Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Aktywny strzelec – kolejna odsłona problemu

Michał Piekarski | 2012-12-15
Fot. FBI

Fot. FBI

Dzień po tragicznych wydarzeniach w Stanach Zjednoczonych, można pokusić się o wstępne uporządkowanie znanych faktów i pierwsze oceny zdarzenia.

Zobacz także

Michał Piekarski Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach” Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza...

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza granicami państwa, co jakiś czas niestety powracają kwestie dotyczące historii i tradycji.

Michał Piekarski Anatomia Zamachu

Anatomia Zamachu Anatomia Zamachu

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Michał Piekarski Scenariusz Chaosu

Scenariusz Chaosu Scenariusz Chaosu

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez...

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez wydawnictwo WarBook.

Wiadomo już, że sprawcą nie był jak wcześniej donoszono, Ryan Lanza, lecz jego młodszy brat Adam. Błędna identyfikacja wynikła z faktu, że sprawca miał przy sobie dokumenty swojego brata, mieszkającego w stanie New Jersey. Wiadomo też, że zarówno on, jak i ojciec sprawcy żyją (wcześniejsze doniesienia sugerowały że także oni zostali zabici przed atakiem na szkołę).

Sprawca zabił natomiast swoją matkę i zabrał należącą do niej broń palną, dwa pistolety i karabinek samopowtarzalny (klon AR-15). Karabinek odnaleziono w bagażniku samochodu, pistolety posłużyły jako narzędzia zbrodni. Sprawca prawdopodobnie był ubrany na czarno, z elementami wyposażenia lub umundurowania wojskowego, być może także miał na sobie kamizelkę balistyczną.

Wydarzenia w szkole podstawowej w Newtown trwały relatywnie krótko. Sprawca zaczął od gabinetu dyrektorki szkoły, która przed śmiercią zdążyła włączyć mikrofon radiowęzła szkolnego, co zaalarmowało innych pracowników. Inni pracownicy, w tym woźny także ostrzegli innych, dzięki czemu wielu nauczycieli zdołało ukryć lub ewakuować dzieci będące pod ich opieką lub zabarykadować pomieszczenia klasowe. Niestety, liczba ofiar to dwadzieścia sześć osób, w tym dwadzieścioro dzieci. Sprawca najprawdopodobniej popełnił samobójstwo.

Motywy jego działania nie są jasne. Niektóre źródła sugerują, że mógł być poważnie zaburzony psychicznie, być może jego działania były formą zemsty za urojone krzywdy, być może motywy były jeszcze inne.

Z uwagi na to, że tragedia ta pochłonęła tak wiele ofiar, w większości dzieci, stała się już przedmiotem politycznych sporów i oświadczeń. Jak zawsze, w takich sprawach ścierają się dwie strony sporu dotyczącego prawa do posiadania broni. Z jednej strony zawsze pada argument o winie broni jako takiej, z drugiej że więcej broni oznacza więcej bezpieczeństwa. Fakty są jednak niejednoznaczne.

Przeczytaj także: Do czego ma służyć armia?

Faktem jest że według prawa federalnego wnoszenie broni na teren szkół jest nielegalne, o ile jej posiadacz nie posiada stanowego zezwolenia na jej posiadanie. W praktyce decydującą rolę w tym względzie odgrywają przepisy stanowe i lokalne. Nie jest jasne, czy zaatakowana szkoła była faktycznie „strefą wolną od broni”.

Faktem jest, że broń palna użyta przez sprawcę, nie była posiadana legalnie, gdyż została skradziona osobie, która ją legalnie posiadała. Faktem jest też, że stan Connecticut jest jednym z najsurowiej (jak na Stany Zjednoczone) regulujących sprawy posiadania broni stanów. Faktem jest też że wiele podobnych zdarzeń miało miejsce tam, gdzie wnoszenie – legalnie posiadanej broni – było niedozwolone.

Faktem jest, tak jak w wielu podobnych sytuacjach, że jeden strzelec mógł zostać powstrzymany przez uzbrojoną osobę – czy to policjanta, pracownika ochrony, legalnie posiadającego broń nauczyciela. W takich sytuacjach, które są dynamiczne, zachodzą nagle i często zaskakują ofiary (przynajmniej pierwsze) , nie można mówić o gwarancji skuteczności (jak w każdym systemie bezpieczeństwa) ale szanse na powstrzymanie napastnika są duże, można szacować na więcej niż pięćdziesiąt procent szans.

Przeczytaj także: Jeszcze o aktywnym strzelcu

Mimo że problem broni jest w Stanach Zjednoczonych przedmiotem politycznego sporu, mało prawdopodobne jest, aby zaostrzono przepisy federalne, jak w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. Poziom polaryzacji politycznej jest duży, potrzeba kompromisu w innych (choćby gospodarczych) sprawach duża, więc rządząca administracja miałaby zbyt dużo do stracenia. Obama, popierający zaostrzenie prawa, w czasie pierwszej kadencji ograniczał się do słów, a nie czynów. Ponadto, w ostatnich dwudziestu latach, wiele stanów zliberalizowało przepisy dotyczące broni, w tym noszenia broni ukrytej.

Polska, jej problemy dotyczące prawa o broni, ich interpretacja i egzekwowanie, jest w zupełnie innej niż USA sytuacji. Należy jednak zauważyć, że broń palna, legalnie posiadana niezwykle rzadko jest narzędziem przestępstw, a nawet gdyby całkowicie rozbroić społeczeństwo, zawsze pozostanie broń służb państwowych, po którą szaleniec lub terrorysta mógłby sięgnąć. Podobne zresztą sytuacje w Polsce (choćby wydarzenia w Sieradzu czy zabójstwo podchorążych w szkole oficerskiej w Zegrzu w 1990) zostały dokonane przez osoby pełniące służbę państwową i użyły broni służbowej.

Przeczytaj także: Rok 2013: prognozy

Oprócz problemów związanych z bronią i jej statusem prawnym, takie tragedie mają szerszy wymiar. Nie da się ich uniknąć, sprawcy mogą nie zostać wykryci i powstrzymani wcześniej. Nie da się przewidzieć, kto z osób mających faktyczne lub urojone żale wobec kolegów, nauczycieli, rodziny, współpracowników, pozyska broń lub inne narzędzia i przemocą będzie usiłował rozwiązać swoje problemy.

Wobec tego, w każdym planie reagowania kryzysowego, każdym planie ochrony dotyczącym zakładów pracy, szkół i innych obiektów powinny zostać uwzględnione przypadki ataku „aktywnego strzelca” i podobnych sytuacji, tak jak uwzględnia się pożar i inne zagrożenia. Problem jest szerszy niż tylko zapisy w dokumentach. Tragedia amerykańska wydarzyła się w niewielkim mieście. Można więc zadać pytanie, jak w Polsce na taki incydent zareagowaliby wszyscy odpowiedzialni za bezpieczeństwo, choćby szkół? Jak zareagowaliby nauczyciele, jak sprawna była by ewakuacja uczniów? Jak zareagowaliby wezwani funkcjonariusze policji, i czy umiejętności przeciętnego policjanta pionu prewencji byłby wystarczające? Jak władze samorządowe zareagowałyby, choćby udzielając pomocy osobom poszkodowanym – a trzeba mieć na uwadze, że psychologiczne konsekwencje (zwłaszcza u dzieci) mogą być odczuwalne bardzo długo. Takich pytań jest wiele, a najważniejsze z nich dotyczy zdolności całej struktury bezpieczeństwa państwa i działających w niej ludzi do adaptacji do nowych, lub coraz bardziej odczuwalnych zagrożeń.

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

BMF Centrum Specjalistycznego Sprzętu Mobilnego Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane...

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane przez BMF trafiają m.in. do pojazdów wojskowych i specjalnych.

Radosław Tyślewicz MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu

MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu

Francuski koncern zbrojeniowy Safran Defense po premierze swojego urządzenia na targach Eurosatory w Paryżu w 2014 r. oraz w Polsce podczas VII Międzynarodowych Targów Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych...

Francuski koncern zbrojeniowy Safran Defense po premierze swojego urządzenia na targach Eurosatory w Paryżu w 2014 r. oraz w Polsce podczas VII Międzynarodowych Targów Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa Europoltech 2015, wprowadzał go w ostatnich latach na wyposażenie kolejnych armii świata. MOSKITO TI to produkt szwajcarskiej spółki Safran Vectronix AG, producenta specjalistycznego sprzętu optoelektronicznego – między innymi dalmierzy Vector (IV, 21, 23,...

trzypiora.pl Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego? Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej...

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej wymagać? Co najbardziej się przyda? Co jest koniecznością? Jaka kamizelka taktyczna spełni wszystkie stawiane jej wymagania?

Militaria.pl Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem? Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii...

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii oporządzenia.

Radosław Tyślewicz Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip

Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip

Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip testowaliśmy już dla was w warunkach trekkingowo-desantowych na polskim wybrzeżu („SPECIAL OPS” 3/2023). Jest to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w klimacie...

Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip testowaliśmy już dla was w warunkach trekkingowo-desantowych na polskim wybrzeżu („SPECIAL OPS” 3/2023). Jest to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w klimacie zimnym i wilgotnym, jaki panuje w Europie Środkowej i Północnej. Sprawdziły się przy zadaniach linowych oraz na portowych nabrzeżach i pokładach łodzi typu RIB. Nadszedł czas na weryfikację tego modelu w bardziej typowych dla Polski i całej niziny europejskiej warunkach, czyli w lesie i na niskich pagórkach.

Transactor Security Sp. z o.o. Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do...

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do ochrony swoich granic, albowiem jest to jeden z najważniejszych czynników, które mają duży wpływ na bezpieczeństwo zewnętrzne i wewnętrzne.

Dariusz Leżała, Transactor Security Sp. z o.o. Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego...

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego rozwoju sprzętu specjalistycznego umożliwiającego ich ujawnienie i identyfikację. Naprzeciw tym wymogom wychodzi firma Transactor Security Sp. z o.o., która w ofercie ma najnowsze rozwiązania sprzętowe firm VIDISCO Ltd. oraz Viken Detection.

Militaria.pl Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach...

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach polowych, w tym także podczas sytuacji kryzysowych czy akcji ratunkowych. Bardzo ważne jest to, aby taktyczne wyposażenie medyczne było łatwe w transporcie i szybkie w użyciu. W tym artykule omawiamy najpotrzebniejsze wyposażenie medyczne, które warto mieć przy sobie.

Ha3o Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania...

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania do warunków zależy jakość obserwacji przekładająca się na bezpieczeństwo indywidualne oraz powodzenie całego wykonanego zadania. I choć wydawać by się mogło, że obecne rozwiązania w zakresie optyki taktycznej oferują bardzo wiele, to okazuje się, że w tej materii można pójść jeszcze o krok dalej,...

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.