Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Polska perspektywa

Michał Piekarski | 2011-10-05

Jaki wpływ na naszą armię miały zamachy z 11 września? Czy po latach udziału w operacjach zagranicznych, armia znów powinna wrócić do obrony kraju, czy wręcz przeciwnie, pozostawać siłą ekspedycyjną i czy obronność to tylko wyłączna sfera armii - o tym w pierwszym z ostatnich już wpisów na temat 11 września.

Zobacz także

Michał Piekarski Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach” Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza...

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza granicami państwa, co jakiś czas niestety powracają kwestie dotyczące historii i tradycji.

Michał Piekarski Anatomia Zamachu

Anatomia Zamachu Anatomia Zamachu

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Michał Piekarski Scenariusz Chaosu

Scenariusz Chaosu Scenariusz Chaosu

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez...

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez wydawnictwo WarBook.

Wpis ten ukazuje się po tym jak z Afganistanu nadeszła kolejna wiadomość o śmierci polskiego żołnierza. I wraz z tym newsem w mediach i Sieci pojawia się zwyczajowa fala pytań o sens naszej obecności wojskowej, zapewne z racji nadchodzących wyborów bardziej słyszalne będą wypowiedzi polityków, ale nie jest wskazane aby wypowiadać się tylko w odniesieniu do aktualnych wydarzeń. W tych dniach, oprócz dekady od kolejnych wydarzeń wojny z terroryzmem – 7 października przypada rocznica pierwszych uderzeń na Afganistan – jest jeszcze inna rocznica. 3 października 1994 zapadła decyzja o wysłaniu polskiego kontyngentu na Haiti, który wystawiła jednostka GROM.

To że Polacy uczestniczyli w misjach ONZ, było już wówczas normą. W latach dziewięćdziesiątych, normą stawał się udział polskich żołnierzy w kolejnych, już mniej pokojowych operacjach, ze znaczącym udziałem wojsk specjalnych. Jednak fakt że żołnierze polscy brali udział w działaniach, które coraz dalej odchodziły swoją specyfiką i mandatem od tradycyjnych misji pokojowych czy obserwacyjnych, wydawał się być niemal niezauważalny w roku 2001. Wojsko Polskie było armią liczną, poborową, uzbrojoną w sprzęt liczny – ale często przestarzały. Mało tego – Polska wciąż w sferze postrzegania swojej obronności funkcjonowała jako państwo obawiające się przede wszystkim kolejnej inwazji ze Wschodu. Trudno traktować to jako zarzut, zważywszy doświadczenia historyczne. To samo kierowało polityką bezpieczeństwa choćby Litwy, Łotwy i Estonii i nie tylko nich.

Mimo że istniała świadomość, że konwencjonalne zagrożenie militarne nie jest jednym, że pojawiają się nowe zagrożenia, trudno wskazać, aby poza kilkoma wyjątkami, znalazły one wówczas odbicie w decyzjach politycznych. Zagrożenia inne niż otwarta agresja traktowano raczej jako zagadnienie dla policji – wystarczy przypomnieć jakie opory i problemy w MON powodowało przeniesienie z MSWiA jednostki GROM. I nagle procesy które nie były dostrzegane, dały o sobie znać w sposób spektakularny.

Jaka była nasza reakcja? Typowa dla państw zderzających się z tym problemem. Powolna. Obciążona biurokracją i sporami kompetencyjnymi. Wysłanie kontyngentu w sile mieszanej kompanii, złożonej z saperów, logistyków i operatorów JW 2305 zajęło pół roku. Jest to fakt który bardziej niż inne określa niestety, jak przedstawiała się wówczas kondycja polskiej armii en bloc. Nie można wobec tego postawić pytania jak ówczesne Wojsko Polskie zareagowałoby na kryzys w bezpośredniej bliskości naszych granic ?

Mimo kontrowersji związanym z udziałem w misjach zagranicznych, udział w nich dla naszej armii, która przez ponad pięć dekad nie brała udziału w konfliktach zbrojnych, był wręcz ożywczy. To dzięki misjom zaczęto pozyskiwać nowocześniejsze wyposażenie i uzbrojenie, szkolić się na nieporównywalnym często z poprzednimi latami poziomie. Co najważniejsze, zaczęto przypominać sobie do czego służy armia, i jakie konsekwencje wiążą się z udziałem żołnierzy w walce.

Nawet bowiem, jeśli w naszym sąsiedztwie – co jest mało prawdopodobne w dającej się przewidzieć przyszłości, pojawi się konkretne (a nie propagandowe, wręcz potiomkinowskie) zagrożenie, trudno wyobrazić sobie, aby efektywnie radzili sobie z nim na powrót żołnierze masowej armii z poboru.

Wizja armii, która pełni tylko i wyłącznie funkcję obrony terytorium kraju, i czeka tylko na wielką wojnę, jest niewątpliwie znana, czytelna, łatwo przyswajalna. Składa się na nią mniej lub bardziej określony potencjalny agresor i defilujące ze sztandarami szeregi obrońców państwa. Problem polega na tym, że jest ona daleka od faktów. Fakty, zjawiska i procesy w świecie ładu powrześniowego, są coraz mniej czytelne, wydają się coraz bardziej obce i budzące wręcz opór. Hasła o obronie suwerenności, niepodległości, integralności terytorialnej są coraz mniej czytelne w świecie w którym państwa dobrowolnie wyzbywają się atrybutów suwerenności, paradoksalnie w imię własnego interesu narodowego. Co gorsza, państwo nie ma już monopolu na legitymowane stosowanie przemocy, pozostaje tylko formalnym jej dysponentem, ale już nie faktycznym, co przypomina sytuację jaka panowała na tym kontynencie ponad czterysta lat temu.

Po co więc nam armia (czy szerzej : zdolność stosowania siły) , w tym jednostki specjalne? Odpowiedź jest znana : te struktury – tak jak zawsze – są narzędziem realizowania interesu państwa. To właśnie z tego powodu, w Czadzie znaleźli się żołnierze irlandzcy, w Afganistanie czescy i szwedzcy, duńskie samoloty bombardują Libię.

I paradoksalnie, najważniejszy interes jaki jest w ten sposób realizowany jest identyczny jak ten który realizuje tradycyjnie postrzegana armia. Jest to bowiem obrona państwa i jego obywateli przed zagrożeniami płynącymi z zewnątrz. Takie problemy jak narkotyki, radykalne ideologie, jak nielegalne migracje i inne problemy nie bez powodu nazywane globalnymi – w tym piractwo morskie – są bowiem tymi czynnikami które mogą powodować poważne zaburzenia w Polsce, jako państwie którego gospodarka i społeczeństwo są integralną częścią Europy, także w wymiarze kulturowym.

Dlatego z polskiej perspektywy w świecie post-9/11, trudno oceniać nasze zdolności obronne tylko przez pryzmat liczby żołnierzy, czołgów, czy wyliczanie jaki odcinek granicy czy fragment terytorium może bronić armia. O wiele bardziej istotne są choćby takie parametry jak efektywność systemu wywiadu i rozpoznania (w skali całego państwa) , zdolność do szybkiej reakcji – w tym rozmieszczenia sił w rejonie kryzysu, efektywność systemów dowodzenia, łączności a także zdolność do prowadzenia działań psychologicznych i informacyjnych. Te zdolności, wraz z możliwością efektywnej projekcji siły, czy w formie akcji bezpośredniej sił specjalnych, uderzeń lotniczych, czy rakietowych a niekoniecznie wysyłania na misje całych dywizji czy brygad, mogą stanowić decydujący w następnych dekadach czynnik, zapewniający bezpieczeństwo przed zagrożeniami mogącymi pojawić się zarówno na sąsiednim kontynencie, jak i za naszą granicą. W każdym z tych elementów siły specjalne odgrywają kluczową rolę, i nie są to tylko siły wojskowe. Nie powinno być zaskoczeniem, jeśli kryzysy i zagrożenia sprawią że ujrzymy na przykład – policyjnych antyterrorystów wysyłanych za granicę, a wojskowych operatorów działających w kraju.

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

Militaria.pl Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem? Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii...

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii oporządzenia.

Transactor Security Sp. z o.o. Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do...

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do ochrony swoich granic, albowiem jest to jeden z najważniejszych czynników, które mają duży wpływ na bezpieczeństwo zewnętrzne i wewnętrzne.

Dariusz Leżała, Transactor Security Sp. z o.o. Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego...

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego rozwoju sprzętu specjalistycznego umożliwiającego ich ujawnienie i identyfikację. Naprzeciw tym wymogom wychodzi firma Transactor Security Sp. z o.o., która w ofercie ma najnowsze rozwiązania sprzętowe firm VIDISCO Ltd. oraz Viken Detection.

Militaria.pl Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach...

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach polowych, w tym także podczas sytuacji kryzysowych czy akcji ratunkowych. Bardzo ważne jest to, aby taktyczne wyposażenie medyczne było łatwe w transporcie i szybkie w użyciu. W tym artykule omawiamy najpotrzebniejsze wyposażenie medyczne, które warto mieć przy sobie.

Ha3o Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania...

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania do warunków zależy jakość obserwacji przekładająca się na bezpieczeństwo indywidualne oraz powodzenie całego wykonanego zadania. I choć wydawać by się mogło, że obecne rozwiązania w zakresie optyki taktycznej oferują bardzo wiele, to okazuje się, że w tej materii można pójść jeszcze o krok dalej,...

Militaria.pl Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft

Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft

Odpowiednio skompletowany ekwipunek to podstawa bezpieczeństwa i komfortu podczas survivalu czy bushraftu. Przekłada się on na skuteczność i satysfakcję z doświadczenia. Zarówno wytrawni weterani, jak...

Odpowiednio skompletowany ekwipunek to podstawa bezpieczeństwa i komfortu podczas survivalu czy bushraftu. Przekłada się on na skuteczność i satysfakcję z doświadczenia. Zarówno wytrawni weterani, jak i początkujący entuzjaści survivalu i bushcraftu docenią znaczenie starannie dobranego zestawu niezbędnych przedmiotów.

Griffin Group Defence Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych

Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych

Firma Griffin Group Defence posiada w swojej ofercie najwyższej klasy doręczne urządzenia termowizyjne, które umożliwiają obserwację w warunkach dziennych jak i nocnych. Dzięki wykorzystaniu termowizji,...

Firma Griffin Group Defence posiada w swojej ofercie najwyższej klasy doręczne urządzenia termowizyjne, które umożliwiają obserwację w warunkach dziennych jak i nocnych. Dzięki wykorzystaniu termowizji, pozwalają one na wykrycie nawet mało widocznych celów - w kamuflażu lub w otoczeniu, które utrudnia rozpoznanie.

Patryk Kościński Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania

Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania

Jak podaje producent, firma Prabos - Grizzly 933 to wytrzymałe zimowe buty wojskowe, skonstruowane z myślą o użyciu w skrajnie mroźnych warunkach. Przeznaczone są dla osób, które potrzebują wytrzymałego...

Jak podaje producent, firma Prabos - Grizzly 933 to wytrzymałe zimowe buty wojskowe, skonstruowane z myślą o użyciu w skrajnie mroźnych warunkach. Przeznaczone są dla osób, które potrzebują wytrzymałego i ciepłego obuwia na zimę. Polecane są dla żołnierzy, pracowników leśnych, służb mundurowych oraz osób, które lubią aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu w zimie. Wykonane są ze skóry i materiału izolacyjnego Gore-Tex THERMIUM, który zapewnia dobrą izolację termiczną. Dzięki temu w butach można...

Militaria.pl Obierz jasny cel misji: przegląd latarek czołowych i kątowych

Obierz jasny cel misji: przegląd latarek czołowych i kątowych Obierz jasny cel misji: przegląd latarek czołowych i kątowych

Latarki czołowe i kątowe są praktycznymi urządzeniami, które znajdują szerokie zastosowanie podczas różnych czynności. Wiele profesji zawodowych i aktywności wymaga solidnego źródła światła, a przy tym...

Latarki czołowe i kątowe są praktycznymi urządzeniami, które znajdują szerokie zastosowanie podczas różnych czynności. Wiele profesji zawodowych i aktywności wymaga solidnego źródła światła, a przy tym możliwości dostosowywania kąta padania strumienia światła przy zachowaniu swobody ruchów. Wszystkie te udogodnienia zapewniają latarki czołowe i kątowe.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.