Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Zamach we Francji – pierwsze refleksje

Michał Piekarski | 2015-01-10
Fot. FBI

Fot. FBI

Wydarzenia ostatnich dni wywołały już szereg komentarzy opinii i polemik dotyczących samych zamachów, do których doszło we Francji oraz ich tła społecznego i politycznego. Analizowana już wielokrotnie, także na gorąco była reakcja służb policyjnych. Dziś można już pokusić się o pierwsze syntetyczne oceny tych zdarzeń.

Zobacz także

Michał Piekarski Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach” Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza...

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza granicami państwa, co jakiś czas niestety powracają kwestie dotyczące historii i tradycji.

Michał Piekarski Anatomia Zamachu

Anatomia Zamachu Anatomia Zamachu

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Michał Piekarski Scenariusz Chaosu

Scenariusz Chaosu Scenariusz Chaosu

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez...

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez wydawnictwo WarBook.

Niewątpliwie wydarzenia we Francji, zwłaszcza atak na siedzibę redakcji „Charlie Hebdo” należy określić mianem drastycznych i szokujących, wręcz zwyrodniałych, zwłaszcza uwieczniona przez przypadkowego świadka scena zamordowania policjanta. Należy jednak pamiętać że smutna logika terroryzmu polega właśnie na dokonywaniu zamachów w sposób wzbudzający szok i strach.

Trzeba także mieć na uwadze to, że nie jest to pierwszy atak islamskich fundamentalistów we Francji, choć niektóre opinie wyrażane w mediach mogą sugerować taki stan rzeczy. Faktycznie, jest pierwszy od kilkunastu lat tego rodzaju atak, ale nie można pominąć doświadczeń lat dziewięćdziesiątych i serii ataków jakich dokonały siatki powiązane z algierską Islamską Grupą Zbrojną w tym uprowadzenia w roku 1994 samolotu linii Air France, serii zamachów bombowych z roku 1995 i działalności tzw. „gangu z Roubaix” w 1996 roku (zakończoną zresztą spektakularną bitwą z funkcjonariuszami jednostki kontrterrorystycznej RAID).

Jak wykazują doświadczenia nie tylko ostatnich lat, ale także wielu wcześniejszych dekad, terroryzm jest bowiem zjawiskiem podobnym do chorób takich jak nowotwory, do którego występowania trzeba się przyzwyczaić. Oczywiście nie oznacza to kapitulacji, tak jak wciąż poszukuje się nowych skutecznych metod walki z nowotworami, ale mimo wszystkich postępów i osiągnięć, porażki i tragedie będą się zdarzać, częściej lub rzadziej.

Trudno wreszcie, choć ostatnie dni przyniosły wiele takich ocen, doszukiwać się jednoznacznego związku pomiędzy tymi zamachami a społeczną sytuacją Francji i Europy Zachodniej, zwłaszcza obecnością tam dużej populacji muzułmańskiej. Problem ten uwidocznił fakt, że jedną z ofiar zamachu był policjant - muzułmanin o algierskich korzeniach.

Trzeba bowiem pamiętać, że o ile różnice kulturowe mogą być i są źródłem napięć i konfliktów, to nie zawsze prowadzą one do aktów terroryzmu. Jest to problem bardziej złożony zarówno z uwagi na specyfikę procesu radykalizacji (jedne osoby radykalizują się bardziej, inne mniej) jak i fakt że terroryzm jest domena działań małych grup a wręcz pojedynczych osób i to również ma istotny wpływ na to dlaczego dochodzi do zamachów terrorystycznych.

Ten szczególny element dał o sobie znać także w samych zamachach. Według informacji dostępnych w chwili pisania tego tekstu, sprawców było trzech – bracia Said i Cherif Kouachi, synowie algierskich imigrantów, współpracujący z nimi Amedy Coulibaly oraz udzielająca pomocy żona tego ostatniego, poszukiwana wciąż przez policję.

Cała ta komórka może być więc opisana jako wręcz typowa dla europejskiego dżihadu – złożona z dzieci imigrantów, osób o relatywnie niskim statusie społecznym, którzy weszli w sieć powiązań z radykalnymi islamistami i pod ich wpływem ulegli radykalizacji, na tyle głębokiej że byli od lat znani służbom bezpieczeństwa.

To nie oznacza jednak, że należy tą sytuację uznać za jednoznaczną porażkę służb specjalnych, które nie były w stanie zapobiec atakowi. Niewątpliwie, jest to porażka, ale zważywszy na to, że od lat służby specjalne każdego dużego państwa Europy Zachodniej muszą zajmować się potencjalnym zagrożeniem ze strony setek, jeśli nie tysięcy osób zradykalizowanych w stopniu wystarczającym do użycia przemocy, pośród szeregu sygnałów o różnej wiarygodności, wliczając w to fałszywe alarmy, w sytuacji w której zagrożenie atakami islamskich fundamentalistów jest tylko jednym z wielu.

Podobnie jak w przypadku zamachów w Londynie w roku 2005 czy ataku z 11 września, po prostu w tym przypadku, tej akurat komórce poszczęściło się na tyle by udało się przygotować i przeprowadzić atak, a szczęścia zabrakło służbom specjalnym. Rzeczywistą miarą ich skuteczności może być bowiem proporcja ataków udaremnionych do faktycznie przeprowadzonych – a w Europie i Stanach Zjednoczonych jest ona wyraźnie na korzyść służb państwowych.

Ostatnim wreszcie aspektem niedawnej sytuacji jest reakcja służb państwowych na zaistniałą sytuację, zwłaszcza wobec faktu że ataki miały charakter rozciągnięty w czasie, sprawcy przez kilkadziesiąt godzin pozostawali na wolności i stwarzali zagrożenie dalszymi atakami (do których faktycznie doszło) i że finałem były sytuacje zakładnicze. Opanowanie sytuacji, zwłaszcza odbicie zakładników z rąk terrorystów wymagało użycia, w dwóch skoordynowanych operacjach, jednostek specjalnych.

Niewątpliwie, podobnie jak całość francuskiego kryzysu, także te działania będą jeszcze wielokrotnie analizowane. Wstępnie można jednak zauważyć, że charakter sytuacji kryzysowej, wyraźnie wskazuje, podobnie jak inne niedawne zamachy – choćby w Bostonie i na wyspie Utoya – że niezbędne jest przygotowanie systemu bezpieczeństwa państwa (także polskiego) nie tylko na klasyczne sytuacje zakładnicze oraz zamachy bombowe ale także na sytuacje w rodzaju „ataku fedainów”, których sprawcy pozostają wysoce mobilni i niebezpieczni przez relatywnie długi okres czasu.

To wymaga od służb bezpieczeństwa dysponowania siłami zdolnymi do szybkiej reakcji oraz adekwatnym systemem dowodzenia. Paradoksalnie, może to oznaczać potrzebę decentralizacji zasobów i procesów decyzyjnych, tak aby możliwa była jak najszybsza reakcja na zmieniającą się sytuację.

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

Militaria.pl Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem? Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii...

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii oporządzenia.

Transactor Security Sp. z o.o. Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do...

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do ochrony swoich granic, albowiem jest to jeden z najważniejszych czynników, które mają duży wpływ na bezpieczeństwo zewnętrzne i wewnętrzne.

Dariusz Leżała, Transactor Security Sp. z o.o. Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego...

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego rozwoju sprzętu specjalistycznego umożliwiającego ich ujawnienie i identyfikację. Naprzeciw tym wymogom wychodzi firma Transactor Security Sp. z o.o., która w ofercie ma najnowsze rozwiązania sprzętowe firm VIDISCO Ltd. oraz Viken Detection.

Militaria.pl Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach...

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach polowych, w tym także podczas sytuacji kryzysowych czy akcji ratunkowych. Bardzo ważne jest to, aby taktyczne wyposażenie medyczne było łatwe w transporcie i szybkie w użyciu. W tym artykule omawiamy najpotrzebniejsze wyposażenie medyczne, które warto mieć przy sobie.

Ha3o Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania...

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania do warunków zależy jakość obserwacji przekładająca się na bezpieczeństwo indywidualne oraz powodzenie całego wykonanego zadania. I choć wydawać by się mogło, że obecne rozwiązania w zakresie optyki taktycznej oferują bardzo wiele, to okazuje się, że w tej materii można pójść jeszcze o krok dalej,...

Militaria.pl Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft

Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft

Odpowiednio skompletowany ekwipunek to podstawa bezpieczeństwa i komfortu podczas survivalu czy bushraftu. Przekłada się on na skuteczność i satysfakcję z doświadczenia. Zarówno wytrawni weterani, jak...

Odpowiednio skompletowany ekwipunek to podstawa bezpieczeństwa i komfortu podczas survivalu czy bushraftu. Przekłada się on na skuteczność i satysfakcję z doświadczenia. Zarówno wytrawni weterani, jak i początkujący entuzjaści survivalu i bushcraftu docenią znaczenie starannie dobranego zestawu niezbędnych przedmiotów.

Griffin Group Defence Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych

Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych

Firma Griffin Group Defence posiada w swojej ofercie najwyższej klasy doręczne urządzenia termowizyjne, które umożliwiają obserwację w warunkach dziennych jak i nocnych. Dzięki wykorzystaniu termowizji,...

Firma Griffin Group Defence posiada w swojej ofercie najwyższej klasy doręczne urządzenia termowizyjne, które umożliwiają obserwację w warunkach dziennych jak i nocnych. Dzięki wykorzystaniu termowizji, pozwalają one na wykrycie nawet mało widocznych celów - w kamuflażu lub w otoczeniu, które utrudnia rozpoznanie.

Patryk Kościński Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania

Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania

Jak podaje producent, firma Prabos - Grizzly 933 to wytrzymałe zimowe buty wojskowe, skonstruowane z myślą o użyciu w skrajnie mroźnych warunkach. Przeznaczone są dla osób, które potrzebują wytrzymałego...

Jak podaje producent, firma Prabos - Grizzly 933 to wytrzymałe zimowe buty wojskowe, skonstruowane z myślą o użyciu w skrajnie mroźnych warunkach. Przeznaczone są dla osób, które potrzebują wytrzymałego i ciepłego obuwia na zimę. Polecane są dla żołnierzy, pracowników leśnych, służb mundurowych oraz osób, które lubią aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu w zimie. Wykonane są ze skóry i materiału izolacyjnego Gore-Tex THERMIUM, który zapewnia dobrą izolację termiczną. Dzięki temu w butach można...

Militaria.pl Obierz jasny cel misji: przegląd latarek czołowych i kątowych

Obierz jasny cel misji: przegląd latarek czołowych i kątowych Obierz jasny cel misji: przegląd latarek czołowych i kątowych

Latarki czołowe i kątowe są praktycznymi urządzeniami, które znajdują szerokie zastosowanie podczas różnych czynności. Wiele profesji zawodowych i aktywności wymaga solidnego źródła światła, a przy tym...

Latarki czołowe i kątowe są praktycznymi urządzeniami, które znajdują szerokie zastosowanie podczas różnych czynności. Wiele profesji zawodowych i aktywności wymaga solidnego źródła światła, a przy tym możliwości dostosowywania kąta padania strumienia światła przy zachowaniu swobody ruchów. Wszystkie te udogodnienia zapewniają latarki czołowe i kątowe.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.