Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Jeszcze o aktywnym strzelcu

Michał Piekarski | 2012-12-18
Fot. FBI

Fot. FBI

Nieprzebrzmiewające echa tragicznych wydarzeń w Stanach Zjednoczonych, dają o sobie znać w wielu miejscach w postaci sporów i dyskusji dotyczących przeciwdziałania i reagowania na takie zagrożenia.

Zobacz także

Michał Piekarski Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach” Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza...

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza granicami państwa, co jakiś czas niestety powracają kwestie dotyczące historii i tradycji.

Michał Piekarski Anatomia Zamachu

Anatomia Zamachu Anatomia Zamachu

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Michał Piekarski Scenariusz Chaosu

Scenariusz Chaosu Scenariusz Chaosu

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez...

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez wydawnictwo WarBook.

Bezpieczeństwo jest definiowane przez zagrożenia, a zarówno zagrożenia jak i przeciwdziałanie im są procesami, w dodatku wielowarstwowymi. Identycznie jak w przypadku bezpieczeństwa na drogach, kolei czy lotnictwie, istnieje szereg poziomów – od infrastruktury, poprzez procedury, normy, szkolenie, wreszcie kontrolę i egzekwowanie przestrzegania zasad bezpieczeństwa, które ograniczać mają możliwość pojawienia się i rozwijania niebezpiecznych sytuacji.

Pierwszym etapem przeciwdziałania jest zauważenie problemu. Nie można udawać, że Polska jest państwem od zagrożeń atakami „aktywnych strzelców” wolnym. Takie sytuacje się już zdarzały – choćby w Sieradzu, Rybniku, Łodzi. Miało miejsce szereg innych aktów przemocy podobnych w formie do tych, które określa się w języku angielskim mianem „active shooter” lub „spree killer”. W szkołach nie doszło jak dotąd do strzelaniny, ale inne akty przemocy miały miejsce.

Także sąsiednie państwa – jak Niemcy, Słowacja, Czechy – miały problem z tego rodzaju zdarzeniami. Prawdopodobieństwo wystąpienia takiego zagrożenia w Europie jest mniejsze niż w USA, liczby także wskazują że tych sytuacji jest mniej, wynika to z różnic społecznych, ale to nie oznacza że zjawiska nie ma.

Identycznie jak problem wypadków drogowych można rozwiązywać na różne sposoby, od budowy lepszych dróg, poprzez lepszą edukację kierowców, budowę bezpieczniejszych samochodów, po poprawę pracy policji, tak samo ten problem ma wiele rozwiązań, które należy stosować jednocześnie i systemowo.

Przeczytaj także: Rok 2013: prognozy

Ideałem byłaby sytuacja wykrycia oznak zagrożenia na tyle wcześnie, aby problem rozwiązać inaczej niż interwencją policyjną. Świat nie jest jednak idealny, a koledzy, nauczyciele, psycholodzy są tylko ludźmi. Wielu strzelanin w szkołach nie udało się uniknąć, a rzadko które środowisko pozwala na tak uważną obserwację ludzi jak szkoła. Trudno w ten sposób uniknąć osób z zewnątrz (jak w Newtown), trudno aby szefowie monitorowali kondycję psychiczną każdego pracownika, o osobach z pracy zwolnionych (czy byłych uczniach) nie mówiąc. Byli też tacy (jak Breivik) którzy kamuflowali swoje poglądy i zamiary.

„Aktywny strzelec”, mimo utożsamiania z czynami osób zaburzonych emocjonalnie, szukających odwetu, nie jest – jeśli mowa o tle i motywach – zjawiskiem prostym. Znane są tak przeprowadzone zamachy terrorystyczne, w Norwegii, Indiach, Niemczech, Izraelu, Stanach Zjednoczonych. Głośne zdarzenia w Los Angeles (strzelanina w Północnym Hollywood w roku 1997) były konsekwencją napadu na bank, a więc czynu stricte kryminalnego, dokonanego z zamiarem rabunku pieniędzy.

Przeczytaj także: Rok 2012: podsumowanie

Trudno także mówić o zapobieganiu przez ograniczenie dostępu do narzędzi, co sprowadza się najczęściej do kolejnej odsłony sporu o prawo o broni. Współczesne społeczeństwo pełne jest broni, niekoniecznie prywatnej. Faktem jest że byli tacy którzy użyli broni legalnej. Ale przy odpowiednim stopniu determinacji, możliwe jest pozyskanie broni nielegalnie (choćby kradzież, nawet krewnym jak w Newtown czy Winnenden). Zawsze, nawet w najbardziej restrykcyjnie traktujących posiadanie broni państwach, broń palna jest w posiadaniu służb państwowych i to może być – i bywa – kolejne źródło zaopatrzenia (w drodze kradzieży lub nielegalnego zakupu ) dla sprawcy. Może się też zdarzyć, że sprawcą będzie żołnierz, funkcjonariusz policji lub innej uzbrojonej służby państwowej.

Nie można także zapominać, że mimo nazwy odnoszącej się do strzelania, broń palna nie jest jedynym możliwym narzędziem. Urządzenia wybuchowe są relatywnie proste w budowie, a sprawcy ataku w Columbine użyli bomb oprócz broni palnej. Atak zamachowca lub szaleńca z nożem lub innym niebezpiecznym narzędziem może być równie niebezpieczny jak w przypadku strzelania – zwłaszcza w zamkniętych pomieszczeniach.

Przeczytaj także: Do czego ma służyć armia?

Inną warstwą prewencji są fizyczne zabezpieczenia. Uzbrojona ochrona, systemy kontroli dostępu, urządzenia do wykrywania niebezpiecznym przedmiotów mogą pomóc, ale nie da się wszystkich możliwych miejsc – od galerii handlowych, poprzez szkoły, szpitale, dworce kolejowe po restauracje i bary – chronić w ten sposób, choćby z powodów finansowych. Poza tym, żadna ochrona nie jest idealna. Rozbudowane systemy ochrony lotnictwa cywilnego nie zapobiegły wydarzeniom z 11 września, a zamach w Fort Hood w 2009 roku miał miejsce w środku ważnej instalacji wojskowej, w dodatku sprawcą był oficer wojskowej służby zdrowia.

Oznacza to, że reakcja na atak jest niezwykle ważna. Potencjalne ofiary (zwłaszcza w szkołach i podobnych obiektach) mają duże szanse na przetrwanie, jeśli będzie istnieć odpowiedni algorytm alarmowania (zarówno osób wewnątrz, jak i policji) oraz będą znane – i wdrożone sposoby utrudniające sprawcy przemieszczanie się i atakowanie – jak choćby barykadowanie pomieszczeń, jeśli przynajmniej część osób z zaatakowanego obiektu zostanie ewakuowana. Nie są to czynności szczególnie trudne, ani niemożliwe do przeprowadzenia, ale odpowiednie procedury muszą zostać stworzone i przećwiczone.

Podobnie, charakterystyka reakcji siłowej na takie zagrożenie jest nieskomplikowana a jej celem – w przeciwieństwie do klasycznych sytuacji zakładniczych – jak najszybsze unieszkodliwienie, a przynajmniej zablokowanie sprawcy możliwości działania. Analiza dotychczasowych sytuacji tego rodzaju wskazuje że najważniejsze jest szybkie i zdecydowane działanie, nawet ograniczonymi i doraźnie dostępnymi siłami, nawet za cenę sporego ryzyka. Nie ma bowiem czasu, który pozwoliłby etatowej jednostce specjalnej przybyć na miejsce i przeprowadzić szturm.

Przeczytaj także: Dwanaście lat bezpieczeństwa Polski

Oczywiście, o ile sytuacja pozwala, obecność takiej jednostki, wyszkolonej w działaniach szturmowych, dysponującej środkami obserwacji i wsparcia (strzelcy wyborowi) , środkami ochrony balistycznej, narzędziami wyważeniowymi i innymi technikami oraz umiejętnościami może być niezwykle przydatna podczas przeszukiwania zagrożonego obszaru, w celu odnalezienia osób zagubionych lub rannych i upewnienia się że na danym terenie nie ma więcej sprawców ani niebezpiecznych przedmiotów (urządzeń wybuchowych). Tak było także w Newtown, gdzie na miejsce przybyły siły jednostek SWAT policji stanowej i służb federalnych (FBI).

Reakcja na tego rodzaju zagrożenia musi być systemowa. Musi uwzględniać konieczność prowadzenia działań ratowniczych na dużą skalę, także ewakuacji – zarówno rannych w różnym stanie, ale także osób fizycznie zdrowych ale będących w stanie szoku. Gdy w grę wchodzą małe dzieci, albo np. pacjenci szpitalni, miejsce zdarzenia jest trudno dostępne, sprawa ulega dalszej komplikacji. Nie jest nieprawdopodobne wystąpienie kolejnych zagrożeń (choćby pożaru) a także dalej idących komplikacji.

Przeczytaj także: Aktywny strzelec – kolejna odsłona problemu

Sytuacja tego rodzaju, z racji swojej spektakularności, przyciąga uwagę opinii publicznej, a to oznacza konieczność sprawnego zarządzania przekazem informacyjnym jaki trafia do opinii publicznej i radzenia sobie z tą sferą zarządzania kryzysowego.

Nawet pozornie prosta sytuacja, jak atak pojedynczego, zdeterminowanego ale nie posiadającego szczególnym umiejętności ani silnie uzbrojonego sprawcy na szkołę lub inny obiekt, jest z uwagi na dynamizm, niejednoznaczność, konieczność współdziałania wielu służb, szczególnie trudną i złożoną sytuacją dla sił bezpieczeństwa państwa. Czarnym scenariuszem może być czyn dokonany przez kliku, silnie uzbrojonych i dobrze wyszkolonych sprawców.

Nie można więc zadać pytań o polską reakcję. Na ile sytuacja „aktywnego strzelca” znajduje odzwierciedlenie w planach ochrony różnych obiektów i instytucji? Ile samorządowych komórek zarządzania kryzysowego ma przygotowane procedury na wypadek takiego zdarzenia? Czy wyszkolenie i wyposażenie policjantów z pierwszej linii, a więc pionu prewencji, odzwierciedla choć w części wymogi takiej, szczególnej sytuacji kryzysowej? Takie pytania można stawiać długo i można obawiać się, że nie zawsze odpowiedzi będą satysfakcjonujące. Pozostaje mieć nadzieję, że podobnie jak w przypadku innych zagrożeń, doskonalenie sprawności polskich służb będzie bazowało na cudzych błędach i sukcesach, zaś czarne scenariusze pozostaną tylko materiałem szkoleniowym.

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

Kuba Wesołowski Split Skis - narta składana przeznaczona do zadań specjalnych

Split Skis - narta składana przeznaczona do zadań specjalnych Split Skis - narta składana przeznaczona do zadań specjalnych

Już od wielu lat ludzie próbowali stworzyć narty składane. Pierwsze patenty pojawiły się w Stanach Zjednoczonych jeszcze w latach 50. Jednak technologia nie była w stanie sprostać projektom. Polski...

Już od wielu lat ludzie próbowali stworzyć narty składane. Pierwsze patenty pojawiły się w Stanach Zjednoczonych jeszcze w latach 50. Jednak technologia nie była w stanie sprostać projektom. Polski produkt SPLIT SKIS w ciągu zaledwie kilku lat rozwoju otrzymał dwie międzynarodowe nagrody innowacyjności. W Niemczech, na zimowych targach sprzętu sportowego ISPO w Monachium, oraz w USA – na targach OR SNOW SHOW w Salt Lake City, zdobywając Innovation Award 2023.

Katarzyna Niebrzydowska, Transactor Security Sp. z o.o. Bezzałogowy system ochrony granic i walki z terroryzmem - VTOL EOS C

Bezzałogowy system ochrony granic i walki z terroryzmem - VTOL EOS C Bezzałogowy system ochrony granic i walki  z terroryzmem - VTOL EOS C

Zabezpieczenie granic oraz realizacja działań rozpoznawczo-obserwacyjnych w zakresie ochrony granic i zwalczania terroryzmu odgrywa fundamentalną rolę w działalności ustawowej odpowiednich instytucji państwowych....

Zabezpieczenie granic oraz realizacja działań rozpoznawczo-obserwacyjnych w zakresie ochrony granic i zwalczania terroryzmu odgrywa fundamentalną rolę w działalności ustawowej odpowiednich instytucji państwowych. Instytucje te, w tym przede wszystkim Straż Graniczna, są odpowiedzialne za zapewnienie bezpieczeństwa narodowego poprzez stały nadzór nad granicami i monitorowanie wszelkich potencjalnych zagrożeń.

Militaria.pl Lato w pełnym rynsztunku — z Helikonem na upały

Lato w pełnym rynsztunku — z Helikonem na upały Lato w pełnym rynsztunku — z Helikonem na upały

Lato to wymagająca pora roku dla mundurowych i innych osób pracujących na zewnątrz. Wysokie temperatury i długa ekspozycja na promienie słoneczne mogą prowadzić do przegrzania, udarów i poparzeń skóry,...

Lato to wymagająca pora roku dla mundurowych i innych osób pracujących na zewnątrz. Wysokie temperatury i długa ekspozycja na promienie słoneczne mogą prowadzić do przegrzania, udarów i poparzeń skóry, co skutecznie utrudnia pełnienie obowiązków. Dlatego tak istotny jest dobór odpowiedniej odzieży i akcesoriów, które znajdziesz w ofercie marki Helikon-Tex.

Radosław Tyślewicz Buty HAIX CONNEXIS GO GTX LTR LOW

Buty HAIX CONNEXIS GO GTX LTR LOW Buty HAIX CONNEXIS GO GTX LTR LOW

Niemiecki producent obuwia taktycznego wprowadził na rynek nowy model butów o niskim profilu Haix CONNEXIS Go GTX LTR Low. Wpisuje się on w potrzeby codziennej aktywności funkcjonariuszy realizujących...

Niemiecki producent obuwia taktycznego wprowadził na rynek nowy model butów o niskim profilu Haix CONNEXIS Go GTX LTR Low. Wpisuje się on w potrzeby codziennej aktywności funkcjonariuszy realizujących działania w ramach tzw. low profile – czyli w ukryciu. Na ile ten sportowy z wyglądu model spełnia taktyczne wymagania operacji w terenie zurbanizowanym, sprawdziliśmy w naszym teście.

Redakcja, BMF Centrum Specjalistycznego Sprzętu Mobilnego Winmate G101TG - zaawansowany kontroler dronów dla wymagających

Winmate G101TG - zaawansowany kontroler dronów dla wymagających Winmate G101TG - zaawansowany kontroler dronów dla wymagających

Systemy bezzałogowe odgrywają coraz większą rolę w operacjach policyjnych i wojskowych. Wykorzystywane są przede wszystkim w misjach obserwacyjnych, wywiadowczych i rozpoznawczych, zapewniając nieocenione...

Systemy bezzałogowe odgrywają coraz większą rolę w operacjach policyjnych i wojskowych. Wykorzystywane są przede wszystkim w misjach obserwacyjnych, wywiadowczych i rozpoznawczych, zapewniając nieocenione korzyści, przy mniejszym narażaniu zdrowia i życia żołnierzy oraz funkcjonariuszy.

Allegro Wiatrówka - pistolety CO2

Wiatrówka - pistolety CO2 Wiatrówka - pistolety CO2

Ciekawa forma aktywnego spędzenia wolnego czasu w ogrodzie, możliwość ćwiczenia precyzji, cierpliwości oraz umiejętności strzeleckich, odstresowanie... Te i wiele innych atrakcji zagwarantować nam może...

Ciekawa forma aktywnego spędzenia wolnego czasu w ogrodzie, możliwość ćwiczenia precyzji, cierpliwości oraz umiejętności strzeleckich, odstresowanie... Te i wiele innych atrakcji zagwarantować nam może wiatrówka. Niekoniecznie musi to być strzelba, gdyż wielką popularnością cieszą się pistolety pneumatyczne.

Mariusz H. BATES Rush Shield Mid E01044 i E01045 DRYGuard

BATES Rush Shield Mid E01044 i E01045 DRYGuard BATES Rush Shield Mid E01044 i E01045 DRYGuard

Solidne, wykonane z wysokiej jakości materiałów obuwie to niezaprzeczalnie bardzo ważny element ubioru. Dzięki unikalnej konstrukcji kostno-stawowo-więzadłowo-mięśniowej, stopa to pierwszy amortyzator...

Solidne, wykonane z wysokiej jakości materiałów obuwie to niezaprzeczalnie bardzo ważny element ubioru. Dzięki unikalnej konstrukcji kostno-stawowo-więzadłowo-mięśniowej, stopa to pierwszy amortyzator w układzie ruchu człowieka, Odpowiednie wyprofilowanie podeszwy oraz wkładki stanowi podstawę wzmacniającą utrzymanie sklepienia stopy i ochronę przed urazami.

Jarosław Modrzejewski, Direct Action Nerka medyczna Lysander MED Waist Bag od Direct Action

Nerka medyczna Lysander MED Waist Bag od Direct Action Nerka medyczna Lysander MED Waist Bag od Direct Action

Nerka medyczna Direct Action Lysander MED Waist Bag powstała z myślą o medykach sekcyjnych. Jej zadaniem jest zabezpieczenie sekcji podczas wykonywania misji w kontekście urazów powstałych podczas działania....

Nerka medyczna Direct Action Lysander MED Waist Bag powstała z myślą o medykach sekcyjnych. Jej zadaniem jest zabezpieczenie sekcji podczas wykonywania misji w kontekście urazów powstałych podczas działania. Opracowana została przy współpracy z użytkownikiem końcowym, co jest gwarancją wysokiej funkcjonalności.

Militaria.pl Z Helikonem w terenie, czyli bezpieczne biwakowanie

Z Helikonem w terenie, czyli bezpieczne biwakowanie Z Helikonem w terenie, czyli bezpieczne biwakowanie

Biwakowanie to okazja do oderwania się od codziennej rutyny i zresetowania w otoczeniu dzikiej przyrody. Jednak podstawą udanego i bezpiecznego biwaku jest przede wszystkim wiedza o tym, jak i gdzie biwakować,...

Biwakowanie to okazja do oderwania się od codziennej rutyny i zresetowania w otoczeniu dzikiej przyrody. Jednak podstawą udanego i bezpiecznego biwaku jest przede wszystkim wiedza o tym, jak i gdzie biwakować, a także jaki sprzęt ze sobą zabrać.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.