KAC STONER LMG

Knight nie tylko dysponował odpowiednią wiedzą
Ireneusz Chloupek  /  SPECIAL OPS 5/2015  /  26-11-2015
Nowoczesny lekki karabin maszynowy KAC Stoner LMG.
Nowoczesny lekki karabin maszynowy KAC Stoner LMG. Fot. Mateusz J. Multarzyński, KAC

Poszukiwania lekkiej broni maszynowej dla najmniejszych samodzielnych zespołów bojowych to trwające od lat próby godzenia możliwości prowadzenia ognia ciągłego o dużej intensywności z jak najniższą masą i rozmiarami mającego zapewnić takowy karabinu/karabinka. Wydawało się, że optimum osiągnięto, gdy pojawiły się, a następnie szeroko upowszechniły, ręczne karabinki maszynowe (rkbkm) na taśmowaną amunicję pośrednią 5,56 mm, których sztandarowym reprezentantem jest belgijski FN Minimi.

 3  4. Ciąg dalszy artykułu...

Broń wyposażono w szybkoodłączalną, prostą kolbę metalową o rurowym ramieniu, składany dwójnóg o regulowanej wysokości nóżek, skopiowany z M60 E3 oraz perforowaną osłonę początkowego odcinka lufy i rury gazowej z łożem z czarnego tworzywa sztucznego, podobnym do tego w Stonerze 63. Konstruktor szeroko wykorzystał w celu zmniejszenia masy i zapewnienia odporności na korozję swej nowej broni lekki stop aluminiowy (komora zamkowa, kolba). Ze standardową lufą ważyła tylko 5,47 kg bez amunicji i 8,51 kg zaopatrzona w pojemnik z 200-nabojową taśmą, w wersji krótkolufowej natomiast 7,02 kg, a zaledwie 4,2 kg rozładowana, bez kolby i dwójnogu.

Przedstawiony amerykańskim siłom zbrojnym rkbkm Stonera był nie tylko lżejszy, a przez to wygodniejszy w posługiwaniu się od M249, ale również prostszy, z bardziej niezawodnym mechanizmem zasilania taśmowego i łatwiejszy do kontroli podczas strzelania, nawet długimi seriami. Armia pozostała jednak przy dotychczasowym, wprowadzonym w dużych ilościach SAW, który wyleczono z głównych problemów dopiero po wprowadzeniu lata później modyfikacji PIP (Product Improvemenet Package). Firma Ares Inc. nigdy nie zdobyła żadnych zamówień wojskowych na LMG-1 i nie uruchomiła seryjnej produkcji tej broni. 24 września 1987 r. zgłosiła ją do opatentowania jako „Convertible, belt/clip-fed automatic gun with positive shell casing ejection. Eugene M. Stoner”, uzyskując amerykański patent o numerze US4942802A w lipcu 1990 r. Nieco wcześniej Stoner rozstał się z podupadającym przedsiębiorstwem i związał zawodowo z firmą Knight’s Armament Company (KAC) z Florydy. Jej założycielem był urodzony w 1945 r. C. Reed Knight, Jr z majętnej rodziny plantatorów, od dziecka pasjonat uzbrojenia, znany później m.in. z imponującej, nawet jak na warunki amerykańskie, prywatnej kolekcji broni palnej. Podczas treningów strzelectwa dynamicznego poznał funkcjonariuszy US Secret Service, którzy w połowie lat 70. polecili go komandosom SEAL Team Two, mającym problemy z serwisowaniem swych rkbkm Stoner 63 i 63A.

Knight nie tylko dysponował odpowiednią wiedzą i umiejętnościami, ale także niezbędnymi częściami zamiennymi, pomógł więc doprowadzić do ponownego użytku Mk 23 Mod. 0 znajomych sealsów, a wkrótce zdobył pierwszy mały kontrakt wojskowy na drobne ulepszenia i uzupełnienie części takiej broni, np. wykonanie łóż z drewna. Poszukując kolejnych części zamiennych nawiązał kontakt z Eugenem Stonerem, za pośrednictwem którego nabył pozostałe po Cadillac Gage oprzyrządowanie z linii Stonerów 63 i wyprodukował jeszcze około stu komór zamkowych do takiej broni.

W następnych latach zaangażował się m.in. w prace nad tłumikami dla sił specjalnych, a w 1982 r. powołał do życia konstruującą i wytwarzającą takowe firmę badawczo-rozwojową KAC. Dwa lata później wspólnie z zakładami Colta stworzył odmianę 9-mm pm SMG Model 636 z integralnym tłumikiem dźwięku, w następnych zaś coraz częściej współpracował ze Stonerem.

W latach 1986–1991 zaprojektowali wspólnie 9-mm pistolet samopowtarzalny, znany później jako Colt All American 2000, a w 1989 r. Stoner opracował w KAC 7,62-mm samopowtarzalny karabin wyborowy SR-25 („SPECIAL OPS” nr  11–12/2009).

Firma Knighta wkrótce stała się bardzo znana m.in. z pierwszych zestawów uniwersalnych szyn montażowych RIS/RAS (Rail Interface/Accessory System) do mocowania wokół luf broni długiej rozmaitych akcesoriów oraz jako realizujący poważne kontrakty wojskowe producent tłumików, rozwojowych wersji snajperskiego SR-25, a także wysokiej klasy klonów 5,56-mm kbk M4: samopowtarzalnych SR-15 i samoczynno-samopowtarzalnych SR-16 (używane dawniej m.in. przez JW GROM).

Broń marki KAC wytwarzana jest z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii i materiałów, przy zachowaniu najwyższych standardów kontroli jakości. Obecnie w ofercie przedsiębiorstwa z Titusville znajdują się również różne akcesoria do broni, od składanych przyrządów celowniczych, po urządzenia wylotowe i szynowe łoża do AR-ów, a oprócz tego od niedawna celowniki optoelektroniczne serii Knight Vision UNS i FIST.

W ostatnich latach przed śmiercią Stoner powrócił w KAC, która przejęła prawa do produkcji jego LMG, do prac nad swym rkbkm. Wspólnie z Reedem Knightem przerabiali wyprodukowane w firmie Ares egzemplarze na kolejne, udoskonalone wersje, nazywane początkowo na własny użytek Stoner 96 i Stoner 99, a po pewnym czasie prezentowane w ofercie  firmy z Florydy jako KAC Stoner LMG.

Zmiany ukierunkowane były przede wszystkim na zapewnienie jeszcze wyższego poziomu niezawodności karabinka przez wzmocnienie i uproszczenie jego konstrukcji, a przy okazji dalsze obniżanie masy. Z założenia miała to być bowiem broń indywidualna, przenoszona przez żołnierza, a nie przewidywana jak Minimi i jego odpowiedniki również do strzelania z podstawy trójnożnej oraz w roli broni pokładowej. Jako taka, z jednej strony nie służy do równie długotrwałego prowadzenia ognia, gdyż pieszy strzelec, a nawet cały jego zespół nie są w stanie transportować takiej ilości amunicji jak żołnierze pododdziałów zmotoryzowanych, z drugiej – im lżejsza broń, tym więcej nabojów do niej może przenosić użytkownik.

Zrezygnowano z opcji dostosowywania kbkm do zasilania magazynkowego, uznanej za mało praktyczną, a więc zbędną, oraz z dłuższej lufy i stałego zamocowania dwójnogu. Poprawiono m.in. konstrukcję zamka i wyrzutnika, przetykowy bezpiecznik wymieniono na alternatywny skrzydełkowy, a prostą rurową kolbę, z jaką do niedawna wciąż był prezentowany na stronie internetowej i w katalogach firmowych, zastąpiono taką samą jak w kbk M4, wykonaną z wytrzymałego polimeru Zytel, z możliwością szybkiej regulacji długości.

Czytaj też: BIG MAC >>>

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  24
Artykuł pochodzi z: magazynu SPECIAL OPS nr 5/2015

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

W ciemności przyda się pewne źródło zasilania  »

 


Najsłyniejsze misje specjalne » By broń nie wyślizneła się z ręki »
broń konserwacja

 


Zostań specem od bezpieczeństwa informacji »
studia wyższe

 


Jak poprawić celność broni » Czym powinny wyróżniać się latarki taktyczne »
broń konserwacja latarka taktyczna

 


Złóż własną broń »
bron składana

 Uzyskaj licencję Instruktora Sportu Strzeleckiego » Latarki na karabin - niewielkie gabarety duża moc - przekonaj się » 
zasilanie smar do pielęgnacji broni

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Spodnie taktyczne na każdą misję »
latarka czołowa spodnie taktyczne

 


Czyszczenie tłumika i innych części broni - krok po kroku »
studia wyższe

 


Jak wygląda praca w wojsku, w ochronie? Przejdź szkolenie » Poznaj najlepszego przyjaciela operatora bojowego »
broń konserwacja latarka taktyczna

 


05/07/2020

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Aktualny numer

4/2020
SPECIAL OPS 4/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - 30 lat ZW
  • - GOI SOK
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
WYŻSZA SZKOŁA ADMINISTRACJI I BIZNESU IM. EUGENIUSZA KWIATKOWSKIEGO W GDYNI
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni od dekady kształci wybitnych specjalistów z Bezpieczeństwa Wewnętrznego,...

Powstanie Warszawskie 2.0, czyli „kotwica” z hashtagiem

Czy było warto? – to pytanie w ostatnich latach rozliczania naszej historii pada bardzo często w kontekście Powstania Warszawskiego. Jednocześnie...wiecej »
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl