Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Bilans Iraku

Michał Piekarski | 2011-12-17
Bilans Iraku Fot. US Navy

Bilans Iraku Fot. US Navy

Operacja iracka oficjalnie została zakończona w tym tygodniu, po ośmiu latach i niespełna dziewięciu miesiącach. Jak można ją podsumować?

Zobacz także

Michał Piekarski Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach” Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza...

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza granicami państwa, co jakiś czas niestety powracają kwestie dotyczące historii i tradycji.

Michał Piekarski Anatomia Zamachu

Anatomia Zamachu Anatomia Zamachu

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Michał Piekarski Scenariusz Chaosu

Scenariusz Chaosu Scenariusz Chaosu

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez...

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez wydawnictwo WarBook.

Nie jest to miejsce na kompleksową jej ocenę – jest to zadanie które będzie trwało wiele lat i zapewne będzie długo budzić spory, podobnie jak wcześniej II wojna światowa. Można jednak wskazać kilka zjawisk, które uwidoczniły się w tym konflikcie, a które są szczególnie ważne dla współczesnego bezpieczeństwa.

Armia Saddama została rozbita w ciągu niecałego miesiąca. Od 19 marca do 10 kwietnia siły koalicyjne przebyły drogę od Kuwejtu do Bagdadu, z minimalnymi stratami – mniej niż dwustu żołnierzy, z czego znaczną część w wypadkach i w wyniku omyłkowego ostrzału przez własne siły. Jak żaden wcześniejszy konflikt, inwazja w roku 2003 nie udowodniła przewagi jakości nad ilością we współczesnej wojnie. Saddam usiłował bronić się w sposób wręcz anachroniczny. Irackie lotnictwo niemal nie istniało. Armia, choć liczna i wzmocniona rezerwistami, bojówkami partyjnymi, ochotnikami z zagranicy, dysponowała przestarzałym uzbrojeniem. Koalicjanci natomiast dominowali pod każdym względem. Mieli przewagę informacyjną. Dominowali w powietrzu, byli lepiej wyszkoleni i lepiej wyposażeni. Nawet walki w terenie zurbanizowany nie doprowadziły do zatrzymania natarcia amerykańskich jednostek, a punkty oporu były izolowane, tak że nie miały one zasadniczego wpływu na przebieg głównego uderzenia.

Armia silna liczebnie, nasycona przestarzałym sprzętem i usiłująca wykorzystać siły lekkiej piechoty do walk w miastach – została pokonana przez stosunkowo nieliczne na ziemi (łącznie około pięciu dywizji wojsk lądowych i piechoty morskiej) , ale wspierane w każdy możliwy sposób przez lotnictwo wojskowe, siły morskie (uderzenia rakietowe i lotnicze z okrętów), służby rozpoznania i wywiadu i wreszcie przez wojska specjalne. Przebieg tej operacji – nawet uwzględniając problemy jakie miał Irak w wyniku sankcji – wyraźnie udowadnia, że prowadzenie skutecznych operacji wojskowych na współczesnym polu walki, bez uwzględnienia roli sił lotniczych, specjalnych oraz konieczności zapewnienia sobie przewagi (a wręcz dominacji) informacyjnej jest niemal niemożliwe.

Jednak, przez pierwsze lata tego konfliktu, mogło się wydawać, że to nie wystarczy. Działania partyzanckie i terrorystyczne stanowiły problem, z którym siły koalicyjne nie zawsze dawały sobie radę. Jednak późniejszy okres przyniósł sukcesy. Zaczęto bowiem znajdować sposoby na radzenie sobie z przeciwnikiem nieregularnym. Na szczeblu taktycznym były to zmiany w wyposażeniu i taktyce – widoczne choćby w masowym zastosowaniu pojazdów klasy MRAP. Ulepszono sposoby gromadzenia i analizy informacji wywiadowczych, a do walki z grupami terrorystycznymi na szeroką skalę wykorzystano siły specjalne. To właśnie w rezultacie działań sił specjalnych i wywiadowczych, w 2006 roku zadano poważne ciosy irackiemu odłamowi Al-Kaidy. Najpoważniejszą zmianą, która przyniosła sukces była zmiana doktryny prowadzenia operacji przeciwpartyzanckich i pozyskanie do współpracy sunnickich milicji plemiennych. Przełom polityczny, zwiększenie liczebności sił amerykańskich i stopniowe wzmacnianie nowych irackich sił bezpieczeństwa sprawił, że od 2008 roku ta operacja mogła być już uważana za wygraną. Proces ten był zbliżony do innych wygranych kampanii przeciwko siłom nieregularnym, w których fizycznie pokonano najbardziej radykalne elementy, stworzono warunki do politycznego kompromisu, w wyniku którego dotychczasowi partyzanci i ludność ich wspierająca przeszli nie tyle na pozycje wspierające nowe władze, co przynajmniej neutralne. Dzięki temu Amerykanie i ich sojusznicy mogli stopniowo wycofywać się z Iraku, ograniczać swoją obecność a teraz Irak – przynajmniej chwilowo opuścić.

Czy można mówić o strategicznym sukcesie? Na pewno sytuacja obecna jest dla Amerykanów korzystna. Wrogiego im dyktatora zastąpił przychylny im rząd. W sytuacji ewentualnego konfliktu z Iranem, możliwe jest uzyskanie baz jak również przestrzeni powietrznej. Stopniowo wzmacniana armia iracka może stać się przeciwwagą dla silnej liczebnie armii irańskiej. W tle jest też kwestia złóż ropy. Wreszcie, dzięki Irakowi udało się osłabić terroryzm islamskich fundamentalistów, wobec ich porażki w walce z Amerykanami.

Nie oznacza to, że sytuacja jest w pełni stabilna. W Iraku wciąż aktywne są grupy Al-Kaidy i dochodzi do walk. Jednak nie są to zamachy i starcia na taką skalę, jak kilka lat wcześniej. Być może za jakiś czas władze irackie same się uporają z tym zagrożeniem.

Konflikt iracki miał też swoją istotne, polskie oblicze. I tu także nie można zaprzeczyć, że na tym Wojsko Polskie zyskało. Udział w tego rodzaju operacji – podobnie jak w przypadku Afganistanu – miał swój wymiar polityczny i strategiczny. Oprócz tego, duże znaczenie miał fakt, że udział polskich żołnierzy w działaniach bojowych wymusił zmiany i unowocześnienie wielu elementów szkolenia i wyposażenia – choćby postęp w zakresie oporządzenia indywidualnego, w porównaniu z latami dziewięćdziesiątymi jest ogromny. Siły zbrojne weszły w proces adaptacji do nowych realiów, jako narzędzia polityki zagranicznej używanego czasem w bardzo odległych, a wręcz egzotycznych regionach, a to z kolei uświadomiło istnienie szeregu problemów, które być może bez udziału w misjach zostałyby zauważone znacznie później.

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

Krzysztof Lis PRO Blackout - jak się na niego przygotować?

Blackout - jak się na niego przygotować? Blackout - jak się na niego przygotować?

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując...

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując do tego rozwiązania dostosowane do zasięgu zaistniałej sytuacji.

POLSYS EUROPE Sp. Z o.o Zintegrowana Kamizelka BULLFROG

Zintegrowana Kamizelka BULLFROG Zintegrowana Kamizelka BULLFROG

Gdziekolwiek na świecie rozwija się konflikt zbrojny, potencjalnymi ofiarami działań przeciwnika jest na końcu żołnierz. I o ile dostawy na linię frontu uzbrojenia typu ofensywnego są niezmiernie istotne...

Gdziekolwiek na świecie rozwija się konflikt zbrojny, potencjalnymi ofiarami działań przeciwnika jest na końcu żołnierz. I o ile dostawy na linię frontu uzbrojenia typu ofensywnego są niezmiernie istotne ze strategicznego punktu widzenia, przede wszystkim należy chronić bez żadnych kompromisów ludzi, którzy bezpośrednio w walkach uczestniczą. Ten aspekt ochrony życia i zdrowia żołnierzy jest w centrum zainteresowania kanadyjskiej kompanii POLSYS INC. i jej siostrzanej firmy w Polsce - POLSYS EUROPE.

Newmax Nowak i Wspólnicy S.K. DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.

Carpatia Arms Sp. z o.o. ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak...

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak i w USA. Sprzęt tej marki projektowany i szyty jest w Polsce, przy użyciu najnowszych światowych technologii oraz materiałów, dzięki którym wyznacza nową jakość na naszym rynku.

OPC Sp. z.o.o. Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Vademecum okularów przeciwsłonecznych Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.

poza-domem.pl Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Jakie są rodzaje łuków strzeleckich? Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.

Ewelina Grzesik TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.

Combat.pl Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy

Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy

Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów,...

Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów, które zapewne chcesz posiadać – tak jak my. Zdobyć je można w licznych sklepach „wojskowych” zorientowanych na takich właśnie zapaleńców. Być może nie wiesz jeszcze, że do grona tych sklepów dołączył stosunkowo niedawno kolejny gracz – combat.pl.

SPY SHOP Paweł Wujcikowski Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler

Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler

Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli...

Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli łatwo zlokalizować cel nawet przy zupełnym braku światła zewnętrznego. W tym artykule skupimy się na urządzeniach z rodziny AGM Rattler, które oferują doskonały stosunek ceny do oferowanych możliwości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops