Special-Ops.pl

Dzień Weterana a polskie społeczeństwo

Michał Piekarski | 2012-05-29
Dzień Weterana a polskie społeczeństwo

Dzień Weterana a polskie społeczeństwo

Obchodzony dziś po raz pierwszy Dzień Weterana Działań Poza Granicami Państwa, jest okazją do kolejnej refleksji nad postrzeganiem wojska i żołnierzy w Polsce.

Zobacz także

Michał Piekarski Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach” Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza...

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza granicami państwa, co jakiś czas niestety powracają kwestie dotyczące historii i tradycji.

Michał Piekarski Anatomia Zamachu

Anatomia Zamachu Anatomia Zamachu

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Michał Piekarski Scenariusz Chaosu

Scenariusz Chaosu Scenariusz Chaosu

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez...

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez wydawnictwo WarBook.

Jak w przypadku każdego społeczeństwa, postawy i poglądy dotyczące armii i żołnierzy – zarówno w czynnej służbie, jak i weteranów są konsekwencją doświadczeń historycznych. Inaczej na swoją armię patrzą Izraelczycy, inaczej Niemcy, jeszcze inaczej Amerykanie. Mowa oczywiście o pewnym mainstreamie, gdyż zawsze obecne są mniej lub bardziej radykalne postawy skrajne, zarówno z prawej jak i lewej strony sceny politycznej.

Zobacz także: Polska kultura strategiczna: historyczny balast

Może dziwić, dlaczego w Polsce, gdzie martyrologia jest szczególnie eksponowana w kulturze narodowej, gdzie w ciągu roku obchodzi się szereg rocznic dramatycznych i tragicznych wydarzeń – od przypadającego w rocznicę wybuchu Powstania Listopadowego święta podchorążych po Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, od Dnia Pamięci Powstania Warszawskiego po obchody rocznicy Poznańskiego Czerwca – sprawa weteranów najnowszych konfliktów zbrojnych, w które zaangażowana była Polska, jest niemal nieobecna. Zaś najbardziej widocznym jak dotąd przejawem świadomości społeczeństwa o udziale polskich żołnierzy jest walka sierżanta Jacka Żebryka z internetowymi wpisami wiadomej treści.

Sama obecność tego rodzaju wpisów – i to w sporej liczbie – w społeczeństwie, w którego kulturze jest głęboko zakodowany szacunek do wojska i ofiar wojen, może dziwić. Nie jest to kwestia podziałów pokoleniowych, wszak to młodzi ludzie często w mniej lub bardziej aktywny sposób wyrażają swój szacunek dla historii – casus utworu znanej szwedzkiej kapeli metalowej który kilka lat temu „went viral” jak nazywają taki fenomen Anglosasi, jest tego przykładem, podobnie jak popularność imprez z udziałem grup rekonstrukcyjnych. Nie jest to prawdopodobnie też problem prostego podziału na „patriotów” i „pacyfistów”, gdyż w Polsce lewica, a zwłaszcza „nowa lewica” jest bardzo słaba w porównaniu z Europą Zachodnią.

Niestety, słaba jest także świadomość społeczne dotycząca współczesnego wojska w ogóle. Być może to zbyt daleko idące wnioski, ale postrzeganie wojska – w tym określanie w różny sposób weteranów – jest paradoksalnie pochodną martyrologicznego kultu powstań i wojen jaki dominuje w polskiej kulturze (oraz edukacji). Jest to ważna część naszej historii, i zasługuje na pamięć i szacunek. Jednak nie jest to część jedyna.

Zobacz także: Euro, rzecznik i karabinki

Armia od zawsze była, jest i zapewne będzie narzędziem w rękach polityków, służąca do realizacji celów politycznych, i Polska nie jest żadnym wyjątkiem w tym względzie. Jako państwo demokratyczne, ma jednak ten komfort, że o użyciu wojska decydują wybierani przez społeczeństwo politycy, którzy ponoszą odpowiedzialność przed wyborcami za swoje decyzje. W każdym państwie demokratycznym problemy bezpieczeństwa, tak jak każde inne mogą być przedmiotem publicznej debaty. Tej debaty w Polsce nie było przez wiele lat po upadku komunizmu. Choć konsensus partii politycznych dotyczący wejścia do NATO i Unii Europejskiej mógł być budujący, armię postrzegano w myśl propagandowych haseł, jako narzędzie wybitnie obronne, a integracja z Zachodem miała zapewnić pomoc w razie agresji ze Wschodu.

Tymczasem okazało się, że zagrożenia którym przyszło stawić czoło są inne, i odmienny musi być nasz wkład w te sojusze. A na daleko idące konsekwencje tego stanu rzeczy państwo polskie nie było przygotowane – wystarczy przywołać problemy jakie dotykały i dotykają właśnie weteranów misji zagranicznych. Obecność polskich żołnierzy w Iraku, Afganistanie czy Kongu może wydawać się – i jest dla wielu ludzi – niezrozumiała, a brak świadomości przyczyn, otwiera drogę do upraszczających i obraźliwych interpretacji.

Zobacz także: Rocznica Falklandów a bezpieczeństwo Polski

Dopiero ostatnie lata przynoszą duży postęp w zakresie informowania społeczeństwa o obronności państwa. Poszczególne rodzaje sił zbrojnych czy jednostki stały się bardziej aktywne w swojej polityce informacyjnej, o misjach powstaje coraz więcej książek i reportaży. Jednak jest to jedynie zaczątek tego, co powinno cechować normalną, dojrzałą politykę obronną, a więc debaty, dyskusji – i na tyle na ile to jest możliwe – otwartości. Może to wydawać się paradoksem, ale właśnie w ten sposób, unikający narzucania jednej, wygodnej dla aktualnie rządzących decydentów wizji, pozwala tworzyć pozytywny wizerunek wojska i żołnierzy, a także funkcjonariuszy innych służb, także biorących udział w operacjach zagranicznych – choćby Policji.

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

Carpatia Arms Sp. z o.o. ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak...

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak i w USA. Sprzęt tej marki projektowany i szyty jest w Polsce, przy użyciu najnowszych światowych technologii oraz materiałów, dzięki którym wyznacza nową jakość na naszym rynku.

Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o. Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy...

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy do kwestii o kluczowym znaczeniu. Nowoczesne systemy łączności umożliwiają komunikowanie się w czasie działań operacyjnych i taktycznych, a także zabezpieczają przed hałasem o dużym natężeniu dźwięku i związanymi z tym urazami słuchu.

DURABO® Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy

Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy

DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje...

DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje się wiele produktów przeznaczonych dla tej grupy odbiorców, jednak są one albo niskiej jakości spowodowanej dalekowschodnią produkcją i zastosowanymi materiałami, albo w bardzo wysokiej cenie, wynikającej z kosztów importu, np. z USA. W konsekwencji tego firma uznała, że brakuje na rynku oferty odzieży...

OPC Sp. z.o.o. Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Vademecum okularów przeciwsłonecznych Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.

poza-domem.pl Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Jakie są rodzaje łuków strzeleckich? Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.

Ewelina Grzesik TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.

RAW Sp. z o.o. RAW Mobile BMS

RAW Mobile BMS RAW Mobile BMS

Smartfony stały się powszechnym elementem naszej rzeczywistości. Dzięki urządzeniom mobilnym komunikacja dzisiaj oznacza dużo więcej niż zwykłą rozmowę – chętnie używamy darmowych komunikatorów do przesyłania...

Smartfony stały się powszechnym elementem naszej rzeczywistości. Dzięki urządzeniom mobilnym komunikacja dzisiaj oznacza dużo więcej niż zwykłą rozmowę – chętnie używamy darmowych komunikatorów do przesyłania wiadomości tekstowych, nagrań głosowych, zdjęć, wideo, a nawet dokumentów i lokalizacji. Pandemia COVID-19 tylko przyspieszyła cyfrową ewolucję społeczeństw, pojawiło się wiele przydatnych narzędzi, które umożliwiają użytkownikom realizację pożądanych funkcjonalności i jednocześnie prezentują...

Combat.pl Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy

Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy

Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów,...

Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów, które zapewne chcesz posiadać – tak jak my. Zdobyć je można w licznych sklepach „wojskowych” zorientowanych na takich właśnie zapaleńców. Być może nie wiesz jeszcze, że do grona tych sklepów dołączył stosunkowo niedawno kolejny gracz – combat.pl.

SPY SHOP Paweł Wujcikowski Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler

Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler

Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli...

Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli łatwo zlokalizować cel nawet przy zupełnym braku światła zewnętrznego. W tym artykule skupimy się na urządzeniach z rodziny AGM Rattler, które oferują doskonały stosunek ceny do oferowanych możliwości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops