Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

NATO, Polska i „szpica”

Michał Piekarski | 2014-09-08
Polscy żołnierze podczas ćwiczeń w ośrodku Hohenfels w Niemczech, rok 2006 Fot. US DoD

Polscy żołnierze podczas ćwiczeń w ośrodku Hohenfels w Niemczech, rok 2006 Fot. US DoD

Szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego w Newport został zdominowany przez sprawy związane z sytuacją na Ukrainie, spośród których dla Polski jedną z kluczowych jest utworzenie tzw. „szpicy NATO”.

Zobacz także

Michał Piekarski Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach” Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza...

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza granicami państwa, co jakiś czas niestety powracają kwestie dotyczące historii i tradycji.

Michał Piekarski Anatomia Zamachu

Anatomia Zamachu Anatomia Zamachu

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Michał Piekarski Scenariusz Chaosu

Scenariusz Chaosu Scenariusz Chaosu

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez...

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez wydawnictwo WarBook.

Owe siły, określane jako Very High Readiness Joint Task Force, mające liczyć do pięciu tysięcy żołnierzy, głównie z wojsk lądowych, ale także lotniczych, sił morskich oraz wojsk specjalnych i przeznaczone do szybkiej reakcji na sytuacje kryzysowe na peryferiach Sojuszu, są jednak tylko jedną z kilku inicjatyw w zakresie sił szybkiego reagowania. W szczególności należy odnotować koncepcję połączonych sił ekspedycyjnych ( Joint Expeditionary Force ) w skład których mają wejść żołnierze z Wielkiej Brytanii, Litwy, Łotwy, Estonii, Norwegii, Danii oraz Holandii. Deklaracja końcowa szczytu zawiera także zapis dotyczący wzmocnienia już istniejących stałych zespołów sił morskich NATO.

Działania te są wynikiem aktualnej sytuacji w otoczeniu Europy. Oprócz hybrydowego konfliktu na Ukrainie i napięć w innych częściach obszaru postradzieckiego, wciąż widoczne są bowiem kryzysy i konflikty w innych częściach świata, zwłaszcza na Bliskim Wschodzie. Deklaracja z Newport odnosi się w szczególności do zagrożenia jakie stwarza Islamskie Państwo Iraku i Lewantu (Państwo Islamskie). Wiele miejsca poświęca się w niej także pogarszającej się sytuacji w Libii oraz zagrożeniom – terrorystycznym i kryminalnym – w Afryce subsaharyjskiej. Obszarem szczególnej uwagi państw Sojuszu pozostają także Bałkany oraz Afganistan.

Wciąż aktualne są również problemy ochrony morskich szlaków komunikacyjnych, i w tym kontekście deklaracja wymienia wprost dwie ważne choć w Polsce nie zawsze zauważane operacje – Active Endavour (ochrony żeglugi na Morzu Śródziemnym) oraz Ocean Shield (prowadzona u wybrzeży Somalii ).

W ogólnej perspektywie, także polityczno – geograficznej NATO – zarówno przez pryzmat deklaracji politycznej jak i obserwowanych faktów – jawi się jako sojusz szczególny. Państwa Europy Zachodniej i Ameryki Północnej tworzące ten sojusz są bowiem faktycznym rdzeniem Zachodu w rozumieniu społecznym, politycznym i gospodarczym ale także militarnym. Mimo wzrostu potencjałów państw Trzeciego Świata, zwłaszcza grupy BRICS (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny, Republika Południowej Afryki ) to jednak państwa NATO, a szczególnie Stany Zjednoczone dysponują zdecydowaną przewagą naukowo – techniczną. Natomiast państwa grupy BRIC, nie mówiąc już o innych, były lub są bezpośrednimi klientami przemysłu zbrojeniowego Zachodu, ewentualnie kopistami, zwłaszcza Chiny i na mniejszą ostatnio skalę, Rosja. Natomiast ich potencjał gospodarczy jest budowany dzięki taniej sile roboczej lub eksportowi surowców energetycznych.

W wymiarze militarnym, oznacza to że rozpatrywane jako całość państwa NATO – podobnie jak kilka innych państw, jak Izrael czy Australia – tworzą swoistą sferę militarnej jakościowej dominacji. Dysponują one pełną strategiczną triadą jądrową i rozwijane są w nich systemy obrony przeciwrakietowej. NATO dysponuje także bardzo silnym potencjałem konwencjonalnym (w tym morskim) oraz możliwościami prowadzenia uderzeń lotniczych i rakietowych na duże odległości, przeciwko celom strategicznym. Duże, w porównaniu z innymi państwami są także zdolności w zakresie prowadzenia rozpoznania oraz transportu wojsk.

Oczywiście, przytłaczająca większość tych zdolności to wciąż skutek określonej polityki obronnej poszczególnych państw – a zwłaszcza Stanów Zjednoczonych – jednak należy zauważyć, że fundamentem NATO jest zasada kolektywnej obrony zaś rozwijane obecnie koncepcje współpracy (vide „państwa ramowe”) pozwalają na bardziej efektywne wykorzystywanie dostępnych zasobów (w tym środków budżetowych) niż w przypadku samodzielnie prowadzonej przez każde państwo polityki obronnej.

Trzeba w tym miejscu przypomnieć, że takie podejście ma jednoznaczny związek z Wojskami Specjalnymi, gdyż ostatnie lata rozwoju polskich sił specjalnych była związana właśnie z (uwieńczonym powodzeniem) dążeniem do osiągnięcia przez Polskę statusu państwa ramowego w zakresie operacji specjalnych.

Te wysiłki, w znacznej mierze nieortodoksyjne i pozytywnie odróżniające się od innych działań w zakresie polskiej obronności ostatniego ćwierćwiecza należy uznać za szczególnie cenne także w obecnej sytuacji. Mnogość, różnorodność zagrożeń, ich rozproszenie geograficzne wymagają posiadania sił zdolnych do szybkiego reagowania i wykonywania zróżnicowanych zadań w różnych warunkach.

Zarówno deklaracja z Newport jak i wyraźnie widoczne zjawiska w sferze bezpieczeństwa wykazują także jednoznacznie że w przyszłości dla osiągnięcia celów strategicznych NATO będą siły zdolne do wiarygodnego odstraszania potencjalnych przeciwników dzięki przewadze technicznej (w tym informacyjnej) oraz zdolności do precyzyjnego stosowania siły. Mimo że siły „bardzo wysokiej gotowości” są jak dotąd – przynajmniej w sferze jawnych informacji – deklaracją polityczną, już teraz można wskazać jaki przypuszczalnie będzie ich kształt. Maksymalna liczebność, o jakiej obecnie się wspomina - pięć tysięcy żołnierzy nie wydaje się dużą liczbą, zwłaszcza jeśli w skład tych sił mają wchodzić komponenty lądowy, lotniczy, morski i sił specjalnych (nie mówiąc o komponentach logistycznych i dowodzenia).

Jeśli jednak – co najeży uznać za pewne – do składu tych sił państwa członkowskie będą wydzielać elementy dysponujące dużymi możliwościami w zakresie prowadzenia rozpoznania oraz precyzyjnego rażenia celów, ich potencjał i polityczne znaczenie ich użycia będzie wielokrotnie większe niż mogłaby to sugerować sama liczba żołnierzy.

Te zjawiska nakładają się na kolejne etapy zmian w polskiej polityce obronnej i Siłach Zbrojnych. Mimo różnych, nieraz wyrażanych przez urzędników i decydentów bardzo wysokich szczebli opinii dotyczących pożądanego kształtu polskiej strategii bezpieczeństwa, nierzadko stwarzających wrażenie chęci powrotu do przeszłości, nie ulega wątpliwości, że zasadnicze wymagania są już określone, przez kształt środowiska bezpieczeństwa a cześć decyzji została już podjęta na szczeblu sojuszniczym. Bez odpowiedzi natomiast pozostaje jeszcze pytanie, jak skuteczna będzie adaptacja Sił Zbrojnych, ich struktur, szkolenia i wyposażenia do zmieniających się uwarunkowań. Z pewnością najbliższe miesiące mogą w tym zakresie udzielić, przynajmniej częściowej odpowiedzi.

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

Radosław Tyślewicz MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu

MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu

Francuski koncern zbrojeniowy Safran Defense po premierze swojego urządzenia na targach Eurosatory w Paryżu w 2014 r. oraz w Polsce podczas VII Międzynarodowych Targów Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych...

Francuski koncern zbrojeniowy Safran Defense po premierze swojego urządzenia na targach Eurosatory w Paryżu w 2014 r. oraz w Polsce podczas VII Międzynarodowych Targów Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa Europoltech 2015, wprowadzał go w ostatnich latach na wyposażenie kolejnych armii świata. MOSKITO TI to produkt szwajcarskiej spółki Safran Vectronix AG, producenta specjalistycznego sprzętu optoelektronicznego – między innymi dalmierzy Vector (IV, 21, 23,...

BMF Centrum Specjalistycznego Sprzętu Mobilnego Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane...

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane przez BMF trafiają m.in. do pojazdów wojskowych i specjalnych.

trzypiora.pl Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego? Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej...

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej wymagać? Co najbardziej się przyda? Co jest koniecznością? Jaka kamizelka taktyczna spełni wszystkie stawiane jej wymagania?

Militaria.pl Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem? Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii...

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii oporządzenia.

Transactor Security Sp. z o.o. Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do...

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do ochrony swoich granic, albowiem jest to jeden z najważniejszych czynników, które mają duży wpływ na bezpieczeństwo zewnętrzne i wewnętrzne.

Dariusz Leżała, Transactor Security Sp. z o.o. Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego...

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego rozwoju sprzętu specjalistycznego umożliwiającego ich ujawnienie i identyfikację. Naprzeciw tym wymogom wychodzi firma Transactor Security Sp. z o.o., która w ofercie ma najnowsze rozwiązania sprzętowe firm VIDISCO Ltd. oraz Viken Detection.

Militaria.pl Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach...

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach polowych, w tym także podczas sytuacji kryzysowych czy akcji ratunkowych. Bardzo ważne jest to, aby taktyczne wyposażenie medyczne było łatwe w transporcie i szybkie w użyciu. W tym artykule omawiamy najpotrzebniejsze wyposażenie medyczne, które warto mieć przy sobie.

Ha3o Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania...

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania do warunków zależy jakość obserwacji przekładająca się na bezpieczeństwo indywidualne oraz powodzenie całego wykonanego zadania. I choć wydawać by się mogło, że obecne rozwiązania w zakresie optyki taktycznej oferują bardzo wiele, to okazuje się, że w tej materii można pójść jeszcze o krok dalej,...

Militaria.pl Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft

Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft

Odpowiednio skompletowany ekwipunek to podstawa bezpieczeństwa i komfortu podczas survivalu czy bushraftu. Przekłada się on na skuteczność i satysfakcję z doświadczenia. Zarówno wytrawni weterani, jak...

Odpowiednio skompletowany ekwipunek to podstawa bezpieczeństwa i komfortu podczas survivalu czy bushraftu. Przekłada się on na skuteczność i satysfakcję z doświadczenia. Zarówno wytrawni weterani, jak i początkujący entuzjaści survivalu i bushcraftu docenią znaczenie starannie dobranego zestawu niezbędnych przedmiotów.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.