Special-Ops.pl

Czy atak na Iran jest (znów) bliski?

Michał Piekarski | 2011-11-08

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej ogłosiła dziś raport, dotyczący nuklearnych planów Iranu, jednoznacznie wskazujący, że państwo to dąży do zbudowania bomby atomowej. Jak wpływ na bezpieczeństwo - także obszaru Polski - może mieć ewentualny atak na irańskie instalacje nuklearne?

Zobacz także

Michał Piekarski Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach” Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza...

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza granicami państwa, co jakiś czas niestety powracają kwestie dotyczące historii i tradycji.

Michał Piekarski Anatomia Zamachu

Anatomia Zamachu Anatomia Zamachu

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Michał Piekarski Scenariusz Chaosu

Scenariusz Chaosu Scenariusz Chaosu

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez...

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez wydawnictwo WarBook.

Ostatnie dni przyniosły, wraz z zapowiedzią opublikowanego dziś nowego raportu Międzynarodowej Agencji ds. Energii Atomowej dotyczącego irańskiego programu atomowego, wzrost głosów dotyczących możliwego prewencyjnego uderzenia na Iran.

To nie jest nic nowego. Iran miał ambicje atomowe jeszcze w czasach przed rewolucją islamską. Obawy zachodnie przed pojawieniem się w regionie Zatoki Perskiej uzbrojonego w broń atomową , wrogiego Amerykanom i Izraelowi państwa również nie są nowe. Niezmienna pozostaje ich podstawa.

Iran, który w przeszłości wielokrotnie wspierał antyzachodnie ugrupowania terrorystyczne, który kilkakrotnie skrzyżował już szable z Amerykanami, z bronią jądrową byłby w ocenie Zachodu państwem niezwykle niebezpiecznym. Zdolnym sięgnąć atakami rakietowymi do Izraela, jak również do innych, strategicznie ważnych dla Amerykanów (i innych państw) celów. Użycie broni jądrowej, zwłaszcza przenoszonej przez pociski balistyczne, dałoby szansę na zniwelowanie technicznej słabości irańskich sił zbrojnych i pozwoliłoby zadać Amerykanom i ich sojusznikom nieakceptowalne przez nich straty. Stąd bierze się podstawowa obawa związana z proliferacją broni jądrowej - „zły człowiek” (rouge state) z jej pomocą mógłby wymuszać dowolne ustępstwa na innych.

Stąd też wyraźna polityczna presja, aby problem ten rozwiązać zanim powstanie – czy to w formie negocjacji i sankcji, czy też siłowej. Modelowym przypadkiem była tu izraelska operacja „Babilon” z roku 1981 w której nalot zniszczył iracki reaktor jądrowy. Podobną operację Izrael przeprowadził w roku 2007 w Syrii.

Technicznie, podobna operacja – choć dużo trudniejsza – jest wykonalna w stosunku do Iranu, w szczególności jeśli nie będzie to działanie izraelskie, ale amerykańskie, lub koalicji pod ich przywództwem. Zapewne byłby to atak rakietowy, lub rakietowo – lotniczy, wspierany przez siły specjalne.

Zważywszy na stan irańskiej armii, atak taki, powiódł by się. Nawet jeśli nie doprowadziłby do zniszczenia wszystkich kluczowych elementów (zwłaszcza instalacji ulokowanych pod ziemią), to ataki na zaplecze irańskiego programu jądrowego, zatrzymałyby lub bardzo opóźniły prace prowadzone w jego ramach. Jeśli operację przeprowadziliby Amerykanie, dysponujący blisko położonymi bazami i flotą, mogący prowadzić stosunkowo długą kampanię powietrzną, mogliby uderzyć także w gospodarkę Iranu, w ten sposób zakręcając kurek z pieniędzmi.

Mało prawdopodobne jest, aby atak doprowadził do odwetu nuklearnego, jako że jego celem byłoby udaremnienie produkcji broni jądrowej. Jednak nawet przy czarnym scenariuszu, zakładającym ze Iran zdążyłby wyprodukować kilka sztuk głowic nuklearnych, ich użycie było by bardzo mało prawdopodobne. Ewentualny atak odwetowy byłby niemal jednoznacznym przyznaniem się do winy – i naraziłby Iran na jeszcze bardziej zdeterminowany atak odwetowy, być może także z użyciem broni atomowej.

Mało prawdopodobny byłby także atak konwencjonalny. Nawet gdyby próbował zaatakować siły amerykańskie (czy też inne zachodnie) w Afganistanie lub Zatoce Perskiej, biorąc pod uwagę potencjał jego lotnictwa, szanse powodzenia są bardzo niewielkie. Dość wspomnieć jak skończyła się eskapada dwóch serbskich Migów nad Bośnią w 1999 roku. Najbardziej prawdopodobna jest więc odpowiedź asymetryczna.

Zamachy terrorystyczne w różnej formie, byłyby dużym zagrożeniem. Nietrudno wskazać potencjalne ich cele. Zamachy bombowe – różnego rodzaju, także samobójcze- na instalacje naftowe, energetyczne, także węzły transportowe, mogły by okazać się bardzo szkodliwe dla światowej gospodarki. Niezwykle niebezpieczne mogłyby być uderzenia w żeglugę – zarówno w Zatoce Perskiej i Cieśninie Hormuz, jak i w innych miejscach. Możliwe byłyby także inne zamachy, nie wykluczając sytuacji zakładniczych i uprowadzeń osób.

Takie operacje są stosunkowo mało wrażliwe na amerykańską dominację w powietrzu, wręcz ją ignorują (zwłaszcza jeśli odpowiednie siły i środki zostałyby przygotowane i rozmieszczone wcześniej). Mogłyby być one w dużym stopniu (nawet operacyjnym) zdecentralizowane i niezależne od Teheranu. To oznacza, że intensyfikacja nalotów nie musiałaby zmienić sytuacji – chyba że zostałyby one wymierzone bezpośrednio w przywództwo polityczne państwa.

Sytuacja w której na Iran spadałyby amerykańskie bomby, a w różnych miejscach na świecie dochodziłoby mimo to do zamachów, mógłby w dłuższej perspektywie zmęczyć psychicznie społeczeństwo. Inaczej niż w przypadku bomby atomowej, ataki konwencjonalne – zwłaszcza takie które wywoływałyby przede wszystkim strach a nie masowe ofiary (bo to mogło by prowadzić do zgoła odmiennych reakcji).

To są czynniki, na które zapewne liczą władze irańskie. Niedawny przypadek próby pozyskania zabójców z kręgu karteli narkotykowych do dokonania zamachu na terenie USA pokazuje, że te metody wciąż są tym władzom bliskie.

Z racji swojego bliskiego sojuszu ze Stanami Zjednoczonymi, nie można nie pominąć ewentualnego polskiego aspektu takiej sytuacji. Zagrożenie to mogłoby dotknąć także terytorium naszego państwa.

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o. Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy...

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy do kwestii o kluczowym znaczeniu. Nowoczesne systemy łączności umożliwiają komunikowanie się w czasie działań operacyjnych i taktycznych, a także zabezpieczają przed hałasem o dużym natężeniu dźwięku i związanymi z tym urazami słuchu.

DURABO® Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy

Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy

DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje...

DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje się wiele produktów przeznaczonych dla tej grupy odbiorców, jednak są one albo niskiej jakości spowodowanej dalekowschodnią produkcją i zastosowanymi materiałami, albo w bardzo wysokiej cenie, wynikającej z kosztów importu, np. z USA. W konsekwencji tego firma uznała, że brakuje na rynku oferty odzieży...

OPC Sp. z.o.o. Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Vademecum okularów przeciwsłonecznych Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.

poza-domem.pl Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Jakie są rodzaje łuków strzeleckich? Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.

Ewelina Grzesik TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.

RAW Sp. z o.o. RAW Mobile BMS

RAW Mobile BMS RAW Mobile BMS

Smartfony stały się powszechnym elementem naszej rzeczywistości. Dzięki urządzeniom mobilnym komunikacja dzisiaj oznacza dużo więcej niż zwykłą rozmowę – chętnie używamy darmowych komunikatorów do przesyłania...

Smartfony stały się powszechnym elementem naszej rzeczywistości. Dzięki urządzeniom mobilnym komunikacja dzisiaj oznacza dużo więcej niż zwykłą rozmowę – chętnie używamy darmowych komunikatorów do przesyłania wiadomości tekstowych, nagrań głosowych, zdjęć, wideo, a nawet dokumentów i lokalizacji. Pandemia COVID-19 tylko przyspieszyła cyfrową ewolucję społeczeństw, pojawiło się wiele przydatnych narzędzi, które umożliwiają użytkownikom realizację pożądanych funkcjonalności i jednocześnie prezentują...

Combat.pl Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy

Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy

Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów,...

Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów, które zapewne chcesz posiadać – tak jak my. Zdobyć je można w licznych sklepach „wojskowych” zorientowanych na takich właśnie zapaleńców. Być może nie wiesz jeszcze, że do grona tych sklepów dołączył stosunkowo niedawno kolejny gracz – combat.pl.

SPY SHOP Paweł Wujcikowski Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler

Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler

Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli...

Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli łatwo zlokalizować cel nawet przy zupełnym braku światła zewnętrznego. W tym artykule skupimy się na urządzeniach z rodziny AGM Rattler, które oferują doskonały stosunek ceny do oferowanych możliwości.

SPY SHOP Paweł Wujcikowski Bramka z czujnikiem podczerwieni SE-1008 - efektywna kontrola zdrowia

Bramka z czujnikiem podczerwieni SE-1008 - efektywna kontrola zdrowia Bramka z czujnikiem podczerwieni SE-1008 - efektywna kontrola zdrowia

W czasie pandemii koronawirusa Sars-CoV-2 jednym z głównych priorytetów jest ograniczenie liczby nowych zarażeń w przestrzeni publicznej. To niełatwe zadanie, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę wysoki...

W czasie pandemii koronawirusa Sars-CoV-2 jednym z głównych priorytetów jest ograniczenie liczby nowych zarażeń w przestrzeni publicznej. To niełatwe zadanie, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę wysoki stopień zaraźliwości patogenu. W tym trudnym dla wszystkich czasie z pomocą przychodzą bramki z czujnikiem podczerwieni takie jak certyfikowany model SE-1008 dostępny w sklepie Spy Shop. Z ich pomocą kontrola zdrowia staje się nie tylko skuteczna, ale i szybka.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops