Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Co się stało?

Michał Piekarski | 2011-09-09

Czy zamachów sprzed dziesięciu lat można było uniknąć? Czy jedyne supermocarstwo miało szansę się obronić - kolejny z wpisów na temat 11 września.

Zobacz także

Michał Piekarski Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach” Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza...

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza granicami państwa, co jakiś czas niestety powracają kwestie dotyczące historii i tradycji.

Michał Piekarski Anatomia Zamachu

Anatomia Zamachu Anatomia Zamachu

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Michał Piekarski Scenariusz Chaosu

Scenariusz Chaosu Scenariusz Chaosu

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez...

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez wydawnictwo WarBook.

Zamachu z 11 września nie udało się powstrzymać służbom najpotężniejszego państwa świata, jakim we wrześniu 2001 roku były Stany Zjednoczone. Klęskę amerykańskich służb tego dnia można porównać z klęską innego mocarstwa, jakim była Francja, wspomagana przez sojuszników wiosna 1940 roku. Na zachodzie Europy starły się dwie wielkie armie , porównywalne liczebnie i jakościowo. Przesądziło zastosowanie innowacyjnych metod prowadzenia wojny, według zasad które wcześniej, jak doświadczył choćby De Gaulle, zostały odrzucone przez wojskowy establishment.

Bardzo podobny mechanizm zadziałał sześć dekad później. Ataki z 11 września nie były zupełnym zaskoczeniem. Zagrożenie zostało przewidziane, zostało zidentyfikowane. Ale podobnie jak zachodni oficerowie, świadomi potencjału drzemiącego w odpowiednio użytych czołgach i wojnie manewrowej, także w USA w 2000 roku świadomość zagrożenia nie była systemowa. Byli ludzie (tacy jak personel CIA z Centrum Kontrterrorystycznego i jego grupy śledzącej ben-Ladena czy urzędnik Białego Domu ds. kontrterroryzmu Richard C Clarke) , były informacje, sygnały i dowody, ale zabrakło ujęcia problemu w całości systemu. Amerykański system kontrterrorystyczny istniał i funkcjonował, ale nie był w stanie dokonać analizy wszystkich posiadanych informacji.

Co gorsza, system ten nie mógł do tego dnia doczekać się woli politycznej jego użycia. Problem terroryzmu był często albo lekceważony, albo traktowany jako poboczny albo nie reagowano nań aktywnie. Terroryzm lewacki i sponsorowany przez ZSRR zdążył już wygasnąć. Był on zresztą na tyle niegroźny w sensie liczby ofiar, że systemowo przez lata traktowano go jako problem dla policji i służb specjalnych, dla wojska będący głównie problemem z gatunku "force protection". Nawet w CIA szersze zajęcie się problemem terroryzmu nastąpiło dopiero w połowie lat osiemdziesiątych (Duane "Dewey" Clarridge i utworzenie Counterterrorism Center) a i tak wzbudzało kontrowersje, gdyż uważano to właśnie za pracę właściwą dla policji, jak pisze we wspomnieniach D.Clarridge.

W rezultacie, amerykański kontrterroryzm przybierał często wymiar działań jedynie policyjnych i prawnych , z natury skrępowanych licznymi ograniczeniami, co powodowało że duże nakłady poświęcano na ujęcie niższych rangą terrorystów, tak aby móc ich skutecznie osądzić. Z drugiej strony, próbowano czasem używać siły zbrojnej - ale to kończyło się stratami. Praktycznie od roku 1980 każda amerykańska operacja odwetowa czy ratunkowa przynosiła straty własne, i niemal zawsze wiązała się z ryzykiem. Po roku 1991, zwłaszcza po wydarzeniach z Somalii roku 1993, tolerancji dla strat własnych już nie było. Między innymi dlatego właśnie, po zamachach z 1998 roku zasadniczą reakcją było odpalenie na Afganistan salwy pocisków kierowanych, które właściwie nic nie osiągnęły. Siły zbrojne wciąż były przygotowane przede wszystkim do walki z inną armią, która dysponowałaby dużą liczbą czołgów, samolotów , dział, nadajników radiowych i baz logistycznych. Nadzwyczajne możliwości amerykańskiego uzbrojenia pozwoliły na pokonanie armii Iraku w 1991 roku czy zapędzenie do stołu rokowań Serbów w 1995 i 1999 roku ale nie na pokonanie lub odstraszenie przeciwnika takiego jak terroryści.

Już pierwsze starcia z Libia w latach osiemdziesiątych ujawniły słabości wyłącznie militarnego podejścia do terroryzmu. Nalot w 1986, przeprowadzony w odwecie za zamach na dyskotekę w Berlinie Zachodnim nie zmienił wiele. Mimo zadania Libii pewnych strat militarnych, nie zapobiegł on serii ataków jakie na zlecenie Kafadiego w następnych latach przeprowadziła Japońska Armia Czerwona.

Niewiele mogły także osiągnąć służby specjalne. Mimo że teoretycznie dyrektor CIA pozostawał zwierzchnikiem wszystkich służb wywiadowczych, w praktyce było inaczej. Każda z tych służb pracowała de facto jedynie na swoim podwórku, czy to na korzyść armii (NSA, DIA), wymiaru sprawiedliwości (FBI) czy bezpośrednio prezydenta i rządu (CIA). Biurokratyczną rywalizację i gry o wpływy i budżet pogłębiały prawne zapisy, ograniczające lub blokujące współpracę i wymianę informacji.

Tymczasem po drugiej stronie działała stosunkowo niewielka , i względnie niezamożna grupa zdeterminowanych ludzi. Pieniądze jakie posiadał ben Laden, nawet u szczytu swojej zamożności , nie wystarczyłyby na zakup nawet jednego samolotu bojowego, i najwyżej kilkunastu czołgów.

Miała więc miejsce olbrzymia asymetria, uprawniająca wręcz do użycia określenia asymetria totalna. Różnice pomiędzy stronami konfliktu przejawiały się we wszystkim – od zasobów, poprzez struktury, ideologię, odporność na straty, postrzeganie czasu i przestrzeni. Była to asymetria pozostawiająca zarazem sporą przestrzeń operacyjną. Tak jak konserwatywnie dowodzone armie zachodnie w połączeniu ze sprzyjającymi warunkami geograficznymi i owocami postępu technicznego, stworzyły sprzyjające środowisko dla blitzkriegu, tak samo wciąż nakierowany na walkę z mu podobnymi, amerykański aparat militarny i szczególne, otwarte środowisko, w którym sprawcy wiele rzeczy mogli zwyczajnie kupić (choćby kurs pilotażu) , sprawiły że te wydarzenia, były nie do uniknięcia. Zaistniałą niszę ktoś prędzej czy później by wykorzystał. Nawet gdyby los wybrał inaczej i ben Laden zginąłby lub obrał inną drogę i nie spotkał Azzama, gdyby nie powstała Al-Kaida, prawdopodobnie zamach na taką skalę doszedłby do skutku. Może nie w Waszyngtonie i Nowym Jorku a w Los Angeles czy Las Vegas, może nie z użyciem samolotów a w formie serii potężnych zamachów bombowych, może dużej sytuacji zakładniczej, może na morzu – ale prawdopodobnie ofiar było by równie wiele, a sprawcy również motywowani byliby religijnie.

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

pcphunters.com Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie?

Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie? Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie?

W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje...

W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje Cię zakup karabinka pneumatycznego, powinieneś wiedzieć, czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek oraz do czego będziesz ich używał. Czym jest karabinek pneumatyczny? Czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek długich?

Helikon-Tex Guardian Plate Carrier

Guardian Plate Carrier Guardian Plate Carrier

Guardian Plate Carrier to nowoczesna kamizelka do przenoszenia płyt balistycznych z możliwością montażu dodatkowego wyposażenia, dzięki systemowi modułowemu zgodnemu z MOLLE/PALS. W skład serii produktów...

Guardian Plate Carrier to nowoczesna kamizelka do przenoszenia płyt balistycznych z możliwością montażu dodatkowego wyposażenia, dzięki systemowi modułowemu zgodnemu z MOLLE/PALS. W skład serii produktów Guardian wchodzi kamizelka oraz 16 elementów, które można dowolnie konfigurować. Kamizelka Guardian Plate Carrier umożliwia przenoszenie płyt w najbardziej popularnych standardach: E-Cut (SAPI/ESAPI), Swimmer Cut oraz Shooter Cut.

Krzysztof Miliński Latarka Mactronic T-Force XP – świetlny niezbędnik terytorialsa

Latarka Mactronic T-Force XP – świetlny niezbędnik terytorialsa Latarka Mactronic T-Force XP – świetlny niezbędnik terytorialsa

Niedawno do naszej redakcji dotarła na testy latarka Mactronic - T-Force XP. Tym razem będziemy sprawdzać model XP, który otrzymaliśmy w pełnym pakiecie taktycznym, umożliwiającym wykorzystanie światła...

Niedawno do naszej redakcji dotarła na testy latarka Mactronic - T-Force XP. Tym razem będziemy sprawdzać model XP, który otrzymaliśmy w pełnym pakiecie taktycznym, umożliwiającym wykorzystanie światła do różnych zadań służbowych, od montażu na broni po nocne kierowanie ruchem na drodze.

Militaria.pl Rękawice taktyczne - przegląd modeli Mechanix-Wear

Rękawice taktyczne - przegląd modeli Mechanix-Wear Rękawice taktyczne - przegląd modeli Mechanix-Wear

Rękawice są często niedocenionym elementem wyposażenia taktycznego, choć stanowią integralną część oporządzenia. Niezależnie od branży zawodowej czy podejmowanej aktywności, rękawice mogą znacząco poprawić...

Rękawice są często niedocenionym elementem wyposażenia taktycznego, choć stanowią integralną część oporządzenia. Niezależnie od branży zawodowej czy podejmowanej aktywności, rękawice mogą znacząco poprawić wydajność pracy i zapewnić bezpieczeństwo. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych producentów profesjonalnych rękawic jest marka Mechanix-Wear. W artykule przyjrzymy się różnym modelom rękawic tej firmy, podpowiemy jakie technologie w nich zastosowano oraz do jakich celów warto się w nie wyposażyć.

Griffin Group Defence E-COSI i E-COTI - nowości dla żołnierza w zakresie nocnej obserwacji pola walki od GRIFFIN GROUP DEFENCE

E-COSI i E-COTI - nowości dla żołnierza w zakresie nocnej obserwacji pola walki od GRIFFIN GROUP DEFENCE E-COSI i E-COTI - nowości dla żołnierza w zakresie nocnej obserwacji pola walki od GRIFFIN GROUP DEFENCE

W tym roku znany na krajowym rynku dystrybutor i dostawca wyposażenia wojskowego, GRIFFIN GROUP DEFENCE, prezentuje kilka technologicznych nowości w dziale wyposażenia indywidualnego żołnierza w zakresie...

W tym roku znany na krajowym rynku dystrybutor i dostawca wyposażenia wojskowego, GRIFFIN GROUP DEFENCE, prezentuje kilka technologicznych nowości w dziale wyposażenia indywidualnego żołnierza w zakresie NVD (Night Vision Device). Trwający konflikt w Ukrainie, a szczególnie spektakularne sukcesy ukraińskich sił specjalnych, potwierdziły wpływ tego rodzaju wyposażenia indywidualnego na uzyskiwanie przewagi nad przeciwnikiem i w konsekwencji skuteczność w zakresie wykonywanych zadań w porze nocnej.

Militaria.pl “Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell

“Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell “Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell

Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym, odpowiednia optyka wspiera...

Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym, odpowiednia optyka wspiera jego celność. Rynek optyczny stale się rozwija, wprowadzając coraz to nowsze technologie w przyrządach optycznych. Znajdziemy tu między innymi urządzenia celownicze, jak na przykład kolimatory czy urządzenia do obserwacji takie jak lunety i lornetki.

Krzysztof Miliński Bates GX X2 Tall Side ZIP BE03882 – pierwsze starcie!

Bates GX X2 Tall Side ZIP BE03882 – pierwsze starcie! Bates GX X2 Tall Side ZIP BE03882  – pierwsze starcie!

Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side...

Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side Zip to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w wilgotnym i nieprzyjemnym dla operatora otoczeniu. Wykonanie krótkotrwałego zadania w trudnych warunkach spycha na tor boczny konsekwencje chwilowej ekspozycji organizmu i wyposażenia na wilgoć i mróz. Przetestowałem, na ile Bates GX X2 Tall Side Zip sprawdzą...

Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o. Ultralekkie zwijane trójnogi taktyczne ROLATUBE

Ultralekkie zwijane trójnogi taktyczne ROLATUBE Ultralekkie zwijane trójnogi taktyczne ROLATUBE

Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie...

Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie lub trójnogu, które nierzadko są dość ciężkie i nieporęczne. Doskonałymi rozwiązaniami, zarówno z perspektywy zespołu bojowego, jak i pojedynczego operatora, żołnierza czy funkcjonariusza są nowoczesne, innowacyjne systemy rozwijanych masztów i trójnogów firmy ROLATUBE. Umożliwiają one zabezpieczenie...

Helikon-Tex Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex

Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex

Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie...

Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie niedostępny we współczesnej odzieży. Dlatego Rhodesian Camo od Helikon-Tex to prawdziwa gratka dla miłośników kamuflaży i odzieży militarnej.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.