Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Awantura o książkę

Michał Piekarski | 2012-08-26
Fot. US Navy

Fot. US Navy

Zapowiedź wydania wspomnień uczestnika operacji „Neptune Spear” wywołała spore poruszenie w Stanach Zjednoczonych, co po raz kolejny pokazuje szereg konsekwencji jakie wiążą się z prowadzeniem operacji specjalnych.

Zobacz także

Michał Piekarski Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach” Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza...

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza granicami państwa, co jakiś czas niestety powracają kwestie dotyczące historii i tradycji.

Michał Piekarski Anatomia Zamachu

Anatomia Zamachu Anatomia Zamachu

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Michał Piekarski Scenariusz Chaosu

Scenariusz Chaosu Scenariusz Chaosu

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez...

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez wydawnictwo WarBook.

Operacja przeprowadzona w maju 2011 roku wciąż pozostaje istotnym tematem politycznych i medialnych sporów w Stanach Zjednoczonych, tym silniejszych im bliższa jest data wyborów prezydenckich (6 listopada). Tradycyjnie bowiem problemy bezpieczeństwa narodowego są jednymi z najważniejszych w amerykańskich dyskursie politycznym. Stereotypowy, zimnowojenny jeszcze podział na „gołębie” (z reguły Demokraci) i „jastrzębie” (Republikanie) w ciągu ostatnich lat uległ wyraźnemu i zaostrzeniu i zaburzeniu.

G.W. Bush i jego neokonserwatywna administracja swoimi działaniami wpisywała się w retorykę „jastrzębi”, rozpoczynając zakrojone na szeroką skalę operacje w Afganistanie, Iraku, otwierając obóz w Guantanamo i wprowadzając szereg zaostrzonych metod walki z terrorystami. Obama, wchodząc do polityki z lewej strony sceny politycznej, był przez wielu postrzegany jako osoba która radykalnie zmieni i złagodzi kurs antyterrorystycznej polityki USA. Tak się nie stało, a za jego administracji odniesiono szereg sukcesów, z zabiciem Osamy ben Ladena na czele.

Nie może dziwić fakt, że walczący o reelekcję prezydent (jak mówi przysłowie : w pierwszej kadencji walczy się o reelekcję, w drugiej o miejsce w historii) będzie ten fakt wykorzystywał, tak jak zrobił by to każdy inny polityk na jego miejscu.

Tuz przed pierwszą rocznicą operacji, sztab Obamy wyprodukował spot („One Chance”) , w którym jednoznacznie sugerowano, że jego kontrkandydat nie udźwignąłby ciężaru decyzji dotyczącej tak ryzykownej operacji. Przygotowywany film fabularny o operacji także wywołał kontrowersje, gdyż część prawicowych komentatorów uznała, że będzie to kolejny materiał wyborczy. Grupa weteranów sił specjalnych oskarżyła Biały Dom o ujawnianie filmowcom informacji niejawnych, dla politycznych korzyści. Datę premiery „Zero Dark Thirty” przełożono wskutek tych kontrowersji z października na grudzień.

Zobacz także: Społeczeństwo a wojsko, część pierwsza

W tym kontekście, kontrowersje wobec zapowiadanej książki (której datę publikacji także już przesunięto) i nadzwyczaj szybkie ujawnienie personaliów autora (okazał się nim wielokrotnie odznaczony bosman Matt Bissonnette) przez prawicową telewizję FOX News nie mogą dziwić. Książka i jej autor świadomie bądź nie, trafili w środek politycznej burzy. Za co najmniej kontrowersyjne należy uznać też wydanie książki, bez przekazania jej do wcześniejszej weryfikacji przez wojsko, co może skończyć się dla autora problemami prawnymi, z karą więzienia włącznie, o ile książka będzie ujawniać informacje objęte tajemnicą. Nie wiadomo jakie otrzyma honorarium, jednak można podejrzewać że jest ono wysokie.

Moda na tworzenie książek, filmów i seriali o operacjach specjalnych trwa od lat. Ostatnie lata przyniosły zwiększone zainteresowanie tą tematyką, dość wspomnieć „Act of Valor” przy realizacji którego US Navy udzieliła poważnego wsparcia, otrzymując w zamian jeden z najbardziej efektownych filmów werbunkowych w historii kina, kilka książek pisanych przez byłych SEALsów , dostępnych także w polskich tłumaczeniach.

Sama obecność tej tematyki w kulturze masowej nie może być negowana, gdyż literaci i scenarzyści filmów wojennych jak ćmy do światła lgną do tematów efektownych. Dotyczy to także autorów reportaży i filmów dokumentalnych. Z branż „tyłowych” jakiegoś uznania medialnego doczekali się lekarze i czasem żandarmi lub prawnicy wojskowi. Kierowcy ciężarówek, mechanicy, łącznościowcy czy analitycy nie należą do hołubionych przez filmowców zawodów. Natomiast komandosi amerykańskiej marynarki, wyróżniają się pod względem medialności, nawet wśród amerykańskich wojsk specjalnych. Trudno traktować to jako jednoznaczny zarzut, działania tej formacji, zwłaszcza akcje bezpośrednie i operacje kontrterrorystyczne są bardziej medialne niż rozpoznanie specjalne czy wsparcie militarne.

Zobacz także: Raport komisji norweskiej

Nie oznacza to jednak przyzwolenia na pełna otwartość. Operacje specjalne z definicji są zależne od uzyskania czynnika zaskoczenia, a ten zależny jest od utrzymania w tajemnicy metod działania, danych osobowych, czasem szczegółowych możliwości wyposażenia. Stąd też problem nadzoru nad szczelnością tego rodzaju jednostek jest szczególnie istotny, i stąd też racjonalną polityką jest weryfikowanie przez wojsko lub służby specjalne treści jakie nawet byli żołnierze lub funkcjonariusze przekazują mediom, zwłaszcza gdy mowa nie o wywiadach lub komentarzach dla prasy ale o książkach lub filmach.

Takie postępowanie pozwala nie tylko na ochronę tajemnicy ale także wizerunku jednostek i służb. Medialność w połączeniu z tajemnicą tworzą niemal idealny klimat do kreowania przerysowanego, niezgodnego z faktami lub wręcz zupełnie zmyślonego ich obrazu. Tutaj powraca problem polityki. Armia i inne służby państwowe powinny być apolityczne, ale funkcjonują w otoczeniu mającym z polityką ścisły związek. W związku z tym każde upublicznione aspekty operacji specjalnych mogą ulec upolitycznieniu, na przykład tak jak w USA – na użytek kampanii wyborczej.

Zobacz także: Tarcza, terroryści i media

Stano Zjednoczone są supermocarstwem i z tego powodu ich problemy w każdym aspekcie bezpieczeństwa są szczególnie duże. Polska jest państwem dużo mniejszym, ale nie oznacza to że problemy związane z prowadzeniem operacji specjalnych się nie pojawiają. Konsekwencją rozwoju systemu bezpieczeństwa państwa który w dużym stopniu uwzględnia – zwłaszcza w ostatnich latach użycie sił specjalnych (zarówno wojskowych, jak i policyjnych) jest konieczność rozwiązywania, o ile to możliwe wyprzedzającego, także takich problemów, gdyż nadmierne upolitycznienie i nagłośnienie działań tego rodzaju może być dla systemu bezpieczeństwa państwa destrukcyjne.

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

Helikon-Tex Swagman Roll - wielozadaniowość to nasza specjalność

Swagman Roll - wielozadaniowość to nasza specjalność Swagman Roll - wielozadaniowość to nasza specjalność

Najlepszy sprzęt to sprzęt wielofunkcyjny. Zabierając jedną rzecz, która przyda się w wielu sytuacjach i na wiele sposobów, zyskujesz większą wygodę, wolne miejsce w plecaku i zapas wagi na coś innego....

Najlepszy sprzęt to sprzęt wielofunkcyjny. Zabierając jedną rzecz, która przyda się w wielu sytuacjach i na wiele sposobów, zyskujesz większą wygodę, wolne miejsce w plecaku i zapas wagi na coś innego. Doskonałym przykładem takiej filozofii jest Swagman Roll od Helikon-Tex.

Militaria.pl Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight

Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight

Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się...

Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się po zmroku lub w warunkach słabego oświetlenia. Latarka taktyczna do broni jest wytrzymałym, niezawodnym i ergonomicznym urządzeniem. Jedną z najlepszych firm na rynku latarek do broni jest marka Olight.

Krzysztof Lis PRO Blackout - jak się na niego przygotować?

Blackout - jak się na niego przygotować? Blackout - jak się na niego przygotować?

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując...

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując do tego rozwiązania dostosowane do zasięgu zaistniałej sytuacji.

Newmax Nowak i Wspólnicy S.K. DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.

OPC Sp. z.o.o. Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Vademecum okularów przeciwsłonecznych Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.

poza-domem.pl Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Jakie są rodzaje łuków strzeleckich? Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.

Ewelina Grzesik TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.

SPY SHOP Paweł Wujcikowski Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler

Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler

Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli...

Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli łatwo zlokalizować cel nawet przy zupełnym braku światła zewnętrznego. W tym artykule skupimy się na urządzeniach z rodziny AGM Rattler, które oferują doskonały stosunek ceny do oferowanych możliwości.

SPY SHOP Paweł Wujcikowski Bramka z czujnikiem podczerwieni SE-1008 - efektywna kontrola zdrowia

Bramka z czujnikiem podczerwieni SE-1008 - efektywna kontrola zdrowia Bramka z czujnikiem podczerwieni SE-1008 - efektywna kontrola zdrowia

W czasie pandemii koronawirusa Sars-CoV-2 jednym z głównych priorytetów jest ograniczenie liczby nowych zarażeń w przestrzeni publicznej. To niełatwe zadanie, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę wysoki...

W czasie pandemii koronawirusa Sars-CoV-2 jednym z głównych priorytetów jest ograniczenie liczby nowych zarażeń w przestrzeni publicznej. To niełatwe zadanie, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę wysoki stopień zaraźliwości patogenu. W tym trudnym dla wszystkich czasie z pomocą przychodzą bramki z czujnikiem podczerwieni takie jak certyfikowany model SE-1008 dostępny w sklepie Spy Shop. Z ich pomocą kontrola zdrowia staje się nie tylko skuteczna, ale i szybka.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops