Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Strzelać nie każdy musi...

Michał Piekarski | 2012-07-12
Fot. US Navy

Fot. US Navy

W ostatnich dniach, telewizja i prasa codzienna nagłośniły dwie sprawy związane z bronią w rękach funkcjonariuszy. Jedna to to postulaty części osób związanych zawodowo ze strażami miejskimi, dotyczące rozszerzenia zakresu uprawnień tych formacji do noszenia broni. Drugi to kolejna odsłona prac nad projektem jednolitej ustawy dotyczącej użycia środków przymusu bezpośredniego i broni palnej. Nie są to zagadnienia nowe dla osób choć częściowo znających niektóre problemy bezpieczeństwa Polski, jednak zjawiska, jakie ilustrują zasługują  na szerszy komentarz.

Zobacz także

Michał Piekarski Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach” Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza...

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza granicami państwa, co jakiś czas niestety powracają kwestie dotyczące historii i tradycji.

Michał Piekarski Anatomia Zamachu

Anatomia Zamachu Anatomia Zamachu

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Michał Piekarski Scenariusz Chaosu

Scenariusz Chaosu Scenariusz Chaosu

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez...

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez wydawnictwo WarBook.

Zobacz także: Państwa w rozpadzie - problem narzędzi

W Polsce prawo upoważnia kilkanaście służb i formacji do zwalczania przestępczości różnego rodzaju z użyciem określonej prawnie siły, w tym użyciem broni palnej. Są to zarówno służby o bardzo szerokich kompetencjach, jak Policja czy Straż Graniczna, mające zwalczać szczególne zagrożenia dla bezpieczeństwa państwa, jak Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego czy Służba Kontrwywiadu Wojskowego, wreszcie mające ważne ale wycinkowe pole odpowiedzialności – jak Służba Więzienna czy Biuro Ochrony Rządu. Czasami zakres kompetencji jest zmienny w zależności od sytuacji (Żandarmeria Wojskowa choćby) , czasem ściśle ograniczony (Straż Miejska i agencje ochrony). Nietrudno zauważyć, że mimo obfitości tych służb, ich zakres zadań i przeznaczenie są różne.

Podział zadań pomiędzy służbami nie jest niczym dziwnym, i na świecie występuje powszechnie. Normą jest także to, że gdy zakresy zadań poszczególnych służb zachodzą na siebie, następuje doprecyzowanie rozdziału ich zadań, a czasem rozwiązanie lub połączenie takich służb, jeśli ma to poprawić efektywność działania całego systemu. Identycznie sprawa się ma z lukami, które albo wypełnia się poprzez zwiększenie zakresu zadań jakieś służby, a czasem tworząc nowe struktury od podstaw. Te procesy oznaczają także coś innego, a mianowicie hierarchizację poszczególnych służb, w zależności od ciężaru gatunkowego i specyfiki przestępczości, jaką dana formacja ma zwalczać. I właśnie miejsce w hierarchii, określa uprawnienia, strukturę, szkolenie i wyposażenie.

Zobacz także: Terrorysta z Polski?

Patrząc na rozwój służb policyjnych w Polsce w ostatnich dwóch dekadach, można powątpiewać w ten, racjonalny sposób rozumowania. Częściej, niestety zmiany – czy to w strukturze, uprawnieniach, szkoleniu lub wyposażeniu - były dokonywane pod wpływem negatywnych (lub tragicznych) doświadczeń, nie zaś działania wyprzedającego. Równie często zamiast długoterminowego planowania, spotyka się działania obliczone na doraźny, polityczny lub medialny zysk, a zarazem nie udaje się rozwiązać problemów trapiących służby przez lata. Wielokrotnie poruszana kwestia użycia broni przez strzelca wyborowego, od wielu lat nie uregulowana w przepisach w żaden sposób (mimo kilku prób) jest tylko jednym z przykładów takiego problemu.

Dlatego każda proponowana - nawet w ogólnym zarysie - zmiana, zwłaszcza dotycząca uprawnień danej służby wobec obywateli, musi być oceniona z punktu widzenia całości systemu bezpieczeństwa państwa. Nie może być to jedynie emanacja potrzeb jednej służby, a zwłaszcza potrzeb takich jak własny prestiż lub wizerunkowa rywalizacja z innymi służbami. Nie można też stosować bezpośrednich porównań z innymi państwami, gdyż każde państwo różni się od innych swoją sytuacją polityczną, społeczną, tradycją i szczegółowymi zasadami pracy służb policyjnych.

Zobacz także: Bezpieczne mistrzostwa - pierwsze podsumowanie

Oznacza to, że nie każdy postulat, zgłaszany przez służby może i powinien być realizowany, choćby dlatego że każda służba - identycznie jak każda inna struktura administracji państwowej - znajduje się w sytuacji wymuszającej rywalizację z innymi o zasoby (choćby budżet) a czasem o udowodnienie własnej przydatności. Administracja państwowa i jej struktury są bowiem - jak szereg innym podmiotów - aktorami gry interesów.

Z drugiej strony, interesem nadrzędnym w skali całego państwa, jest zapewnienie bezpieczeństwa jego obywatelom, co oznacza konieczność posiadania służb o odpowiednich uprawnieniach, wyszkoleniu i wyposażeniu. Ponieważ zagrożenia - choćby takie jak terroryzm - stale i dynamicznie ewoluują, przybierając coraz to nowe formy, państwo musi dysponować takimi narzędziami, które zapewnią elastyczną odpowiedź nawet na szczególnie niekonwencjonalne zagrożenia. Nie oznacza to jednak, że każda służba musi dysponować identycznymi uprawnieniami, wręcz przeciwnie – ich nierówność wbudowana jest niejako w system bezpieczeństwa państwa, a to oznacza że środki najostrzejsze i z definicji służące do zwalczania najbardziej groźnych form przestępczości, powinny pozostać w rękach jedynie wybranych, odpowiedzialnych ściśle za ich zwalczanie, służb i formacji.

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

Newmax Nowak i Wspólnicy S.K. DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.

Carpatia Arms Sp. z o.o. ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak...

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak i w USA. Sprzęt tej marki projektowany i szyty jest w Polsce, przy użyciu najnowszych światowych technologii oraz materiałów, dzięki którym wyznacza nową jakość na naszym rynku.

Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o. Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy...

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy do kwestii o kluczowym znaczeniu. Nowoczesne systemy łączności umożliwiają komunikowanie się w czasie działań operacyjnych i taktycznych, a także zabezpieczają przed hałasem o dużym natężeniu dźwięku i związanymi z tym urazami słuchu.

DURABO® Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy

Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy

DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje...

DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje się wiele produktów przeznaczonych dla tej grupy odbiorców, jednak są one albo niskiej jakości spowodowanej dalekowschodnią produkcją i zastosowanymi materiałami, albo w bardzo wysokiej cenie, wynikającej z kosztów importu, np. z USA. W konsekwencji tego firma uznała, że brakuje na rynku oferty odzieży...

OPC Sp. z.o.o. Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Vademecum okularów przeciwsłonecznych Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.

poza-domem.pl Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Jakie są rodzaje łuków strzeleckich? Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.

Ewelina Grzesik TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.

RAW Sp. z o.o. RAW Mobile BMS

RAW Mobile BMS RAW Mobile BMS

Smartfony stały się powszechnym elementem naszej rzeczywistości. Dzięki urządzeniom mobilnym komunikacja dzisiaj oznacza dużo więcej niż zwykłą rozmowę – chętnie używamy darmowych komunikatorów do przesyłania...

Smartfony stały się powszechnym elementem naszej rzeczywistości. Dzięki urządzeniom mobilnym komunikacja dzisiaj oznacza dużo więcej niż zwykłą rozmowę – chętnie używamy darmowych komunikatorów do przesyłania wiadomości tekstowych, nagrań głosowych, zdjęć, wideo, a nawet dokumentów i lokalizacji. Pandemia COVID-19 tylko przyspieszyła cyfrową ewolucję społeczeństw, pojawiło się wiele przydatnych narzędzi, które umożliwiają użytkownikom realizację pożądanych funkcjonalności i jednocześnie prezentują...

Combat.pl Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy

Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy

Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów,...

Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów, które zapewne chcesz posiadać – tak jak my. Zdobyć je można w licznych sklepach „wojskowych” zorientowanych na takich właśnie zapaleńców. Być może nie wiesz jeszcze, że do grona tych sklepów dołączył stosunkowo niedawno kolejny gracz – combat.pl.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops