Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Powtórka z historii?

Michał Piekarski | 2014-07-12
Fot. US Navy

Fot. US Navy

Fakt opanowania przez Islamskie Państwo Iraku i Lewantu znacznej części terytorium Syrii oraz Iraku, ogłoszenie powstania kalifatu i ewidentny zamiar utworzenia tam organizmu państwowego funkcjonującego według zasad fundamentalistycznej interpretacji islamu może nasuwać skojarzenia z innym, podobnym przypadkiem który miał daleko idące konsekwencje, o wręcz globalnym zasięgu.

Zobacz także

Michał Piekarski Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach” Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza...

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza granicami państwa, co jakiś czas niestety powracają kwestie dotyczące historii i tradycji.

Michał Piekarski Anatomia Zamachu

Anatomia Zamachu Anatomia Zamachu

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Michał Piekarski Scenariusz Chaosu

Scenariusz Chaosu Scenariusz Chaosu

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez...

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez wydawnictwo WarBook.

Mowa jest oczywiście o opanowaniu prawie całego obszaru Afganistanu przez talibów, co miało miejsce w drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku. Dalszy bieg wydarzeń jest znany. Talibowie udzielili schronienia Osamie ben-Ladenowi i członkom kierowanej przez niego Al-Kaidy. To w Afganistanie koncentrowała się na przełomie dwudziestego i dwudziestego pierwszego wieku aktywność szkoleniowa i planistyczna. Ataki Al-Kaidy, a w szczególności zamach z 11 września spowodowały nie tylko międzynarodową interwencję w Afganistanie ale także rozpoczęcie przez Stany Zjednoczone globalnej wojny z terrorystami Al-Kaidy. Konflikt ten rozlał się z czasem na inne obszary, wystarczy wspomnieć Jemen, Somalię czy w szczególności Irak. Oczywiście każda z tych kampanii miała i ma swoją genezę i historię, jednak wpływ zaplecza (określanego w anglojęzycznych publikacjach mianem sanktuarium ) w Afganistanie był w działalności Al-Kaidy i sprzymierzonych z nią grup ewidentny.

Niewątpliwie, dla każdej organizacji terrorystycznej posiadanie takiego zaplecza, w postaci de facto państwa jest szczególnie korzystne. W okresie Zimnej Wojny taką rolę odgrywały niektóre państwa, głównie Bliskiego Wschodu i Bloku Wschodniego, choć nie tylko.
Nierzadko państwa te nie poprzestawały tylko na zapewnieniu schronienia , wsparcia szkoleniowego, finansowania czy dostaw broni, jak czyniła to Libia czy Niemiecka Republika Demokratyczna.

Zdarzały się także przypadki, w których terroryści stawali się faktycznie wykonawcami zleceń danego rządu (jak Japońska Armia Czerwona na rzecz Libii w końcówce lat osiemdziesiątych) zdarzały się także, dość liczne przypadki terroryzmu państwowego, gdzie wykonawcami byli funkcjonariusze służb specjalnych (lub żołnierze sił specjalnych) danego państwa.

Korzyści polityczne są oczywiste. Państwo goszczące dysponuje dodatkowym narzędziem oddziaływania na inne państwa. Terroryści otrzymują dostęp do zasobów materialnych i ochronę, zarówno prawną jak i fizyczną. Ewentualna operacja przeciwko terrorystom musi mieć formę tajnej operacji specjalnej albo jawnej operacji konwencjonalnej , co oznacza oczywiste koszta polityczne i nie tylko polityczne.

Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, gdy – tak jak obecnie w Iraku, tudzież w Pakistanie – rząd nie jest w stanie kontrolować własnego terytorium. To oznacza uwzględnienie w politycznej układance nie jednego ale dwóch aktorów politycznych – rebeliantów i rządu danego państwa, który może ale nie musi być jednoznacznie przychylnie nastawiony do obcej interwencji, zwłaszcza jeśli polityczne reperkusje takiej akcji mogą mu zaszkodzić.

Oprócz problemów typowo politycznych, każda próba uderzenia we wspomagające terrorystów państwo (uznawane bądź nie przez społeczność międzynarodową) wiąże się z poważnymi problemami wojskowymi. Jest to obce terytorium, możliwości gromadzenia danych wywiadowczych są z natury rzeczy ograniczone. W przeciwieństwie do dywizji pancernych, terroryści nie wymagają rozbudowanej infrastruktury i łatwo mogą być ukryci na bardzo wiele sposobów. To z kolei oznacza by operacja była skuteczna musi być precyzyjnym ciosem, ten musi być oparty na bardzo dobrym rozpoznaniu...i koło się zamyka. Alternatywą jest masowe uderzenie i dążenie do zmiany reżimu politycznego – jak w Afganistanie w roku 2001 – ale tu wymagane są dużo większe siły, środki i potrzebny jest przychylny klimat polityczny.

Dowodzi tego historia amerykańskich zmagań z Al-Kaidą przed 11 września. Amerykanie zdawali sobie sprawę z obecności terrorystów na kontrolowanym przez talibów terytorium. Plany operacji z udziałem sił specjalnych nie zostały wcielone w życie z racji niedostatecznie dokładnych informacji na temat miejsca pobytu liderów Al-Kaidy i dużego prawdopodobieństwa odniesienia strat własnych.

Uderzenie dokonane 20 sierpnia 1998 roku z użyciem pocisków manewrujących (operacja Infinite Reach) trafiło niemal w próżnię – cios który wystarczyłby aby zadać poważne straty konwencjonalnej armii, nie był dostatecznie precyzyjny by dosięgnąć poszczególnych osób. Nie przyniosło też żadnych wymiernych efektów, poza kolejnymi zamachami i deklaracjami dżihadu. Nie zapobiegło także atakom które nastąpiły trzy lata później. Nieskuteczne okazały się także pierwsze próby wykorzystania bezzałogowych samolotów MQ-1 Predator do polowania na terrorystów.

Te same problemy mogą o sobie dać znać, jeśli terytorium opanowane przez Islamskie Państwo Iraku i Lewantu, podobnie jak opanowany przez talibów Afganistan stanie się rozsadnikiem aktywności terrorystycznej, choćby w innych państwach Bliskiego Wschodu czy w nieodległej przecież Europie.

Taki scenariusz jest prawdopodobny zwłaszcza wobec zauważalnego już problemu obecności w Europie fundamentalistów, którzy mają za sobą udział w wojnie w Syrii. Taką przeszłość ma za sobą między innymi sprawca tegorocznego zamachu w Brukseli.

Biorąc pod uwagę czynniki polityczne, zwłaszcza skomplikowaną sytuację jaką tworzą powiązania i sojusze, oraz trudną sytuację wewnętrzną (także w kontekście Kurdystanu) Iraku, nie mówiąc już o kosztach, najmniej prawdopodobne jest to, co stało się trzynaście lat temu w Afganistanie a więc kompleksowa operacja mająca na celu odzyskanie kontroli nad terenami opanowanymi przez fundamentalistów. W przeciwieństwie do Afganistanu sytuację komplikuje także fakt sprawowania przez nich kontroli także nad częścią syryjskiego terytorium – co do polityczno – militarnej łamigłówki dodaje kolejne elementy.

Jeśli zapadną polityczne decyzje dotyczące podjęcia aktywnej działalności przeciwko siłom rebeliantów w Iraku i być może w Syrii oznaczać to będzie najprawdopodobniej operacje podobne do tych które prowadzono lub zamierzano prowadzić wobec Al-Kaidy w Afganistanie przed rokiem 2001, a obecnie prowadzone są w Jemenie, Pakistanie czy Afryce.

Znany jest repertuar możliwych operacji – tworzą go głównie uderzenia lotnicze i akcje bezpośrednie sił specjalnych. Niewątpliwie, znaczną przewagą obecnie jest nabyte przez amerykańskie siły specjalne i służby wywiadowcze w ciągu ostatnich trzynastu lat olbrzymie doświadczenie w tego rodzaju działaniach, których skuteczność została już wielokrotnie potwierdzona. Można więc spodziewać się, że takie działania będą relatywnie skuteczne i mogą w znacznym stopniu zakłócić lub zdezorganizować działalność siatek terrorystycznych.

Należy przy tym pamiętać, że Amerykanie dysponują nie tylko dużymi, dobrze wyposażonymi, wyszkolonymi i doświadczonymi jednostkami specjalnymi. Można sądzić, że okres prawie dziesięciu lat działań w Iraku nie został zmarnowany przez służby wywiadowcze co ma fundamentalne znaczenie dla powodzenia ewentualnych operacji. Istnieje także zaplecze, a w tym kontekście trzeba mieć na uwadze zwłaszcza współpracujące od dawna z Amerykanami siły kurdyjskie, zwłaszcza że jeden z ośrodków do którego skierowano w ostatnim czasie amerykańskich doradców wojskowych – także z sił specjalnych – znajduje się właśnie w Kurdystanie.

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

Krzysztof Lis PRO Blackout - jak się na niego przygotować?

Blackout - jak się na niego przygotować? Blackout - jak się na niego przygotować?

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując...

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując do tego rozwiązania dostosowane do zasięgu zaistniałej sytuacji.

POLSYS EUROPE Sp. Z o.o Zintegrowana Kamizelka BULLFROG

Zintegrowana Kamizelka BULLFROG Zintegrowana Kamizelka BULLFROG

Gdziekolwiek na świecie rozwija się konflikt zbrojny, potencjalnymi ofiarami działań przeciwnika jest na końcu żołnierz. I o ile dostawy na linię frontu uzbrojenia typu ofensywnego są niezmiernie istotne...

Gdziekolwiek na świecie rozwija się konflikt zbrojny, potencjalnymi ofiarami działań przeciwnika jest na końcu żołnierz. I o ile dostawy na linię frontu uzbrojenia typu ofensywnego są niezmiernie istotne ze strategicznego punktu widzenia, przede wszystkim należy chronić bez żadnych kompromisów ludzi, którzy bezpośrednio w walkach uczestniczą. Ten aspekt ochrony życia i zdrowia żołnierzy jest w centrum zainteresowania kanadyjskiej kompanii POLSYS INC. i jej siostrzanej firmy w Polsce - POLSYS EUROPE.

Newmax Nowak i Wspólnicy S.K. DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.

Carpatia Arms Sp. z o.o. ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak...

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak i w USA. Sprzęt tej marki projektowany i szyty jest w Polsce, przy użyciu najnowszych światowych technologii oraz materiałów, dzięki którym wyznacza nową jakość na naszym rynku.

OPC Sp. z.o.o. Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Vademecum okularów przeciwsłonecznych Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.

poza-domem.pl Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Jakie są rodzaje łuków strzeleckich? Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.

Ewelina Grzesik TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.

Combat.pl Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy

Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy

Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów,...

Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów, które zapewne chcesz posiadać – tak jak my. Zdobyć je można w licznych sklepach „wojskowych” zorientowanych na takich właśnie zapaleńców. Być może nie wiesz jeszcze, że do grona tych sklepów dołączył stosunkowo niedawno kolejny gracz – combat.pl.

SPY SHOP Paweł Wujcikowski Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler

Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler

Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli...

Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli łatwo zlokalizować cel nawet przy zupełnym braku światła zewnętrznego. W tym artykule skupimy się na urządzeniach z rodziny AGM Rattler, które oferują doskonały stosunek ceny do oferowanych możliwości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops