Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Czy czeka nas okres „samotnych wilków” ?

Michał Piekarski | 2012-03-24
Fot. FBI

Fot. FBI

Wydarzenia we Francji, podobnie jak zeszłoroczna tragedia w Norwegii są kolejnymi już atakami
dokonanymi przez samotnie działających sprawców. Czy kolejne lata przyniosą podobne zdarzenia?

Zobacz także

Michał Piekarski Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach” Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza...

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza granicami państwa, co jakiś czas niestety powracają kwestie dotyczące historii i tradycji.

Michał Piekarski Anatomia Zamachu

Anatomia Zamachu Anatomia Zamachu

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Michał Piekarski Scenariusz Chaosu

Scenariusz Chaosu Scenariusz Chaosu

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez...

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez wydawnictwo WarBook.

Zamachy dokonywane przez samotników nie są niczym nowym w zjawisku terroryzmu. Jednak w poprzednich falach terroryzmu, punktem odniesienia były grupy i organizacje. Głośne, spektakularne i często skuteczne ataki, jak uprowadzenia samolotów z września 1970 roku, zamach podczas Olimpiady w Monachium, sytuacje zakładnicze w Holandii w 1975 i 1977 roku, działalność Frakcji Czerwonej Armii czy grupy Abu Nidala zostały dokonane przez stosunkowo duże organizacje, dysponujące efektywnym aparatem wywiadowczym, zapleczem logistycznym, szkoleniowym. Istotną rolę odgrywało wsparcie niektórych państw – i w tym przypadku, zamachom takim jak Lockerbie nie można niestety odmówić skuteczności.

Także pierwsze ataki fundamentalistów islamskich (i nie tylko islamskich) były dziełem organizacji, czasem tak jak w przypadku libańskiego Hezbollahu, wspieranym przez państwa. Wreszcie Al-Kaida zaczynała swoją działalność jako organizacja, dokonująca skoordynowanych i wyrafinowanych uderzeń.

Nieodporność hierarchicznych struktur na działania innych, silniejszych struktur – a więc służb państwowych i coraz większe sukcesy w neutralizacji zagrożeń terrorystycznych, została zauważona w Stanach Zjednoczonych, gdzie jeden z ideologów skrajnej prawicy, Louis Beam zaproponował „opór bez przywódcy”, polegający na odrzuceniu organizacji, jako łatwych do penetracji i następnie neutralizacji przez władze. Zamiast więzi strukturalnych, jedynym wspólnym czynnikiem miała stać się ideologia.

Rozwój terroryzmu w tym okresie wskazywał na coraz większe znaczenie działań indywidualnych. Stopniowo coraz więcej udanych zamachów było dziełem samotników lub niewielkich, odizolowanych grup, aż do obecnego stanu rzeczy, gdzie trudno wskazać w obszarze euroatlantyckim aktywną i stanowiącą realne zagrożenie organizację terrorystyczną.

Samotne ataki są atrakcyjne dla sprawców. Przede wszystkim, są stosunkowo trudne do wykrycia w fazie planowania. Ograniczone są bowiem interakcje sprawcy z innymi ludźmi, zwłaszcza współsprawcami – gdyż tych nie ma. Jeśli zamachowiec jest samowystarczalny, może działać niezwykle długo. Ted Kaczynski, znany jako Unabomber dokonywał ataków od roku 1978 do 1995 i został zidentyfikowany dopiero po tym gdy w desperacji pozwolono na publikację jego manifestu w najważniejszych gazetach. Wówczas, osobą która rozpoznała styl pisania był jego własny brat.

Samotni sprawcy, nawet jeśli otrzymują wsparcie materiałowe, szkoleniowe lub ideologiczne z zewnątrz, nie są tak widoczni dla aparatu państwowego jak grupy. Mogą być uznani za mniej groźnych, lub niezauważeni w ogóle, a trzeba pamiętać że każda policja ma ograniczone środki które może skierować na wykrywanie zagrożeń.

Natomiast zamachowiec, nawet dysponując stosunkowo skromnymi możliwościami – jak Nidal Hassan w Fort Hood – może zadać duże straty. Jeśli będzie umiał sporządzić urządzenie wybuchowe lub środki trujące oraz zaplanować atak, straty mogą być bardzo duże i wprowadzić w błąd policję – co miało miejsce w Norwegii w 2011 roku. Jeśli sprawcy uda się wywołać strach – jak to działo się w 2002 roku pod Waszyngtonem – może to poważnie zakłócić funkcjonowanie całych miast.

To są czynniki sprzyjające takim zamachowcom. Jednak jeszcze więcej im nie sprzyja. Samotny sprawca jest tylko zabójcą, nie politykiem, a terroryzm to działalność polityczna. Ich czyny mogą być odbierane jako odosobnione incydenty, wręcz dokonywane przez szaleńców, a manifesty polityczne lekceważone. Nie stoi za nimi żadna struktura polityczna, nikt zdolny do negocjacji czy kompromisu. Oznacza to że terroryzm taki może służyć tylko i wyłącznie niszczeniu, co odróżnia go od wcześniejszych fal, gdzie element polityczny był szczególnie istotny – i czasem nawet dochodziło do sytuacji w której stosujący terroryzm wygrywali a przynajmniej zgadzali się na kompromisowe porozumienia.

Brak zaplecza oznacza także groźbę szybkiej neutralizacji samotnego sprawcy zwłaszcza po dokonaniu zamachu. Wówczas musi on zakładać skierowanie przeciwko niemu znacznych sił – i tak stało się w Tuluzie, gdzie po ataku na szkołę, Merah został szybko namierzony i otoczony, a w rezultacie zabity. Także inni zamachowcy nie cieszyli się długo wolnością, niektórzy wręcz zostali zabici lub ujęci na gorącym uczynku. Ci działający latami, jak Unabomber czy Franz Fuchs są wyjątkami.

Można więc określić tego rodzaju sprawców jako stanowiących niewielkie zagrożenie w skali strategicznej (acz konsekwencje ich czynów mogą sięgać lat) ale potencjalnie groźnych w skali taktycznej. Nie można bowiem wykluczyć, że Merah i Breivik znajdą jednak naśladowców. Działając z zaskoczenia, mogą stworzyć sytuację trudną do opanowania, która może z powodu swojej dynamiki i niejasności przerosnąć interweniujących funkcjonariuszy.

Z tego właśnie powodu sytuacje pozornie mniej spektakularne od dużych sytuacji zakładniczych czy zamachów bombowych, a powodowane przez sprawców w rodzaju „aktywnego strzelca” traktować jako szczególnie ważny problem w planowaniu kryzysowym i szkoleniu. Efektywność lub nieefektywność działania służb, wobec jednego sprawcy może bardzo brutalnie obnażyć wady systemu kierowania i zarządzania kryzysowego. W przeciwieństwie do bardziej złożonych sytuacji, liczny lub dobrze zorganizowany przeciwnik nie będzie mógł być usprawiedliwieniem. Żaden podatnik, dziennikarz telewizyjny, parlamentarzysta nie będzie wyrozumiały dla policji, która nie mogła sprawnie zażegnać zagrożenia ze strony jednego człowieka.

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

BMF Centrum Specjalistycznego Sprzętu Mobilnego Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane...

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane przez BMF trafiają m.in. do pojazdów wojskowych i specjalnych.

Radosław Tyślewicz MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu

MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu

Francuski koncern zbrojeniowy Safran Defense po premierze swojego urządzenia na targach Eurosatory w Paryżu w 2014 r. oraz w Polsce podczas VII Międzynarodowych Targów Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych...

Francuski koncern zbrojeniowy Safran Defense po premierze swojego urządzenia na targach Eurosatory w Paryżu w 2014 r. oraz w Polsce podczas VII Międzynarodowych Targów Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa Europoltech 2015, wprowadzał go w ostatnich latach na wyposażenie kolejnych armii świata. MOSKITO TI to produkt szwajcarskiej spółki Safran Vectronix AG, producenta specjalistycznego sprzętu optoelektronicznego – między innymi dalmierzy Vector (IV, 21, 23,...

trzypiora.pl Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego? Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej...

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej wymagać? Co najbardziej się przyda? Co jest koniecznością? Jaka kamizelka taktyczna spełni wszystkie stawiane jej wymagania?

Militaria.pl Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem? Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii...

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii oporządzenia.

Transactor Security Sp. z o.o. Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do...

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do ochrony swoich granic, albowiem jest to jeden z najważniejszych czynników, które mają duży wpływ na bezpieczeństwo zewnętrzne i wewnętrzne.

Dariusz Leżała, Transactor Security Sp. z o.o. Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego...

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego rozwoju sprzętu specjalistycznego umożliwiającego ich ujawnienie i identyfikację. Naprzeciw tym wymogom wychodzi firma Transactor Security Sp. z o.o., która w ofercie ma najnowsze rozwiązania sprzętowe firm VIDISCO Ltd. oraz Viken Detection.

Militaria.pl Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach...

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach polowych, w tym także podczas sytuacji kryzysowych czy akcji ratunkowych. Bardzo ważne jest to, aby taktyczne wyposażenie medyczne było łatwe w transporcie i szybkie w użyciu. W tym artykule omawiamy najpotrzebniejsze wyposażenie medyczne, które warto mieć przy sobie.

Ha3o Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania...

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania do warunków zależy jakość obserwacji przekładająca się na bezpieczeństwo indywidualne oraz powodzenie całego wykonanego zadania. I choć wydawać by się mogło, że obecne rozwiązania w zakresie optyki taktycznej oferują bardzo wiele, to okazuje się, że w tej materii można pójść jeszcze o krok dalej,...

Militaria.pl Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft

Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft

Odpowiednio skompletowany ekwipunek to podstawa bezpieczeństwa i komfortu podczas survivalu czy bushraftu. Przekłada się on na skuteczność i satysfakcję z doświadczenia. Zarówno wytrawni weterani, jak...

Odpowiednio skompletowany ekwipunek to podstawa bezpieczeństwa i komfortu podczas survivalu czy bushraftu. Przekłada się on na skuteczność i satysfakcję z doświadczenia. Zarówno wytrawni weterani, jak i początkujący entuzjaści survivalu i bushcraftu docenią znaczenie starannie dobranego zestawu niezbędnych przedmiotów.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.