Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Dwanaście lat bezpieczeństwa Polski

Michał Piekarski | 2012-12-12
Żołnierze Jednostki GROM podczas operacji Iraqi Freedom w 2003 roku Fot. US Navy

Żołnierze Jednostki GROM podczas operacji Iraqi Freedom w 2003 roku Fot. US Navy

Okres grudniowy sprzyja podsumowaniom mijającego roku. Ponieważ jednak data 12 grudnia 2012 roku zawiera w sobie aż trzy dwunastki, warto przy tej okazji spojrzeć dalej w przeszłość i podsumować ostatnie dwanaście lat polskiej obronności i bezpieczeństwa.

Zobacz także

Michał Piekarski Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach” Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza...

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza granicami państwa, co jakiś czas niestety powracają kwestie dotyczące historii i tradycji.

Michał Piekarski Anatomia Zamachu

Anatomia Zamachu Anatomia Zamachu

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Michał Piekarski Scenariusz Chaosu

Scenariusz Chaosu Scenariusz Chaosu

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez...

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez wydawnictwo WarBook.

Dwanaście lat to okres pozornie krótki. W przypadku bezpieczeństwa Polski, jest to czas tak bogaty w przemiany że można określić go niemal rewolucyjną epoką. W roku 2000, znajdowaliśmy się w sytuacji szczególnej. Dopiero od roku byliśmy w NATO. Wejście do Unii Europejskiej miało nastąpić dopiero za kilka lat. Sytuacja strategiczna była nieokreślona, a największy gracz na wschodzie - Rosja – była daleka od stabilności, zaangażowana w kolejną kaukaską wojnę, a symbolem jej kryzysu był los załogi okrętu podwodnego „Kursk”. Stany Zjednoczone znajdowały się wciąż na etapie poszukiwania swojej roli w świecie postzimnowojennym, a polityka zagraniczna i bezpieczeństwa Europy była wciąż bardziej pobożnym życzeniem niż rzeczywistością.

Przeczytaj także: Rok 2012: podsumowanie

Polska dysponowała silną liczebnie, na papierze armią. Jednak podstawowym typem czołgu były T-72 w różnych wersjach a jedynymi bojowymi wozami piechoty były BWP-1. W lotnictwie myśliwskim dominowały MiG-21, uzupełnione niewielką liczbą MiG-29.

Siły specjalne były rozproszone. Obok 1 Pułku Specjalnego Komandosów w Lublińcu istniała „Formoza” i jednostka GROM, z którą ministerstwo obrony miało jeden zasadniczy problem – nie wiedziało co z nią zrobić po przeniesieniu jej z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Policja, stopniowo adaptująca swoje struktury do walki ze zorganizowaną przestępczością, podobnie jak inne służby dopiero odnosiła pierwsze poważne sukcesy w walce z dużymi grupami przestępczymi. Niektóre raporty i doniesienia z tego okresu budziły wręcz przerażenie, z powodu skali penetracji państwa i społeczeństwa przez grupy przestępcze, mające coraz szersze kontakty międzynarodowe i wchodzące w coraz bliższe, typowo mafijne relacje ze strukturami politycznymi i administracyjnymi. Zarazem, państwem wstrząsały porachunki grup przestępczych i zabójstwa na zlecenie. Rok 2000 to wciąż był czas plagi zamachów bombowych. W poprzednich latach zdarzało się wręcz, że codziennie w Polsce wybuchała gdzieś bomba.

Wobec widocznego kryzysu sprzętowego, wynikłego często z wieloletnich zaniedbań, zaniechania modernizacji istniejącego lub zakupów nowego wyposażenia i uzbrojenia, gdzie można wręcz mówić o oazach nowoczesności wśród całej pustyni przestarzałego sprzętu, najbardziej cennym kapitałem polskiego bezpieczeństwa byli ludzie, nierzadko o wysokich kwalifikacjach i motywacji do służby. Jak okazywało się już wówczas, zagospodarowanie tego potencjału – zwłaszcza odchodzących ze służby specjalistów – było dla struktur państwa problemem.

Przeczytaj także: Do czego ma służyć armia?

Wydarzenia kolejnych lat, zwłaszcza udział polskich żołnierzy w operacjach stabilizacyjnych w Iraku i Afganistanie, misjach w Zatoce Perskiej, Morzu Śródziemnym, Afryce oraz pojawienie się potencjalnego zagrożenia terrorystycznego w Polsce, w związku z zaangażowaniem się w politykę międzynarodowa w tej, ekspedycyjno - militarnej formie, sprawiło że szereg przemian ma charakter pozytywny.

Mimo kontrowersji związanych ze skalą zaangażowania w operacje zagraniczne, nie można dostrzec ich fundamentalnej roli w reformie sił zbrojnych i aparatu bezpieczeństwa w ogóle. Od spraw pozornie błahych, jak umundurowanie i wyposażenie indywidualne, poprzez szkolenie i zabezpieczenie medyczne (także dotyczące weteranów) – to całe potężne spektrum zmian dokonało się właśnie dzięki operacjom misyjnym. Konieczność zaangażowania się w działania sojusznicze, doścignięcia – przynajmniej częściowego – poziomu sojuszników – doprowadziła do poważnej modernizacji technicznej i ograniczenia zjawiska „polskich przetargów”. Bez przesady można powiedzieć, że pod tym względem zrobione zostało dużo więcej niż w latach dziewięćdziesiątych, a tempo modernizacji i jej zakres były największe od czasów głębokiego PRL-u.

W roku 2012, Polska dysponuje armią zawodową, relatywnie nowocześnie wyposażoną. Głębokiej modernizacji technicznej uległy służby policyjne, i można określić współczesny aparat bezpieczeństwa Polski mianem sprawdzającego się w działaniu.

Przeczytaj także: Rok 2013: prognozy

Nie można jednak powiedzieć, że nie jest to stan idealny, a nawet do ideału zbliżony. Wciąż powolna jest modernizacja komponentu ciężkiego Sił Zbrojnych, a sytuacja Marynarki Wojennej jest szczególnie trudna. Wyraźny jest prymat wyposażenia nad szkoleniem i innymi elementami systemu – choćby ramami prawnymi i organizacyjnymi. Modernizacja sprzętowa nie jest kompleksowa, często zdarzają się sytuacje w których w jednej służbie światowe nowości w jednej komórce lub jednostce sąsiadują z zabytkami w innej.

Stale widoczny jest deficyt systemowego myślenia o bezpieczeństwie. Postrzega się je często w wybitnie resortowej perspektywie, ignorując całość obrazu, pomijając istniejące poza jedną służbą czy resortem uwarunkowania. Zapomina się, że bezpieczeństwo musi opierać się na równowadze wyposażenia, wyszkolenia, przepisów prawnych, rozwiązań organizacyjnych, wreszcie metod oceny sytuacji i neutralizacji pojawiających się zagrożeń.

Faktem jest że nie zawsze tak być musi. Rozwój polskich jednostek specjalnych, zarówno wojskowych, jak i policyjnych, nie był łatwy i nie pozbawiony problemów, kryzysów i rozwiązań które okazały się nieefektywne. Wyniki widoczne dziś są jednak wyraźnie pozytywne. Policyjni antyterroryści i „realizatorzy” wciąż mają na koncie dziesiątki udanych akcji, i żadnej poważnej, spektakularnej klęski, czego nie udało się w innych państwach. Żołnierze Wojsk Specjalnych są chwaleni przez sojuszników i nie są to słowa wynikające z kurtuazji. Pokazują one celowość zdeterminowanego, systemowego rozwoju, i wraz z innymi przykładami skutecznie działających systemów i podsystemów bezpieczeństwa jak ważne jest zapewnienie warunków do stabilnego, zrównoważonego rozwoju.

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

Dariusz Leżała, Transactor Security Sp. z o.o. Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego...

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego rozwoju sprzętu specjalistycznego umożliwiającego ich ujawnienie i identyfikację. Naprzeciw tym wymogom wychodzi firma Transactor Security Sp. z o.o., która w ofercie ma najnowsze rozwiązania sprzętowe firm VIDISCO Ltd. oraz Viken Detection.

Militaria.pl Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach...

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach polowych, w tym także podczas sytuacji kryzysowych czy akcji ratunkowych. Bardzo ważne jest to, aby taktyczne wyposażenie medyczne było łatwe w transporcie i szybkie w użyciu. W tym artykule omawiamy najpotrzebniejsze wyposażenie medyczne, które warto mieć przy sobie.

Ha3o Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania...

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania do warunków zależy jakość obserwacji przekładająca się na bezpieczeństwo indywidualne oraz powodzenie całego wykonanego zadania. I choć wydawać by się mogło, że obecne rozwiązania w zakresie optyki taktycznej oferują bardzo wiele, to okazuje się, że w tej materii można pójść jeszcze o krok dalej,...

Militaria.pl Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft

Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft

Odpowiednio skompletowany ekwipunek to podstawa bezpieczeństwa i komfortu podczas survivalu czy bushraftu. Przekłada się on na skuteczność i satysfakcję z doświadczenia. Zarówno wytrawni weterani, jak...

Odpowiednio skompletowany ekwipunek to podstawa bezpieczeństwa i komfortu podczas survivalu czy bushraftu. Przekłada się on na skuteczność i satysfakcję z doświadczenia. Zarówno wytrawni weterani, jak i początkujący entuzjaści survivalu i bushcraftu docenią znaczenie starannie dobranego zestawu niezbędnych przedmiotów.

Griffin Group Defence Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych

Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych

Firma Griffin Group Defence posiada w swojej ofercie najwyższej klasy doręczne urządzenia termowizyjne, które umożliwiają obserwację w warunkach dziennych jak i nocnych. Dzięki wykorzystaniu termowizji,...

Firma Griffin Group Defence posiada w swojej ofercie najwyższej klasy doręczne urządzenia termowizyjne, które umożliwiają obserwację w warunkach dziennych jak i nocnych. Dzięki wykorzystaniu termowizji, pozwalają one na wykrycie nawet mało widocznych celów - w kamuflażu lub w otoczeniu, które utrudnia rozpoznanie.

Patryk Kościński Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania

Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania

Jak podaje producent, firma Prabos - Grizzly 933 to wytrzymałe zimowe buty wojskowe, skonstruowane z myślą o użyciu w skrajnie mroźnych warunkach. Przeznaczone są dla osób, które potrzebują wytrzymałego...

Jak podaje producent, firma Prabos - Grizzly 933 to wytrzymałe zimowe buty wojskowe, skonstruowane z myślą o użyciu w skrajnie mroźnych warunkach. Przeznaczone są dla osób, które potrzebują wytrzymałego i ciepłego obuwia na zimę. Polecane są dla żołnierzy, pracowników leśnych, służb mundurowych oraz osób, które lubią aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu w zimie. Wykonane są ze skóry i materiału izolacyjnego Gore-Tex THERMIUM, który zapewnia dobrą izolację termiczną. Dzięki temu w butach można...

Militaria.pl Obierz jasny cel misji: przegląd latarek czołowych i kątowych

Obierz jasny cel misji: przegląd latarek czołowych i kątowych Obierz jasny cel misji: przegląd latarek czołowych i kątowych

Latarki czołowe i kątowe są praktycznymi urządzeniami, które znajdują szerokie zastosowanie podczas różnych czynności. Wiele profesji zawodowych i aktywności wymaga solidnego źródła światła, a przy tym...

Latarki czołowe i kątowe są praktycznymi urządzeniami, które znajdują szerokie zastosowanie podczas różnych czynności. Wiele profesji zawodowych i aktywności wymaga solidnego źródła światła, a przy tym możliwości dostosowywania kąta padania strumienia światła przy zachowaniu swobody ruchów. Wszystkie te udogodnienia zapewniają latarki czołowe i kątowe.

Instytut Nowych Technologii Sp. z o.o. Predator Eye - przełom w dziedzinie technologii termowizji i transmisji obrazu

Predator Eye - przełom w dziedzinie technologii termowizji i transmisji obrazu Predator Eye - przełom w dziedzinie technologii termowizji i transmisji obrazu

Predator Eye to nowatorskie rozwiązanie w zakresie obrazowania termicznego. Predator Eye jest to nahełmowy zestaw zbudowany z kamery termowizyjnej przekazującej obraz na mikrowyświetlacz dooczny wraz z...

Predator Eye to nowatorskie rozwiązanie w zakresie obrazowania termicznego. Predator Eye jest to nahełmowy zestaw zbudowany z kamery termowizyjnej przekazującej obraz na mikrowyświetlacz dooczny wraz z modułem zasilającym i transmitującym obraz w czasie rzeczywistym do zdalnej lokalizacji. Ten polski produkt to przełom w działaniach poszukiwawczych, operacyjno-śledczych oraz ratowniczych. Jego unikalna konstrukcja umożliwia użytkownikom pełną swobodę ruchów, jednocześnie zapewniając dostęp do zaawansowanej...

pcphunters.com Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie?

Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie? Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie?

W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje...

W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje Cię zakup karabinka pneumatycznego, powinieneś wiedzieć, czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek oraz do czego będziesz ich używał. Czym jest karabinek pneumatyczny? Czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek długich?

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.