Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Lekcje „niemieckiej jesieni”

Michał Piekarski | 2012-10-21
Fot. FBI

Fot. FBI

Ponad trzydzieści pięć lat temu, 18 października 1977 roku doszło do jednej z najbardziej udanych operacji kontrterrorystycznych w historii.

Zobacz także

Michał Piekarski Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach” Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza...

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza granicami państwa, co jakiś czas niestety powracają kwestie dotyczące historii i tradycji.

Michał Piekarski Anatomia Zamachu

Anatomia Zamachu Anatomia Zamachu

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Michał Piekarski Scenariusz Chaosu

Scenariusz Chaosu Scenariusz Chaosu

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez...

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez wydawnictwo WarBook.

Szturm niemieckiej jednostki GSG-9 na uprowadzony samolot Lufthansy, przeprowadzony w Somalii, zakończony uwolnieniem dziewięćdziesięciu zakładników był już wielokrotnie opisywany, więc pozostaje jedynie przypomnieć najważniejsze fakty.

Czworo terrorystów Ludowego Frontu Wyzwolenia Palestyny 13 października uprowadziło samolot pasażerski Boeing 737-200, lecący z Majorki do Republiki Federalnej Niemiec, ostatecznie kierując go do Somalii. Sprawcy domagali się uwolnienia dziesięciu liderów Frakcji Czerwonej Armii (znanej pod skrótem RAF lub określeniem grupa „Baader – Meinhof”) przebywających w niemieckich więzieniach. Operacja była skoordynowana z wcześniejszym uprowadzeniem Hannsa-Martina Schleyera, znanego przemysłowca i przewodniczącego dwóch organizacji reprezentujących przemysłowców niemieckich.

Rząd niemiecki znalazł się w owym okresie, znanym jako Niemiecka Jesień, w sytuacji porównywalnej z kryzysem podczas Igrzysk Olimpijskich w roku 1972. Wówczas próba odbicia zakładników przez przypadkowo zebrany oddział policji zakończyła się tragedią o niespotykanej medialnie skali. Terroryzm skrajnej lewicy, mimo aresztowania pierwszego pokolenia liderów RAF, nie wygasał. Wreszcie Palestyńczycy z LFWP znani byli z uprowadzeń samolotów, w większości zakończonych sukcesami. Strategia lewackich terrorystów opierała się na prostym założeniu: coraz skuteczniejsze zamachu zmuszą rządy do zaostrzenia represji i środków bezpieczeństwa, wprowadzenia faktycznej dyktatury, społeczeństwo widząc nieudolność władz poprze radykałów a wówczas zaistnieją dogodne warunki do rewolucyjnej zmiany ustroju.

Tymczasem operacja podjęta przez rząd ówczesnych Niemiec Zachodnich zakończyła się spektakularnym sukcesem, i jednym z gwoździ do trumny RAF. Gwoździ w sensie dosłownym, gdyż po podaniu w mediach informacji o sukcesie operacji troje z osadzonych w więzieniu Stammheim liderów organizacji (w tym Baader) popełniło samobójstwo. Zabicie Schleyera, które nastąpiło wkrótce później, nie zmieniło sytuacji. RAF, korzystająca ze wsparcia komunistycznych służb specjalnych, a w latach osiemdziesiątych prowadząca aktywną kampanię wspólnie z innymi lewackimi grupami był już pod względem politycznym marginesem marginesu by w latach dziewięćdziesiątych zakończyć działalność.

Działania RAF, podobnie jak podobnych grup w Europie i poza nią, pod względem taktyki i organizacji odzwierciedlały lekcje wyniesione z wcześniejszych, kolonialnych konfliktów w których mocarstwa nie były w stanie poradzić sobie z partyzantką i terroryzmem, a wykorzystując na zmasowaną skalę siłę, przegrały „walkę o serca i umysły”. Taki był los Brytyjczyków w Palestynie i na Cyprze, Francuzów w Algierii i Wietnamie. Tą drogą kroczyły latynoskie dyktatury i Amerykanie w Wietnamie. Teoria miejskiej wojny partyzanckiej, jaką sformułował brazylijski terrorysta Carlos Marighella dawała jednoznaczne instrukcje prowadzenia takich działań, którym aparat policyjny i wojskowy nie będzie w stanie zapobiec ani nie będzie mógł im skutecznie przeciwdziałać.

Terroryści grupy Baader-Meinhof byli pilnymi uczniami tych i innych lekcji terroryzmu, pobieranych także od grup palestyńskich. RAF była niewielką organizacją, liczącą nie więcej niż trzydzieści osób, dobrze wyszkolonych, uzbrojonych, starannie planujących zamachy. Mimo wielu aresztowań, organizacja ta przez wiele lat była zdolna do dokonywania ataków. I mimo to, poza długa listą zabitych i rannych policjantów, żołnierzy, urzędników i przypadkowych osób, jej działalność nie doprowadziła do niczego. System polityczny nie uległ zmianie. Reformy dotyczyły jedynie systemu bezpieczeństwa.

Właśnie te reformy są jednym z dwóch czynników, które przesądziły o porażce RAF i całego europejskiego terroryzmu lewicowego w tym okresie. System bezpieczeństwa Niemiec zdołał stworzyć efektywne narzędzia do fizycznej walki z terrorystami, gdy po tragedii monachijskiej sformowano jednostkę kontrterrorystyczną GSG-9 Federalnej Straży Granicznej a w policjach landowych (regionalnych) jednostki taktyczne (MEK i SEK).

Te siły – podobnie jak w innych państwach – wypełniały lukę pomiędzy zwykłymi policjantami a środkami militarnymi, pozwalając na szybkie reagowanie na zamachy. Co ważniejsze, ich wyposażenie i wyszkolenie pozwalało na uwalnianie zakładników, dzięki czemu operacja ratownicza stawała się realną alternatywą dla polityki ustępstw. Wykorzystanie tego rodzaju sił, wraz z rozbudową środków służących gromadzeniu i analizie informacji prowadziło do wyrównania potencjałów pomiędzy państwem a terrorystycznym przeciwnikiem.

Nie osiągnięto by takich rezultatów bez stabilnego, cierpliwego procesu doskonalenia istniejących narzędzi i tworzenia nowych. GSG-9 nie zdołałaby przeprowadzić operacji w Mogadiszu, gdyby nie wiele lat budowy jednostki, wypracowywania taktyki i technik działania, szkolenia i starannego doboru funkcjonariuszy.

Zarazem większość państw nie zrobiła tego, czego spodziewali się terroryści – nie poszła w kierunku ustroju autorytarnego lub totalitarnego. Przeciwnie, ustrój demokratyczny okazał się odporny na radykalizm dzięki mechanizmowi inkorporacji, zarówno w gospodarce jaki i polityce (co ilustruje choćby historia niemieckiej Partii Zielonych, która z czasem stała się jedną z głównych partii politycznych w tym państwie. Obietnica rewolucji w wyniku trwającej lata walki zbrojnej nie była żadną alternatywą.

Utrata zaplecza jakim była Niemiecka Republika Demokratyczna i jej służby specjalne, stanowiła jeden z ostatnich czynników prowadzących do zakończenia działalności RAF. Dopóki w NRD czekało bezpieczne schronienie, STASI zapewniała pieniądze i broń, dopóty terroryści mogli aktywnie działać, bez zwracania uwagi na społeczne poparcie na Zachodzie.

Te trzy czynniki – zdolności państwa do walki z siłami nieregularnymi, warunki społeczne i obecność zewnętrznego zaplecza (sponsora, bazy za granicą), są czynnikami obecnymi w każdym nieregularnym czy terrorystycznym konflikcie zbrojnym. Niemcy lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych to tylko jeden z przykładów. Sięgając po pozornie elementarną analizę społeczną, polityczną, wreszcie wojskową, można w ten sposób ocenić każdy inny konflikt (także te znane z historii Polski) a co ważniejsze, ocenić możliwy przebieg potencjalnych przyszłych konfliktów nieregularnych, co ma także ważne z polskiego punktu widzenia konsekwencje.

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

Radosław Tyślewicz MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu

MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu

Francuski koncern zbrojeniowy Safran Defense po premierze swojego urządzenia na targach Eurosatory w Paryżu w 2014 r. oraz w Polsce podczas VII Międzynarodowych Targów Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych...

Francuski koncern zbrojeniowy Safran Defense po premierze swojego urządzenia na targach Eurosatory w Paryżu w 2014 r. oraz w Polsce podczas VII Międzynarodowych Targów Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa Europoltech 2015, wprowadzał go w ostatnich latach na wyposażenie kolejnych armii świata. MOSKITO TI to produkt szwajcarskiej spółki Safran Vectronix AG, producenta specjalistycznego sprzętu optoelektronicznego – między innymi dalmierzy Vector (IV, 21, 23,...

BMF Centrum Specjalistycznego Sprzętu Mobilnego Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane...

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane przez BMF trafiają m.in. do pojazdów wojskowych i specjalnych.

trzypiora.pl Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego? Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej...

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej wymagać? Co najbardziej się przyda? Co jest koniecznością? Jaka kamizelka taktyczna spełni wszystkie stawiane jej wymagania?

Militaria.pl Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem? Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii...

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii oporządzenia.

Radosław Tyślewicz Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip

Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip

Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip testowaliśmy już dla was w warunkach trekkingowo-desantowych na polskim wybrzeżu („SPECIAL OPS” 3/2023). Jest to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w klimacie...

Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip testowaliśmy już dla was w warunkach trekkingowo-desantowych na polskim wybrzeżu („SPECIAL OPS” 3/2023). Jest to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w klimacie zimnym i wilgotnym, jaki panuje w Europie Środkowej i Północnej. Sprawdziły się przy zadaniach linowych oraz na portowych nabrzeżach i pokładach łodzi typu RIB. Nadszedł czas na weryfikację tego modelu w bardziej typowych dla Polski i całej niziny europejskiej warunkach, czyli w lesie i na niskich pagórkach.

Transactor Security Sp. z o.o. Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do...

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do ochrony swoich granic, albowiem jest to jeden z najważniejszych czynników, które mają duży wpływ na bezpieczeństwo zewnętrzne i wewnętrzne.

Dariusz Leżała, Transactor Security Sp. z o.o. Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego...

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego rozwoju sprzętu specjalistycznego umożliwiającego ich ujawnienie i identyfikację. Naprzeciw tym wymogom wychodzi firma Transactor Security Sp. z o.o., która w ofercie ma najnowsze rozwiązania sprzętowe firm VIDISCO Ltd. oraz Viken Detection.

Militaria.pl Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach...

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach polowych, w tym także podczas sytuacji kryzysowych czy akcji ratunkowych. Bardzo ważne jest to, aby taktyczne wyposażenie medyczne było łatwe w transporcie i szybkie w użyciu. W tym artykule omawiamy najpotrzebniejsze wyposażenie medyczne, które warto mieć przy sobie.

Ha3o Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania...

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania do warunków zależy jakość obserwacji przekładająca się na bezpieczeństwo indywidualne oraz powodzenie całego wykonanego zadania. I choć wydawać by się mogło, że obecne rozwiązania w zakresie optyki taktycznej oferują bardzo wiele, to okazuje się, że w tej materii można pójść jeszcze o krok dalej,...

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.