Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Marynarka Wojenna po kryzysie ukraińskim

Michał Piekarski | 2014-11-29
Fot. US Navy

Fot. US Navy

Obchodzona wczoraj, dziewięćdziesiąta szósta rocznica odtworzenia Marynarki Wojennej przypada na okres szczególnego ożywienia dyskusji dotyczących bezpieczeństwa Polski i Europy w związku z kryzysem na Ukrainie.

Zobacz także

Michał Piekarski Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach” Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza...

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza granicami państwa, co jakiś czas niestety powracają kwestie dotyczące historii i tradycji.

Michał Piekarski Anatomia Zamachu

Anatomia Zamachu Anatomia Zamachu

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Michał Piekarski Scenariusz Chaosu

Scenariusz Chaosu Scenariusz Chaosu

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez...

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez wydawnictwo WarBook.

Same wydarzenia do których doszło na wschód od Polski w bieżącym roku mogą nie wzbudzać bezpośrednich skojarzeń z problematyką morską. Oczywiście wyjątkiem jest zajęcie Krymu i bierna, wręcz bezprecedensowa postawa znacznej części personelu ukraińskiej marynarki wojennej, skutkująca utratą większości okrętów, baz lądowych oraz samolotów i śmigłowców. od tego czasu ukraińska marynarka wojenna praktycznie przestała istnieć.

Wobec położenia geograficznego Polski, zwłaszcza długich granic lądowych, szereg zapowiedzi polityków oraz głosów w dyskusjach o bezpieczeństwie państwa koncentrowało się w bieżącym roku na problemie obrony granic lądowych oraz przestrzeni powietrznej państwa. Nie można jednak pominąć szeregu ważnych morskich konsekwencji kryzysu ukraińskiego.

Należy przede wszystkim pamiętać, że mimo tych wydarzeń, ogólna sytuacja społeczna i gospodarcza na świecie nie uległa rewolucyjnym przemianom. Przeciwnie, zjawiska gospodarcze, w tym potencjalne ograniczenie znaczenia rosyjskich surowców energetycznych oraz tamtejszych rynków zbytu mogą znacząco wzmocnić międzykontynentalne powiązania gospodarcze.

Dotyczy to w szczególności importu surowców energetycznych, zwłaszcza z Bliskiego Wschodu (ale także innych obszarów, w tym Ameryki Północnej). W sytuacji potencjalnego politycznie wymuszonego ograniczenia dostaw ze Wschodu i ograniczonych zasobów rodzimych, transport morski ropy naftowej, oraz gazu ziemnego stałby się strategicznie ważny dla bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Równie istotne znaczenie ma import oraz eksport innych dóbr, w tym konsumpcyjnych. Trwa i trwać będzie szczególny związek gospodarczy Azji i Europy. Politycznie deklarowana chęć zwiększenia polskiego eksportu do państw azjatyckich oraz trwający import produkowanych w Azji towarów oznaczają konieczność zapewnienia bezpiecznych szlaków transportowych.

Nie mogą tej roli spełnić z powodów ekonomicznych, samoloty transportowe. Transport lądowy, w tym kolejowy jest natomiast zależny w sposób oczywisty od czynników politycznych. To oznacza że z punktu widzenia Polski, znaczenie morskich szlaków handlowych, zwłaszcza tych łączących Europę i Azję (w tym Bliski Wschód) w sytuacji kryzysu we wschodniej części Europy będzie tylko rosnąć. Trzeba przy tym mieć na uwadze że będzie to odczuwalne nie tylko dla Polski, ale dla całej Unii Europejskiej.

Te zjawiska w sposób oczywisty mają przełożenie na wymagania odnośnie potencjału militarnego, w tym zwłaszcza morskiego. Tak jak złudne i nieracjonalne jest zawężanie problematyki bezpieczeństwa państwa tylko do sfery militarnej, tak również naiwne i wręcz niebezpieczne jest ograniczenie postrzegania zadań Marynarki Wojennej jedynie do udziału w obronie własnego wybrzeża i wód terytorialnych, co niestety w Polsce jest szczególnie wyraźne. Tak w sposób niezrozumiały, a wręcz wadliwy merytorycznie zawężono zakres zadań sił morskich w Białej Księdze Bezpieczeństwa Narodowego RP. Niestety, także nowa Strategia Bezpieczeństwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej w sposób (łagodnie mówiąc) wybitnie ogólnikowy odnosi się do zagadnień bezpieczeństwa morskiego państwa.

Trzeba także mieć na uwadze potencjalne przyszłe zjawiska zachodzące w tej sferze. Już teraz obserwowana jest rosnące znaczenie nad wolnych od lodu, wskutek globalnych zmian klimatycznych, wód Arktyki. Można także sądzić, że coraz ważniejsze będzie także pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych oraz inna działalność gospodarcza w tym górnicza. Wreszcie, choć jest to pieśnią bardzo odległej przyszłości i wiele do powiedzenia w tej sprawie będą miały czynniki ekonomiczne, nie da się wykluczyć innych, przypominających kolonizację, form eksploatacji głębin mórz i oceanów.

Nie ulega więc wątpliwości, że w dającej się przewidzieć perspektywie czasowej, pożądanym z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa, kluczowym zadaniem Marynarki Wojennej będzie zapewnienie właśnie bezpieczeństwa morskich szlaków komunikacyjnych, zwłaszcza w działaniach w ramach sił sojuszniczych. Może to ograniczać się zaledwie do manifestowania swojej obecności, może to być ochrona przed atakami asymetrycznymi, może to być także obrona tych szlaków i statków handlowych w warunkach konwencjonalnego konfliktu zbrojnego.

Należy przy tym mieć na uwadze także fakt, że współcześnie szereg zadań wykonywanych jest, lub może być w zależności od potrzeb, z udziałem sił wydzielonych przez jednostki specjalne (zwłaszcza w przypadku zagrożeń asymetrycznych) , a okręty mogą zapewnić dogodne wsparcie dla operacji specjalnych podejmowanych w przypadku innych sytuacji kryzysowych.

Wszystkie te czynniki oznaczają dla polityki bezpieczeństwa państwa jedno. Żadnego państwa, w tym zwłaszcza Polski nie stać na marginesowe traktowanie problematyki morskiej, ani tym bardziej Marynarki Wojennej. To z kolei pociąga za sobą konieczność utrzymywania adekwatnych do potrzeb sił okrętowych, których liczebność i możliwości muszą być określane z szerszej perspektywy niż jedynie obrona własnego terytorium i ewentualne odstraszanie potencjalnego agresora.

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

Krzysztof Lis PRO Blackout - jak się na niego przygotować?

Blackout - jak się na niego przygotować? Blackout - jak się na niego przygotować?

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując...

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując do tego rozwiązania dostosowane do zasięgu zaistniałej sytuacji.

POLSYS EUROPE Sp. Z o.o Zintegrowana Kamizelka BULLFROG

Zintegrowana Kamizelka BULLFROG Zintegrowana Kamizelka BULLFROG

Gdziekolwiek na świecie rozwija się konflikt zbrojny, potencjalnymi ofiarami działań przeciwnika jest na końcu żołnierz. I o ile dostawy na linię frontu uzbrojenia typu ofensywnego są niezmiernie istotne...

Gdziekolwiek na świecie rozwija się konflikt zbrojny, potencjalnymi ofiarami działań przeciwnika jest na końcu żołnierz. I o ile dostawy na linię frontu uzbrojenia typu ofensywnego są niezmiernie istotne ze strategicznego punktu widzenia, przede wszystkim należy chronić bez żadnych kompromisów ludzi, którzy bezpośrednio w walkach uczestniczą. Ten aspekt ochrony życia i zdrowia żołnierzy jest w centrum zainteresowania kanadyjskiej kompanii POLSYS INC. i jej siostrzanej firmy w Polsce - POLSYS EUROPE.

Newmax Nowak i Wspólnicy S.K. DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.

Carpatia Arms Sp. z o.o. ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak...

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak i w USA. Sprzęt tej marki projektowany i szyty jest w Polsce, przy użyciu najnowszych światowych technologii oraz materiałów, dzięki którym wyznacza nową jakość na naszym rynku.

OPC Sp. z.o.o. Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Vademecum okularów przeciwsłonecznych Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.

poza-domem.pl Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Jakie są rodzaje łuków strzeleckich? Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.

Ewelina Grzesik TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.

Combat.pl Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy

Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy

Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów,...

Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów, które zapewne chcesz posiadać – tak jak my. Zdobyć je można w licznych sklepach „wojskowych” zorientowanych na takich właśnie zapaleńców. Być może nie wiesz jeszcze, że do grona tych sklepów dołączył stosunkowo niedawno kolejny gracz – combat.pl.

SPY SHOP Paweł Wujcikowski Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler

Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler

Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli...

Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli łatwo zlokalizować cel nawet przy zupełnym braku światła zewnętrznego. W tym artykule skupimy się na urządzeniach z rodziny AGM Rattler, które oferują doskonały stosunek ceny do oferowanych możliwości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops