Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Koniec pewnej epoki?

Michał Piekarski | 2013-05-19
A-10 z 81 Dywizjonu Myśliwskiego, bazującego w bazie Spangdahlem w Niemczech Fot. USAF

A-10 z 81 Dywizjonu Myśliwskiego, bazującego w bazie Spangdahlem w Niemczech Fot. USAF

W kończącym się tygodniu, Europę opuściły ostatnie samoloty szturmowe A-10, a nieco wcześniej czołgi M1A1 Abrams. Fakt ten, ma szerszy wymiar niż jedynie redukcja konwencjonalnego potencjału amerykańskich ził zbrojnych, czy symboliczne wycofanie z kontynentu europejskiego, mającego być wszak miejscem ich pierwotnego zastosowania bojowego, systemów uzbrojenia będących jednymi z ostatnich symboli Zimnej Wojny.

Zobacz także

Michał Piekarski Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach” Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza...

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza granicami państwa, co jakiś czas niestety powracają kwestie dotyczące historii i tradycji.

Michał Piekarski Anatomia Zamachu

Anatomia Zamachu Anatomia Zamachu

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Michał Piekarski Scenariusz Chaosu

Scenariusz Chaosu Scenariusz Chaosu

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez...

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez wydawnictwo WarBook.

Faktem jest, że A-10 Thunderbolt II, częściej określany nieoficjalnym mianem „Warthog” (guziec) to samolot szczególny, odbiegający od typowego wizerunku samolotu bojowego. Niemal cała historia rozwoju samolotów bojowych może zostać opisana zasadą „szybciej – wyżej – dalej”, co dotyczy w szczególności dotyczyło myśliwców i bombowców strategicznych, a później samolotów uderzeniowych i wielozadaniowych. Dopiero lata sześćdziesiąte i uzmysłowienie sobie w kręgach decydentów wojskowych, że nie każdy konflikt musi oznaczać wojnę rakietowo – jądrową, na jaką szykowano wówczas siły zbrojne, sprawiły że doszło do przewartościowania niektórych założeń.

Szczególnie wojna wietnamska okazała się interesującą lekcją. Szybkie samoloty nie sprawdzały się w roli samolotów bezpośredniego wsparcia wojsk lądowych. Duża prędkość, potrzeba korzystania z dobrze wyposażonych i odległych od pola walki lotnisk, niewielki czas przebywania nad polem walki, będące konsekwencją ich optymalizacji do wykonywania innych zadań, sprawiły że sięgano po rozwiązania zaskakujące.

Nad Południowym Wietnamem i Laosem, siły amerykańskie używały do wsparcia wojsk lądowych, w tym sił specjalnych, całej gamy „dziwnych” samolotów. Były wśród nich maszyny takie jak A-1H Skyraider (które zapisały swoją kartę bojową także jako samoloty wspierające operacje CSAR), czy A-26 Invader, czyli samoloty wycofane już z innej służby. Spośród samolotów naddźwiękowych, zadania CAS zdominowały stare i nie używane zasadniczo nad Wietnamem Północnym F-100D. Uzupełniły je także, jako przejściowe rozwiązanie, zaadaptowane z lotnictwa morskiego A-7D Corsair II, które z czasem zastąpiły tłokowe A-1 w osłonie misji CSAR.

Do zadań przeciwpartyzanckich zaadaptowano samoloty szkolne, zarówno śmigłowe, jak i odrzutowe, jak T-37 i jego odmianę szturmową A-37. Eksperymentowano także z samolotami wsparcia ogniowego na bazie samolotów transportowych, od AC-47D po AC-130A. Znaczną rolę odgrywały także samoloty obserwacyjne, przeznaczone do wykrywania i wskazywania celów, ale mogące także przenosić uzbrojenie, jak opracowany w związku z konfliktem w Azji Południowo – Wschodniej OV-10 Bronco. Mimo postępu jaki dokonał się w zakresie bojowego użycia śmigłowców, nie mogły one zupełnie zastąpić samolotów.

Tymczasem, wyzwania europejskiego teatru działań wojennych były jeszcze bardziej skomplikowane. Zakładano bowiem, że potencjalny konflikt zbrojny będzie walką nie z partyzantami czy lekką piechotą ale z pancernymi i zmechanizowanymi związkami taktycznymi Układu Warszawskiego, dysponującymi silną artyleryjską i rakietową obroną przeciwlotniczą. Samolot szturmowy musiał być nie tylko zdolny do udzielenia wsparcia ogniowego, zwłaszcza w walce z bronią ale musiał przede wszystkim przetrwać na polu walki.

A-10 to samolot, którego konstrukcję podporządkowano spełnieniu tych dwóch potrzeb. Można wręcz powiedzieć, że obudowano go dookoła siedmiolufowego działka GAU-8 Avenger, żywotne instalacje (paliwową i hydrauliczną) opracowano z założeniem ich maksymalnej odporności na uszkodzenia wywołane ostrzałem, a przednia cześć kadłuba jest osłaniania tytanową „wanną” mającą wytrzymać trafienia pociskami kalibru 23mm.

Przez dwanaście lat, od przezbrojenia w A-10A 81 Taktycznego Skrzydła Myśliwskiego bazującego stale w bazie Bentwaters w Wielkiej Brytanii, zadaniem tych samolotów, podobnie jak innych jednostek w nie wyposażonych miał być udział w jednej, zapewne ostatecznej wojnie. Operujące na niewielkich wysokościach, z wysuniętych baz położonych niedaleko od linii frontu, we współpracy ze śmigłowcami bojowymi i zespołami naprowadzania lotnictwa, miały zwalczać atakujące ze Wschodu dywizje pancerne i zmechanizowane (także polskie). Doświadczenia płynące z ćwiczeń i symulacji sugerowały, że jest to wykonalne, jednak stopniowa modernizacja obrony przeciwlotniczej wojsk Układu Warszawskiego, i rosnące możliwości samolotów myśliwskich w zakresie precyzyjnego niszczenia celów naziemnych stawiały przyszłość A-10 pod znakiem zapytania. Planowano wprowadzenie do produkcji wyspecjalizowanej, szturmowej odmiany myśliwca F-16. Upadek Muru Berlińskiego przekreślił te plany a zarazem znów zagroził egzystencji lotnictwa szturmowego, zniknęły przecież zagrożenia kształtujące zimnowojenne plany wojenne i systemy uzbrojenia.

Wojna w Zatoce Perskiej uratowała A-10. W rzeczywistych, choć odmiennych od wcześniejszych założeń, nie w Europie ale na pustyni, nie w warunkach obrony ale ataku, potwierdziły się wcześniejsze kalkulacje. Samoloty okazały się niezwykle efektywnym narzędziem niszczenia celów naziemnych a zarazem, odpornym na przeciwdziałanie przeciwnika. Operacje na Bałkanach, w Afganistanie i druga wojna iracka potwierdziły ich przydatność i spowodowały ze podjęto programy modernizacyjne.

Paradoksem historii jest obecna rola A-10. Operacje w Iraku i Afganistanie, podobnie jak kiedyś w Azji Południowo – Wschodniej, wymusiły przemiany doktrynalne, szkoleniowe i sprzętowe. Znów obserwujemy „dziwne” konstrukcje, przeznaczone do długotrwałego przebywania nad polem walki, precyzyjnego użycia uzbrojenia, walki z partyzantami i terrorystami. Wojna z terroryzmem stała się dla bezzałogowych statków powietrznych tym czym Wietnam był dla śmigłowców. Sięga się po lekkie samoloty szturmowe, czasem znów eksperymentując z adaptacją samolotów szkolno – treningowych. I wreszcie, nad polem walki obecne są konstrukcje sprzed lat jak AC-130 czy właśnie A-10.

To w znaczącym stopniu jest podsumowaniem obecnego kształtu konfliktów zbrojnych. Są one w coraz większym stopniu, niekonwencjonalne. Poszczególne strony, występujące nierzadko w bardzo różnym charakterze – od doradców wojskowych, czasem niejawnych uczestników – po siły rozjemcze czy stabilizacyjne, sięgają po zróżnicowane, niekonwencjonalne rozwiązania. Nie wpisują się one łatwo w konwencjonalny sposób myślenia tak jak niekonwencjonalny pomysł samolotu szturmowego nie odpowiadał wielu decydentom amerykańskim, przyzwyczajonym do szybkich i efektownie wyglądających myśliwców.

Podobnie, wiele innych rozwiązań, czy w sferze techniki, taktyki czy strategii, może budzić niechęć, gdyż zbytnio odbiegają one od utartych schematów. Także historia sił specjalnych nie jest wolna od takich zdarzeń, i należy mieć to na uwadze, mówiąc o szerokiej gamie problemów związanych z bezpieczeństwem państwa

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

Redakcja, BMF Centrum Specjalistycznego Sprzętu Mobilnego Winmate G101TG - zaawansowany kontroler dronów dla wymagających

Winmate G101TG - zaawansowany kontroler dronów dla wymagających Winmate G101TG - zaawansowany kontroler dronów dla wymagających

Systemy bezzałogowe odgrywają coraz większą rolę w operacjach policyjnych i wojskowych. Wykorzystywane są przede wszystkim w misjach obserwacyjnych, wywiadowczych i rozpoznawczych, zapewniając nieocenione...

Systemy bezzałogowe odgrywają coraz większą rolę w operacjach policyjnych i wojskowych. Wykorzystywane są przede wszystkim w misjach obserwacyjnych, wywiadowczych i rozpoznawczych, zapewniając nieocenione korzyści, przy mniejszym narażaniu zdrowia i życia żołnierzy oraz funkcjonariuszy.

Allegro Wiatrówka - pistolety CO2

Wiatrówka - pistolety CO2 Wiatrówka - pistolety CO2

Ciekawa forma aktywnego spędzenia wolnego czasu w ogrodzie, możliwość ćwiczenia precyzji, cierpliwości oraz umiejętności strzeleckich, odstresowanie... Te i wiele innych atrakcji zagwarantować nam może...

Ciekawa forma aktywnego spędzenia wolnego czasu w ogrodzie, możliwość ćwiczenia precyzji, cierpliwości oraz umiejętności strzeleckich, odstresowanie... Te i wiele innych atrakcji zagwarantować nam może wiatrówka. Niekoniecznie musi to być strzelba, gdyż wielką popularnością cieszą się pistolety pneumatyczne.

Mariusz H. BATES Rush Shield Mid E01044 i E01045 DRYGuard

BATES Rush Shield Mid E01044 i E01045 DRYGuard BATES Rush Shield Mid E01044 i E01045 DRYGuard

Solidne, wykonane z wysokiej jakości materiałów obuwie to niezaprzeczalnie bardzo ważny element ubioru. Dzięki unikalnej konstrukcji kostno-stawowo-więzadłowo-mięśniowej, stopa to pierwszy amortyzator...

Solidne, wykonane z wysokiej jakości materiałów obuwie to niezaprzeczalnie bardzo ważny element ubioru. Dzięki unikalnej konstrukcji kostno-stawowo-więzadłowo-mięśniowej, stopa to pierwszy amortyzator w układzie ruchu człowieka, Odpowiednie wyprofilowanie podeszwy oraz wkładki stanowi podstawę wzmacniającą utrzymanie sklepienia stopy i ochronę przed urazami.

Militaria.pl Z Helikonem w terenie, czyli bezpieczne biwakowanie

Z Helikonem w terenie, czyli bezpieczne biwakowanie Z Helikonem w terenie, czyli bezpieczne biwakowanie

Biwakowanie to okazja do oderwania się od codziennej rutyny i zresetowania w otoczeniu dzikiej przyrody. Jednak podstawą udanego i bezpiecznego biwaku jest przede wszystkim wiedza o tym, jak i gdzie biwakować,...

Biwakowanie to okazja do oderwania się od codziennej rutyny i zresetowania w otoczeniu dzikiej przyrody. Jednak podstawą udanego i bezpiecznego biwaku jest przede wszystkim wiedza o tym, jak i gdzie biwakować, a także jaki sprzęt ze sobą zabrać.

BMF Centrum Specjalistycznego Sprzętu Mobilnego Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane...

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane przez BMF trafiają m.in. do pojazdów wojskowych i specjalnych.

Radosław Tyślewicz MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu

MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu

Francuski koncern zbrojeniowy Safran Defense po premierze swojego urządzenia na targach Eurosatory w Paryżu w 2014 r. oraz w Polsce podczas VII Międzynarodowych Targów Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych...

Francuski koncern zbrojeniowy Safran Defense po premierze swojego urządzenia na targach Eurosatory w Paryżu w 2014 r. oraz w Polsce podczas VII Międzynarodowych Targów Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa Europoltech 2015, wprowadzał go w ostatnich latach na wyposażenie kolejnych armii świata. MOSKITO TI to produkt szwajcarskiej spółki Safran Vectronix AG, producenta specjalistycznego sprzętu optoelektronicznego – między innymi dalmierzy Vector (IV, 21, 23,...

trzypiora.pl Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego? Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej...

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej wymagać? Co najbardziej się przyda? Co jest koniecznością? Jaka kamizelka taktyczna spełni wszystkie stawiane jej wymagania?

Militaria.pl Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem? Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii...

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii oporządzenia.

Radosław Tyślewicz Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip

Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip

Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip testowaliśmy już dla was w warunkach trekkingowo-desantowych na polskim wybrzeżu („SPECIAL OPS” 3/2023). Jest to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w klimacie...

Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip testowaliśmy już dla was w warunkach trekkingowo-desantowych na polskim wybrzeżu („SPECIAL OPS” 3/2023). Jest to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w klimacie zimnym i wilgotnym, jaki panuje w Europie Środkowej i Północnej. Sprawdziły się przy zadaniach linowych oraz na portowych nabrzeżach i pokładach łodzi typu RIB. Nadszedł czas na weryfikację tego modelu w bardziej typowych dla Polski i całej niziny europejskiej warunkach, czyli w lesie i na niskich pagórkach.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.