Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Bilans Iraku

Michał Piekarski | 2011-12-17
Bilans Iraku Fot. US Navy

Bilans Iraku Fot. US Navy

Operacja iracka oficjalnie została zakończona w tym tygodniu, po ośmiu latach i niespełna dziewięciu miesiącach. Jak można ją podsumować?

Zobacz także

Michał Piekarski Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach” Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza...

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza granicami państwa, co jakiś czas niestety powracają kwestie dotyczące historii i tradycji.

Michał Piekarski Anatomia Zamachu

Anatomia Zamachu Anatomia Zamachu

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Michał Piekarski Scenariusz Chaosu

Scenariusz Chaosu Scenariusz Chaosu

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez...

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez wydawnictwo WarBook.

Nie jest to miejsce na kompleksową jej ocenę – jest to zadanie które będzie trwało wiele lat i zapewne będzie długo budzić spory, podobnie jak wcześniej II wojna światowa. Można jednak wskazać kilka zjawisk, które uwidoczniły się w tym konflikcie, a które są szczególnie ważne dla współczesnego bezpieczeństwa.

Armia Saddama została rozbita w ciągu niecałego miesiąca. Od 19 marca do 10 kwietnia siły koalicyjne przebyły drogę od Kuwejtu do Bagdadu, z minimalnymi stratami – mniej niż dwustu żołnierzy, z czego znaczną część w wypadkach i w wyniku omyłkowego ostrzału przez własne siły. Jak żaden wcześniejszy konflikt, inwazja w roku 2003 nie udowodniła przewagi jakości nad ilością we współczesnej wojnie. Saddam usiłował bronić się w sposób wręcz anachroniczny. Irackie lotnictwo niemal nie istniało. Armia, choć liczna i wzmocniona rezerwistami, bojówkami partyjnymi, ochotnikami z zagranicy, dysponowała przestarzałym uzbrojeniem. Koalicjanci natomiast dominowali pod każdym względem. Mieli przewagę informacyjną. Dominowali w powietrzu, byli lepiej wyszkoleni i lepiej wyposażeni. Nawet walki w terenie zurbanizowany nie doprowadziły do zatrzymania natarcia amerykańskich jednostek, a punkty oporu były izolowane, tak że nie miały one zasadniczego wpływu na przebieg głównego uderzenia.

Armia silna liczebnie, nasycona przestarzałym sprzętem i usiłująca wykorzystać siły lekkiej piechoty do walk w miastach – została pokonana przez stosunkowo nieliczne na ziemi (łącznie około pięciu dywizji wojsk lądowych i piechoty morskiej) , ale wspierane w każdy możliwy sposób przez lotnictwo wojskowe, siły morskie (uderzenia rakietowe i lotnicze z okrętów), służby rozpoznania i wywiadu i wreszcie przez wojska specjalne. Przebieg tej operacji – nawet uwzględniając problemy jakie miał Irak w wyniku sankcji – wyraźnie udowadnia, że prowadzenie skutecznych operacji wojskowych na współczesnym polu walki, bez uwzględnienia roli sił lotniczych, specjalnych oraz konieczności zapewnienia sobie przewagi (a wręcz dominacji) informacyjnej jest niemal niemożliwe.

Jednak, przez pierwsze lata tego konfliktu, mogło się wydawać, że to nie wystarczy. Działania partyzanckie i terrorystyczne stanowiły problem, z którym siły koalicyjne nie zawsze dawały sobie radę. Jednak późniejszy okres przyniósł sukcesy. Zaczęto bowiem znajdować sposoby na radzenie sobie z przeciwnikiem nieregularnym. Na szczeblu taktycznym były to zmiany w wyposażeniu i taktyce – widoczne choćby w masowym zastosowaniu pojazdów klasy MRAP. Ulepszono sposoby gromadzenia i analizy informacji wywiadowczych, a do walki z grupami terrorystycznymi na szeroką skalę wykorzystano siły specjalne. To właśnie w rezultacie działań sił specjalnych i wywiadowczych, w 2006 roku zadano poważne ciosy irackiemu odłamowi Al-Kaidy. Najpoważniejszą zmianą, która przyniosła sukces była zmiana doktryny prowadzenia operacji przeciwpartyzanckich i pozyskanie do współpracy sunnickich milicji plemiennych. Przełom polityczny, zwiększenie liczebności sił amerykańskich i stopniowe wzmacnianie nowych irackich sił bezpieczeństwa sprawił, że od 2008 roku ta operacja mogła być już uważana za wygraną. Proces ten był zbliżony do innych wygranych kampanii przeciwko siłom nieregularnym, w których fizycznie pokonano najbardziej radykalne elementy, stworzono warunki do politycznego kompromisu, w wyniku którego dotychczasowi partyzanci i ludność ich wspierająca przeszli nie tyle na pozycje wspierające nowe władze, co przynajmniej neutralne. Dzięki temu Amerykanie i ich sojusznicy mogli stopniowo wycofywać się z Iraku, ograniczać swoją obecność a teraz Irak – przynajmniej chwilowo opuścić.

Czy można mówić o strategicznym sukcesie? Na pewno sytuacja obecna jest dla Amerykanów korzystna. Wrogiego im dyktatora zastąpił przychylny im rząd. W sytuacji ewentualnego konfliktu z Iranem, możliwe jest uzyskanie baz jak również przestrzeni powietrznej. Stopniowo wzmacniana armia iracka może stać się przeciwwagą dla silnej liczebnie armii irańskiej. W tle jest też kwestia złóż ropy. Wreszcie, dzięki Irakowi udało się osłabić terroryzm islamskich fundamentalistów, wobec ich porażki w walce z Amerykanami.

Nie oznacza to, że sytuacja jest w pełni stabilna. W Iraku wciąż aktywne są grupy Al-Kaidy i dochodzi do walk. Jednak nie są to zamachy i starcia na taką skalę, jak kilka lat wcześniej. Być może za jakiś czas władze irackie same się uporają z tym zagrożeniem.

Konflikt iracki miał też swoją istotne, polskie oblicze. I tu także nie można zaprzeczyć, że na tym Wojsko Polskie zyskało. Udział w tego rodzaju operacji – podobnie jak w przypadku Afganistanu – miał swój wymiar polityczny i strategiczny. Oprócz tego, duże znaczenie miał fakt, że udział polskich żołnierzy w działaniach bojowych wymusił zmiany i unowocześnienie wielu elementów szkolenia i wyposażenia – choćby postęp w zakresie oporządzenia indywidualnego, w porównaniu z latami dziewięćdziesiątymi jest ogromny. Siły zbrojne weszły w proces adaptacji do nowych realiów, jako narzędzia polityki zagranicznej używanego czasem w bardzo odległych, a wręcz egzotycznych regionach, a to z kolei uświadomiło istnienie szeregu problemów, które być może bez udziału w misjach zostałyby zauważone znacznie później.

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

pcphunters.com Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie?

Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie? Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie?

W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje...

W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje Cię zakup karabinka pneumatycznego, powinieneś wiedzieć, czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek oraz do czego będziesz ich używał. Czym jest karabinek pneumatyczny? Czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek długich?

Helikon-Tex Guardian Plate Carrier

Guardian Plate Carrier Guardian Plate Carrier

Guardian Plate Carrier to nowoczesna kamizelka do przenoszenia płyt balistycznych z możliwością montażu dodatkowego wyposażenia, dzięki systemowi modułowemu zgodnemu z MOLLE/PALS. W skład serii produktów...

Guardian Plate Carrier to nowoczesna kamizelka do przenoszenia płyt balistycznych z możliwością montażu dodatkowego wyposażenia, dzięki systemowi modułowemu zgodnemu z MOLLE/PALS. W skład serii produktów Guardian wchodzi kamizelka oraz 16 elementów, które można dowolnie konfigurować. Kamizelka Guardian Plate Carrier umożliwia przenoszenie płyt w najbardziej popularnych standardach: E-Cut (SAPI/ESAPI), Swimmer Cut oraz Shooter Cut.

Krzysztof Miliński Latarka Mactronic T-Force XP – świetlny niezbędnik terytorialsa

Latarka Mactronic T-Force XP – świetlny niezbędnik terytorialsa Latarka Mactronic T-Force XP – świetlny niezbędnik terytorialsa

Niedawno do naszej redakcji dotarła na testy latarka Mactronic - T-Force XP. Tym razem będziemy sprawdzać model XP, który otrzymaliśmy w pełnym pakiecie taktycznym, umożliwiającym wykorzystanie światła...

Niedawno do naszej redakcji dotarła na testy latarka Mactronic - T-Force XP. Tym razem będziemy sprawdzać model XP, który otrzymaliśmy w pełnym pakiecie taktycznym, umożliwiającym wykorzystanie światła do różnych zadań służbowych, od montażu na broni po nocne kierowanie ruchem na drodze.

Militaria.pl Rękawice taktyczne - przegląd modeli Mechanix-Wear

Rękawice taktyczne - przegląd modeli Mechanix-Wear Rękawice taktyczne - przegląd modeli Mechanix-Wear

Rękawice są często niedocenionym elementem wyposażenia taktycznego, choć stanowią integralną część oporządzenia. Niezależnie od branży zawodowej czy podejmowanej aktywności, rękawice mogą znacząco poprawić...

Rękawice są często niedocenionym elementem wyposażenia taktycznego, choć stanowią integralną część oporządzenia. Niezależnie od branży zawodowej czy podejmowanej aktywności, rękawice mogą znacząco poprawić wydajność pracy i zapewnić bezpieczeństwo. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych producentów profesjonalnych rękawic jest marka Mechanix-Wear. W artykule przyjrzymy się różnym modelom rękawic tej firmy, podpowiemy jakie technologie w nich zastosowano oraz do jakich celów warto się w nie wyposażyć.

Griffin Group Defence E-COSI i E-COTI - nowości dla żołnierza w zakresie nocnej obserwacji pola walki od GRIFFIN GROUP DEFENCE

E-COSI i E-COTI - nowości dla żołnierza w zakresie nocnej obserwacji pola walki od GRIFFIN GROUP DEFENCE E-COSI i E-COTI - nowości dla żołnierza w zakresie nocnej obserwacji pola walki od GRIFFIN GROUP DEFENCE

W tym roku znany na krajowym rynku dystrybutor i dostawca wyposażenia wojskowego, GRIFFIN GROUP DEFENCE, prezentuje kilka technologicznych nowości w dziale wyposażenia indywidualnego żołnierza w zakresie...

W tym roku znany na krajowym rynku dystrybutor i dostawca wyposażenia wojskowego, GRIFFIN GROUP DEFENCE, prezentuje kilka technologicznych nowości w dziale wyposażenia indywidualnego żołnierza w zakresie NVD (Night Vision Device). Trwający konflikt w Ukrainie, a szczególnie spektakularne sukcesy ukraińskich sił specjalnych, potwierdziły wpływ tego rodzaju wyposażenia indywidualnego na uzyskiwanie przewagi nad przeciwnikiem i w konsekwencji skuteczność w zakresie wykonywanych zadań w porze nocnej.

Militaria.pl “Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell

“Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell “Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell

Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym, odpowiednia optyka wspiera...

Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym, odpowiednia optyka wspiera jego celność. Rynek optyczny stale się rozwija, wprowadzając coraz to nowsze technologie w przyrządach optycznych. Znajdziemy tu między innymi urządzenia celownicze, jak na przykład kolimatory czy urządzenia do obserwacji takie jak lunety i lornetki.

Krzysztof Miliński Bates GX X2 Tall Side ZIP BE03882 – pierwsze starcie!

Bates GX X2 Tall Side ZIP BE03882 – pierwsze starcie! Bates GX X2 Tall Side ZIP BE03882  – pierwsze starcie!

Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side...

Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side Zip to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w wilgotnym i nieprzyjemnym dla operatora otoczeniu. Wykonanie krótkotrwałego zadania w trudnych warunkach spycha na tor boczny konsekwencje chwilowej ekspozycji organizmu i wyposażenia na wilgoć i mróz. Przetestowałem, na ile Bates GX X2 Tall Side Zip sprawdzą...

Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o. Ultralekkie zwijane trójnogi taktyczne ROLATUBE

Ultralekkie zwijane trójnogi taktyczne ROLATUBE Ultralekkie zwijane trójnogi taktyczne ROLATUBE

Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie...

Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie lub trójnogu, które nierzadko są dość ciężkie i nieporęczne. Doskonałymi rozwiązaniami, zarówno z perspektywy zespołu bojowego, jak i pojedynczego operatora, żołnierza czy funkcjonariusza są nowoczesne, innowacyjne systemy rozwijanych masztów i trójnogów firmy ROLATUBE. Umożliwiają one zabezpieczenie...

Helikon-Tex Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex

Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex

Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie...

Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie niedostępny we współczesnej odzieży. Dlatego Rhodesian Camo od Helikon-Tex to prawdziwa gratka dla miłośników kamuflaży i odzieży militarnej.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.