Special-Ops.pl

Zamach w Bostonie – co wiadomo?

Michał Piekarski | 2013-04-17
Fot. FBI

Fot. FBI

Atak do którego doszło 15 kwietnia w Stanach Zjednoczonych, wciąż pod wieloma względami pozostaje zagadką. Zginęły trzy osoby, rany odniosło niemal dwieście. Jest to więc największy w zakresie liczby poszkodowanych, atak do jakiego doszło w Stanach Zjednoczonych od 11 września 2001 roku. I to są jedne z niewielu pewnych informacji dotyczących tej tragedii.

Zobacz także

Michał Piekarski Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach” Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza...

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza granicami państwa, co jakiś czas niestety powracają kwestie dotyczące historii i tradycji.

Michał Piekarski Anatomia Zamachu

Anatomia Zamachu Anatomia Zamachu

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Michał Piekarski Scenariusz Chaosu

Scenariusz Chaosu Scenariusz Chaosu

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez...

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez wydawnictwo WarBook.

Faktem jest, że ładunki wybuchowe rozmyślnie podłożono w zatłoczonym miejscu jakim była meta bostońskiego maratonu. Jest to coroczna impreza masowa i jeden z najpopularniejszych biegów maratońskich na świecie. To oznacza, że sprawca (lub sprawcy) mógł planować atak z dużym wyprzedzeniem. Możliwe, że sprawca pochodzi lub mieszkał przez pewien czas w tym mieście lub jego okolicach, i wybrał miejsce dobrze sobie znane.

O wyborze miejsca i czasu mogły jednak przesądzić inne czynniki. Bieg organizowany jest zawsze w trzeci poniedziałek kwietnia, w lokalne święto znane jako „Dzień Patrioty”. Upamiętnia ono pierwsze starcia amerykańskiej wojny o niepodległość do jakich doszło 19 kwietnia 1775 roku w Lexington i Concord w obecnym stanie Massachusetts, którego największym miastem i stolicą jest właśnie Boston. Boston związany jest także z innym wydarzeniem z tego okresu, protestem przeciwko podatkom nałożonym na kolonie z roku 1773, znanym jako „herbatka bostońska”.

Wiadomo, że użyto dwóch urządzeń wybuchowych. Przynajmniej jedna z bomb umieszczona była w plecaku, za jeden z elementów posłużył samowar a obie zawierały dużą ilość odłamków, w tym kul z łożysk kulkowych. Jest to znana metoda konstrukcji urządzeń wybuchowych mających razić jak największą ilość osób. Konstruktor tych bomb najwyraźniej liczył na znacznie większą ilość ofiar śmiertelnych – być może szybka i sprawna akcja ratunkowa uratowała życie wielu ofiar.

Zamach nie był więc zaledwie demonstracją polityczną, nie był wymierzony w konkretne osoby, nawet nie w jedną grupę etniczną czy polityczną. Celem byli ludzie jako tacy, a ściślej – mieszkańcy Bostonu i turyści. Taki wybór celu może świadczyć, że sprawca chciał uderzyć w społeczeństwo jako takie. Dla kogo celem może być ludność tego miasta?

Massachusetts to stan zaliczany do liberalnych pod względem politycznym, gdzie dominuje lewica. Tak jest zwłaszcza w Bostonie. Jest to miasto wielokulturowe. W okolicy znajdują się liczne uczelnie (w tym Harvard i MIT). To może sugerować, że za zamachami stoi ideologia, i to taka której w szczególności wrogie są takie koncepcje jak tolerancja, postęp, wielokulturowość, demokracja, dla której takie społeczeństwo jest ucieleśnieniem wszelkiego zła.

Nie można jednak na tej podstawie znacząco zawęzić kręgu podejrzanych. Nie można nawet wskazać, czy sprawca działał sam, czy w grupie. Nie był to atak samobójczy, być może z powodów ideologicznych, być może osobistych cech sprawcy, może jest to wstęp do dalszych ataków (co nie wyklucza samobójczego finału).

Pierwsze podejrzenia mediów padły na islamskich fundamentalistów i Al-Kaidę. Także policja przesłuchała obecnego na miejscu Saudyjczyka, który odniósł rany w wyniku eksplozji, ale został zwolniony i nie uznano go za podejrzanego. Nie jest wykluczone, że zamachu dokonała osoba która inspirowała się ideologią sunnickich fundamentalistów. W takim wypadku, bardzo prawdopodobne jest że jest to „samotny wilk” działający w odosobnieniu, któremu udało się uniknąć inwigilacji służb specjalnych. Także atak na tłum ludzi pasowałby do stylu zamachów Al-Kaidy. Nie przesądza to jednak o niczym.

Wybór miasta i daty każe uznawać za równie prawdopodobne inne tło ideologiczne. Stany Zjednoczone są politycznie głęboko podzielone. W ciągu ostatnich kilku lat zauważalne jest odrodzenie radykalnych, skrajnych ruchów prawicowych (w tym także w formie odwołującego się do zdarzenia z 1773 roku, Tea Party). Trwają spory o gospodarkę, o politykę wewnętrzną, wrócił spór o prawa dotyczące broni palnej.

W 1995 roku także w kwietniu, w dokładną rocznicę starć z roku 1775 także doszło do zamachu. W Oklahoma City bomba zniszczyła budynek federalny, zabijając 168 osób. Zamachu dokonał prawicowy radykał, Timothy McVeigh wspierany przez trzy inne osoby. Zbieżność dat jest nad wyraz symboliczna. McVeigh dokonał zamachu gdyż wierzył w spiskowe teorie o rządowej kampanii przeciwko obywatelom (czego pierwszym etapem miało być rozbrojenie społeczeństwa). Te teorie, przygaszone podczas rządów Busha, po roku 2008 ożyły.

Czy więc bomby podłożył kolejny radykał, być może wierzący, że Obama jest muzułmaninem a rząd zamierza zakazać posiadania broni, by następnie czarne śmigłowce wysadziły desant wojsk ONZ i w wiele innych czasem szaleńczych, czasem absurdalnych teorii spiskowych? Nie można tego wykluczyć. Tak jak istnieją ludzie wierzący w ideologię islamskich fundamentalistów, tak samo są ludzie który gotowi są zabić w imię innych, równie radykalnych i równie pełnych wiary w konspiracje ideologii.

Nie można też wykluczyć, że sprawcą był ktoś działający z jeszcze innych pobudek, być może osoba zaburzona psychicznie, być może wyznająca własną prywatną i równie egzotyczną co radykalną ideologię.

W śledztwo zostały zaangażowane duże siły federalne i lokalne. Można spodziewać się, że ujawnienie tego kto zamachu dokonał i dlaczego jest kwestią dni może godzin, w najgorszym razie tygodni. Trzeba mieć na uwadze znaczne zasoby jakimi dysponują amerykańskie służby i polityczną determinację władz.

Faktem jest, że terroryzm jest zjawiskiem niezwykle zróżnicowanym, i oblicza ideologiczne – nie mówiąc o indywidualnych motywacjach – często wymykają się prostym schematom. Jest to problem, który w obecnej chwili jest najważniejszą lekcją która może zostać wyciągnięta ze znanych faktów dotyczących tego zamachu.

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

Carpatia Arms Sp. z o.o. ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak...

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak i w USA. Sprzęt tej marki projektowany i szyty jest w Polsce, przy użyciu najnowszych światowych technologii oraz materiałów, dzięki którym wyznacza nową jakość na naszym rynku.

Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o. Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy...

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy do kwestii o kluczowym znaczeniu. Nowoczesne systemy łączności umożliwiają komunikowanie się w czasie działań operacyjnych i taktycznych, a także zabezpieczają przed hałasem o dużym natężeniu dźwięku i związanymi z tym urazami słuchu.

DURABO® Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy

Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy

DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje...

DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje się wiele produktów przeznaczonych dla tej grupy odbiorców, jednak są one albo niskiej jakości spowodowanej dalekowschodnią produkcją i zastosowanymi materiałami, albo w bardzo wysokiej cenie, wynikającej z kosztów importu, np. z USA. W konsekwencji tego firma uznała, że brakuje na rynku oferty odzieży...

OPC Sp. z.o.o. Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Vademecum okularów przeciwsłonecznych Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.

poza-domem.pl Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Jakie są rodzaje łuków strzeleckich? Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.

Ewelina Grzesik TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.

RAW Sp. z o.o. RAW Mobile BMS

RAW Mobile BMS RAW Mobile BMS

Smartfony stały się powszechnym elementem naszej rzeczywistości. Dzięki urządzeniom mobilnym komunikacja dzisiaj oznacza dużo więcej niż zwykłą rozmowę – chętnie używamy darmowych komunikatorów do przesyłania...

Smartfony stały się powszechnym elementem naszej rzeczywistości. Dzięki urządzeniom mobilnym komunikacja dzisiaj oznacza dużo więcej niż zwykłą rozmowę – chętnie używamy darmowych komunikatorów do przesyłania wiadomości tekstowych, nagrań głosowych, zdjęć, wideo, a nawet dokumentów i lokalizacji. Pandemia COVID-19 tylko przyspieszyła cyfrową ewolucję społeczeństw, pojawiło się wiele przydatnych narzędzi, które umożliwiają użytkownikom realizację pożądanych funkcjonalności i jednocześnie prezentują...

Combat.pl Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy

Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy

Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów,...

Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów, które zapewne chcesz posiadać – tak jak my. Zdobyć je można w licznych sklepach „wojskowych” zorientowanych na takich właśnie zapaleńców. Być może nie wiesz jeszcze, że do grona tych sklepów dołączył stosunkowo niedawno kolejny gracz – combat.pl.

SPY SHOP Paweł Wujcikowski Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler

Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler

Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli...

Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli łatwo zlokalizować cel nawet przy zupełnym braku światła zewnętrznego. W tym artykule skupimy się na urządzeniach z rodziny AGM Rattler, które oferują doskonały stosunek ceny do oferowanych możliwości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops