Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Dwanaście lat bezpieczeństwa Polski

Michał Piekarski | 2012-12-12
Żołnierze Jednostki GROM podczas operacji Iraqi Freedom w 2003 roku Fot. US Navy

Żołnierze Jednostki GROM podczas operacji Iraqi Freedom w 2003 roku Fot. US Navy

Okres grudniowy sprzyja podsumowaniom mijającego roku. Ponieważ jednak data 12 grudnia 2012 roku zawiera w sobie aż trzy dwunastki, warto przy tej okazji spojrzeć dalej w przeszłość i podsumować ostatnie dwanaście lat polskiej obronności i bezpieczeństwa.

Zobacz także

Michał Piekarski Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach” Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza...

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza granicami państwa, co jakiś czas niestety powracają kwestie dotyczące historii i tradycji.

Michał Piekarski Anatomia Zamachu

Anatomia Zamachu Anatomia Zamachu

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Michał Piekarski Scenariusz Chaosu

Scenariusz Chaosu Scenariusz Chaosu

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez...

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez wydawnictwo WarBook.

Dwanaście lat to okres pozornie krótki. W przypadku bezpieczeństwa Polski, jest to czas tak bogaty w przemiany że można określić go niemal rewolucyjną epoką. W roku 2000, znajdowaliśmy się w sytuacji szczególnej. Dopiero od roku byliśmy w NATO. Wejście do Unii Europejskiej miało nastąpić dopiero za kilka lat. Sytuacja strategiczna była nieokreślona, a największy gracz na wschodzie - Rosja – była daleka od stabilności, zaangażowana w kolejną kaukaską wojnę, a symbolem jej kryzysu był los załogi okrętu podwodnego „Kursk”. Stany Zjednoczone znajdowały się wciąż na etapie poszukiwania swojej roli w świecie postzimnowojennym, a polityka zagraniczna i bezpieczeństwa Europy była wciąż bardziej pobożnym życzeniem niż rzeczywistością.

Przeczytaj także: Rok 2012: podsumowanie

Polska dysponowała silną liczebnie, na papierze armią. Jednak podstawowym typem czołgu były T-72 w różnych wersjach a jedynymi bojowymi wozami piechoty były BWP-1. W lotnictwie myśliwskim dominowały MiG-21, uzupełnione niewielką liczbą MiG-29.

Siły specjalne były rozproszone. Obok 1 Pułku Specjalnego Komandosów w Lublińcu istniała „Formoza” i jednostka GROM, z którą ministerstwo obrony miało jeden zasadniczy problem – nie wiedziało co z nią zrobić po przeniesieniu jej z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Policja, stopniowo adaptująca swoje struktury do walki ze zorganizowaną przestępczością, podobnie jak inne służby dopiero odnosiła pierwsze poważne sukcesy w walce z dużymi grupami przestępczymi. Niektóre raporty i doniesienia z tego okresu budziły wręcz przerażenie, z powodu skali penetracji państwa i społeczeństwa przez grupy przestępcze, mające coraz szersze kontakty międzynarodowe i wchodzące w coraz bliższe, typowo mafijne relacje ze strukturami politycznymi i administracyjnymi. Zarazem, państwem wstrząsały porachunki grup przestępczych i zabójstwa na zlecenie. Rok 2000 to wciąż był czas plagi zamachów bombowych. W poprzednich latach zdarzało się wręcz, że codziennie w Polsce wybuchała gdzieś bomba.

Wobec widocznego kryzysu sprzętowego, wynikłego często z wieloletnich zaniedbań, zaniechania modernizacji istniejącego lub zakupów nowego wyposażenia i uzbrojenia, gdzie można wręcz mówić o oazach nowoczesności wśród całej pustyni przestarzałego sprzętu, najbardziej cennym kapitałem polskiego bezpieczeństwa byli ludzie, nierzadko o wysokich kwalifikacjach i motywacji do służby. Jak okazywało się już wówczas, zagospodarowanie tego potencjału – zwłaszcza odchodzących ze służby specjalistów – było dla struktur państwa problemem.

Przeczytaj także: Do czego ma służyć armia?

Wydarzenia kolejnych lat, zwłaszcza udział polskich żołnierzy w operacjach stabilizacyjnych w Iraku i Afganistanie, misjach w Zatoce Perskiej, Morzu Śródziemnym, Afryce oraz pojawienie się potencjalnego zagrożenia terrorystycznego w Polsce, w związku z zaangażowaniem się w politykę międzynarodowa w tej, ekspedycyjno - militarnej formie, sprawiło że szereg przemian ma charakter pozytywny.

Mimo kontrowersji związanych ze skalą zaangażowania w operacje zagraniczne, nie można dostrzec ich fundamentalnej roli w reformie sił zbrojnych i aparatu bezpieczeństwa w ogóle. Od spraw pozornie błahych, jak umundurowanie i wyposażenie indywidualne, poprzez szkolenie i zabezpieczenie medyczne (także dotyczące weteranów) – to całe potężne spektrum zmian dokonało się właśnie dzięki operacjom misyjnym. Konieczność zaangażowania się w działania sojusznicze, doścignięcia – przynajmniej częściowego – poziomu sojuszników – doprowadziła do poważnej modernizacji technicznej i ograniczenia zjawiska „polskich przetargów”. Bez przesady można powiedzieć, że pod tym względem zrobione zostało dużo więcej niż w latach dziewięćdziesiątych, a tempo modernizacji i jej zakres były największe od czasów głębokiego PRL-u.

W roku 2012, Polska dysponuje armią zawodową, relatywnie nowocześnie wyposażoną. Głębokiej modernizacji technicznej uległy służby policyjne, i można określić współczesny aparat bezpieczeństwa Polski mianem sprawdzającego się w działaniu.

Przeczytaj także: Rok 2013: prognozy

Nie można jednak powiedzieć, że nie jest to stan idealny, a nawet do ideału zbliżony. Wciąż powolna jest modernizacja komponentu ciężkiego Sił Zbrojnych, a sytuacja Marynarki Wojennej jest szczególnie trudna. Wyraźny jest prymat wyposażenia nad szkoleniem i innymi elementami systemu – choćby ramami prawnymi i organizacyjnymi. Modernizacja sprzętowa nie jest kompleksowa, często zdarzają się sytuacje w których w jednej służbie światowe nowości w jednej komórce lub jednostce sąsiadują z zabytkami w innej.

Stale widoczny jest deficyt systemowego myślenia o bezpieczeństwie. Postrzega się je często w wybitnie resortowej perspektywie, ignorując całość obrazu, pomijając istniejące poza jedną służbą czy resortem uwarunkowania. Zapomina się, że bezpieczeństwo musi opierać się na równowadze wyposażenia, wyszkolenia, przepisów prawnych, rozwiązań organizacyjnych, wreszcie metod oceny sytuacji i neutralizacji pojawiających się zagrożeń.

Faktem jest że nie zawsze tak być musi. Rozwój polskich jednostek specjalnych, zarówno wojskowych, jak i policyjnych, nie był łatwy i nie pozbawiony problemów, kryzysów i rozwiązań które okazały się nieefektywne. Wyniki widoczne dziś są jednak wyraźnie pozytywne. Policyjni antyterroryści i „realizatorzy” wciąż mają na koncie dziesiątki udanych akcji, i żadnej poważnej, spektakularnej klęski, czego nie udało się w innych państwach. Żołnierze Wojsk Specjalnych są chwaleni przez sojuszników i nie są to słowa wynikające z kurtuazji. Pokazują one celowość zdeterminowanego, systemowego rozwoju, i wraz z innymi przykładami skutecznie działających systemów i podsystemów bezpieczeństwa jak ważne jest zapewnienie warunków do stabilnego, zrównoważonego rozwoju.

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

Militaria.pl “Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell

“Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell “Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell

Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym odpowiednia optyka strzelecka...

Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym odpowiednia optyka strzelecka wspiera celność strzałów. Rynek optyczny stale się rozwija, wprowadzając coraz to nowsze technologie w przyrządach optycznych. Znajdziemy tu między innymi urządzenia celownicze jak na przykład kolimatory czy urządzenia do obserwacji takie jak lunety i lornetki.

Krzysztof Miliński Bates GX X2 Tall Side ZIP BE03882 – pierwsze starcie!

Bates GX X2 Tall Side ZIP BE03882 – pierwsze starcie! Bates GX X2 Tall Side ZIP BE03882  – pierwsze starcie!

Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side...

Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side Zip to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w wilgotnym i nieprzyjemnym dla operatora otoczeniu. Wykonanie krótkotrwałego zadania w trudnych warunkach spycha na tor boczny konsekwencje chwilowej ekspozycji organizmu i wyposażenia na wilgoć i mróz. Przetestowałem, na ile Bates GX X2 Tall Side Zip sprawdzą...

Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o. Ultralekkie zwijane trójnogi taktyczne ROLATUBE

Ultralekkie zwijane trójnogi taktyczne ROLATUBE Ultralekkie zwijane trójnogi taktyczne ROLATUBE

Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie...

Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie lub trójnogu, które nierzadko są dość ciężkie i nieporęczne. Doskonałymi rozwiązaniami, zarówno z perspektywy zespołu bojowego, jak i pojedynczego operatora, żołnierza czy funkcjonariusza są nowoczesne, innowacyjne systemy rozwijanych masztów i trójnogów firmy ROLATUBE. Umożliwiają one zabezpieczenie...

Helikon-Tex Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex

Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex

Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie...

Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie niedostępny we współczesnej odzieży. Dlatego Rhodesian Camo od Helikon-Tex to prawdziwa gratka dla miłośników kamuflaży i odzieży militarnej.

Ewelina Grzesik, Newmax Nowak i Wspólnicy S.K. Light boot for hard work

Light boot for hard work Light boot for hard work

Buty damskie BATES Tactical Sport 2 Tall Side Zip DryGuard E03582 to nowy, ulepszony model serii Tactical Sport. Wysokie, taktyczne, profesjonalne obuwie, jak zapewnia producent, wyprodukowane zostało...

Buty damskie BATES Tactical Sport 2 Tall Side Zip DryGuard E03582 to nowy, ulepszony model serii Tactical Sport. Wysokie, taktyczne, profesjonalne obuwie, jak zapewnia producent, wyprodukowane zostało przy użyciu najnowszych i sprawdzonych w praktyce technologii.

Militaria.pl Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight

Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight

Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się...

Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się po zmroku lub w warunkach słabego oświetlenia. Latarka taktyczna do broni jest wytrzymałym, niezawodnym i ergonomicznym urządzeniem. Jedną z najlepszych firm na rynku latarek do broni jest marka Olight.

Krzysztof Lis PRO Blackout - jak się na niego przygotować?

Blackout - jak się na niego przygotować? Blackout - jak się na niego przygotować?

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując...

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując do tego rozwiązania dostosowane do zasięgu zaistniałej sytuacji.

Newmax Nowak i Wspólnicy S.K. DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.

Ewelina Grzesik TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.