Special-Ops.pl

Dekada po Magdalence

Michał Piekarski | 2013-03-06
Fot. FBI

Fot. FBI

W nocy z 5 na 6 marca 2003 roku doszło do jednej z najgłośniejszych i najbardziej tragicznych w skutkach operacji policyjnych w Polsce. Podczas próby zatrzymania szczególnie niebezpiecznych przestępców, śmierć ponieśli dwaj policjanci z warszawskiej jednostki antyterrorystycznej Policji (obecnie BOA KGP), nadkomisarz Marian Szczucki i podkomisarz Dariusz Marciniak, a siedemnastu policjantów zostało rannych.

Zobacz także

Michał Piekarski Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach” Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza...

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza granicami państwa, co jakiś czas niestety powracają kwestie dotyczące historii i tradycji.

Michał Piekarski Anatomia Zamachu

Anatomia Zamachu Anatomia Zamachu

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Michał Piekarski Scenariusz Chaosu

Scenariusz Chaosu Scenariusz Chaosu

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez...

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez wydawnictwo WarBook.

Nie jest tematem tego wpisu kolejna szczegółowa analiza tych wydarzeń, lub szukanie winnych. Sprawa ta była już przedmiotem długich prac wewnętrznych komisji policyjnych, śledztwa i procesów sądowych, o licznych artykułach prasowych, wywiadach, komentarzach, wreszcie książkach nie mówiąc. Zasadniczym problemem przy takich wydarzeniach nie jest bowiem ustalanie personalnej odpowiedzialności. Podobnie jak w wielu innych dziedzinach, także w przypadku służb mundurowych w ogóle, a działań specjalnych w szczególności, każde działanie jest testem sprawności całego systemu, w ramach którego funkcjonują poszczególne osoby, pododdziały i inne komórki organizacyjne.

Dla każdego systemu, testem jego sprawności jest także to, w jaki sposób wyciągane są wnioski z dotychczasowych działań i jak pod wpływem doświadczeń system ten ulega ewolucji. Po tragedii w Monachium w roku 1972 w Niemczech zbudowano od zera jednostkę kontrterrorystyczną GSG-9 i jednostki taktyczne policji. W Stanach Zjednoczonych, klęska operacji w Iranie w roku 1980 uruchomiła lawinę zmian, prowadzącą do stworzenia wysoce efektywnego systemu sił specjalnych. W przypadku Polski i jej systemu bezpieczeństwa, czy jednostek specjalnych, odpowiedź na pytanie o zmiany jakie nastąpiły po wydarzeniach w Magdalence jest niejednoznaczna.

Nie można nie zauważyć, że w tej operacji dało o sobie znać wyszkolenie i determinacja policyjnych antyterrorystów. Mimo strat, policjanci zdołali utrzymać pozycje, nie dopuścili do ucieczki dwóch groźnych przestępców, pod ogniem ewakuowali rannych kolegów.

Niewątpliwie, wiele zmieniło się na lepsze. W ciągu tej dekady poczyniono olbrzymie postępy w zakresie „czerwonej taktyki”, szkolenia paramedyków, zakupiono dla jednostek Policji i innych służb dużą ilość wyposażenia medycznego, organizowane są wspólne przedsięwzięcia szkoleniowe w zakresie medycyny taktycznej.

Po wydarzeniach w Magdalence, dla centralnej jednostki antyterrorystycznej Policji zakupiono także nowe wyposażenie, w tym broń strzelecką (m. in. karabinki rodziny G36) , pojawiły się także pojazdy opancerzone (Dzik-AT). Wyraźny postęp nastąpił w kolejnych latach także w wyposażeniu i uzbrojeniu niektórych innych służb i jednostek. Nie jest to w całości konsekwencją wydarzeń sprzed dekady, dużą rolę odegrał tu także wzrost świadomości zagrożenia terrorystycznego, łatwiejszy dostęp do światowych rozwiązań oraz napływające do Polski doświadczenia z działań podczas misji stabilizacyjnych.

Z drugiej strony, można zauważyć szereg systemowych problemów dotyczących jednostek specjalnych Policji, oraz innych służb. Ostatnie kilkanaście lat to ciąg nieustających reform. Jednostka centralna – dawny Wydział Antyterrorystyczny Komendy Stołecznej Policji, obecnie Biuro Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji, podczas wydarzeń w 2003 roku funkcjonowała jako Wydział Bojowy oraz Wydział Wsparcia Bojowego w strukturach Centralnego Biura Śledczego. Samych zmian podporządkowania i umiejscowienia w strukturach było łącznie od roku 2000 pięć, co zważywszy że ostatnia miała miejsce w roku 2008 daje mniej więcej jedną reformę co osiemnaście miesięcy i samo w sobie jest zjawiskiem bezprecedensowym.

Istnieje w Polsce mnogość jednostek specjalnych różnego rodzaju. Zauważalna jest rozmaitość wykorzystywanego przez nie wyposażenia i uzbrojenia. Zarazem dostęp do tego wyposażenia jest zróżnicowany, podobnie jak możliwości szkolenia. Jednostki wykonujące bardzo podobne zadania są nierzadko zupełnie inaczej wyposażone, inaczej się szkolą, mają często odmienną strukturę. Wiele inicjatyw szkoleniowych to efekt oddolnej inicjatywy i przychylności przełożonych, tymczasem wiele z tych zagadnień powinno być uregulowanych systemowo.

Systemowo nie uwzględniono wciąż wielu innych zagadnień. Mimo dyskusji – także w związku z przebiegiem wydarzeń w Magdalence – dotyczących uregulowania użycia broni przez strzelców wyborowych, mimo że takie zapisy pojawiły się w projektach ustaw, do dziś ten ważny problem nie został rozwiązany. Wiele do życzenia przedstawia także stan lotnictwa policyjnego, które nie doczekało się dotąd realizacji kompleksowego programu modernizacji, a wśród jego zadań jest także wsparcie lotnicze jednostek antyterrorystycznych.

Te i inne zarzuty pod zarzutem systemu bezpieczeństwa państwa były już podnoszone wiele razy. W przypadku Magdalenki, zasadniczymi problemami które mogły wpłynąć na taki a nie inny rozwój wypadków i ich konsekwencje było planowanie i kierowanie działaniami, organizacja rozpoznania oraz zabezpieczenie medyczne.

Obecny stan rozwiązań prawnych, organizacyjnych, także zagadnienia techniczne oraz taktyczne sprawiają, że nie można nie dostrzegać groźby kolejnej podobnej tragedii. Nie w formie identycznego lub podobnego zdarzenia, ale o porównywalnych lub większych rozmiarach. Luk w systemie bezpieczeństwa państwa, w systemach zarządzania kryzysowego, zarówno w zakresie dostępnych środków jak i możliwości ich wykorzystania jest niestety wciąż wiele. Można się obawiać, że każda sytuacja kryzysowa, spowodowana działaniami przestępców, lub terrorystów, odbiegająca od typowych przypadków, zwłaszcza wymagająca odejścia od schematów, może przerosnąć system bezpieczeństwa państwa.

W takich sytuacjach (należą do nich między innymi sytuacje zakładnicze) wywierana jest bowiem szczególna presja, zarówno na decydentów (w tym ze strony opinii publicznej, mediów – zwłaszcza gdy hasła o twardej walce z przestępczością są stałym elementem programów wyborczych), ale także przez decydentów. Potrzeba spektakularnego sukcesu, sukcesu szybkiego, rozwiązania korzystnego politycznie może paradoksalnie doprowadzić do politycznej katastrofy, nie tylko w wymiarze dymisji ministra lub innych decydentów, ale utraty wiarygodności przez służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa. W sytuacjach kryzysowych może zostać w relatywnie krótkim czasie zbudowana – lub zburzona - reputacja tych służb, i to na wiele lat.

Nie oznacza to, że system jest zły w całości, ani że osoby go tworzące są niekompetentne. Przeciwnie – w Polsce udało się, także na polu jednostek specjalnych, odnieść spektakularne sukcesy. Policja i inne służby wykazywały wiele razy że potrafią działać skutecznie. Natomiast system jako całość jest swoistym patchworkiem, utkanym ze skrajnie różnych fragmentów. Nie jest to stan który powinien być akceptowany. O wytrzymałości łańcucha zawsze decydują najsłabsze ogniwa.

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

Carpatia Arms Sp. z o.o. ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak...

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak i w USA. Sprzęt tej marki projektowany i szyty jest w Polsce, przy użyciu najnowszych światowych technologii oraz materiałów, dzięki którym wyznacza nową jakość na naszym rynku.

Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o. Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy...

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy do kwestii o kluczowym znaczeniu. Nowoczesne systemy łączności umożliwiają komunikowanie się w czasie działań operacyjnych i taktycznych, a także zabezpieczają przed hałasem o dużym natężeniu dźwięku i związanymi z tym urazami słuchu.

DURABO® Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy

Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy

DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje...

DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje się wiele produktów przeznaczonych dla tej grupy odbiorców, jednak są one albo niskiej jakości spowodowanej dalekowschodnią produkcją i zastosowanymi materiałami, albo w bardzo wysokiej cenie, wynikającej z kosztów importu, np. z USA. W konsekwencji tego firma uznała, że brakuje na rynku oferty odzieży...

OPC Sp. z.o.o. Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Vademecum okularów przeciwsłonecznych Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.

poza-domem.pl Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Jakie są rodzaje łuków strzeleckich? Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.

Ewelina Grzesik TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.

RAW Sp. z o.o. RAW Mobile BMS

RAW Mobile BMS RAW Mobile BMS

Smartfony stały się powszechnym elementem naszej rzeczywistości. Dzięki urządzeniom mobilnym komunikacja dzisiaj oznacza dużo więcej niż zwykłą rozmowę – chętnie używamy darmowych komunikatorów do przesyłania...

Smartfony stały się powszechnym elementem naszej rzeczywistości. Dzięki urządzeniom mobilnym komunikacja dzisiaj oznacza dużo więcej niż zwykłą rozmowę – chętnie używamy darmowych komunikatorów do przesyłania wiadomości tekstowych, nagrań głosowych, zdjęć, wideo, a nawet dokumentów i lokalizacji. Pandemia COVID-19 tylko przyspieszyła cyfrową ewolucję społeczeństw, pojawiło się wiele przydatnych narzędzi, które umożliwiają użytkownikom realizację pożądanych funkcjonalności i jednocześnie prezentują...

Combat.pl Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy

Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy

Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów,...

Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów, które zapewne chcesz posiadać – tak jak my. Zdobyć je można w licznych sklepach „wojskowych” zorientowanych na takich właśnie zapaleńców. Być może nie wiesz jeszcze, że do grona tych sklepów dołączył stosunkowo niedawno kolejny gracz – combat.pl.

SPY SHOP Paweł Wujcikowski Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler

Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler

Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli...

Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli łatwo zlokalizować cel nawet przy zupełnym braku światła zewnętrznego. W tym artykule skupimy się na urządzeniach z rodziny AGM Rattler, które oferują doskonały stosunek ceny do oferowanych możliwości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops