Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Społeczeństwo a wojsko, część pierwsza

Michał Piekarski | 2012-08-22
Żołnierze 18 Bdsz podczas ćwiczeń w Niemczech, rok 2006 Fot. US Army

Żołnierze 18 Bdsz podczas ćwiczeń w Niemczech, rok 2006 Fot. US Army

Po kolejnych obchodach Święta Wojska Polskiego, przemówieniach i ceremoniach, po raz kolejny przychodzi czas na refleksję nad celem dla którego armia jest utrzymywana.

Zobacz także

Michał Piekarski Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach” Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza...

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza granicami państwa, co jakiś czas niestety powracają kwestie dotyczące historii i tradycji.

Michał Piekarski Anatomia Zamachu

Anatomia Zamachu Anatomia Zamachu

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Michał Piekarski Scenariusz Chaosu

Scenariusz Chaosu Scenariusz Chaosu

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez...

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez wydawnictwo WarBook.

Ogłaszanie kolejnych priorytetów i pomysłów na armię – takich jak program pancerny czy modernizacja obrony przeciwlotniczej, samoloty bezzałogowe, program modernizacji Marynarki Wojennej czy zakupu śmigłowców wielozadaniowych jest powodem do wzmożenia dyskusji o obronności państwa, ale w najpowszechniejszym wymiarze, sprowadza się ona do tego, że przekonuje się społeczeństwo do finansowania z podatków zakupów coraz to nowych rodzajów sprzętu.

Zobacz także: Reformy a bezpieczeństwo

Promocja obronności i utrzymywanie szumnie nazywanych „więzi wojska ze społeczeństwem”, co przez wiele lat sprowadzało się głównie do obowiązkowej (i coraz mniej chętnie odbywanej) służby zasadniczej oraz udziału wojska w ceremoniach związanych ze świętami państwowymi. Dopiero udział w konfliktach zbrojnych oraz zawieszenie poboru, sprawiły, że do społeczeństwo zaczęło rozumieć, że armia służy do czegoś więcej niż odbywanie przymusowej służby i wystawianie kompanii honorowych.

To że o wojsku się mówi, to że siły zbrojne i służba w nich są przedmiotem promocji, i to promocji na coraz wyższym poziomie, także przedmiotem zainteresowania mediów niezależnych od resortu obrony, jest samo w sobie sukcesem. Wojsko jest częścią społeczeństwa i bez niego istnieć nie może, a spora część społeczeństwa jak dotąd, do Sił Zbrojnych ma stosunek pozytywny. Jest to wyraz oczywistego patriotyzmu, nie zawsze nachalnie głośnego ani bezkrytycznego.

Taki właśnie powinien być także stosunek do wojska, czy szerzej bezpieczeństwa państwa. Bezkrytyczne poparcie wszystkiego co związane jest z wojskiem, nie jest zachowaniem racjonalnym. Nie jest także racjonalne dążenie do utożsamiania siły z liczebnością lub inną fizyczną wielkością. Jest to droga na mentalne pole minowe.

Obecne czasy, podobnie jak najbliższe trzy dekady, czyli okres poddający się efektywnemu prognozowaniu politycznemu (nie można utożsamiać tego z prorokowaniem konkretnych wydarzeń i dat), to czas w którym mało prawdopodobne są klasyczne, konwencjonalne konflikty (wojny) międzypaństwowe. To okres ekspansji różnych form terroryzmu, przestępczości zorganizowanej, ruchów partyzanckich i innych zagrożeń niekonwencjonalnych (choćby piractwa morskiego). Poważnym problemem jest i będzie kryzys państwa jako aktora politycznego, upadające państwa, jak w Afryce, państwa rozrywane przez wewnętrzne konflikty, jak w Libii, Iraku i Syrii, oraz szereg innych problemów wynikających z przemian gospodarczych, kulturowych i politycznych.

To wszystko oznacza, że rola sił zbrojnych uległa poważnej przemianie i dalece odbiega od tradycyjnie zakodowanej w świadomości społeczeństwa. O ile w sierpniu roku 1920 można było sytuację i potrzeby chwili opisać prostym hasłem obrony Polski przed bolszewicką agresją, przed bezpośrednim zagrożeniem nie tylko bytu państwa ale także kulturowej tożsamości narodowej, to obecne czasy wymykają się takim schematom. Trudno w tak łatwo czytelne i powszechnie rozumiane hasła jak obrona przed agresją ująć choćby misję w Afganistanie czy rejsy polskich okrętów na Morze Śródziemne. Konieczność postrzegania interesu państwa nie tylko w perspektywie jego terytorium i najbliższego otoczenia, ale także skomplikowanych, nierzadko trudno czytelnych powiązań o zasięgu globalnym może powodować u wielu osób chęć ucieczki w wygodny i czytelny świat przeszłych dekad.

Zobacz także: Raport komisji norweskiej

Oznacza to także to, że narzędzia jakimi posługuje się państwo dla realizacji swoich celów politycznych mogą być trudno czytelne. W świecie w którym liczba czołgów i dział nie stanowi już o potencjalne militarnym, nowe symbole potencjału mogą być odbierane wręcz negatywnie. Szeregi żołnierzy piechoty i kolumny czołgów zastępują w tej roli dużo mnie spektakularnie wyglądający żołnierze wojsk specjalnych, specjaliści służb rozpoznania i wywiadu, walki informatycznej. Nie chodzi tu bynajmniej o antagonizowanie żołnierzy różnych rodzajów wojsk i sił zbrojnych, co o percepcję ich roli przez decydentów i społeczeństwo.

Należy bowiem dążyć do tego, aby w dyskusji o bezpieczeństwie państwa, nie uciekać się do sloganów i haseł należących do języka minionych dekad, a nawet stuleci. Nie można pozwalać sobie na slogany, które sprowadzają się do agitowania za coraz większym, liniowym przyrostem potencjału, do armii która będzie miała tylko więcej czołgów, działa o większym kalibrze, rakiety o większym zasięgu. Najważniejszy jest jednak nie sprzęt, a kadry, a problemy personalne są w ostatnich latach bardzo wyraźne. W tym kontekście ważniejsze od rakiet i czołgów jest pytanie o warunki i stabilność służby, o efektywność naboru, o to czy wyszkoleni za spore pieniądze specjaliści będą mogli liczyć na wykorzystanie ich wiedzy. To prowadzi do dalszych problemów jak stan systemu szkolenia w formacjach mundurowych, jego adekwatność do potrzeb a także do efektywności edukacji w skali ogólnopaństwowej. Trudno mówić o bezpiecznym państwie, o takich pojęciach jak naród, państwo, patriotyzm gdy poziom edukacji się obniża, a co za tym idzie – obniża się poziom kandydatów na żołnierzy i funkcjonariuszy.

Zobacz także: Tarcza, terroryści i media

Zróżnicowane zagrożenia z jakimi mamy obecnie do czynienia, i jakie będą pojawiać się w przyszłości, wymagają bowiem zdolności do myślenia i działania nieszablonowego, odmiennego od przyjętych zasad, ciągłego sceptycyzmu wobec uznanych za utarte zasad i stałego poszerzania swojej wiedzy i umiejętności.

Niezbędne jest dążenie do tego, aby wojsko i inne służby były postrzegane przez obywateli i decydentów jako elastyczne i nowoczesne formacje, zdolne do reagowania nawet w najbardziej zaskakujących sytuacjach. Dotyczy to zarówno samej struktury sił zbrojnych, jak i sposobów promowania w społeczeństwie ich roli i oswajania społeczeństwa ze współczesnymi zagrożeniami

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

Griffin Group Defence Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych

Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych

Firma Griffin Group Defence posiada w swojej ofercie najwyższej klasy doręczne urządzenia termowizyjne, które umożliwiają obserwację w warunkach dziennych jak i nocnych. Dzięki wykorzystaniu termowizjii,...

Firma Griffin Group Defence posiada w swojej ofercie najwyższej klasy doręczne urządzenia termowizyjne, które umożliwiają obserwację w warunkach dziennych jak i nocnych. Dzięki wykorzystaniu termowizjii, pozwalają one na wykrycie nawet mało widocznych celów - w kamuflażu lub w otoczeniu, które utrudnia rozpoznanie.

Patryk Kościński Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania

Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania

Jak podaje producent, firma Prabos - Grizzly 933 to wytrzymałe zimowe buty wojskowe, skonstruowane z myślą o użyciu w skrajnie mroźnych warunkach. Przeznaczone są dla osób, które potrzebują wytrzymałego...

Jak podaje producent, firma Prabos - Grizzly 933 to wytrzymałe zimowe buty wojskowe, skonstruowane z myślą o użyciu w skrajnie mroźnych warunkach. Przeznaczone są dla osób, które potrzebują wytrzymałego i ciepłego obuwia na zimę. Polecane są dla żołnierzy, pracowników leśnych, służb mundurowych oraz osób, które lubią aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu w zimie. Wykonane są ze skóry i materiału izolacyjnego Gore-Tex THERMIUM, który zapewnia dobrą izolację termiczną. Dzięki temu w butach można...

Militaria.pl Obierz jasny cel misji: przegląd latarek czołowych i kątowych

Obierz jasny cel misji: przegląd latarek czołowych i kątowych Obierz jasny cel misji: przegląd latarek czołowych i kątowych

Latarki czołowe i kątowe są praktycznymi urządzeniami, które znajdują szerokie zastosowanie podczas różnych czynności. Wiele profesji zawodowych i aktywności wymaga solidnego źródła światła, a przy tym...

Latarki czołowe i kątowe są praktycznymi urządzeniami, które znajdują szerokie zastosowanie podczas różnych czynności. Wiele profesji zawodowych i aktywności wymaga solidnego źródła światła, a przy tym możliwości dostosowywania kąta padania strumienia światła przy zachowaniu swobody ruchów. Wszystkie te udogodnienia zapewniają latarki czołowe i kątowe.

Instytut Nowych Technologii Sp. z o.o. Predator Eye - przełom w dziedzinie technologii termowizji i transmisji obrazu

Predator Eye - przełom w dziedzinie technologii termowizji i transmisji obrazu Predator Eye - przełom w dziedzinie technologii termowizji i transmisji obrazu

Predator Eye to nowatorskie rozwiązanie w zakresie obrazowania termicznego. Predator Eye jest to nahełmowy zestaw zbudowany z kamery termowizyjnej przekazującej obraz na mikrowyświetlacz dooczny wraz z...

Predator Eye to nowatorskie rozwiązanie w zakresie obrazowania termicznego. Predator Eye jest to nahełmowy zestaw zbudowany z kamery termowizyjnej przekazującej obraz na mikrowyświetlacz dooczny wraz z modułem zasilającym i transmitującym obraz w czasie rzeczywistym do zdalnej lokalizacji. Ten polski produkt to przełom w działaniach poszukiwawczych, operacyjno-śledczych oraz ratowniczych. Jego unikalna konstrukcja umożliwia użytkownikom pełną swobodę ruchów, jednocześnie zapewniając dostęp do zaawansowanej...

pcphunters.com Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie?

Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie? Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie?

W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje...

W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje Cię zakup karabinka pneumatycznego, powinieneś wiedzieć, czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek oraz do czego będziesz ich używał. Czym jest karabinek pneumatyczny? Czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek długich?

Helikon-Tex Guardian Plate Carrier

Guardian Plate Carrier Guardian Plate Carrier

Guardian Plate Carrier to nowoczesna kamizelka do przenoszenia płyt balistycznych z możliwością montażu dodatkowego wyposażenia, dzięki systemowi modułowemu zgodnemu z MOLLE/PALS. W skład serii produktów...

Guardian Plate Carrier to nowoczesna kamizelka do przenoszenia płyt balistycznych z możliwością montażu dodatkowego wyposażenia, dzięki systemowi modułowemu zgodnemu z MOLLE/PALS. W skład serii produktów Guardian wchodzi kamizelka oraz 16 elementów, które można dowolnie konfigurować. Kamizelka Guardian Plate Carrier umożliwia przenoszenie płyt w najbardziej popularnych standardach: E-Cut (SAPI/ESAPI), Swimmer Cut oraz Shooter Cut.

Militaria.pl Rękawice taktyczne - przegląd modeli Mechanix-Wear

Rękawice taktyczne - przegląd modeli Mechanix-Wear Rękawice taktyczne - przegląd modeli Mechanix-Wear

Rękawice są często niedocenionym elementem wyposażenia taktycznego, choć stanowią integralną część oporządzenia. Niezależnie od branży zawodowej czy podejmowanej aktywności, rękawice mogą znacząco poprawić...

Rękawice są często niedocenionym elementem wyposażenia taktycznego, choć stanowią integralną część oporządzenia. Niezależnie od branży zawodowej czy podejmowanej aktywności, rękawice mogą znacząco poprawić wydajność pracy i zapewnić bezpieczeństwo. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych producentów profesjonalnych rękawic jest marka Mechanix-Wear. W artykule przyjrzymy się różnym modelom rękawic tej firmy, podpowiemy jakie technologie w nich zastosowano oraz do jakich celów warto się w nie wyposażyć.

Griffin Group Defence E-COSI i E-COTI - nowości dla żołnierza w zakresie nocnej obserwacji pola walki od GRIFFIN GROUP DEFENCE

E-COSI i E-COTI - nowości dla żołnierza w zakresie nocnej obserwacji pola walki od GRIFFIN GROUP DEFENCE E-COSI i E-COTI - nowości dla żołnierza w zakresie nocnej obserwacji pola walki od GRIFFIN GROUP DEFENCE

W tym roku znany na krajowym rynku dystrybutor i dostawca wyposażenia wojskowego, GRIFFIN GROUP DEFENCE, prezentuje kilka technologicznych nowości w dziale wyposażenia indywidualnego żołnierza w zakresie...

W tym roku znany na krajowym rynku dystrybutor i dostawca wyposażenia wojskowego, GRIFFIN GROUP DEFENCE, prezentuje kilka technologicznych nowości w dziale wyposażenia indywidualnego żołnierza w zakresie NVD (Night Vision Device). Trwający konflikt w Ukrainie, a szczególnie spektakularne sukcesy ukraińskich sił specjalnych, potwierdziły wpływ tego rodzaju wyposażenia indywidualnego na uzyskiwanie przewagi nad przeciwnikiem i w konsekwencji skuteczność w zakresie wykonywanych zadań w porze nocnej.

Militaria.pl “Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell

“Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell “Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell

Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym, odpowiednia optyka wspiera...

Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym, odpowiednia optyka wspiera jego celność. Rynek optyczny stale się rozwija, wprowadzając coraz to nowsze technologie w przyrządach optycznych. Znajdziemy tu między innymi urządzenia celownicze, jak na przykład kolimatory czy urządzenia do obserwacji takie jak lunety i lornetki.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.