Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Bliski Wschód: Rewolucje i kontrrewolucje

Michał Piekarski | 2013-07-11
Kanał sueski Fot. US Navy

Kanał sueski Fot. US Navy

Wydarzenia w Egipcie, w wyniku których wybranego w niedawnych wyborach prezydenta, wywodzącego się z ugrupowania islamskich fundamentalistów, obaliła armia, wciąż trwająca wojna domowa w Syrii, niestabilna sytuacja w Libii i innych państwach Bliskiego Wschodu to główne pokłosie „Arabskiej Wiosny”. Są to konsekwencje napawające pesymizmem i po raz kolejny wskazujące na złożoność sytuacji w tym regionie.

Zobacz także

Michał Piekarski Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach” Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza...

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza granicami państwa, co jakiś czas niestety powracają kwestie dotyczące historii i tradycji.

Michał Piekarski Anatomia Zamachu

Anatomia Zamachu Anatomia Zamachu

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Michał Piekarski Scenariusz Chaosu

Scenariusz Chaosu Scenariusz Chaosu

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez...

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez wydawnictwo WarBook.

Nie może to jednak dziwić. Obalenie dyktatorów, zajmujących swoje stanowiska od nierzadko kilkudziesięciu lat, stworzyło próżnię polityczną. Charakter społeczeństw bliskowschodnich, gdzie dominującą siłą jest religia oraz więzi plemienne i klanowe, sprawiają że każdy podział socjopolityczny, każdy proces tworzenia polityki, musi odwoływać się do tych zasadniczych kategorii, tak jak w Europie do klas i warstw społecznych uformowanych w społeczeństwie przemysłowym.

Islamscy fundamentaliści od dawna aspirujący do przejęcia władzy, dysponujący kapitałem mobilizacyjnym jaki daje im religia i proste, z niej wynikające sposoby na rozwiązanie problemów społecznych, z reguły są na Bliskim Wschodzie z łatwością wchodzą w powstałą próżnię po obaleniu dyktatorów. Jak każdej sile politycznej oferującej łatwe rozwiązania, znacznie gorzej wychodzi im wywiązywanie się z obietnic – w końcu religijna ideologia nie może zmienić obiektywnych warunków, ale ich ideologia jest jedną z najbardziej czytelnych na Bliskim Wschodzie (i nie tylko tam).

Trzeba pamiętać, że demokracja w rozumieniu zachodnim jest wytworem rewolucji przemysłowej i rewolucji francuskiej. Wiąże się nie tylko z masowością udziału, ale także z istnieniem masowych grup, które są fundamentem podziałów socjopolitycznych, a te z kolei – partii politycznych. W Europie, powszechnie akceptowane jest rozdzielenie państwa od religii.

Tymczasem Bliski Wschód to przede wszystkim ropa naftowa (i gaz ziemny) , będąca błogosławieństwem i przekleństwem tego regionu. Dochody z eksportu surowców energetycznych, jak również z niektórych innych dziedzin gospodarki (jak turystyka) sprawiły, że państwa tego regionu w wymiarze materialnym (choćby w zakresie sił zbrojnych) uległy szybkiej modernizacji.

Taka dysproporcja – modernizacja materialna ale nie społeczna i polityczna – tworzą siłę rozrywającą państwa. Łatwo, dzięki postępowi technicznemu obejść rządową cenzurę, stworzyć alternatywny obieg informacji, zorganizować demonstracje i obalić dyktaturę. Ale nie pomagają one ustabilizować sytuacji po rewolucji. Narzędzia wytworzone przez zachodnie społeczeństwa obywatelskie, nie wytworzą takiego społeczeństwa w innych realiach społecznych i kulturowych, takie zmiany muszą zajść w samych społeczeństwach w wyniku wieloletniej ewolucji.

Fakt, że oparte na fundamentalistycznej interpretacji religii stronnictwa polityczne napotykają opozycję, ze strony innych ugrupowań, także tych grup, które wzorują się na zachodnich koncepcjach liberalnej, świeckiej demokracji, albo przynajmniej za takowe się podają, rodzi tylko dalsze konflikty.
Jak taka sytuacja wpływa na bezpieczeństwo – zarówno państw bliskowschodnich, jak i innych, także Europy? Odpowiedź jest czytelna od dawna. Zamęt, jaki jest wynikiem już widocznych konfliktów, rodzi kolejne konflikty. Państwa w których islamscy fundamentaliści utworzyli swoje przyczółki, stają się jednocześnie odskoczniami do atakowania kolejnych państw.

W tak strategicznym regionie, każdy wewnętrzny konflikt oznacza także że mniej lub bardziej bezpośrednio i jawnie, ingerują weń inne państwa. Każdy konflikt to większa presja migracyjna na granicach Europy. Każde państwo rozerwane wojną domową to otwarte drzwi dla działalności przestępczej, w tym przemytu narkotyków i piractwa morskiego. Jednym słowem – mamy do czynienia ze swoistym deja vu, powtórką znanych już z innych, upadłych i upadających państw scenariuszy wydarzeń.

Tak jak w przypadku ciężkich chorób organizmu człowieka, ideałem leczenia organizmów państwowych jest leczenie przyczynowe. Ale z już wskazanych powodów, ten ideał często jest nieosiągalny. Pozostaje leczenie objawowe. I leki, jakie aplikuje się w takich sytuacjach są znane, choć ich skuteczność bywa różnorodna.

Jednym z zasadniczych tego rodzaju środków pozostają siły specjalne, wspomagane przez inne rodzaje sił zbrojnych. Gdy mowa o państwach upadłych, czy o wojnach domowych, potrzeby w zakresie bezpieczeństwa, z perspektywy Zachodu są zróżnicowane. Od ewakuacji własnych obywateli z rejonu konfliktu (a nie można nie pamiętać o rozbudowanym w tym regionie przemyśle turystycznym), poprzez prowadzenie rozpoznania specjalnego, szkolenie miejscowych służb lub organizacji (w tym nieregularnych formacji zbrojnych – jak w Libii) wreszcie po precyzyjne akcje bezpośrednie, choćby wymierzone w ugrupowania terrorystyczne. To jest właśnie ten zakres zadań, do którego przygotowywane są nowoczesne siły specjalne. To także zadania, które wymagają adekwatnego udziały innych rodzajów sił zbrojnych, zwłaszcza lotnictwa wojskowego, marynarki wojennej oraz służb rozpoznania i wywiadu.

Biorąc pod uwagę jak blisko Europy toczą się obecne konflikty zbrojne, jak głębokie powiązania gospodarcze łączą Bliski Wschód z Europą, nie można także zadać po raz kolejny pytań o polski kontekst. Czy jeśli, hipotetycznie w Egipcie rozszaleje się wojna domowa, pomiędzy Bractwem Muzułmańskim a armią, jak przebiegnie operacja ewakuacji choćby tysięcy europejskich turystów, w tym Polaków? Co stało by się gdyby terroryści dokonali ataków na kurorty i doszło choćby do dużej sytuacji zakładniczej? Jak na europejską i polską gospodarkę wpłynęło by zablokowanie Kanału Sueskiego i jakie opcje byłyby dostępne by zapewnić drożność tego szlaku handlowego? Takich pytań jest więcej.

Bezpieczeństwo nie jest problemem który powinno się ideologizować czy odnosić się do niego emocjonalnie. Bezpieczeństwo oznacza ochronę własnych interesów, a te we współczesnym świecie bywają zaskakująco rozległe.

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

Ha3o Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania...

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania do warunków zależy jakość obserwacji przekładająca się na bezpieczeństwo indywidualne oraz powodzenie całego wykonanego zadania. I choć wydawać by się mogło, że obecne rozwiązania w zakresie optyki taktycznej oferują bardzo wiele, to okazuje się, że w tej materii można pójść jeszcze o krok dalej,...

Griffin Group Defence Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych

Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych

Firma Griffin Group Defence posiada w swojej ofercie najwyższej klasy doręczne urządzenia termowizyjne, które umożliwiają obserwację w warunkach dziennych jak i nocnych. Dzięki wykorzystaniu termowizji,...

Firma Griffin Group Defence posiada w swojej ofercie najwyższej klasy doręczne urządzenia termowizyjne, które umożliwiają obserwację w warunkach dziennych jak i nocnych. Dzięki wykorzystaniu termowizji, pozwalają one na wykrycie nawet mało widocznych celów - w kamuflażu lub w otoczeniu, które utrudnia rozpoznanie.

Patryk Kościński Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania

Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania

Jak podaje producent, firma Prabos - Grizzly 933 to wytrzymałe zimowe buty wojskowe, skonstruowane z myślą o użyciu w skrajnie mroźnych warunkach. Przeznaczone są dla osób, które potrzebują wytrzymałego...

Jak podaje producent, firma Prabos - Grizzly 933 to wytrzymałe zimowe buty wojskowe, skonstruowane z myślą o użyciu w skrajnie mroźnych warunkach. Przeznaczone są dla osób, które potrzebują wytrzymałego i ciepłego obuwia na zimę. Polecane są dla żołnierzy, pracowników leśnych, służb mundurowych oraz osób, które lubią aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu w zimie. Wykonane są ze skóry i materiału izolacyjnego Gore-Tex THERMIUM, który zapewnia dobrą izolację termiczną. Dzięki temu w butach można...

Militaria.pl Obierz jasny cel misji: przegląd latarek czołowych i kątowych

Obierz jasny cel misji: przegląd latarek czołowych i kątowych Obierz jasny cel misji: przegląd latarek czołowych i kątowych

Latarki czołowe i kątowe są praktycznymi urządzeniami, które znajdują szerokie zastosowanie podczas różnych czynności. Wiele profesji zawodowych i aktywności wymaga solidnego źródła światła, a przy tym...

Latarki czołowe i kątowe są praktycznymi urządzeniami, które znajdują szerokie zastosowanie podczas różnych czynności. Wiele profesji zawodowych i aktywności wymaga solidnego źródła światła, a przy tym możliwości dostosowywania kąta padania strumienia światła przy zachowaniu swobody ruchów. Wszystkie te udogodnienia zapewniają latarki czołowe i kątowe.

Instytut Nowych Technologii Sp. z o.o. Predator Eye - przełom w dziedzinie technologii termowizji i transmisji obrazu

Predator Eye - przełom w dziedzinie technologii termowizji i transmisji obrazu Predator Eye - przełom w dziedzinie technologii termowizji i transmisji obrazu

Predator Eye to nowatorskie rozwiązanie w zakresie obrazowania termicznego. Predator Eye jest to nahełmowy zestaw zbudowany z kamery termowizyjnej przekazującej obraz na mikrowyświetlacz dooczny wraz z...

Predator Eye to nowatorskie rozwiązanie w zakresie obrazowania termicznego. Predator Eye jest to nahełmowy zestaw zbudowany z kamery termowizyjnej przekazującej obraz na mikrowyświetlacz dooczny wraz z modułem zasilającym i transmitującym obraz w czasie rzeczywistym do zdalnej lokalizacji. Ten polski produkt to przełom w działaniach poszukiwawczych, operacyjno-śledczych oraz ratowniczych. Jego unikalna konstrukcja umożliwia użytkownikom pełną swobodę ruchów, jednocześnie zapewniając dostęp do zaawansowanej...

pcphunters.com Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie?

Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie? Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie?

W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje...

W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje Cię zakup karabinka pneumatycznego, powinieneś wiedzieć, czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek oraz do czego będziesz ich używał. Czym jest karabinek pneumatyczny? Czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek długich?

Helikon-Tex Guardian Plate Carrier

Guardian Plate Carrier Guardian Plate Carrier

Guardian Plate Carrier to nowoczesna kamizelka do przenoszenia płyt balistycznych z możliwością montażu dodatkowego wyposażenia, dzięki systemowi modułowemu zgodnemu z MOLLE/PALS. W skład serii produktów...

Guardian Plate Carrier to nowoczesna kamizelka do przenoszenia płyt balistycznych z możliwością montażu dodatkowego wyposażenia, dzięki systemowi modułowemu zgodnemu z MOLLE/PALS. W skład serii produktów Guardian wchodzi kamizelka oraz 16 elementów, które można dowolnie konfigurować. Kamizelka Guardian Plate Carrier umożliwia przenoszenie płyt w najbardziej popularnych standardach: E-Cut (SAPI/ESAPI), Swimmer Cut oraz Shooter Cut.

Militaria.pl Rękawice taktyczne - przegląd modeli Mechanix-Wear

Rękawice taktyczne - przegląd modeli Mechanix-Wear Rękawice taktyczne - przegląd modeli Mechanix-Wear

Rękawice są często niedocenionym elementem wyposażenia taktycznego, choć stanowią integralną część oporządzenia. Niezależnie od branży zawodowej czy podejmowanej aktywności, rękawice mogą znacząco poprawić...

Rękawice są często niedocenionym elementem wyposażenia taktycznego, choć stanowią integralną część oporządzenia. Niezależnie od branży zawodowej czy podejmowanej aktywności, rękawice mogą znacząco poprawić wydajność pracy i zapewnić bezpieczeństwo. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych producentów profesjonalnych rękawic jest marka Mechanix-Wear. W artykule przyjrzymy się różnym modelom rękawic tej firmy, podpowiemy jakie technologie w nich zastosowano oraz do jakich celów warto się w nie wyposażyć.

Griffin Group Defence E-COSI i E-COTI - nowości dla żołnierza w zakresie nocnej obserwacji pola walki od GRIFFIN GROUP DEFENCE

E-COSI i E-COTI - nowości dla żołnierza w zakresie nocnej obserwacji pola walki od GRIFFIN GROUP DEFENCE E-COSI i E-COTI - nowości dla żołnierza w zakresie nocnej obserwacji pola walki od GRIFFIN GROUP DEFENCE

W tym roku znany na krajowym rynku dystrybutor i dostawca wyposażenia wojskowego, GRIFFIN GROUP DEFENCE, prezentuje kilka technologicznych nowości w dziale wyposażenia indywidualnego żołnierza w zakresie...

W tym roku znany na krajowym rynku dystrybutor i dostawca wyposażenia wojskowego, GRIFFIN GROUP DEFENCE, prezentuje kilka technologicznych nowości w dziale wyposażenia indywidualnego żołnierza w zakresie NVD (Night Vision Device). Trwający konflikt w Ukrainie, a szczególnie spektakularne sukcesy ukraińskich sił specjalnych, potwierdziły wpływ tego rodzaju wyposażenia indywidualnego na uzyskiwanie przewagi nad przeciwnikiem i w konsekwencji skuteczność w zakresie wykonywanych zadań w porze nocnej.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.