Rok 1997 Czad. Sześciodniowy patrol z N’Jameny stolicy Czadu w kierunku ważnej Oazy o nazwie Faya L’Argent. arch. Sebastiana Cybulskiego
Wywiad z Sebastianem Cybulskim, weteranem francuskiej Legii Cudzoziemskiej, a także autorem książek „Spowiedź Legionisty" oraz „Dwie twarze, dwa światy".
O „Selekcji”, szkoleniu jednostek specjalnych i wojnie w Ukrainie rozmawiamy z mjr. (rez.) Arkadiuszem Kupsem – byłym żołnierzem jednostek specjalnych i rozpoznawczych Wojska Polskiego.
O „Selekcji”, szkoleniu jednostek specjalnych i wojnie w Ukrainie rozmawiamy z mjr. (rez.) Arkadiuszem Kupsem – byłym żołnierzem jednostek specjalnych i rozpoznawczych Wojska Polskiego.
Podczas tegorocznej edycji Festynu Komandosa w Dziwnowie miało miejsce zakończenie 2. „Memoriału Mirona”. O inicjatywie, w którą angażuje się coraz większe grono przedstawicieli wojsk specjalnych, rozmawiamy...
Podczas tegorocznej edycji Festynu Komandosa w Dziwnowie miało miejsce zakończenie 2. „Memoriału Mirona”. O inicjatywie, w którą angażuje się coraz większe grono przedstawicieli wojsk specjalnych, rozmawiamy z pomysłodawcą wydarzenia – Mixu, byłym operatorem JWK i byłym instruktorem CSzWS.
Rozmowa z „Sową” – 10 lat służby w Policji, obecnie w SPKP. Wyszkolonym przez NAEMT w zakresie TCCC, przeszkolonym w zakresie CBRN-E. Czynnym ratownikiem medycznym.
Rozmowa z „Sową” – 10 lat służby w Policji, obecnie w SPKP. Wyszkolonym przez NAEMT w zakresie TCCC, przeszkolonym w zakresie CBRN-E. Czynnym ratownikiem medycznym.
W wywiadzie, który ukazał się na portalu special-ops.pl w 2018 roku, na zakończenie rozmowy zapytaliśmy, jak wygląda życie po Legii Cudzoziemskiej? Odpowiedział Pan, że „jest ciężko, bo brakuje adrenaliny i jednocześnie porządku codziennego dnia”. Czy i co się zmieniło u Pana od tego czasu?
Tak zmieniło się wiele. Odkryłem to, jak pełne stresu i napięcia jest życie w cywilu. Jak najlepiej zaplanowany i dopięty na ostatni guzik plan w jednej chwili może zamienić się w chaos. Jak często spotykamy się z darmową agresją, zazdrością i nienawiścią. Zacząłem długą pracę nad sobą. Nabrałem też dystansu do siebie i otaczającego mnie świata. Zdarza się jeszcze, że odzywa się we mnie dawna, niespokojna dusza, ale dzięki mojej cudownej żonie i wspaniałej córeczce szybko odnajduję kontrolę nad sobą.
Jaka jest współczesna Legia Cudzoziemska? Czy ma Pan jeszcze kontakt z formacją i kolegami, z którymi kiedyś służył?
Legia Cudzoziemska, którą znałem, niestety już nie istnieje. Nie mogę tutaj twierdzić, czy jest lepsza, czy gorsza. Po prostu jest inna. Kontakt utrzymuję z wieloma kolegami, służącymi wcześniej wraz ze mną. Często ze sobą rozmawiamy, no i… wspominamy dawne czasy i ludzi.
Trwa wojna w Ukrainie, która od paru tygodni bohatersko broni się przed agresorem, jakim stał się dla nich jeden z sąsiadów - Rosja. W walki, po stronie ukraińskiej, zaangażowani są m.in. żołnierze-ochotnicy z różnych krajów tworzący Legion Międzynarodowy. Czy to taka ukraińska Legia Cudzoziemska? Czy da się wskazać podobieństwa i różnice między nimi?
Tak zwanego Legionu Międzynarodowego nie można porównywać do Legii Cudzoziemskiej. Podobieństw też raczej nie ma. Przede wszystkim przed wstąpieniem do Legii Cudzoziemskiej ochotnicy przechodzą testy psychiczne i fizyczne. Jak wiemy, w Legionie Międzynarodowym takich testów nie ma. To powoduje, że są tam przyjmowani wszelkiego typu osobnicy, wśród których często można spotkać sadystów, psychopatów bądź ludzi, którzy przez brak jakiegokolwiek doświadczenia wojskowego, nawet po parodniowym przygotowaniu, są większym niebezpieczeństwem dla kolegów niż dla przeciwnika.
Czy tego typu formacje jak Legia Cudzoziemska czy Legion Międzynarodowy są potrzebne we współczesnym świecie? Co stanowi o ich głównej wartości?
Co do przydatności takich formacji jak Legion Międzynarodowy, ja w ich przypadku przyszłości raczej nie widzę. Składa się na to brak dyscypliny, wyćwiczonego działania w grupach, a także różnorodność charakterów, brak wypracowanego szacunku do hierarchii. To są jedne z wielu powodów, dla których według mnie ten pomysł nie ma przyszłości. Zaraz jednak ktoś powie, że tam jest wielu byłych wojskowych. Tak, tylko nie zapominajmy, że na przykład w Legii Cudzoziemskiej podobni ludzie poddawani są długim, ciężkim ćwiczeniom, gdzie cierpiąc zdają sobie sprawę, że ich przeszłość nie istnieje. Zaczynają od zera.
Czy można wskazać jeszcze inne podobne formacje, które istnieją i działają w podobny sposób?
Formacje, które można porównać z Legią Cudzoziemską, to Legia Hiszpańska, do której jeszcze pół wieku temu przyjmowano obcokrajowców. Teraz jednak przyjmuje się ochotników biegle władających językiem hiszpańskim. Druga formacja to słynni amerykańscy marines. Tam też większość ochotników stanowią hiszpanofoni. O innych tego typu formacjach funkcjonujących oficjalnie nie słyszałem.
Pana pierwsza książka „Spowiedź Legionisty” cieszyła się dużym uznaniem i przychylnością wśród czytelników. Jakiś czas temu wydał Pan drugą książkę pt. „Dwie twarze. Dwa światy”. Ku zaskoczeniu wielu, to powieść, a nie literatura faktu oparta na Pana doświadczeniach, jak to miało miejsce poprzednim razem. Co skłoniło Pana do jej napisania? Dlaczego warto ją przeczytać?
Decydując się na napisanie drugiej książki pod tytułem „Dwie twarze. Dwa światy” przede wszystkim chciałem się sprawdzić w tworzeniu powieści. Pomysł pojawił się po spotkaniu z dawno niewidzianym kolegą, który był postacią dosyć dobrze znaną w tamtych czasach. Przedyskutowaliśmy tak chyba z pół dnia, wspominając wielu wspólnych kolegów i ich tragiczne historie. Wracając do domu, poczułem potrzebę napisania powieści o tragicznej młodości młodych ludzi, dorastających na przełomie dwóch epok. Kończącego się socjalizmu i nowego, dzikiego kapitalizmu. Nie chciałem jednak, aby powieść ta stała się następnym, banalnym opisem życiorysu gangstera. Stworzyłem więc dwie przeciwstawne postacie, ze zlepkiem charakterów, cech i przeżyć wielu moich znajomych. Dlatego też czytelnicy zawsze będą odnosić wrażenie, że być może znali bohaterów mojej powieści. Uważam że warto ją przeczytać przede wszystkim, aby zrozumieć, jak trudno było w tamtych latach zachować mentalne dziewictwo. Zrozumieć, co czuł człowiek, idąc w zimowy wieczór do drewnianego wychodka znajdującego się na dworze. Patrząc jednocześnie w rozświetlone okna budynków, w których mieszkali szczęśliwi, posiadający własne kibelki ludzie.
O czym jest książka? Czy stworzone postacie, wydarzenia i historie są fikcją literacką, czy wzorowane są na sytuacjach oraz osobach związanych z Pana życiem?
Książka jest opisem przyjaźni dwóch młodych chłopców, którzy z czasem stają przed wyborem zła bądź dobra. Przyjaźń, miłość, zdrada i wierność zasadom. W imię tych reguł, będą musieli stoczyć ze sobą bratobójczą walkę na śmierć i życie. Jest to jednak czysta fikcja, której akcja nie jest oparta na żadnych autentycznych przeżyciach, żadnego z autentycznych modeli dla bohaterów mojej książki.
Porównując pracę nad obiema książkami, czy łatwiej wymyśla się historię, czy spisuje wspomnienia?
Dzisiaj, porównując trudności i różnice w tworzeniu pierwszej, jak i drugiej książki, uważam że pisanie wspomnień jest trudniejsze od pisania powieści. Przede wszystkim przy pisaniu wspomnień jestem ograniczony tym, co się działo, nie mogąc rozwinąć akcji, mieszając prawdę z fikcją. Podczas tworzenia fikcji mam wolność wyboru akcji, miejsca. Jestem niejako panem rytmu akcji, jak i jej zakończenia. Co ciekawe, przy tworzeniu drugiej książki zrezygnowałem z tytułów rozdziałów, zastępując je numerami. To pozwoliło mi być jeszcze mniej ograniczonym granicą wyrażaną przez tytuł rozdziału.
Czy jakieś umiejętności wyniesione ze służby w Legii Cudzoziemskiej przydają się Panu w pracy twórczej? Czy wykorzystuje je Pan obecnie w życiu codziennym?
Często sięgam do wspomnień, jak i doświadczeń z czasów służby w Legii Cudzoziemskiej, aby w sposób fachowy opisywać używanie broni, jak i reakcje poszczególnych bohaterów. Często też sięgam pamięcią wstecz, aby wykorzystać w opisach przyrodę opisanych w książkach miejsc.
Na zakończenie proszę powiedzieć, czy pracuje Pan nad jakąś kolejną publikacją lub nad innymi projektami? Co siedzi w głowie Sebastiana Cybulskiego?
Co do mojej twórczości, to jestem teraz w trakcie pisania nowej powieści, pod tytułem „Nadchodzi zmierzch”, która zabiera nas w świat intryg, korupcji i walki na cichym froncie z przedstawicielami Państwa Islamskiego, chcącymi zniszczyć Europę, używając do tego celu, broni biologicznej w postaci wirusów. Na drodze przypadkiem stanie im Piotr, bohater wcześniejszej książki, którego wesprze naukowiec i bogaty biznesmen, który stracił w zamachu żonę i córkę... Będzie dość szybko i wybuchowo. Już niedługo zaproszę do jej lektury.
Książka wspomnieniowa, przedstawiająca służbę Polaka w Legii Cudzoziemskiej. Codzienny trud służby na całym świecie w rożnych szerokościach geograficznych. Przyjaźnie i problemy pokazane z perspektywy...
Książka wspomnieniowa, przedstawiająca służbę Polaka w Legii Cudzoziemskiej. Codzienny trud służby na całym świecie w rożnych szerokościach geograficznych. Przyjaźnie i problemy pokazane z perspektywy rekruta jak również doświadczonego legionisty. Książka wzbogacona o zdjęcia z archiwum autora.
10 kwietnia 2010 roku w katastrofie lotniczej nieopodal Smoleńska w Rosji wraz z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej - Zwierzchnikiem Sił Zbrojnych, Szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, dowódcami...
10 kwietnia 2010 roku w katastrofie lotniczej nieopodal Smoleńska w Rosji wraz z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej - Zwierzchnikiem Sił Zbrojnych, Szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, dowódcami Rodzajów Wojsk oraz innymi najważniejszymi osobami w państwie, zginął Dowódca Wojsk Specjalnych - gen. dyw. Włodzimierz Potasiński. Generał urodził się 31 lipca 1956 roku w Czeladzi. Był absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych (1980 r.) i Akademii Sztabu Generalnego WP (1988...
*Adrenergiczny – fizjol. przekazywanie impulsu nerwowego między neuronami za pośrednictwem wydzielanej w synapsach adrenaliny lub noradrenaliny (za Słownikiem Języka Polskiego, PWN). O blaskach i cieniach...
*Adrenergiczny – fizjol. przekazywanie impulsu nerwowego między neuronami za pośrednictwem wydzielanej w synapsach adrenaliny lub noradrenaliny (za Słownikiem Języka Polskiego, PWN). O blaskach i cieniach pracy ratownika taktycznego i życiu na misji z Tomaszem Sanakiem rozmawia Jakub Brymerski.
Prezentując jeden z bardziej obiecujących projektów z dziedziny polskiej obronności, chcieliśmy dać czytelnikom magazynu „SPECIAL OPS” okazję spojrzenia na niego oczami jednego z konstruktorów.
Prezentując jeden z bardziej obiecujących projektów z dziedziny polskiej obronności, chcieliśmy dać czytelnikom magazynu „SPECIAL OPS” okazję spojrzenia na niego oczami jednego z konstruktorów.
Służbę w JW GROM rozpoczął w 1991 r. Zajmował szereg stanowisk w rozpoznaniu, wydziale operacyjnym i zespole bojowym, m.in.: dowódcy sekcji, dowódcy grupy oraz zastępcy dowódcy Jednostki, uczestnicząc...
Służbę w JW GROM rozpoczął w 1991 r. Zajmował szereg stanowisk w rozpoznaniu, wydziale operacyjnym i zespole bojowym, m.in.: dowódcy sekcji, dowódcy grupy oraz zastępcy dowódcy Jednostki, uczestnicząc m.in. w tworzeniu grupy łodzi bojowych, w zespole wodnym oraz organizując grupę naprowadzania lotniczego wsparcia ogniowego (JTAC).
W związku z rocznicą zamachów 11 września, przedstawiamy wywiad z dr hab. Ryszardem Machnikowskim, socjologiem i specjalistą w zakresie terroryzmu fundamentalistów islamskich.
W związku z rocznicą zamachów 11 września, przedstawiamy wywiad z dr hab. Ryszardem Machnikowskim, socjologiem i specjalistą w zakresie terroryzmu fundamentalistów islamskich.
Publikujemy wywiad z Marcinem Kosskiem, psychologiem i instruktorem zagranicznych jednostek specjalnych, poświęcony psychologicznym i informacyjnym aspektom zwalczania terroryzmu.
Publikujemy wywiad z Marcinem Kosskiem, psychologiem i instruktorem zagranicznych jednostek specjalnych, poświęcony psychologicznym i informacyjnym aspektom zwalczania terroryzmu.
ps. Diabeł, ur. 12 lutego 1951 roku w Kowarach, zmarł w nocy z 10 na 11 lutego 2007 r. w Warszawie w wieku 56 lat. Prekursor karate w Polsce. W 1972 r. jako pierwszy człowiek w Polsce (wraz z Markiem Stefaniakiem)...
ps. Diabeł, ur. 12 lutego 1951 roku w Kowarach, zmarł w nocy z 10 na 11 lutego 2007 r. w Warszawie w wieku 56 lat. Prekursor karate w Polsce. W 1972 r. jako pierwszy człowiek w Polsce (wraz z Markiem Stefaniakiem) uzyskał w karate mistrzowski stopień 1 dan. Do końca swojego życia udało mu się osiągnąć stopień mistrzowski 5 dan. Był wychowawcą kilku tysięcy karateków w Polsce, organizatorem wielu sekcji karate w Warszawie, trener kadry narodowej seniorów shotokan/WUKO.
27 lipca br., już kilka miesięcy po wydaniu w USA bestsellerowej książki Chrisa Kyle’a „American Sniper: The Autobiography Of The Most Lethal Sniper In U.S. Military History”, ukazał się w Polsce jej przekład,...
27 lipca br., już kilka miesięcy po wydaniu w USA bestsellerowej książki Chrisa Kyle’a „American Sniper: The Autobiography Of The Most Lethal Sniper In U.S. Military History”, ukazał się w Polsce jej przekład, pod tytułem „Cel snajpera”. Chris Kyle, były komandos plutonu Charlie SEAL Team 3, US Naval Special Warfare, znajduje się obecnie na pierwszym miejscu rekordów amerykańskich snajperów, z wynikiem 160 oficjalnie potwierdzonych trafień, a w rzeczywistości 255.
Na taką książkę od dawna czekali wszyscy interesujący się współczesnymi formacjami specjalnymi, a zwłaszcza polską JW GROM. Po kilku wartościowych, ale pisanych z innej perspektywy (dowódcy, dziennikarza)...
Na taką książkę od dawna czekali wszyscy interesujący się współczesnymi formacjami specjalnymi, a zwłaszcza polską JW GROM. Po kilku wartościowych, ale pisanych z innej perspektywy (dowódcy, dziennikarza) pozycjach na jej temat, wreszcie ukazały się wspomnienia operatora naszej czołowej jednostki specjalnej, uczestnika operacji w Iraku i Afganistanie - Andrzeja K. „Kisiela”. Jak sam pisze, powodem napisania książki „Trzynaście moich lat w JW GROM” była: „chęć pokazania tego, co robimy nie z punktu...
Sformowana w 2008 roku Jednostka Wojskowa numer 4724, znana obecnie jako Jednostka Wojskowa „Nil”, a wcześniej jako Jednostka Wsparcia Dowodzenia i Zabezpieczenia Wojsk Specjalnych, jest jedną z najmłodszych...
Sformowana w 2008 roku Jednostka Wojskowa numer 4724, znana obecnie jako Jednostka Wojskowa „Nil”, a wcześniej jako Jednostka Wsparcia Dowodzenia i Zabezpieczenia Wojsk Specjalnych, jest jedną z najmłodszych jednostek DWS w Polsce i wykonuje zadania o szczególnym i odmiennym od pozostałych pododdziałów charakterze. Na krótko przed zdaniem obowiązków Dowódcy JW „Nil”, pułkownik Mariusz Skulimowski opisuje SPECIAL OPS zadania i specyfikę jednostki, którą dowodził w latach 2009–2013.
W drugiej edycji ekstremalnego marszu „Śladami generała Nila - od zmierzchu do świtu” wystartowało ponad stu zawodników i zawodniczek. Impreza odbyła się w nocy z 5 na 6 września w Beskidach. Zorganizowali...
W drugiej edycji ekstremalnego marszu „Śladami generała Nila - od zmierzchu do świtu” wystartowało ponad stu zawodników i zawodniczek. Impreza odbyła się w nocy z 5 na 6 września w Beskidach. Zorganizowali ją komandosi z Jednostki Wojskowej NIL dla uczczenia pamięci swojego patrona, twórcy i pierwszego dowódcy Kedywu Komendy Głównej Armii Krajowej.
Firma Tactical Medical Solutions to jeden z liderów na rynku sprzętu przeznaczonego dla Ratownictwa Taktycznego. Założyciel firmy Ross Johnson to m.in. twórca OLAESA, najnowocześniejszego i wszechstronnego...
Firma Tactical Medical Solutions to jeden z liderów na rynku sprzętu przeznaczonego dla Ratownictwa Taktycznego. Założyciel firmy Ross Johnson to m.in. twórca OLAESA, najnowocześniejszego i wszechstronnego opatrunku indywidualnego przeznaczonego dla służb ratowniczych, w szczególności dla służb mundurowych. Opatrunek daje bardzo duże możliwości w zakresie opatrywania ran postrzałowych zgodnie z wytycznymi TC3. Wśród produktów TacMed odnajdziemy także opaskę uciskową (stazę) SOF®TT-W, jedną z dwóch...
Bartek Bera - fotograf, tegoroczny zdobywca Buzdygana Internautów. Fotografuje głównie śmigłowce i samoloty, a ponadto siły specjalne. Prywatnie jest miłośnikiem broni automatycznej oraz lotnictwa. Wywiadu...
Bartek Bera - fotograf, tegoroczny zdobywca Buzdygana Internautów. Fotografuje głównie śmigłowce i samoloty, a ponadto siły specjalne. Prywatnie jest miłośnikiem broni automatycznej oraz lotnictwa. Wywiadu udzielił czytelnikowi Specjal Ops - Błażejowi Bierczyńskiemu.
W tym roku znany na krajowym rynku dystrybutor i dostawca wyposażenia wojskowego, GRIFFIN GROUP DEFENCE, prezentuje kilka technologicznych nowości w dziale wyposażenia indywidualnego żołnierza w zakresie...
W tym roku znany na krajowym rynku dystrybutor i dostawca wyposażenia wojskowego, GRIFFIN GROUP DEFENCE, prezentuje kilka technologicznych nowości w dziale wyposażenia indywidualnego żołnierza w zakresie NVD (Night Vision Device). Trwający konflikt w Ukrainie, a szczególnie spektakularne sukcesy ukraińskich sił specjalnych, potwierdziły wpływ tego rodzaju wyposażenia indywidualnego na uzyskiwanie przewagi nad przeciwnikiem i w konsekwencji skuteczność w zakresie wykonywanych zadań w porze nocnej.
Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym, odpowiednia optyka wspiera...
Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym, odpowiednia optyka wspiera jego celność. Rynek optyczny stale się rozwija, wprowadzając coraz to nowsze technologie w przyrządach optycznych. Znajdziemy tu między innymi urządzenia celownicze, jak na przykład kolimatory czy urządzenia do obserwacji takie jak lunety i lornetki.
Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side...
Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side Zip to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w wilgotnym i nieprzyjemnym dla operatora otoczeniu. Wykonanie krótkotrwałego zadania w trudnych warunkach spycha na tor boczny konsekwencje chwilowej ekspozycji organizmu i wyposażenia na wilgoć i mróz. Przetestowałem, na ile Bates GX X2 Tall Side Zip sprawdzą...
Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie...
Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie lub trójnogu, które nierzadko są dość ciężkie i nieporęczne. Doskonałymi rozwiązaniami, zarówno z perspektywy zespołu bojowego, jak i pojedynczego operatora, żołnierza czy funkcjonariusza są nowoczesne, innowacyjne systemy rozwijanych masztów i trójnogów firmy ROLATUBE. Umożliwiają one zabezpieczenie...
Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie...
Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie niedostępny we współczesnej odzieży. Dlatego Rhodesian Camo od Helikon-Tex to prawdziwa gratka dla miłośników kamuflaży i odzieży militarnej.
Buty damskie BATES Tactical Sport 2 Tall Side Zip DryGuard E03582 to nowy, ulepszony model serii Tactical Sport. Wysokie, taktyczne, profesjonalne obuwie, jak zapewnia producent, wyprodukowane zostało...
Buty damskie BATES Tactical Sport 2 Tall Side Zip DryGuard E03582 to nowy, ulepszony model serii Tactical Sport. Wysokie, taktyczne, profesjonalne obuwie, jak zapewnia producent, wyprodukowane zostało przy użyciu najnowszych i sprawdzonych w praktyce technologii.
Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się...
Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się po zmroku lub w warunkach słabego oświetlenia. Latarka taktyczna do broni jest wytrzymałym, niezawodnym i ergonomicznym urządzeniem. Jedną z najlepszych firm na rynku latarek do broni jest marka Olight.
W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując...
W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując do tego rozwiązania dostosowane do zasięgu zaistniałej sytuacji.
DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...
DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.