Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Edukacja a bezpieczeństwo

Michał Piekarski | 2012-05-05

Ostatnie dni, oprócz rocznicy operacji „Neptune Spear” oraz świąt państwowych, przebiegają pod
znakiem egzaminów maturalnych i kolejnych sporów o polską edukację. Ponieważ bezpieczeństwo bez edukacji nie jest możliwe, wskazane jest odnieść się w tym miejscu do kilku problemów, które
z bezpieczeństwem mają bezpośredni związek.

Zobacz także

Michał Piekarski Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach” Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza...

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza granicami państwa, co jakiś czas niestety powracają kwestie dotyczące historii i tradycji.

Michał Piekarski Anatomia Zamachu

Anatomia Zamachu Anatomia Zamachu

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Michał Piekarski Scenariusz Chaosu

Scenariusz Chaosu Scenariusz Chaosu

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez...

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez wydawnictwo WarBook.

Bezpieczeństwo tudzież zarządzanie kryzysowe od niemal dekady jest modnym kierunkiem studiów, a jego popularność przypomina inne, zjawiska w ten branży, jak dawną obfitość „bojowych” systemów walki wręcz czy modę na ratownictwo taktyczne vel „czerwoną taktykę” jaka nastała na rynku kilka lat temu. Podobnie jak w tych dziedzinach, także wśród uczelni kształcących z zakresu bezpieczeństwa mieszają się ze sobą propozycje ośrodków o dobrze przygotowanej kadrze i znanej reputacji oraz dziwne, żeby nie powiedzieć absurdalne, propozycje edukacyjne.

Jest to niestety, zjawisko naturalne na wolnym rynku, zwłaszcza w sektorze który się rozwija. Każdy chce zarobić, a przynajmniej utrzymać się na rynku, a dla finansowej kondycji uczelni, także państwowych podstawą jest liczba studentów. To że głośne wydarzenia ostatniej dekady wzbudziły (wypadałoby powiedzieć – wreszcie) zainteresowanie bezpieczeństwem w szerokim kontekście, co może tworzyć zapotrzebowanie na osoby wykształcone w tym kierunku, również jest z punktu widzenia rynku, zjawiskiem normalnym.

Można jednak zadać pytanie, czy produkując dość dużą liczbe specjalistów od bezpieczeństwa (liczba absolwentów tych kierunków idzie w tysiące), stajemy się bezpieczniejsi? Nie jest celem tego wpisu reklamowanie lub krytykowanie jakieś uczelni czy kierunku. Zawsze i w każdej dziedzinie są lepsi, gorsi, przeciętni, wiarygodni i wreszcie hochsztaplerzy (przysłowiowe Wyższe Szkoły Gotowania Na Gazie). Problem związku edukacji z bezpieczeństwem ma wymiar szerszy i bardziej podstawowy.

Celem każdych studiów wyższych w przeciwieństwie do kształcenia zawodowego, mającego przygotować do wykonywania określonego zawodu jest przede wszystkim uczenie uczenia się, a więc nabycie specyficznego obycia intelektualnego. Przede wszystkim mowa tu o zdolności do nabywania, selekcjonowania oraz przetwarzania nowej wiedzy – rzecz nieunikniona w ciągu wielu dekad aktywnego życia zawodowego w obszarze bezpieczeństwa. Jest to umiejętność która powinna być nabywana niezależnie od kierunku studiów. Formalne wykształcenie, i związana z nim możliwość wykonywania określonych zawodów, ma tu znaczenie drugorzędne. Solidna podstawa intelektualna umożliwia względnie łatwo uzupełnić wykształcenie lub zmienić zawód.

Największy problem wiąże się z ową solidnością. Aby nabyć owego obycia intelektualnego, które powinno cechować absolwenta uczelni wyższej, niezbędne jest poszerzanie zakresu swojej wiedzy ogólnej, nie tylko specjalistycznej i nie tylko takiej, którą sprawdzają testy.

Trudno wyobrazić sobie aby absolwent np. bezpieczeństwa narodowego podejmujący służbę w Policji, przez dwie czy trzy dekady nie śledził nowelizacji przepisów karnych czy policyjnych. W szerszej skali, przekłada się to na jakość pracy całego systemu bezpieczeństwa państwa. System tworzą ludzie, którzy powinni umieć przewidywać możliwe scenariusze zdarzeń, adaptować się do nowych warunków i w razie potrzeby nie sięgać po istniejące zasady, ale tworzyć nowe.

Lata 2001 – 2011 bardzo wyraźnie pokazują, jakie znaczenie ma zdolność do otwartego i kreatywnego myślenia, gdy zagrożenie dostrzegane przez nielicznych, zmieniło całą percepcję środowiska bezpieczeństwa – i wymusiło stworzenie nowych narzędzi, struktur, technik i procedur oraz reformę wcześniej istniejących. Lata te obnażyły także braki u tych, którzy zatrzymali się na pewnych etapach szkolenia i rozwoju, otorbiając się w skorupach z betonu.

Paradoksem jest to, że aby tworzyć nowe rzeczy i rozumieć obecne i zachodzące w przyszłości procesy w dziedzinie bezpieczeństwa, niezbędna jest podstawa wyniesiona z przeszłości. Bez solidnej podstawy jaką daje wiedza historyczna, z dziedziny nauk społecznych, geografii a nawet filozofii (doktryny polityczne i religijne), trudno jest mówić choćby o terroryźmie i jego ewolucji i przyszłości.

Przekazywanie podstaw wiedzy ogólnej nie jest zadaniem szkół wyższych, jest to rola szkół średnich. Reformy edukacyjne, które miały unowocześnić polską edukację, teraz produkują dużą ilość osób biegłych w rozwiązywaniu testów i zdawaniu banalnych – w porównaniu z przeszłością - egzaminów maturalnych. Rezultatem coraz bardziej ograniczanej nauki przedmiotów humanistycznych są studenci z poważnymi brakami w wiedzy, którą powinni już posiadać, a ponieważ byt uczelni zależy od liczby studentów - zaniżanie poziomu jest smutną konsekwencją tego stanu rzeczy.

Ma to szersze konsekwencje niż tylko poziom zajęć na uczelniach. Godząc się na coraz większą specjalizację edukacji, i coraz większe zawężanie jej do mechanicznych testów, zaburza się zdolność do myślenia kreatywnego i niestandardowego. Ogranicza się sceptycyzm i chęć polemiki z autorytetami i uznanymi zasadami, tłumi się inicjatywę oddolną, promuje zaś ślepe kopiowanie wzorców, własnych lub obcych. Dla bezpieczeństwa państwa jest to proces niezwykle niebezpieczny.

Nie byłoby jednostek specjalnych, gdyby nie oddolne inicjatywy i przyzwolenie najwyższych czynników decyzyjnych na niestandardowe rozwiązania. Dobrze obrazują to dzieje brytyjskich sił specjalnych podczas II Wojny Światowej , które choć nie były absolutną nowością, to jednak w największym stopniu stworzyły fundamenty współczesnych sił specjalnych.

Nie było by także polskich jednostek specjalnych Armii Krajowej, a wręcz całego Państwa Podziemnego bez inicjatywy, wyobraźni i zdolności adaptacji do skrajnie trudnej sytuacji, jaką mieli żołnierze i cywile, którzy tworzyli te struktury i zasady ich działania. Nie byłoby jeszcze wielu osiągnięć i dokonań – z programami kosmicznymi na czele.

Dlatego też nie można także w zakresie edukacji i szkolenia osób które w przyszłości mają zajmować się sprawami bezpieczeństwa państwa, pozwolić sobie na komfort schematyzmu i zastoju. O ile broń lub inne narzędzia można kupić, to kadry specjalistów szkoli się latami i nigdy nie jest to proces zakończony.

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

Helikon-Tex Swagman Roll - wielozadaniowość to nasza specjalność

Swagman Roll - wielozadaniowość to nasza specjalność Swagman Roll - wielozadaniowość to nasza specjalność

Najlepszy sprzęt to sprzęt wielofunkcyjny. Zabierając jedną rzecz, która przyda się w wielu sytuacjach i na wiele sposobów, zyskujesz większą wygodę, wolne miejsce w plecaku i zapas wagi na coś innego....

Najlepszy sprzęt to sprzęt wielofunkcyjny. Zabierając jedną rzecz, która przyda się w wielu sytuacjach i na wiele sposobów, zyskujesz większą wygodę, wolne miejsce w plecaku i zapas wagi na coś innego. Doskonałym przykładem takiej filozofii jest Swagman Roll od Helikon-Tex.

Militaria.pl Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight

Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight

Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się...

Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się po zmroku lub w warunkach słabego oświetlenia. Latarka taktyczna do broni jest wytrzymałym, niezawodnym i ergonomicznym urządzeniem. Jedną z najlepszych firm na rynku latarek do broni jest marka Olight.

Krzysztof Lis PRO Blackout - jak się na niego przygotować?

Blackout - jak się na niego przygotować? Blackout - jak się na niego przygotować?

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując...

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując do tego rozwiązania dostosowane do zasięgu zaistniałej sytuacji.

Newmax Nowak i Wspólnicy S.K. DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.

OPC Sp. z.o.o. Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Vademecum okularów przeciwsłonecznych Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.

poza-domem.pl Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Jakie są rodzaje łuków strzeleckich? Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.

Ewelina Grzesik TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.

SPY SHOP Paweł Wujcikowski Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler

Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler

Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli...

Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli łatwo zlokalizować cel nawet przy zupełnym braku światła zewnętrznego. W tym artykule skupimy się na urządzeniach z rodziny AGM Rattler, które oferują doskonały stosunek ceny do oferowanych możliwości.

SPY SHOP Paweł Wujcikowski Bramka z czujnikiem podczerwieni SE-1008 - efektywna kontrola zdrowia

Bramka z czujnikiem podczerwieni SE-1008 - efektywna kontrola zdrowia Bramka z czujnikiem podczerwieni SE-1008 - efektywna kontrola zdrowia

W czasie pandemii koronawirusa Sars-CoV-2 jednym z głównych priorytetów jest ograniczenie liczby nowych zarażeń w przestrzeni publicznej. To niełatwe zadanie, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę wysoki...

W czasie pandemii koronawirusa Sars-CoV-2 jednym z głównych priorytetów jest ograniczenie liczby nowych zarażeń w przestrzeni publicznej. To niełatwe zadanie, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę wysoki stopień zaraźliwości patogenu. W tym trudnym dla wszystkich czasie z pomocą przychodzą bramki z czujnikiem podczerwieni takie jak certyfikowany model SE-1008 dostępny w sklepie Spy Shop. Z ich pomocą kontrola zdrowia staje się nie tylko skuteczna, ale i szybka.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops