Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Edukacja a bezpieczeństwo

Michał Piekarski | 2012-05-05

Ostatnie dni, oprócz rocznicy operacji „Neptune Spear” oraz świąt państwowych, przebiegają pod
znakiem egzaminów maturalnych i kolejnych sporów o polską edukację. Ponieważ bezpieczeństwo bez edukacji nie jest możliwe, wskazane jest odnieść się w tym miejscu do kilku problemów, które
z bezpieczeństwem mają bezpośredni związek.

Zobacz także

Michał Piekarski Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach” Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza...

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza granicami państwa, co jakiś czas niestety powracają kwestie dotyczące historii i tradycji.

Michał Piekarski Anatomia Zamachu

Anatomia Zamachu Anatomia Zamachu

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Michał Piekarski Scenariusz Chaosu

Scenariusz Chaosu Scenariusz Chaosu

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez...

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez wydawnictwo WarBook.

Bezpieczeństwo tudzież zarządzanie kryzysowe od niemal dekady jest modnym kierunkiem studiów, a jego popularność przypomina inne, zjawiska w ten branży, jak dawną obfitość „bojowych” systemów walki wręcz czy modę na ratownictwo taktyczne vel „czerwoną taktykę” jaka nastała na rynku kilka lat temu. Podobnie jak w tych dziedzinach, także wśród uczelni kształcących z zakresu bezpieczeństwa mieszają się ze sobą propozycje ośrodków o dobrze przygotowanej kadrze i znanej reputacji oraz dziwne, żeby nie powiedzieć absurdalne, propozycje edukacyjne.

Jest to niestety, zjawisko naturalne na wolnym rynku, zwłaszcza w sektorze który się rozwija. Każdy chce zarobić, a przynajmniej utrzymać się na rynku, a dla finansowej kondycji uczelni, także państwowych podstawą jest liczba studentów. To że głośne wydarzenia ostatniej dekady wzbudziły (wypadałoby powiedzieć – wreszcie) zainteresowanie bezpieczeństwem w szerokim kontekście, co może tworzyć zapotrzebowanie na osoby wykształcone w tym kierunku, również jest z punktu widzenia rynku, zjawiskiem normalnym.

Można jednak zadać pytanie, czy produkując dość dużą liczbe specjalistów od bezpieczeństwa (liczba absolwentów tych kierunków idzie w tysiące), stajemy się bezpieczniejsi? Nie jest celem tego wpisu reklamowanie lub krytykowanie jakieś uczelni czy kierunku. Zawsze i w każdej dziedzinie są lepsi, gorsi, przeciętni, wiarygodni i wreszcie hochsztaplerzy (przysłowiowe Wyższe Szkoły Gotowania Na Gazie). Problem związku edukacji z bezpieczeństwem ma wymiar szerszy i bardziej podstawowy.

Celem każdych studiów wyższych w przeciwieństwie do kształcenia zawodowego, mającego przygotować do wykonywania określonego zawodu jest przede wszystkim uczenie uczenia się, a więc nabycie specyficznego obycia intelektualnego. Przede wszystkim mowa tu o zdolności do nabywania, selekcjonowania oraz przetwarzania nowej wiedzy – rzecz nieunikniona w ciągu wielu dekad aktywnego życia zawodowego w obszarze bezpieczeństwa. Jest to umiejętność która powinna być nabywana niezależnie od kierunku studiów. Formalne wykształcenie, i związana z nim możliwość wykonywania określonych zawodów, ma tu znaczenie drugorzędne. Solidna podstawa intelektualna umożliwia względnie łatwo uzupełnić wykształcenie lub zmienić zawód.

Największy problem wiąże się z ową solidnością. Aby nabyć owego obycia intelektualnego, które powinno cechować absolwenta uczelni wyższej, niezbędne jest poszerzanie zakresu swojej wiedzy ogólnej, nie tylko specjalistycznej i nie tylko takiej, którą sprawdzają testy.

Trudno wyobrazić sobie aby absolwent np. bezpieczeństwa narodowego podejmujący służbę w Policji, przez dwie czy trzy dekady nie śledził nowelizacji przepisów karnych czy policyjnych. W szerszej skali, przekłada się to na jakość pracy całego systemu bezpieczeństwa państwa. System tworzą ludzie, którzy powinni umieć przewidywać możliwe scenariusze zdarzeń, adaptować się do nowych warunków i w razie potrzeby nie sięgać po istniejące zasady, ale tworzyć nowe.

Lata 2001 – 2011 bardzo wyraźnie pokazują, jakie znaczenie ma zdolność do otwartego i kreatywnego myślenia, gdy zagrożenie dostrzegane przez nielicznych, zmieniło całą percepcję środowiska bezpieczeństwa – i wymusiło stworzenie nowych narzędzi, struktur, technik i procedur oraz reformę wcześniej istniejących. Lata te obnażyły także braki u tych, którzy zatrzymali się na pewnych etapach szkolenia i rozwoju, otorbiając się w skorupach z betonu.

Paradoksem jest to, że aby tworzyć nowe rzeczy i rozumieć obecne i zachodzące w przyszłości procesy w dziedzinie bezpieczeństwa, niezbędna jest podstawa wyniesiona z przeszłości. Bez solidnej podstawy jaką daje wiedza historyczna, z dziedziny nauk społecznych, geografii a nawet filozofii (doktryny polityczne i religijne), trudno jest mówić choćby o terroryźmie i jego ewolucji i przyszłości.

Przekazywanie podstaw wiedzy ogólnej nie jest zadaniem szkół wyższych, jest to rola szkół średnich. Reformy edukacyjne, które miały unowocześnić polską edukację, teraz produkują dużą ilość osób biegłych w rozwiązywaniu testów i zdawaniu banalnych – w porównaniu z przeszłością - egzaminów maturalnych. Rezultatem coraz bardziej ograniczanej nauki przedmiotów humanistycznych są studenci z poważnymi brakami w wiedzy, którą powinni już posiadać, a ponieważ byt uczelni zależy od liczby studentów - zaniżanie poziomu jest smutną konsekwencją tego stanu rzeczy.

Ma to szersze konsekwencje niż tylko poziom zajęć na uczelniach. Godząc się na coraz większą specjalizację edukacji, i coraz większe zawężanie jej do mechanicznych testów, zaburza się zdolność do myślenia kreatywnego i niestandardowego. Ogranicza się sceptycyzm i chęć polemiki z autorytetami i uznanymi zasadami, tłumi się inicjatywę oddolną, promuje zaś ślepe kopiowanie wzorców, własnych lub obcych. Dla bezpieczeństwa państwa jest to proces niezwykle niebezpieczny.

Nie byłoby jednostek specjalnych, gdyby nie oddolne inicjatywy i przyzwolenie najwyższych czynników decyzyjnych na niestandardowe rozwiązania. Dobrze obrazują to dzieje brytyjskich sił specjalnych podczas II Wojny Światowej , które choć nie były absolutną nowością, to jednak w największym stopniu stworzyły fundamenty współczesnych sił specjalnych.

Nie było by także polskich jednostek specjalnych Armii Krajowej, a wręcz całego Państwa Podziemnego bez inicjatywy, wyobraźni i zdolności adaptacji do skrajnie trudnej sytuacji, jaką mieli żołnierze i cywile, którzy tworzyli te struktury i zasady ich działania. Nie byłoby jeszcze wielu osiągnięć i dokonań – z programami kosmicznymi na czele.

Dlatego też nie można także w zakresie edukacji i szkolenia osób które w przyszłości mają zajmować się sprawami bezpieczeństwa państwa, pozwolić sobie na komfort schematyzmu i zastoju. O ile broń lub inne narzędzia można kupić, to kadry specjalistów szkoli się latami i nigdy nie jest to proces zakończony.

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

pcphunters.com Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie?

Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie? Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie?

W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje...

W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje Cię zakup karabinka pneumatycznego, powinieneś wiedzieć, czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek oraz do czego będziesz ich używał. Czym jest karabinek pneumatyczny? Czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek długich?

Helikon-Tex Guardian Plate Carrier

Guardian Plate Carrier Guardian Plate Carrier

Guardian Plate Carrier to nowoczesna kamizelka do przenoszenia płyt balistycznych z możliwością montażu dodatkowego wyposażenia, dzięki systemowi modułowemu zgodnemu z MOLLE/PALS. W skład serii produktów...

Guardian Plate Carrier to nowoczesna kamizelka do przenoszenia płyt balistycznych z możliwością montażu dodatkowego wyposażenia, dzięki systemowi modułowemu zgodnemu z MOLLE/PALS. W skład serii produktów Guardian wchodzi kamizelka oraz 16 elementów, które można dowolnie konfigurować. Kamizelka Guardian Plate Carrier umożliwia przenoszenie płyt w najbardziej popularnych standardach: E-Cut (SAPI/ESAPI), Swimmer Cut oraz Shooter Cut.

Krzysztof Miliński Latarka Mactronic T-Force XP – świetlny niezbędnik terytorialsa

Latarka Mactronic T-Force XP – świetlny niezbędnik terytorialsa Latarka Mactronic T-Force XP – świetlny niezbędnik terytorialsa

Niedawno do naszej redakcji dotarła na testy latarka Mactronic - T-Force XP. Tym razem będziemy sprawdzać model XP, który otrzymaliśmy w pełnym pakiecie taktycznym, umożliwiającym wykorzystanie światła...

Niedawno do naszej redakcji dotarła na testy latarka Mactronic - T-Force XP. Tym razem będziemy sprawdzać model XP, który otrzymaliśmy w pełnym pakiecie taktycznym, umożliwiającym wykorzystanie światła do różnych zadań służbowych, od montażu na broni po nocne kierowanie ruchem na drodze.

Militaria.pl Rękawice taktyczne - przegląd modeli Mechanix-Wear

Rękawice taktyczne - przegląd modeli Mechanix-Wear Rękawice taktyczne - przegląd modeli Mechanix-Wear

Rękawice są często niedocenionym elementem wyposażenia taktycznego, choć stanowią integralną część oporządzenia. Niezależnie od branży zawodowej czy podejmowanej aktywności, rękawice mogą znacząco poprawić...

Rękawice są często niedocenionym elementem wyposażenia taktycznego, choć stanowią integralną część oporządzenia. Niezależnie od branży zawodowej czy podejmowanej aktywności, rękawice mogą znacząco poprawić wydajność pracy i zapewnić bezpieczeństwo. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych producentów profesjonalnych rękawic jest marka Mechanix-Wear. W artykule przyjrzymy się różnym modelom rękawic tej firmy, podpowiemy jakie technologie w nich zastosowano oraz do jakich celów warto się w nie wyposażyć.

Griffin Group Defence E-COSI i E-COTI - nowości dla żołnierza w zakresie nocnej obserwacji pola walki od GRIFFIN GROUP DEFENCE

E-COSI i E-COTI - nowości dla żołnierza w zakresie nocnej obserwacji pola walki od GRIFFIN GROUP DEFENCE E-COSI i E-COTI - nowości dla żołnierza w zakresie nocnej obserwacji pola walki od GRIFFIN GROUP DEFENCE

W tym roku znany na krajowym rynku dystrybutor i dostawca wyposażenia wojskowego, GRIFFIN GROUP DEFENCE, prezentuje kilka technologicznych nowości w dziale wyposażenia indywidualnego żołnierza w zakresie...

W tym roku znany na krajowym rynku dystrybutor i dostawca wyposażenia wojskowego, GRIFFIN GROUP DEFENCE, prezentuje kilka technologicznych nowości w dziale wyposażenia indywidualnego żołnierza w zakresie NVD (Night Vision Device). Trwający konflikt w Ukrainie, a szczególnie spektakularne sukcesy ukraińskich sił specjalnych, potwierdziły wpływ tego rodzaju wyposażenia indywidualnego na uzyskiwanie przewagi nad przeciwnikiem i w konsekwencji skuteczność w zakresie wykonywanych zadań w porze nocnej.

Militaria.pl “Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell

“Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell “Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell

Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym, odpowiednia optyka wspiera...

Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym, odpowiednia optyka wspiera jego celność. Rynek optyczny stale się rozwija, wprowadzając coraz to nowsze technologie w przyrządach optycznych. Znajdziemy tu między innymi urządzenia celownicze, jak na przykład kolimatory czy urządzenia do obserwacji takie jak lunety i lornetki.

Krzysztof Miliński Bates GX X2 Tall Side ZIP BE03882 – pierwsze starcie!

Bates GX X2 Tall Side ZIP BE03882 – pierwsze starcie! Bates GX X2 Tall Side ZIP BE03882  – pierwsze starcie!

Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side...

Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side Zip to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w wilgotnym i nieprzyjemnym dla operatora otoczeniu. Wykonanie krótkotrwałego zadania w trudnych warunkach spycha na tor boczny konsekwencje chwilowej ekspozycji organizmu i wyposażenia na wilgoć i mróz. Przetestowałem, na ile Bates GX X2 Tall Side Zip sprawdzą...

Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o. Ultralekkie zwijane trójnogi taktyczne ROLATUBE

Ultralekkie zwijane trójnogi taktyczne ROLATUBE Ultralekkie zwijane trójnogi taktyczne ROLATUBE

Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie...

Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie lub trójnogu, które nierzadko są dość ciężkie i nieporęczne. Doskonałymi rozwiązaniami, zarówno z perspektywy zespołu bojowego, jak i pojedynczego operatora, żołnierza czy funkcjonariusza są nowoczesne, innowacyjne systemy rozwijanych masztów i trójnogów firmy ROLATUBE. Umożliwiają one zabezpieczenie...

Helikon-Tex Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex

Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex

Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie...

Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie niedostępny we współczesnej odzieży. Dlatego Rhodesian Camo od Helikon-Tex to prawdziwa gratka dla miłośników kamuflaży i odzieży militarnej.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.