Może wydawać się zadziwiające, jak po dwóch dekadach przemian ustrojowych, dyskusje o bezpieczeństwie Polski odwołują się pojęć, wartości czy rozwiązań sprzed wielu lat.
Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza...
Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza granicami państwa, co jakiś czas niestety powracają kwestie dotyczące historii i tradycji.
Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.
Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.
Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez...
Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez wydawnictwo WarBook.
Nie ma nic złego w odwoływaniu się do historii i tradycji. Tworzone w ten sposób poczucie tożsamości, jest bardzo istotne dla morale i esprit de corps – jak widać na przykładzie choćby armii brytyjskiej. Jednak nadmierny tradycjonalizm staje się balastem, zwłaszcza gdy wynika on bynajmniej nie z zamiłowania do historii.
Opisane w poprzednim wpisie przepisy dotyczące jednego problemu – użycia wojska do pomocy policji w czasie pokoju są tylko częścią szerszej całości, tak jak są nimi choćby zagadnienia związane z operacjami zagranicznymi.
Rozpoczynając transformację, Polska w roku 1989 była państwem pod względem bezpieczeństwa dziedziczącym specyficzne rozwiązania. Armię przez cztery dekady szykowano do ofensywnego skoku przez Bałtyk i Kanał Kiloński. W tym celu gromadzono sprzęt, szkolono kadry. Dotyczyło to także jednostek specjalnych. Policję (Milicję Obywatelską) i służby specjalne utrzymywano w PRL przede wszystkim jako tarczę i miecz partii rządzącej. Zmiany doktryny wojennej Układu Warszawskiego, miały na polskie doktryny minimalne przełożenie, wobec upadku bloku wschodniego, z którego część państw – w tym Polska – zdecydowały otworzyć się na Zachód. Można było spodziewać się, że tak jak inne dziedziny życia, zwłaszcza gospodarka, także armia i policja będą ulegały szybkiej modernizacji. Tak się jednak nie stało. Pomijając stopniowo obniżane stany osobowe, rozwiązywane jednostki i zmiany w zakresie relacji wewnętrznych, Wojsko Polskie w dniu wstąpienia do NATO niewiele odbiegało od stanu, jaki prezentowało w ostatnim dniu istnienia Układu Warszawskiego. Mimo, że decydenci deklarowali głośne poparcie dla modernizacji wojska, w tym rozbudowy wojsk specjalnych (co było także przedmiotem zapisów w doktrynie bezpieczeństwa narodowego), postęp był niezwykle ograniczony. Głównym zagrożeniem, jakie dostrzegali twórcy doktryn i większość strategów, wciąż było zagrożenie militarne i międzypaństwowe, im poświęcano najwięcej uwagi, inne zagrożenia zaś traktowano marginalnie albo wręcz hasłowo.
Takie postrzeganie problemu było – i często wciąż jest – po prostu wygodne. Siły zbrojne, jak każda inna instytucja, wytwarzają swoje elity, określające ich interesy. Pozostawanie w paradygmacie konwencjonalnej wojny, dawało podstawę do utrzymywania silnej liczebnie armii lądowej, z dywizjami, brygadami i pułkami, które nawet jeśli dysponowały sprzętem nadającym się do muzeum, a środki na szkolenie były ograniczone, to miały liczne etaty dla kadry oficerskiej. Działo się to wówczas, gdy liczne siły lądowe (a zwłaszcza pancerno – zmechanizowane) przestały wręcz odgrywać istotną rolę na polu walki, ustępując miejsca innym rodzajom wojsk, a zagrożenia, takie jak przestępczość zorganizowana, migracje, terroryzm, stawały się coraz bardziej widoczne, wymagając budowy nowych, adekwatnych struktur i narzędzi. Symptomatyczne jest to, że takie narzędzie udało się z sukcesem stworzyć poza Ministerstwem Obrony Narodowej, w postaci jednostki GROM, z którą po przeniesieniu do MON, ministerstwo i Sztab Generalny najwyraźniej nie wiedziały co zrobić, na szczęście niedługo później nastał czas Afganistanu i Iraku.
Misje ujawniły przede wszystkim, niestety głębokie systemowe nieprzygotowanie wojska i państwa jako systemu do tego wyzwania. Wysyłanie do Iraku i Afganistanu sporych kontyngentów, wręcz ekspedycyjnych związków taktycznych, niewątpliwie dawało szansę doświadczenia bojowego przez wielu żołnierzy z wojsk zmechanizowanych, pancernych czy aeromobilnych, ale oznaczało także szereg etatów zabezpieczenia i dowodzenia. Czy zawsze wysłanie aż tak licznego, ogólnowojskowego kontyngentu było i jest opłacalne, jest kwestią dyskusyjną, ale jak dotąd, od czasu gdy Polska zaczęła angażować się w operacje zagraniczne (inne niż misje pokojowe ONZ), dominują kontyngenty lądowe, złożone z piechoty, co rodzi podejrzenie, że wybierano najprostsze rozwiązania.
Także w wymiarze najbardziej tradycyjnej roli armii jaką jest obrona własnego terytorium, zmiany były ograniczone, poza kilkoma programami modernizacji niektórych komponentów, jak zakup wielozadaniowych samolotów bojowych, czy PPK Spike. Reformy były i są wycinkowe, czasem wręcz są formą reanimacji znajdującego się w krytycznym położeniu rodzaju wojsk czy jednostek, a często trwają wiele lat. Podchody do modernizacji lotnictwa bojowego trwały dobrą dekadę, potrzebę istnienia struktury odpowiedzialnej za przygotowanie i kierowanie działaniami jednostek specjalnych sygnalizowano dobrą dekadę przed powstaniem Dowództwa Wojsk Specjalnych. Problem jest szerszy niż tylko MON. W innych resortach, na problemy reagowano z reguły reaktywnie, czasem wręcz po tragicznych zdarzeniach, jak zdarzało się w Policji.
Nie jest to problem dotyczący tylko wyposażenia i uzbrojenia, choć jest to najbardziej widoczny element. Problemem jest sama zmiana. Każda modernizacja oznacza zmiany, oznacza że pojawić się mogą nowe jednostki, nowi specjaliści i grupy, których pozycja rośnie w stosunku do dotychczasowych struktur, a czasem ich kosztem. Konflikty pomiędzy jednostkami specjalnymi a regularną armią, jakie zdarzały się w Polsce, ale nie tylko, bo były już udziałem pierwszych brytyjskich jednostek komandosów, są przykładem właśnie takiej rywalizacji. Na scenie pojawia się nowy aktor, może być w zainteresowaniu polityków (czasem wysokiego szczebla), przejmuje ludzi (i to dobrze wyszkolonych) i zasoby materialne.
Jeśli można jakoś opisać polską kulturę strategiczną, to właśnie przez niechęć do zmian, gdyż zmiany i reformy są zagrożeniem, wprowadzają ferment. Ta niechęć przewija się w każdym wymiarze bezpieczeństwa, od relacji interpersonalnych, po decyzje szczebla strategicznego. Co gorsza, również akceptowalne jest bezpośrednie kopiowanie obcych wzorców, jako również najprostsze.
Niezależnie od tego, jakie rodzaje zagrożeń można uznać za najpoważniejsze dla bezpieczeństwa państwa, i jakie narzędzia ich zwalczania uznać za najbardziej adekwatne, niezdolność do myślenia krytycznego i zadawania pytań jest zagrożeniem większym niż każde obecne w teraźniejszym lub przyszłym środowisku bezpieczeństwa państwa. Fundamentem każdej reformy i każdego przełomu był krytycyzm i odważne wypowiadanie własnych sądów, niezależnie od tego czy mowa o taktyce, strategii, walce wręcz czy dowolnym innym aspekcie bezpieczeństwa. Jedynie myślenie (i dyskusja) krytyczne i logiczne, może być podstawą do budowy bezpieczeństwa państwa w każdym wymiarze tego słowa.
Zamachy do których doszło dwanaście lat temu w Stanach Zjednoczonych, pod względem liczby ofiar i rozmiaru strat niewątpliwie są największym jak dotąd odnotowanym atakiem terrorystycznym w historii. Można...
Zamachy do których doszło dwanaście lat temu w Stanach Zjednoczonych, pod względem liczby ofiar i rozmiaru strat niewątpliwie są największym jak dotąd odnotowanym atakiem terrorystycznym w historii. Można jednak zadać pytanie, czy po ponad dekadzie „długiej wojny” możliwy jest zamach o porównywalnej lub jeszcze większą skalę?
Niedawne tragiczne wydarzenia w Waszyngtonie, będące kolejnym przypadkiem ataku „aktywnego strzelca”, wskazały po raz kolejny na szczególną asymetrię jaką można zauważyć w obszarze bezpieczeństwa, a polegającą...
Niedawne tragiczne wydarzenia w Waszyngtonie, będące kolejnym przypadkiem ataku „aktywnego strzelca”, wskazały po raz kolejny na szczególną asymetrię jaką można zauważyć w obszarze bezpieczeństwa, a polegającą na różnicy pomiędzy samym czynem (zamachem) a konsekwencjami, jakie ów czyn wywołuje.
Zamach, do którego doszło w Nairobi, można uznać za najpoważniejszy od ataku w Bombaju w roku 2008 przypadek „ataku fedainów”, przynajmniej jeśli rozpatrywane będą jedynie ataki do jakich dochodziło poza...
Zamach, do którego doszło w Nairobi, można uznać za najpoważniejszy od ataku w Bombaju w roku 2008 przypadek „ataku fedainów”, przynajmniej jeśli rozpatrywane będą jedynie ataki do jakich dochodziło poza strefami konfliktów zbrojnych. Widać w nim także szereg charakterystycznych dla współczesnego terroryzmu elementów.
Grupa islamskich fundamentalistów doprowadza do pożaru niszczącego jedną z największych rafinerii ropy naftowej w Związku Radzieckim. Stojąc w obliczu załamania gospodarczego, Politbiuro decyduje się na...
Grupa islamskich fundamentalistów doprowadza do pożaru niszczącego jedną z największych rafinerii ropy naftowej w Związku Radzieckim. Stojąc w obliczu załamania gospodarczego, Politbiuro decyduje się na zdobycie ropy w państwach Zatoki Perskiej. W tym celu musi usunąć tylko jedną przeszkodę, wyprzeć Stany Zjednoczone na zachodnią półkulę, dezintegrując NATO politycznie i militarnie, a to wszystko kończy się długą równie zaskakującą co wyniszczającą wojną w Europie Zachodniej, Północnym Atlantyku...
Analizując zjawisko terroryzmu, nie można uciec od pesymistycznych prognoz, dotyczących możliwych zamachów terrorystycznych o szczególnie dużym rozmiarze lub konsekwencjach politycznych i społecznych....
Analizując zjawisko terroryzmu, nie można uciec od pesymistycznych prognoz, dotyczących możliwych zamachów terrorystycznych o szczególnie dużym rozmiarze lub konsekwencjach politycznych i społecznych. Aby móc dokonać racjonalnej analizy tego problemu należy porównać możliwe technicznie scenariusze wydarzeń z wiedzą jakiej dostarcza analiza całokształtu zjawiska.
Wraz z burzliwym rozwojem sieci komputerowych, W ciągu ostatnich lat, a raczej dekad, coraz więcej uwagi poświęca się różnym aspektom bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni. Pośród licznych cyberzagrożeń pojawiło...
Wraz z burzliwym rozwojem sieci komputerowych, W ciągu ostatnich lat, a raczej dekad, coraz więcej uwagi poświęca się różnym aspektom bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni. Pośród licznych cyberzagrożeń pojawiło się także pojęcie cyberterroryzmu, a więc działalności terrorystycznej związanej z komputerami i sieciami komputerowymi. Zarazem, kontrowersyjne jest samo istnienie tego zjawiska, przynajmniej w świetle dotychczasowych doświadczeń.
Obrona własnego terytorium wydaje się być jednym z zasadniczych zadań jakie muszą spełniać siły zbrojne. Trzeba jednak mieć na uwadze, że siły zbrojne są przede wszystkim narzędziem polityki zagranicznej,...
Obrona własnego terytorium wydaje się być jednym z zasadniczych zadań jakie muszą spełniać siły zbrojne. Trzeba jednak mieć na uwadze, że siły zbrojne są przede wszystkim narzędziem polityki zagranicznej, a kształt armii i jej zadania są konsekwencją sytuacji politycznej, geograficznej i społecznej.
Zamach do którego doszło dwudziestego pierwszego października w Wołgogradzie po raz kolejny przypomniał o zagrożeniu terrorystycznym na obszarze Rosji i innych państw postradzieckich.
Zamach do którego doszło dwudziestego pierwszego października w Wołgogradzie po raz kolejny przypomniał o zagrożeniu terrorystycznym na obszarze Rosji i innych państw postradzieckich.
Zbliżające się obchody Święta Niepodległości w tym roku w sferze bezpieczeństwa są postrzegane głównie przez problem zapowiadanych manifestacji. Jednak nie można przy tej okazji uciec od szerszego spojrzenia...
Zbliżające się obchody Święta Niepodległości w tym roku w sferze bezpieczeństwa są postrzegane głównie przez problem zapowiadanych manifestacji. Jednak nie można przy tej okazji uciec od szerszego spojrzenia na strategiczne interesy państwa polskiego. W szczególności dotyczy to perspektyw rozwoju Sił Zbrojnych.
Nauka, a raczej cała grupa nauk zajmujących się z różnych perspektyw, problematyką bezpieczeństwa państwa jest niezwykle interesującym tematem nie tylko z racji samego obszaru zainteresowań, ale jako zjawisko...
Nauka, a raczej cała grupa nauk zajmujących się z różnych perspektyw, problematyką bezpieczeństwa państwa jest niezwykle interesującym tematem nie tylko z racji samego obszaru zainteresowań, ale jako zjawisko samo w sobie.
W roku biezącym, przypada sto dziesiąta rocznica jednego z najbardziej znaczących wydarzeń w historii ludzkości.17 grudnia 1903 w Kitty Hawk roku doszło do pierwszego udanego lotu załogowego samolotu...
W roku biezącym, przypada sto dziesiąta rocznica jednego z najbardziej znaczących wydarzeń w historii ludzkości.17 grudnia 1903 w Kitty Hawk roku doszło do pierwszego udanego lotu załogowego samolotu , a więc maszyny latającej cięższej od powietrza i z własnym napędem. Było to wydarzenie, które w sposób rewolucyjny i niezwykle dynamiczny wpłynęło na każdy obszar aktywności ludzkiej, w tym ze szczególną mocą na sferę bezpieczeństwa
W dniu 28 listopada bieżącego roku przypada dziewięćdziesiąta piąta rocznica odtworzenia, decyzją Marszałka Józefa Piłsudskiego, polskich sił morskich. Za pięć lat przypadnie więc setna rocznica tego...
W dniu 28 listopada bieżącego roku przypada dziewięćdziesiąta piąta rocznica odtworzenia, decyzją Marszałka Józefa Piłsudskiego, polskich sił morskich. Za pięć lat przypadnie więc setna rocznica tego wydarzenia.
Historia lotnictwa wojskowego postrzegana jest z reguły przez pryzmat samolotów. Faktem jest że to właśnie one są najpowszechniej używane i wykonują zadania w największym zakresie. Jednak gdy mowa o lotniczym...
Historia lotnictwa wojskowego postrzegana jest z reguły przez pryzmat samolotów. Faktem jest że to właśnie one są najpowszechniej używane i wykonują zadania w największym zakresie. Jednak gdy mowa o lotniczym wsparciu sił specjalnych, z reguły pierwszym skojarzeniem są śmigłowce.
Wraz z każda dyskusją dotyczącą polskiej strategii obronnej , nieustannie przypominany jest okres Drugiej Wojny Światowej a zwłaszcza walki wrześniowe. Doświadczenia i wnioski z nich płynące są wciąż...
Wraz z każda dyskusją dotyczącą polskiej strategii obronnej , nieustannie przypominany jest okres Drugiej Wojny Światowej a zwłaszcza walki wrześniowe. Doświadczenia i wnioski z nich płynące są wciąż obecne w rozważaniach dotyczących obronności Polski, także w kontekście zawieszenia obowiązkowej służby wojskowej.
Historia lotnictwa liczy już ponad sto dziesięć lat, uwzględniając jedynie okres od pierwszego samolotowego lotu człowieka, a znacznie więcej biorąc pod uwagę inne osiągnięcia nie wspominając już o samych...
Historia lotnictwa liczy już ponad sto dziesięć lat, uwzględniając jedynie okres od pierwszego samolotowego lotu człowieka, a znacznie więcej biorąc pod uwagę inne osiągnięcia nie wspominając już o samych projektach. Przez ten czas lotnictwo, w szczególności wojskowe było obszarem niespotykanego w innych dziedzinach tempa rozwoju. Pojawia się więc pytanie o przewidywalną przyszłość w tej dziedzinie.
Mijający rok, podobnie jak poprzednie, w sferze bezpieczeństwa można uznać za obfitujący w wydarzenia. Można także uznać, że prognozy dokonywane rok temu, w większości przypadków potwierdziły się.
Mijający rok, podobnie jak poprzednie, w sferze bezpieczeństwa można uznać za obfitujący w wydarzenia. Można także uznać, że prognozy dokonywane rok temu, w większości przypadków potwierdziły się.
Wydarzenia związane z reformami systemu dowodzenia Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, z całą pewnością będą dominować w dyskusjach dotyczących bezpieczeństwa Polski w rozpoczynającym się roku. Rok...
Wydarzenia związane z reformami systemu dowodzenia Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, z całą pewnością będą dominować w dyskusjach dotyczących bezpieczeństwa Polski w rozpoczynającym się roku. Rok 2014 będzie jednak także obfitował w inne, choć niekoniecznie spektakularne wydarzenia.
Siedemnastego stycznia tysiąc dziewięćset dziewięćdziesiątego pierwszego roku rozpoczęła się jedna najbardziej znanych operacji konfliktów zbrojnych ostatnich dekad - operacja „Pustynna Burza”. Ten konflikt...
Siedemnastego stycznia tysiąc dziewięćset dziewięćdziesiątego pierwszego roku rozpoczęła się jedna najbardziej znanych operacji konfliktów zbrojnych ostatnich dekad - operacja „Pustynna Burza”. Ten konflikt stał się pod wieloma względami wzorcem późniejszych operacji wojskowych i w dalszym ciągu jest punktem odniesienia dla prognoz przyszłych konfliktów zbrojnych.
W ostatnich dniach w polskich mediach pojawiły się informacje o Polakach walczących w Syrii po stronie islamskich fundamentalistów. Zważywszy na to że jak dotąd są to informacje niepotwierdzone, należy...
W ostatnich dniach w polskich mediach pojawiły się informacje o Polakach walczących w Syrii po stronie islamskich fundamentalistów. Zważywszy na to że jak dotąd są to informacje niepotwierdzone, należy do nich podchodzić ostrożnie. Nie oznacza to jednak że nie jest to informacja nieprawdopodobna i sam problem udziału osób związanych w różny sposób z Polską w globalnym ruchu jakim jest salaficki dżihad, zasługuje na szerszy komentarz.
Ośrodek na Mazurach, pojmani terroryści z Al-Kaidy i piętnaście milionów dolarów w kartonach. To kolejne oblicze sprawy domniemanego tajnego więzienia CIA, obecnej w mediach od 2005 roku.
Ośrodek na Mazurach, pojmani terroryści z Al-Kaidy i piętnaście milionów dolarów w kartonach. To kolejne oblicze sprawy domniemanego tajnego więzienia CIA, obecnej w mediach od 2005 roku.
Jednym z najgłośniejszych i najżywszych sporów dotyczących historii Polski po roku 1945, a związanych ze sferą obronności jest spór o ocenę działalności Ryszarda Kuklińskiego. Nie można jednak pominąć...
Jednym z najgłośniejszych i najżywszych sporów dotyczących historii Polski po roku 1945, a związanych ze sferą obronności jest spór o ocenę działalności Ryszarda Kuklińskiego. Nie można jednak pominąć istotnych faktów, które muszą rzutować na ocenę działalności tej osoby w kontekście całości zimnowojennej gdy mocarstw.
Siły specjalne od początków swojego istnienia we współczesnej formie zależne były od współpracy z innymi rodzajami wojsk, zwłaszcza wojskami lotniczymi. Oprócz szeregu innych zadań, zwłaszcza transportowych,...
Siły specjalne od początków swojego istnienia we współczesnej formie zależne były od współpracy z innymi rodzajami wojsk, zwłaszcza wojskami lotniczymi. Oprócz szeregu innych zadań, zwłaszcza transportowych, jednym z istotnych elementów lotniczego wsparcia operacji specjalnych jest wsparcie ogniowe. Jego znaczenie uwidoczniły konflikty asymetryczne.
Biuro Bezpieczeństwa Narodowego upubliczniło dokument opatrzony tytułem „Doktryna Komorowskiego”, zawierający założenia dotyczące kierunków polityki prowadzonej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Biuro Bezpieczeństwa Narodowego upubliczniło dokument opatrzony tytułem „Doktryna Komorowskiego”, zawierający założenia dotyczące kierunków polityki prowadzonej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Wojska Francji, Wielkiej Brytanii i Turcji lądują na Półwyspie Krymskim. Dochodzi do wieloletniej wojny w wyniku której ginie ponad sto tysięcy ludzi. To nie jest scenariusz z roku 2014, to jednozdaniowe...
Wojska Francji, Wielkiej Brytanii i Turcji lądują na Półwyspie Krymskim. Dochodzi do wieloletniej wojny w wyniku której ginie ponad sto tysięcy ludzi. To nie jest scenariusz z roku 2014, to jednozdaniowe podsumowanie wojny krymskiej z polowy dziewiętnastego wieku. Czy ten scenariusz może się powtórzyć?
DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...
DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.
ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak...
ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak i w USA. Sprzęt tej marki projektowany i szyty jest w Polsce, przy użyciu najnowszych światowych technologii oraz materiałów, dzięki którym wyznacza nową jakość na naszym rynku.
Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy...
Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy do kwestii o kluczowym znaczeniu. Nowoczesne systemy łączności umożliwiają komunikowanie się w czasie działań operacyjnych i taktycznych, a także zabezpieczają przed hałasem o dużym natężeniu dźwięku i związanymi z tym urazami słuchu.
DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje...
DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje się wiele produktów przeznaczonych dla tej grupy odbiorców, jednak są one albo niskiej jakości spowodowanej dalekowschodnią produkcją i zastosowanymi materiałami, albo w bardzo wysokiej cenie, wynikającej z kosztów importu, np. z USA. W konsekwencji tego firma uznała, że brakuje na rynku oferty odzieży...
Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...
Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.
Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...
Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.
„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....
„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.
Smartfony stały się powszechnym elementem naszej rzeczywistości. Dzięki urządzeniom mobilnym komunikacja dzisiaj oznacza dużo więcej niż zwykłą rozmowę – chętnie używamy darmowych komunikatorów do przesyłania...
Smartfony stały się powszechnym elementem naszej rzeczywistości. Dzięki urządzeniom mobilnym komunikacja dzisiaj oznacza dużo więcej niż zwykłą rozmowę – chętnie używamy darmowych komunikatorów do przesyłania wiadomości tekstowych, nagrań głosowych, zdjęć, wideo, a nawet dokumentów i lokalizacji. Pandemia COVID-19 tylko przyspieszyła cyfrową ewolucję społeczeństw, pojawiło się wiele przydatnych narzędzi, które umożliwiają użytkownikom realizację pożądanych funkcjonalności i jednocześnie prezentują...
Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów,...
Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów, które zapewne chcesz posiadać – tak jak my. Zdobyć je można w licznych sklepach „wojskowych” zorientowanych na takich właśnie zapaleńców. Być może nie wiesz jeszcze, że do grona tych sklepów dołączył stosunkowo niedawno kolejny gracz – combat.pl.