Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Państwa w rozpadzie - problem narzędzi

Michał Piekarski | 2012-06-29
Okręty amerykańskie,francuskie,brytyjskie,włoskie i holenderskie podczas operacji Enduring Freedom, 2002 Fot. US Navy

Okręty amerykańskie,francuskie,brytyjskie,włoskie i holenderskie podczas operacji Enduring Freedom, 2002 Fot. US Navy

Zagrożenia, jakie wiążą się z osłabieniem, a zwłaszcza destrukcją ustrojów państwowych, wymagają posiadania adekwatnych narzędzi do ich zwalczania, jak również odpowiedniej doktryny ich użycia.

Zobacz także

Michał Piekarski Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach” Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza...

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza granicami państwa, co jakiś czas niestety powracają kwestie dotyczące historii i tradycji.

Michał Piekarski Anatomia Zamachu

Anatomia Zamachu Anatomia Zamachu

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Michał Piekarski Scenariusz Chaosu

Scenariusz Chaosu Scenariusz Chaosu

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez...

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez wydawnictwo WarBook.

Przez ponad dwie dekady, receptą na uśmierzenie lub ograniczenie tego rodzaju problemów, było wysłanie w region konfliktu sił pokojowych lub stabilizacyjnych, o różnym potencjale i mandacie. Tak postąpiono w Somalii, w byłej Jugosławii, Czadzie, Kongu, Afganistanie i Iraku. Zawsze zakładano, że militarna interwencja doprowadzi do powstrzymania walk, stworzy warunki do udzielenia skutecznej pomocy humanitarnej i rozwojowej, a w dalszej perspektywie pozwoli na odbudowę organizmu państwowego, zdolnego do wypełniania zasadniczych funkcji państwa, i którego polityka będzie prowadzona w sposób zgodny z oczekiwaniami i interesami interwentów.

Zobacz także: Państwa w rozpadzie - Irak

Mimo że takie operacje mogą być skuteczne w krótkoterminowej perspektywie, to jednak są one często długotrwałe, kosztowne, a jeśli w grę wchodzi operacja lądowa, trudno uniknąć strat w ludziach. Zwłaszcza te ostatnie, mimo że w porównaniu z innymi konfliktami są stosunkowo niewielkie, to jednak są coraz trudniej akceptowane przez społeczeństwa zachodnie. Co gorsza, długoterminowy sukces pozostaje pod znakiem zapytania.

Najprostszym wyjściem wydaje się izolacja od niestabilnych regionów, jednak we współczesnym świecie jest to niewykonalne, zarówno z powodów ekonomicznych jak i politycznych. Każde państwo jest zależne, jeśli nie od innych państw, do od zewnętrznych zasobów, choćby surowców czy szlaków handlowych. Problemy zewnętrzne, mogą owocować negatywnymi konsekwencjami wewnętrznymi, choćby w wymiarze fal migracyjnych. Paradoksem jest także to, że nie da się postawić mury odgradzającego Europę od Trzeciego Świata, gdyż czynniki demograficzne, sprawiają że imigranci są wręcz niezbędni.

W obliczu wyczerpania się tych dwóch skrajnych wariantów, jedynym który pozostaje jest kompromis. Skoro nie można się trwale izolować, a długie operacje stabilizacyjne są zbyt kosztowne, pozostają działania doraźne, tylko tam gdzie zagrożone są żywotne interesy zachodnie i tylko w ich obronie. Być może zabrzmi to brutalnie, ale trudno spodziewać się skutecznej budowy świeckiej demokracji w np. Afganistanie – nawet pompując tam miliardy dolarów i wysyłając dziesiątki tysięcy żołnierzy. Forma ustroju politycznego w tym państwie także jest zagadnieniem drugorzędnym, i jedyna ewolucja jaka tam następowała i następuje jest w całości zależna od lokalnych uwarunkowań. Natomiast fakt, że pod rządami talibów było to bezpieczne schronienie i miejsce szkolenia dla terrorystów atakujących cele zachodnie, oznaczał, że było to zasadnicze zagrożenie dla interesów zachodnich, zwłaszcza amerykańskich. Podobnym zagrożeniem stali się piraci somalijscy, atakujący statki na niezwykle ważnym morskim szlaku handlowym.

Takie postawienie sprawy, oznacza, że w przypadku państw upadłych (czy też całych regionów), użycie siły militarnej należy traktować jako ostateczne, nadzwyczajne rozwiązanie. Sprawy humanitarne, promocji demokracji czy praw człowieka, jakkolwiek często istotne, nie są misją wojska, ale organizacji humanitarnych, rządowych i pozarządowych. Siły zbrojne mogą te zadania wspomagać, ale nie wykonywać zamiast innych organizacji.

Zobacz także: Państwa w rozpadzie - Bliski Wschód?

Wojsko może także i powinno w sposób szczególny natomiast wspomagać lokalne rządy (czy ugrupowania) tak aby w miarę możliwości to na nich spoczął ciężar zapewnienia bezpieczeństwa w danym regionie. Ma to dwojakie znaczenie. Po pierwsze, ciężar tych zadań spada na barki lokalnych sił. Po drugie, wspierając lokalne siły, które w przeciwieństwie do interwentów, pozostaną na miejscu, zwiększa się szanse na powodzenie operacji w długiej perspektywie czasowej.

Bezpośrednie zwalczanie zagrożeń – czy to partyzanckich, czy to terrorystycznych w takim ujęciu jest kwestią ostateczną, po którą powinno sięgać się tylko gdy inne środki zawiodą, choćby w sytuacji zakładniczej. Nie można także pominąć konieczności zachowania orientacji w sytuacji, a więc potrzeby prowadzenia działań rozpoznawczych.

Taka skala zadań dla poszczególnych podmiotów, zajmujących się bezpieczeństwem międzynarodowym, nie jest w praktyce niczym nowym. Tak postępowano w historii wielokrotnie, nie zawsze jednak konsekwentnie. Taki kształt też przybrała kilka lat temu polityka wojskowa USA. Zamiast toczenia wojen na dużą skalę, coraz częściej sięga się po działania na ograniczoną skalę i stawia na budowanie potencjału lokalnych sił, jak obecnie w Afryce.

Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że w takim przypadku rodzaj sił zbrojnych który w Polsce jest najobficiej dofinansowany i na którego potrzeby zwraca się od dawna największą uwagę, czyli wojska lądowe, w przypadku państw upadłych jest – jak w przypadku wielu innych współczesnych zagrożeń, najmniej użyteczny, w swojej tradycyjnej, ciężkiej postaci.

Do tego rodzaju zadań, najbardziej efektywnym narzędziem są siły specjalne, współpracujące z marynarką wojenną i lotnictwem. Od zawsze komandosi byli wykorzystywani do dyskretnego zbierania informacji oraz szkolenia i wspomagania militarnego, zwłaszcza że jest to rodzaj sił względnie – w porównaniu z możliwymi efektami – ekonomiczny. O roli wojsk specjalnych w operacjach ratowania zakładników czy niszczenia zaplecza ugrupowań terrorystycznych i przestępczych chyba nie ma potrzeby szerzej pisać.

Marynarka wojenna może utrzymywać swoje siły w zagrożonym regionie długo, także z racji szczególnego statusu wód międzynarodowych, a okręty są naturalnymi, autonomicznymi platformami zarówno służącymi rozpoznaniu jak i operacjom ofensywnym. Wreszcie lotnictwo może zadać przeciwnikom – także nieregularnym – dotkliwe straty przy minimalnym ryzyku strat własnych, co widać po „kampaniach dronów”w Jemenie i Pakistanie.

Tak jak ewoluują zagrożenia i wraz z upadającymi państwami, upadają tradycyjne koncepcje prowadzenia polityki i wojny, a nowy porządek świata coraz bardziej przypomina globalny nieporządek, tak równolegle z nimi ewoluują siły zbrojne. Nie da się wykluczyć, że za kilkadziesiąt lat pojęcie sił zbrojnych zmieni się dalece także w Polsce.

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

Kuba Wesołowski Split Skis - narta składana przeznaczona do zadań specjalnych

Split Skis - narta składana przeznaczona do zadań specjalnych Split Skis - narta składana przeznaczona do zadań specjalnych

Już od wielu lat ludzie próbowali stworzyć narty składane. Pierwsze patenty pojawiły się w Stanach Zjednoczonych jeszcze w latach 50. Jednak technologia nie była w stanie sprostać projektom. Polski...

Już od wielu lat ludzie próbowali stworzyć narty składane. Pierwsze patenty pojawiły się w Stanach Zjednoczonych jeszcze w latach 50. Jednak technologia nie była w stanie sprostać projektom. Polski produkt SPLIT SKIS w ciągu zaledwie kilku lat rozwoju otrzymał dwie międzynarodowe nagrody innowacyjności. W Niemczech, na zimowych targach sprzętu sportowego ISPO w Monachium, oraz w USA – na targach OR SNOW SHOW w Salt Lake City, zdobywając Innovation Award 2023.

Katarzyna Niebrzydowska, Transactor Security Sp. z o.o. Bezzałogowy system ochrony granic i walki z terroryzmem - VTOL EOS C

Bezzałogowy system ochrony granic i walki z terroryzmem - VTOL EOS C Bezzałogowy system ochrony granic i walki  z terroryzmem - VTOL EOS C

Zabezpieczenie granic oraz realizacja działań rozpoznawczo-obserwacyjnych w zakresie ochrony granic i zwalczania terroryzmu odgrywa fundamentalną rolę w działalności ustawowej odpowiednich instytucji państwowych....

Zabezpieczenie granic oraz realizacja działań rozpoznawczo-obserwacyjnych w zakresie ochrony granic i zwalczania terroryzmu odgrywa fundamentalną rolę w działalności ustawowej odpowiednich instytucji państwowych. Instytucje te, w tym przede wszystkim Straż Graniczna, są odpowiedzialne za zapewnienie bezpieczeństwa narodowego poprzez stały nadzór nad granicami i monitorowanie wszelkich potencjalnych zagrożeń.

Militaria.pl Lato w pełnym rynsztunku — z Helikonem na upały

Lato w pełnym rynsztunku — z Helikonem na upały Lato w pełnym rynsztunku — z Helikonem na upały

Lato to wymagająca pora roku dla mundurowych i innych osób pracujących na zewnątrz. Wysokie temperatury i długa ekspozycja na promienie słoneczne mogą prowadzić do przegrzania, udarów i poparzeń skóry,...

Lato to wymagająca pora roku dla mundurowych i innych osób pracujących na zewnątrz. Wysokie temperatury i długa ekspozycja na promienie słoneczne mogą prowadzić do przegrzania, udarów i poparzeń skóry, co skutecznie utrudnia pełnienie obowiązków. Dlatego tak istotny jest dobór odpowiedniej odzieży i akcesoriów, które znajdziesz w ofercie marki Helikon-Tex.

Redakcja, BMF Centrum Specjalistycznego Sprzętu Mobilnego Winmate G101TG - zaawansowany kontroler dronów dla wymagających

Winmate G101TG - zaawansowany kontroler dronów dla wymagających Winmate G101TG - zaawansowany kontroler dronów dla wymagających

Systemy bezzałogowe odgrywają coraz większą rolę w operacjach policyjnych i wojskowych. Wykorzystywane są przede wszystkim w misjach obserwacyjnych, wywiadowczych i rozpoznawczych, zapewniając nieocenione...

Systemy bezzałogowe odgrywają coraz większą rolę w operacjach policyjnych i wojskowych. Wykorzystywane są przede wszystkim w misjach obserwacyjnych, wywiadowczych i rozpoznawczych, zapewniając nieocenione korzyści, przy mniejszym narażaniu zdrowia i życia żołnierzy oraz funkcjonariuszy.

Radosław Tyślewicz Buty HAIX CONNEXIS GO GTX LTR LOW

Buty HAIX CONNEXIS GO GTX LTR LOW Buty HAIX CONNEXIS GO GTX LTR LOW

Niemiecki producent obuwia taktycznego wprowadził na rynek nowy model butów o niskim profilu Haix CONNEXIS Go GTX LTR Low. Wpisuje się on w potrzeby codziennej aktywności funkcjonariuszy realizujących...

Niemiecki producent obuwia taktycznego wprowadził na rynek nowy model butów o niskim profilu Haix CONNEXIS Go GTX LTR Low. Wpisuje się on w potrzeby codziennej aktywności funkcjonariuszy realizujących działania w ramach tzw. low profile – czyli w ukryciu. Na ile ten sportowy z wyglądu model spełnia taktyczne wymagania operacji w terenie zurbanizowanym, sprawdziliśmy w naszym teście.

Allegro Wiatrówka - pistolety CO2

Wiatrówka - pistolety CO2 Wiatrówka - pistolety CO2

Ciekawa forma aktywnego spędzenia wolnego czasu w ogrodzie, możliwość ćwiczenia precyzji, cierpliwości oraz umiejętności strzeleckich, odstresowanie... Te i wiele innych atrakcji zagwarantować nam może...

Ciekawa forma aktywnego spędzenia wolnego czasu w ogrodzie, możliwość ćwiczenia precyzji, cierpliwości oraz umiejętności strzeleckich, odstresowanie... Te i wiele innych atrakcji zagwarantować nam może wiatrówka. Niekoniecznie musi to być strzelba, gdyż wielką popularnością cieszą się pistolety pneumatyczne.

Mariusz H. BATES Rush Shield Mid E01044 i E01045 DRYGuard

BATES Rush Shield Mid E01044 i E01045 DRYGuard BATES Rush Shield Mid E01044 i E01045 DRYGuard

Solidne, wykonane z wysokiej jakości materiałów obuwie to niezaprzeczalnie bardzo ważny element ubioru. Dzięki unikalnej konstrukcji kostno-stawowo-więzadłowo-mięśniowej, stopa to pierwszy amortyzator...

Solidne, wykonane z wysokiej jakości materiałów obuwie to niezaprzeczalnie bardzo ważny element ubioru. Dzięki unikalnej konstrukcji kostno-stawowo-więzadłowo-mięśniowej, stopa to pierwszy amortyzator w układzie ruchu człowieka, Odpowiednie wyprofilowanie podeszwy oraz wkładki stanowi podstawę wzmacniającą utrzymanie sklepienia stopy i ochronę przed urazami.

Jarosław Modrzejewski, Direct Action Nerka medyczna Lysander MED Waist Bag od Direct Action

Nerka medyczna Lysander MED Waist Bag od Direct Action Nerka medyczna Lysander MED Waist Bag od Direct Action

Nerka medyczna Direct Action Lysander MED Waist Bag powstała z myślą o medykach sekcyjnych. Jej zadaniem jest zabezpieczenie sekcji podczas wykonywania misji w kontekście urazów powstałych podczas działania....

Nerka medyczna Direct Action Lysander MED Waist Bag powstała z myślą o medykach sekcyjnych. Jej zadaniem jest zabezpieczenie sekcji podczas wykonywania misji w kontekście urazów powstałych podczas działania. Opracowana została przy współpracy z użytkownikiem końcowym, co jest gwarancją wysokiej funkcjonalności.

Militaria.pl Z Helikonem w terenie, czyli bezpieczne biwakowanie

Z Helikonem w terenie, czyli bezpieczne biwakowanie Z Helikonem w terenie, czyli bezpieczne biwakowanie

Biwakowanie to okazja do oderwania się od codziennej rutyny i zresetowania w otoczeniu dzikiej przyrody. Jednak podstawą udanego i bezpiecznego biwaku jest przede wszystkim wiedza o tym, jak i gdzie biwakować,...

Biwakowanie to okazja do oderwania się od codziennej rutyny i zresetowania w otoczeniu dzikiej przyrody. Jednak podstawą udanego i bezpiecznego biwaku jest przede wszystkim wiedza o tym, jak i gdzie biwakować, a także jaki sprzęt ze sobą zabrać.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.