Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Polski terroryzm – nowy epizod

Michał Piekarski | 2012-11-20
Fot. FBI

Fot. FBI

Dzisiejsze [20.11.2012] ujawnienie ujawnienie przez prokuraturę i ABW zatrzymania osoby planującej dokonanie zamachu na budynek parlamentu dodało nowy element do układanki jaką jest problem zagrożenia terrorystycznego w Polsce.

Zobacz także

Michał Piekarski Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach” Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza...

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza granicami państwa, co jakiś czas niestety powracają kwestie dotyczące historii i tradycji.

Michał Piekarski Anatomia Zamachu

Anatomia Zamachu Anatomia Zamachu

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Michał Piekarski Scenariusz Chaosu

Scenariusz Chaosu Scenariusz Chaosu

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez...

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez wydawnictwo WarBook.

Informacje ujawnione oficjalnie pozwalają na zgrubne określenie charakteru zagrożenia, jakie mógł stwarzać zatrzymany mężczyzna. Według prokuratury, kierował się on pobudkami politycznymi, a ideologicznie jego przekonania – nacjonalistyczne, ksenofobiczne i antysemickie lokują go wśród ekstremistów prawicowych.

Wiadomo że przygotowywał zamach z użyciem urządzenia wybuchowego o dużej mocy, mając nadzieję na zabicie członków parlamentu, rządu oraz Prezydenta podczas zgromadzenia tych osób w budynku Sejmu, a więc podczas obrad Zgromadzenia Narodowego lub innego ważnego wydarzenia. Być może – jak sugerują informacje podawane przez media – dążył do wywołania w ten sposób gwałtownej zmiany politycznej, być może wojny domowej lub rewolty.

W tym aspekcie znów pasuje do generalnego wzorca ideologicznego, gdyż prawicowi terroryści (lewicowi także) liczą właśnie na sprowokowanie poprzez przemoc takiej zmiany. Rojenia o wojnie mającej doprowadzić do utworzenia nowego, zgodnego z ideologią ustroju, czy też o „świętej wojnie ras” w wyniku której wszyscy „inni” (na przykład Żydzi lub ludzie inni niż biali) zostaną wytępieni są stałym repertuarem skrajnej prawicy, ze swoistą ideologiczną „świętą księgą” jaką są „Dzienniki Turnera” na czele. Ta książka, opisująca falę zamachów terrorystycznych, w wyniku której dochodzi do wojny jądrowej jest uważana za jedno ze źródeł inspiracji sprawców zamachu w Oklahoma City w 1995 roku oraz wielu innych, w tym udaremnionych zamachów, była także wydana w polskim tłumaczeniu.

Ujawniono też, że podejrzany dysponował wiedzą i umiejętnościami pozwalającymi mu na budowanie urządzeń wybuchowych. Poszukiwał także osób które mogłyby mu udzielić pomocy w realizacji jego planów. Prawdopodobnie wówczas został zauważony przez ABW (według jednych informacji – doniosła na niego żona, według innych – zwrócił na siebie uwagę przez wpisy w Internecie).

Nasuwa to skojarzenia z innymi, głównie islamistycznymi spiskami, jakie udaremniały służby zachodnie, gdzie samotnie działający sprawca lub mała grupa była „przechwytywana” przez służby na etapie planowania. W tych sprawach, istotną rolę odgrywały osobowe źródła informacji oraz funkcjonariusze pracujący pod przykryciem. Nie można wykluczyć że tak było także w tym przypadku.

Pełna ocena jakie faktycznie było zagrożenie, i jakie były szanse na realizację tych planów, wymagałaby oczywiście dostępu do informacji niejawnych operacyjnych i materiałów zgromadzonych podczas śledztwa. Jednak te informacje które zostały ujawnione, w porównaniu z wiedzą na temat zjawiska sugerują że było ono znaczne a sprawa w dużym stopniu przypomina znane udane i udaremnione zamachy prawicowych ekstremistów.

Należy odnotować, że jeśli w toku procesu zarzuty jakie zostały przedstawione zatrzymanemu potwierdzą się, będzie to pozytywne świadectwo efektywności pracy polskich służb specjalnych, których stan i działalność w przeszłości budziła kontrowersje i wątpliwości. Nie można także nie wspomnieć że podobne działania wobec terrorystów były prowadzone, i to z sukcesami jak przeprowadzona w roku 1993 wspólnie ze służbami brytyjskimi operacja udaremnienia zakupu broni przez terrorystów z Irlandii Północnej.

Nie można jednak nie zauważyć szerszego kontekstu politycznego. Zagrożenie ze strony prawicowych ugrupowań ekstremistycznych nie jest niczym nowym w Polsce po roku 1989. Przez wiele lat obawy o sięgniecie po przemoc budziły wegetujące na marginesie sceny politycznej ugrupowania neonazistowskie. Ich działalność kończyła się na agitacji, czynach chuligańskich, pobiciach. W ostatnich latach, zauważalne było jednak przesunięcie całej polskiej sceny politycznej na prawo i nowe wcielenia prawicowego radykalizmu.

Powstałe w ostatnich latach, bardzo silne podziały polityczne, dotyczące spraw nierzadko fundamentalnych jak stosunek do pojęcia suwerenności, interpretacji wydarzeń i procesów kształtujących polskie społeczeństwo, a wręcz legalności sprawowania władzy, sprawiają że konflikty polityczne rodzą nowe formy ekstremizmu. Nie jest to już prymitywna retoryka neonazistów czy pogrobowców komunizmu. Są to ekstremizmy które zamiast starej totalitarnej ideologii posiłkują się narracją, nową, trudniejszą do jednoznacznego zakwalifikowania, ale dotyczącą aktualnie fundamentalnych zagadnień.

Z prawej strony jest to postrzeganie narodu (postrzeganego w ścisłym związku z religią katolicką w jej fundamentalistycznej interpretacji) jako naczelnej wartości, na którą dokonywany jest zamach ze strony liberalnych, „kosmopolitycznych” mediów i polityków (tu także interpretacja jest dość szeroka), czemu towarzyszy kwestionowanie ustroju jako takiego lub przynajmniej prawa obecnie rządzących polityków do sprawowania władzy.

Na lewicy ekstremizm używający przemocy jest znacznie mniej widoczny. Nie można jednak wykluczyć, że oznaki takiego zagrożenia się pojawią, w formie sprzeciwu wobec działalności prawicy, jak również w formie działalności innych nurtów skrajnej lewicy (anarchizm, ekoterroryzm, antyglobalizm).

Nie można także nie zauważyć, że spory polityczne, w tym dotyczące takich problemów jak aborcja czy prawa homoseksualistów, jak miejsce religii w życiu publicznym, pojmowanie pojęcia narodu i polityczne tego konsekwencje, polityka migracyjna – są przedmiotem intensywnych sporów, które mogą zrodzić zachowania ekstremalne po ich obu stronach.

Współczesny terroryzm jest zjawiskiem niezwykle złożonym. Eklektyzm ideologiczny, mnogość małych grup i pojedynczych zdeterminowanych osób mogą skutkować niezwykle zaskakującymi zagrożeniami, i konfiguracjami ideologicznymi. Ma to swoje liczne konsekwencje. Nie zawsze sprawcy będą wzorować się na znanych już schematach. Nawet pozornie drobny – w porównaniu z planami wysadzenia Sejmu – zamach, jak zabójstwo nawet mało znanego publicznie działacza, polityka, dziennikarza, atak na uroczystość lub demonstrację może stać się (i zapewne stanie) przedmiotem kolejnych wzajemnych ataków werbalnych prawicy i lewicy.

W szczególnie trudnej sytuacji może to postawić osoby bezpośrednio zaangażowane w ochronę bezpieczeństwa i porządku publicznego, gdyż mogą one obawiać się że ich działania będą przedmiotem politycznej i medialnej krytyki a wręcz oskarżeń o udział w politycznym spisku. Może to prowadzić do powstrzymywania się od zdecydowanych działań, odwlekania w czasie podejmowania decyzji lub unikania brania na siebie odpowiedzialności. Policja, wojsko i służby specjalne są bowiem częścią społeczeństwa, i jeśli mają być skutecznymi narzędziami ochrony bezpieczeństwa całego państwa i wszystkich jego obywateli należy szczególną uwagę przywiązywać do ochrony ich apolityczności, co w najnowszej historii Polski nie zawsze było przestrzegane a służby stawały się przedmiotem politycznej gry.

Czytaj też: Polska jako cel terrorystów >

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

Radosław Tyślewicz MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu

MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu

Francuski koncern zbrojeniowy Safran Defense po premierze swojego urządzenia na targach Eurosatory w Paryżu w 2014 r. oraz w Polsce podczas VII Międzynarodowych Targów Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych...

Francuski koncern zbrojeniowy Safran Defense po premierze swojego urządzenia na targach Eurosatory w Paryżu w 2014 r. oraz w Polsce podczas VII Międzynarodowych Targów Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa Europoltech 2015, wprowadzał go w ostatnich latach na wyposażenie kolejnych armii świata. MOSKITO TI to produkt szwajcarskiej spółki Safran Vectronix AG, producenta specjalistycznego sprzętu optoelektronicznego – między innymi dalmierzy Vector (IV, 21, 23,...

BMF Centrum Specjalistycznego Sprzętu Mobilnego Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane...

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane przez BMF trafiają m.in. do pojazdów wojskowych i specjalnych.

trzypiora.pl Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego? Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej...

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej wymagać? Co najbardziej się przyda? Co jest koniecznością? Jaka kamizelka taktyczna spełni wszystkie stawiane jej wymagania?

Militaria.pl Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem? Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii...

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii oporządzenia.

Radosław Tyślewicz Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip

Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip

Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip testowaliśmy już dla was w warunkach trekkingowo-desantowych na polskim wybrzeżu („SPECIAL OPS” 3/2023). Jest to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w klimacie...

Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip testowaliśmy już dla was w warunkach trekkingowo-desantowych na polskim wybrzeżu („SPECIAL OPS” 3/2023). Jest to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w klimacie zimnym i wilgotnym, jaki panuje w Europie Środkowej i Północnej. Sprawdziły się przy zadaniach linowych oraz na portowych nabrzeżach i pokładach łodzi typu RIB. Nadszedł czas na weryfikację tego modelu w bardziej typowych dla Polski i całej niziny europejskiej warunkach, czyli w lesie i na niskich pagórkach.

Transactor Security Sp. z o.o. Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do...

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do ochrony swoich granic, albowiem jest to jeden z najważniejszych czynników, które mają duży wpływ na bezpieczeństwo zewnętrzne i wewnętrzne.

Dariusz Leżała, Transactor Security Sp. z o.o. Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego...

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego rozwoju sprzętu specjalistycznego umożliwiającego ich ujawnienie i identyfikację. Naprzeciw tym wymogom wychodzi firma Transactor Security Sp. z o.o., która w ofercie ma najnowsze rozwiązania sprzętowe firm VIDISCO Ltd. oraz Viken Detection.

Militaria.pl Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach...

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach polowych, w tym także podczas sytuacji kryzysowych czy akcji ratunkowych. Bardzo ważne jest to, aby taktyczne wyposażenie medyczne było łatwe w transporcie i szybkie w użyciu. W tym artykule omawiamy najpotrzebniejsze wyposażenie medyczne, które warto mieć przy sobie.

Ha3o Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania...

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania do warunków zależy jakość obserwacji przekładająca się na bezpieczeństwo indywidualne oraz powodzenie całego wykonanego zadania. I choć wydawać by się mogło, że obecne rozwiązania w zakresie optyki taktycznej oferują bardzo wiele, to okazuje się, że w tej materii można pójść jeszcze o krok dalej,...

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.