Blogi // Michał Piekarski

 


 

Państwa w rozpadzie - Bliski Wschód?

Michał Piekarski  /  22-06-2012

Operacja w Iraku zakończyła się wycofaniem sił amerykańskich, taktycznym zwycięstwem i niepewnością co do długoterminowego wyniku tego konfliktu. Jak dotąd, przemoc wewnętrzna w tym państwie nie ustaje. Ale Irak nie jest jedyny.

Zjawisko zwane arabską wiosną najczęściej jest opisywane w mediach jako dążenie do demokratyzacji i liberalizacji politycznej. Jest to tylko jedno oblicze wydarzeń ostatnich miesięcy. Niemal wszystkie państwa regionu od dawna nazywanego „półksiężycem kryzysów” - a więc Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu – borykają się z podobnymi problemami. Większość uzależniona jest od dochodów z eksportu ropy naftowej, której złoża nie są niewyczerpane, a co więcej, wraz z odchodzeniem od tego źródła energii, zapotrzebowanie na nią będzie stopniowo maleć. Inne gałęzie gospodarki rozwijają się powoli, a stosunkowo młode społeczeństwa dotyka problem bezrobocia i braku perspektyw , które w coraz mniejszym stopniu można łagodzić rozdawaniem pieniędzy i przywilejów socjalnych. Reformom nie sprzyja dominujący w tym regionie ustrój, czyli mniej lub bardziej autorytarna dyktatura, której zasadniczym celem jest nie tyle rozwój, co utrzymanie się u władzy rządzącej elity.

Zobacz także: Państwa w rozpadzie - Irak

Przytłaczająca większość państw bliskowschodnich, tak jak będący tematem poprzedniego wpisu Irak, to twory sztuczne, jedynie formalne, za którymi nie stoją żadne żywioły narodowe o których można powiedzieć – jak w Europie – że stoją u podwalin państwa w jego intuicyjnym, typowo europejskim znaczeniu. Dla opisania struktury społeczeństwa tych państw zasadnicze znaczenie mają inne kategorie, takie jak podziały religijne czy pokrewieństwo (plemiona i klany). W ostatnich latach, te podziały nabierają szczególnego znaczenia.

Nie ma państwa w tym regionie, które nie zostało w ciągu ostatnich dwóch dekad dotknięte wewnętrzną przemocą. Czasem zakończyło się to obaleniem dyktatury, oddolnie, lub w wyniku interwencji z zewnątrz. Czasem akty przemocy były krótkotrwałe, czasem przybierały postać długiej i krwawej (Algieria) wojny domowej. Często przemoc przybierała formę terroryzmu.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Jeden wniosek jest jasny : ustrój niedemokratyczny nie jest rozwiązaniem, gdyż prędzej czy później pojawia się problem opozycji, z którą albo trzeba się porozumieć albo rozprawić zbrojnie. Z europejskiego punktu widzenia, naturalny jest wybór ustroju demokratycznego. Nie jest on jednak jedyną możliwością. Odpowiedź jest bardziej skomplikowana.

Demokracja i jej wartości nie zawsze trafiają na podatny grunt. Region naznaczony historią ingerencji zachodnich, nierzadko postrzeganych jako upokarzające, nie jest przychylny przyjęciu kolejnego obcego rozwiązania ustrojowego. Nadto, szereg podstawowych postulatów jakie wiążą się z demokracją, jak rozdział religii od państwa, uznanie praw mniejszości religijnych, czy równość płci niestety nie zawsze i nie wszędzie mogą być przychylnie przyjęte.

Zobacz także: „Policja, wojsko i inne służby są niepotrzebne”

Odwołanie się do innej, wynikającej z religii koncepcji organizacji państwa, jaką proponują islamscy fundamentaliści, jest natomiast propozycją, która może w obecnych czasach liczyć na szerszą akceptację. Jest to propozycja prosta i czytelna, nierzadko niemal zwulgaryzowana, ale odwołująca się do podstawowych, związanych z religią pojęć i z perspektywy religijnej tłumacząca problemy i sposoby ich rozwiązania.

Prostota radykalnych rozwiązań uatrakcyjnia się zwłaszcza w czasie zaburzeń i niepokojów. Nie jest przypadkiem, że próba siłowej modernizacji Iranu, która zdestabilizowała go kulturowo, skończyła się rewolucją islamską. Chaos jaki nastał w Afganistanie po zakończeniu interwencji radzieckiej, otworzył drogę talibom. Upadek Mubaraka w Egipcie uchylił drzwi aspirującym do przejęcia władzy fundamentalistom z Bractwa Muzułmańskiego. Kolejne niepokoje w państwach Bliskiego Wschodu (w tym Syrii i Libii) , mogą wciągać dalsze państwa w strefę wpływów fundamentalistów.

Zobacz także: Czy Iran zablokuje cieśninę Ormuz - komplikacje militarne

Jak każda wizja zbudowania doskonałości na Ziemi, czy to religijna czy świecka, skazana jest ona na porażkę. Jednak totalitaryzm komunistyczny w imię ideologii przyniósł śmierć milionom i zaprowadził świat na granicę wojny nuklearnej. Totalitaryzm nazistowski przyniósł wojnę światową i plany zagłady całych narodów.

Perspektywa upadku kolejnych reżimów bliskowschodnich i rozszerzenia wpływów islamskiego fundamentalizmu w tym regionie nie oznacza jednak perspektywy wielkiej, konwencjonalnej wojny. Upadek ustroju to upadek jego sił zbrojnych, a potencjały militarne tego regionu zbudowane są w oparciu o import uzbrojenia z zewnątrz. Trudno spodziewać się aby armia np. Egiptu czy Arabii Saudyjskiej była w stanie efektywnie funkcjonować dłużej niż kilka miesięcy po zerwaniu stosunków z USA i Europą. Także inni potencjalni dostawcy (Rosja i Chiny) nie muszą być chętni do dostaw nowoczesnego uzbrojenia do rządzonych przez radykałów państw.

To co może grozić, jest szereg wielu nowych konfliktów nieregularnych. Będą to wewnętrzne starcia i wojny domowe (w tym secesyjne). Niedługo po rewolucji islamskiej Iran wsparł szyitów w Libanie, tworząc jedną z najgroźniejszych organizacji terrorystycznych świata jaką był Hezbollah, a w rządzonym przez talibów Afganistanie znalazł schronienie ben Laden. Prawdopodobnie także kolejne terytoria rządzone przez fundamentalistów mogą stać się zapleczem dla działań terrorystycznych, zwłaszcza że zasadnicze powody konfliktu fundamentalistów wciąż będą aktualne. Konflikty na Bliskim Wschodzie to także nasilenie migracji, w tym do Europy, a więc niemal pewne zaostrzenie znanych już problemów.

W wymiarze bezpieczeństwa, oznacza to że należy określić, czy nowe ogniska konfliktów trzeba gasić, czy jedynie izolować. Pierwsza opcja oznacza kolejne długie, trudne i nie dające pewności sukcesu operacje stabilizacyjne, poprzedzone inwazjami lądowymi. W przypadku drugiej opcji, którą Amerykanie od kilku lat zaczynają stosować na szerszą skalę, zwłaszcza w Pakistanie i Jemenie, oznacza to jedynie krótkie, choć częste operacje uderzeniowe i policyjne (blokady morskiej zwłaszcza na Morzu Śródziemnym). Biorąc pod uwagę skalę problemu, w takie działania w większym lub mniejszym stopniu włączona byłaby także Polska, zwłaszcza z uwagi na konsekwencje jakie kolejne konflikty bliskowschodnie niosłyby dla całej Europy.

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Co zabrać ze sobą na jesienną wyprawę »
sprzet jesienny

 


Dostosuj mundur patrolowy do terenu »

Nowe kamizelki taktyczne poznaj ich zastosowanie »

linia taktyczna
kamizelka taktyczna

 


Jak postępować, gdy niebezpieczeństwo czai się na oceanie »
buty taktyczne

 


100% byczej skóry »

 Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych »


latarka na broń

 


Co jest niezbędne w mundurze komandosa »
buty taktyczne

 


Czeka Cię wyprawa po Tajdze? Czy wiesz, jakie ubranie wybrać »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

noktowizja

 

 

 


Jakie możliwości daje Ci szybka wymiana szkieł balistycznych »
okulary balistyczne

 


Buty do lasu - które wybrać »

Jakie funkcje powinny mieć latarki czołowe »


 


Niezbędnik żołnierza - co powinno się w nim znaleźć »
ubranie taktyczne

 Jak poprawić celność broni »  Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
broń konserwacja

 


Nie czekaj aż ktoś będzie lepszy zapisz się na trenig strzelecki »
kursy strzeleń

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


05/07/2020

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Święto 6BPD

Dziś swoje święto obchodzi 6 Brygada Powietrznodesantowa im. gen. bryg. Stanisława Franciszka Sosabowskiego. Stacjonująca w Krakowie 6BPD jest doborowym, aeromobilnym związkiem taktycznym o wysokim...

17. promocji na 17. urodziny Kolby

Już od siedemnastu lat jesteśmy z Wami, wspierając Was wszystkich w realizowaniu hobby związanego z outdoorem, strzelectwem oraz myślistwem. Bez względu na to, czy jesteś strzelcem, turystą,...

Aktualny numer

4/2021
SPECIAL OPS 4/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - GEI - Obrońcy Katalonii
  • - Macedońskie Wilki
Autor bloga
Michał Piekarski
Inne artykuły tego autora
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl