Szkolenie prowadzone przez Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych w ramach Kursu JATA. Fot. CSzWS
Płk mgr inż. Wojciech Smołuch jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej we Wrocławiu oraz Akademii Obrony Narodowej. W Wojsku Polskim służy od 1991 roku. Służbę zawodową pełnił m.in. w 25. Brygadzie Kawalerii Powietrznej, Szefostwie Wojsk Aeromobilnych, Szefostwie Wojsk Zmechanizowanych i Pancernych Dowództwa Wojsk Lądowych. Od 2006 roku w strukturach Wojsk Specjalnych, gdzie w Dowództwie Komponentu Wojsk Specjalnych zajmował się szkoleniem jednostek.
W czerwcu 2023 r. w Słupsku odbędzie się I Kongres Nauk o Bezpieczeństwie. Będzie to przedsięwzięcie skupiające kadrę wywodzącą się z różnych środowisk naukowych mogące wpłynąć na rozszerzenie wiedzy o...
W czerwcu 2023 r. w Słupsku odbędzie się I Kongres Nauk o Bezpieczeństwie. Będzie to przedsięwzięcie skupiające kadrę wywodzącą się z różnych środowisk naukowych mogące wpłynąć na rozszerzenie wiedzy o bezpieczeństwie i jego istocie oraz modernizację programów kształcenia w poszczególnych uczelniach. O kierunku rozwoju nauk o bezpieczeństwie rozmawiamy z prof. dr. hab. Bogdanem M. Szulcem – przewodniczącym Rady Programowej Kongresu.
Rozmowa z nadkom. Krzysztofem Funkiendorfem, dowódcą misji humanitarnej polskiej Policji realizowanej w Ukrainie – dowódcą Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Warszawie.
Rozmowa z nadkom. Krzysztofem Funkiendorfem, dowódcą misji humanitarnej polskiej Policji realizowanej w Ukrainie – dowódcą Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Warszawie.
Wywiad z polskim ochotnikiem służącym w jednostce specjalnej Kraken, a także żołnierzem Legionu Internacjonalnego Ukrainy, który brał udział w krwawych walkach pod Ługańskiem.
Wywiad z polskim ochotnikiem służącym w jednostce specjalnej Kraken, a także żołnierzem Legionu Internacjonalnego Ukrainy, który brał udział w krwawych walkach pod Ługańskiem.
Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych to najmłodsza jednostka w Komponencie Wojsk Specjalnych, która powstała trzy lata temu. Jest Pan jednym z jej twórców. Jak wyglądał proces tworzenia Jednostki?
Nie powiedziałbym, że Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych powstało trzy lata temu, bo szkolenie trwało już wcześniej. Cały czas tworzymy Centrum, budujemy jego potencjał i zdolności. Trzy lata temu zawiązała się formalnie jednostka, bo jeżeli nie ma podwalin prawnych, to nie mogą odbywać się kursy. W wojsku program szkolenia musi być zatwierdzony przez wyższego przełożonego. Musi powstać struktura, aby mogli pracować w niej specjaliści.
Sam proces tworzenia jest żmudny i nie jest krótki. Zakres szkolenia uzgadniamy z jednostkami, które są żywo zainteresowane szkoleniem u nas niezależnie od tego, czy jest to Jednostka Wojskowa Formoza, Jednostka Wojskowa GROM, czy Jednostka Wojskowa Komandosów. Taki program zostaje wdrożony, zostaje uruchomione szkolenie i to się dzieje.
Centrum nadal się tworzy, bo nadal pozyskujemy specjalistów, często już poza wojskiem, żeby do nas przystąpili, dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniami. Dążymy do tego, aby zbudować potencjał, a w przypadku Centrum potencjałem są właśnie ludzie. Mamy stworzone zręby do tego, aby przekazywać wiedzę. To proces trudny i wieloletni, założony w planach. Ten proces na pewno będzie długotrwały.
Jaka jest obecnie rola Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych? Jakie zadania realizuje?
Cel Centrum i jego główne zadania nie uległy zmianie. Dalej jest przeznaczone do szkoleń doskonalących, szkoleń specjalistycznych, kwalifikacyjnych dla operatorów Wojsk Specjalnych. Jest to jedyny moduł taktyczno-szkoleniowy, który w tej specjalności 026 szkoli w Polsce. Chodzi o to, abyśmy mogli stworzyć moduły szkoleniowe i żeby one były jak najbardziej sprawne.
Dlatego potrzebujemy więcej swoich instruktorów, bo obecnie na niektóre szkolenia musimy wypożyczać takich z innych jednostek. Nabywanie ludzi to proces bardzo długi. Wojska Specjalne w Polsce i na całym świecie budują swój potencjał na wyszkolonym materiale ludzkim z innych Rodzajów Sił Zbrojnych. Na świecie jest to całkowicie normalne, u nas ciągle jest to szok dla innych, że muszą oddać nam swoich najlepszych ludzi.
Kim są instruktorzy CSzWS? Co decydowało o doborze takiej właśnie kadry?
Ludzie, którzy zasilają Centrum, szczególnie kadra dydaktyczno-szkoleniowa, to żołnierze i cywile, którzy wywodzą się z jednostek, mają doświadczenia szkoleniowe i bojowe. Wielu z nich brało udział w misjach poza granicami państwa. Takie doświadczenie niezwykle ukształtowało tych ludzi. Instruktorów dobieramy poprzez wewnętrzną selekcję. Zgłasza się do nas kandydat, który był żołnierzem lub operatorem i chce u nas być instruktorem.
Przychodzi do nas na okres próbny, później na umowę na rok. Pracowników wojska obowiązuje normalnie kodeks pracy cywilnej, bo pod takie regulacje podlegają. Jeżeli człowiek się sprawdza, przede wszystkim potrafi współpracować w grupie dydaktycznej, to zostaje na dłużej. Jeżeli ma takie cechy, że potrafi uczyć, ale nie potrafi współpracować z kolegą, to niestety żegnamy się, bo to przede wszystkim praca w zespole.
Jak przez kilka ostatnich lat zmieniało się CSzWS? Od czego zaczynaliście, a gdzie jesteście obecnie? Czy był to trudny proces?
Zaczęliśmy przede wszystkim w każdym obszarze uruchamiać działalność szkoleniową: w powietrzu, na wodzie i lądzie. Na początku byliśmy skoncentrowani na uruchomieniu, daniu pierwszej krwi i zbudowaniu potencjału do szkolenia oraz kontynuacji szkolenia kursu JATA (z cywila do Wojsk Specjalnych), który został stworzony przez Jednostkę Wojskową Komandosów. Wszyscy wiedzą, że historycznie początki kursu JATA sięgają czasów II wojny światowej. Chcieliśmy przejąć to płynnie, aby nie zamordować tego obszaru działalności, tylko kontynuować.
Do tego wybierani byli ludzie, o których wiedzieliśmy, że na 100% poradzą sobie z tym tematem. Ludzie, których na początku zatrudniliśmy, są dzisiaj taką stałą mocną podstawą, opoką naszego pomysłu. Uczyli oni od podstaw naszych adeptów, którzy pochodzili zupełnie z innego świata, z cywila.
To trudne z uwagi na to, że dzisiaj kultura fizyczna czy też chęć ciężkiej pracy nie są w modzie. Dziś funkcjonują kursy specjalistyczne już z regularną częstotliwością, prócz JATY to kursy nurkowe, spadochronowe czy podoficerskie – kwalifikacyjne. Rozpoczynamy już współorganizowanie z NSHQ kursów międzynarodowych. Jeden odbył się w mijającym roku – Junior Leader Course, a kolejne już dogrywamy na przyszły rok.
23 maja 2017 roku, z okazji 10. jubileuszu powstania Wojsk Specjalnych jako Rodzaju Sił Zbrojnych, w Dowództwie Komponentu Wojsk Specjalnych odbyła się konferencja naukowa pt: "Cyberspace - Opportunities,...
23 maja 2017 roku, z okazji 10. jubileuszu powstania Wojsk Specjalnych jako Rodzaju Sił Zbrojnych, w Dowództwie Komponentu Wojsk Specjalnych odbyła się konferencja naukowa pt: "Cyberspace - Opportunities, Threats and Challenges for Special Operations Forces" (Cyberprzestrzeń - szanse, zagrożenia i wyzwania dla sił specjalnych).
To oni "dowożą" naszych komandosów na miejsce realizacji zadania, oni dbają o ich bezpieczny odwrót do domu, nierzadko czuwając nad nimi niczym opiekuńcze anioły. W miniony wtorek, 28 lutego, piloci 7....
To oni "dowożą" naszych komandosów na miejsce realizacji zadania, oni dbają o ich bezpieczny odwrót do domu, nierzadko czuwając nad nimi niczym opiekuńcze anioły. W miniony wtorek, 28 lutego, piloci 7. Eskadry Działań Specjalnych byli gośćmi "Wieczoru z Weteranem" w Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa. Spotkanie poprowadziła Agata Ring.
29 listopada br. w Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa zostanie otwarta wystawa poświęcona polskim Wojskom Specjalnym. Ekspozycję pamiątek i zdjęć naszych specjalsów, ilustrujących historię...
29 listopada br. w Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa zostanie otwarta wystawa poświęcona polskim Wojskom Specjalnym. Ekspozycję pamiątek i zdjęć naszych specjalsów, ilustrujących historię ich działań, będzie można oglądać do końca lutego przyszłego roku.
Trwa nabór do Jednostki Wojskowej AGAT. Zainteresowani mogą składać ankietę z uwzględnieniem 15-dniowego okresu poprzedzającego wybrany termin kwalifikacji.
Trwa nabór do Jednostki Wojskowej AGAT. Zainteresowani mogą składać ankietę z uwzględnieniem 15-dniowego okresu poprzedzającego wybrany termin kwalifikacji.
Bohaterowie, elita, twardziele, autorytety w zakresie umiejętności, ale i reprezentowanych wartości, spadkobiercy szlachetnych tradycji, synowie, mężowie, ojcowie i bracia. Koledzy i towarzysze broni....
Bohaterowie, elita, twardziele, autorytety w zakresie umiejętności, ale i reprezentowanych wartości, spadkobiercy szlachetnych tradycji, synowie, mężowie, ojcowie i bracia. Koledzy i towarzysze broni. Zwykli-niezwykli ludzie. Te określenia to tylko część z „twarzy” żołnierzy Polskich Wojsk Specjalnych.
Przedstawienia bliżej owianych aurą tajemniczości (także ze względu na wojskowe operacyjne bezpieczeństwo) wojowników podjęła się Agata Ring z Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa, która...
Dla wszystkich czytelników strony SPECIAL OPS przygotowaliśmy specjalną tapetę z kalendarzem na pulpit na miesiąc kwiecień. Tym razem bohaterami są żołnierze Jednostki Wojskowej AGAT.
Dla wszystkich czytelników strony SPECIAL OPS przygotowaliśmy specjalną tapetę z kalendarzem na pulpit na miesiąc kwiecień. Tym razem bohaterami są żołnierze Jednostki Wojskowej AGAT.
W sobotę, 25 maja 2013 r., na Bulwarach Wiślanych w Krakowie odbyły się obchody Święta Wojsk Specjalnych. Pokazy mu towarzyszące miały niespotykany dotychczas rozmach – po raz pierwszy przed szeroką publicznością...
W sobotę, 25 maja 2013 r., na Bulwarach Wiślanych w Krakowie odbyły się obchody Święta Wojsk Specjalnych. Pokazy mu towarzyszące miały niespotykany dotychczas rozmach – po raz pierwszy przed szeroką publicznością komandosi zaprezentowali tak duży zakres swoich działań.
Sformowana w 2008 roku Jednostka Wojskowa numer 4724, znana obecnie jako Jednostka Wojskowa „Nil”, a wcześniej jako Jednostka Wsparcia Dowodzenia i Zabezpieczenia Wojsk Specjalnych, jest jedną z najmłodszych...
Sformowana w 2008 roku Jednostka Wojskowa numer 4724, znana obecnie jako Jednostka Wojskowa „Nil”, a wcześniej jako Jednostka Wsparcia Dowodzenia i Zabezpieczenia Wojsk Specjalnych, jest jedną z najmłodszych jednostek DWS w Polsce i wykonuje zadania o szczególnym i odmiennym od pozostałych pododdziałów charakterze. Na krótko przed zdaniem obowiązków Dowódcy JW „Nil”, pułkownik Mariusz Skulimowski opisuje SPECIAL OPS zadania i specyfikę jednostki, którą dowodził w latach 2009–2013.
10 kwietnia 2010 roku w katastrofie lotniczej nieopodal Smoleńska w Rosji wraz z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej - Zwierzchnikiem Sił Zbrojnych, Szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, dowódcami...
10 kwietnia 2010 roku w katastrofie lotniczej nieopodal Smoleńska w Rosji wraz z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej - Zwierzchnikiem Sił Zbrojnych, Szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, dowódcami Rodzajów Wojsk oraz innymi najważniejszymi osobami w państwie, zginął Dowódca Wojsk Specjalnych - gen. dyw. Włodzimierz Potasiński. Generał urodził się 31 lipca 1956 roku w Czeladzi. Był absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych (1980 r.) i Akademii Sztabu Generalnego WP (1988...
*Adrenergiczny – fizjol. przekazywanie impulsu nerwowego między neuronami za pośrednictwem wydzielanej w synapsach adrenaliny lub noradrenaliny (za Słownikiem Języka Polskiego, PWN). O blaskach i cieniach...
*Adrenergiczny – fizjol. przekazywanie impulsu nerwowego między neuronami za pośrednictwem wydzielanej w synapsach adrenaliny lub noradrenaliny (za Słownikiem Języka Polskiego, PWN). O blaskach i cieniach pracy ratownika taktycznego i życiu na misji z Tomaszem Sanakiem rozmawia Jakub Brymerski.
Prezentując jeden z bardziej obiecujących projektów z dziedziny polskiej obronności, chcieliśmy dać czytelnikom magazynu „SPECIAL OPS” okazję spojrzenia na niego oczami jednego z konstruktorów.
Prezentując jeden z bardziej obiecujących projektów z dziedziny polskiej obronności, chcieliśmy dać czytelnikom magazynu „SPECIAL OPS” okazję spojrzenia na niego oczami jednego z konstruktorów.
Służbę w JW GROM rozpoczął w 1991 r. Zajmował szereg stanowisk w rozpoznaniu, wydziale operacyjnym i zespole bojowym, m.in.: dowódcy sekcji, dowódcy grupy oraz zastępcy dowódcy Jednostki, uczestnicząc...
Służbę w JW GROM rozpoczął w 1991 r. Zajmował szereg stanowisk w rozpoznaniu, wydziale operacyjnym i zespole bojowym, m.in.: dowódcy sekcji, dowódcy grupy oraz zastępcy dowódcy Jednostki, uczestnicząc m.in. w tworzeniu grupy łodzi bojowych, w zespole wodnym oraz organizując grupę naprowadzania lotniczego wsparcia ogniowego (JTAC).
W związku z rocznicą zamachów 11 września, przedstawiamy wywiad z dr hab. Ryszardem Machnikowskim, socjologiem i specjalistą w zakresie terroryzmu fundamentalistów islamskich.
W związku z rocznicą zamachów 11 września, przedstawiamy wywiad z dr hab. Ryszardem Machnikowskim, socjologiem i specjalistą w zakresie terroryzmu fundamentalistów islamskich.
Publikujemy wywiad z Marcinem Kosskiem, psychologiem i instruktorem zagranicznych jednostek specjalnych, poświęcony psychologicznym i informacyjnym aspektom zwalczania terroryzmu.
Publikujemy wywiad z Marcinem Kosskiem, psychologiem i instruktorem zagranicznych jednostek specjalnych, poświęcony psychologicznym i informacyjnym aspektom zwalczania terroryzmu.
Najlepszy sprzęt to sprzęt wielofunkcyjny. Zabierając jedną rzecz, która przyda się w wielu sytuacjach i na wiele sposobów, zyskujesz większą wygodę, wolne miejsce w plecaku i zapas wagi na coś innego....
Najlepszy sprzęt to sprzęt wielofunkcyjny. Zabierając jedną rzecz, która przyda się w wielu sytuacjach i na wiele sposobów, zyskujesz większą wygodę, wolne miejsce w plecaku i zapas wagi na coś innego. Doskonałym przykładem takiej filozofii jest Swagman Roll od Helikon-Tex.
Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się...
Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się po zmroku lub w warunkach słabego oświetlenia. Latarka taktyczna do broni jest wytrzymałym, niezawodnym i ergonomicznym urządzeniem. Jedną z najlepszych firm na rynku latarek do broni jest marka Olight.
W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując...
W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując do tego rozwiązania dostosowane do zasięgu zaistniałej sytuacji.
Gdziekolwiek na świecie rozwija się konflikt zbrojny, potencjalnymi ofiarami działań przeciwnika jest na końcu żołnierz. I o ile dostawy na linię frontu uzbrojenia typu ofensywnego są niezmiernie istotne...
Gdziekolwiek na świecie rozwija się konflikt zbrojny, potencjalnymi ofiarami działań przeciwnika jest na końcu żołnierz. I o ile dostawy na linię frontu uzbrojenia typu ofensywnego są niezmiernie istotne ze strategicznego punktu widzenia, przede wszystkim należy chronić bez żadnych kompromisów ludzi, którzy bezpośrednio w walkach uczestniczą. Ten aspekt ochrony życia i zdrowia żołnierzy jest w centrum zainteresowania kanadyjskiej kompanii POLSYS INC. i jej siostrzanej firmy w Polsce - POLSYS EUROPE.
DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...
DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.
ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak...
ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak i w USA. Sprzęt tej marki projektowany i szyty jest w Polsce, przy użyciu najnowszych światowych technologii oraz materiałów, dzięki którym wyznacza nową jakość na naszym rynku.
Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...
Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.
Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...
Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.
„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....
„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.