Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Interwencja w Syrii: możliwości i problemy

Michał Piekarski | 2013-08-26
USS "Mahan", niszczyciel klasy Arleigh Burke Fot. US Navy

USS "Mahan", niszczyciel klasy Arleigh Burke Fot. US Navy

Narastające napięcie związane z syryjską wojną domową, w toku której niedawno doszło do użycia broni chemicznej, po raz kolejny jest powodem do spekulacji na temat możliwej interwencji zachodniej w tym konflikcie. Nad wszystkimi dyskusjami rozciąga się jednak cień wydarzeń sprzed dziesięciu lat, do których doszło w sąsiadującym z Syrią Iraku.

Zobacz także

Michał Piekarski Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach” Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza...

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza granicami państwa, co jakiś czas niestety powracają kwestie dotyczące historii i tradycji.

Michał Piekarski Anatomia Zamachu

Anatomia Zamachu Anatomia Zamachu

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Michał Piekarski Scenariusz Chaosu

Scenariusz Chaosu Scenariusz Chaosu

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez...

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez wydawnictwo WarBook.

Można odnieść wrażenie, zwłaszcza po wcześniejszych wypowiedziach przedstawicieli administracji amerykańskiej, dotyczących „czerwonej linii” jaką jest użycie broni masowego rażenia, problemach z uzyskaniem dowodów, w tym zwłaszcza po ostrzelaniu inspektorów ONZ mających zweryfikować informacje o ataku chemicznym że sytuacja jest już o krok od interwencji.

Od kilku dni donosi się o zwiększeniu aktywności sił amerykańskich w regionie, zwłaszcza sił morskich. We wschodniej części Morza Śródziemnego znajdują się cztery niszczyciele rakietowe klasy Arleigh Burke, uzbrojone w pociski manewrujące klasy „woda – ziemia”. Jednocześnie cytowani przez media, anonimowi urzędnicy twierdzą, że istnieją informacje pochodzące ze źródeł wywiadowczych a wskazujące że ataku chemicznego dokonała armia Assada.

Stwierdzenie że coś wykryły amerykańskie służby wywiadowcze, po doświadczeniach irackich musi budzić pewne obawy. Jakość informacji jakie zebrane zostały przed rozpoczęciem operacji „Iraqi Freedom” musi być oceniona jako niedostateczna, a ich analiza i wykorzystanie – podporządkowane osiągnięciu celu politycznego, a wręcz ideologicznego. Należy jednak pamiętać, że Saddam Husajn był nie tylko niezwykle okrutnym dyktatorem.

Jednocześnie przez szereg lat pracował nad bronią masowej zagłady (w tym nuklearną), kilkakrotnie jej użył, a w ostatnich latach podjął grę która przypieczętowała jego los, tworząc wrażenie że tą broń wciąż posiada. Napięcia – w tym kończące się uderzeniami lotniczymi – trwały bowiem przez cały okres od roku 1991 do 2003. Saddam zdążył się ponadto na tyle wyizolować ze społeczności międzynarodowej, że ci – jak Francja czy Rosja - którzy werbalnie protestowali przeciwko kierowanej przez USA operacji, poprzestali na słowach i szybko zaakceptowali nowy stan rzeczy w Iraku. Nie bez znaczenia było i jest to że miało to także konkretny wymiar ekonomiczny.

Sytuacja Syrii jest bardziej skomplikowana. Do roku 2011, nie był to parias społeczności międzynarodowej. Do dziś widać skutki utrzymywania przez reżim Assada wieloletnich relacji z sojusznikami – w tym Rosją, a więc stałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ. Sprawia to, że uzyskanie jednoznacznego mandatu do ewentualnej interwencji jest trudne. Oczywiście, może dojść do operacji przeprowadzonej bez zgody tego organu, tak jak to już miało miejsce ale to oznaczać będzie dużo słabsze prawne i polityczne fundamenty takich działań. Może także spowodować, że liczba państw uczestniczących w takiej operacji będzie znacznie mniejsza.

Jednocześnie, pod względem militarnym trudno spodziewać się powtórki z operacji „Iraqi Freedom” a więc operacji na dużą skalę, w tym prowadzonej na lądzie z zamiarem wprowadzenia sił stabilizacyjnych po obaleniu reżimu. Potencjalna operacja podjęta pod amerykańskim przywództwem może wyglądać nieco inaczej.

Każda opcja militarna jest bowiem rzeczą wtórną wobec politycznego celu. W Iraku było to obalenie reżimu i utworzenie nowego rządu. Tutaj zasadniczym celem wydaje się być eliminacja broni chemicznej i udaremnienie dalszych ataków wymierzonych w ludność cywilną. Można tego dokonać na kilka sposobów.

Pierwszym jest uniemożliwienie użycia samej broni. Jej nosicielami najczęściej są samoloty, rzadziej śmigłowce oraz pociski rakietowe i artyleryjskie. Atakom lotniczym można zapobiec wprowadzając strefę zakazu lotów, wykorzystując samoloty myśliwskie. Samoloty mogą także wykrywać i zwalczać systemy rakietowe i artyleryjskie.

Oczywiście nie jest to możliwe w sposób tak ograniczony i wybiórczy. Jak pokazują doświadczenia z innych konfliktów, niezbędne jest uzyskanie przewagi w powietrzu, a więc obezwładnienie naziemnej obrony przeciwlotniczej oraz lotnictwa myśliwskiego przeciwnika. Rozpoznanie musi być efektywne, a wyrzutnie rakietowe można łatwo przemieszczać i maskować. Być może niezbędne będzie użycie sił specjalnych do prowadzenia rozpoznania, a to oznacza już element lądowy.

Drugą trudnością jest fakt, że samo zwalczanie nosicieli może problematyczne. Takich celów może być dużo a na polu walki mogą ciągle pojawiać się nowe, zastępujące już zniszczone. Trzeba pamiętać że armia syryjska, jak wiele armii tego regionu była i jest nadal silna liczebnie. Prościej jest, zamiast angażować się w swoisty konflikt na wyczerpanie, długi kosztowny, zaatakować znacznie ważniejsze cele.

Żadna armia, ani inna zorganizowana struktura nie jest efektywna gdy zostanie pozbawiona zaplecza logistycznego, łączności i systemów dowodzenia. Trzeba przy tym pamiętać o stosowanych współcześnie metodach doboru celów działań militarnych. Było to widoczne podczas operacji przeciwko Irakowi w 1991 i 2003 roku, oraz innych konfliktach. Stąd też można spodziewać się, że w przypadku podjęcia operacji zbrojnej, jej zasadniczym celem będzie zniszczenie istniejącej infrastruktury, w tym składów broni chemicznej, aparatu dowodzenia i łączności pozwalającego na użycie tej broni, oraz być może innych kluczowych podsystemów. Nie można wykluczyć na przykład ataków na konkretnych dowódców, lub przywódców politycznych, o ile okaże się to – z punktu widzenia amerykańskich decydentów – przydatne w osiągnięciu celów politycznych.

W takim scenariuszu, zbliżonym do operacji „Allied Force” w roku 1999, czy interwencji w Libii w roku 2011, jest także miejsce na operacje specjalne. Oprócz prowadzenia rozpoznania, nie można wykluczyć, że miałyby miejsce akcje bezpośrednie, w tym być może mające na celu przejęcie urządzeń lub systemów uzbrojenia, mających stanowić jednoznaczny dowód posiadania i używania takiej broni przez rząd syryjski. Nie można także z góry wykluczyć innych scenariuszy.

Biorąc pod uwagę warunki polityczne, społeczne, geograficzne, potencjalna interwencja w Syrii była by dla Stanów Zjednoczonych (i być może ich sojuszników) kolejnym typowym konfliktem XXI wieku. Te konflikty, które de facto rozpoczęły się na początku lat dziewięćdziesiątych minionego stulecia, zaliczają się już do wojen „trzeciej fali” jak określają je Tofflerowie.

Fakt, że akcentowana jest obecność amerykańskich okrętów w pobliżu Syrii jest symptomatyczny. We współczesnych konfliktach dominują bowiem najbardziej zaawansowane technicznie i najbardziej elastyczne rodzaje sił zbrojnych. W praktycznie każdym konflikcie zbrojnym, w który zaangażowane były od roku 1991 amerykańskie siły zbrojne, zawsze ważną rolę odgrywały siły powietrzne, morskie i specjalne. Konwencjonalne siły lądowe były i są używane rzadziej. Nie ma powodów, by sądzić, że w przyszłości się to zmieni.

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

Griffin Group Defence Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych

Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych

Firma Griffin Group Defence posiada w swojej ofercie najwyższej klasy doręczne urządzenia termowizyjne, które umożliwiają obserwację w warunkach dziennych jak i nocnych. Dzięki wykorzystaniu termowizjii,...

Firma Griffin Group Defence posiada w swojej ofercie najwyższej klasy doręczne urządzenia termowizyjne, które umożliwiają obserwację w warunkach dziennych jak i nocnych. Dzięki wykorzystaniu termowizjii, pozwalają one na wykrycie nawet mało widocznych celów - w kamuflażu lub w otoczeniu, które utrudnia rozpoznanie.

Patryk Kościński Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania

Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania

Jak podaje producent, firma Prabos - Grizzly 933 to wytrzymałe zimowe buty wojskowe, skonstruowane z myślą o użyciu w skrajnie mroźnych warunkach. Przeznaczone są dla osób, które potrzebują wytrzymałego...

Jak podaje producent, firma Prabos - Grizzly 933 to wytrzymałe zimowe buty wojskowe, skonstruowane z myślą o użyciu w skrajnie mroźnych warunkach. Przeznaczone są dla osób, które potrzebują wytrzymałego i ciepłego obuwia na zimę. Polecane są dla żołnierzy, pracowników leśnych, służb mundurowych oraz osób, które lubią aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu w zimie. Wykonane są ze skóry i materiału izolacyjnego Gore-Tex THERMIUM, który zapewnia dobrą izolację termiczną. Dzięki temu w butach można...

Militaria.pl Obierz jasny cel misji: przegląd latarek czołowych i kątowych

Obierz jasny cel misji: przegląd latarek czołowych i kątowych Obierz jasny cel misji: przegląd latarek czołowych i kątowych

Latarki czołowe i kątowe są praktycznymi urządzeniami, które znajdują szerokie zastosowanie podczas różnych czynności. Wiele profesji zawodowych i aktywności wymaga solidnego źródła światła, a przy tym...

Latarki czołowe i kątowe są praktycznymi urządzeniami, które znajdują szerokie zastosowanie podczas różnych czynności. Wiele profesji zawodowych i aktywności wymaga solidnego źródła światła, a przy tym możliwości dostosowywania kąta padania strumienia światła przy zachowaniu swobody ruchów. Wszystkie te udogodnienia zapewniają latarki czołowe i kątowe.

Instytut Nowych Technologii Sp. z o.o. Predator Eye - przełom w dziedzinie technologii termowizji i transmisji obrazu

Predator Eye - przełom w dziedzinie technologii termowizji i transmisji obrazu Predator Eye - przełom w dziedzinie technologii termowizji i transmisji obrazu

Predator Eye to nowatorskie rozwiązanie w zakresie obrazowania termicznego. Predator Eye jest to nahełmowy zestaw zbudowany z kamery termowizyjnej przekazującej obraz na mikrowyświetlacz dooczny wraz z...

Predator Eye to nowatorskie rozwiązanie w zakresie obrazowania termicznego. Predator Eye jest to nahełmowy zestaw zbudowany z kamery termowizyjnej przekazującej obraz na mikrowyświetlacz dooczny wraz z modułem zasilającym i transmitującym obraz w czasie rzeczywistym do zdalnej lokalizacji. Ten polski produkt to przełom w działaniach poszukiwawczych, operacyjno-śledczych oraz ratowniczych. Jego unikalna konstrukcja umożliwia użytkownikom pełną swobodę ruchów, jednocześnie zapewniając dostęp do zaawansowanej...

pcphunters.com Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie?

Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie? Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie?

W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje...

W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje Cię zakup karabinka pneumatycznego, powinieneś wiedzieć, czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek oraz do czego będziesz ich używał. Czym jest karabinek pneumatyczny? Czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek długich?

Helikon-Tex Guardian Plate Carrier

Guardian Plate Carrier Guardian Plate Carrier

Guardian Plate Carrier to nowoczesna kamizelka do przenoszenia płyt balistycznych z możliwością montażu dodatkowego wyposażenia, dzięki systemowi modułowemu zgodnemu z MOLLE/PALS. W skład serii produktów...

Guardian Plate Carrier to nowoczesna kamizelka do przenoszenia płyt balistycznych z możliwością montażu dodatkowego wyposażenia, dzięki systemowi modułowemu zgodnemu z MOLLE/PALS. W skład serii produktów Guardian wchodzi kamizelka oraz 16 elementów, które można dowolnie konfigurować. Kamizelka Guardian Plate Carrier umożliwia przenoszenie płyt w najbardziej popularnych standardach: E-Cut (SAPI/ESAPI), Swimmer Cut oraz Shooter Cut.

Militaria.pl Rękawice taktyczne - przegląd modeli Mechanix-Wear

Rękawice taktyczne - przegląd modeli Mechanix-Wear Rękawice taktyczne - przegląd modeli Mechanix-Wear

Rękawice są często niedocenionym elementem wyposażenia taktycznego, choć stanowią integralną część oporządzenia. Niezależnie od branży zawodowej czy podejmowanej aktywności, rękawice mogą znacząco poprawić...

Rękawice są często niedocenionym elementem wyposażenia taktycznego, choć stanowią integralną część oporządzenia. Niezależnie od branży zawodowej czy podejmowanej aktywności, rękawice mogą znacząco poprawić wydajność pracy i zapewnić bezpieczeństwo. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych producentów profesjonalnych rękawic jest marka Mechanix-Wear. W artykule przyjrzymy się różnym modelom rękawic tej firmy, podpowiemy jakie technologie w nich zastosowano oraz do jakich celów warto się w nie wyposażyć.

Griffin Group Defence E-COSI i E-COTI - nowości dla żołnierza w zakresie nocnej obserwacji pola walki od GRIFFIN GROUP DEFENCE

E-COSI i E-COTI - nowości dla żołnierza w zakresie nocnej obserwacji pola walki od GRIFFIN GROUP DEFENCE E-COSI i E-COTI - nowości dla żołnierza w zakresie nocnej obserwacji pola walki od GRIFFIN GROUP DEFENCE

W tym roku znany na krajowym rynku dystrybutor i dostawca wyposażenia wojskowego, GRIFFIN GROUP DEFENCE, prezentuje kilka technologicznych nowości w dziale wyposażenia indywidualnego żołnierza w zakresie...

W tym roku znany na krajowym rynku dystrybutor i dostawca wyposażenia wojskowego, GRIFFIN GROUP DEFENCE, prezentuje kilka technologicznych nowości w dziale wyposażenia indywidualnego żołnierza w zakresie NVD (Night Vision Device). Trwający konflikt w Ukrainie, a szczególnie spektakularne sukcesy ukraińskich sił specjalnych, potwierdziły wpływ tego rodzaju wyposażenia indywidualnego na uzyskiwanie przewagi nad przeciwnikiem i w konsekwencji skuteczność w zakresie wykonywanych zadań w porze nocnej.

Militaria.pl “Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell

“Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell “Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell

Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym, odpowiednia optyka wspiera...

Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym, odpowiednia optyka wspiera jego celność. Rynek optyczny stale się rozwija, wprowadzając coraz to nowsze technologie w przyrządach optycznych. Znajdziemy tu między innymi urządzenia celownicze, jak na przykład kolimatory czy urządzenia do obserwacji takie jak lunety i lornetki.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.