Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Bilans Iraku

Michał Piekarski | 2011-12-17
Bilans Iraku Fot. US Navy

Bilans Iraku Fot. US Navy

Operacja iracka oficjalnie została zakończona w tym tygodniu, po ośmiu latach i niespełna dziewięciu miesiącach. Jak można ją podsumować?

Zobacz także

Michał Piekarski Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach” Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza...

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza granicami państwa, co jakiś czas niestety powracają kwestie dotyczące historii i tradycji.

Michał Piekarski Anatomia Zamachu

Anatomia Zamachu Anatomia Zamachu

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Michał Piekarski Scenariusz Chaosu

Scenariusz Chaosu Scenariusz Chaosu

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez...

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez wydawnictwo WarBook.

Nie jest to miejsce na kompleksową jej ocenę – jest to zadanie które będzie trwało wiele lat i zapewne będzie długo budzić spory, podobnie jak wcześniej II wojna światowa. Można jednak wskazać kilka zjawisk, które uwidoczniły się w tym konflikcie, a które są szczególnie ważne dla współczesnego bezpieczeństwa.

Armia Saddama została rozbita w ciągu niecałego miesiąca. Od 19 marca do 10 kwietnia siły koalicyjne przebyły drogę od Kuwejtu do Bagdadu, z minimalnymi stratami – mniej niż dwustu żołnierzy, z czego znaczną część w wypadkach i w wyniku omyłkowego ostrzału przez własne siły. Jak żaden wcześniejszy konflikt, inwazja w roku 2003 nie udowodniła przewagi jakości nad ilością we współczesnej wojnie. Saddam usiłował bronić się w sposób wręcz anachroniczny. Irackie lotnictwo niemal nie istniało. Armia, choć liczna i wzmocniona rezerwistami, bojówkami partyjnymi, ochotnikami z zagranicy, dysponowała przestarzałym uzbrojeniem. Koalicjanci natomiast dominowali pod każdym względem. Mieli przewagę informacyjną. Dominowali w powietrzu, byli lepiej wyszkoleni i lepiej wyposażeni. Nawet walki w terenie zurbanizowany nie doprowadziły do zatrzymania natarcia amerykańskich jednostek, a punkty oporu były izolowane, tak że nie miały one zasadniczego wpływu na przebieg głównego uderzenia.

Armia silna liczebnie, nasycona przestarzałym sprzętem i usiłująca wykorzystać siły lekkiej piechoty do walk w miastach – została pokonana przez stosunkowo nieliczne na ziemi (łącznie około pięciu dywizji wojsk lądowych i piechoty morskiej) , ale wspierane w każdy możliwy sposób przez lotnictwo wojskowe, siły morskie (uderzenia rakietowe i lotnicze z okrętów), służby rozpoznania i wywiadu i wreszcie przez wojska specjalne. Przebieg tej operacji – nawet uwzględniając problemy jakie miał Irak w wyniku sankcji – wyraźnie udowadnia, że prowadzenie skutecznych operacji wojskowych na współczesnym polu walki, bez uwzględnienia roli sił lotniczych, specjalnych oraz konieczności zapewnienia sobie przewagi (a wręcz dominacji) informacyjnej jest niemal niemożliwe.

Jednak, przez pierwsze lata tego konfliktu, mogło się wydawać, że to nie wystarczy. Działania partyzanckie i terrorystyczne stanowiły problem, z którym siły koalicyjne nie zawsze dawały sobie radę. Jednak późniejszy okres przyniósł sukcesy. Zaczęto bowiem znajdować sposoby na radzenie sobie z przeciwnikiem nieregularnym. Na szczeblu taktycznym były to zmiany w wyposażeniu i taktyce – widoczne choćby w masowym zastosowaniu pojazdów klasy MRAP. Ulepszono sposoby gromadzenia i analizy informacji wywiadowczych, a do walki z grupami terrorystycznymi na szeroką skalę wykorzystano siły specjalne. To właśnie w rezultacie działań sił specjalnych i wywiadowczych, w 2006 roku zadano poważne ciosy irackiemu odłamowi Al-Kaidy. Najpoważniejszą zmianą, która przyniosła sukces była zmiana doktryny prowadzenia operacji przeciwpartyzanckich i pozyskanie do współpracy sunnickich milicji plemiennych. Przełom polityczny, zwiększenie liczebności sił amerykańskich i stopniowe wzmacnianie nowych irackich sił bezpieczeństwa sprawił, że od 2008 roku ta operacja mogła być już uważana za wygraną. Proces ten był zbliżony do innych wygranych kampanii przeciwko siłom nieregularnym, w których fizycznie pokonano najbardziej radykalne elementy, stworzono warunki do politycznego kompromisu, w wyniku którego dotychczasowi partyzanci i ludność ich wspierająca przeszli nie tyle na pozycje wspierające nowe władze, co przynajmniej neutralne. Dzięki temu Amerykanie i ich sojusznicy mogli stopniowo wycofywać się z Iraku, ograniczać swoją obecność a teraz Irak – przynajmniej chwilowo opuścić.

Czy można mówić o strategicznym sukcesie? Na pewno sytuacja obecna jest dla Amerykanów korzystna. Wrogiego im dyktatora zastąpił przychylny im rząd. W sytuacji ewentualnego konfliktu z Iranem, możliwe jest uzyskanie baz jak również przestrzeni powietrznej. Stopniowo wzmacniana armia iracka może stać się przeciwwagą dla silnej liczebnie armii irańskiej. W tle jest też kwestia złóż ropy. Wreszcie, dzięki Irakowi udało się osłabić terroryzm islamskich fundamentalistów, wobec ich porażki w walce z Amerykanami.

Nie oznacza to, że sytuacja jest w pełni stabilna. W Iraku wciąż aktywne są grupy Al-Kaidy i dochodzi do walk. Jednak nie są to zamachy i starcia na taką skalę, jak kilka lat wcześniej. Być może za jakiś czas władze irackie same się uporają z tym zagrożeniem.

Konflikt iracki miał też swoją istotne, polskie oblicze. I tu także nie można zaprzeczyć, że na tym Wojsko Polskie zyskało. Udział w tego rodzaju operacji – podobnie jak w przypadku Afganistanu – miał swój wymiar polityczny i strategiczny. Oprócz tego, duże znaczenie miał fakt, że udział polskich żołnierzy w działaniach bojowych wymusił zmiany i unowocześnienie wielu elementów szkolenia i wyposażenia – choćby postęp w zakresie oporządzenia indywidualnego, w porównaniu z latami dziewięćdziesiątymi jest ogromny. Siły zbrojne weszły w proces adaptacji do nowych realiów, jako narzędzia polityki zagranicznej używanego czasem w bardzo odległych, a wręcz egzotycznych regionach, a to z kolei uświadomiło istnienie szeregu problemów, które być może bez udziału w misjach zostałyby zauważone znacznie później.

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

Mariusz H. BATES Rush Shield Mid E01044 i E01045 DRYGuard

BATES Rush Shield Mid E01044 i E01045 DRYGuard BATES Rush Shield Mid E01044 i E01045 DRYGuard

Solidne, wykonane z wysokiej jakości materiałów obuwie to niezaprzeczalnie bardzo ważny element ubioru. Dzięki unikalnej konstrukcji kostno-stawowo-więzadłowo-mięśniowej, stopa to pierwszy amortyzator...

Solidne, wykonane z wysokiej jakości materiałów obuwie to niezaprzeczalnie bardzo ważny element ubioru. Dzięki unikalnej konstrukcji kostno-stawowo-więzadłowo-mięśniowej, stopa to pierwszy amortyzator w układzie ruchu człowieka, Odpowiednie wyprofilowanie podeszwy oraz wkładki stanowi podstawę wzmacniającą utrzymanie sklepienia stopy i ochronę przed urazami.

Militaria.pl Z Helikonem w terenie, czyli bezpieczne biwakowanie

Z Helikonem w terenie, czyli bezpieczne biwakowanie Z Helikonem w terenie, czyli bezpieczne biwakowanie

Biwakowanie to okazja do oderwania się od codziennej rutyny i zresetowania w otoczeniu dzikiej przyrody. Jednak podstawą udanego i bezpiecznego biwaku jest przede wszystkim wiedza o tym, jak i gdzie biwakować,...

Biwakowanie to okazja do oderwania się od codziennej rutyny i zresetowania w otoczeniu dzikiej przyrody. Jednak podstawą udanego i bezpiecznego biwaku jest przede wszystkim wiedza o tym, jak i gdzie biwakować, a także jaki sprzęt ze sobą zabrać.

BMF Centrum Specjalistycznego Sprzętu Mobilnego Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane...

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane przez BMF trafiają m.in. do pojazdów wojskowych i specjalnych.

Radosław Tyślewicz MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu

MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu

Francuski koncern zbrojeniowy Safran Defense po premierze swojego urządzenia na targach Eurosatory w Paryżu w 2014 r. oraz w Polsce podczas VII Międzynarodowych Targów Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych...

Francuski koncern zbrojeniowy Safran Defense po premierze swojego urządzenia na targach Eurosatory w Paryżu w 2014 r. oraz w Polsce podczas VII Międzynarodowych Targów Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa Europoltech 2015, wprowadzał go w ostatnich latach na wyposażenie kolejnych armii świata. MOSKITO TI to produkt szwajcarskiej spółki Safran Vectronix AG, producenta specjalistycznego sprzętu optoelektronicznego – między innymi dalmierzy Vector (IV, 21, 23,...

trzypiora.pl Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego? Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej...

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej wymagać? Co najbardziej się przyda? Co jest koniecznością? Jaka kamizelka taktyczna spełni wszystkie stawiane jej wymagania?

Militaria.pl Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem? Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii...

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii oporządzenia.

Radosław Tyślewicz Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip

Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip

Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip testowaliśmy już dla was w warunkach trekkingowo-desantowych na polskim wybrzeżu („SPECIAL OPS” 3/2023). Jest to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w klimacie...

Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip testowaliśmy już dla was w warunkach trekkingowo-desantowych na polskim wybrzeżu („SPECIAL OPS” 3/2023). Jest to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w klimacie zimnym i wilgotnym, jaki panuje w Europie Środkowej i Północnej. Sprawdziły się przy zadaniach linowych oraz na portowych nabrzeżach i pokładach łodzi typu RIB. Nadszedł czas na weryfikację tego modelu w bardziej typowych dla Polski i całej niziny europejskiej warunkach, czyli w lesie i na niskich pagórkach.

Transactor Security Sp. z o.o. Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do...

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do ochrony swoich granic, albowiem jest to jeden z najważniejszych czynników, które mają duży wpływ na bezpieczeństwo zewnętrzne i wewnętrzne.

Dariusz Leżała, Transactor Security Sp. z o.o. Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego...

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego rozwoju sprzętu specjalistycznego umożliwiającego ich ujawnienie i identyfikację. Naprzeciw tym wymogom wychodzi firma Transactor Security Sp. z o.o., która w ofercie ma najnowsze rozwiązania sprzętowe firm VIDISCO Ltd. oraz Viken Detection.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.