Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Lekcje „niemieckiej jesieni”

Michał Piekarski | 2012-10-21
Fot. FBI

Fot. FBI

Ponad trzydzieści pięć lat temu, 18 października 1977 roku doszło do jednej z najbardziej udanych operacji kontrterrorystycznych w historii.

Zobacz także

Michał Piekarski Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach” Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza...

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza granicami państwa, co jakiś czas niestety powracają kwestie dotyczące historii i tradycji.

Michał Piekarski Anatomia Zamachu

Anatomia Zamachu Anatomia Zamachu

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Michał Piekarski Scenariusz Chaosu

Scenariusz Chaosu Scenariusz Chaosu

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez...

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez wydawnictwo WarBook.

Szturm niemieckiej jednostki GSG-9 na uprowadzony samolot Lufthansy, przeprowadzony w Somalii, zakończony uwolnieniem dziewięćdziesięciu zakładników był już wielokrotnie opisywany, więc pozostaje jedynie przypomnieć najważniejsze fakty.

Czworo terrorystów Ludowego Frontu Wyzwolenia Palestyny 13 października uprowadziło samolot pasażerski Boeing 737-200, lecący z Majorki do Republiki Federalnej Niemiec, ostatecznie kierując go do Somalii. Sprawcy domagali się uwolnienia dziesięciu liderów Frakcji Czerwonej Armii (znanej pod skrótem RAF lub określeniem grupa „Baader – Meinhof”) przebywających w niemieckich więzieniach. Operacja była skoordynowana z wcześniejszym uprowadzeniem Hannsa-Martina Schleyera, znanego przemysłowca i przewodniczącego dwóch organizacji reprezentujących przemysłowców niemieckich.

Rząd niemiecki znalazł się w owym okresie, znanym jako Niemiecka Jesień, w sytuacji porównywalnej z kryzysem podczas Igrzysk Olimpijskich w roku 1972. Wówczas próba odbicia zakładników przez przypadkowo zebrany oddział policji zakończyła się tragedią o niespotykanej medialnie skali. Terroryzm skrajnej lewicy, mimo aresztowania pierwszego pokolenia liderów RAF, nie wygasał. Wreszcie Palestyńczycy z LFWP znani byli z uprowadzeń samolotów, w większości zakończonych sukcesami. Strategia lewackich terrorystów opierała się na prostym założeniu: coraz skuteczniejsze zamachu zmuszą rządy do zaostrzenia represji i środków bezpieczeństwa, wprowadzenia faktycznej dyktatury, społeczeństwo widząc nieudolność władz poprze radykałów a wówczas zaistnieją dogodne warunki do rewolucyjnej zmiany ustroju.

Tymczasem operacja podjęta przez rząd ówczesnych Niemiec Zachodnich zakończyła się spektakularnym sukcesem, i jednym z gwoździ do trumny RAF. Gwoździ w sensie dosłownym, gdyż po podaniu w mediach informacji o sukcesie operacji troje z osadzonych w więzieniu Stammheim liderów organizacji (w tym Baader) popełniło samobójstwo. Zabicie Schleyera, które nastąpiło wkrótce później, nie zmieniło sytuacji. RAF, korzystająca ze wsparcia komunistycznych służb specjalnych, a w latach osiemdziesiątych prowadząca aktywną kampanię wspólnie z innymi lewackimi grupami był już pod względem politycznym marginesem marginesu by w latach dziewięćdziesiątych zakończyć działalność.

Działania RAF, podobnie jak podobnych grup w Europie i poza nią, pod względem taktyki i organizacji odzwierciedlały lekcje wyniesione z wcześniejszych, kolonialnych konfliktów w których mocarstwa nie były w stanie poradzić sobie z partyzantką i terroryzmem, a wykorzystując na zmasowaną skalę siłę, przegrały „walkę o serca i umysły”. Taki był los Brytyjczyków w Palestynie i na Cyprze, Francuzów w Algierii i Wietnamie. Tą drogą kroczyły latynoskie dyktatury i Amerykanie w Wietnamie. Teoria miejskiej wojny partyzanckiej, jaką sformułował brazylijski terrorysta Carlos Marighella dawała jednoznaczne instrukcje prowadzenia takich działań, którym aparat policyjny i wojskowy nie będzie w stanie zapobiec ani nie będzie mógł im skutecznie przeciwdziałać.

Terroryści grupy Baader-Meinhof byli pilnymi uczniami tych i innych lekcji terroryzmu, pobieranych także od grup palestyńskich. RAF była niewielką organizacją, liczącą nie więcej niż trzydzieści osób, dobrze wyszkolonych, uzbrojonych, starannie planujących zamachy. Mimo wielu aresztowań, organizacja ta przez wiele lat była zdolna do dokonywania ataków. I mimo to, poza długa listą zabitych i rannych policjantów, żołnierzy, urzędników i przypadkowych osób, jej działalność nie doprowadziła do niczego. System polityczny nie uległ zmianie. Reformy dotyczyły jedynie systemu bezpieczeństwa.

Właśnie te reformy są jednym z dwóch czynników, które przesądziły o porażce RAF i całego europejskiego terroryzmu lewicowego w tym okresie. System bezpieczeństwa Niemiec zdołał stworzyć efektywne narzędzia do fizycznej walki z terrorystami, gdy po tragedii monachijskiej sformowano jednostkę kontrterrorystyczną GSG-9 Federalnej Straży Granicznej a w policjach landowych (regionalnych) jednostki taktyczne (MEK i SEK).

Te siły – podobnie jak w innych państwach – wypełniały lukę pomiędzy zwykłymi policjantami a środkami militarnymi, pozwalając na szybkie reagowanie na zamachy. Co ważniejsze, ich wyposażenie i wyszkolenie pozwalało na uwalnianie zakładników, dzięki czemu operacja ratownicza stawała się realną alternatywą dla polityki ustępstw. Wykorzystanie tego rodzaju sił, wraz z rozbudową środków służących gromadzeniu i analizie informacji prowadziło do wyrównania potencjałów pomiędzy państwem a terrorystycznym przeciwnikiem.

Nie osiągnięto by takich rezultatów bez stabilnego, cierpliwego procesu doskonalenia istniejących narzędzi i tworzenia nowych. GSG-9 nie zdołałaby przeprowadzić operacji w Mogadiszu, gdyby nie wiele lat budowy jednostki, wypracowywania taktyki i technik działania, szkolenia i starannego doboru funkcjonariuszy.

Zarazem większość państw nie zrobiła tego, czego spodziewali się terroryści – nie poszła w kierunku ustroju autorytarnego lub totalitarnego. Przeciwnie, ustrój demokratyczny okazał się odporny na radykalizm dzięki mechanizmowi inkorporacji, zarówno w gospodarce jaki i polityce (co ilustruje choćby historia niemieckiej Partii Zielonych, która z czasem stała się jedną z głównych partii politycznych w tym państwie. Obietnica rewolucji w wyniku trwającej lata walki zbrojnej nie była żadną alternatywą.

Utrata zaplecza jakim była Niemiecka Republika Demokratyczna i jej służby specjalne, stanowiła jeden z ostatnich czynników prowadzących do zakończenia działalności RAF. Dopóki w NRD czekało bezpieczne schronienie, STASI zapewniała pieniądze i broń, dopóty terroryści mogli aktywnie działać, bez zwracania uwagi na społeczne poparcie na Zachodzie.

Te trzy czynniki – zdolności państwa do walki z siłami nieregularnymi, warunki społeczne i obecność zewnętrznego zaplecza (sponsora, bazy za granicą), są czynnikami obecnymi w każdym nieregularnym czy terrorystycznym konflikcie zbrojnym. Niemcy lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych to tylko jeden z przykładów. Sięgając po pozornie elementarną analizę społeczną, polityczną, wreszcie wojskową, można w ten sposób ocenić każdy inny konflikt (także te znane z historii Polski) a co ważniejsze, ocenić możliwy przebieg potencjalnych przyszłych konfliktów nieregularnych, co ma także ważne z polskiego punktu widzenia konsekwencje.

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

Kuba Wesołowski Split Skis - narta składana przeznaczona do zadań specjalnych

Split Skis - narta składana przeznaczona do zadań specjalnych Split Skis - narta składana przeznaczona do zadań specjalnych

Już od wielu lat ludzie próbowali stworzyć narty składane. Pierwsze patenty pojawiły się w Stanach Zjednoczonych jeszcze w latach 50. Jednak technologia nie była w stanie sprostać projektom. Polski...

Już od wielu lat ludzie próbowali stworzyć narty składane. Pierwsze patenty pojawiły się w Stanach Zjednoczonych jeszcze w latach 50. Jednak technologia nie była w stanie sprostać projektom. Polski produkt SPLIT SKIS w ciągu zaledwie kilku lat rozwoju otrzymał dwie międzynarodowe nagrody innowacyjności. W Niemczech, na zimowych targach sprzętu sportowego ISPO w Monachium, oraz w USA – na targach OR SNOW SHOW w Salt Lake City, zdobywając Innovation Award 2023.

Katarzyna Niebrzydowska, Transactor Security Sp. z o.o. Bezzałogowy system ochrony granic i walki z terroryzmem - VTOL EOS C

Bezzałogowy system ochrony granic i walki z terroryzmem - VTOL EOS C Bezzałogowy system ochrony granic i walki  z terroryzmem - VTOL EOS C

Zabezpieczenie granic oraz realizacja działań rozpoznawczo-obserwacyjnych w zakresie ochrony granic i zwalczania terroryzmu odgrywa fundamentalną rolę w działalności ustawowej odpowiednich instytucji państwowych....

Zabezpieczenie granic oraz realizacja działań rozpoznawczo-obserwacyjnych w zakresie ochrony granic i zwalczania terroryzmu odgrywa fundamentalną rolę w działalności ustawowej odpowiednich instytucji państwowych. Instytucje te, w tym przede wszystkim Straż Graniczna, są odpowiedzialne za zapewnienie bezpieczeństwa narodowego poprzez stały nadzór nad granicami i monitorowanie wszelkich potencjalnych zagrożeń.

Militaria.pl Lato w pełnym rynsztunku — z Helikonem na upały

Lato w pełnym rynsztunku — z Helikonem na upały Lato w pełnym rynsztunku — z Helikonem na upały

Lato to wymagająca pora roku dla mundurowych i innych osób pracujących na zewnątrz. Wysokie temperatury i długa ekspozycja na promienie słoneczne mogą prowadzić do przegrzania, udarów i poparzeń skóry,...

Lato to wymagająca pora roku dla mundurowych i innych osób pracujących na zewnątrz. Wysokie temperatury i długa ekspozycja na promienie słoneczne mogą prowadzić do przegrzania, udarów i poparzeń skóry, co skutecznie utrudnia pełnienie obowiązków. Dlatego tak istotny jest dobór odpowiedniej odzieży i akcesoriów, które znajdziesz w ofercie marki Helikon-Tex.

Radosław Tyślewicz Buty HAIX CONNEXIS GO GTX LTR LOW

Buty HAIX CONNEXIS GO GTX LTR LOW Buty HAIX CONNEXIS GO GTX LTR LOW

Niemiecki producent obuwia taktycznego wprowadził na rynek nowy model butów o niskim profilu Haix CONNEXIS Go GTX LTR Low. Wpisuje się on w potrzeby codziennej aktywności funkcjonariuszy realizujących...

Niemiecki producent obuwia taktycznego wprowadził na rynek nowy model butów o niskim profilu Haix CONNEXIS Go GTX LTR Low. Wpisuje się on w potrzeby codziennej aktywności funkcjonariuszy realizujących działania w ramach tzw. low profile – czyli w ukryciu. Na ile ten sportowy z wyglądu model spełnia taktyczne wymagania operacji w terenie zurbanizowanym, sprawdziliśmy w naszym teście.

Redakcja, BMF Centrum Specjalistycznego Sprzętu Mobilnego Winmate G101TG - zaawansowany kontroler dronów dla wymagających

Winmate G101TG - zaawansowany kontroler dronów dla wymagających Winmate G101TG - zaawansowany kontroler dronów dla wymagających

Systemy bezzałogowe odgrywają coraz większą rolę w operacjach policyjnych i wojskowych. Wykorzystywane są przede wszystkim w misjach obserwacyjnych, wywiadowczych i rozpoznawczych, zapewniając nieocenione...

Systemy bezzałogowe odgrywają coraz większą rolę w operacjach policyjnych i wojskowych. Wykorzystywane są przede wszystkim w misjach obserwacyjnych, wywiadowczych i rozpoznawczych, zapewniając nieocenione korzyści, przy mniejszym narażaniu zdrowia i życia żołnierzy oraz funkcjonariuszy.

Allegro Wiatrówka - pistolety CO2

Wiatrówka - pistolety CO2 Wiatrówka - pistolety CO2

Ciekawa forma aktywnego spędzenia wolnego czasu w ogrodzie, możliwość ćwiczenia precyzji, cierpliwości oraz umiejętności strzeleckich, odstresowanie... Te i wiele innych atrakcji zagwarantować nam może...

Ciekawa forma aktywnego spędzenia wolnego czasu w ogrodzie, możliwość ćwiczenia precyzji, cierpliwości oraz umiejętności strzeleckich, odstresowanie... Te i wiele innych atrakcji zagwarantować nam może wiatrówka. Niekoniecznie musi to być strzelba, gdyż wielką popularnością cieszą się pistolety pneumatyczne.

Mariusz H. BATES Rush Shield Mid E01044 i E01045 DRYGuard

BATES Rush Shield Mid E01044 i E01045 DRYGuard BATES Rush Shield Mid E01044 i E01045 DRYGuard

Solidne, wykonane z wysokiej jakości materiałów obuwie to niezaprzeczalnie bardzo ważny element ubioru. Dzięki unikalnej konstrukcji kostno-stawowo-więzadłowo-mięśniowej, stopa to pierwszy amortyzator...

Solidne, wykonane z wysokiej jakości materiałów obuwie to niezaprzeczalnie bardzo ważny element ubioru. Dzięki unikalnej konstrukcji kostno-stawowo-więzadłowo-mięśniowej, stopa to pierwszy amortyzator w układzie ruchu człowieka, Odpowiednie wyprofilowanie podeszwy oraz wkładki stanowi podstawę wzmacniającą utrzymanie sklepienia stopy i ochronę przed urazami.

Jarosław Modrzejewski, Direct Action Nerka medyczna Lysander MED Waist Bag od Direct Action

Nerka medyczna Lysander MED Waist Bag od Direct Action Nerka medyczna Lysander MED Waist Bag od Direct Action

Nerka medyczna Direct Action Lysander MED Waist Bag powstała z myślą o medykach sekcyjnych. Jej zadaniem jest zabezpieczenie sekcji podczas wykonywania misji w kontekście urazów powstałych podczas działania....

Nerka medyczna Direct Action Lysander MED Waist Bag powstała z myślą o medykach sekcyjnych. Jej zadaniem jest zabezpieczenie sekcji podczas wykonywania misji w kontekście urazów powstałych podczas działania. Opracowana została przy współpracy z użytkownikiem końcowym, co jest gwarancją wysokiej funkcjonalności.

Militaria.pl Z Helikonem w terenie, czyli bezpieczne biwakowanie

Z Helikonem w terenie, czyli bezpieczne biwakowanie Z Helikonem w terenie, czyli bezpieczne biwakowanie

Biwakowanie to okazja do oderwania się od codziennej rutyny i zresetowania w otoczeniu dzikiej przyrody. Jednak podstawą udanego i bezpiecznego biwaku jest przede wszystkim wiedza o tym, jak i gdzie biwakować,...

Biwakowanie to okazja do oderwania się od codziennej rutyny i zresetowania w otoczeniu dzikiej przyrody. Jednak podstawą udanego i bezpiecznego biwaku jest przede wszystkim wiedza o tym, jak i gdzie biwakować, a także jaki sprzęt ze sobą zabrać.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.