Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Państwa w rozpadzie - problem narzędzi

Michał Piekarski | 2012-06-29
Okręty amerykańskie,francuskie,brytyjskie,włoskie i holenderskie podczas operacji Enduring Freedom, 2002 Fot. US Navy

Okręty amerykańskie,francuskie,brytyjskie,włoskie i holenderskie podczas operacji Enduring Freedom, 2002 Fot. US Navy

Zagrożenia, jakie wiążą się z osłabieniem, a zwłaszcza destrukcją ustrojów państwowych, wymagają posiadania adekwatnych narzędzi do ich zwalczania, jak również odpowiedniej doktryny ich użycia.

Zobacz także

Michał Piekarski Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach” Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza...

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza granicami państwa, co jakiś czas niestety powracają kwestie dotyczące historii i tradycji.

Michał Piekarski Anatomia Zamachu

Anatomia Zamachu Anatomia Zamachu

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Michał Piekarski Scenariusz Chaosu

Scenariusz Chaosu Scenariusz Chaosu

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez...

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez wydawnictwo WarBook.

Przez ponad dwie dekady, receptą na uśmierzenie lub ograniczenie tego rodzaju problemów, było wysłanie w region konfliktu sił pokojowych lub stabilizacyjnych, o różnym potencjale i mandacie. Tak postąpiono w Somalii, w byłej Jugosławii, Czadzie, Kongu, Afganistanie i Iraku. Zawsze zakładano, że militarna interwencja doprowadzi do powstrzymania walk, stworzy warunki do udzielenia skutecznej pomocy humanitarnej i rozwojowej, a w dalszej perspektywie pozwoli na odbudowę organizmu państwowego, zdolnego do wypełniania zasadniczych funkcji państwa, i którego polityka będzie prowadzona w sposób zgodny z oczekiwaniami i interesami interwentów.

Zobacz także: Państwa w rozpadzie - Irak

Mimo że takie operacje mogą być skuteczne w krótkoterminowej perspektywie, to jednak są one często długotrwałe, kosztowne, a jeśli w grę wchodzi operacja lądowa, trudno uniknąć strat w ludziach. Zwłaszcza te ostatnie, mimo że w porównaniu z innymi konfliktami są stosunkowo niewielkie, to jednak są coraz trudniej akceptowane przez społeczeństwa zachodnie. Co gorsza, długoterminowy sukces pozostaje pod znakiem zapytania.

Najprostszym wyjściem wydaje się izolacja od niestabilnych regionów, jednak we współczesnym świecie jest to niewykonalne, zarówno z powodów ekonomicznych jak i politycznych. Każde państwo jest zależne, jeśli nie od innych państw, do od zewnętrznych zasobów, choćby surowców czy szlaków handlowych. Problemy zewnętrzne, mogą owocować negatywnymi konsekwencjami wewnętrznymi, choćby w wymiarze fal migracyjnych. Paradoksem jest także to, że nie da się postawić mury odgradzającego Europę od Trzeciego Świata, gdyż czynniki demograficzne, sprawiają że imigranci są wręcz niezbędni.

W obliczu wyczerpania się tych dwóch skrajnych wariantów, jedynym który pozostaje jest kompromis. Skoro nie można się trwale izolować, a długie operacje stabilizacyjne są zbyt kosztowne, pozostają działania doraźne, tylko tam gdzie zagrożone są żywotne interesy zachodnie i tylko w ich obronie. Być może zabrzmi to brutalnie, ale trudno spodziewać się skutecznej budowy świeckiej demokracji w np. Afganistanie – nawet pompując tam miliardy dolarów i wysyłając dziesiątki tysięcy żołnierzy. Forma ustroju politycznego w tym państwie także jest zagadnieniem drugorzędnym, i jedyna ewolucja jaka tam następowała i następuje jest w całości zależna od lokalnych uwarunkowań. Natomiast fakt, że pod rządami talibów było to bezpieczne schronienie i miejsce szkolenia dla terrorystów atakujących cele zachodnie, oznaczał, że było to zasadnicze zagrożenie dla interesów zachodnich, zwłaszcza amerykańskich. Podobnym zagrożeniem stali się piraci somalijscy, atakujący statki na niezwykle ważnym morskim szlaku handlowym.

Takie postawienie sprawy, oznacza, że w przypadku państw upadłych (czy też całych regionów), użycie siły militarnej należy traktować jako ostateczne, nadzwyczajne rozwiązanie. Sprawy humanitarne, promocji demokracji czy praw człowieka, jakkolwiek często istotne, nie są misją wojska, ale organizacji humanitarnych, rządowych i pozarządowych. Siły zbrojne mogą te zadania wspomagać, ale nie wykonywać zamiast innych organizacji.

Zobacz także: Państwa w rozpadzie - Bliski Wschód?

Wojsko może także i powinno w sposób szczególny natomiast wspomagać lokalne rządy (czy ugrupowania) tak aby w miarę możliwości to na nich spoczął ciężar zapewnienia bezpieczeństwa w danym regionie. Ma to dwojakie znaczenie. Po pierwsze, ciężar tych zadań spada na barki lokalnych sił. Po drugie, wspierając lokalne siły, które w przeciwieństwie do interwentów, pozostaną na miejscu, zwiększa się szanse na powodzenie operacji w długiej perspektywie czasowej.

Bezpośrednie zwalczanie zagrożeń – czy to partyzanckich, czy to terrorystycznych w takim ujęciu jest kwestią ostateczną, po którą powinno sięgać się tylko gdy inne środki zawiodą, choćby w sytuacji zakładniczej. Nie można także pominąć konieczności zachowania orientacji w sytuacji, a więc potrzeby prowadzenia działań rozpoznawczych.

Taka skala zadań dla poszczególnych podmiotów, zajmujących się bezpieczeństwem międzynarodowym, nie jest w praktyce niczym nowym. Tak postępowano w historii wielokrotnie, nie zawsze jednak konsekwentnie. Taki kształt też przybrała kilka lat temu polityka wojskowa USA. Zamiast toczenia wojen na dużą skalę, coraz częściej sięga się po działania na ograniczoną skalę i stawia na budowanie potencjału lokalnych sił, jak obecnie w Afryce.

Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że w takim przypadku rodzaj sił zbrojnych który w Polsce jest najobficiej dofinansowany i na którego potrzeby zwraca się od dawna największą uwagę, czyli wojska lądowe, w przypadku państw upadłych jest – jak w przypadku wielu innych współczesnych zagrożeń, najmniej użyteczny, w swojej tradycyjnej, ciężkiej postaci.

Do tego rodzaju zadań, najbardziej efektywnym narzędziem są siły specjalne, współpracujące z marynarką wojenną i lotnictwem. Od zawsze komandosi byli wykorzystywani do dyskretnego zbierania informacji oraz szkolenia i wspomagania militarnego, zwłaszcza że jest to rodzaj sił względnie – w porównaniu z możliwymi efektami – ekonomiczny. O roli wojsk specjalnych w operacjach ratowania zakładników czy niszczenia zaplecza ugrupowań terrorystycznych i przestępczych chyba nie ma potrzeby szerzej pisać.

Marynarka wojenna może utrzymywać swoje siły w zagrożonym regionie długo, także z racji szczególnego statusu wód międzynarodowych, a okręty są naturalnymi, autonomicznymi platformami zarówno służącymi rozpoznaniu jak i operacjom ofensywnym. Wreszcie lotnictwo może zadać przeciwnikom – także nieregularnym – dotkliwe straty przy minimalnym ryzyku strat własnych, co widać po „kampaniach dronów”w Jemenie i Pakistanie.

Tak jak ewoluują zagrożenia i wraz z upadającymi państwami, upadają tradycyjne koncepcje prowadzenia polityki i wojny, a nowy porządek świata coraz bardziej przypomina globalny nieporządek, tak równolegle z nimi ewoluują siły zbrojne. Nie da się wykluczyć, że za kilkadziesiąt lat pojęcie sił zbrojnych zmieni się dalece także w Polsce.

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

pcphunters.com Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie?

Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie? Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie?

W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje...

W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje Cię zakup karabinka pneumatycznego, powinieneś wiedzieć, czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek oraz do czego będziesz ich używał. Czym jest karabinek pneumatyczny? Czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek długich?

Helikon-Tex Guardian Plate Carrier

Guardian Plate Carrier Guardian Plate Carrier

Guardian Plate Carrier to nowoczesna kamizelka do przenoszenia płyt balistycznych z możliwością montażu dodatkowego wyposażenia, dzięki systemowi modułowemu zgodnemu z MOLLE/PALS. W skład serii produktów...

Guardian Plate Carrier to nowoczesna kamizelka do przenoszenia płyt balistycznych z możliwością montażu dodatkowego wyposażenia, dzięki systemowi modułowemu zgodnemu z MOLLE/PALS. W skład serii produktów Guardian wchodzi kamizelka oraz 16 elementów, które można dowolnie konfigurować. Kamizelka Guardian Plate Carrier umożliwia przenoszenie płyt w najbardziej popularnych standardach: E-Cut (SAPI/ESAPI), Swimmer Cut oraz Shooter Cut.

Krzysztof Miliński Latarka Mactronic T-Force XP – świetlny niezbędnik terytorialsa

Latarka Mactronic T-Force XP – świetlny niezbędnik terytorialsa Latarka Mactronic T-Force XP – świetlny niezbędnik terytorialsa

Niedawno do naszej redakcji dotarła na testy latarka Mactronic - T-Force XP. Tym razem będziemy sprawdzać model XP, który otrzymaliśmy w pełnym pakiecie taktycznym, umożliwiającym wykorzystanie światła...

Niedawno do naszej redakcji dotarła na testy latarka Mactronic - T-Force XP. Tym razem będziemy sprawdzać model XP, który otrzymaliśmy w pełnym pakiecie taktycznym, umożliwiającym wykorzystanie światła do różnych zadań służbowych, od montażu na broni po nocne kierowanie ruchem na drodze.

Militaria.pl Rękawice taktyczne - przegląd modeli Mechanix-Wear

Rękawice taktyczne - przegląd modeli Mechanix-Wear Rękawice taktyczne - przegląd modeli Mechanix-Wear

Rękawice są często niedocenionym elementem wyposażenia taktycznego, choć stanowią integralną część oporządzenia. Niezależnie od branży zawodowej czy podejmowanej aktywności, rękawice mogą znacząco poprawić...

Rękawice są często niedocenionym elementem wyposażenia taktycznego, choć stanowią integralną część oporządzenia. Niezależnie od branży zawodowej czy podejmowanej aktywności, rękawice mogą znacząco poprawić wydajność pracy i zapewnić bezpieczeństwo. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych producentów profesjonalnych rękawic jest marka Mechanix-Wear. W artykule przyjrzymy się różnym modelom rękawic tej firmy, podpowiemy jakie technologie w nich zastosowano oraz do jakich celów warto się w nie wyposażyć.

Griffin Group Defence E-COSI i E-COTI - nowości dla żołnierza w zakresie nocnej obserwacji pola walki od GRIFFIN GROUP DEFENCE

E-COSI i E-COTI - nowości dla żołnierza w zakresie nocnej obserwacji pola walki od GRIFFIN GROUP DEFENCE E-COSI i E-COTI - nowości dla żołnierza w zakresie nocnej obserwacji pola walki od GRIFFIN GROUP DEFENCE

W tym roku znany na krajowym rynku dystrybutor i dostawca wyposażenia wojskowego, GRIFFIN GROUP DEFENCE, prezentuje kilka technologicznych nowości w dziale wyposażenia indywidualnego żołnierza w zakresie...

W tym roku znany na krajowym rynku dystrybutor i dostawca wyposażenia wojskowego, GRIFFIN GROUP DEFENCE, prezentuje kilka technologicznych nowości w dziale wyposażenia indywidualnego żołnierza w zakresie NVD (Night Vision Device). Trwający konflikt w Ukrainie, a szczególnie spektakularne sukcesy ukraińskich sił specjalnych, potwierdziły wpływ tego rodzaju wyposażenia indywidualnego na uzyskiwanie przewagi nad przeciwnikiem i w konsekwencji skuteczność w zakresie wykonywanych zadań w porze nocnej.

Militaria.pl “Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell

“Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell “Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell

Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym, odpowiednia optyka wspiera...

Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym, odpowiednia optyka wspiera jego celność. Rynek optyczny stale się rozwija, wprowadzając coraz to nowsze technologie w przyrządach optycznych. Znajdziemy tu między innymi urządzenia celownicze, jak na przykład kolimatory czy urządzenia do obserwacji takie jak lunety i lornetki.

Krzysztof Miliński Bates GX X2 Tall Side ZIP BE03882 – pierwsze starcie!

Bates GX X2 Tall Side ZIP BE03882 – pierwsze starcie! Bates GX X2 Tall Side ZIP BE03882  – pierwsze starcie!

Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side...

Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side Zip to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w wilgotnym i nieprzyjemnym dla operatora otoczeniu. Wykonanie krótkotrwałego zadania w trudnych warunkach spycha na tor boczny konsekwencje chwilowej ekspozycji organizmu i wyposażenia na wilgoć i mróz. Przetestowałem, na ile Bates GX X2 Tall Side Zip sprawdzą...

Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o. Ultralekkie zwijane trójnogi taktyczne ROLATUBE

Ultralekkie zwijane trójnogi taktyczne ROLATUBE Ultralekkie zwijane trójnogi taktyczne ROLATUBE

Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie...

Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie lub trójnogu, które nierzadko są dość ciężkie i nieporęczne. Doskonałymi rozwiązaniami, zarówno z perspektywy zespołu bojowego, jak i pojedynczego operatora, żołnierza czy funkcjonariusza są nowoczesne, innowacyjne systemy rozwijanych masztów i trójnogów firmy ROLATUBE. Umożliwiają one zabezpieczenie...

Helikon-Tex Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex

Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex

Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie...

Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie niedostępny we współczesnej odzieży. Dlatego Rhodesian Camo od Helikon-Tex to prawdziwa gratka dla miłośników kamuflaży i odzieży militarnej.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.