Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Aktywny strzelec – kolejna odsłona problemu

Michał Piekarski | 2012-12-15
Fot. FBI

Fot. FBI

Dzień po tragicznych wydarzeniach w Stanach Zjednoczonych, można pokusić się o wstępne uporządkowanie znanych faktów i pierwsze oceny zdarzenia.

Zobacz także

Michał Piekarski Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach” Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza...

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza granicami państwa, co jakiś czas niestety powracają kwestie dotyczące historii i tradycji.

Michał Piekarski Anatomia Zamachu

Anatomia Zamachu Anatomia Zamachu

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Michał Piekarski Scenariusz Chaosu

Scenariusz Chaosu Scenariusz Chaosu

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez...

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez wydawnictwo WarBook.

Wiadomo już, że sprawcą nie był jak wcześniej donoszono, Ryan Lanza, lecz jego młodszy brat Adam. Błędna identyfikacja wynikła z faktu, że sprawca miał przy sobie dokumenty swojego brata, mieszkającego w stanie New Jersey. Wiadomo też, że zarówno on, jak i ojciec sprawcy żyją (wcześniejsze doniesienia sugerowały że także oni zostali zabici przed atakiem na szkołę).

Sprawca zabił natomiast swoją matkę i zabrał należącą do niej broń palną, dwa pistolety i karabinek samopowtarzalny (klon AR-15). Karabinek odnaleziono w bagażniku samochodu, pistolety posłużyły jako narzędzia zbrodni. Sprawca prawdopodobnie był ubrany na czarno, z elementami wyposażenia lub umundurowania wojskowego, być może także miał na sobie kamizelkę balistyczną.

Wydarzenia w szkole podstawowej w Newtown trwały relatywnie krótko. Sprawca zaczął od gabinetu dyrektorki szkoły, która przed śmiercią zdążyła włączyć mikrofon radiowęzła szkolnego, co zaalarmowało innych pracowników. Inni pracownicy, w tym woźny także ostrzegli innych, dzięki czemu wielu nauczycieli zdołało ukryć lub ewakuować dzieci będące pod ich opieką lub zabarykadować pomieszczenia klasowe. Niestety, liczba ofiar to dwadzieścia sześć osób, w tym dwadzieścioro dzieci. Sprawca najprawdopodobniej popełnił samobójstwo.

Motywy jego działania nie są jasne. Niektóre źródła sugerują, że mógł być poważnie zaburzony psychicznie, być może jego działania były formą zemsty za urojone krzywdy, być może motywy były jeszcze inne.

Z uwagi na to, że tragedia ta pochłonęła tak wiele ofiar, w większości dzieci, stała się już przedmiotem politycznych sporów i oświadczeń. Jak zawsze, w takich sprawach ścierają się dwie strony sporu dotyczącego prawa do posiadania broni. Z jednej strony zawsze pada argument o winie broni jako takiej, z drugiej że więcej broni oznacza więcej bezpieczeństwa. Fakty są jednak niejednoznaczne.

Przeczytaj także: Do czego ma służyć armia?

Faktem jest że według prawa federalnego wnoszenie broni na teren szkół jest nielegalne, o ile jej posiadacz nie posiada stanowego zezwolenia na jej posiadanie. W praktyce decydującą rolę w tym względzie odgrywają przepisy stanowe i lokalne. Nie jest jasne, czy zaatakowana szkoła była faktycznie „strefą wolną od broni”.

Faktem jest, że broń palna użyta przez sprawcę, nie była posiadana legalnie, gdyż została skradziona osobie, która ją legalnie posiadała. Faktem jest też, że stan Connecticut jest jednym z najsurowiej (jak na Stany Zjednoczone) regulujących sprawy posiadania broni stanów. Faktem jest też że wiele podobnych zdarzeń miało miejsce tam, gdzie wnoszenie – legalnie posiadanej broni – było niedozwolone.

Faktem jest, tak jak w wielu podobnych sytuacjach, że jeden strzelec mógł zostać powstrzymany przez uzbrojoną osobę – czy to policjanta, pracownika ochrony, legalnie posiadającego broń nauczyciela. W takich sytuacjach, które są dynamiczne, zachodzą nagle i często zaskakują ofiary (przynajmniej pierwsze) , nie można mówić o gwarancji skuteczności (jak w każdym systemie bezpieczeństwa) ale szanse na powstrzymanie napastnika są duże, można szacować na więcej niż pięćdziesiąt procent szans.

Przeczytaj także: Jeszcze o aktywnym strzelcu

Mimo że problem broni jest w Stanach Zjednoczonych przedmiotem politycznego sporu, mało prawdopodobne jest, aby zaostrzono przepisy federalne, jak w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. Poziom polaryzacji politycznej jest duży, potrzeba kompromisu w innych (choćby gospodarczych) sprawach duża, więc rządząca administracja miałaby zbyt dużo do stracenia. Obama, popierający zaostrzenie prawa, w czasie pierwszej kadencji ograniczał się do słów, a nie czynów. Ponadto, w ostatnich dwudziestu latach, wiele stanów zliberalizowało przepisy dotyczące broni, w tym noszenia broni ukrytej.

Polska, jej problemy dotyczące prawa o broni, ich interpretacja i egzekwowanie, jest w zupełnie innej niż USA sytuacji. Należy jednak zauważyć, że broń palna, legalnie posiadana niezwykle rzadko jest narzędziem przestępstw, a nawet gdyby całkowicie rozbroić społeczeństwo, zawsze pozostanie broń służb państwowych, po którą szaleniec lub terrorysta mógłby sięgnąć. Podobne zresztą sytuacje w Polsce (choćby wydarzenia w Sieradzu czy zabójstwo podchorążych w szkole oficerskiej w Zegrzu w 1990) zostały dokonane przez osoby pełniące służbę państwową i użyły broni służbowej.

Przeczytaj także: Rok 2013: prognozy

Oprócz problemów związanych z bronią i jej statusem prawnym, takie tragedie mają szerszy wymiar. Nie da się ich uniknąć, sprawcy mogą nie zostać wykryci i powstrzymani wcześniej. Nie da się przewidzieć, kto z osób mających faktyczne lub urojone żale wobec kolegów, nauczycieli, rodziny, współpracowników, pozyska broń lub inne narzędzia i przemocą będzie usiłował rozwiązać swoje problemy.

Wobec tego, w każdym planie reagowania kryzysowego, każdym planie ochrony dotyczącym zakładów pracy, szkół i innych obiektów powinny zostać uwzględnione przypadki ataku „aktywnego strzelca” i podobnych sytuacji, tak jak uwzględnia się pożar i inne zagrożenia. Problem jest szerszy niż tylko zapisy w dokumentach. Tragedia amerykańska wydarzyła się w niewielkim mieście. Można więc zadać pytanie, jak w Polsce na taki incydent zareagowaliby wszyscy odpowiedzialni za bezpieczeństwo, choćby szkół? Jak zareagowaliby nauczyciele, jak sprawna była by ewakuacja uczniów? Jak zareagowaliby wezwani funkcjonariusze policji, i czy umiejętności przeciętnego policjanta pionu prewencji byłby wystarczające? Jak władze samorządowe zareagowałyby, choćby udzielając pomocy osobom poszkodowanym – a trzeba mieć na uwadze, że psychologiczne konsekwencje (zwłaszcza u dzieci) mogą być odczuwalne bardzo długo. Takich pytań jest wiele, a najważniejsze z nich dotyczy zdolności całej struktury bezpieczeństwa państwa i działających w niej ludzi do adaptacji do nowych, lub coraz bardziej odczuwalnych zagrożeń.

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

Helikon-Tex Swagman Roll - wielozadaniowość to nasza specjalność

Swagman Roll - wielozadaniowość to nasza specjalność Swagman Roll - wielozadaniowość to nasza specjalność

Najlepszy sprzęt to sprzęt wielofunkcyjny. Zabierając jedną rzecz, która przyda się w wielu sytuacjach i na wiele sposobów, zyskujesz większą wygodę, wolne miejsce w plecaku i zapas wagi na coś innego....

Najlepszy sprzęt to sprzęt wielofunkcyjny. Zabierając jedną rzecz, która przyda się w wielu sytuacjach i na wiele sposobów, zyskujesz większą wygodę, wolne miejsce w plecaku i zapas wagi na coś innego. Doskonałym przykładem takiej filozofii jest Swagman Roll od Helikon-Tex.

Militaria.pl Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight

Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight

Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się...

Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się po zmroku lub w warunkach słabego oświetlenia. Latarka taktyczna do broni jest wytrzymałym, niezawodnym i ergonomicznym urządzeniem. Jedną z najlepszych firm na rynku latarek do broni jest marka Olight.

Krzysztof Lis PRO Blackout - jak się na niego przygotować?

Blackout - jak się na niego przygotować? Blackout - jak się na niego przygotować?

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując...

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując do tego rozwiązania dostosowane do zasięgu zaistniałej sytuacji.

POLSYS EUROPE Sp. Z o.o Zintegrowana Kamizelka BULLFROG

Zintegrowana Kamizelka BULLFROG Zintegrowana Kamizelka BULLFROG

Gdziekolwiek na świecie rozwija się konflikt zbrojny, potencjalnymi ofiarami działań przeciwnika jest na końcu żołnierz. I o ile dostawy na linię frontu uzbrojenia typu ofensywnego są niezmiernie istotne...

Gdziekolwiek na świecie rozwija się konflikt zbrojny, potencjalnymi ofiarami działań przeciwnika jest na końcu żołnierz. I o ile dostawy na linię frontu uzbrojenia typu ofensywnego są niezmiernie istotne ze strategicznego punktu widzenia, przede wszystkim należy chronić bez żadnych kompromisów ludzi, którzy bezpośrednio w walkach uczestniczą. Ten aspekt ochrony życia i zdrowia żołnierzy jest w centrum zainteresowania kanadyjskiej kompanii POLSYS INC. i jej siostrzanej firmy w Polsce - POLSYS EUROPE.

Newmax Nowak i Wspólnicy S.K. DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.

Carpatia Arms Sp. z o.o. ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak...

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak i w USA. Sprzęt tej marki projektowany i szyty jest w Polsce, przy użyciu najnowszych światowych technologii oraz materiałów, dzięki którym wyznacza nową jakość na naszym rynku.

OPC Sp. z.o.o. Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Vademecum okularów przeciwsłonecznych Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.

poza-domem.pl Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Jakie są rodzaje łuków strzeleckich? Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.

Ewelina Grzesik TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops