Rok 1997 Czad. Sześciodniowy patrol z N’Jameny stolicy Czadu w kierunku ważnej Oazy o nazwie Faya L’Argent. arch. Sebastiana Cybulskiego
Wywiad z Sebastianem Cybulskim, weteranem francuskiej Legii Cudzoziemskiej, a także autorem książek „Spowiedź Legionisty" oraz „Dwie twarze, dwa światy".
W czerwcu 2023 r. w Słupsku odbędzie się I Kongres Nauk o Bezpieczeństwie. Będzie to przedsięwzięcie skupiające kadrę wywodzącą się z różnych środowisk naukowych mogące wpłynąć na rozszerzenie wiedzy o...
W czerwcu 2023 r. w Słupsku odbędzie się I Kongres Nauk o Bezpieczeństwie. Będzie to przedsięwzięcie skupiające kadrę wywodzącą się z różnych środowisk naukowych mogące wpłynąć na rozszerzenie wiedzy o bezpieczeństwie i jego istocie oraz modernizację programów kształcenia w poszczególnych uczelniach. O kierunku rozwoju nauk o bezpieczeństwie rozmawiamy z prof. dr. hab. Bogdanem M. Szulcem – przewodniczącym Rady Programowej Kongresu.
Płk mgr inż. Wojciech Smołuch jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej we Wrocławiu oraz Akademii Obrony Narodowej. W Wojsku Polskim służy od 1991 roku. Służbę zawodową pełnił m.in. w 25. Brygadzie...
Płk mgr inż. Wojciech Smołuch jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej we Wrocławiu oraz Akademii Obrony Narodowej. W Wojsku Polskim służy od 1991 roku. Służbę zawodową pełnił m.in. w 25. Brygadzie Kawalerii Powietrznej, Szefostwie Wojsk Aeromobilnych, Szefostwie Wojsk Zmechanizowanych i Pancernych Dowództwa Wojsk Lądowych. Od 2006 roku w strukturach Wojsk Specjalnych, gdzie w Dowództwie Komponentu Wojsk Specjalnych zajmował się szkoleniem jednostek.
Rozmowa z nadkom. Krzysztofem Funkiendorfem, dowódcą misji humanitarnej polskiej Policji realizowanej w Ukrainie – dowódcą Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Warszawie.
Rozmowa z nadkom. Krzysztofem Funkiendorfem, dowódcą misji humanitarnej polskiej Policji realizowanej w Ukrainie – dowódcą Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Warszawie.
W wywiadzie, który ukazał się na portalu special-ops.pl w 2018 roku, na zakończenie rozmowy zapytaliśmy, jak wygląda życie po Legii Cudzoziemskiej? Odpowiedział Pan, że „jest ciężko, bo brakuje adrenaliny i jednocześnie porządku codziennego dnia”. Czy i co się zmieniło u Pana od tego czasu?
Tak zmieniło się wiele. Odkryłem to, jak pełne stresu i napięcia jest życie w cywilu. Jak najlepiej zaplanowany i dopięty na ostatni guzik plan w jednej chwili może zamienić się w chaos. Jak często spotykamy się z darmową agresją, zazdrością i nienawiścią. Zacząłem długą pracę nad sobą. Nabrałem też dystansu do siebie i otaczającego mnie świata. Zdarza się jeszcze, że odzywa się we mnie dawna, niespokojna dusza, ale dzięki mojej cudownej żonie i wspaniałej córeczce szybko odnajduję kontrolę nad sobą.
Jaka jest współczesna Legia Cudzoziemska? Czy ma Pan jeszcze kontakt z formacją i kolegami, z którymi kiedyś służył?
Legia Cudzoziemska, którą znałem, niestety już nie istnieje. Nie mogę tutaj twierdzić, czy jest lepsza, czy gorsza. Po prostu jest inna. Kontakt utrzymuję z wieloma kolegami, służącymi wcześniej wraz ze mną. Często ze sobą rozmawiamy, no i… wspominamy dawne czasy i ludzi.
Trwa wojna w Ukrainie, która od paru tygodni bohatersko broni się przed agresorem, jakim stał się dla nich jeden z sąsiadów - Rosja. W walki, po stronie ukraińskiej, zaangażowani są m.in. żołnierze-ochotnicy z różnych krajów tworzący Legion Międzynarodowy. Czy to taka ukraińska Legia Cudzoziemska? Czy da się wskazać podobieństwa i różnice między nimi?
Tak zwanego Legionu Międzynarodowego nie można porównywać do Legii Cudzoziemskiej. Podobieństw też raczej nie ma. Przede wszystkim przed wstąpieniem do Legii Cudzoziemskiej ochotnicy przechodzą testy psychiczne i fizyczne. Jak wiemy, w Legionie Międzynarodowym takich testów nie ma. To powoduje, że są tam przyjmowani wszelkiego typu osobnicy, wśród których często można spotkać sadystów, psychopatów bądź ludzi, którzy przez brak jakiegokolwiek doświadczenia wojskowego, nawet po parodniowym przygotowaniu, są większym niebezpieczeństwem dla kolegów niż dla przeciwnika.
Czy tego typu formacje jak Legia Cudzoziemska czy Legion Międzynarodowy są potrzebne we współczesnym świecie? Co stanowi o ich głównej wartości?
Co do przydatności takich formacji jak Legion Międzynarodowy, ja w ich przypadku przyszłości raczej nie widzę. Składa się na to brak dyscypliny, wyćwiczonego działania w grupach, a także różnorodność charakterów, brak wypracowanego szacunku do hierarchii. To są jedne z wielu powodów, dla których według mnie ten pomysł nie ma przyszłości. Zaraz jednak ktoś powie, że tam jest wielu byłych wojskowych. Tak, tylko nie zapominajmy, że na przykład w Legii Cudzoziemskiej podobni ludzie poddawani są długim, ciężkim ćwiczeniom, gdzie cierpiąc zdają sobie sprawę, że ich przeszłość nie istnieje. Zaczynają od zera.
Czy można wskazać jeszcze inne podobne formacje, które istnieją i działają w podobny sposób?
Formacje, które można porównać z Legią Cudzoziemską, to Legia Hiszpańska, do której jeszcze pół wieku temu przyjmowano obcokrajowców. Teraz jednak przyjmuje się ochotników biegle władających językiem hiszpańskim. Druga formacja to słynni amerykańscy marines. Tam też większość ochotników stanowią hiszpanofoni. O innych tego typu formacjach funkcjonujących oficjalnie nie słyszałem.
Pana pierwsza książka „Spowiedź Legionisty” cieszyła się dużym uznaniem i przychylnością wśród czytelników. Jakiś czas temu wydał Pan drugą książkę pt. „Dwie twarze. Dwa światy”. Ku zaskoczeniu wielu, to powieść, a nie literatura faktu oparta na Pana doświadczeniach, jak to miało miejsce poprzednim razem. Co skłoniło Pana do jej napisania? Dlaczego warto ją przeczytać?
Decydując się na napisanie drugiej książki pod tytułem „Dwie twarze. Dwa światy” przede wszystkim chciałem się sprawdzić w tworzeniu powieści. Pomysł pojawił się po spotkaniu z dawno niewidzianym kolegą, który był postacią dosyć dobrze znaną w tamtych czasach. Przedyskutowaliśmy tak chyba z pół dnia, wspominając wielu wspólnych kolegów i ich tragiczne historie. Wracając do domu, poczułem potrzebę napisania powieści o tragicznej młodości młodych ludzi, dorastających na przełomie dwóch epok. Kończącego się socjalizmu i nowego, dzikiego kapitalizmu. Nie chciałem jednak, aby powieść ta stała się następnym, banalnym opisem życiorysu gangstera. Stworzyłem więc dwie przeciwstawne postacie, ze zlepkiem charakterów, cech i przeżyć wielu moich znajomych. Dlatego też czytelnicy zawsze będą odnosić wrażenie, że być może znali bohaterów mojej powieści. Uważam że warto ją przeczytać przede wszystkim, aby zrozumieć, jak trudno było w tamtych latach zachować mentalne dziewictwo. Zrozumieć, co czuł człowiek, idąc w zimowy wieczór do drewnianego wychodka znajdującego się na dworze. Patrząc jednocześnie w rozświetlone okna budynków, w których mieszkali szczęśliwi, posiadający własne kibelki ludzie.
O czym jest książka? Czy stworzone postacie, wydarzenia i historie są fikcją literacką, czy wzorowane są na sytuacjach oraz osobach związanych z Pana życiem?
Książka jest opisem przyjaźni dwóch młodych chłopców, którzy z czasem stają przed wyborem zła bądź dobra. Przyjaźń, miłość, zdrada i wierność zasadom. W imię tych reguł, będą musieli stoczyć ze sobą bratobójczą walkę na śmierć i życie. Jest to jednak czysta fikcja, której akcja nie jest oparta na żadnych autentycznych przeżyciach, żadnego z autentycznych modeli dla bohaterów mojej książki.
Porównując pracę nad obiema książkami, czy łatwiej wymyśla się historię, czy spisuje wspomnienia?
Dzisiaj, porównując trudności i różnice w tworzeniu pierwszej, jak i drugiej książki, uważam że pisanie wspomnień jest trudniejsze od pisania powieści. Przede wszystkim przy pisaniu wspomnień jestem ograniczony tym, co się działo, nie mogąc rozwinąć akcji, mieszając prawdę z fikcją. Podczas tworzenia fikcji mam wolność wyboru akcji, miejsca. Jestem niejako panem rytmu akcji, jak i jej zakończenia. Co ciekawe, przy tworzeniu drugiej książki zrezygnowałem z tytułów rozdziałów, zastępując je numerami. To pozwoliło mi być jeszcze mniej ograniczonym granicą wyrażaną przez tytuł rozdziału.
Czy jakieś umiejętności wyniesione ze służby w Legii Cudzoziemskiej przydają się Panu w pracy twórczej? Czy wykorzystuje je Pan obecnie w życiu codziennym?
Często sięgam do wspomnień, jak i doświadczeń z czasów służby w Legii Cudzoziemskiej, aby w sposób fachowy opisywać używanie broni, jak i reakcje poszczególnych bohaterów. Często też sięgam pamięcią wstecz, aby wykorzystać w opisach przyrodę opisanych w książkach miejsc.
Na zakończenie proszę powiedzieć, czy pracuje Pan nad jakąś kolejną publikacją lub nad innymi projektami? Co siedzi w głowie Sebastiana Cybulskiego?
Co do mojej twórczości, to jestem teraz w trakcie pisania nowej powieści, pod tytułem „Nadchodzi zmierzch”, która zabiera nas w świat intryg, korupcji i walki na cichym froncie z przedstawicielami Państwa Islamskiego, chcącymi zniszczyć Europę, używając do tego celu, broni biologicznej w postaci wirusów. Na drodze przypadkiem stanie im Piotr, bohater wcześniejszej książki, którego wesprze naukowiec i bogaty biznesmen, który stracił w zamachu żonę i córkę... Będzie dość szybko i wybuchowo. Już niedługo zaproszę do jej lektury.
Pierwsze zdanie, jakie chciałbym przekazać Czytelnikom magazynu i portalu "SPECIAL OPS" brzmi: "Jest mi niezmiernie przykro, że po ukazaniu się mojej książki, rozpocząłem pisanie bloga, ale - jak to często...
Pierwsze zdanie, jakie chciałbym przekazać Czytelnikom magazynu i portalu "SPECIAL OPS" brzmi: "Jest mi niezmiernie przykro, że po ukazaniu się mojej książki, rozpocząłem pisanie bloga, ale - jak to często w życiu bywa, dogoniły mnie codzienność i banalność". Wraz z tymi uczuciami, musiałem się skupić na innych aspektach życia codziennego. Nie chcę jednak nad tym rozwodzić, gdyż każdy z nas ma swoje problemy, z którymi musi sobie od rana do wieczora radzić. Przyznam się, że nawet nie wiedziałem,...
Dzisiaj chciałbym poruszyć temat bulwersujący wielu legionistów, który nie jest może częścią chwały wspanialej Legii Cudzoziemskiej, ukazuje jednak mroczna stronę, a mianowicie czas po służbie w Legii,...
Dzisiaj chciałbym poruszyć temat bulwersujący wielu legionistów, który nie jest może częścią chwały wspanialej Legii Cudzoziemskiej, ukazuje jednak mroczna stronę, a mianowicie czas po służbie w Legii, gdzie wielu mężczyzn z różnych powodów staje się żebrakami i alkoholikami.
Często zastanawiam się w życiu , czy uda mi się przystosować do zaistniałych warunków i nie mam tutaj na myśli miejsc komfortowych. Wręcz przeciwnie chodzi mi o miejsca często mroczne, pozbawione życia....
Często zastanawiam się w życiu , czy uda mi się przystosować do zaistniałych warunków i nie mam tutaj na myśli miejsc komfortowych. Wręcz przeciwnie chodzi mi o miejsca często mroczne, pozbawione życia. Takim miejscem okazały się dla mnie koszary 1-ego Puku Kawalerii Cudzoziemskiej, do którego zostałem przydzielony w 1997 roku.
Mamy dla Was ofertę specjalną na nasze publikacje. Tylko teraz możecie zakupić roczną prenumeratę SPECIAL OPS + książkę z serii "Szerokie Horyzonty" do wyboru w specjalnej cenie.
Mamy dla Was ofertę specjalną na nasze publikacje. Tylko teraz możecie zakupić roczną prenumeratę SPECIAL OPS + książkę z serii "Szerokie Horyzonty" do wyboru w specjalnej cenie.
Legia Cudzoziemska – elitarna, tajemnicza, owiana legendą formacja „otworzyła się” przed nami wraz z pierwszymi stronami książki Sebastiana Cybulskiego „Spowiedź Legionisty”. Stała się ona jeszcze bardziej...
Legia Cudzoziemska – elitarna, tajemnicza, owiana legendą formacja „otworzyła się” przed nami wraz z pierwszymi stronami książki Sebastiana Cybulskiego „Spowiedź Legionisty”. Stała się ona jeszcze bardziej fascynująca z kolejnymi wersami opisującymi rzeczywistość legionistów, której doświadczył wszystkimi zmysłami nasz rodak. Książka, wydana w ramach serii „Szerokie Horyzonty” Grupy MEDIUM, pojawiła się właśnie w formie audiobooka, co nadaje tej wyjątkowej „spowiedzi” jeszcze bardziej intymny i emocjonalny...
Zapraszamy do skorzystania z wyjątkowej promocji Księgarni Militarnej. Pakiet "Spowiedź Legionisty" i "Kompendum SPECIAL OPS 2014" to oszczędność 17,89 zł
Zapraszamy do skorzystania z wyjątkowej promocji Księgarni Militarnej. Pakiet "Spowiedź Legionisty" i "Kompendum SPECIAL OPS 2014" to oszczędność 17,89 zł
Książka wspomnieniowa, przedstawiająca służbę Polaka w Legii Cudzoziemskiej. Codzienny trud służby na całym świecie w rożnych szerokościach geograficznych. Przyjaźnie i problemy pokazane z perspektywy...
Książka wspomnieniowa, przedstawiająca służbę Polaka w Legii Cudzoziemskiej. Codzienny trud służby na całym świecie w rożnych szerokościach geograficznych. Przyjaźnie i problemy pokazane z perspektywy rekruta jak również doświadczonego legionisty. Książka wzbogacona o zdjęcia z archiwum autora.
10 kwietnia 2010 roku w katastrofie lotniczej nieopodal Smoleńska w Rosji wraz z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej - Zwierzchnikiem Sił Zbrojnych, Szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, dowódcami...
10 kwietnia 2010 roku w katastrofie lotniczej nieopodal Smoleńska w Rosji wraz z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej - Zwierzchnikiem Sił Zbrojnych, Szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, dowódcami Rodzajów Wojsk oraz innymi najważniejszymi osobami w państwie, zginął Dowódca Wojsk Specjalnych - gen. dyw. Włodzimierz Potasiński. Generał urodził się 31 lipca 1956 roku w Czeladzi. Był absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych (1980 r.) i Akademii Sztabu Generalnego WP (1988...
*Adrenergiczny – fizjol. przekazywanie impulsu nerwowego między neuronami za pośrednictwem wydzielanej w synapsach adrenaliny lub noradrenaliny (za Słownikiem Języka Polskiego, PWN). O blaskach i cieniach...
*Adrenergiczny – fizjol. przekazywanie impulsu nerwowego między neuronami za pośrednictwem wydzielanej w synapsach adrenaliny lub noradrenaliny (za Słownikiem Języka Polskiego, PWN). O blaskach i cieniach pracy ratownika taktycznego i życiu na misji z Tomaszem Sanakiem rozmawia Jakub Brymerski.
Prezentując jeden z bardziej obiecujących projektów z dziedziny polskiej obronności, chcieliśmy dać czytelnikom magazynu „SPECIAL OPS” okazję spojrzenia na niego oczami jednego z konstruktorów.
Prezentując jeden z bardziej obiecujących projektów z dziedziny polskiej obronności, chcieliśmy dać czytelnikom magazynu „SPECIAL OPS” okazję spojrzenia na niego oczami jednego z konstruktorów.
Służbę w JW GROM rozpoczął w 1991 r. Zajmował szereg stanowisk w rozpoznaniu, wydziale operacyjnym i zespole bojowym, m.in.: dowódcy sekcji, dowódcy grupy oraz zastępcy dowódcy Jednostki, uczestnicząc...
Służbę w JW GROM rozpoczął w 1991 r. Zajmował szereg stanowisk w rozpoznaniu, wydziale operacyjnym i zespole bojowym, m.in.: dowódcy sekcji, dowódcy grupy oraz zastępcy dowódcy Jednostki, uczestnicząc m.in. w tworzeniu grupy łodzi bojowych, w zespole wodnym oraz organizując grupę naprowadzania lotniczego wsparcia ogniowego (JTAC).
W związku z rocznicą zamachów 11 września, przedstawiamy wywiad z dr hab. Ryszardem Machnikowskim, socjologiem i specjalistą w zakresie terroryzmu fundamentalistów islamskich.
W związku z rocznicą zamachów 11 września, przedstawiamy wywiad z dr hab. Ryszardem Machnikowskim, socjologiem i specjalistą w zakresie terroryzmu fundamentalistów islamskich.
Publikujemy wywiad z Marcinem Kosskiem, psychologiem i instruktorem zagranicznych jednostek specjalnych, poświęcony psychologicznym i informacyjnym aspektom zwalczania terroryzmu.
Publikujemy wywiad z Marcinem Kosskiem, psychologiem i instruktorem zagranicznych jednostek specjalnych, poświęcony psychologicznym i informacyjnym aspektom zwalczania terroryzmu.
Najlepszy sprzęt to sprzęt wielofunkcyjny. Zabierając jedną rzecz, która przyda się w wielu sytuacjach i na wiele sposobów, zyskujesz większą wygodę, wolne miejsce w plecaku i zapas wagi na coś innego....
Najlepszy sprzęt to sprzęt wielofunkcyjny. Zabierając jedną rzecz, która przyda się w wielu sytuacjach i na wiele sposobów, zyskujesz większą wygodę, wolne miejsce w plecaku i zapas wagi na coś innego. Doskonałym przykładem takiej filozofii jest Swagman Roll od Helikon-Tex.
Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się...
Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się po zmroku lub w warunkach słabego oświetlenia. Latarka taktyczna do broni jest wytrzymałym, niezawodnym i ergonomicznym urządzeniem. Jedną z najlepszych firm na rynku latarek do broni jest marka Olight.
W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując...
W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując do tego rozwiązania dostosowane do zasięgu zaistniałej sytuacji.
DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...
DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.
Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...
Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.
Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...
Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.
„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....
„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.
Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli...
Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli łatwo zlokalizować cel nawet przy zupełnym braku światła zewnętrznego. W tym artykule skupimy się na urządzeniach z rodziny AGM Rattler, które oferują doskonały stosunek ceny do oferowanych możliwości.
W czasie pandemii koronawirusa Sars-CoV-2 jednym z głównych priorytetów jest ograniczenie liczby nowych zarażeń w przestrzeni publicznej. To niełatwe zadanie, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę wysoki...
W czasie pandemii koronawirusa Sars-CoV-2 jednym z głównych priorytetów jest ograniczenie liczby nowych zarażeń w przestrzeni publicznej. To niełatwe zadanie, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę wysoki stopień zaraźliwości patogenu. W tym trudnym dla wszystkich czasie z pomocą przychodzą bramki z czujnikiem podczerwieni takie jak certyfikowany model SE-1008 dostępny w sklepie Spy Shop. Z ich pomocą kontrola zdrowia staje się nie tylko skuteczna, ale i szybka.