Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Ukraina, broń i polityka

Michał Piekarski | 2015-02-17
przeciwpancerny pocisk kierowany FGM-148 Javelin Fot. US Army

przeciwpancerny pocisk kierowany FGM-148 Javelin Fot. US Army

W ostatnich dniach, wraz z kolejnymi turami negocjacji w sprawie Ukrainy, nasiliły się sugestie, a wręcz żądania kierowane do decydentów państw NATO, a dotyczące dostarczenia broni ukraińskim siłom zbrojnym. Czy dostawy broni mogą zmienić oblicze konfliktu na wschodzie Ukrainy?

Zobacz także

Michał Piekarski Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach” Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza...

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza granicami państwa, co jakiś czas niestety powracają kwestie dotyczące historii i tradycji.

Michał Piekarski Anatomia Zamachu

Anatomia Zamachu Anatomia Zamachu

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Michał Piekarski Scenariusz Chaosu

Scenariusz Chaosu Scenariusz Chaosu

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez...

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez wydawnictwo WarBook.

Pozornie odpowiedź na to pytanie jest prosta. Skoro Rosja dostarcza separatystom uzbrojenie i wysyła tam swoich żołnierzy, dostawy z Zachodu powinny to zrównoważyć, a wzmocniona w ten sposób ukraińska armia mogłaby poradzić sobie z obecnym kryzysem, uniemożliwić działania oddziałów separatystów i wymusić na nich, oraz na Rosji zgodę na korzystne dla Kijowa rozwiązanie polityczne.

Tego rodzaju tok rozumowania zakłada także, że dostawy broni (takiej jak przeciwpancerne pociski kierowane FGM-148 Javelin) sprawią, że siły separatystów, ale przede wszystkim oddziały rosyjskie zaczną ponosić straty i to straty na tyle duże, że władze rosyjskie uznają wysiłek militarny za zbyt kosztowny. Jednym zdaniem, proponuje się aby wobec Rosji zastosować strategię kosztów, stosowaną często w konfliktach asymetrycznych i działaniach nieregularnych.

Jest to wyrażone wprost w niedawno opublikowanym dokumencie Preserving Ukraine’s Independence, Resisting Russian Aggression: What the United States and NATO Must Do opracowanym przez trzy amerykańskie ośrodki analityczne (think-tanki) : Atlantic Council, Brookings Institution oraz Chicago Council on Global Affairs. Są to wpływowe ośrodki, pod samym dokumentem podpisali się m.in. Michele Flournoy, podsekretarz obrony w administracji Obamy w latach 2009 – 2012, adm James Stavridis, były dowódca sił NATO w Europie oraz Strobe Talbott, zastępca sekretarza stanu w latach 1994-2001. Nie może więc dziwić, że proponowane rozwiązanie jest łudząco podobne do działań prowadzonych przez Stany Zjednoczone w różnych częściach świata od wielu dekad. Istotną częścią gry strategicznej supermocarstw w okresie „Zimnej Wojny” jak i amerykańskiej polityki zagranicznej w późniejszym okresie.

Tego rodzaju polityka czasem przynosiła wyraźne korzyści – jak w przypadku Izraela, który od lat sześćdziesiątych otrzymywał i otrzymuje gigantyczną wręcz pomoc materiałową (i nie tylko) ze Stanów Zjednoczonych. Czasem zaś kończy się katastrofalnie, czego przykładem jest los Wietnamu Południowego w ostatnich latach istnienia owego państwa, gdy zbudowana na obraz i podobieństwo amerykańskich sił zbrojnych armia rozpadła się jak domek z kart.

Jest wreszcie często przywoływany, także w dyskusjach o bezpieczeństwie Polski, casus Afganistanu z lat osiemdziesiątych, gdzie dostawy broni (których symbolem były pociski FIM-92 Stinger) były istotnym czynnikiem wpływającym nie tylko na bieg tego konfliktu ale także na globalną rywalizację amerykańsko – radziecką.

Jest bowiem rzeczą oczywistą, że broń nie jest magicznym narzędziem. Im bardziej jest skuteczna i bardziej nowoczesna, tym lepszego wyszkolenia użytkowników i tym efektywniejszego wsparcia logistycznego wymaga. Nie może funkcjonować wyrwana z kontekstu operacyjnego i logistycznego. Przykładowo, karabinek automatyczny wymaga, relatywnie krótkiego w porównaniu z innymi rodzajami sprzętu, szkolenia ale aby był skuteczną bronią użytkownik musi być zaopatrywany w amunicję i w razie potrzeby w części zamienne. Karabin wyborowy, jeśli ma być skutecznie używany, wymaga już strzelca o odpowiednich predyspozycjach, dłużej szkolonego i nie może strzelać amunicją o niskiej jakości, sam strzelec musi być także wykorzystany przez przełożonych zgodnie ze swoimi możliwościami.

Oczywiście sytuacja wygląda inaczej, gdy odbiorcami są funkcjonujące już struktury i ludzie już wyszkoleni. Czym innym jest przeszkolenie żołnierzy w użyciu innego sprzętu, niż szkolenie ich od podstaw. Im jednak dostawy są większe, a sprzęt nowocześniejszy, tym bardziej skutkiem pomocy wojskowej – nawet w wysoko rozwiniętych armiach – jest rozpoczynanie procesu szkolenia od niższych poziomów zaawansowania.

To oznacza że każda dostawa broni, zwłaszcza odmiennej (nowocześniejszej) od używanej dotychczas w siłach zbrojnych Ukrainy, musiałaby zostać skorelowana z budową całego zaplecza szkoleniowego i logistycznego. Co gorsza, biorąc pod uwagę oględnie mówiąc nie najlepszą sytuację w ukraińskim wojsku, zwłaszcza problematycznie funkcjonujący system dowodzenia i szereg innych problemów (także finansowych) wsparcie armii ukraińskiej i doprowadzenie jej do poziomu siły zdolnej potencjalnie odstraszyć Rosję od eskalacji działań, jest zadaniem na wiele lat, co zresztą częściowo zauważają autorzy raportu, operując sumami idącymi w miliardy dolarów, niezbędnymi przez najbliższe trzy lata.

Dostawy broni mniej nowoczesnej, na przykład z Polski, w której autorzy upatrują istotne źródło wyposażenia i materiałów ocenianych jako kompatybilne z poradzieckim sprzętem ukraińskim, mogą być w tym kontekście oceniane jedynie jako półśrodek, swoista zapchajdziura, przede wszystkim dlatego, że dostępny w państwach NATO sprzęt poradziecki jest już i tak przestarzały, zatem nie zapewni przewagi jakościowej (ani ilościowej) nad siłami rosyjskimi lub prorosyjskimi.

Co więcej, zaangażowanie państw NATO w konflikt ukraiński poprzez dostawy uzbrojenia i sprzętu oznaczało by nie tylko wsparcie materialne. Musiało by oznaczać zaangażowanie instruktorów oraz doradców. Nawet jeśli realizowane by to było okrężną drogą, na przykład za pośrednictwem zewnętrznego podmiotu (cywilnej firmy szkoleniowej) oznaczało by to że należało by rozważyć sytuację w której ośrodki szkoleniowe – czy to na Ukrainie, czy poza nią – stałyby się celem ataków na przykład upozorowanych, w mniej lub bardziej wiarygodny sposób na działalność terrorystyczną. Biorąc pod uwagę sytuację wewnętrzną na Ukrainie, pojawia się także problem kontroli nad przekazanym ukraińskiej armii mieniem.

Można i należy zadać pytanie, mając na uwadze choćby los amerykańskiej broni dostarczanej w różne zakątki świata, czy np. bezpieczne systemy łączności (których dostawę postulują autorzy raportu) nie trafiły by w ręce batalionów ochotniczych, nad którymi rząd sprawuje ograniczoną kontrolę, a poprzez nie do grup przestępczych? Czy zachodnie środki walki radioelektronicznej nie zostałyby użyte niezgodnie z intencjami dostawców i czy nie byłyby łakomym łupem dla rosyjskich służb specjalnych?

Ostatnim problemem jest sama strategia kosztów. Nietrudno zauważyć, że taka strategia wobec Rosji zadziałała w dwóch przypadkach. Podczas pierwszej wojny czeczeńskiej i w końcowym okresie interwencji w Afganistanie. To był okres poważnego społecznego i ekonomicznego kryzysu, zwłaszcza w przypadku Czeczenii. Obecnie Rosja znajduje się w zupełnie innej sytuacji, i strata kilkudziesięciu czołgów, czy nawet kilku tysięcy żołnierzy nie jest i nie będzie czynnikiem mogącym zmusić rosyjskich decydentów do rewizji swoich zamiarów. Sytuację komplikuje fakt, że obecnie Rosja znajduje się w bardzo wygodnej sytuacji, posyłając przez granicę zielone ludziki zaś zaplecze działań jest względnie bezpieczne. Zaś na dostawy z Zachodu, może łatwo odpowiedzieć poprzez zwiększenie dostaw broni dla separatystów.

Należy ocenić, że potencjalne rozwiązanie militarne, wymagało by budowy zdolności do nie ilościowego, ale jakościowego przeciwstawienia się działaniom Rosji. Ukraina musiała by zbudować siły – lotnicze, morskie i lądowe – zdolne do odzyskania efektywnej kontroli nad jej własnym terytorium (zwłaszcza granicą), co w sposób oczywisty jest procesem wieloletnim i który musiałby zostać poprzedzony głębokimi reformami państwa i jego struktur siłowych.

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

BMF Centrum Specjalistycznego Sprzętu Mobilnego Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane...

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane przez BMF trafiają m.in. do pojazdów wojskowych i specjalnych.

Radosław Tyślewicz MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu

MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu

Francuski koncern zbrojeniowy Safran Defense po premierze swojego urządzenia na targach Eurosatory w Paryżu w 2014 r. oraz w Polsce podczas VII Międzynarodowych Targów Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych...

Francuski koncern zbrojeniowy Safran Defense po premierze swojego urządzenia na targach Eurosatory w Paryżu w 2014 r. oraz w Polsce podczas VII Międzynarodowych Targów Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa Europoltech 2015, wprowadzał go w ostatnich latach na wyposażenie kolejnych armii świata. MOSKITO TI to produkt szwajcarskiej spółki Safran Vectronix AG, producenta specjalistycznego sprzętu optoelektronicznego – między innymi dalmierzy Vector (IV, 21, 23,...

trzypiora.pl Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego? Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej...

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej wymagać? Co najbardziej się przyda? Co jest koniecznością? Jaka kamizelka taktyczna spełni wszystkie stawiane jej wymagania?

Militaria.pl Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem? Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii...

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii oporządzenia.

Radosław Tyślewicz Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip

Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip

Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip testowaliśmy już dla was w warunkach trekkingowo-desantowych na polskim wybrzeżu („SPECIAL OPS” 3/2023). Jest to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w klimacie...

Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip testowaliśmy już dla was w warunkach trekkingowo-desantowych na polskim wybrzeżu („SPECIAL OPS” 3/2023). Jest to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w klimacie zimnym i wilgotnym, jaki panuje w Europie Środkowej i Północnej. Sprawdziły się przy zadaniach linowych oraz na portowych nabrzeżach i pokładach łodzi typu RIB. Nadszedł czas na weryfikację tego modelu w bardziej typowych dla Polski i całej niziny europejskiej warunkach, czyli w lesie i na niskich pagórkach.

Transactor Security Sp. z o.o. Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do...

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do ochrony swoich granic, albowiem jest to jeden z najważniejszych czynników, które mają duży wpływ na bezpieczeństwo zewnętrzne i wewnętrzne.

Dariusz Leżała, Transactor Security Sp. z o.o. Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego...

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego rozwoju sprzętu specjalistycznego umożliwiającego ich ujawnienie i identyfikację. Naprzeciw tym wymogom wychodzi firma Transactor Security Sp. z o.o., która w ofercie ma najnowsze rozwiązania sprzętowe firm VIDISCO Ltd. oraz Viken Detection.

Militaria.pl Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach...

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach polowych, w tym także podczas sytuacji kryzysowych czy akcji ratunkowych. Bardzo ważne jest to, aby taktyczne wyposażenie medyczne było łatwe w transporcie i szybkie w użyciu. W tym artykule omawiamy najpotrzebniejsze wyposażenie medyczne, które warto mieć przy sobie.

Ha3o Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania...

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania do warunków zależy jakość obserwacji przekładająca się na bezpieczeństwo indywidualne oraz powodzenie całego wykonanego zadania. I choć wydawać by się mogło, że obecne rozwiązania w zakresie optyki taktycznej oferują bardzo wiele, to okazuje się, że w tej materii można pójść jeszcze o krok dalej,...

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.