Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Decyzyjność i adaptacja

Michał Piekarski | 2013-08-23
Fot. FBI

Fot. FBI

Zajścia różnego rodzaju, do jakich dochodzi przy okazji imprez masowych, a zwłaszcza meczów piłki nożnej, nie są niczym nowym, ani rzadkim w Polsce. Niczym nowym nie jest też dyskusja dotycząca postępowania osób i instytucji odpowiedzialnych za organizację i bezpieczeństwo tych imprez. Jednakże fala krytyki jaka spadła na Policję po niedawnych zajściach w Gdyni, ma szerszy niż „okołostadionowy” wymiar.

Zobacz także

Michał Piekarski Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach” Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza...

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza granicami państwa, co jakiś czas niestety powracają kwestie dotyczące historii i tradycji.

Michał Piekarski Anatomia Zamachu

Anatomia Zamachu Anatomia Zamachu

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Michał Piekarski Scenariusz Chaosu

Scenariusz Chaosu Scenariusz Chaosu

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez...

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez wydawnictwo WarBook.

Fakty dotyczące tych zajść są już znane, przynajmniej w tej sferze, która dotyczy działań policyjnych. Zarzuty dotyczące biernej postawy i spóźnionej reakcji na sytuację jaka wytworzyła się na gdyńskiej plaży, i która zakończyła się ostatecznie rozruchami, częściowo potwierdziła już sama Policja. Komendant Główny Policji nakazał w poniedziałek odwołanie ze stanowiska funkcjonariusza, który dowodził wówczas działaniami (był to Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Gdyni. Trzeba przy tym pamiętać, że do tych zajść doszło przy okazji meczu piłki nożnej, a zabezpieczenie tego typu imprez jest tak często wykonywanym przez Policję zadaniem, że trudno traktować je jako szczególne wyzwanie.

Niestety, sytuacja ta okazała się jednak wyzwaniem. Nie rozwijała się dynamicznie, potencjalne zagrożenie było widoczne przez kilka godzin. Większe siły policyjne zareagowały dopiero gdy sytuacja przybrała bardzo niekorzystny obrót. Charakterystyczne jest, że na razie obserwować można swoisty ciąg przerzucania się winą. Po stronie Policji są szybkie decyzje personalne. Jednocześnie władze samorządowe, którym podlega Straż Miejska, umywają ręce i przerzucają całkowity ciężar odpowiedzialności na Policję. Znamienne jest to, że od początku swojego istnienia formacje samorządowe w coraz większym stopniu chciałyby uzyskać – i uzyskują – cześć uprawnień Policji, ale w przypadku wydarzeń w Gdyni, nadzwyczajnej aktywności tej formacji nie było widać. Warto przypomnieć że do jej ustawowych zadań należy między innymi „ochrona spokoju i porządku w miejscach publicznych”.

System bezpieczeństwa państwa, tak jak jego cześć jaką jest Policja i jej aparat dowodzenia ma reagować na całe spektrum zagrożeń. Od przestępczości pospolitej po zamachy terrorystyczne. Trzeba pamiętać przy tym, że zasadnicze decyzje podejmują w tych przypadkach ci sami funkcjonariusze, ulokowani na określonych stanowiskach kierowniczych, zmieniają się jedynie wykorzystywane siły i środki.

Widząc problemy jakie najwyraźniej zaszły w procesie podejmowania decyzji, podczas zajść na gdyńskiej plaży, nie można nie zadać pytania, jak sytuacja wyglądałaby w przypadku innego, gorszego scenariusza. Nietrudno wyobrazić sobie inny przypadek niż mecz piłki nożnej, którego termin i okoliczności znane są z dużym wyprzedzeniem. Sytuacja kryzysowa, w rodzaju ataku „aktywnego strzelca”lub sytuacji zakładniczej jest dostatecznie dużym wyzwaniem dla każdego systemu bezpieczeństwa i każdej formacji policyjnej, by bezlitośnie obnażyć każdą słabość w procesie reagowania i dowodzenia.

Co więcej, problemy z podejmowaniem decyzji w polskich służbach mają szerszy wymiar. Nie dotyczą tylko działań sił prewencji, czy sytuacji w których do działań włączane są jednostki antyterrorystyczne. Wyraźne problemy sprawia także prowadzenie złożonych spraw kryminalnych, i czasami doprowadza to do spektakularnych klęsk Policji i prokuratury.

Zamach terrorystyczny na duża skalę, czy to w formie zamachu bombowego, sytuacji zakładniczej, czy jeszcze innego zdarzenia (na przykład „ataku fedainów”) od dawna jest jednym z najczarniejszych scenariuszy jakie mogą spotkać polskie służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa. Wiąże się to nie tylko z ciężarem gatunkowym takiego kryzysu, zwłaszcza gdy w grę wchodziłyby czynniki natury politycznej, ale także ilością zaangażowanych służb.

Już ten drugi element, pozornie oczywisty, jest problematyczny. Łatwo jest przedstawić płynne współdziałanie sił podczas ćwiczeń czy pokazów. Jednak w sytuacji realnego zagrożenia, gdzie w grę wchodzi odpowiedzialność poszczególnych decydentów, gdzie każda ich decyzja będzie i tak mniej lub bardziej skrupulatnie oceniana post factum przez przełożonych, organy kontrolne, wreszcie media, może się okazać że obawa przed porażką i odpowiedzialnością za nią, sprawi ze decyzje będą spóźnione i reakcja będzie zbyt bierna, lub przeciwnie – przesadzona, nadmierna i przedwczesna. W przypadku Polski, takim zachowaniom sprzyja to, że po różnego rodzaju porażkach i tragediach, szuka się najczęściej nie przyczyny, ale winnych.

Obawa przed odpowiedzialnością karną i dyscyplinarną jest tylko jednym z powodów takich zachowań. Drugim jest obawa przed zmianą utartego sposobu działania czy zachowań. Zmieniające się zagrożenia czy warunki wymuszają adaptację. Wydaje się to oczywiste, cztery miliardy lat ewolucji organizmów żywych dostarczają aż nadto przykładów, jednak nie dla hierarchicznych, biurokratycznych instytucji.

Dla nich zmiana zawsze jest problemem, wymusza bowiem zmianę utartych schematów funkcjonowania, procedur, metod szkolenia, przesunięcia kadrowe, czasem drastyczną reorganizację i zmianę zadań. Zjawisko „betonu” doskonale znane w polskich służbach mundurowych, nie jest i nie było w skali historii wojska czy policji wyjątkiem. Przykładów dostarcza historia jednostek specjalnych, bardzo długo w wielu armiach traktowanych przez generalicję jako swoiste „zło konieczne”.

Trzecim czynnikiem jest rywalizacja pomiędzy służbami i formacjami. Każda służba państwowa jest grupą interesu. Każda dąży do uzasadnienia swojego istnienia i przydatności, jeśli jest ku temu sposobność, dąży do rozszerzenia swoich kompetencji (i powiększenia budżetu) a w idealnej sytuacji – najchętniej winą za porażki obarczyłaby inne struktury. To może sprawiać, że w sytuacji kryzysowej, nastąpi mechanizm ucieczki (skoro sytuacja jest ryzykowna, niech ryzykuje ktoś inny) albo nadmiernej reakcji (by odnieść sukces przed innymi).

Przenosząc te mechanizmy na jednostki specjalne, nietrudno dostrzec zjawiska i sytuacje, które już się zdarzały, zarówno w Polsce, jak i w innych państwach. W historii jednostek specjalnych, a zwłaszcza przeznaczonych do walki z terrorystami widoczne są konsekwencje takich zjawisk. Znane są przypadki w których nie podjęto działań, w tym operacji ratowania zakładników w obawie przed porażką (vide długa amerykańska trauma po katastrofie operacji „Eagle Claw”), znane są przypadki w których wymuszano podjęcie działań przez nieprzygotowane siły, lub jednostki lepiej przygotowane do określonego rodzaju operacji były, z powodu rywalizacji pomiędzy służbami, pomijane. Można tu przywołać ponownie operację w Iranie w roku 1980, tragedię w Monachium w roku 1972 czy katastrofy jakie dwukrotnie stały się udziałem egipskich sił specjalnych. W Polsce jak dotąd nie miał - na szczęście - miejsca tak tragiczny w skutkach kryzys.

Istnieje szereg sposobów, pozwalających na ograniczenie negatywnych zjawisk w systemie kierowania. Doświadczenia innych państw, zwłaszcza amerykańskie, pokazują że można stworzyć mechanizmy zachęcania a w razie potrzeby wymuszania współpracy. Nie jest niczym nowym prowadzenie wspólnych szkoleń, tworzenie faktycznie połączonych struktur i innych mechanizmów współpracy. Nie jest niczym niezwykłym promowanie inicjatywy w działaniu a nawet nagradzanie za działania efektywne ale ryzykowne, nawet łamiące dotychczasowe zasady. Jednak wszystko jest w ostatecznym rozrachunku, wynikiem panującej w danej służbie czy strukturze kultury organizacyjnej i właściwego, racjonalnego postrzegania ryzyka i inicjatywy przez przełożonych. To niestety, w Polsce zbyt często jest rzadkością.

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

Helikon-Tex Swagman Roll - wielozadaniowość to nasza specjalność

Swagman Roll - wielozadaniowość to nasza specjalność Swagman Roll - wielozadaniowość to nasza specjalność

Najlepszy sprzęt to sprzęt wielofunkcyjny. Zabierając jedną rzecz, która przyda się w wielu sytuacjach i na wiele sposobów, zyskujesz większą wygodę, wolne miejsce w plecaku i zapas wagi na coś innego....

Najlepszy sprzęt to sprzęt wielofunkcyjny. Zabierając jedną rzecz, która przyda się w wielu sytuacjach i na wiele sposobów, zyskujesz większą wygodę, wolne miejsce w plecaku i zapas wagi na coś innego. Doskonałym przykładem takiej filozofii jest Swagman Roll od Helikon-Tex.

Militaria.pl Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight

Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight

Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się...

Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się po zmroku lub w warunkach słabego oświetlenia. Latarka taktyczna do broni jest wytrzymałym, niezawodnym i ergonomicznym urządzeniem. Jedną z najlepszych firm na rynku latarek do broni jest marka Olight.

Krzysztof Lis PRO Blackout - jak się na niego przygotować?

Blackout - jak się na niego przygotować? Blackout - jak się na niego przygotować?

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując...

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując do tego rozwiązania dostosowane do zasięgu zaistniałej sytuacji.

POLSYS EUROPE Sp. Z o.o Zintegrowana Kamizelka BULLFROG

Zintegrowana Kamizelka BULLFROG Zintegrowana Kamizelka BULLFROG

Gdziekolwiek na świecie rozwija się konflikt zbrojny, potencjalnymi ofiarami działań przeciwnika jest na końcu żołnierz. I o ile dostawy na linię frontu uzbrojenia typu ofensywnego są niezmiernie istotne...

Gdziekolwiek na świecie rozwija się konflikt zbrojny, potencjalnymi ofiarami działań przeciwnika jest na końcu żołnierz. I o ile dostawy na linię frontu uzbrojenia typu ofensywnego są niezmiernie istotne ze strategicznego punktu widzenia, przede wszystkim należy chronić bez żadnych kompromisów ludzi, którzy bezpośrednio w walkach uczestniczą. Ten aspekt ochrony życia i zdrowia żołnierzy jest w centrum zainteresowania kanadyjskiej kompanii POLSYS INC. i jej siostrzanej firmy w Polsce - POLSYS EUROPE.

Newmax Nowak i Wspólnicy S.K. DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.

Carpatia Arms Sp. z o.o. ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak...

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak i w USA. Sprzęt tej marki projektowany i szyty jest w Polsce, przy użyciu najnowszych światowych technologii oraz materiałów, dzięki którym wyznacza nową jakość na naszym rynku.

OPC Sp. z.o.o. Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Vademecum okularów przeciwsłonecznych Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.

poza-domem.pl Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Jakie są rodzaje łuków strzeleckich? Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.

Ewelina Grzesik TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops