Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Społeczeństwo a wojsko, część pierwsza

Michał Piekarski | 2012-08-22
Żołnierze 18 Bdsz podczas ćwiczeń w Niemczech, rok 2006 Fot. US Army

Żołnierze 18 Bdsz podczas ćwiczeń w Niemczech, rok 2006 Fot. US Army

Po kolejnych obchodach Święta Wojska Polskiego, przemówieniach i ceremoniach, po raz kolejny przychodzi czas na refleksję nad celem dla którego armia jest utrzymywana.

Zobacz także

Michał Piekarski Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach” Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza...

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza granicami państwa, co jakiś czas niestety powracają kwestie dotyczące historii i tradycji.

Michał Piekarski Anatomia Zamachu

Anatomia Zamachu Anatomia Zamachu

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Michał Piekarski Scenariusz Chaosu

Scenariusz Chaosu Scenariusz Chaosu

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez...

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez wydawnictwo WarBook.

Ogłaszanie kolejnych priorytetów i pomysłów na armię – takich jak program pancerny czy modernizacja obrony przeciwlotniczej, samoloty bezzałogowe, program modernizacji Marynarki Wojennej czy zakupu śmigłowców wielozadaniowych jest powodem do wzmożenia dyskusji o obronności państwa, ale w najpowszechniejszym wymiarze, sprowadza się ona do tego, że przekonuje się społeczeństwo do finansowania z podatków zakupów coraz to nowych rodzajów sprzętu.

Zobacz także: Reformy a bezpieczeństwo

Promocja obronności i utrzymywanie szumnie nazywanych „więzi wojska ze społeczeństwem”, co przez wiele lat sprowadzało się głównie do obowiązkowej (i coraz mniej chętnie odbywanej) służby zasadniczej oraz udziału wojska w ceremoniach związanych ze świętami państwowymi. Dopiero udział w konfliktach zbrojnych oraz zawieszenie poboru, sprawiły, że do społeczeństwo zaczęło rozumieć, że armia służy do czegoś więcej niż odbywanie przymusowej służby i wystawianie kompanii honorowych.

To że o wojsku się mówi, to że siły zbrojne i służba w nich są przedmiotem promocji, i to promocji na coraz wyższym poziomie, także przedmiotem zainteresowania mediów niezależnych od resortu obrony, jest samo w sobie sukcesem. Wojsko jest częścią społeczeństwa i bez niego istnieć nie może, a spora część społeczeństwa jak dotąd, do Sił Zbrojnych ma stosunek pozytywny. Jest to wyraz oczywistego patriotyzmu, nie zawsze nachalnie głośnego ani bezkrytycznego.

Taki właśnie powinien być także stosunek do wojska, czy szerzej bezpieczeństwa państwa. Bezkrytyczne poparcie wszystkiego co związane jest z wojskiem, nie jest zachowaniem racjonalnym. Nie jest także racjonalne dążenie do utożsamiania siły z liczebnością lub inną fizyczną wielkością. Jest to droga na mentalne pole minowe.

Obecne czasy, podobnie jak najbliższe trzy dekady, czyli okres poddający się efektywnemu prognozowaniu politycznemu (nie można utożsamiać tego z prorokowaniem konkretnych wydarzeń i dat), to czas w którym mało prawdopodobne są klasyczne, konwencjonalne konflikty (wojny) międzypaństwowe. To okres ekspansji różnych form terroryzmu, przestępczości zorganizowanej, ruchów partyzanckich i innych zagrożeń niekonwencjonalnych (choćby piractwa morskiego). Poważnym problemem jest i będzie kryzys państwa jako aktora politycznego, upadające państwa, jak w Afryce, państwa rozrywane przez wewnętrzne konflikty, jak w Libii, Iraku i Syrii, oraz szereg innych problemów wynikających z przemian gospodarczych, kulturowych i politycznych.

To wszystko oznacza, że rola sił zbrojnych uległa poważnej przemianie i dalece odbiega od tradycyjnie zakodowanej w świadomości społeczeństwa. O ile w sierpniu roku 1920 można było sytuację i potrzeby chwili opisać prostym hasłem obrony Polski przed bolszewicką agresją, przed bezpośrednim zagrożeniem nie tylko bytu państwa ale także kulturowej tożsamości narodowej, to obecne czasy wymykają się takim schematom. Trudno w tak łatwo czytelne i powszechnie rozumiane hasła jak obrona przed agresją ująć choćby misję w Afganistanie czy rejsy polskich okrętów na Morze Śródziemne. Konieczność postrzegania interesu państwa nie tylko w perspektywie jego terytorium i najbliższego otoczenia, ale także skomplikowanych, nierzadko trudno czytelnych powiązań o zasięgu globalnym może powodować u wielu osób chęć ucieczki w wygodny i czytelny świat przeszłych dekad.

Zobacz także: Raport komisji norweskiej

Oznacza to także to, że narzędzia jakimi posługuje się państwo dla realizacji swoich celów politycznych mogą być trudno czytelne. W świecie w którym liczba czołgów i dział nie stanowi już o potencjalne militarnym, nowe symbole potencjału mogą być odbierane wręcz negatywnie. Szeregi żołnierzy piechoty i kolumny czołgów zastępują w tej roli dużo mnie spektakularnie wyglądający żołnierze wojsk specjalnych, specjaliści służb rozpoznania i wywiadu, walki informatycznej. Nie chodzi tu bynajmniej o antagonizowanie żołnierzy różnych rodzajów wojsk i sił zbrojnych, co o percepcję ich roli przez decydentów i społeczeństwo.

Należy bowiem dążyć do tego, aby w dyskusji o bezpieczeństwie państwa, nie uciekać się do sloganów i haseł należących do języka minionych dekad, a nawet stuleci. Nie można pozwalać sobie na slogany, które sprowadzają się do agitowania za coraz większym, liniowym przyrostem potencjału, do armii która będzie miała tylko więcej czołgów, działa o większym kalibrze, rakiety o większym zasięgu. Najważniejszy jest jednak nie sprzęt, a kadry, a problemy personalne są w ostatnich latach bardzo wyraźne. W tym kontekście ważniejsze od rakiet i czołgów jest pytanie o warunki i stabilność służby, o efektywność naboru, o to czy wyszkoleni za spore pieniądze specjaliści będą mogli liczyć na wykorzystanie ich wiedzy. To prowadzi do dalszych problemów jak stan systemu szkolenia w formacjach mundurowych, jego adekwatność do potrzeb a także do efektywności edukacji w skali ogólnopaństwowej. Trudno mówić o bezpiecznym państwie, o takich pojęciach jak naród, państwo, patriotyzm gdy poziom edukacji się obniża, a co za tym idzie – obniża się poziom kandydatów na żołnierzy i funkcjonariuszy.

Zobacz także: Tarcza, terroryści i media

Zróżnicowane zagrożenia z jakimi mamy obecnie do czynienia, i jakie będą pojawiać się w przyszłości, wymagają bowiem zdolności do myślenia i działania nieszablonowego, odmiennego od przyjętych zasad, ciągłego sceptycyzmu wobec uznanych za utarte zasad i stałego poszerzania swojej wiedzy i umiejętności.

Niezbędne jest dążenie do tego, aby wojsko i inne służby były postrzegane przez obywateli i decydentów jako elastyczne i nowoczesne formacje, zdolne do reagowania nawet w najbardziej zaskakujących sytuacjach. Dotyczy to zarówno samej struktury sił zbrojnych, jak i sposobów promowania w społeczeństwie ich roli i oswajania społeczeństwa ze współczesnymi zagrożeniami

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

Newmax Nowak i Wspólnicy S.K. DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.

Carpatia Arms Sp. z o.o. ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak...

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak i w USA. Sprzęt tej marki projektowany i szyty jest w Polsce, przy użyciu najnowszych światowych technologii oraz materiałów, dzięki którym wyznacza nową jakość na naszym rynku.

Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o. Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy...

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy do kwestii o kluczowym znaczeniu. Nowoczesne systemy łączności umożliwiają komunikowanie się w czasie działań operacyjnych i taktycznych, a także zabezpieczają przed hałasem o dużym natężeniu dźwięku i związanymi z tym urazami słuchu.

DURABO® Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy

Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy

DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje...

DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje się wiele produktów przeznaczonych dla tej grupy odbiorców, jednak są one albo niskiej jakości spowodowanej dalekowschodnią produkcją i zastosowanymi materiałami, albo w bardzo wysokiej cenie, wynikającej z kosztów importu, np. z USA. W konsekwencji tego firma uznała, że brakuje na rynku oferty odzieży...

OPC Sp. z.o.o. Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Vademecum okularów przeciwsłonecznych Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.

poza-domem.pl Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Jakie są rodzaje łuków strzeleckich? Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.

Ewelina Grzesik TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.

RAW Sp. z o.o. RAW Mobile BMS

RAW Mobile BMS RAW Mobile BMS

Smartfony stały się powszechnym elementem naszej rzeczywistości. Dzięki urządzeniom mobilnym komunikacja dzisiaj oznacza dużo więcej niż zwykłą rozmowę – chętnie używamy darmowych komunikatorów do przesyłania...

Smartfony stały się powszechnym elementem naszej rzeczywistości. Dzięki urządzeniom mobilnym komunikacja dzisiaj oznacza dużo więcej niż zwykłą rozmowę – chętnie używamy darmowych komunikatorów do przesyłania wiadomości tekstowych, nagrań głosowych, zdjęć, wideo, a nawet dokumentów i lokalizacji. Pandemia COVID-19 tylko przyspieszyła cyfrową ewolucję społeczeństw, pojawiło się wiele przydatnych narzędzi, które umożliwiają użytkownikom realizację pożądanych funkcjonalności i jednocześnie prezentują...

Combat.pl Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy

Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy

Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów,...

Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów, które zapewne chcesz posiadać – tak jak my. Zdobyć je można w licznych sklepach „wojskowych” zorientowanych na takich właśnie zapaleńców. Być może nie wiesz jeszcze, że do grona tych sklepów dołączył stosunkowo niedawno kolejny gracz – combat.pl.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops