Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Pacjent w stanie krytycznym

Michał Piekarski | 2012-11-04
Uzbrojony śmigłowiec Straży Przybrzeżnej USA podczas ćwiczeń w zatrzymywaniu szybkich łodzi przemytniczych Fot. US Coast Guard

Uzbrojony śmigłowiec Straży Przybrzeżnej USA podczas ćwiczeń w zatrzymywaniu szybkich łodzi przemytniczych Fot. US Coast Guard

Istnieje pewien twór polityczny, który znajduje się w stanie wskazującym na jego szybki zgon, którego pozycja nieustannie słabnie – a mimo to, wciąż jest on przedmiotem nieustannych odwołań i poruszając się w obszarze bezpieczeństwa, nie można o nim wspomnieć. Tym tworem jest państwo narodowe.

Zobacz także

Michał Piekarski Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach” Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza...

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza granicami państwa, co jakiś czas niestety powracają kwestie dotyczące historii i tradycji.

Michał Piekarski Anatomia Zamachu

Anatomia Zamachu Anatomia Zamachu

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Michał Piekarski Scenariusz Chaosu

Scenariusz Chaosu Scenariusz Chaosu

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez...

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez wydawnictwo WarBook.

Forma państwa, jaką każdy instynktownie wiąże z państwem jako takim, bo jest najbliższa i najsilniej osadzona w naszej kulturze, ukształtowała się bowiem w wieku dziewiętnastym, w okresie najżywszego rozbuchania żywiołów narodowych w Europie. Naród, będący w tym rozumieniu zbiorowością obejmującą całość pewnej wyróżniającej się pod względem kulturowym i przestrzennym populacji (nie zaś jej część) stał się podstawowym politycznym punktem odniesienia. To w imię narodu toczono wojny i zajmowano przestrzeń. Interes narodu był jednoznaczny z interesem państwa.

Masowość wiązała się z także z produkcją. Industrializacja, pozwalająca na zmechanizowaną, powtarzalną produkcję dużej ilości dóbr, wymagała zatrudnienia dużej liczby robotników, to z kolei wymuszało obowiązkową edukację, zarówno w celu przygotowania ludzi do pracy w przemyśle, ale także wpojenia im tożsamości narodowej.

Konieczność rywalizacji o zasoby – surowce dla przemysłu, szlaki handlowe, rynki zbytu, a w przypadku narodów dopiero tworzących własne państwa – walki o byt państwowy – wymagała budowy silnych armii. Ich siłą była liczebność. Przemysł był w stanie dostarczyć dziesiątki tysięcy karabinów i dział. Potrzebne były dziesiątki tysięcy żołnierzy zdolnych je obsłużyć, tak jak obsługi wymagały maszyny fabryczne.

Nie jest przypadkiem, że ideał obywatela w Europie w końcu dziewiętnastego wieku to mąż i ojciec (nowe pokolenia żołnierzy i robotników), uprawiający sport (sprawność fizyczna przydatna jest wszak na wojnie) i oczywiście patriota gotowy do bezwarunkowego poświęcenia swojego życia w imię narodu. Nie jest przypadkiem, że w końcu wieku dziewiętnastego nastąpił rozwój sportów strzeleckich i masowego przysposobienia wojskowego, także w formie organizacji paramilitarnych i zajęć szkolnych.

Rok 1914 i idące na front masy młodych ludzi, szczęśliwych ze sposobności umierania za swój naród były wynikiem tych procesów. Wielka wojna narodów, toczona w sposób przemysłowy, mimo milionów ofiar nie została rozstrzygnięta na polu bitwy, ale na polu gospodarki. Druga Wojna Światowa przyniosła tylko większe straty i również tam wynik walk był najczęściej z góry przesądzony. Zarazem jej finał, jakim były bombardowania atomowe zwiastował groźbę nowej wojny.

Trzecia wojna światowa, wojna rakietowo – jądrowa pomiędzy NATO a Układem Warszawskim, nigdy nie doszła do skutku, co więcej, jej potencjalni uczestnicy wystrzegali się eskalacji napięć mogącej do niej doprowadzić. Cena za udział w niej byłaby zbyt duża. Paradoksalnie, potężne siły (ich zdolność niszczenia przewyższała wszystkie inne siły militarne w historii) ostatecznie istniały po to aby nigdy ich nie użyto, aby odstraszać przeciwnika samym swoim istnieniem. Jednocześnie coraz bardziej zaawansowany techniczne sposób prowadzenia walki wymusił odejście od poboru i powrót do armii zawodowych, czasem uzupełnianych przez zorganizowaną rezerwę.

Pojęcie narodu także się zmieniało. Stopniowe odmasowienie gospodarki, zróżnicowanie społeczeństw, także przez procesy migracyjne, związane z tym tarcia kulturowe, zastąpienie rywalizacji przez kooperację sprawia że dotychczas czytelne kategorie ulegają rozmyciu a czasem zanikają. Kiedyś dla państw i narodów najważniejsza była suwerenność. Dziś, dla osiągnięcia sukcesu gospodarczego (i nie tylko) trzeba rezygnować z atrybutów suwerenności, wchodząc w rozmaite układy kooperacyjne. Problemy globalne sprawiają że państwa tracą na znaczeniu na rzecz większych tworów jakimi są organizacje międzynarodowe.

Drastycznej przemianie ulega charakter konfliktów zbrojnych. Klasycznych wojen jest coraz mniej, a większość omija Europę. Napięcia wewnętrzne są na tym kontynencie dużo większym i poważniejszym problemem. Dla przykładu, większym problemem niż potencjalna otwarta agresja ze strony Rosji jest istnienie tego państwa w świetle procesów społecznych i niejasnych gier interesów pomiędzy różnymi wewnętrznymi aktorami. Oznacza to także że tradycyjne dla państwa narodowego narzędzia bezpieczeństwa (także w Polsce) muszą się zmienić.

Skończyła się epoka wielkich liczebnie armii z poboru. Nie mają już one przeciwników, przegrywają w konfrontacji z zawodowymi siłami dysponującymi zaawansowana techniką i nie są w stanie walczyć z przeciwnikiem nieregularnym. W świecie w którym zagrożeniem są rozliczne subnarodowe i transnarodowe podmioty, jak grupy przestępcze, siatki terrorystyczne, skrajne ruchy społeczne, gdzie obok państw funkcjonują korporacje czy organizacje pozarządowe.

Zapewnienie bezpieczeństwa wymaga narzędzi precyzyjnych, o wysokiej jakości a nie liczebności. W świetle rozlicznych zagrożeń, nie ma jednego uniwersalnego czy wielozadaniowego narzędzia czy struktury, choć niektórzy mogą upatrywać w wojsku leku na całe zło. Państwo jeśli chce przetrwać, musi zaakceptować konieczność głębokich zmian w swoich strukturach.

Ograniczenie sił zbrojnych do nasyconej nowoczesnym wyposażeniem, względnie nielicznej armii jest jednym krokiem. Wzmocnienie techniczne i kadrowe sił policyjnych może okazać się kolejnym podobnie jak reformy struktur ratowniczych. Zawsze istotne znaczenie ma zapewnienie sobie dopływu informacji wywiadowczych. Bardziej niż kiedykolwiek, jednostki specjalne – zarówno wojskowe jak również policyjne – są niezwykle istotnym narzędziem walki z terrorystami i przestępcami.

Przyszłe struktury mogą budzić zdziwienie a nawet wrogość, podobnie jak w przeszłości gdy wiele jednostek specjalnych musiało walczyć o swój byt. Zacieranie granic pomiędzy wojskiem a policją (ponownie - szczególnie widoczne w przypadku sił specjalnych), pomiędzy stanem wojny, kryzysu i pokoju, pomiędzy działaniami sił narodowych i międzynarodowych jest już normą, i będzie się nasilać.

Operacja afgańska, prowadzona wielowymiarowo, zarówno przeciwko terrorystom, partyzantom i przestępcom, w którą zaangażowane są siły kilkudziesięciu państw, w tym policyjne, jest jednym z przykładów. Operacje antynarkotykowe na Karaibach i w Ameryce Południowej, w toku których używa się szeregu narzędzi i służb, w bardzo różny sposób – od uzbrojonych śmigłowców policyjnych po samoloty wczesnego ostrzegania, także przeciwko samolotom, łodziom podwodnym, gdzie walczy się zarówno z praniem brudnych pieniędzy jak i fizycznie z baronami narkotykowymi i partyzantami są przykładem równie ciekawym, choć mniej w Polsce znanym.

Nie można nie postawić pytania czy konwencjonalne rozwiązania i propozycje byłyby adekwatne gdyby podobna sytuacja – być może w wyniku konfliktów wewnętrznych – zaistniała tuż za naszą wschodnią granicą. Podobne wątpliwości mogą pojawić się, jeśli rozważy się scenariusz poważnego konfliktu społecznego w Polsce, skutkującego aktami przemocy w różnej formie. Szukanie nowych narzędzi powinno być – mimo ewidentnego konserwatyzmu a wręcz niekiedy zacofania w polskiej kulturze bezpieczeństwa – naturalną koleją rzeczy.

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

pcphunters.com Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie?

Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie? Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie?

W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje...

W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje Cię zakup karabinka pneumatycznego, powinieneś wiedzieć, czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek oraz do czego będziesz ich używał. Czym jest karabinek pneumatyczny? Czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek długich?

Helikon-Tex Guardian Plate Carrier

Guardian Plate Carrier Guardian Plate Carrier

Guardian Plate Carrier to nowoczesna kamizelka do przenoszenia płyt balistycznych z możliwością montażu dodatkowego wyposażenia, dzięki systemowi modułowemu zgodnemu z MOLLE/PALS. W skład serii produktów...

Guardian Plate Carrier to nowoczesna kamizelka do przenoszenia płyt balistycznych z możliwością montażu dodatkowego wyposażenia, dzięki systemowi modułowemu zgodnemu z MOLLE/PALS. W skład serii produktów Guardian wchodzi kamizelka oraz 16 elementów, które można dowolnie konfigurować. Kamizelka Guardian Plate Carrier umożliwia przenoszenie płyt w najbardziej popularnych standardach: E-Cut (SAPI/ESAPI), Swimmer Cut oraz Shooter Cut.

Krzysztof Miliński Latarka Mactronic T-Force XP – świetlny niezbędnik terytorialsa

Latarka Mactronic T-Force XP – świetlny niezbędnik terytorialsa Latarka Mactronic T-Force XP – świetlny niezbędnik terytorialsa

Niedawno do naszej redakcji dotarła na testy latarka Mactronic - T-Force XP. Tym razem będziemy sprawdzać model XP, który otrzymaliśmy w pełnym pakiecie taktycznym, umożliwiającym wykorzystanie światła...

Niedawno do naszej redakcji dotarła na testy latarka Mactronic - T-Force XP. Tym razem będziemy sprawdzać model XP, który otrzymaliśmy w pełnym pakiecie taktycznym, umożliwiającym wykorzystanie światła do różnych zadań służbowych, od montażu na broni po nocne kierowanie ruchem na drodze.

Militaria.pl Rękawice taktyczne - przegląd modeli Mechanix-Wear

Rękawice taktyczne - przegląd modeli Mechanix-Wear Rękawice taktyczne - przegląd modeli Mechanix-Wear

Rękawice są często niedocenionym elementem wyposażenia taktycznego, choć stanowią integralną część oporządzenia. Niezależnie od branży zawodowej czy podejmowanej aktywności, rękawice mogą znacząco poprawić...

Rękawice są często niedocenionym elementem wyposażenia taktycznego, choć stanowią integralną część oporządzenia. Niezależnie od branży zawodowej czy podejmowanej aktywności, rękawice mogą znacząco poprawić wydajność pracy i zapewnić bezpieczeństwo. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych producentów profesjonalnych rękawic jest marka Mechanix-Wear. W artykule przyjrzymy się różnym modelom rękawic tej firmy, podpowiemy jakie technologie w nich zastosowano oraz do jakich celów warto się w nie wyposażyć.

Griffin Group Defence E-COSI i E-COTI - nowości dla żołnierza w zakresie nocnej obserwacji pola walki od GRIFFIN GROUP DEFENCE

E-COSI i E-COTI - nowości dla żołnierza w zakresie nocnej obserwacji pola walki od GRIFFIN GROUP DEFENCE E-COSI i E-COTI - nowości dla żołnierza w zakresie nocnej obserwacji pola walki od GRIFFIN GROUP DEFENCE

W tym roku znany na krajowym rynku dystrybutor i dostawca wyposażenia wojskowego, GRIFFIN GROUP DEFENCE, prezentuje kilka technologicznych nowości w dziale wyposażenia indywidualnego żołnierza w zakresie...

W tym roku znany na krajowym rynku dystrybutor i dostawca wyposażenia wojskowego, GRIFFIN GROUP DEFENCE, prezentuje kilka technologicznych nowości w dziale wyposażenia indywidualnego żołnierza w zakresie NVD (Night Vision Device). Trwający konflikt w Ukrainie, a szczególnie spektakularne sukcesy ukraińskich sił specjalnych, potwierdziły wpływ tego rodzaju wyposażenia indywidualnego na uzyskiwanie przewagi nad przeciwnikiem i w konsekwencji skuteczność w zakresie wykonywanych zadań w porze nocnej.

Militaria.pl “Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell

“Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell “Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell

Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym, odpowiednia optyka wspiera...

Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym, odpowiednia optyka wspiera jego celność. Rynek optyczny stale się rozwija, wprowadzając coraz to nowsze technologie w przyrządach optycznych. Znajdziemy tu między innymi urządzenia celownicze, jak na przykład kolimatory czy urządzenia do obserwacji takie jak lunety i lornetki.

Krzysztof Miliński Bates GX X2 Tall Side ZIP BE03882 – pierwsze starcie!

Bates GX X2 Tall Side ZIP BE03882 – pierwsze starcie! Bates GX X2 Tall Side ZIP BE03882  – pierwsze starcie!

Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side...

Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side Zip to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w wilgotnym i nieprzyjemnym dla operatora otoczeniu. Wykonanie krótkotrwałego zadania w trudnych warunkach spycha na tor boczny konsekwencje chwilowej ekspozycji organizmu i wyposażenia na wilgoć i mróz. Przetestowałem, na ile Bates GX X2 Tall Side Zip sprawdzą...

Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o. Ultralekkie zwijane trójnogi taktyczne ROLATUBE

Ultralekkie zwijane trójnogi taktyczne ROLATUBE Ultralekkie zwijane trójnogi taktyczne ROLATUBE

Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie...

Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie lub trójnogu, które nierzadko są dość ciężkie i nieporęczne. Doskonałymi rozwiązaniami, zarówno z perspektywy zespołu bojowego, jak i pojedynczego operatora, żołnierza czy funkcjonariusza są nowoczesne, innowacyjne systemy rozwijanych masztów i trójnogów firmy ROLATUBE. Umożliwiają one zabezpieczenie...

Helikon-Tex Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex

Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex

Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie...

Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie niedostępny we współczesnej odzieży. Dlatego Rhodesian Camo od Helikon-Tex to prawdziwa gratka dla miłośników kamuflaży i odzieży militarnej.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.