Wkbw zostały nazwane kiedyś „dzieckiem z nieprawego łoża” klasycznego karabinu snajperskiego i karabinu przeciwpancernego, ale tak naprawdę są przykładem bardzo racjonalnego mariażu ich cech z popularną amunicją wielkokalibrową – ewolucji wynikającej z konkretnego zapotrzebowania pola walki.
Do lat 40. ubiegłego wieku powstało w różnych krajach kilkanaście typów karabinów przeciwpancernych, które jednak już w trakcie II wojny światowej zaczęły wyraźnie tracić na znaczeniu, w związku z pojawieniem się bardziej efektywnych od nich granatników przeciwpancernych oraz wzmocnieniem opancerzenia czołgów.
Wydawało się, że ta kategoria broni pójdzie całkowicie w zapomnienie, ale choć w swej dotychczasowej roli zasadniczej broni przeciwpancernej nie miała już szans, bardzo szybko zaczęły się poszukiwania czegoś podobnego, czym można by razić cele punktowe z odległości przekraczającej zasięg pozostałej broni strzeleckiej.
![]() |
---|
SNAJPERZY SPECIAL OPS EXTRA Wydanie specjalne 1/2016 Wydawca: Grupa MEDIUM Rok: 2016 |
SPRAWDŹ CENĘ » |
KUP w Księgarni Militarnej » |
Przeczytaj także: Tytan – projekt polskiego „żołnierza przyszłości”
Rozwiązanie nasuwało się samo: to także miał być karabin strzelający najmocniejszą do przyjęcia amunicją o dużym zasięgu, tyle że dla ułatwienia precyzyjnego celowania zaopatrzony w celownik optyczny. Ze względów ekonomicznych najlepiej zaś, by strzelał jednym z już istniejących i łatwo dostępnych typów nabojów. Na Zachodzie wybór amunicji do takiej broni był oczywisty – najsilniejszym typem o bardzo dobrych osiągach, który można było wykorzystać do karabinu obsługiwanego przez pojedynczego żołnierza, był bardzo wysoko oceniany nabój do wkm-ów Browninga kalibru 12,7 mm, znanych od jego oznaczenia w calach (.50 BMG) jako „pięćdziesiątki”.
Przeczytaj także: AMERICAN COMBAT RIFLE
W USA już na początku 1946 r. por. Frank B. Conway eksperymentował na poligonie Aberdeen Proving Ground, w stanie Maryland, z zaopatrzonym w celownik optyczny, zmodyfikowanym niemieckim karabinem przeciwpancernym PzB 39, w którym oryginalną lufę zastąpił lufą od wkm Browning HB M2 z dodanym specjalnym, dwukomorowym hamulcem wylotowym.
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera! |