Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Awantura o książkę

Michał Piekarski | 2012-08-26
Fot. US Navy

Fot. US Navy

Zapowiedź wydania wspomnień uczestnika operacji „Neptune Spear” wywołała spore poruszenie w Stanach Zjednoczonych, co po raz kolejny pokazuje szereg konsekwencji jakie wiążą się z prowadzeniem operacji specjalnych.

Zobacz także

Michał Piekarski Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach” Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza...

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza granicami państwa, co jakiś czas niestety powracają kwestie dotyczące historii i tradycji.

Michał Piekarski Anatomia Zamachu

Anatomia Zamachu Anatomia Zamachu

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Michał Piekarski Scenariusz Chaosu

Scenariusz Chaosu Scenariusz Chaosu

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez...

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez wydawnictwo WarBook.

Operacja przeprowadzona w maju 2011 roku wciąż pozostaje istotnym tematem politycznych i medialnych sporów w Stanach Zjednoczonych, tym silniejszych im bliższa jest data wyborów prezydenckich (6 listopada). Tradycyjnie bowiem problemy bezpieczeństwa narodowego są jednymi z najważniejszych w amerykańskich dyskursie politycznym. Stereotypowy, zimnowojenny jeszcze podział na „gołębie” (z reguły Demokraci) i „jastrzębie” (Republikanie) w ciągu ostatnich lat uległ wyraźnemu i zaostrzeniu i zaburzeniu.

G.W. Bush i jego neokonserwatywna administracja swoimi działaniami wpisywała się w retorykę „jastrzębi”, rozpoczynając zakrojone na szeroką skalę operacje w Afganistanie, Iraku, otwierając obóz w Guantanamo i wprowadzając szereg zaostrzonych metod walki z terrorystami. Obama, wchodząc do polityki z lewej strony sceny politycznej, był przez wielu postrzegany jako osoba która radykalnie zmieni i złagodzi kurs antyterrorystycznej polityki USA. Tak się nie stało, a za jego administracji odniesiono szereg sukcesów, z zabiciem Osamy ben Ladena na czele.

Nie może dziwić fakt, że walczący o reelekcję prezydent (jak mówi przysłowie : w pierwszej kadencji walczy się o reelekcję, w drugiej o miejsce w historii) będzie ten fakt wykorzystywał, tak jak zrobił by to każdy inny polityk na jego miejscu.

Tuz przed pierwszą rocznicą operacji, sztab Obamy wyprodukował spot („One Chance”) , w którym jednoznacznie sugerowano, że jego kontrkandydat nie udźwignąłby ciężaru decyzji dotyczącej tak ryzykownej operacji. Przygotowywany film fabularny o operacji także wywołał kontrowersje, gdyż część prawicowych komentatorów uznała, że będzie to kolejny materiał wyborczy. Grupa weteranów sił specjalnych oskarżyła Biały Dom o ujawnianie filmowcom informacji niejawnych, dla politycznych korzyści. Datę premiery „Zero Dark Thirty” przełożono wskutek tych kontrowersji z października na grudzień.

Zobacz także: Społeczeństwo a wojsko, część pierwsza

W tym kontekście, kontrowersje wobec zapowiadanej książki (której datę publikacji także już przesunięto) i nadzwyczaj szybkie ujawnienie personaliów autora (okazał się nim wielokrotnie odznaczony bosman Matt Bissonnette) przez prawicową telewizję FOX News nie mogą dziwić. Książka i jej autor świadomie bądź nie, trafili w środek politycznej burzy. Za co najmniej kontrowersyjne należy uznać też wydanie książki, bez przekazania jej do wcześniejszej weryfikacji przez wojsko, co może skończyć się dla autora problemami prawnymi, z karą więzienia włącznie, o ile książka będzie ujawniać informacje objęte tajemnicą. Nie wiadomo jakie otrzyma honorarium, jednak można podejrzewać że jest ono wysokie.

Moda na tworzenie książek, filmów i seriali o operacjach specjalnych trwa od lat. Ostatnie lata przyniosły zwiększone zainteresowanie tą tematyką, dość wspomnieć „Act of Valor” przy realizacji którego US Navy udzieliła poważnego wsparcia, otrzymując w zamian jeden z najbardziej efektownych filmów werbunkowych w historii kina, kilka książek pisanych przez byłych SEALsów , dostępnych także w polskich tłumaczeniach.

Sama obecność tej tematyki w kulturze masowej nie może być negowana, gdyż literaci i scenarzyści filmów wojennych jak ćmy do światła lgną do tematów efektownych. Dotyczy to także autorów reportaży i filmów dokumentalnych. Z branż „tyłowych” jakiegoś uznania medialnego doczekali się lekarze i czasem żandarmi lub prawnicy wojskowi. Kierowcy ciężarówek, mechanicy, łącznościowcy czy analitycy nie należą do hołubionych przez filmowców zawodów. Natomiast komandosi amerykańskiej marynarki, wyróżniają się pod względem medialności, nawet wśród amerykańskich wojsk specjalnych. Trudno traktować to jako jednoznaczny zarzut, działania tej formacji, zwłaszcza akcje bezpośrednie i operacje kontrterrorystyczne są bardziej medialne niż rozpoznanie specjalne czy wsparcie militarne.

Zobacz także: Raport komisji norweskiej

Nie oznacza to jednak przyzwolenia na pełna otwartość. Operacje specjalne z definicji są zależne od uzyskania czynnika zaskoczenia, a ten zależny jest od utrzymania w tajemnicy metod działania, danych osobowych, czasem szczegółowych możliwości wyposażenia. Stąd też problem nadzoru nad szczelnością tego rodzaju jednostek jest szczególnie istotny, i stąd też racjonalną polityką jest weryfikowanie przez wojsko lub służby specjalne treści jakie nawet byli żołnierze lub funkcjonariusze przekazują mediom, zwłaszcza gdy mowa nie o wywiadach lub komentarzach dla prasy ale o książkach lub filmach.

Takie postępowanie pozwala nie tylko na ochronę tajemnicy ale także wizerunku jednostek i służb. Medialność w połączeniu z tajemnicą tworzą niemal idealny klimat do kreowania przerysowanego, niezgodnego z faktami lub wręcz zupełnie zmyślonego ich obrazu. Tutaj powraca problem polityki. Armia i inne służby państwowe powinny być apolityczne, ale funkcjonują w otoczeniu mającym z polityką ścisły związek. W związku z tym każde upublicznione aspekty operacji specjalnych mogą ulec upolitycznieniu, na przykład tak jak w USA – na użytek kampanii wyborczej.

Zobacz także: Tarcza, terroryści i media

Stano Zjednoczone są supermocarstwem i z tego powodu ich problemy w każdym aspekcie bezpieczeństwa są szczególnie duże. Polska jest państwem dużo mniejszym, ale nie oznacza to że problemy związane z prowadzeniem operacji specjalnych się nie pojawiają. Konsekwencją rozwoju systemu bezpieczeństwa państwa który w dużym stopniu uwzględnia – zwłaszcza w ostatnich latach użycie sił specjalnych (zarówno wojskowych, jak i policyjnych) jest konieczność rozwiązywania, o ile to możliwe wyprzedzającego, także takich problemów, gdyż nadmierne upolitycznienie i nagłośnienie działań tego rodzaju może być dla systemu bezpieczeństwa państwa destrukcyjne.

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

BMF Centrum Specjalistycznego Sprzętu Mobilnego Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane...

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane przez BMF trafiają m.in. do pojazdów wojskowych i specjalnych.

Radosław Tyślewicz MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu

MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu

Francuski koncern zbrojeniowy Safran Defense po premierze swojego urządzenia na targach Eurosatory w Paryżu w 2014 r. oraz w Polsce podczas VII Międzynarodowych Targów Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych...

Francuski koncern zbrojeniowy Safran Defense po premierze swojego urządzenia na targach Eurosatory w Paryżu w 2014 r. oraz w Polsce podczas VII Międzynarodowych Targów Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa Europoltech 2015, wprowadzał go w ostatnich latach na wyposażenie kolejnych armii świata. MOSKITO TI to produkt szwajcarskiej spółki Safran Vectronix AG, producenta specjalistycznego sprzętu optoelektronicznego – między innymi dalmierzy Vector (IV, 21, 23,...

trzypiora.pl Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego? Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej...

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej wymagać? Co najbardziej się przyda? Co jest koniecznością? Jaka kamizelka taktyczna spełni wszystkie stawiane jej wymagania?

Militaria.pl Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem? Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii...

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii oporządzenia.

Radosław Tyślewicz Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip

Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip

Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip testowaliśmy już dla was w warunkach trekkingowo-desantowych na polskim wybrzeżu („SPECIAL OPS” 3/2023). Jest to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w klimacie...

Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip testowaliśmy już dla was w warunkach trekkingowo-desantowych na polskim wybrzeżu („SPECIAL OPS” 3/2023). Jest to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w klimacie zimnym i wilgotnym, jaki panuje w Europie Środkowej i Północnej. Sprawdziły się przy zadaniach linowych oraz na portowych nabrzeżach i pokładach łodzi typu RIB. Nadszedł czas na weryfikację tego modelu w bardziej typowych dla Polski i całej niziny europejskiej warunkach, czyli w lesie i na niskich pagórkach.

Transactor Security Sp. z o.o. Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do...

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do ochrony swoich granic, albowiem jest to jeden z najważniejszych czynników, które mają duży wpływ na bezpieczeństwo zewnętrzne i wewnętrzne.

Dariusz Leżała, Transactor Security Sp. z o.o. Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego...

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego rozwoju sprzętu specjalistycznego umożliwiającego ich ujawnienie i identyfikację. Naprzeciw tym wymogom wychodzi firma Transactor Security Sp. z o.o., która w ofercie ma najnowsze rozwiązania sprzętowe firm VIDISCO Ltd. oraz Viken Detection.

Militaria.pl Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach...

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach polowych, w tym także podczas sytuacji kryzysowych czy akcji ratunkowych. Bardzo ważne jest to, aby taktyczne wyposażenie medyczne było łatwe w transporcie i szybkie w użyciu. W tym artykule omawiamy najpotrzebniejsze wyposażenie medyczne, które warto mieć przy sobie.

Ha3o Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania...

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania do warunków zależy jakość obserwacji przekładająca się na bezpieczeństwo indywidualne oraz powodzenie całego wykonanego zadania. I choć wydawać by się mogło, że obecne rozwiązania w zakresie optyki taktycznej oferują bardzo wiele, to okazuje się, że w tej materii można pójść jeszcze o krok dalej,...

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.