Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Weterani przyszłych misji

Michał Piekarski | 2014-05-29
Żołnierze jednostki GROM podczas działań w porcie Umm Kasr w roku 2003 Fot. US DoD

Żołnierze jednostki GROM podczas działań w porcie Umm Kasr w roku 2003 Fot. US DoD

Obchodzony dziś Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa jest, niejako z nazwy związany z osobami, które już brały udział w misjach stabilizacyjnych, pokojowych i ratowniczych poza granicami Polski. Można jednak przy tej okazji zadać pytanie o przyszłe misje zagraniczne i los ich weteranów.

Zobacz także

Michał Piekarski Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach” Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza...

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza granicami państwa, co jakiś czas niestety powracają kwestie dotyczące historii i tradycji.

Michał Piekarski Anatomia Zamachu

Anatomia Zamachu Anatomia Zamachu

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Michał Piekarski Scenariusz Chaosu

Scenariusz Chaosu Scenariusz Chaosu

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez...

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez wydawnictwo WarBook.

Nie ulega wątpliwości, że obserwowane w niektórych opiniach, także wyrażanych w prasie specjalistycznej oraz oficjalnych wypowiedziach niektórych decydentów przekonanie, że zakończenie misji w Afganistanie oznacza zakończenie jakiegoś szczególnego okresu misyjnej aktywności, jest sprzeczne z faktami które są łatwe do zauważenia.

Faktem jest że zaangażowanie w Iraku oraz  Afganistanie było długotrwałe, że kontyngenty wojskowe liczyły po kilka tysięcy żołnierzy (oraz pracowników cywilnych wojska) , że przybierały formę całych związków taktycznych, wreszcie szczególnie widoczne były ludzie ich koszty, w postaci poległych i rannych ich uczestników.

Jednak ani Irak, ani Afganistan nie były początkami zagranicznego zaangażowania Wojska Polskiego. Udział Polski w operacjach pokojowych datuje się od roku 1953 i misji obserwatorów ONZ na Półwyspie Koreańskim, dalszy szlak wytyczają takie miejsca jak Wietnam Południowy, Egipt, Namibia, Kambodża, Zatoka Perska i Morze Śródziemne a zakres użytych sil był niezwykle zróżnicowany - od kilku obserwatorów po całe bataliony. Każda z tych misji była prowadzona w obszarze trwającego konfliktu zbrojnego, lub gdzie istniało wysokie prawdopodobieństwo jego wybuchu.

Nie można także że oprócz misji w których udział biorą żołnierze i pracownicy wojska, w operacjach zagranicznych brali i biorą udział funkcjonariusze służb podległych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych, zarówno w długich operacjach wsparcia bezpieczeństwa – jak w Kosowie – a także w licznych operacjach ratowniczych.

Trudno wobec tych faktów uznać, że z dniem 31 grudnia bieżącego roku zakończy się jakaś nadzwyczajna epoka. Operacje w Afganistanie i Iraku były po prostu wyraźniej widoczne dla opinii publicznej (niestety także z powodu ofiar) niż misje choćby na Bałkanach, gdzie w ciągu dekady, wysłano szereg kontyngentów o zróżnicowanych zadaniach – od misji ONZ w Chorwacji, poprzez wystawiony przez Jednostkę Wojskową GROM kontyngent we Wschodniej Sławonii, policyjną misję doradczą w Bośni i Hercegowinie po siły stabilizacyjne w Kosowie. Część z tych misji trwa do dzisiaj.

Trudno także uznać, że w przewidywalnej przyszłości zmieni się profil tych misji. Nie są one bowiem wynikiem woli samych ich uczestników (o czym część opinii publicznej zdaje się zapominać) ale decyzji politycznych i wynikiem zjawisk zachodzących w środowisku międzynarodowym.

Dość wspomnieć, że jeden czynnik, jakim jest ekonomiczna zależność gospodarki europejskiej, a więc także i polskiej od transportu morskiego wymuszają udział polskich okrętów w operacjach ochrony żeglugi (jak „Active Endavour”) i obecność w sojuszniczych zespołach sił morskich. Te zadania były, są i będą musiały być wykonywane.

To samo dotyczy operacji ratowniczych i humanitarnych, ale także stabilizacyjnych, gdyż te zjawiska i procesy które uruchomiły operacje NATO w Afganistanie czy na Bałkanach mogą wymusić podjęcie sojuszniczych działań choćby w Afryce. Wciąż niepewna jest sytuacja na obszarze byłego Związku Radzieckiego (a warto pamiętać, że także tam byli i są obecni polscy żołnierze).

Można wręcz spodziewać się że z racji komplikującego się środowiska bezpieczeństwa, operacji zagranicznych  o różnym charakterze będzie przybywać. Nie każda z nich będzie porównywalna rozmachem z misją sił ISAF. Bardziej prawdopodobne są operacje o mniejszej skali, jednak mogą one być częstsze i liczniejsze niż obecnie. Mogą to być misje z użyciem sił specjalnych, okrętów czy sił lotniczych. Prawdopodobne jest także, że będą w nich brać także funkcjonariusze różnych służb.

To oznaczać może jednak, że znów będą to działania pozostające nieco w cieniu działalności wojska w Polsce (a niektóre, zwłaszcza z udziałem sił specjalnych mogą faktycznie być mało widoczne bądź wręcz niejawne dla opinii publicznej). Jednak można z całą pewnością stwierdzić, że misje różnego rodzaju będą prowadzone i będą powiększać się szeregi weteranów. To oznacza także znane już problemy związane zwłaszcza z zapewnieniem wsparcia tym, którzy w różny sposób zostali podczas tych misji poszkodowani.

Jednym ze skutków widocznego dla opinii publicznej i dla polityków, zaangażowania misyjnego w ostatniej dekadzie, było zauważenie weteranów misji zagranicznych i ich problemów. W ślad za tym, pojawiły się mechanizmy opieki i pomocy poszkodowanym, w tym ustawa z roku 2011 o weteranach działań poza granicami państwa. Jej zapisami, oprócz samego określenia statusu weteranów i przysługujących im uprawnień ustanowiono także dzisiejsze święto.

Pozostaje mieć nadzieję, że w przyszłości, nie dojdzie do ponownego wyparcia zagadnień konsekwencji udziału w operacjach zagranicznych ze świadomości zarówno opinii publicznej, jak i decydentów. Trzeba bowiem mieć na uwadze, że nawet krótka i ograniczona w skali operacja ratownicza czy stabilizacyjna zawsze będzie długotrwałe konsekwencje dla jej uczestników. 

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

Krzysztof Lis PRO Blackout - jak się na niego przygotować?

Blackout - jak się na niego przygotować? Blackout - jak się na niego przygotować?

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując...

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując do tego rozwiązania dostosowane do zasięgu zaistniałej sytuacji.

POLSYS EUROPE Sp. Z o.o Zintegrowana Kamizelka BULLFROG

Zintegrowana Kamizelka BULLFROG Zintegrowana Kamizelka BULLFROG

Gdziekolwiek na świecie rozwija się konflikt zbrojny, potencjalnymi ofiarami działań przeciwnika jest na końcu żołnierz. I o ile dostawy na linię frontu uzbrojenia typu ofensywnego są niezmiernie istotne...

Gdziekolwiek na świecie rozwija się konflikt zbrojny, potencjalnymi ofiarami działań przeciwnika jest na końcu żołnierz. I o ile dostawy na linię frontu uzbrojenia typu ofensywnego są niezmiernie istotne ze strategicznego punktu widzenia, przede wszystkim należy chronić bez żadnych kompromisów ludzi, którzy bezpośrednio w walkach uczestniczą. Ten aspekt ochrony życia i zdrowia żołnierzy jest w centrum zainteresowania kanadyjskiej kompanii POLSYS INC. i jej siostrzanej firmy w Polsce - POLSYS EUROPE.

Newmax Nowak i Wspólnicy S.K. DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.

Carpatia Arms Sp. z o.o. ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak...

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak i w USA. Sprzęt tej marki projektowany i szyty jest w Polsce, przy użyciu najnowszych światowych technologii oraz materiałów, dzięki którym wyznacza nową jakość na naszym rynku.

OPC Sp. z.o.o. Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Vademecum okularów przeciwsłonecznych Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.

poza-domem.pl Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Jakie są rodzaje łuków strzeleckich? Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.

Ewelina Grzesik TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.

Combat.pl Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy

Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy

Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów,...

Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów, które zapewne chcesz posiadać – tak jak my. Zdobyć je można w licznych sklepach „wojskowych” zorientowanych na takich właśnie zapaleńców. Być może nie wiesz jeszcze, że do grona tych sklepów dołączył stosunkowo niedawno kolejny gracz – combat.pl.

SPY SHOP Paweł Wujcikowski Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler

Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler

Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli...

Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli łatwo zlokalizować cel nawet przy zupełnym braku światła zewnętrznego. W tym artykule skupimy się na urządzeniach z rodziny AGM Rattler, które oferują doskonały stosunek ceny do oferowanych możliwości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops