Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Wojny domowe i interwencje

Michał Piekarski | 2013-05-05
Odpalenie pocisku FIM-92 Stinger Fot. US DoD 

Odpalenie pocisku FIM-92 Stinger Fot. US DoD 

Wojna domowa w Syrii trwa już dwa lata. Żadna ze stron nie osiągnęła decydującego zwycięstwa, można wręcz mówić o wojnie na wyczerpanie. Pojawia się pytanie, czy podobnie jak w przypadku wojny w Libii, dojdzie do interwencji zbrojnej z zewnątrz lub czy państwa zachodnie dostarczą broń syryjskim rebeliantom?

Zobacz także

Michał Piekarski Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach” Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza...

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza granicami państwa, co jakiś czas niestety powracają kwestie dotyczące historii i tradycji.

Michał Piekarski Anatomia Zamachu

Anatomia Zamachu Anatomia Zamachu

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Michał Piekarski Scenariusz Chaosu

Scenariusz Chaosu Scenariusz Chaosu

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez...

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez wydawnictwo WarBook.

Obecnie dostawy broni dla rebeliantów syryjskich są zagadnieniem nieco tajemniczym. Państwa zachodnie oficjalnie przyznają się do możliwości dostaw środków niebojowych, takich jak sprzęt medyczny, osłony balistyczne czy radiostacje. Doniesienia medialne o różnej wiarygodności mówią także że USA mogą akceptować dostawy broni z państw regionu Zatoki Perskiej. Faktem jest, że można zaobserwować, śledząc zdjęcia i filmy w Syrii broń (głównie granatniki przeciwpancerne) pochodzącą z Bałkanów ale nie oznacza to jednoznacznej identyfikacji źródła pochodzenia tej broni i drogi jaką trafiła ona w ręce rebeliantów.

Gdyby Stany Zjednoczone i państwa Europy Zachodniej zdecydowałyby się dostarczyć broń do Syrii, prawdopodobnie były by to kierowane pociski przeciwlotnicze, lekka broń przeciwpancerna, być może broń strzelecka i moździerze. Bardziej mglistą kwestią jest możliwość przekazywania rebeliantom informacji wywiadowczych oraz pomocy szkoleniowej (nie można wykluczyć, że taka pomoc jest już udzielana). To wszystko przywołuje skojarzenia z inną wojną domową podczas której udzielono takiej pomocy, czyli wojną w Afganistanie w okresie interwencji radzieckiej.

Na pierwszy rzut oka, operacja dozbrojenia afgańskich mudżahedinów może wydawać się pełnym sukcesem. Broń, zwłaszcza kierowane pociski przeciwlotnicze znacząco zmieniły obraz pola walki w Afganistanie i wyrównały szanse pomiędzy nasyconymi bronią pancerną i artyleryjską, wspieranymi lotnictwem siłami radzieckimi a lekko uzbrojonymi partyzantami. Entuzjazm związany z możliwościami tak doposażonych sił lekkich był widoczny zresztą przez pewien czas także w Polsce.

Faktem jest że ta broń miała istotne znaczenie taktyczne. Jednak taktyka jest podrzędna wobec strategii, a strategia wobec czynników politycznych i społecznych. Siły radzieckie wycofano z Afganistanu, wobec narastającego kryzysu centralnie sterowanej gospodarki i utraty poparcia społeczeństwa nie tylko dla udziału w konflikcie zbrojnym, co dla ustroju politycznego w istniejącej formie. Z bardzo podobnych powodów kilka lat później Rosja poniosła upokarzającą klęskę w pierwszej wojnie czeczeńskiej. Faktem jest też, że interwent zewnętrzny z definicji ma dokąd się wycofać.

Nie miał dokąd się wycofać Muammar Kadafi i nie ma dokąd wycofać się syryjski dyktator Baszar al-Asad. Wojna w Syrii jest nie tylko walką o terytorium czy władzę polityczną. Syrią od wielu dekad rządzi mniejszość religijna jaką są alawici a na Bliskim Wschodzie tolerancja religijna jest słabo zakorzeniona. Takie powiązanie czynników społecznych i politycznych sprawia, że wewnętrzny konflikt zamienia się w walkę o fizyczną egzystencję, czego przykładem może być obecny konflikt ale także masakra opanowanego przez sunnickich fundamentalistów z Bractwa Muzułmańskiego miasta Hama w roku 1982.

To oznacza, ze dostawy broni nie zakończą raptownie konfliktu, skrócą go ale nie uczynią mniej krwawym. Zmiękczyć reżim mogą natomiast uderzenia konwencjonalne z zewnątrz. Jednak także w tym przypadku, należy spodziewać się walki sił lojalnych wobec reżimu do samego końca. Operacja lotnicza, taka jak w Libii, może pomóc w neutralizacji lotnictwa, artylerii, zaplecza logistycznego i systemu dowodzenia. Dla sił lotniczych państw zachodnich lub sprzyjających rebeliantom państw Zatoki Perskiej, pokonanie syryjskiego systemu obrony powietrznej nie powinno być trudne, zwłaszcza że tocząca się wojna nie mogła pozostać bez wpływu na jego efektywność.

Operacje lądowe rebeliantów, wspieranych uderzeniami z powietrza, dostawami broni, być może szkoleniami lub wręcz doradcami wojskowymi mogą doprowadzić do ostatecznego rozstrzygnięcia. problemem jest jednak to jakie ono będzie, a warunki polityczne sugerują że końcem reżimu będzie dopiero obalenie al-Asada, być może jego śmierć lub pojmanie oraz fizyczne zajęcie stolicy. Mniej prawdopodobne jest, aby doszło do jakiegoś układu pokojowego, zwłaszcza że nie wiadomo jaka była by przyszłość dyktatora i jego klanu w takim wariancie. Taki układ, znany z najnowszej historii Europy, ma sens tylko wtedy gdy oferuje się drugiej stronie względne bezpieczeństwo, czy wręcz udział w dalszym sprawowaniu władzy. Tutaj przyszłością dyktatora i jego stronników po oddaniu władzy jest raczej proces, wyrok śmierci lub długoletniego więzienia oraz inne represje.

Dalsze polityczne problemy związane są z tym, do kogo trafi broń. Łatwo jest ją dostarczyć, ale jej użycie i dalsze losy pozostają w rękach rebeliantów. Tymczasem, znaczącą siłą są ugrupowania fundamentalistów islamskich. Tu znów powraca problem Afganistanu. Wówczas Amerykanie dawali broń i wyszkolenie wszystkim, którzy chcieli walczyć z wojskami radzieckimi. Efektem tego było nie tylko doprowadzenie do krystalizacji siatek islamskich fundamentalistów, w tym z czasem Al-Kaidy, ale także wyposażenie ich w umiejętności i broń. Pociski FIM-92 Stinger, które spowodowały znaczne straty wśród radzieckich samolotów i śmigłowców i były wręcz symbolem amerykańskiego wsparcia, szybko stały się częścią koszmarnych snów specjalistów od bezpieczeństwa lotnictwa. Próby odkupienia pocisków od mudżahedinów spowodowały tylko...wzrost cen czarnorynkowych. W przypadku Syrii, ten problem może się powtórzyć.

Zasadniczym jednak problemem jest nie tyle spuścizna techniczna po konflikcie, co problem politycznego rozwiązania. Rebelianci syryjscy nie są jednorodną ideologicznie siłą. Próżnia polityczna po obalonej dyktaturze może zostać wypełniona przez inne podmioty niż jeden, centralny rząd. Dalszy ciąg walk – tym razem pomiędzy zwycięzcami – nie jest wykluczony. Oczywistością jest, że będą miały miejsce liczne, być może krwawe starcia na tle religijnym i etnicznym. Libia po obaleniu Kadafiego nie jest państwem stabilnym, rząd centralny jest tam słaba plemienne milicje silne. To samo może powtórzyć się w Syrii, a rządy silnej ręki, jakie proponują islamscy fundamentaliści mogą być dla znacznej części społeczeństwa przejściowo akceptowalne, tak jak w Afganistanie w latach dziewięćdziesiątych, gdzie talibowie wkroczyli by ukrócić anarchię.

Żadne z państw zachodnich – o Izraelu nie mówiąc – nie będzie zaś tolerować państwa, czy terytorium rządzonego przez antyzachodnich fundamentalistów. To oznaczałoby kolejną wojnę, być może kolejną rebelię, i kolejne pytania o stan końcowy.

Pojawia się więc kolejne, ostatnie pytanie – co można realistycznie osiągnąć? Bez długofalowych rozwiązań politycznych i społecznych, niewiele. Pozostaje leczenie objawowe, czyli ograniczone w czasie interwencje, może w formie szkolenia przyjaznych sił (niekoniecznie państwowych) , precyzyjne akcje bezpośrednie i oczywiście gromadzenie informacji wywiadowczych o przebiegu wydarzeń. To z kolei oznacza, że nawet w tej, relatywnie ograniczonej formie, ciężar wysiłku będzie spadać na siły specjalne, które z definicji przeznaczone są do wykonywania zadań wyjątkowo precyzyjnych i wyjątkowo delikatnych.

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

Krzysztof Lis PRO Blackout - jak się na niego przygotować?

Blackout - jak się na niego przygotować? Blackout - jak się na niego przygotować?

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując...

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując do tego rozwiązania dostosowane do zasięgu zaistniałej sytuacji.

POLSYS EUROPE Sp. Z o.o Zintegrowana Kamizelka BULLFROG

Zintegrowana Kamizelka BULLFROG Zintegrowana Kamizelka BULLFROG

Gdziekolwiek na świecie rozwija się konflikt zbrojny, potencjalnymi ofiarami działań przeciwnika jest na końcu żołnierz. I o ile dostawy na linię frontu uzbrojenia typu ofensywnego są niezmiernie istotne...

Gdziekolwiek na świecie rozwija się konflikt zbrojny, potencjalnymi ofiarami działań przeciwnika jest na końcu żołnierz. I o ile dostawy na linię frontu uzbrojenia typu ofensywnego są niezmiernie istotne ze strategicznego punktu widzenia, przede wszystkim należy chronić bez żadnych kompromisów ludzi, którzy bezpośrednio w walkach uczestniczą. Ten aspekt ochrony życia i zdrowia żołnierzy jest w centrum zainteresowania kanadyjskiej kompanii POLSYS INC. i jej siostrzanej firmy w Polsce - POLSYS EUROPE.

Newmax Nowak i Wspólnicy S.K. DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.

Carpatia Arms Sp. z o.o. ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak...

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak i w USA. Sprzęt tej marki projektowany i szyty jest w Polsce, przy użyciu najnowszych światowych technologii oraz materiałów, dzięki którym wyznacza nową jakość na naszym rynku.

OPC Sp. z.o.o. Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Vademecum okularów przeciwsłonecznych Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.

poza-domem.pl Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Jakie są rodzaje łuków strzeleckich? Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.

Ewelina Grzesik TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.

Combat.pl Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy

Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy

Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów,...

Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów, które zapewne chcesz posiadać – tak jak my. Zdobyć je można w licznych sklepach „wojskowych” zorientowanych na takich właśnie zapaleńców. Być może nie wiesz jeszcze, że do grona tych sklepów dołączył stosunkowo niedawno kolejny gracz – combat.pl.

SPY SHOP Paweł Wujcikowski Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler

Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler

Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli...

Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli łatwo zlokalizować cel nawet przy zupełnym braku światła zewnętrznego. W tym artykule skupimy się na urządzeniach z rodziny AGM Rattler, które oferują doskonały stosunek ceny do oferowanych możliwości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops