocnych. Dzięki wykorzystaniu termowizji, pozwalają one na wykrycie nawet mało widocznych celów - w kamuflażu lub w otoczeniu, które utrudnia rozpoznanie.

Patryk Kościński Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania

Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania

Jak podaje producent, firma Prabos - Grizzly 933 to wytrzymałe zimowe buty wojskowe, skonstruowane z myślą o użyciu w skrajnie mroźnych warunkach. Przeznaczone są dla osób, które potrzebują wytrzymałego...

Jak podaje producent, firma Prabos - Grizzly 933 to wytrzymałe zimowe buty wojskowe, skonstruowane z myślą o użyciu w skrajnie mroźnych warunkach. Przeznaczone są dla osób, które potrzebują wytrzymałego i ciepłego obuwia na zimę. Polecane są dla żołnierzy, pracowników leśnych, służb mundurowych oraz osób, które lubią aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu w zimie. Wykonane są ze skóry i materiału izolacyjnego Gore-Tex THERMIUM, który zapewnia dobrą izolację termiczną. Dzięki temu w butach można...

Militaria.pl Obierz jasny cel misji: przegląd latarek czołowych i kątowych

Obierz jasny cel misji: przegląd latarek czołowych i kątowych Obierz jasny cel misji: przegląd latarek czołowych i kątowych

Latarki czołowe i kątowe są praktycznymi urządzeniami, które znajdują szerokie zastosowanie podczas różnych czynności. Wiele profesji zawodowych i aktywności wymaga solidnego źródła światła, a przy tym...

Latarki czołowe i kątowe są praktycznymi urządzeniami, które znajdują szerokie zastosowanie podczas różnych czynności. Wiele profesji zawodowych i aktywności wymaga solidnego źródła światła, a przy tym możliwości dostosowywania kąta padania strumienia światła przy zachowaniu swobody ruchów. Wszystkie te udogodnienia zapewniają latarki czołowe i kątowe.

Instytut Nowych Technologii Sp. z o.o. Predator Eye - przełom w dziedzinie technologii termowizji i transmisji obrazu

Predator Eye - przełom w dziedzinie technologii termowizji i transmisji obrazu Predator Eye - przełom w dziedzinie technologii termowizji i transmisji obrazu

Predator Eye to nowatorskie rozwiązanie w zakresie obrazowania termicznego. Predator Eye jest to nahełmowy zestaw zbudowany z kamery termowizyjnej przekazującej obraz na mikrowyświetlacz dooczny wraz z...

Predator Eye to nowatorskie rozwiązanie w zakresie obrazowania termicznego. Predator Eye jest to nahełmowy zestaw zbudowany z kamery termowizyjnej przekazującej obraz na mikrowyświetlacz dooczny wraz z modułem zasilającym i transmitującym obraz w czasie rzeczywistym do zdalnej lokalizacji. Ten polski produkt to przełom w działaniach poszukiwawczych, operacyjno-śledczych oraz ratowniczych. Jego unikalna konstrukcja umożliwia użytkownikom pełną swobodę ruchów, jednocześnie zapewniając dostęp do zaawansowanej...

pcphunters.com Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie?

Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie? Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie?

W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje...

W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje Cię zakup karabinka pneumatycznego, powinieneś wiedzieć, czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek oraz do czego będziesz ich używał. Czym jest karabinek pneumatyczny? Czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek długich?

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.