Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Państwa w rozpadzie - problem narzędzi

Michał Piekarski | 2012-06-29
Okręty amerykańskie,francuskie,brytyjskie,włoskie i holenderskie podczas operacji Enduring Freedom, 2002 Fot. US Navy

Okręty amerykańskie,francuskie,brytyjskie,włoskie i holenderskie podczas operacji Enduring Freedom, 2002 Fot. US Navy

Zagrożenia, jakie wiążą się z osłabieniem, a zwłaszcza destrukcją ustrojów państwowych, wymagają posiadania adekwatnych narzędzi do ich zwalczania, jak również odpowiedniej doktryny ich użycia.

Zobacz także

Michał Piekarski Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach” Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza...

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza granicami państwa, co jakiś czas niestety powracają kwestie dotyczące historii i tradycji.

Michał Piekarski Anatomia Zamachu

Anatomia Zamachu Anatomia Zamachu

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Michał Piekarski Scenariusz Chaosu

Scenariusz Chaosu Scenariusz Chaosu

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez...

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez wydawnictwo WarBook.

Przez ponad dwie dekady, receptą na uśmierzenie lub ograniczenie tego rodzaju problemów, było wysłanie w region konfliktu sił pokojowych lub stabilizacyjnych, o różnym potencjale i mandacie. Tak postąpiono w Somalii, w byłej Jugosławii, Czadzie, Kongu, Afganistanie i Iraku. Zawsze zakładano, że militarna interwencja doprowadzi do powstrzymania walk, stworzy warunki do udzielenia skutecznej pomocy humanitarnej i rozwojowej, a w dalszej perspektywie pozwoli na odbudowę organizmu państwowego, zdolnego do wypełniania zasadniczych funkcji państwa, i którego polityka będzie prowadzona w sposób zgodny z oczekiwaniami i interesami interwentów.

Zobacz także: Państwa w rozpadzie - Irak

Mimo że takie operacje mogą być skuteczne w krótkoterminowej perspektywie, to jednak są one często długotrwałe, kosztowne, a jeśli w grę wchodzi operacja lądowa, trudno uniknąć strat w ludziach. Zwłaszcza te ostatnie, mimo że w porównaniu z innymi konfliktami są stosunkowo niewielkie, to jednak są coraz trudniej akceptowane przez społeczeństwa zachodnie. Co gorsza, długoterminowy sukces pozostaje pod znakiem zapytania.

Najprostszym wyjściem wydaje się izolacja od niestabilnych regionów, jednak we współczesnym świecie jest to niewykonalne, zarówno z powodów ekonomicznych jak i politycznych. Każde państwo jest zależne, jeśli nie od innych państw, do od zewnętrznych zasobów, choćby surowców czy szlaków handlowych. Problemy zewnętrzne, mogą owocować negatywnymi konsekwencjami wewnętrznymi, choćby w wymiarze fal migracyjnych. Paradoksem jest także to, że nie da się postawić mury odgradzającego Europę od Trzeciego Świata, gdyż czynniki demograficzne, sprawiają że imigranci są wręcz niezbędni.

W obliczu wyczerpania się tych dwóch skrajnych wariantów, jedynym który pozostaje jest kompromis. Skoro nie można się trwale izolować, a długie operacje stabilizacyjne są zbyt kosztowne, pozostają działania doraźne, tylko tam gdzie zagrożone są żywotne interesy zachodnie i tylko w ich obronie. Być może zabrzmi to brutalnie, ale trudno spodziewać się skutecznej budowy świeckiej demokracji w np. Afganistanie – nawet pompując tam miliardy dolarów i wysyłając dziesiątki tysięcy żołnierzy. Forma ustroju politycznego w tym państwie także jest zagadnieniem drugorzędnym, i jedyna ewolucja jaka tam następowała i następuje jest w całości zależna od lokalnych uwarunkowań. Natomiast fakt, że pod rządami talibów było to bezpieczne schronienie i miejsce szkolenia dla terrorystów atakujących cele zachodnie, oznaczał, że było to zasadnicze zagrożenie dla interesów zachodnich, zwłaszcza amerykańskich. Podobnym zagrożeniem stali się piraci somalijscy, atakujący statki na niezwykle ważnym morskim szlaku handlowym.

Takie postawienie sprawy, oznacza, że w przypadku państw upadłych (czy też całych regionów), użycie siły militarnej należy traktować jako ostateczne, nadzwyczajne rozwiązanie. Sprawy humanitarne, promocji demokracji czy praw człowieka, jakkolwiek często istotne, nie są misją wojska, ale organizacji humanitarnych, rządowych i pozarządowych. Siły zbrojne mogą te zadania wspomagać, ale nie wykonywać zamiast innych organizacji.

Zobacz także: Państwa w rozpadzie - Bliski Wschód?

Wojsko może także i powinno w sposób szczególny natomiast wspomagać lokalne rządy (czy ugrupowania) tak aby w miarę możliwości to na nich spoczął ciężar zapewnienia bezpieczeństwa w danym regionie. Ma to dwojakie znaczenie. Po pierwsze, ciężar tych zadań spada na barki lokalnych sił. Po drugie, wspierając lokalne siły, które w przeciwieństwie do interwentów, pozostaną na miejscu, zwiększa się szanse na powodzenie operacji w długiej perspektywie czasowej.

Bezpośrednie zwalczanie zagrożeń – czy to partyzanckich, czy to terrorystycznych w takim ujęciu jest kwestią ostateczną, po którą powinno sięgać się tylko gdy inne środki zawiodą, choćby w sytuacji zakładniczej. Nie można także pominąć konieczności zachowania orientacji w sytuacji, a więc potrzeby prowadzenia działań rozpoznawczych.

Taka skala zadań dla poszczególnych podmiotów, zajmujących się bezpieczeństwem międzynarodowym, nie jest w praktyce niczym nowym. Tak postępowano w historii wielokrotnie, nie zawsze jednak konsekwentnie. Taki kształt też przybrała kilka lat temu polityka wojskowa USA. Zamiast toczenia wojen na dużą skalę, coraz częściej sięga się po działania na ograniczoną skalę i stawia na budowanie potencjału lokalnych sił, jak obecnie w Afryce.

Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że w takim przypadku rodzaj sił zbrojnych który w Polsce jest najobficiej dofinansowany i na którego potrzeby zwraca się od dawna największą uwagę, czyli wojska lądowe, w przypadku państw upadłych jest – jak w przypadku wielu innych współczesnych zagrożeń, najmniej użyteczny, w swojej tradycyjnej, ciężkiej postaci.

Do tego rodzaju zadań, najbardziej efektywnym narzędziem są siły specjalne, współpracujące z marynarką wojenną i lotnictwem. Od zawsze komandosi byli wykorzystywani do dyskretnego zbierania informacji oraz szkolenia i wspomagania militarnego, zwłaszcza że jest to rodzaj sił względnie – w porównaniu z możliwymi efektami – ekonomiczny. O roli wojsk specjalnych w operacjach ratowania zakładników czy niszczenia zaplecza ugrupowań terrorystycznych i przestępczych chyba nie ma potrzeby szerzej pisać.

Marynarka wojenna może utrzymywać swoje siły w zagrożonym regionie długo, także z racji szczególnego statusu wód międzynarodowych, a okręty są naturalnymi, autonomicznymi platformami zarówno służącymi rozpoznaniu jak i operacjom ofensywnym. Wreszcie lotnictwo może zadać przeciwnikom – także nieregularnym – dotkliwe straty przy minimalnym ryzyku strat własnych, co widać po „kampaniach dronów”w Jemenie i Pakistanie.

Tak jak ewoluują zagrożenia i wraz z upadającymi państwami, upadają tradycyjne koncepcje prowadzenia polityki i wojny, a nowy porządek świata coraz bardziej przypomina globalny nieporządek, tak równolegle z nimi ewoluują siły zbrojne. Nie da się wykluczyć, że za kilkadziesiąt lat pojęcie sił zbrojnych zmieni się dalece także w Polsce.

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

BMF Centrum Specjalistycznego Sprzętu Mobilnego Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane...

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane przez BMF trafiają m.in. do pojazdów wojskowych i specjalnych.

Radosław Tyślewicz MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu

MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu

Francuski koncern zbrojeniowy Safran Defense po premierze swojego urządzenia na targach Eurosatory w Paryżu w 2014 r. oraz w Polsce podczas VII Międzynarodowych Targów Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych...

Francuski koncern zbrojeniowy Safran Defense po premierze swojego urządzenia na targach Eurosatory w Paryżu w 2014 r. oraz w Polsce podczas VII Międzynarodowych Targów Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa Europoltech 2015, wprowadzał go w ostatnich latach na wyposażenie kolejnych armii świata. MOSKITO TI to produkt szwajcarskiej spółki Safran Vectronix AG, producenta specjalistycznego sprzętu optoelektronicznego – między innymi dalmierzy Vector (IV, 21, 23,...

trzypiora.pl Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego? Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej...

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej wymagać? Co najbardziej się przyda? Co jest koniecznością? Jaka kamizelka taktyczna spełni wszystkie stawiane jej wymagania?

Militaria.pl Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem? Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii...

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii oporządzenia.

Radosław Tyślewicz Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip

Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip

Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip testowaliśmy już dla was w warunkach trekkingowo-desantowych na polskim wybrzeżu („SPECIAL OPS” 3/2023). Jest to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w klimacie...

Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip testowaliśmy już dla was w warunkach trekkingowo-desantowych na polskim wybrzeżu („SPECIAL OPS” 3/2023). Jest to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w klimacie zimnym i wilgotnym, jaki panuje w Europie Środkowej i Północnej. Sprawdziły się przy zadaniach linowych oraz na portowych nabrzeżach i pokładach łodzi typu RIB. Nadszedł czas na weryfikację tego modelu w bardziej typowych dla Polski i całej niziny europejskiej warunkach, czyli w lesie i na niskich pagórkach.

Transactor Security Sp. z o.o. Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do...

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do ochrony swoich granic, albowiem jest to jeden z najważniejszych czynników, które mają duży wpływ na bezpieczeństwo zewnętrzne i wewnętrzne.

Dariusz Leżała, Transactor Security Sp. z o.o. Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego...

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego rozwoju sprzętu specjalistycznego umożliwiającego ich ujawnienie i identyfikację. Naprzeciw tym wymogom wychodzi firma Transactor Security Sp. z o.o., która w ofercie ma najnowsze rozwiązania sprzętowe firm VIDISCO Ltd. oraz Viken Detection.

Militaria.pl Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach...

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach polowych, w tym także podczas sytuacji kryzysowych czy akcji ratunkowych. Bardzo ważne jest to, aby taktyczne wyposażenie medyczne było łatwe w transporcie i szybkie w użyciu. W tym artykule omawiamy najpotrzebniejsze wyposażenie medyczne, które warto mieć przy sobie.

Ha3o Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania...

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania do warunków zależy jakość obserwacji przekładająca się na bezpieczeństwo indywidualne oraz powodzenie całego wykonanego zadania. I choć wydawać by się mogło, że obecne rozwiązania w zakresie optyki taktycznej oferują bardzo wiele, to okazuje się, że w tej materii można pójść jeszcze o krok dalej,...

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.