Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Armia a policja

Michał Piekarski | 2011-11-06

Czy armia zaczyna stawać się drugą policją, i czy powinna takową się stać - także w przypadku zamachów terrorystycznych?

Zobacz także

Michał Piekarski Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach” Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza...

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza granicami państwa, co jakiś czas niestety powracają kwestie dotyczące historii i tradycji.

Michał Piekarski Anatomia Zamachu

Anatomia Zamachu Anatomia Zamachu

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Michał Piekarski Scenariusz Chaosu

Scenariusz Chaosu Scenariusz Chaosu

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez...

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez wydawnictwo WarBook.

Drugiego stycznia 1911 roku londyńscy policjanci stoczyli bitwę z gangiem anarchistów litewskiego pochodzenia, którzy wcześniej próbowali obrabować sklep jubilerski, zabijając przy tym trzech policjantów. Gdy policjanci zostali przytłoczeni siłą ognia przestępców, dysponujących nowoczesną – bo samopowtarzalną – bronią, ówczesny minister spraw wewnętrznych, Winston Churchill nakazał wezwać oddział żołnierzy Gwardii Szkockiej, którzy pomogli spacyfikować ówczesnych terrorystów.

Użycie wojska do zaprowadzenia porządku wewnątrz państwa nie jest niczym nowym. Zazwyczaj używano go jednak w sytuacjach zamieszek lub po prostu powstań, rewolt i innych zdarzeń bliższych już kategorii wojny – tyle że domowej. W Polsce międzywojennej wojsko wyprowadzano na ulice w roku 1923 w Krakowie, a specjalna formacja wojskowa – Korpus Ochrony Pogranicza – odpowiadał za bezpieczeństwo na granicy wschodniej. Podobnie sytuacja wyglądała w okresie PRL kiedy wojsko było używane do wykonywania szczególnych zadań, w tym ochrony granicy państwa, jak również tłumienia masowych wystąpień przeciw władzy.

Paradoksalnie, podobne zadania armie wykonywały na Zachodzie. Lata pięćdziesiąte i sześćdziesiąte to okres kiedy w Stanach Zjednoczonych wysyłano żołnierzy, zarówno armii regularnej, jak i Gwardii Narodowej do tłumienia rozruchów. Początek lat sześćdziesiątych to wysłanie armii brytyjskiej do Irlandii Północnej. Jednak z zasady, wojsko wzywano na pomoc w sytuacji nadzwyczajnej – masowych rozruchów lub klęski żywiołowej - lub nakładano na nie zadania wynikające z jego szczególnych możliwości.

Takim przypadkiem była i jest ochrona przestrzeni powietrznej państwa. Jeśli pominąć kilka wyjątków, tylko lotnictwo wojskowe posiadało i posiada możliwość przechwytywania przez wyspecjalizowane samoloty (myśliwskie) naruszycieli przestrzeni powietrznej, czy to w postaci samolotów szpiegowskich czy zabłąkanych pasażerów. W większości państw wojsko zapewnia także usługi ratownicze, zwłaszcza na morzu i z użyciem śmigłowców, czy neutralizowało niewybuchy. Wreszcie, w niektórych państwach istnieją formacje policyjne będące częścią sił zbrojnych, ale odpowiedzialne za pewne aspekty bezpieczeństwa wewnętrznego – jak Żandarmeria Narodowa we Francji czy Korpus Karabinierów we Włoszech.

Jednak od około trzech dekad, ów prosty podział wydaje się zacierać. Wraz z powstaniem po monachijskiej tragedii jednostek ratowania zakładników, w niektórych państwach, takich jak Wielka Brytania, Australia czy Holandia, to wojsko obarczono nową misją, pozornie wciąż wpisującą się w zakres „szczególnych sytuacji”. Jednak wraz ze wzrostem zagrożenia nowymi formami terroryzmu, zwłaszcza zagrożenia zamachami bombowymi o dużej skali, bronią masowego rażenia, dużymi sytuacjami zakładniczymi, a zwłaszcza po roku 2001 wojsko było coraz częściej używane do wsparcia policji – a czasem wręcz zamiast niej.

Co więcej, od około dwudziestu lat armie zachodnie w coraz większym stopniu biorą udział w misjach stabilizacyjnych, które z działaniami policyjnymi mają wiele wspólnego – zarówno w ogólnych założeniach (nie unicestwienie przeciwnika a przywrócenie spokoju i stabilności poprzez stopniowane i ostrożne użycie siły) jak i w szczegółowych zadaniach (przeszukania, kontrola tłumów, zatrzymywanie poszukiwanych osób). Nierzadko są też obarczone zadaniem szkolenia lokalnych sił policyjnych.

Wojsko zaczęło być także angażowane do zwalczania przestępczości. Od lat osiemdziesiątych amerykańska marynarka wspomaga służby graniczne w powstrzymywaniu przemytu narkotyków. Włoscy żołnierze brali udział w działaniach antymafijnych na Sycylii. Brytyjscy i australijscy komandosi wspomagali służby policyjne i celne, dokonując abordaży statków na pokładzie których przemycano narkotyki.

Nie oznacza to oczywiście tego, że współczesne armie przemalowywują czołgi na niebiesko i stają się nową odmianą policji. Wciąż wojsko jest podstawowym narzędziem stosowania siły w polityce zagranicznej, także w formie obrony państwa i jego terytoriów. Jak więc wskazać rolę jaką wojsko może lub powinno odgrywać w wewnętrznym aspekcie bezpieczeństwa? Przez pryzmat możliwości - czy bardziej precyzyjnie – zadań do których wykonywania zdolne są siły zbrojne, a nie inne elementy systemu bezpieczeństwa państwa.

Przede wszystkim, jest to sprzęt specjalistyczny i jego możliwości. Wracając do polskich realiów – tylko wojsko dysponuje choćby względnie dużą flotą samolotów i śmigłowców transportowych, a także innych (ratowniczych choćby). Ich rola w sytuacjach kryzysowych – choćby sam manewr ludzi i wyposażenia drogą powietrzną, o możliwości ewakuacji lub desantowania w trudnym terenie jest nie do przecenienia. Dotyczy to także jednostek specjalnych różnych służb.

Wojsko dysponuje także innego rodzaju pojazdami – od okrętów różnych klas po medialne przy każdej powodzi PTS-y, o pozornie banalnych – ale fizycznie istniejących i dostępnych – pojazdach samochodowych. O pojazdach opancerzonych nie wspominając, których użycie w specyficznych sytuacjach może okazać się wskazane, zważywszy na deficyt specjalistycznych pojazdów w Policji.

Paradoksalnie, mniej istotny jest element stricte siłowy. Oczywiście, jednostki wojsk specjalnych mogą odegrać bardzo istotną rolę w działaniach kontrterrorystycznych, podobnie jak siły Żandarmerii Wojskowej.

W sytuacji poważnego zagrożenia, jak na przykład ewentualny zamach podczas Euro 2010, czy sytuacja zakładnicza na Bałtyku, zamach typu bombajskiego w dużej aglomeracji, wojsko będzie musiało odegrać istotną rolę. Racjonalne – i zgodne z istniejącym prawem - byłoby użycie sił specjalnych do akcji bezpośredniej, żołnierzy choćby żandarmerii do izolowania terenu, wojskowych środków transportu czy możliwości jakie posiadają pododdziały wojsk inżynieryjnych czy chemicznych w razie zagrożenia bronią masowego rażenia.

Nie oznacza to więc sytuacji rosnącej militaryzacji bezpieczeństwa wewnętrznego, raczej rosnące znaczenie pewnych specyficznych zadań. I te zadania – który wachlarz może być bardzo szeroki a zarazem zmienny, w miarę ewolucji zagrożeń – powinny być uwzględniane w definiowaniu polityki militarnej państwa, w tym dotyczącej wojsk specjalnych. Być może także potencjalnie ważny element jakim powinny być Narodowe Siły Rezerwowe, z czasem przekształcą w wyspecjalizowany w szczególnych rodzajach zadań komponent Wojska Polskiego.

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

Militaria.pl “Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell

“Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell “Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell

Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym odpowiednia optyka strzelecka...

Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym odpowiednia optyka strzelecka wspiera celność strzałów. Rynek optyczny stale się rozwija, wprowadzając coraz to nowsze technologie w przyrządach optycznych. Znajdziemy tu między innymi urządzenia celownicze jak na przykład kolimatory czy urządzenia do obserwacji takie jak lunety i lornetki.

Krzysztof Miliński Bates GX X2 Tall Side ZIP BE03882 – pierwsze starcie!

Bates GX X2 Tall Side ZIP BE03882 – pierwsze starcie! Bates GX X2 Tall Side ZIP BE03882  – pierwsze starcie!

Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side...

Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side Zip to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w wilgotnym i nieprzyjemnym dla operatora otoczeniu. Wykonanie krótkotrwałego zadania w trudnych warunkach spycha na tor boczny konsekwencje chwilowej ekspozycji organizmu i wyposażenia na wilgoć i mróz. Przetestowałem, na ile Bates GX X2 Tall Side Zip sprawdzą...

Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o. Ultralekkie zwijane trójnogi taktyczne ROLATUBE

Ultralekkie zwijane trójnogi taktyczne ROLATUBE Ultralekkie zwijane trójnogi taktyczne ROLATUBE

Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie...

Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie lub trójnogu, które nierzadko są dość ciężkie i nieporęczne. Doskonałymi rozwiązaniami, zarówno z perspektywy zespołu bojowego, jak i pojedynczego operatora, żołnierza czy funkcjonariusza są nowoczesne, innowacyjne systemy rozwijanych masztów i trójnogów firmy ROLATUBE. Umożliwiają one zabezpieczenie...

Helikon-Tex Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex

Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex

Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie...

Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie niedostępny we współczesnej odzieży. Dlatego Rhodesian Camo od Helikon-Tex to prawdziwa gratka dla miłośników kamuflaży i odzieży militarnej.

Ewelina Grzesik, Newmax Nowak i Wspólnicy S.K. Light boot for hard work

Light boot for hard work Light boot for hard work

Buty damskie BATES Tactical Sport 2 Tall Side Zip DryGuard E03582 to nowy, ulepszony model serii Tactical Sport. Wysokie, taktyczne, profesjonalne obuwie, jak zapewnia producent, wyprodukowane zostało...

Buty damskie BATES Tactical Sport 2 Tall Side Zip DryGuard E03582 to nowy, ulepszony model serii Tactical Sport. Wysokie, taktyczne, profesjonalne obuwie, jak zapewnia producent, wyprodukowane zostało przy użyciu najnowszych i sprawdzonych w praktyce technologii.

Militaria.pl Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight

Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight

Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się...

Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się po zmroku lub w warunkach słabego oświetlenia. Latarka taktyczna do broni jest wytrzymałym, niezawodnym i ergonomicznym urządzeniem. Jedną z najlepszych firm na rynku latarek do broni jest marka Olight.

Krzysztof Lis PRO Blackout - jak się na niego przygotować?

Blackout - jak się na niego przygotować? Blackout - jak się na niego przygotować?

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując...

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując do tego rozwiązania dostosowane do zasięgu zaistniałej sytuacji.

Newmax Nowak i Wspólnicy S.K. DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.

Ewelina Grzesik TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.