Special-Ops.pl

Co się stało?

Michał Piekarski | 2011-09-09

Czy zamachów sprzed dziesięciu lat można było uniknąć? Czy jedyne supermocarstwo miało szansę się obronić - kolejny z wpisów na temat 11 września.

Zobacz także

Michał Piekarski Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach” Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza...

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza granicami państwa, co jakiś czas niestety powracają kwestie dotyczące historii i tradycji.

Michał Piekarski Anatomia Zamachu

Anatomia Zamachu Anatomia Zamachu

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Michał Piekarski Scenariusz Chaosu

Scenariusz Chaosu Scenariusz Chaosu

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez...

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez wydawnictwo WarBook.

Zamachu z 11 września nie udało się powstrzymać służbom najpotężniejszego państwa świata, jakim we wrześniu 2001 roku były Stany Zjednoczone. Klęskę amerykańskich służb tego dnia można porównać z klęską innego mocarstwa, jakim była Francja, wspomagana przez sojuszników wiosna 1940 roku. Na zachodzie Europy starły się dwie wielkie armie , porównywalne liczebnie i jakościowo. Przesądziło zastosowanie innowacyjnych metod prowadzenia wojny, według zasad które wcześniej, jak doświadczył choćby De Gaulle, zostały odrzucone przez wojskowy establishment.

Bardzo podobny mechanizm zadziałał sześć dekad później. Ataki z 11 września nie były zupełnym zaskoczeniem. Zagrożenie zostało przewidziane, zostało zidentyfikowane. Ale podobnie jak zachodni oficerowie, świadomi potencjału drzemiącego w odpowiednio użytych czołgach i wojnie manewrowej, także w USA w 2000 roku świadomość zagrożenia nie była systemowa. Byli ludzie (tacy jak personel CIA z Centrum Kontrterrorystycznego i jego grupy śledzącej ben-Ladena czy urzędnik Białego Domu ds. kontrterroryzmu Richard C Clarke) , były informacje, sygnały i dowody, ale zabrakło ujęcia problemu w całości systemu. Amerykański system kontrterrorystyczny istniał i funkcjonował, ale nie był w stanie dokonać analizy wszystkich posiadanych informacji.

Co gorsza, system ten nie mógł do tego dnia doczekać się woli politycznej jego użycia. Problem terroryzmu był często albo lekceważony, albo traktowany jako poboczny albo nie reagowano nań aktywnie. Terroryzm lewacki i sponsorowany przez ZSRR zdążył już wygasnąć. Był on zresztą na tyle niegroźny w sensie liczby ofiar, że systemowo przez lata traktowano go jako problem dla policji i służb specjalnych, dla wojska będący głównie problemem z gatunku "force protection". Nawet w CIA szersze zajęcie się problemem terroryzmu nastąpiło dopiero w połowie lat osiemdziesiątych (Duane "Dewey" Clarridge i utworzenie Counterterrorism Center) a i tak wzbudzało kontrowersje, gdyż uważano to właśnie za pracę właściwą dla policji, jak pisze we wspomnieniach D.Clarridge.

W rezultacie, amerykański kontrterroryzm przybierał często wymiar działań jedynie policyjnych i prawnych , z natury skrępowanych licznymi ograniczeniami, co powodowało że duże nakłady poświęcano na ujęcie niższych rangą terrorystów, tak aby móc ich skutecznie osądzić. Z drugiej strony, próbowano czasem używać siły zbrojnej - ale to kończyło się stratami. Praktycznie od roku 1980 każda amerykańska operacja odwetowa czy ratunkowa przynosiła straty własne, i niemal zawsze wiązała się z ryzykiem. Po roku 1991, zwłaszcza po wydarzeniach z Somalii roku 1993, tolerancji dla strat własnych już nie było. Między innymi dlatego właśnie, po zamachach z 1998 roku zasadniczą reakcją było odpalenie na Afganistan salwy pocisków kierowanych, które właściwie nic nie osiągnęły. Siły zbrojne wciąż były przygotowane przede wszystkim do walki z inną armią, która dysponowałaby dużą liczbą czołgów, samolotów , dział, nadajników radiowych i baz logistycznych. Nadzwyczajne możliwości amerykańskiego uzbrojenia pozwoliły na pokonanie armii Iraku w 1991 roku czy zapędzenie do stołu rokowań Serbów w 1995 i 1999 roku ale nie na pokonanie lub odstraszenie przeciwnika takiego jak terroryści.

Już pierwsze starcia z Libia w latach osiemdziesiątych ujawniły słabości wyłącznie militarnego podejścia do terroryzmu. Nalot w 1986, przeprowadzony w odwecie za zamach na dyskotekę w Berlinie Zachodnim nie zmienił wiele. Mimo zadania Libii pewnych strat militarnych, nie zapobiegł on serii ataków jakie na zlecenie Kafadiego w następnych latach przeprowadziła Japońska Armia Czerwona.

Niewiele mogły także osiągnąć służby specjalne. Mimo że teoretycznie dyrektor CIA pozostawał zwierzchnikiem wszystkich służb wywiadowczych, w praktyce było inaczej. Każda z tych służb pracowała de facto jedynie na swoim podwórku, czy to na korzyść armii (NSA, DIA), wymiaru sprawiedliwości (FBI) czy bezpośrednio prezydenta i rządu (CIA). Biurokratyczną rywalizację i gry o wpływy i budżet pogłębiały prawne zapisy, ograniczające lub blokujące współpracę i wymianę informacji.

Tymczasem po drugiej stronie działała stosunkowo niewielka , i względnie niezamożna grupa zdeterminowanych ludzi. Pieniądze jakie posiadał ben Laden, nawet u szczytu swojej zamożności , nie wystarczyłyby na zakup nawet jednego samolotu bojowego, i najwyżej kilkunastu czołgów.

Miała więc miejsce olbrzymia asymetria, uprawniająca wręcz do użycia określenia asymetria totalna. Różnice pomiędzy stronami konfliktu przejawiały się we wszystkim – od zasobów, poprzez struktury, ideologię, odporność na straty, postrzeganie czasu i przestrzeni. Była to asymetria pozostawiająca zarazem sporą przestrzeń operacyjną. Tak jak konserwatywnie dowodzone armie zachodnie w połączeniu ze sprzyjającymi warunkami geograficznymi i owocami postępu technicznego, stworzyły sprzyjające środowisko dla blitzkriegu, tak samo wciąż nakierowany na walkę z mu podobnymi, amerykański aparat militarny i szczególne, otwarte środowisko, w którym sprawcy wiele rzeczy mogli zwyczajnie kupić (choćby kurs pilotażu) , sprawiły że te wydarzenia, były nie do uniknięcia. Zaistniałą niszę ktoś prędzej czy później by wykorzystał. Nawet gdyby los wybrał inaczej i ben Laden zginąłby lub obrał inną drogę i nie spotkał Azzama, gdyby nie powstała Al-Kaida, prawdopodobnie zamach na taką skalę doszedłby do skutku. Może nie w Waszyngtonie i Nowym Jorku a w Los Angeles czy Las Vegas, może nie z użyciem samolotów a w formie serii potężnych zamachów bombowych, może dużej sytuacji zakładniczej, może na morzu – ale prawdopodobnie ofiar było by równie wiele, a sprawcy również motywowani byliby religijnie.

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o. Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy...

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy do kwestii o kluczowym znaczeniu. Nowoczesne systemy łączności umożliwiają komunikowanie się w czasie działań operacyjnych i taktycznych, a także zabezpieczają przed hałasem o dużym natężeniu dźwięku i związanymi z tym urazami słuchu.

DURABO® Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy

Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy

DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje...

DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje się wiele produktów przeznaczonych dla tej grupy odbiorców, jednak są one albo niskiej jakości spowodowanej dalekowschodnią produkcją i zastosowanymi materiałami, albo w bardzo wysokiej cenie, wynikającej z kosztów importu, np. z USA. W konsekwencji tego firma uznała, że brakuje na rynku oferty odzieży...

OPC Sp. z.o.o. Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Vademecum okularów przeciwsłonecznych Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.

poza-domem.pl Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Jakie są rodzaje łuków strzeleckich? Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.

Ewelina Grzesik TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.

RAW Sp. z o.o. RAW Mobile BMS

RAW Mobile BMS RAW Mobile BMS

Smartfony stały się powszechnym elementem naszej rzeczywistości. Dzięki urządzeniom mobilnym komunikacja dzisiaj oznacza dużo więcej niż zwykłą rozmowę – chętnie używamy darmowych komunikatorów do przesyłania...

Smartfony stały się powszechnym elementem naszej rzeczywistości. Dzięki urządzeniom mobilnym komunikacja dzisiaj oznacza dużo więcej niż zwykłą rozmowę – chętnie używamy darmowych komunikatorów do przesyłania wiadomości tekstowych, nagrań głosowych, zdjęć, wideo, a nawet dokumentów i lokalizacji. Pandemia COVID-19 tylko przyspieszyła cyfrową ewolucję społeczeństw, pojawiło się wiele przydatnych narzędzi, które umożliwiają użytkownikom realizację pożądanych funkcjonalności i jednocześnie prezentują...

Combat.pl Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy

Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy

Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów,...

Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów, które zapewne chcesz posiadać – tak jak my. Zdobyć je można w licznych sklepach „wojskowych” zorientowanych na takich właśnie zapaleńców. Być może nie wiesz jeszcze, że do grona tych sklepów dołączył stosunkowo niedawno kolejny gracz – combat.pl.

SPY SHOP Paweł Wujcikowski Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler

Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler

Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli...

Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli łatwo zlokalizować cel nawet przy zupełnym braku światła zewnętrznego. W tym artykule skupimy się na urządzeniach z rodziny AGM Rattler, które oferują doskonały stosunek ceny do oferowanych możliwości.

SPY SHOP Paweł Wujcikowski Bramka z czujnikiem podczerwieni SE-1008 - efektywna kontrola zdrowia

Bramka z czujnikiem podczerwieni SE-1008 - efektywna kontrola zdrowia Bramka z czujnikiem podczerwieni SE-1008 - efektywna kontrola zdrowia

W czasie pandemii koronawirusa Sars-CoV-2 jednym z głównych priorytetów jest ograniczenie liczby nowych zarażeń w przestrzeni publicznej. To niełatwe zadanie, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę wysoki...

W czasie pandemii koronawirusa Sars-CoV-2 jednym z głównych priorytetów jest ograniczenie liczby nowych zarażeń w przestrzeni publicznej. To niełatwe zadanie, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę wysoki stopień zaraźliwości patogenu. W tym trudnym dla wszystkich czasie z pomocą przychodzą bramki z czujnikiem podczerwieni takie jak certyfikowany model SE-1008 dostępny w sklepie Spy Shop. Z ich pomocą kontrola zdrowia staje się nie tylko skuteczna, ale i szybka.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops