Blogi // Michał Piekarski

 


 

Tarcza, terroryści i media

Michał Piekarski  /  07-08-2012  /  1
Amerykańska bateria przeciwlotnicza w Morągu podczas rotacyjnego pobytu w 2010 roku Fot. US Army

Niedawna wypowiedź Prezydenta RP, dotycząca możliwości budowy „polskiej tarczy antyrakietowej” wywołała serię komentarzy w mediach.

Wypowiedzi polityków mają to do siebie, że często ich celem jest zaistnienie w mediach a nie przekazanie merytorycznej treści, i ta sprawa nie jest wyjątkiem. Jest natomiast interesującym przypadkiem w którym ujawnia się sposób w jaki postrzegane są w Polsce problemy bezpieczeństwa.

Wśród wrzawy medialnej, nie jest nawet jasne, o co dyskutującym chodzi. Niestety, to także nie jest nowość. Słowo „tarcza” używane od kilku lat w kontekście amerykańskich systemów obrony przeciwrakietowej, zgrabnie wkomponowane w ofertę modernizacji systemu obrony przeciwlotniczej czy odmieniane przez wszystkie przypadki w ostatnich dniach, oznaczają bowiem inne rzeczy.

Zobacz także: Terrorysta z Polski?

Amerykański system zwalczania pocisków balistycznych, nie miał bowiem i nie ma nic wspólnego z obroną terytorium Polski. Od końca zimnej wojny prace nad nim dążyły do zapewnienia obrony zarówno terytorium, jak i instalacji i wojsk amerykańskich przed atakiem ze strony „państw zbójeckich” takich jak Iran, Irak (do roku 2003) czy Korea Północna. W toku tych prac stworzono kilka komponentów w tym należący do wojsk lądowych system THAAD , uzupełniany przez zestawy przeciwlotnicze MIM-104 Patriot, morskie pociski SM-3 (zdolne, jak wykazało zestrzelenie satelity w roku 2008 do zwalczania celów kosmicznych), próbowano zbudować samolot uzbrojony w laser, wreszcie zbudowano wyrzutnie przeciwpocisków bazowania lądowego GBI, które umieszczono w silosach w Kalifornii i na Alasce, i których wyrzutnię planowano zbudować także w Polsce, dla zwalczania pocisków wystrzeliwywanych przez Iran. Być może europejska część systemu zostanie zbudowana, w postaci wyrzutni pocisków SM-3 i być może powstanie ona w Polsce, choć korzyści jakie dają pociski umieszczone na okrętach mogą sprawić, że do powstania takiej instalacji nie dojdzie.

Zobacz także: Reformy a bezpieczeństwo

Obrona przeciwlotnicza w Polsce, zarówno w wymiarze obrony wojsk, jak i obiektów, znajduje się w stanie nie do pozazdroszczenia, będąc - zwłaszcza w przypadku dywizjonów rakietowych Sił Powietrznych – cieniem dawnej potęgi, gdy istniał odrębny rodzaj sił zbrojnych – Wojska Obrony Powietrznej Kraju, z własnym lotnictwem myśliwskim, wojskami radiotechnicznymi i licznymi zestawami rakietowymi, skoncentrowanymi wokół Warszawy, Poznania i Górnego Śląska oraz tworzącymi ciągły mur wzdłuż wybrzeża. Stosunkowo silne i nowoczesne były także wojska przeciwlotnicze w siłach lądowych, zwłaszcza gdy mowa o uzbrojeniu rakietowym. Zasadniczym problemem jest jednak to, że w czasach Układu Warszawskiego, potencjalny przeciwnik oraz charakter konfliktu były jednoznacznie określone, a to pozwalało budować siły o określonym kształcie i potencjale.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Obecne środowisko bezpieczeństwa różni się od tych czasów diametralnie. Nawet amerykańskie projekty obrony przeciwrakietowej budzą wątpliwości i kontrowersje, jako dostosowane do konfliktów o charakterze międzypaństwowym, będących repliką zimnej wojny w dużo mniejszej skali. Zagrożenie takim konfliktem w Europie maleje, i w ciągu najbliższych trzech dekad jest oceniane – także w polskiej strategii bezpieczeństwa narodowego – jako minimalne. Za wyjątkowo niskie należy uznać prawdopodobieństwo zaangażowania w taki konflikt sił lądowych w ich tradycyjnej, konwencjonalnej roli. Obecny okres jest zdominowany przez zagrożenia niekonwencjonalne i asymetryczne, podobnie jak najbliższe dekady. To, w połączeniu z ograniczonymi środkami budżetowymi oznacza konieczność dokonywania zdecydowanych i czasem wręcz brutalnych wyborów pomiędzy podtrzymaniem konwencjonalnego potencjału a adaptacją sił zbrojnych do obecnych potrzeb.

Nie ulega wątpliwości, że jakieś systemy przeciwlotnicze są potrzebne. I to jest jedyny problem, który na można odpowiedzieć. Nie można jednak zatrzymać się tylko na tym zagadnieniu, lub co gorsza bezrefleksyjnie uznać, że potrzebna jest „silna” obrona przeciwlotnicza. Siłę mierzy się, porównując własny potencjał do potrzeb, a te są definiowane przez zagrożenia. Nie padły dotąd oficjalne odpowiedzi które mogłyby określić jak w kontekście obecnych zagrożeń określa się rolę sił przeciwlotniczych. Można, powołując się na przykłady EURO 2012, trwającej właśnie Olimpiady oraz osłony Waszyngtonu zestawami OPL na zagrożenie terrorystyczne z powietrza, ale tutaj pojawia się pytanie, czy takie doraźnie użycie tych sił jest adekwatne do możliwych scenariuszy ataku, i być może należałoby sięgnąć po środki mniej tradycyjne, tak jak niedawno do niszczenia bezzałogowych statków powietrznych nowojorska policja (a także RAF na potrzeby ochrony igrzysk) przygotowała śmigłowce policyjne ze strzelcami wyborowymi? Czy może na potrzeby misji zagranicznych (i nie tylko) potrzebne są nie dalekosiężne zestawy rakietowe, ale artyleryjskie, zdolne niszczyć pociski moździerzowe i niekierowane pociski rakietowe?

Zobacz także: Zamach: blisko, coraz bliżej?

Takich pytań można zadawać wiele. Niestety, czasy w których wojna oznaczała starcie wielkich nasyconych ciężkim sprzętem armii wyraźnie mijają. Dzisiejsze zagrożenia to zamachowiec – samobójca w samolocie, rakieta domowej roboty o zasięgu kilkunastu kilometrów, fanatycy atakujący tłumy ludzi w hotelach i na dworcach kolejowych, i cała gama innych, czasem z pozoru egzotycznych zagrożeń. Nie można więc oczekiwać, że konwencjonalne siły zbrojne będą efektywnym narzędziem walki z nimi, ani że ich odstraszą. I każdą obecną dyskusję o bezpieczeństwie państwa trzeba oceniać z tej perspektywy.

Komentarze

1
ondraszek / 25-08-2012, 18:06
To dobry pomysł aby wejść do europejskiego systemu obrony, może nie mamy imponujących funduszy, ale nasza myśl techniczna jest na wysokim poziomie.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 


Co zabrać ze sobą na jesienną wyprawę »
sprzet jesienny

 


Dostosuj mundur patrolowy do terenu »

Nowe kamizelki taktyczne poznaj ich zastosowanie »

linia taktyczna
kamizelka taktyczna

 


Jak postępować, gdy niebezpieczeństwo czai się na oceanie »
buty taktyczne

 


100% byczej skóry »

 Poznaj 5 kluczowych zalet latarek taktycznych »


latarka na broń

 


Co jest niezbędne w mundurze komandosa »
buty taktyczne

 


Czeka Cię wyprawa po Tajdze? Czy wiesz, jakie ubranie wybrać »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

noktowizja

 

 

 


Jakie możliwości daje Ci szybka wymiana szkieł balistycznych »
okulary balistyczne

 


Buty do lasu - które wybrać »

Jakie funkcje powinny mieć latarki czołowe »


 


Niezbędnik żołnierza - co powinno się w nim znaleźć »
ubranie taktyczne

 Jak poprawić celność broni »  Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
broń konserwacja

 


Nie czekaj aż ktoś będzie lepszy zapisz się na trenig strzelecki »
kursy strzeleń

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


05/07/2020

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

CBŚP i CPKP "BOA" zatrzymało podejrzanych o handel narkotykami

Ustalenie 29 podejrzanych czy przejęcie sprzętu do produkcji mefedronu, to efekt akcji przeprowadzonej przez CBŚP, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Z zebranych informacji wynika, że...

17. promocji na 17. urodziny Kolby

Już od siedemnastu lat jesteśmy z Wami, wspierając Was wszystkich w realizowaniu hobby związanego z outdoorem, strzelectwem oraz myślistwem. Bez względu na to, czy jesteś strzelcem, turystą,...

Aktualny numer

3/2021
SPECIAL OPS 3/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - 15 lat CBA
  • - Filipińscy Strzelcy śmierci
Autor bloga
Michał Piekarski
Inne artykuły tego autora
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl