Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Dwie wojny

Michał Piekarski | 2013-01-09
AC-130, wciąż używany w operacjach specjalnych samolot którego koncepcja powstała podczas wojny wietnamskiej Fot. USAF

AC-130, wciąż używany w operacjach specjalnych samolot którego koncepcja powstała podczas wojny wietnamskiej Fot. USAF

Wojna w Wietnamie stała się powodem jednej z największych, jeśli nie największej traumy w amerykańskiej polityce bezpieczeństwa. Interwencja „ograniczonego kontyngentu” w Afganistanie, nazywana czasem „radzieckim Wietnamem” była jednym z gwoździ do trumny Związku Radzieckiego. Te dwa konflikty wiele łączy, a wnioski z nich płynące są wciąż aktualne dla rozważań o skuteczności działań nieregularnych.

Zobacz także

Michał Piekarski Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach” Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza...

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza granicami państwa, co jakiś czas niestety powracają kwestie dotyczące historii i tradycji.

Michał Piekarski Anatomia Zamachu

Anatomia Zamachu Anatomia Zamachu

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Michał Piekarski Scenariusz Chaosu

Scenariusz Chaosu Scenariusz Chaosu

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez...

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez wydawnictwo WarBook.

W obu przypadkach po jednej ze stron występowało supermocarstwo, wykorzystujące swoje ogromne zasoby militarne w celu osiągnięcia swoich celów politycznych. Do Wietnamu i Afganistanu wysłano duże liczebnie siły lądowe, w tym zmechanizowane. Wojska te wspierane były przez artylerię, śmigłowce i samoloty szturmowe. Zdarzało się że do nalotów wykorzystywano samoloty bombowe, pierwotnie mające służyć jako nosiciele broni jądrowej.

Zarówno USA jak i ZSRR użyły sił przewidzianych do innej wojny, wyposażonych i wyszkolonych do starć konwencjonalnych z innymi, regularnymi i nasyconymi sprzętem ciężkim armiami. Faktem jest jednak, że sukcesywnie modernizowały i adaptowały swój arsenał do wymagań jakie wiązały się z walką z partyzantami.

Przeczytaj także: Rok 2013: prognozy

Kto walczył po drugiej stronie? Utrwalona przez wojenną propagandę i kulturę masową wizja tych wojen jest prosta: po jednej stronie Goliat wielkiej armii regularnej, po drugiej Dawid partyzanckiej armii. Prości chłopi zmuszeni do walki w obronie swoich rodzin przeciwko zawodowym zabójcom na żołdzie szatańskiej ideologii – tak, oczywiście przejaskrawiając - można podsumować przekaz, jakim zasilano media w odniesieniu do Wietkongu i afgańskich mudżahedinów. Prawda, nawet pobieżna, jest znacznie bardziej skomplikowana. W propagandzie prawdziwe było głównie to, że zarówno w Wietnamie, jak i Afganistanie w społeczeństwie dominowała ludność wiejska. Natomiast przeciwnikiem nie byli jedynie kiepsko uzbrojeni partyzanci.

Zaopatrzenie partyzantów w uzbrojenie – z reguły relatywnie nowoczesne – było kolejnym wspólnym elementem tych konfliktów. Narodowy Front Wyzwolenia Wietnamu Południowego (Vietkong) otrzymywał dostawy z Wietnamu Północnego (a ten od ZSRR i jego sojuszników oraz z Chin), ugrupowania partyzantów afgańskich wspierane były materialnie przez USA, Pakistan, państwa Zatoki Perskiej i Chiny.

To pozwalało – wraz z odpowiednią taktyką działania – częściowo wyrównywać szanse w konfrontacji z regularną armią (najbardziej medialnym i znanym przykładem jest użycie przez mudżahedinów przenośnych wyrzutni pocisków przeciwlotniczych co ograniczyło możliwości działania radzieckiego lotnictwa). Jednak taktyczne sukcesy nie wygrywają wojen. W obu rozważanych tu konfliktach, partyzanci ponieśli także liczne porażki. Żadna ze stron nie odniosła jednak decydującego zwycięstwa.

Mimo to, strategiczny wynik konfliktów był podobny. Amerykanie wycofali swoje siły lądowe stopniowo, w latach 1969-72, podobnie – w latach 1988-89 uczynił to ZSRR. W Sajgonie i Kabulu pozostały sojusznicze rządy. Wietnam Południowy przetrwał do roku 1975, rząd Demokratycznej Republiki Afganistanu został obalony przez mudżahedinów w roku 1992. Decydujące zwycięstwo nastąpiło więc po wycofaniu sił interwentów.

Przeczytaj także: Rok 2012: podsumowanie

Duże znaczenie strategiczne miało to, że wojny nie były toczone jedynie przez partyzantów. W Wietnamie z czasem ciężar walki przejęły na siebie siły regularnej armii Wietnamu Północnego. To one ostatecznie podbiły południe. Sajgon upadł nie w wyniku działań partyzantów, ale ofensywy sił konwencjonalnych, piechoty wspartej czołgami, artylerią i lotnictwem. Sytuacja w Afganistanie po roku 1989 bliższa była raczej postapokaliptycznej anarchii, z siłami zbrojnymi zmienionymi w milicje lokalnych komendantów, w rękach których znalazła się broń dostarczana mudżahedinom ale także sprzęt armii rządowej.

Obie wojny miały charakter wojen wewnętrznych, nie było to starcie armii okupacyjnej i partyzantów. Kontyngentowi radzieckiemu towarzyszyły siły afgańskiej armii rządowej, siłom USA wietnamska armia i lokalne formacje paramilitarne. Sytuację komplikował fakt, że Afganistan i Wietnam to państwa wieloetniczne, i te podziały – podobnie jak struktury plemienne i klanowe – odgrywały dużą rolę.

Oba konflikty były umiędzynarodowione. Były częścią ogólnoświatowej rywalizacji, gorącymi punktami Zimnej Wojny. Było to nie tylko wsparcie militarne po obu stronach (choćby obecność w Wietnamie sił australijskich, czy zagraniczni instruktorzy, doradcy i ochotnicy wśród afgańskich mudżahedinów). Istniało zaplecze dla partyzantów – w przypadku Wietkongu Wietnam Północny , dla mudżahedinów taką rolę odgrywał Pakistan. Amerykanie atakowali północny Wietnam, ale dopiero uderzenia z roku 1972 (operacje „Linebacker” I i II) przyniosły widoczny efekt, wcześniejsze naloty sytuacji nie zmieniły. ZSRR nie mógł sobie pozwolić na taką eskalację konfliktu.

Przeczytaj także: Do czego ma służyć armia?

Równie ważne było wsparcie polityczne i propagandowe, wreszcie, także sytuacja wewnętrzna i polityczna państw – interwentów była istotnym czynnikiem. Nie jest przypadkiem, że okres „wietnamizacji wojny” zbiegł się w czasie ze społecznymi napięciami w Stanach Zjednoczonych a odwrót ZSRR z Afganistanu to czas gdy Gorbaczow usiłował przez ograniczone reformy powstrzymać społeczny i gospodarczy kryzys który doprowadził ostatecznie do rozpadu ZSRR. W obydwu państwach, obciążenia wynikające z wyścigu zbrojeń strategicznych, problemy gospodarcze, polityczne, społeczne, wizerunek międzynarodowy pogorszony przez udział w konflikcie zbrojnym, wreszcie sam konflikt – bez widocznych perspektyw na wygraną, a pochłaniający ofiary.

Te problemy są aktualne do dziś, i zapewne będą aktualne bardzo długo. Każdy konflikt zbrojny jest – poza sferą ściśle taktyczno – techniczną – zjawiskiem politycznym i społecznym. Bez uwzględnienia kontekstu jaki tworzą społeczeństwo, kultura i polityka.

Można z tych dwóch epizodów historii wyciągnąć dwa zasadnicze wnioski. Zarówno w Afganistanie, jak i Wietnamie, siły specjalne, zdolne do bliskiej współpracy z lokalnymi społecznościami i formacjami nieregularnymi, oraz precyzyjnych akcji bezpośrednich, osiągały wyraźnie lepsze wyniki w walce z partyzantami niż siły konwencjonalne. Zarazem ich użycie wiąże się z mniejszymi kosztami (także politycznymi) i może pozwolić na osiągnięcie celów politycznych bez nadmiernej eskalacji konfliktu.

Jest to możliwe, pod warunkiem, że tego rodzaju działania – jak całość działań nieregularnych i specjalnych – będą traktowane jako jeden z elementów większej całości, na którą składają się działania polityczne i psychologiczne (propagandowe), a także wywiadowcze. Żadne działania zbrojne nie mają sensu, gdy analizę problemu przez pryzmat faktów zastępuje się ideologią, a elastyczność – eskalacją siły.

W polskim kontekście, te doświadczenia są równie ważne. Szereg rozważań dotyczących polityki obronnej, w tym ewentualnej roli działań nieregularnych w strategii obrony państwa, pomija czynniki społeczne i polityczne, czasem wręcz bezkrytycznie odnosząc doświadczenia i wnioski ze sfery taktycznej i technicznej do warunków panujących zupełnie odmiennej rzeczywistości.

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

Patryk Kościński Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania

Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania

Jak podaje producent, firma Prabos - Grizzly 933 to wytrzymałe zimowe buty wojskowe, skonstruowane z myślą o użyciu w skrajnie mroźnych warunkach. Przeznaczone są dla osób, które potrzebują wytrzymałego...

Jak podaje producent, firma Prabos - Grizzly 933 to wytrzymałe zimowe buty wojskowe, skonstruowane z myślą o użyciu w skrajnie mroźnych warunkach. Przeznaczone są dla osób, które potrzebują wytrzymałego i ciepłego obuwia na zimę. Polecane są dla żołnierzy, pracowników leśnych, służb mundurowych oraz osób, które lubią aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu w zimie. Wykonane są ze skóry i materiału izolacyjnego Gore-Tex THERMIUM, który zapewnia dobrą izolację termiczną. Dzięki temu w butach można...

Militaria.pl Obierz jasny cel misji: przegląd latarek czołowych i kątowych

Obierz jasny cel misji: przegląd latarek czołowych i kątowych Obierz jasny cel misji: przegląd latarek czołowych i kątowych

Latarki czołowe i kątowe są praktycznymi urządzeniami, które znajdują szerokie zastosowanie podczas różnych czynności. Wiele profesji zawodowych i aktywności wymaga solidnego źródła światła, a przy tym...

Latarki czołowe i kątowe są praktycznymi urządzeniami, które znajdują szerokie zastosowanie podczas różnych czynności. Wiele profesji zawodowych i aktywności wymaga solidnego źródła światła, a przy tym możliwości dostosowywania kąta padania strumienia światła przy zachowaniu swobody ruchów. Wszystkie te udogodnienia zapewniają latarki czołowe i kątowe.

Instytut Nowych Technologii Sp. z o.o. Predator Eye - przełom w dziedzinie technologii termowizji i transmisji obrazu

Predator Eye - przełom w dziedzinie technologii termowizji i transmisji obrazu Predator Eye - przełom w dziedzinie technologii termowizji i transmisji obrazu

Predator Eye to nowatorskie rozwiązanie w zakresie obrazowania termicznego. Predator Eye jest to nahełmowy zestaw zbudowany z kamery termowizyjnej przekazującej obraz na mikrowyświetlacz dooczny wraz z...

Predator Eye to nowatorskie rozwiązanie w zakresie obrazowania termicznego. Predator Eye jest to nahełmowy zestaw zbudowany z kamery termowizyjnej przekazującej obraz na mikrowyświetlacz dooczny wraz z modułem zasilającym i transmitującym obraz w czasie rzeczywistym do zdalnej lokalizacji. Ten polski produkt to przełom w działaniach poszukiwawczych, operacyjno-śledczych oraz ratowniczych. Jego unikalna konstrukcja umożliwia użytkownikom pełną swobodę ruchów, jednocześnie zapewniając dostęp do zaawansowanej...

pcphunters.com Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie?

Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie? Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie?

W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje...

W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje Cię zakup karabinka pneumatycznego, powinieneś wiedzieć, czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek oraz do czego będziesz ich używał. Czym jest karabinek pneumatyczny? Czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek długich?

Helikon-Tex Guardian Plate Carrier

Guardian Plate Carrier Guardian Plate Carrier

Guardian Plate Carrier to nowoczesna kamizelka do przenoszenia płyt balistycznych z możliwością montażu dodatkowego wyposażenia, dzięki systemowi modułowemu zgodnemu z MOLLE/PALS. W skład serii produktów...

Guardian Plate Carrier to nowoczesna kamizelka do przenoszenia płyt balistycznych z możliwością montażu dodatkowego wyposażenia, dzięki systemowi modułowemu zgodnemu z MOLLE/PALS. W skład serii produktów Guardian wchodzi kamizelka oraz 16 elementów, które można dowolnie konfigurować. Kamizelka Guardian Plate Carrier umożliwia przenoszenie płyt w najbardziej popularnych standardach: E-Cut (SAPI/ESAPI), Swimmer Cut oraz Shooter Cut.

Militaria.pl Rękawice taktyczne - przegląd modeli Mechanix-Wear

Rękawice taktyczne - przegląd modeli Mechanix-Wear Rękawice taktyczne - przegląd modeli Mechanix-Wear

Rękawice są często niedocenionym elementem wyposażenia taktycznego, choć stanowią integralną część oporządzenia. Niezależnie od branży zawodowej czy podejmowanej aktywności, rękawice mogą znacząco poprawić...

Rękawice są często niedocenionym elementem wyposażenia taktycznego, choć stanowią integralną część oporządzenia. Niezależnie od branży zawodowej czy podejmowanej aktywności, rękawice mogą znacząco poprawić wydajność pracy i zapewnić bezpieczeństwo. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych producentów profesjonalnych rękawic jest marka Mechanix-Wear. W artykule przyjrzymy się różnym modelom rękawic tej firmy, podpowiemy jakie technologie w nich zastosowano oraz do jakich celów warto się w nie wyposażyć.

Griffin Group Defence E-COSI i E-COTI - nowości dla żołnierza w zakresie nocnej obserwacji pola walki od GRIFFIN GROUP DEFENCE

E-COSI i E-COTI - nowości dla żołnierza w zakresie nocnej obserwacji pola walki od GRIFFIN GROUP DEFENCE E-COSI i E-COTI - nowości dla żołnierza w zakresie nocnej obserwacji pola walki od GRIFFIN GROUP DEFENCE

W tym roku znany na krajowym rynku dystrybutor i dostawca wyposażenia wojskowego, GRIFFIN GROUP DEFENCE, prezentuje kilka technologicznych nowości w dziale wyposażenia indywidualnego żołnierza w zakresie...

W tym roku znany na krajowym rynku dystrybutor i dostawca wyposażenia wojskowego, GRIFFIN GROUP DEFENCE, prezentuje kilka technologicznych nowości w dziale wyposażenia indywidualnego żołnierza w zakresie NVD (Night Vision Device). Trwający konflikt w Ukrainie, a szczególnie spektakularne sukcesy ukraińskich sił specjalnych, potwierdziły wpływ tego rodzaju wyposażenia indywidualnego na uzyskiwanie przewagi nad przeciwnikiem i w konsekwencji skuteczność w zakresie wykonywanych zadań w porze nocnej.

Militaria.pl “Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell

“Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell “Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell

Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym, odpowiednia optyka wspiera...

Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym, odpowiednia optyka wspiera jego celność. Rynek optyczny stale się rozwija, wprowadzając coraz to nowsze technologie w przyrządach optycznych. Znajdziemy tu między innymi urządzenia celownicze, jak na przykład kolimatory czy urządzenia do obserwacji takie jak lunety i lornetki.

Helikon-Tex Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex

Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex

Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie...

Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie niedostępny we współczesnej odzieży. Dlatego Rhodesian Camo od Helikon-Tex to prawdziwa gratka dla miłośników kamuflaży i odzieży militarnej.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.