Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Najpierw morze

Michał Piekarski | 2012-01-14
Kuter wsparcia sił specjalnych Mk V Fot. US Navy

Kuter wsparcia sił specjalnych Mk V Fot. US Navy

Rok 2012 oprócz różnych zdarzeń przyszłych,  przynosi ze sobą także rocznice. Jedna z nich jest ważna dla historii operacji specjalnych. W styczniu 1962 roku – a więc już pięćdziesiąt lat temu utworzono pierwsze dwie jednostki SEAL.

Zobacz także

Michał Piekarski Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach” Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza...

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza granicami państwa, co jakiś czas niestety powracają kwestie dotyczące historii i tradycji.

Michał Piekarski Anatomia Zamachu

Anatomia Zamachu Anatomia Zamachu

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Michał Piekarski Scenariusz Chaosu

Scenariusz Chaosu Scenariusz Chaosu

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez...

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez wydawnictwo WarBook.

Nie były to pierwsze – ani w USA, ani na świecie – morskie jednostki specjalne. Jednak rozwój sił SEAL w ciągu  tych pięciu dekad jest spektakularny. Z dwóch pododdziałów wyrosło łącznie osiem   regularnych, dwa rezerwowe, jeden kontrterrorystyczny, jeden wyspecjalizowany w operacjach z użyciem pojazdów podwodnych.  Dookoła zespołów wyrosło zaplecze szkoleniowe, dowódczo – sztabowe, opisywane w aktualnym numerze czasopisma jednostki łodzi specjalnych, wreszcie eskadry lotnictwa morskiego dedykowane do współpracy z siłami specjalnymi.

Co więcej, w warunkach morskich często operują także siły specjalne innych rodzajów sił zbrojnych USA, a w ostatnich latach rozbudowano i zreformowano komponent specjalny Korpusu Piechoty Morskiej, a Straż Wybrzeża zbudowała swój komponent przeznaczony do walki z terrorystami. W samej marynarce siły przeciwterrorystyczne tworzą także ekspedycyjne pododdziały ochrony, EOD oraz rzeczne.  Nie jest wielką przesadą stwierdzenie, że morskie siły specjalne Stanów Zjednoczonych swoim potencjałem przewyższają niejedną regularną armię i flotę. Sumarycznie zaś, całość morskiego komponentu zbrojnego tego państwa, liczona jako samodzielne siły zbrojne, odpowiada siłom bardzo dużego państwa. Z jednej strony, jest to  wynik szczególnego położenia geograficznego USA. Ale jest to także skutek dominującego znaczenia akwenów dla funkcjonowania świata i globalnego bezpieczeństwa.

Morskie szlaki handlowe to najważniejsza część krwiobiegu gospodarki światowej. Transport morski jest najtańszy, ma największy zasięg (międzykontynentalny), jest elastyczny i umożliwia transport szeregu towarów. Około 90% światowej wymiany towarowej odbywa się właśnie drogą morską. Morze to także źródło surowców, w tym energetycznych, żywności, wreszcie ważny obszar działalności przemysłu turystycznego. Gospodarcze znaczenie morza sprawia, że największe skupiska ludności spotyka się w pobliżu wybrzeży, a tam gdzie morze nie sięga – wzdłuż wielkich rzek. Otwarte morze, z racji swojego prawnego statusu umożliwia także swobodny manewr sił zbrojnych i ich stacjonowanie w pobliżu zapalnych regionów. To są problemy znane i opisywane wielokrotnie w literaturze.

Obecnie, zagrożenia dla żeglugi i bezpieczeństwa morskiego są zróżnicowane, od otwartych działań zbrojnych niektórych państw, poprzez dywersję i terroryzm morski, po piractwo i przestępczość na morzu (w tym przemyt). Wszystkie mają jeden zasadniczy mianownik. W zwalczaniu każdego z nich istotną rolę odgrywają siły specjalne. W walce z większością z nich, siły te odgrywają rolę kluczową, oczywiście pod warunkiem właściwej współpracy z innymi strukturami, zarówno wywiadu jak i konwencjonalnymi siłami morskimi.

Siły morskie, zarówno specjalne, jak i konwencjonalne, są jednymi z najbardziej elastycznych na współczesnym polu walki. Mogą przebywać długo w obszarze działań, nie wymagając bezpośredniego zaplecza lądowego. Mogą monitorować i oddziaływać na znacznych przestrzeniach, zarówno w odniesieniu do obiektów na wodzie, pod jej powierzchnią, na lądzie i w powietrzu.

Oczywiście, potencjał jakim rozporządza supermocarstwo nie może być wzorem dla państw o dużo mniejszych możliwościach, jak Polska. Jednak kontekst geopolityczny i strategiczny  pozostaje ten sam. Szereg operacji stabilizacyjnych, w jakich polscy żołnierze brali i biorą udział, miało swój element morski. Nasza gospodarka jest uzależniona od transportu morskiego, nawet jeśli nie jest on obsługiwany przez polskie porty. Morzem sprowadzamy, i będziemy sprowadzać jeszcze więcej surowców energetycznych. Zagrożenia morskie – takie jak przemyt narkotyków czy nielegalne migracje, obciążają także nas, choć nie zawsze w bezpośredni sposób. Jest wreszcie Bałtyk i problem zapewnienia bezpieczeństwa naszej infrastrukturze morskiej i żegludze.

Te wszystkie problemy składają się na jeden zasadniczy, a odżywający ostatnio głównie przy sporach o korwetę projektu 621 (typ „Gawron”). Polska potrzebuje wyraźnego zdefiniowania roli naszych sił morskich, a co za tym idzie ich struktur i wyposażenia. Obecne wyzwania w zakresie bezpieczeństwa państwa są rozlegle, zarówno terytorialnie, jak i tematycznie. Problem wykracza poza akwen Bałtyku i poza Marynarkę Wojenną i w dużej mierze dotyczy także sił specjalnych.

Jak dotąd, zarówno polskie okręty, jak również żołnierze i marynarze wojsk specjalnych brali udział w operacjach morskich. Zważywszy na znaczenie żeglugi, nawet w odległych akwenach, dla naszego  bezpieczeństwa, należy uznać, że takich działań w przyszłości będzie więcej.

Zważywszy na fakt, że także w naszych wojskach specjalnych, jak również siłach policyjnych, szereg jednostek szkoli się w zakresie działań na wodzie, być może najbardziej efektywną i ekonomiczną formą naszego uczestnictwa w sojuszniczych operacjach morskich, jest wydzielanie do nich właśnie komponentów specjalnych, wraz ze środkami wsparcia, powietrznymi lub morskimi.  

Udział polskiego okrętu i polskich wojsk specjalnych w operacji w Zatoce Adeńskiej, czy funkcjonariuszy Straży Granicznej w działaniach na Morzu Śródziemnym, nie powinien w ciągu następnych lat być zaskoczeniem, lub wyjątkiem. Budując efektywny jakościowo komponent bezpieczeństwa po pierwsze, redukujemy negatywne dla nas skutki procesów transnarodowych (jak wzrost cen paliw czy towarów w następstwie ataków na żeglugę czy obciążenie socjalne Europy nielegalnymi emigrantami), po drugie tworzymy także narzędzia zdolne do zwalczania zagrożeń w obrębie naszego regionu. Stąd też morski aspekt bezpieczeństwa i obronności nie może być pomijany, a powinien być traktowany jako jeden z priorytetowych.

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

Helikon-Tex Swagman Roll - wielozadaniowość to nasza specjalność

Swagman Roll - wielozadaniowość to nasza specjalność Swagman Roll - wielozadaniowość to nasza specjalność

Najlepszy sprzęt to sprzęt wielofunkcyjny. Zabierając jedną rzecz, która przyda się w wielu sytuacjach i na wiele sposobów, zyskujesz większą wygodę, wolne miejsce w plecaku i zapas wagi na coś innego....

Najlepszy sprzęt to sprzęt wielofunkcyjny. Zabierając jedną rzecz, która przyda się w wielu sytuacjach i na wiele sposobów, zyskujesz większą wygodę, wolne miejsce w plecaku i zapas wagi na coś innego. Doskonałym przykładem takiej filozofii jest Swagman Roll od Helikon-Tex.

Militaria.pl Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight

Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight

Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się...

Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się po zmroku lub w warunkach słabego oświetlenia. Latarka taktyczna do broni jest wytrzymałym, niezawodnym i ergonomicznym urządzeniem. Jedną z najlepszych firm na rynku latarek do broni jest marka Olight.

Krzysztof Lis PRO Blackout - jak się na niego przygotować?

Blackout - jak się na niego przygotować? Blackout - jak się na niego przygotować?

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując...

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując do tego rozwiązania dostosowane do zasięgu zaistniałej sytuacji.

Newmax Nowak i Wspólnicy S.K. DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.

OPC Sp. z.o.o. Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Vademecum okularów przeciwsłonecznych Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.

poza-domem.pl Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Jakie są rodzaje łuków strzeleckich? Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.

Ewelina Grzesik TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.

SPY SHOP Paweł Wujcikowski Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler

Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler

Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli...

Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli łatwo zlokalizować cel nawet przy zupełnym braku światła zewnętrznego. W tym artykule skupimy się na urządzeniach z rodziny AGM Rattler, które oferują doskonały stosunek ceny do oferowanych możliwości.

SPY SHOP Paweł Wujcikowski Bramka z czujnikiem podczerwieni SE-1008 - efektywna kontrola zdrowia

Bramka z czujnikiem podczerwieni SE-1008 - efektywna kontrola zdrowia Bramka z czujnikiem podczerwieni SE-1008 - efektywna kontrola zdrowia

W czasie pandemii koronawirusa Sars-CoV-2 jednym z głównych priorytetów jest ograniczenie liczby nowych zarażeń w przestrzeni publicznej. To niełatwe zadanie, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę wysoki...

W czasie pandemii koronawirusa Sars-CoV-2 jednym z głównych priorytetów jest ograniczenie liczby nowych zarażeń w przestrzeni publicznej. To niełatwe zadanie, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę wysoki stopień zaraźliwości patogenu. W tym trudnym dla wszystkich czasie z pomocą przychodzą bramki z czujnikiem podczerwieni takie jak certyfikowany model SE-1008 dostępny w sklepie Spy Shop. Z ich pomocą kontrola zdrowia staje się nie tylko skuteczna, ale i szybka.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops