Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Awantura o książkę

Michał Piekarski | 2012-08-26
Fot. US Navy

Fot. US Navy

Zapowiedź wydania wspomnień uczestnika operacji „Neptune Spear” wywołała spore poruszenie w Stanach Zjednoczonych, co po raz kolejny pokazuje szereg konsekwencji jakie wiążą się z prowadzeniem operacji specjalnych.

Zobacz także

Michał Piekarski Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach” Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza...

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza granicami państwa, co jakiś czas niestety powracają kwestie dotyczące historii i tradycji.

Michał Piekarski Anatomia Zamachu

Anatomia Zamachu Anatomia Zamachu

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Michał Piekarski Scenariusz Chaosu

Scenariusz Chaosu Scenariusz Chaosu

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez...

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez wydawnictwo WarBook.

Operacja przeprowadzona w maju 2011 roku wciąż pozostaje istotnym tematem politycznych i medialnych sporów w Stanach Zjednoczonych, tym silniejszych im bliższa jest data wyborów prezydenckich (6 listopada). Tradycyjnie bowiem problemy bezpieczeństwa narodowego są jednymi z najważniejszych w amerykańskich dyskursie politycznym. Stereotypowy, zimnowojenny jeszcze podział na „gołębie” (z reguły Demokraci) i „jastrzębie” (Republikanie) w ciągu ostatnich lat uległ wyraźnemu i zaostrzeniu i zaburzeniu.

G.W. Bush i jego neokonserwatywna administracja swoimi działaniami wpisywała się w retorykę „jastrzębi”, rozpoczynając zakrojone na szeroką skalę operacje w Afganistanie, Iraku, otwierając obóz w Guantanamo i wprowadzając szereg zaostrzonych metod walki z terrorystami. Obama, wchodząc do polityki z lewej strony sceny politycznej, był przez wielu postrzegany jako osoba która radykalnie zmieni i złagodzi kurs antyterrorystycznej polityki USA. Tak się nie stało, a za jego administracji odniesiono szereg sukcesów, z zabiciem Osamy ben Ladena na czele.

Nie może dziwić fakt, że walczący o reelekcję prezydent (jak mówi przysłowie : w pierwszej kadencji walczy się o reelekcję, w drugiej o miejsce w historii) będzie ten fakt wykorzystywał, tak jak zrobił by to każdy inny polityk na jego miejscu.

Tuz przed pierwszą rocznicą operacji, sztab Obamy wyprodukował spot („One Chance”) , w którym jednoznacznie sugerowano, że jego kontrkandydat nie udźwignąłby ciężaru decyzji dotyczącej tak ryzykownej operacji. Przygotowywany film fabularny o operacji także wywołał kontrowersje, gdyż część prawicowych komentatorów uznała, że będzie to kolejny materiał wyborczy. Grupa weteranów sił specjalnych oskarżyła Biały Dom o ujawnianie filmowcom informacji niejawnych, dla politycznych korzyści. Datę premiery „Zero Dark Thirty” przełożono wskutek tych kontrowersji z października na grudzień.

Zobacz także: Społeczeństwo a wojsko, część pierwsza

W tym kontekście, kontrowersje wobec zapowiadanej książki (której datę publikacji także już przesunięto) i nadzwyczaj szybkie ujawnienie personaliów autora (okazał się nim wielokrotnie odznaczony bosman Matt Bissonnette) przez prawicową telewizję FOX News nie mogą dziwić. Książka i jej autor świadomie bądź nie, trafili w środek politycznej burzy. Za co najmniej kontrowersyjne należy uznać też wydanie książki, bez przekazania jej do wcześniejszej weryfikacji przez wojsko, co może skończyć się dla autora problemami prawnymi, z karą więzienia włącznie, o ile książka będzie ujawniać informacje objęte tajemnicą. Nie wiadomo jakie otrzyma honorarium, jednak można podejrzewać że jest ono wysokie.

Moda na tworzenie książek, filmów i seriali o operacjach specjalnych trwa od lat. Ostatnie lata przyniosły zwiększone zainteresowanie tą tematyką, dość wspomnieć „Act of Valor” przy realizacji którego US Navy udzieliła poważnego wsparcia, otrzymując w zamian jeden z najbardziej efektownych filmów werbunkowych w historii kina, kilka książek pisanych przez byłych SEALsów , dostępnych także w polskich tłumaczeniach.

Sama obecność tej tematyki w kulturze masowej nie może być negowana, gdyż literaci i scenarzyści filmów wojennych jak ćmy do światła lgną do tematów efektownych. Dotyczy to także autorów reportaży i filmów dokumentalnych. Z branż „tyłowych” jakiegoś uznania medialnego doczekali się lekarze i czasem żandarmi lub prawnicy wojskowi. Kierowcy ciężarówek, mechanicy, łącznościowcy czy analitycy nie należą do hołubionych przez filmowców zawodów. Natomiast komandosi amerykańskiej marynarki, wyróżniają się pod względem medialności, nawet wśród amerykańskich wojsk specjalnych. Trudno traktować to jako jednoznaczny zarzut, działania tej formacji, zwłaszcza akcje bezpośrednie i operacje kontrterrorystyczne są bardziej medialne niż rozpoznanie specjalne czy wsparcie militarne.

Zobacz także: Raport komisji norweskiej

Nie oznacza to jednak przyzwolenia na pełna otwartość. Operacje specjalne z definicji są zależne od uzyskania czynnika zaskoczenia, a ten zależny jest od utrzymania w tajemnicy metod działania, danych osobowych, czasem szczegółowych możliwości wyposażenia. Stąd też problem nadzoru nad szczelnością tego rodzaju jednostek jest szczególnie istotny, i stąd też racjonalną polityką jest weryfikowanie przez wojsko lub służby specjalne treści jakie nawet byli żołnierze lub funkcjonariusze przekazują mediom, zwłaszcza gdy mowa nie o wywiadach lub komentarzach dla prasy ale o książkach lub filmach.

Takie postępowanie pozwala nie tylko na ochronę tajemnicy ale także wizerunku jednostek i służb. Medialność w połączeniu z tajemnicą tworzą niemal idealny klimat do kreowania przerysowanego, niezgodnego z faktami lub wręcz zupełnie zmyślonego ich obrazu. Tutaj powraca problem polityki. Armia i inne służby państwowe powinny być apolityczne, ale funkcjonują w otoczeniu mającym z polityką ścisły związek. W związku z tym każde upublicznione aspekty operacji specjalnych mogą ulec upolitycznieniu, na przykład tak jak w USA – na użytek kampanii wyborczej.

Zobacz także: Tarcza, terroryści i media

Stano Zjednoczone są supermocarstwem i z tego powodu ich problemy w każdym aspekcie bezpieczeństwa są szczególnie duże. Polska jest państwem dużo mniejszym, ale nie oznacza to że problemy związane z prowadzeniem operacji specjalnych się nie pojawiają. Konsekwencją rozwoju systemu bezpieczeństwa państwa który w dużym stopniu uwzględnia – zwłaszcza w ostatnich latach użycie sił specjalnych (zarówno wojskowych, jak i policyjnych) jest konieczność rozwiązywania, o ile to możliwe wyprzedzającego, także takich problemów, gdyż nadmierne upolitycznienie i nagłośnienie działań tego rodzaju może być dla systemu bezpieczeństwa państwa destrukcyjne.

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

pcphunters.com Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie?

Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie? Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie?

W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje...

W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje Cię zakup karabinka pneumatycznego, powinieneś wiedzieć, czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek oraz do czego będziesz ich używał. Czym jest karabinek pneumatyczny? Czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek długich?

Helikon-Tex Guardian Plate Carrier

Guardian Plate Carrier Guardian Plate Carrier

Guardian Plate Carrier to nowoczesna kamizelka do przenoszenia płyt balistycznych z możliwością montażu dodatkowego wyposażenia, dzięki systemowi modułowemu zgodnemu z MOLLE/PALS. W skład serii produktów...

Guardian Plate Carrier to nowoczesna kamizelka do przenoszenia płyt balistycznych z możliwością montażu dodatkowego wyposażenia, dzięki systemowi modułowemu zgodnemu z MOLLE/PALS. W skład serii produktów Guardian wchodzi kamizelka oraz 16 elementów, które można dowolnie konfigurować. Kamizelka Guardian Plate Carrier umożliwia przenoszenie płyt w najbardziej popularnych standardach: E-Cut (SAPI/ESAPI), Swimmer Cut oraz Shooter Cut.

Krzysztof Miliński Latarka Mactronic T-Force XP – świetlny niezbędnik terytorialsa

Latarka Mactronic T-Force XP – świetlny niezbędnik terytorialsa Latarka Mactronic T-Force XP – świetlny niezbędnik terytorialsa

Niedawno do naszej redakcji dotarła na testy latarka Mactronic - T-Force XP. Tym razem będziemy sprawdzać model XP, który otrzymaliśmy w pełnym pakiecie taktycznym, umożliwiającym wykorzystanie światła...

Niedawno do naszej redakcji dotarła na testy latarka Mactronic - T-Force XP. Tym razem będziemy sprawdzać model XP, który otrzymaliśmy w pełnym pakiecie taktycznym, umożliwiającym wykorzystanie światła do różnych zadań służbowych, od montażu na broni po nocne kierowanie ruchem na drodze.

Militaria.pl Rękawice taktyczne - przegląd modeli Mechanix-Wear

Rękawice taktyczne - przegląd modeli Mechanix-Wear Rękawice taktyczne - przegląd modeli Mechanix-Wear

Rękawice są często niedocenionym elementem wyposażenia taktycznego, choć stanowią integralną część oporządzenia. Niezależnie od branży zawodowej czy podejmowanej aktywności, rękawice mogą znacząco poprawić...

Rękawice są często niedocenionym elementem wyposażenia taktycznego, choć stanowią integralną część oporządzenia. Niezależnie od branży zawodowej czy podejmowanej aktywności, rękawice mogą znacząco poprawić wydajność pracy i zapewnić bezpieczeństwo. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych producentów profesjonalnych rękawic jest marka Mechanix-Wear. W artykule przyjrzymy się różnym modelom rękawic tej firmy, podpowiemy jakie technologie w nich zastosowano oraz do jakich celów warto się w nie wyposażyć.

Griffin Group Defence E-COSI i E-COTI - nowości dla żołnierza w zakresie nocnej obserwacji pola walki od GRIFFIN GROUP DEFENCE

E-COSI i E-COTI - nowości dla żołnierza w zakresie nocnej obserwacji pola walki od GRIFFIN GROUP DEFENCE E-COSI i E-COTI - nowości dla żołnierza w zakresie nocnej obserwacji pola walki od GRIFFIN GROUP DEFENCE

W tym roku znany na krajowym rynku dystrybutor i dostawca wyposażenia wojskowego, GRIFFIN GROUP DEFENCE, prezentuje kilka technologicznych nowości w dziale wyposażenia indywidualnego żołnierza w zakresie...

W tym roku znany na krajowym rynku dystrybutor i dostawca wyposażenia wojskowego, GRIFFIN GROUP DEFENCE, prezentuje kilka technologicznych nowości w dziale wyposażenia indywidualnego żołnierza w zakresie NVD (Night Vision Device). Trwający konflikt w Ukrainie, a szczególnie spektakularne sukcesy ukraińskich sił specjalnych, potwierdziły wpływ tego rodzaju wyposażenia indywidualnego na uzyskiwanie przewagi nad przeciwnikiem i w konsekwencji skuteczność w zakresie wykonywanych zadań w porze nocnej.

Militaria.pl “Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell

“Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell “Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell

Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym, odpowiednia optyka wspiera...

Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym, odpowiednia optyka wspiera jego celność. Rynek optyczny stale się rozwija, wprowadzając coraz to nowsze technologie w przyrządach optycznych. Znajdziemy tu między innymi urządzenia celownicze, jak na przykład kolimatory czy urządzenia do obserwacji takie jak lunety i lornetki.

Krzysztof Miliński Bates GX X2 Tall Side ZIP BE03882 – pierwsze starcie!

Bates GX X2 Tall Side ZIP BE03882 – pierwsze starcie! Bates GX X2 Tall Side ZIP BE03882  – pierwsze starcie!

Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side...

Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side Zip to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w wilgotnym i nieprzyjemnym dla operatora otoczeniu. Wykonanie krótkotrwałego zadania w trudnych warunkach spycha na tor boczny konsekwencje chwilowej ekspozycji organizmu i wyposażenia na wilgoć i mróz. Przetestowałem, na ile Bates GX X2 Tall Side Zip sprawdzą...

Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o. Ultralekkie zwijane trójnogi taktyczne ROLATUBE

Ultralekkie zwijane trójnogi taktyczne ROLATUBE Ultralekkie zwijane trójnogi taktyczne ROLATUBE

Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie...

Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie lub trójnogu, które nierzadko są dość ciężkie i nieporęczne. Doskonałymi rozwiązaniami, zarówno z perspektywy zespołu bojowego, jak i pojedynczego operatora, żołnierza czy funkcjonariusza są nowoczesne, innowacyjne systemy rozwijanych masztów i trójnogów firmy ROLATUBE. Umożliwiają one zabezpieczenie...

Helikon-Tex Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex

Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex

Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie...

Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie niedostępny we współczesnej odzieży. Dlatego Rhodesian Camo od Helikon-Tex to prawdziwa gratka dla miłośników kamuflaży i odzieży militarnej.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.