Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Najpierw morze

Michał Piekarski | 2012-01-14
Kuter wsparcia sił specjalnych Mk V Fot. US Navy

Kuter wsparcia sił specjalnych Mk V Fot. US Navy

Rok 2012 oprócz różnych zdarzeń przyszłych,  przynosi ze sobą także rocznice. Jedna z nich jest ważna dla historii operacji specjalnych. W styczniu 1962 roku – a więc już pięćdziesiąt lat temu utworzono pierwsze dwie jednostki SEAL.

Zobacz także

Michał Piekarski Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach” Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza...

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza granicami państwa, co jakiś czas niestety powracają kwestie dotyczące historii i tradycji.

Michał Piekarski Anatomia Zamachu

Anatomia Zamachu Anatomia Zamachu

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Michał Piekarski Scenariusz Chaosu

Scenariusz Chaosu Scenariusz Chaosu

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez...

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez wydawnictwo WarBook.

Nie były to pierwsze – ani w USA, ani na świecie – morskie jednostki specjalne. Jednak rozwój sił SEAL w ciągu  tych pięciu dekad jest spektakularny. Z dwóch pododdziałów wyrosło łącznie osiem   regularnych, dwa rezerwowe, jeden kontrterrorystyczny, jeden wyspecjalizowany w operacjach z użyciem pojazdów podwodnych.  Dookoła zespołów wyrosło zaplecze szkoleniowe, dowódczo – sztabowe, opisywane w aktualnym numerze czasopisma jednostki łodzi specjalnych, wreszcie eskadry lotnictwa morskiego dedykowane do współpracy z siłami specjalnymi.

Co więcej, w warunkach morskich często operują także siły specjalne innych rodzajów sił zbrojnych USA, a w ostatnich latach rozbudowano i zreformowano komponent specjalny Korpusu Piechoty Morskiej, a Straż Wybrzeża zbudowała swój komponent przeznaczony do walki z terrorystami. W samej marynarce siły przeciwterrorystyczne tworzą także ekspedycyjne pododdziały ochrony, EOD oraz rzeczne.  Nie jest wielką przesadą stwierdzenie, że morskie siły specjalne Stanów Zjednoczonych swoim potencjałem przewyższają niejedną regularną armię i flotę. Sumarycznie zaś, całość morskiego komponentu zbrojnego tego państwa, liczona jako samodzielne siły zbrojne, odpowiada siłom bardzo dużego państwa. Z jednej strony, jest to  wynik szczególnego położenia geograficznego USA. Ale jest to także skutek dominującego znaczenia akwenów dla funkcjonowania świata i globalnego bezpieczeństwa.

Morskie szlaki handlowe to najważniejsza część krwiobiegu gospodarki światowej. Transport morski jest najtańszy, ma największy zasięg (międzykontynentalny), jest elastyczny i umożliwia transport szeregu towarów. Około 90% światowej wymiany towarowej odbywa się właśnie drogą morską. Morze to także źródło surowców, w tym energetycznych, żywności, wreszcie ważny obszar działalności przemysłu turystycznego. Gospodarcze znaczenie morza sprawia, że największe skupiska ludności spotyka się w pobliżu wybrzeży, a tam gdzie morze nie sięga – wzdłuż wielkich rzek. Otwarte morze, z racji swojego prawnego statusu umożliwia także swobodny manewr sił zbrojnych i ich stacjonowanie w pobliżu zapalnych regionów. To są problemy znane i opisywane wielokrotnie w literaturze.

Obecnie, zagrożenia dla żeglugi i bezpieczeństwa morskiego są zróżnicowane, od otwartych działań zbrojnych niektórych państw, poprzez dywersję i terroryzm morski, po piractwo i przestępczość na morzu (w tym przemyt). Wszystkie mają jeden zasadniczy mianownik. W zwalczaniu każdego z nich istotną rolę odgrywają siły specjalne. W walce z większością z nich, siły te odgrywają rolę kluczową, oczywiście pod warunkiem właściwej współpracy z innymi strukturami, zarówno wywiadu jak i konwencjonalnymi siłami morskimi.

Siły morskie, zarówno specjalne, jak i konwencjonalne, są jednymi z najbardziej elastycznych na współczesnym polu walki. Mogą przebywać długo w obszarze działań, nie wymagając bezpośredniego zaplecza lądowego. Mogą monitorować i oddziaływać na znacznych przestrzeniach, zarówno w odniesieniu do obiektów na wodzie, pod jej powierzchnią, na lądzie i w powietrzu.

Oczywiście, potencjał jakim rozporządza supermocarstwo nie może być wzorem dla państw o dużo mniejszych możliwościach, jak Polska. Jednak kontekst geopolityczny i strategiczny  pozostaje ten sam. Szereg operacji stabilizacyjnych, w jakich polscy żołnierze brali i biorą udział, miało swój element morski. Nasza gospodarka jest uzależniona od transportu morskiego, nawet jeśli nie jest on obsługiwany przez polskie porty. Morzem sprowadzamy, i będziemy sprowadzać jeszcze więcej surowców energetycznych. Zagrożenia morskie – takie jak przemyt narkotyków czy nielegalne migracje, obciążają także nas, choć nie zawsze w bezpośredni sposób. Jest wreszcie Bałtyk i problem zapewnienia bezpieczeństwa naszej infrastrukturze morskiej i żegludze.

Te wszystkie problemy składają się na jeden zasadniczy, a odżywający ostatnio głównie przy sporach o korwetę projektu 621 (typ „Gawron”). Polska potrzebuje wyraźnego zdefiniowania roli naszych sił morskich, a co za tym idzie ich struktur i wyposażenia. Obecne wyzwania w zakresie bezpieczeństwa państwa są rozlegle, zarówno terytorialnie, jak i tematycznie. Problem wykracza poza akwen Bałtyku i poza Marynarkę Wojenną i w dużej mierze dotyczy także sił specjalnych.

Jak dotąd, zarówno polskie okręty, jak również żołnierze i marynarze wojsk specjalnych brali udział w operacjach morskich. Zważywszy na znaczenie żeglugi, nawet w odległych akwenach, dla naszego  bezpieczeństwa, należy uznać, że takich działań w przyszłości będzie więcej.

Zważywszy na fakt, że także w naszych wojskach specjalnych, jak również siłach policyjnych, szereg jednostek szkoli się w zakresie działań na wodzie, być może najbardziej efektywną i ekonomiczną formą naszego uczestnictwa w sojuszniczych operacjach morskich, jest wydzielanie do nich właśnie komponentów specjalnych, wraz ze środkami wsparcia, powietrznymi lub morskimi.  

Udział polskiego okrętu i polskich wojsk specjalnych w operacji w Zatoce Adeńskiej, czy funkcjonariuszy Straży Granicznej w działaniach na Morzu Śródziemnym, nie powinien w ciągu następnych lat być zaskoczeniem, lub wyjątkiem. Budując efektywny jakościowo komponent bezpieczeństwa po pierwsze, redukujemy negatywne dla nas skutki procesów transnarodowych (jak wzrost cen paliw czy towarów w następstwie ataków na żeglugę czy obciążenie socjalne Europy nielegalnymi emigrantami), po drugie tworzymy także narzędzia zdolne do zwalczania zagrożeń w obrębie naszego regionu. Stąd też morski aspekt bezpieczeństwa i obronności nie może być pomijany, a powinien być traktowany jako jeden z priorytetowych.

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

pcphunters.com Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie?

Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie? Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie?

W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje...

W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje Cię zakup karabinka pneumatycznego, powinieneś wiedzieć, czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek oraz do czego będziesz ich używał. Czym jest karabinek pneumatyczny? Czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek długich?

Helikon-Tex Guardian Plate Carrier

Guardian Plate Carrier Guardian Plate Carrier

Guardian Plate Carrier to nowoczesna kamizelka do przenoszenia płyt balistycznych z możliwością montażu dodatkowego wyposażenia, dzięki systemowi modułowemu zgodnemu z MOLLE/PALS. W skład serii produktów...

Guardian Plate Carrier to nowoczesna kamizelka do przenoszenia płyt balistycznych z możliwością montażu dodatkowego wyposażenia, dzięki systemowi modułowemu zgodnemu z MOLLE/PALS. W skład serii produktów Guardian wchodzi kamizelka oraz 16 elementów, które można dowolnie konfigurować. Kamizelka Guardian Plate Carrier umożliwia przenoszenie płyt w najbardziej popularnych standardach: E-Cut (SAPI/ESAPI), Swimmer Cut oraz Shooter Cut.

Krzysztof Miliński Latarka Mactronic T-Force XP – świetlny niezbędnik terytorialsa

Latarka Mactronic T-Force XP – świetlny niezbędnik terytorialsa Latarka Mactronic T-Force XP – świetlny niezbędnik terytorialsa

Niedawno do naszej redakcji dotarła na testy latarka Mactronic - T-Force XP. Tym razem będziemy sprawdzać model XP, który otrzymaliśmy w pełnym pakiecie taktycznym, umożliwiającym wykorzystanie światła...

Niedawno do naszej redakcji dotarła na testy latarka Mactronic - T-Force XP. Tym razem będziemy sprawdzać model XP, który otrzymaliśmy w pełnym pakiecie taktycznym, umożliwiającym wykorzystanie światła do różnych zadań służbowych, od montażu na broni po nocne kierowanie ruchem na drodze.

Militaria.pl Rękawice taktyczne - przegląd modeli Mechanix-Wear

Rękawice taktyczne - przegląd modeli Mechanix-Wear Rękawice taktyczne - przegląd modeli Mechanix-Wear

Rękawice są często niedocenionym elementem wyposażenia taktycznego, choć stanowią integralną część oporządzenia. Niezależnie od branży zawodowej czy podejmowanej aktywności, rękawice mogą znacząco poprawić...

Rękawice są często niedocenionym elementem wyposażenia taktycznego, choć stanowią integralną część oporządzenia. Niezależnie od branży zawodowej czy podejmowanej aktywności, rękawice mogą znacząco poprawić wydajność pracy i zapewnić bezpieczeństwo. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych producentów profesjonalnych rękawic jest marka Mechanix-Wear. W artykule przyjrzymy się różnym modelom rękawic tej firmy, podpowiemy jakie technologie w nich zastosowano oraz do jakich celów warto się w nie wyposażyć.

Griffin Group Defence E-COSI i E-COTI - nowości dla żołnierza w zakresie nocnej obserwacji pola walki od GRIFFIN GROUP DEFENCE

E-COSI i E-COTI - nowości dla żołnierza w zakresie nocnej obserwacji pola walki od GRIFFIN GROUP DEFENCE E-COSI i E-COTI - nowości dla żołnierza w zakresie nocnej obserwacji pola walki od GRIFFIN GROUP DEFENCE

W tym roku znany na krajowym rynku dystrybutor i dostawca wyposażenia wojskowego, GRIFFIN GROUP DEFENCE, prezentuje kilka technologicznych nowości w dziale wyposażenia indywidualnego żołnierza w zakresie...

W tym roku znany na krajowym rynku dystrybutor i dostawca wyposażenia wojskowego, GRIFFIN GROUP DEFENCE, prezentuje kilka technologicznych nowości w dziale wyposażenia indywidualnego żołnierza w zakresie NVD (Night Vision Device). Trwający konflikt w Ukrainie, a szczególnie spektakularne sukcesy ukraińskich sił specjalnych, potwierdziły wpływ tego rodzaju wyposażenia indywidualnego na uzyskiwanie przewagi nad przeciwnikiem i w konsekwencji skuteczność w zakresie wykonywanych zadań w porze nocnej.

Militaria.pl “Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell

“Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell “Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell

Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym, odpowiednia optyka wspiera...

Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym, odpowiednia optyka wspiera jego celność. Rynek optyczny stale się rozwija, wprowadzając coraz to nowsze technologie w przyrządach optycznych. Znajdziemy tu między innymi urządzenia celownicze, jak na przykład kolimatory czy urządzenia do obserwacji takie jak lunety i lornetki.

Krzysztof Miliński Bates GX X2 Tall Side ZIP BE03882 – pierwsze starcie!

Bates GX X2 Tall Side ZIP BE03882 – pierwsze starcie! Bates GX X2 Tall Side ZIP BE03882  – pierwsze starcie!

Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side...

Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side Zip to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w wilgotnym i nieprzyjemnym dla operatora otoczeniu. Wykonanie krótkotrwałego zadania w trudnych warunkach spycha na tor boczny konsekwencje chwilowej ekspozycji organizmu i wyposażenia na wilgoć i mróz. Przetestowałem, na ile Bates GX X2 Tall Side Zip sprawdzą...

Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o. Ultralekkie zwijane trójnogi taktyczne ROLATUBE

Ultralekkie zwijane trójnogi taktyczne ROLATUBE Ultralekkie zwijane trójnogi taktyczne ROLATUBE

Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie...

Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie lub trójnogu, które nierzadko są dość ciężkie i nieporęczne. Doskonałymi rozwiązaniami, zarówno z perspektywy zespołu bojowego, jak i pojedynczego operatora, żołnierza czy funkcjonariusza są nowoczesne, innowacyjne systemy rozwijanych masztów i trójnogów firmy ROLATUBE. Umożliwiają one zabezpieczenie...

Helikon-Tex Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex

Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex

Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie...

Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie niedostępny we współczesnej odzieży. Dlatego Rhodesian Camo od Helikon-Tex to prawdziwa gratka dla miłośników kamuflaży i odzieży militarnej.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.