Special-Ops.pl

Armia a policja

Michał Piekarski | 2011-11-06

Czy armia zaczyna stawać się drugą policją, i czy powinna takową się stać - także w przypadku zamachów terrorystycznych?

Zobacz także

Michał Piekarski Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach” Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza...

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza granicami państwa, co jakiś czas niestety powracają kwestie dotyczące historii i tradycji.

Michał Piekarski Anatomia Zamachu

Anatomia Zamachu Anatomia Zamachu

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Michał Piekarski Scenariusz Chaosu

Scenariusz Chaosu Scenariusz Chaosu

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez...

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez wydawnictwo WarBook.

Drugiego stycznia 1911 roku londyńscy policjanci stoczyli bitwę z gangiem anarchistów litewskiego pochodzenia, którzy wcześniej próbowali obrabować sklep jubilerski, zabijając przy tym trzech policjantów. Gdy policjanci zostali przytłoczeni siłą ognia przestępców, dysponujących nowoczesną – bo samopowtarzalną – bronią, ówczesny minister spraw wewnętrznych, Winston Churchill nakazał wezwać oddział żołnierzy Gwardii Szkockiej, którzy pomogli spacyfikować ówczesnych terrorystów.

Użycie wojska do zaprowadzenia porządku wewnątrz państwa nie jest niczym nowym. Zazwyczaj używano go jednak w sytuacjach zamieszek lub po prostu powstań, rewolt i innych zdarzeń bliższych już kategorii wojny – tyle że domowej. W Polsce międzywojennej wojsko wyprowadzano na ulice w roku 1923 w Krakowie, a specjalna formacja wojskowa – Korpus Ochrony Pogranicza – odpowiadał za bezpieczeństwo na granicy wschodniej. Podobnie sytuacja wyglądała w okresie PRL kiedy wojsko było używane do wykonywania szczególnych zadań, w tym ochrony granicy państwa, jak również tłumienia masowych wystąpień przeciw władzy.

Paradoksalnie, podobne zadania armie wykonywały na Zachodzie. Lata pięćdziesiąte i sześćdziesiąte to okres kiedy w Stanach Zjednoczonych wysyłano żołnierzy, zarówno armii regularnej, jak i Gwardii Narodowej do tłumienia rozruchów. Początek lat sześćdziesiątych to wysłanie armii brytyjskiej do Irlandii Północnej. Jednak z zasady, wojsko wzywano na pomoc w sytuacji nadzwyczajnej – masowych rozruchów lub klęski żywiołowej - lub nakładano na nie zadania wynikające z jego szczególnych możliwości.

Takim przypadkiem była i jest ochrona przestrzeni powietrznej państwa. Jeśli pominąć kilka wyjątków, tylko lotnictwo wojskowe posiadało i posiada możliwość przechwytywania przez wyspecjalizowane samoloty (myśliwskie) naruszycieli przestrzeni powietrznej, czy to w postaci samolotów szpiegowskich czy zabłąkanych pasażerów. W większości państw wojsko zapewnia także usługi ratownicze, zwłaszcza na morzu i z użyciem śmigłowców, czy neutralizowało niewybuchy. Wreszcie, w niektórych państwach istnieją formacje policyjne będące częścią sił zbrojnych, ale odpowiedzialne za pewne aspekty bezpieczeństwa wewnętrznego – jak Żandarmeria Narodowa we Francji czy Korpus Karabinierów we Włoszech.

Jednak od około trzech dekad, ów prosty podział wydaje się zacierać. Wraz z powstaniem po monachijskiej tragedii jednostek ratowania zakładników, w niektórych państwach, takich jak Wielka Brytania, Australia czy Holandia, to wojsko obarczono nową misją, pozornie wciąż wpisującą się w zakres „szczególnych sytuacji”. Jednak wraz ze wzrostem zagrożenia nowymi formami terroryzmu, zwłaszcza zagrożenia zamachami bombowymi o dużej skali, bronią masowego rażenia, dużymi sytuacjami zakładniczymi, a zwłaszcza po roku 2001 wojsko było coraz częściej używane do wsparcia policji – a czasem wręcz zamiast niej.

Co więcej, od około dwudziestu lat armie zachodnie w coraz większym stopniu biorą udział w misjach stabilizacyjnych, które z działaniami policyjnymi mają wiele wspólnego – zarówno w ogólnych założeniach (nie unicestwienie przeciwnika a przywrócenie spokoju i stabilności poprzez stopniowane i ostrożne użycie siły) jak i w szczegółowych zadaniach (przeszukania, kontrola tłumów, zatrzymywanie poszukiwanych osób). Nierzadko są też obarczone zadaniem szkolenia lokalnych sił policyjnych.

Wojsko zaczęło być także angażowane do zwalczania przestępczości. Od lat osiemdziesiątych amerykańska marynarka wspomaga służby graniczne w powstrzymywaniu przemytu narkotyków. Włoscy żołnierze brali udział w działaniach antymafijnych na Sycylii. Brytyjscy i australijscy komandosi wspomagali służby policyjne i celne, dokonując abordaży statków na pokładzie których przemycano narkotyki.

Nie oznacza to oczywiście tego, że współczesne armie przemalowywują czołgi na niebiesko i stają się nową odmianą policji. Wciąż wojsko jest podstawowym narzędziem stosowania siły w polityce zagranicznej, także w formie obrony państwa i jego terytoriów. Jak więc wskazać rolę jaką wojsko może lub powinno odgrywać w wewnętrznym aspekcie bezpieczeństwa? Przez pryzmat możliwości - czy bardziej precyzyjnie – zadań do których wykonywania zdolne są siły zbrojne, a nie inne elementy systemu bezpieczeństwa państwa.

Przede wszystkim, jest to sprzęt specjalistyczny i jego możliwości. Wracając do polskich realiów – tylko wojsko dysponuje choćby względnie dużą flotą samolotów i śmigłowców transportowych, a także innych (ratowniczych choćby). Ich rola w sytuacjach kryzysowych – choćby sam manewr ludzi i wyposażenia drogą powietrzną, o możliwości ewakuacji lub desantowania w trudnym terenie jest nie do przecenienia. Dotyczy to także jednostek specjalnych różnych służb.

Wojsko dysponuje także innego rodzaju pojazdami – od okrętów różnych klas po medialne przy każdej powodzi PTS-y, o pozornie banalnych – ale fizycznie istniejących i dostępnych – pojazdach samochodowych. O pojazdach opancerzonych nie wspominając, których użycie w specyficznych sytuacjach może okazać się wskazane, zważywszy na deficyt specjalistycznych pojazdów w Policji.

Paradoksalnie, mniej istotny jest element stricte siłowy. Oczywiście, jednostki wojsk specjalnych mogą odegrać bardzo istotną rolę w działaniach kontrterrorystycznych, podobnie jak siły Żandarmerii Wojskowej.

W sytuacji poważnego zagrożenia, jak na przykład ewentualny zamach podczas Euro 2010, czy sytuacja zakładnicza na Bałtyku, zamach typu bombajskiego w dużej aglomeracji, wojsko będzie musiało odegrać istotną rolę. Racjonalne – i zgodne z istniejącym prawem - byłoby użycie sił specjalnych do akcji bezpośredniej, żołnierzy choćby żandarmerii do izolowania terenu, wojskowych środków transportu czy możliwości jakie posiadają pododdziały wojsk inżynieryjnych czy chemicznych w razie zagrożenia bronią masowego rażenia.

Nie oznacza to więc sytuacji rosnącej militaryzacji bezpieczeństwa wewnętrznego, raczej rosnące znaczenie pewnych specyficznych zadań. I te zadania – który wachlarz może być bardzo szeroki a zarazem zmienny, w miarę ewolucji zagrożeń – powinny być uwzględniane w definiowaniu polityki militarnej państwa, w tym dotyczącej wojsk specjalnych. Być może także potencjalnie ważny element jakim powinny być Narodowe Siły Rezerwowe, z czasem przekształcą w wyspecjalizowany w szczególnych rodzajach zadań komponent Wojska Polskiego.

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o. Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy...

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy do kwestii o kluczowym znaczeniu. Nowoczesne systemy łączności umożliwiają komunikowanie się w czasie działań operacyjnych i taktycznych, a także zabezpieczają przed hałasem o dużym natężeniu dźwięku i związanymi z tym urazami słuchu.

DURABO® Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy

Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy

DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje...

DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje się wiele produktów przeznaczonych dla tej grupy odbiorców, jednak są one albo niskiej jakości spowodowanej dalekowschodnią produkcją i zastosowanymi materiałami, albo w bardzo wysokiej cenie, wynikającej z kosztów importu, np. z USA. W konsekwencji tego firma uznała, że brakuje na rynku oferty odzieży...

OPC Sp. z.o.o. Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Vademecum okularów przeciwsłonecznych Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.

poza-domem.pl Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Jakie są rodzaje łuków strzeleckich? Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.

Ewelina Grzesik TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.

RAW Sp. z o.o. RAW Mobile BMS

RAW Mobile BMS RAW Mobile BMS

Smartfony stały się powszechnym elementem naszej rzeczywistości. Dzięki urządzeniom mobilnym komunikacja dzisiaj oznacza dużo więcej niż zwykłą rozmowę – chętnie używamy darmowych komunikatorów do przesyłania...

Smartfony stały się powszechnym elementem naszej rzeczywistości. Dzięki urządzeniom mobilnym komunikacja dzisiaj oznacza dużo więcej niż zwykłą rozmowę – chętnie używamy darmowych komunikatorów do przesyłania wiadomości tekstowych, nagrań głosowych, zdjęć, wideo, a nawet dokumentów i lokalizacji. Pandemia COVID-19 tylko przyspieszyła cyfrową ewolucję społeczeństw, pojawiło się wiele przydatnych narzędzi, które umożliwiają użytkownikom realizację pożądanych funkcjonalności i jednocześnie prezentują...

Combat.pl Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy

Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy

Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów,...

Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów, które zapewne chcesz posiadać – tak jak my. Zdobyć je można w licznych sklepach „wojskowych” zorientowanych na takich właśnie zapaleńców. Być może nie wiesz jeszcze, że do grona tych sklepów dołączył stosunkowo niedawno kolejny gracz – combat.pl.

SPY SHOP Paweł Wujcikowski Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler

Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler

Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli...

Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli łatwo zlokalizować cel nawet przy zupełnym braku światła zewnętrznego. W tym artykule skupimy się na urządzeniach z rodziny AGM Rattler, które oferują doskonały stosunek ceny do oferowanych możliwości.

SPY SHOP Paweł Wujcikowski Bramka z czujnikiem podczerwieni SE-1008 - efektywna kontrola zdrowia

Bramka z czujnikiem podczerwieni SE-1008 - efektywna kontrola zdrowia Bramka z czujnikiem podczerwieni SE-1008 - efektywna kontrola zdrowia

W czasie pandemii koronawirusa Sars-CoV-2 jednym z głównych priorytetów jest ograniczenie liczby nowych zarażeń w przestrzeni publicznej. To niełatwe zadanie, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę wysoki...

W czasie pandemii koronawirusa Sars-CoV-2 jednym z głównych priorytetów jest ograniczenie liczby nowych zarażeń w przestrzeni publicznej. To niełatwe zadanie, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę wysoki stopień zaraźliwości patogenu. W tym trudnym dla wszystkich czasie z pomocą przychodzą bramki z czujnikiem podczerwieni takie jak certyfikowany model SE-1008 dostępny w sklepie Spy Shop. Z ich pomocą kontrola zdrowia staje się nie tylko skuteczna, ale i szybka.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops