Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Kosmos a bezpieczeństwo. Przyszłość

Michał Piekarski | 2012-04-19
Wystrzelenie pocisku przeciwsatelitarnego ASM-135 Fot. USAF

Wystrzelenie pocisku przeciwsatelitarnego ASM-135 Fot. USAF

Wykorzystanie przestrzeni kosmicznej dla potrzeb bezpieczeństwa państwa ma już ponad pięćdziesięcioletnią historię. Wszystko wskazuje na to, że tej natury powiązania Ziemi z kosmosem będą coraz silniejsze.

Zobacz także

Michał Piekarski Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach” Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza...

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza granicami państwa, co jakiś czas niestety powracają kwestie dotyczące historii i tradycji.

Michał Piekarski Anatomia Zamachu

Anatomia Zamachu Anatomia Zamachu

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Michał Piekarski Scenariusz Chaosu

Scenariusz Chaosu Scenariusz Chaosu

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez...

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez wydawnictwo WarBook.

Po okresie pierwszych trzech dekad podboju kosmosu, które można porównywać z epoką wielkich odkryć geograficznych, nastał czas rutynowej eksploatacji nowo udostępnionych zasobów. Rutynowo wykorzystuje się obecnie sztuczne satelity do zbierania informacji wywiadowczych, zapewnienia łączności oraz nawigacji. Mimo że są to względnie mało spektakularne sfery aktywności militarnej, bez nich nie może się już obyć żadna duża operacja wojskowa – czy to Stanów Zjednoczonych, czy też innych państw zachodnich.

Jednak także inne podmioty mogą sięgnąć po środki kosmiczne. Banalny telefon satelitarny może być środkiem łączności na wypadek awarii lub odcięcia naziemnej łączności telefonicznej. Zdjęcia satelitarne można łatwo nabyć (o ile komuś nie wystarczą usługi dostępne on-line). Systemy nawigacyjne mogą być wykorzystane w różny sposób – także jako systemy naprowadzania. Ponieważ przestrzeń kosmiczna nie należy do żadnego państwa, nie ma także monopolu na określone usługi. Jest to poważny problem choćby dla ochrony tajemnicy wojskowej – wszak wprowadzenie zakazu fotografowania nie może być skuteczne. Nawet jeśli prawo wewnętrzne zakazuje fotografowania określonych obiektów lub nakłada restrykcje na niektóre produkty zobrazowania (jak w Polsce) – ich zdjęcia można nabyć za granicą.

Pojawia się tutaj istotne zjawisko, jakim jest komercjalizacja lotów kosmicznych. Od lat wiele satelitów, zwłaszcza telekomunikacyjnych należy do podmiotów prywatnych. Dostępne są także komercyjne systemy rakiet nośnych. Za kilka lat pojazdy dostarczane przez zewnętrzne podmioty będą także obsługiwać loty załogowe, zlecane przez amerykańską agencję kosmiczną NASA oraz loty dostawcze do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Ten proces będzie kontynuowany i w dalszej przyszłości prywatne loty na orbitę, na Księżyc czy nawet dalej – załogowe i bezzałogowe będą (zachowując wszelkie proporcje) formą działalności porównywalną z lotnictwem cywilnym czy żeglugą morską. Oznaczać to może dalszą rywalizację o zasoby – także o najbardziej podstawowy jakim jest sama dostępność przestrzeni kosmicznej.

Obecnie obowiązujące prawo międzynarodowe nie zezwala na umieszczanie w kosmosie środków masowego rażenia. Jednak z militarnego punktu widzenia, orbita okołoziemska jest istotna militarnie i może okazać się celowe posiadanie zdolności stosowania siły w kosmosie.

Technicznie jest to wykonalne, co Stany Zjednoczone udowodniły dwa razy. W roku 1985 przy pomocy pocisku odpalonego z samolotu F-15A zniszczono satelitę na znajdującego się orbicie okołoziemskiej, na wysokości ponad 550 kilometrów. W roku 2008 przy użyciu pocisku odpalonego z okrętu wojennego zniszczony został niedziałający amerykański satelita rozpoznawczy. Rok wcześniej, podobny eksperyment przeprowadziły Chiny. Możliwości dokonania ataku na obiekt na orbicie jest więcej. Można zakłócać kanały łączności, dokonać sabotażu informatycznego, wreszcie doprowadzić choćby do kolizji dwóch satelitów. Obecność broni na orbicie oznacza także możliwość dokonania zaskakującego ataku na niemal dowolny obszar na kuli ziemskiej, przy czym nie musi być to nawet uzbrojenie w klasycznym tego słowa znaczeniu – sama energia kinetyczna odpowiednio wycelowanego pocisku mogłaby wystarczyć do zadania poważnych strat – pod warunkiem odpowiednio celnego trafienia.

Umieszczenie satelity na orbicie, mimo że generuje z reguły koszty liczone w milionach dolarów, nie jest zadaniem ponad siły regionalnego mocarstwa czy dużej korporacji. Podobnie jak w przypadku lotnictwa, z czasem ceny będą niższe, a usługi bardziej dostępne. Oznacza to dalszy wzrost prawdopodobieństwa militaryzacji – nie tylko przez państwa – przestrzeni kosmicznej. Jeszcze bardziej odległe w czasie możliwości kolonizacji ciał niebieskich , mogą oznaczać dalsze wyzwania i problemy.

W bliższej nam perspektywie czasowej, zasadniczym problemem musi być uwzględnienie kosmicznego wymiaru bezpieczeństwa w planowaniu strategicznym. Polska i jej siły zbrojne są konsumentem usług satelitarnych, jednak dostarczanych przez podmioty zewnętrzne (w tym sojuszników, jak system powszechnie używany GPS).

Fantastyką (nawet nie naukową) byłoby sugerowanie budowy własnych systemów łączności czy nawigacji, ale już w tak delikatnej materii jak rozpoznanie, być może celowe byłoby posiadanie własnego satelity.

Kilka lat temu pojawił się pomysł budowy satelity (o nazwie Mazovia), który mógłby służyć do zadań cywilnych i wojskowych. Do polskich osiągnięć kosmicznych można dodać jeszcze wystrzelonego w lutym tego roku studenckiego satelitę doświadczalnego PW-Sat, udział polskich naukowców w programach naukowych (w tym odkrycie pierwszych planet pozasłonecznych przez prof. Wolszczana) – i z czasów PRL – lot gen. Hermaszewskiego oraz rakiety meteorologiczne Meteor, które sięgały wysokości kilkudziesięciu kilometrów. Biorąc pod uwagę znaczenie prac kosmicznych dla nauki, gospodarki i bezpieczeństwa państwa, ten wciąż egzotyczny i nie zawsze mieszczący się w tradycyjnych schematach obszar działalności, musi być w przyszłości brany pod uwagę.

 

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

Newmax Nowak i Wspólnicy S.K. DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.

Carpatia Arms Sp. z o.o. ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak...

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak i w USA. Sprzęt tej marki projektowany i szyty jest w Polsce, przy użyciu najnowszych światowych technologii oraz materiałów, dzięki którym wyznacza nową jakość na naszym rynku.

Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o. Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy...

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy do kwestii o kluczowym znaczeniu. Nowoczesne systemy łączności umożliwiają komunikowanie się w czasie działań operacyjnych i taktycznych, a także zabezpieczają przed hałasem o dużym natężeniu dźwięku i związanymi z tym urazami słuchu.

DURABO® Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy

Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy

DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje...

DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje się wiele produktów przeznaczonych dla tej grupy odbiorców, jednak są one albo niskiej jakości spowodowanej dalekowschodnią produkcją i zastosowanymi materiałami, albo w bardzo wysokiej cenie, wynikającej z kosztów importu, np. z USA. W konsekwencji tego firma uznała, że brakuje na rynku oferty odzieży...

OPC Sp. z.o.o. Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Vademecum okularów przeciwsłonecznych Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.

poza-domem.pl Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Jakie są rodzaje łuków strzeleckich? Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.

Ewelina Grzesik TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.

RAW Sp. z o.o. RAW Mobile BMS

RAW Mobile BMS RAW Mobile BMS

Smartfony stały się powszechnym elementem naszej rzeczywistości. Dzięki urządzeniom mobilnym komunikacja dzisiaj oznacza dużo więcej niż zwykłą rozmowę – chętnie używamy darmowych komunikatorów do przesyłania...

Smartfony stały się powszechnym elementem naszej rzeczywistości. Dzięki urządzeniom mobilnym komunikacja dzisiaj oznacza dużo więcej niż zwykłą rozmowę – chętnie używamy darmowych komunikatorów do przesyłania wiadomości tekstowych, nagrań głosowych, zdjęć, wideo, a nawet dokumentów i lokalizacji. Pandemia COVID-19 tylko przyspieszyła cyfrową ewolucję społeczeństw, pojawiło się wiele przydatnych narzędzi, które umożliwiają użytkownikom realizację pożądanych funkcjonalności i jednocześnie prezentują...

Combat.pl Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy

Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy

Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów,...

Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów, które zapewne chcesz posiadać – tak jak my. Zdobyć je można w licznych sklepach „wojskowych” zorientowanych na takich właśnie zapaleńców. Być może nie wiesz jeszcze, że do grona tych sklepów dołączył stosunkowo niedawno kolejny gracz – combat.pl.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops