Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Czy atak na Iran jest (znów) bliski?

Michał Piekarski | 2011-11-08

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej ogłosiła dziś raport, dotyczący nuklearnych planów Iranu, jednoznacznie wskazujący, że państwo to dąży do zbudowania bomby atomowej. Jak wpływ na bezpieczeństwo - także obszaru Polski - może mieć ewentualny atak na irańskie instalacje nuklearne?

Zobacz także

Michał Piekarski Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach” Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza...

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza granicami państwa, co jakiś czas niestety powracają kwestie dotyczące historii i tradycji.

Michał Piekarski Anatomia Zamachu

Anatomia Zamachu Anatomia Zamachu

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Michał Piekarski Scenariusz Chaosu

Scenariusz Chaosu Scenariusz Chaosu

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez...

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez wydawnictwo WarBook.

Ostatnie dni przyniosły, wraz z zapowiedzią opublikowanego dziś nowego raportu Międzynarodowej Agencji ds. Energii Atomowej dotyczącego irańskiego programu atomowego, wzrost głosów dotyczących możliwego prewencyjnego uderzenia na Iran.

To nie jest nic nowego. Iran miał ambicje atomowe jeszcze w czasach przed rewolucją islamską. Obawy zachodnie przed pojawieniem się w regionie Zatoki Perskiej uzbrojonego w broń atomową , wrogiego Amerykanom i Izraelowi państwa również nie są nowe. Niezmienna pozostaje ich podstawa.

Iran, który w przeszłości wielokrotnie wspierał antyzachodnie ugrupowania terrorystyczne, który kilkakrotnie skrzyżował już szable z Amerykanami, z bronią jądrową byłby w ocenie Zachodu państwem niezwykle niebezpiecznym. Zdolnym sięgnąć atakami rakietowymi do Izraela, jak również do innych, strategicznie ważnych dla Amerykanów (i innych państw) celów. Użycie broni jądrowej, zwłaszcza przenoszonej przez pociski balistyczne, dałoby szansę na zniwelowanie technicznej słabości irańskich sił zbrojnych i pozwoliłoby zadać Amerykanom i ich sojusznikom nieakceptowalne przez nich straty. Stąd bierze się podstawowa obawa związana z proliferacją broni jądrowej - „zły człowiek” (rouge state) z jej pomocą mógłby wymuszać dowolne ustępstwa na innych.

Stąd też wyraźna polityczna presja, aby problem ten rozwiązać zanim powstanie – czy to w formie negocjacji i sankcji, czy też siłowej. Modelowym przypadkiem była tu izraelska operacja „Babilon” z roku 1981 w której nalot zniszczył iracki reaktor jądrowy. Podobną operację Izrael przeprowadził w roku 2007 w Syrii.

Technicznie, podobna operacja – choć dużo trudniejsza – jest wykonalna w stosunku do Iranu, w szczególności jeśli nie będzie to działanie izraelskie, ale amerykańskie, lub koalicji pod ich przywództwem. Zapewne byłby to atak rakietowy, lub rakietowo – lotniczy, wspierany przez siły specjalne.

Zważywszy na stan irańskiej armii, atak taki, powiódł by się. Nawet jeśli nie doprowadziłby do zniszczenia wszystkich kluczowych elementów (zwłaszcza instalacji ulokowanych pod ziemią), to ataki na zaplecze irańskiego programu jądrowego, zatrzymałyby lub bardzo opóźniły prace prowadzone w jego ramach. Jeśli operację przeprowadziliby Amerykanie, dysponujący blisko położonymi bazami i flotą, mogący prowadzić stosunkowo długą kampanię powietrzną, mogliby uderzyć także w gospodarkę Iranu, w ten sposób zakręcając kurek z pieniędzmi.

Mało prawdopodobne jest, aby atak doprowadził do odwetu nuklearnego, jako że jego celem byłoby udaremnienie produkcji broni jądrowej. Jednak nawet przy czarnym scenariuszu, zakładającym ze Iran zdążyłby wyprodukować kilka sztuk głowic nuklearnych, ich użycie było by bardzo mało prawdopodobne. Ewentualny atak odwetowy byłby niemal jednoznacznym przyznaniem się do winy – i naraziłby Iran na jeszcze bardziej zdeterminowany atak odwetowy, być może także z użyciem broni atomowej.

Mało prawdopodobny byłby także atak konwencjonalny. Nawet gdyby próbował zaatakować siły amerykańskie (czy też inne zachodnie) w Afganistanie lub Zatoce Perskiej, biorąc pod uwagę potencjał jego lotnictwa, szanse powodzenia są bardzo niewielkie. Dość wspomnieć jak skończyła się eskapada dwóch serbskich Migów nad Bośnią w 1999 roku. Najbardziej prawdopodobna jest więc odpowiedź asymetryczna.

Zamachy terrorystyczne w różnej formie, byłyby dużym zagrożeniem. Nietrudno wskazać potencjalne ich cele. Zamachy bombowe – różnego rodzaju, także samobójcze- na instalacje naftowe, energetyczne, także węzły transportowe, mogły by okazać się bardzo szkodliwe dla światowej gospodarki. Niezwykle niebezpieczne mogłyby być uderzenia w żeglugę – zarówno w Zatoce Perskiej i Cieśninie Hormuz, jak i w innych miejscach. Możliwe byłyby także inne zamachy, nie wykluczając sytuacji zakładniczych i uprowadzeń osób.

Takie operacje są stosunkowo mało wrażliwe na amerykańską dominację w powietrzu, wręcz ją ignorują (zwłaszcza jeśli odpowiednie siły i środki zostałyby przygotowane i rozmieszczone wcześniej). Mogłyby być one w dużym stopniu (nawet operacyjnym) zdecentralizowane i niezależne od Teheranu. To oznacza, że intensyfikacja nalotów nie musiałaby zmienić sytuacji – chyba że zostałyby one wymierzone bezpośrednio w przywództwo polityczne państwa.

Sytuacja w której na Iran spadałyby amerykańskie bomby, a w różnych miejscach na świecie dochodziłoby mimo to do zamachów, mógłby w dłuższej perspektywie zmęczyć psychicznie społeczeństwo. Inaczej niż w przypadku bomby atomowej, ataki konwencjonalne – zwłaszcza takie które wywoływałyby przede wszystkim strach a nie masowe ofiary (bo to mogło by prowadzić do zgoła odmiennych reakcji).

To są czynniki, na które zapewne liczą władze irańskie. Niedawny przypadek próby pozyskania zabójców z kręgu karteli narkotykowych do dokonania zamachu na terenie USA pokazuje, że te metody wciąż są tym władzom bliskie.

Z racji swojego bliskiego sojuszu ze Stanami Zjednoczonymi, nie można nie pominąć ewentualnego polskiego aspektu takiej sytuacji. Zagrożenie to mogłoby dotknąć także terytorium naszego państwa.

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

Radosław Tyślewicz MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu

MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu

Francuski koncern zbrojeniowy Safran Defense po premierze swojego urządzenia na targach Eurosatory w Paryżu w 2014 r. oraz w Polsce podczas VII Międzynarodowych Targów Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych...

Francuski koncern zbrojeniowy Safran Defense po premierze swojego urządzenia na targach Eurosatory w Paryżu w 2014 r. oraz w Polsce podczas VII Międzynarodowych Targów Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa Europoltech 2015, wprowadzał go w ostatnich latach na wyposażenie kolejnych armii świata. MOSKITO TI to produkt szwajcarskiej spółki Safran Vectronix AG, producenta specjalistycznego sprzętu optoelektronicznego – między innymi dalmierzy Vector (IV, 21, 23,...

BMF Centrum Specjalistycznego Sprzętu Mobilnego Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane...

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane przez BMF trafiają m.in. do pojazdów wojskowych i specjalnych.

trzypiora.pl Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego? Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej...

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej wymagać? Co najbardziej się przyda? Co jest koniecznością? Jaka kamizelka taktyczna spełni wszystkie stawiane jej wymagania?

Militaria.pl Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem? Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii...

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii oporządzenia.

Radosław Tyślewicz Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip

Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip

Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip testowaliśmy już dla was w warunkach trekkingowo-desantowych na polskim wybrzeżu („SPECIAL OPS” 3/2023). Jest to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w klimacie...

Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip testowaliśmy już dla was w warunkach trekkingowo-desantowych na polskim wybrzeżu („SPECIAL OPS” 3/2023). Jest to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w klimacie zimnym i wilgotnym, jaki panuje w Europie Środkowej i Północnej. Sprawdziły się przy zadaniach linowych oraz na portowych nabrzeżach i pokładach łodzi typu RIB. Nadszedł czas na weryfikację tego modelu w bardziej typowych dla Polski i całej niziny europejskiej warunkach, czyli w lesie i na niskich pagórkach.

Transactor Security Sp. z o.o. Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do...

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do ochrony swoich granic, albowiem jest to jeden z najważniejszych czynników, które mają duży wpływ na bezpieczeństwo zewnętrzne i wewnętrzne.

Dariusz Leżała, Transactor Security Sp. z o.o. Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego...

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego rozwoju sprzętu specjalistycznego umożliwiającego ich ujawnienie i identyfikację. Naprzeciw tym wymogom wychodzi firma Transactor Security Sp. z o.o., która w ofercie ma najnowsze rozwiązania sprzętowe firm VIDISCO Ltd. oraz Viken Detection.

Militaria.pl Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach...

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach polowych, w tym także podczas sytuacji kryzysowych czy akcji ratunkowych. Bardzo ważne jest to, aby taktyczne wyposażenie medyczne było łatwe w transporcie i szybkie w użyciu. W tym artykule omawiamy najpotrzebniejsze wyposażenie medyczne, które warto mieć przy sobie.

Ha3o Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania...

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania do warunków zależy jakość obserwacji przekładająca się na bezpieczeństwo indywidualne oraz powodzenie całego wykonanego zadania. I choć wydawać by się mogło, że obecne rozwiązania w zakresie optyki taktycznej oferują bardzo wiele, to okazuje się, że w tej materii można pójść jeszcze o krok dalej,...

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.