Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Co się stało?

Michał Piekarski | 2011-09-09

Czy zamachów sprzed dziesięciu lat można było uniknąć? Czy jedyne supermocarstwo miało szansę się obronić - kolejny z wpisów na temat 11 września.

Zobacz także

Michał Piekarski Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach” Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza...

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza granicami państwa, co jakiś czas niestety powracają kwestie dotyczące historii i tradycji.

Michał Piekarski Anatomia Zamachu

Anatomia Zamachu Anatomia Zamachu

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Michał Piekarski Scenariusz Chaosu

Scenariusz Chaosu Scenariusz Chaosu

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez...

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez wydawnictwo WarBook.

Zamachu z 11 września nie udało się powstrzymać służbom najpotężniejszego państwa świata, jakim we wrześniu 2001 roku były Stany Zjednoczone. Klęskę amerykańskich służb tego dnia można porównać z klęską innego mocarstwa, jakim była Francja, wspomagana przez sojuszników wiosna 1940 roku. Na zachodzie Europy starły się dwie wielkie armie , porównywalne liczebnie i jakościowo. Przesądziło zastosowanie innowacyjnych metod prowadzenia wojny, według zasad które wcześniej, jak doświadczył choćby De Gaulle, zostały odrzucone przez wojskowy establishment.

Bardzo podobny mechanizm zadziałał sześć dekad później. Ataki z 11 września nie były zupełnym zaskoczeniem. Zagrożenie zostało przewidziane, zostało zidentyfikowane. Ale podobnie jak zachodni oficerowie, świadomi potencjału drzemiącego w odpowiednio użytych czołgach i wojnie manewrowej, także w USA w 2000 roku świadomość zagrożenia nie była systemowa. Byli ludzie (tacy jak personel CIA z Centrum Kontrterrorystycznego i jego grupy śledzącej ben-Ladena czy urzędnik Białego Domu ds. kontrterroryzmu Richard C Clarke) , były informacje, sygnały i dowody, ale zabrakło ujęcia problemu w całości systemu. Amerykański system kontrterrorystyczny istniał i funkcjonował, ale nie był w stanie dokonać analizy wszystkich posiadanych informacji.

Co gorsza, system ten nie mógł do tego dnia doczekać się woli politycznej jego użycia. Problem terroryzmu był często albo lekceważony, albo traktowany jako poboczny albo nie reagowano nań aktywnie. Terroryzm lewacki i sponsorowany przez ZSRR zdążył już wygasnąć. Był on zresztą na tyle niegroźny w sensie liczby ofiar, że systemowo przez lata traktowano go jako problem dla policji i służb specjalnych, dla wojska będący głównie problemem z gatunku "force protection". Nawet w CIA szersze zajęcie się problemem terroryzmu nastąpiło dopiero w połowie lat osiemdziesiątych (Duane "Dewey" Clarridge i utworzenie Counterterrorism Center) a i tak wzbudzało kontrowersje, gdyż uważano to właśnie za pracę właściwą dla policji, jak pisze we wspomnieniach D.Clarridge.

W rezultacie, amerykański kontrterroryzm przybierał często wymiar działań jedynie policyjnych i prawnych , z natury skrępowanych licznymi ograniczeniami, co powodowało że duże nakłady poświęcano na ujęcie niższych rangą terrorystów, tak aby móc ich skutecznie osądzić. Z drugiej strony, próbowano czasem używać siły zbrojnej - ale to kończyło się stratami. Praktycznie od roku 1980 każda amerykańska operacja odwetowa czy ratunkowa przynosiła straty własne, i niemal zawsze wiązała się z ryzykiem. Po roku 1991, zwłaszcza po wydarzeniach z Somalii roku 1993, tolerancji dla strat własnych już nie było. Między innymi dlatego właśnie, po zamachach z 1998 roku zasadniczą reakcją było odpalenie na Afganistan salwy pocisków kierowanych, które właściwie nic nie osiągnęły. Siły zbrojne wciąż były przygotowane przede wszystkim do walki z inną armią, która dysponowałaby dużą liczbą czołgów, samolotów , dział, nadajników radiowych i baz logistycznych. Nadzwyczajne możliwości amerykańskiego uzbrojenia pozwoliły na pokonanie armii Iraku w 1991 roku czy zapędzenie do stołu rokowań Serbów w 1995 i 1999 roku ale nie na pokonanie lub odstraszenie przeciwnika takiego jak terroryści.

Już pierwsze starcia z Libia w latach osiemdziesiątych ujawniły słabości wyłącznie militarnego podejścia do terroryzmu. Nalot w 1986, przeprowadzony w odwecie za zamach na dyskotekę w Berlinie Zachodnim nie zmienił wiele. Mimo zadania Libii pewnych strat militarnych, nie zapobiegł on serii ataków jakie na zlecenie Kafadiego w następnych latach przeprowadziła Japońska Armia Czerwona.

Niewiele mogły także osiągnąć służby specjalne. Mimo że teoretycznie dyrektor CIA pozostawał zwierzchnikiem wszystkich służb wywiadowczych, w praktyce było inaczej. Każda z tych służb pracowała de facto jedynie na swoim podwórku, czy to na korzyść armii (NSA, DIA), wymiaru sprawiedliwości (FBI) czy bezpośrednio prezydenta i rządu (CIA). Biurokratyczną rywalizację i gry o wpływy i budżet pogłębiały prawne zapisy, ograniczające lub blokujące współpracę i wymianę informacji.

Tymczasem po drugiej stronie działała stosunkowo niewielka , i względnie niezamożna grupa zdeterminowanych ludzi. Pieniądze jakie posiadał ben Laden, nawet u szczytu swojej zamożności , nie wystarczyłyby na zakup nawet jednego samolotu bojowego, i najwyżej kilkunastu czołgów.

Miała więc miejsce olbrzymia asymetria, uprawniająca wręcz do użycia określenia asymetria totalna. Różnice pomiędzy stronami konfliktu przejawiały się we wszystkim – od zasobów, poprzez struktury, ideologię, odporność na straty, postrzeganie czasu i przestrzeni. Była to asymetria pozostawiająca zarazem sporą przestrzeń operacyjną. Tak jak konserwatywnie dowodzone armie zachodnie w połączeniu ze sprzyjającymi warunkami geograficznymi i owocami postępu technicznego, stworzyły sprzyjające środowisko dla blitzkriegu, tak samo wciąż nakierowany na walkę z mu podobnymi, amerykański aparat militarny i szczególne, otwarte środowisko, w którym sprawcy wiele rzeczy mogli zwyczajnie kupić (choćby kurs pilotażu) , sprawiły że te wydarzenia, były nie do uniknięcia. Zaistniałą niszę ktoś prędzej czy później by wykorzystał. Nawet gdyby los wybrał inaczej i ben Laden zginąłby lub obrał inną drogę i nie spotkał Azzama, gdyby nie powstała Al-Kaida, prawdopodobnie zamach na taką skalę doszedłby do skutku. Może nie w Waszyngtonie i Nowym Jorku a w Los Angeles czy Las Vegas, może nie z użyciem samolotów a w formie serii potężnych zamachów bombowych, może dużej sytuacji zakładniczej, może na morzu – ale prawdopodobnie ofiar było by równie wiele, a sprawcy również motywowani byliby religijnie.

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

Mariusz H. BATES Rush Shield Mid E01044 i E01045 DRYGuard

BATES Rush Shield Mid E01044 i E01045 DRYGuard BATES Rush Shield Mid E01044 i E01045 DRYGuard

Solidne, wykonane z wysokiej jakości materiałów obuwie to niezaprzeczalnie bardzo ważny element ubioru. Dzięki unikalnej konstrukcji kostno-stawowo-więzadłowo-mięśniowej, stopa to pierwszy amortyzator...

Solidne, wykonane z wysokiej jakości materiałów obuwie to niezaprzeczalnie bardzo ważny element ubioru. Dzięki unikalnej konstrukcji kostno-stawowo-więzadłowo-mięśniowej, stopa to pierwszy amortyzator w układzie ruchu człowieka, Odpowiednie wyprofilowanie podeszwy oraz wkładki stanowi podstawę wzmacniającą utrzymanie sklepienia stopy i ochronę przed urazami.

Militaria.pl Z Helikonem w terenie, czyli bezpieczne biwakowanie

Z Helikonem w terenie, czyli bezpieczne biwakowanie Z Helikonem w terenie, czyli bezpieczne biwakowanie

Biwakowanie to okazja do oderwania się od codziennej rutyny i zresetowania w otoczeniu dzikiej przyrody. Jednak podstawą udanego i bezpiecznego biwaku jest przede wszystkim wiedza o tym, jak i gdzie biwakować,...

Biwakowanie to okazja do oderwania się od codziennej rutyny i zresetowania w otoczeniu dzikiej przyrody. Jednak podstawą udanego i bezpiecznego biwaku jest przede wszystkim wiedza o tym, jak i gdzie biwakować, a także jaki sprzęt ze sobą zabrać.

BMF Centrum Specjalistycznego Sprzętu Mobilnego Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane...

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane przez BMF trafiają m.in. do pojazdów wojskowych i specjalnych.

Radosław Tyślewicz MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu

MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu

Francuski koncern zbrojeniowy Safran Defense po premierze swojego urządzenia na targach Eurosatory w Paryżu w 2014 r. oraz w Polsce podczas VII Międzynarodowych Targów Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych...

Francuski koncern zbrojeniowy Safran Defense po premierze swojego urządzenia na targach Eurosatory w Paryżu w 2014 r. oraz w Polsce podczas VII Międzynarodowych Targów Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa Europoltech 2015, wprowadzał go w ostatnich latach na wyposażenie kolejnych armii świata. MOSKITO TI to produkt szwajcarskiej spółki Safran Vectronix AG, producenta specjalistycznego sprzętu optoelektronicznego – między innymi dalmierzy Vector (IV, 21, 23,...

trzypiora.pl Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego? Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej...

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej wymagać? Co najbardziej się przyda? Co jest koniecznością? Jaka kamizelka taktyczna spełni wszystkie stawiane jej wymagania?

Militaria.pl Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem? Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii...

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii oporządzenia.

Radosław Tyślewicz Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip

Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip

Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip testowaliśmy już dla was w warunkach trekkingowo-desantowych na polskim wybrzeżu („SPECIAL OPS” 3/2023). Jest to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w klimacie...

Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip testowaliśmy już dla was w warunkach trekkingowo-desantowych na polskim wybrzeżu („SPECIAL OPS” 3/2023). Jest to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w klimacie zimnym i wilgotnym, jaki panuje w Europie Środkowej i Północnej. Sprawdziły się przy zadaniach linowych oraz na portowych nabrzeżach i pokładach łodzi typu RIB. Nadszedł czas na weryfikację tego modelu w bardziej typowych dla Polski i całej niziny europejskiej warunkach, czyli w lesie i na niskich pagórkach.

Transactor Security Sp. z o.o. Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do...

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do ochrony swoich granic, albowiem jest to jeden z najważniejszych czynników, które mają duży wpływ na bezpieczeństwo zewnętrzne i wewnętrzne.

Dariusz Leżała, Transactor Security Sp. z o.o. Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego...

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego rozwoju sprzętu specjalistycznego umożliwiającego ich ujawnienie i identyfikację. Naprzeciw tym wymogom wychodzi firma Transactor Security Sp. z o.o., która w ofercie ma najnowsze rozwiązania sprzętowe firm VIDISCO Ltd. oraz Viken Detection.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.