Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Kosmos a bezpieczeństwo. Przyszłość

Michał Piekarski | 2012-04-19
Wystrzelenie pocisku przeciwsatelitarnego ASM-135 Fot. USAF

Wystrzelenie pocisku przeciwsatelitarnego ASM-135 Fot. USAF

Wykorzystanie przestrzeni kosmicznej dla potrzeb bezpieczeństwa państwa ma już ponad pięćdziesięcioletnią historię. Wszystko wskazuje na to, że tej natury powiązania Ziemi z kosmosem będą coraz silniejsze.

Zobacz także

Michał Piekarski Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach” Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza...

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza granicami państwa, co jakiś czas niestety powracają kwestie dotyczące historii i tradycji.

Michał Piekarski Anatomia Zamachu

Anatomia Zamachu Anatomia Zamachu

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Michał Piekarski Scenariusz Chaosu

Scenariusz Chaosu Scenariusz Chaosu

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez...

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez wydawnictwo WarBook.

Po okresie pierwszych trzech dekad podboju kosmosu, które można porównywać z epoką wielkich odkryć geograficznych, nastał czas rutynowej eksploatacji nowo udostępnionych zasobów. Rutynowo wykorzystuje się obecnie sztuczne satelity do zbierania informacji wywiadowczych, zapewnienia łączności oraz nawigacji. Mimo że są to względnie mało spektakularne sfery aktywności militarnej, bez nich nie może się już obyć żadna duża operacja wojskowa – czy to Stanów Zjednoczonych, czy też innych państw zachodnich.

Jednak także inne podmioty mogą sięgnąć po środki kosmiczne. Banalny telefon satelitarny może być środkiem łączności na wypadek awarii lub odcięcia naziemnej łączności telefonicznej. Zdjęcia satelitarne można łatwo nabyć (o ile komuś nie wystarczą usługi dostępne on-line). Systemy nawigacyjne mogą być wykorzystane w różny sposób – także jako systemy naprowadzania. Ponieważ przestrzeń kosmiczna nie należy do żadnego państwa, nie ma także monopolu na określone usługi. Jest to poważny problem choćby dla ochrony tajemnicy wojskowej – wszak wprowadzenie zakazu fotografowania nie może być skuteczne. Nawet jeśli prawo wewnętrzne zakazuje fotografowania określonych obiektów lub nakłada restrykcje na niektóre produkty zobrazowania (jak w Polsce) – ich zdjęcia można nabyć za granicą.

Pojawia się tutaj istotne zjawisko, jakim jest komercjalizacja lotów kosmicznych. Od lat wiele satelitów, zwłaszcza telekomunikacyjnych należy do podmiotów prywatnych. Dostępne są także komercyjne systemy rakiet nośnych. Za kilka lat pojazdy dostarczane przez zewnętrzne podmioty będą także obsługiwać loty załogowe, zlecane przez amerykańską agencję kosmiczną NASA oraz loty dostawcze do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Ten proces będzie kontynuowany i w dalszej przyszłości prywatne loty na orbitę, na Księżyc czy nawet dalej – załogowe i bezzałogowe będą (zachowując wszelkie proporcje) formą działalności porównywalną z lotnictwem cywilnym czy żeglugą morską. Oznaczać to może dalszą rywalizację o zasoby – także o najbardziej podstawowy jakim jest sama dostępność przestrzeni kosmicznej.

Obecnie obowiązujące prawo międzynarodowe nie zezwala na umieszczanie w kosmosie środków masowego rażenia. Jednak z militarnego punktu widzenia, orbita okołoziemska jest istotna militarnie i może okazać się celowe posiadanie zdolności stosowania siły w kosmosie.

Technicznie jest to wykonalne, co Stany Zjednoczone udowodniły dwa razy. W roku 1985 przy pomocy pocisku odpalonego z samolotu F-15A zniszczono satelitę na znajdującego się orbicie okołoziemskiej, na wysokości ponad 550 kilometrów. W roku 2008 przy użyciu pocisku odpalonego z okrętu wojennego zniszczony został niedziałający amerykański satelita rozpoznawczy. Rok wcześniej, podobny eksperyment przeprowadziły Chiny. Możliwości dokonania ataku na obiekt na orbicie jest więcej. Można zakłócać kanały łączności, dokonać sabotażu informatycznego, wreszcie doprowadzić choćby do kolizji dwóch satelitów. Obecność broni na orbicie oznacza także możliwość dokonania zaskakującego ataku na niemal dowolny obszar na kuli ziemskiej, przy czym nie musi być to nawet uzbrojenie w klasycznym tego słowa znaczeniu – sama energia kinetyczna odpowiednio wycelowanego pocisku mogłaby wystarczyć do zadania poważnych strat – pod warunkiem odpowiednio celnego trafienia.

Umieszczenie satelity na orbicie, mimo że generuje z reguły koszty liczone w milionach dolarów, nie jest zadaniem ponad siły regionalnego mocarstwa czy dużej korporacji. Podobnie jak w przypadku lotnictwa, z czasem ceny będą niższe, a usługi bardziej dostępne. Oznacza to dalszy wzrost prawdopodobieństwa militaryzacji – nie tylko przez państwa – przestrzeni kosmicznej. Jeszcze bardziej odległe w czasie możliwości kolonizacji ciał niebieskich , mogą oznaczać dalsze wyzwania i problemy.

W bliższej nam perspektywie czasowej, zasadniczym problemem musi być uwzględnienie kosmicznego wymiaru bezpieczeństwa w planowaniu strategicznym. Polska i jej siły zbrojne są konsumentem usług satelitarnych, jednak dostarczanych przez podmioty zewnętrzne (w tym sojuszników, jak system powszechnie używany GPS).

Fantastyką (nawet nie naukową) byłoby sugerowanie budowy własnych systemów łączności czy nawigacji, ale już w tak delikatnej materii jak rozpoznanie, być może celowe byłoby posiadanie własnego satelity.

Kilka lat temu pojawił się pomysł budowy satelity (o nazwie Mazovia), który mógłby służyć do zadań cywilnych i wojskowych. Do polskich osiągnięć kosmicznych można dodać jeszcze wystrzelonego w lutym tego roku studenckiego satelitę doświadczalnego PW-Sat, udział polskich naukowców w programach naukowych (w tym odkrycie pierwszych planet pozasłonecznych przez prof. Wolszczana) – i z czasów PRL – lot gen. Hermaszewskiego oraz rakiety meteorologiczne Meteor, które sięgały wysokości kilkudziesięciu kilometrów. Biorąc pod uwagę znaczenie prac kosmicznych dla nauki, gospodarki i bezpieczeństwa państwa, ten wciąż egzotyczny i nie zawsze mieszczący się w tradycyjnych schematach obszar działalności, musi być w przyszłości brany pod uwagę.

 

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

trzypiora.pl Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego? Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej...

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej wymagać? Co najbardziej się przyda? Co jest koniecznością? Jaka kamizelka taktyczna spełni wszystkie stawiane jej wymagania?

Militaria.pl Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem? Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii...

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii oporządzenia.

Transactor Security Sp. z o.o. Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do...

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do ochrony swoich granic, albowiem jest to jeden z najważniejszych czynników, które mają duży wpływ na bezpieczeństwo zewnętrzne i wewnętrzne.

Dariusz Leżała, Transactor Security Sp. z o.o. Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego...

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego rozwoju sprzętu specjalistycznego umożliwiającego ich ujawnienie i identyfikację. Naprzeciw tym wymogom wychodzi firma Transactor Security Sp. z o.o., która w ofercie ma najnowsze rozwiązania sprzętowe firm VIDISCO Ltd. oraz Viken Detection.

Militaria.pl Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach...

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach polowych, w tym także podczas sytuacji kryzysowych czy akcji ratunkowych. Bardzo ważne jest to, aby taktyczne wyposażenie medyczne było łatwe w transporcie i szybkie w użyciu. W tym artykule omawiamy najpotrzebniejsze wyposażenie medyczne, które warto mieć przy sobie.

Ha3o Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania...

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania do warunków zależy jakość obserwacji przekładająca się na bezpieczeństwo indywidualne oraz powodzenie całego wykonanego zadania. I choć wydawać by się mogło, że obecne rozwiązania w zakresie optyki taktycznej oferują bardzo wiele, to okazuje się, że w tej materii można pójść jeszcze o krok dalej,...

Militaria.pl Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft

Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft

Odpowiednio skompletowany ekwipunek to podstawa bezpieczeństwa i komfortu podczas survivalu czy bushraftu. Przekłada się on na skuteczność i satysfakcję z doświadczenia. Zarówno wytrawni weterani, jak...

Odpowiednio skompletowany ekwipunek to podstawa bezpieczeństwa i komfortu podczas survivalu czy bushraftu. Przekłada się on na skuteczność i satysfakcję z doświadczenia. Zarówno wytrawni weterani, jak i początkujący entuzjaści survivalu i bushcraftu docenią znaczenie starannie dobranego zestawu niezbędnych przedmiotów.

Griffin Group Defence Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych

Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych

Firma Griffin Group Defence posiada w swojej ofercie najwyższej klasy doręczne urządzenia termowizyjne, które umożliwiają obserwację w warunkach dziennych jak i nocnych. Dzięki wykorzystaniu termowizji,...

Firma Griffin Group Defence posiada w swojej ofercie najwyższej klasy doręczne urządzenia termowizyjne, które umożliwiają obserwację w warunkach dziennych jak i nocnych. Dzięki wykorzystaniu termowizji, pozwalają one na wykrycie nawet mało widocznych celów - w kamuflażu lub w otoczeniu, które utrudnia rozpoznanie.

Patryk Kościński Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania

Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania

Jak podaje producent, firma Prabos - Grizzly 933 to wytrzymałe zimowe buty wojskowe, skonstruowane z myślą o użyciu w skrajnie mroźnych warunkach. Przeznaczone są dla osób, które potrzebują wytrzymałego...

Jak podaje producent, firma Prabos - Grizzly 933 to wytrzymałe zimowe buty wojskowe, skonstruowane z myślą o użyciu w skrajnie mroźnych warunkach. Przeznaczone są dla osób, które potrzebują wytrzymałego i ciepłego obuwia na zimę. Polecane są dla żołnierzy, pracowników leśnych, służb mundurowych oraz osób, które lubią aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu w zimie. Wykonane są ze skóry i materiału izolacyjnego Gore-Tex THERMIUM, który zapewnia dobrą izolację termiczną. Dzięki temu w butach można...

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.