Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Rocznica 9/11 - początki wojny

Michał Piekarski | 2011-09-01

Siedemdziesiąt dwa lata temu wybuchła II Wojna Światowa. Niemal dekadę temu rozpoczęła się globalna wojna z terroryzmem. Dlatego właśnie, wraz z początkiem działalności portalu, pierwsze wpisy we wrześniu będą dotyczyć wojny.

Zobacz także

Michał Piekarski Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach” Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza...

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza granicami państwa, co jakiś czas niestety powracają kwestie dotyczące historii i tradycji.

Michał Piekarski Anatomia Zamachu

Anatomia Zamachu Anatomia Zamachu

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Michał Piekarski Scenariusz Chaosu

Scenariusz Chaosu Scenariusz Chaosu

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez...

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez wydawnictwo WarBook.

Siedemdziesiąt dwa lata temu wybuchła II Wojna Światowa. Niemal dekadę temu rozpoczęła sie globalna wojna z terroryzmem. Dlatego właśnie, wraz z początkiem działalności portalu, pierwsze wpisy we wrześniu będą dotyczyć wojny.

Mija dekada od zamachów w Stanach Zjednoczonych. Te zamachy same w sobie nie stworzyły nowej jakości, nie dokonały gwałtownej  zmiany w rzeczywistości polityki międzynarodowej, czy w zjawiski terroryzmu. One jedynie zmieniły percepcję. Faktyczne zmiany następowaly wcześniej i później. Dlatego właśnie w tym miesiącu pojawi sie seria wpisów - dokładnie dziesięciu , łącznie z niniejszym , które będą stanowić próbę podsumowania niektórych aspektów toczącej się od dekady wojny i przypomnienia niektórych mniej medialnych jej aspektów.

Pierwszą rzeczą do jakiej należy się odnieść jest sam początek. Odpowiedź na pytanie dlaczego wybuchła wojna w 1939 zasadniczo nie budzi kontrowersji, choć jest przedmiotem sporów. Tymczasem o powodach 11 września krąży ogromna ilość mitów, legend, teorii spiskowych. Dlaczego dziewiętnastu młodych ludzi, w tym dobrze wykształconych, dobrze sytuowanych, zdecydowało się na samobójczą śmierć? Odpowiedzi trzeba szukać dużo wcześniej i paradoksalnie, także w Stanach Zjednoczonych. To właśnie tam przebywał jeden z późniejszych najważniejszych ideologów islamskiego  fundamentalizmu, Sayyid Qutb w końcu lat czterdziestych, i po powrocie do Egiptu skrytykował USA za niemal wszystko - włącznie z muzyką jazzową, o relacjach między płciami i społecznej roli kobiet nie mówiąc.  Czy był to element decydujący dla rozwoju jego doktryny? Być może. W swoich późniejszych pismach uznał on, że jedyną drogą jest doktryna islamska. Nie był pierwszym ani jednym który dążył  do tego aby odbudować pozycję Islamu w świecie. Co się bowiem działo w czasach po II wojnie światowej, gdy wykuwała się ideologia fundamentalizmu islamskiego?

Państwa arabskie z perspektywy konserwatystów znajdowały się w głębokim kryzysie. Niegdyś Muzłmanie podbijali Europę i przewyższali ją kulturowo (spuścizna świata antycznego została przechowana w dużej mierze przez Arabów), a wówczas sami stawali się zależni od Zachodu. Powstało państwo Izrael, które potrafiło walczyć niemal ze wszystkimi sąsiadami naraz i wygrywać. Wschód i jego technika też nie były alternatywą, zwłaszcza po klęsce w roku 1973. W rozumieniu fundamentalistów, jedyną drogą był powrót do źródeł doktryny religijnej, pierwotnej i niewypaczonej przez późniejsze zmiany. Odrzucono więc Islam w wydaniu modernistycznym . Uznali oni, że wszystcy którzy nie poddają się Islamowi jako jedynej wierze, będącej źródłem całego porządku społecznego, są zepsuci i żyją w stanie barbarzyństwa.  Fundamentalizm religijny nie był i nie jest jednakże ruchem ściśle regionalnym, ostatecznym celem fundamentalistów stało się bowiem dążenie do tego, aby tą doktrynę - jako jedynie słuszną, rozszerzyć na jak największe terytorium. Ta doktryna,  rozbudowana później  jest zasadniczym powodem , i zarazem wyjaśnieniem wydarzeń z 2001 roku, a takze z lat wcześniejszych i późniejszych. Trudno interpretować terroryzm fundamentalistów islamskich w kategoriach "broni biednych" jak chcą niektórzy, w kategoriach choroby lub aberracji psychicznej jak chcą inni, czy wreszcie w formie jakiegoś diabolicznego spisku.

Terroryści - niezależnie od oblicza ideologicznego - rzadko należeli do nizin społecznych, a miejsca gdzie rozwijają się te ugrupowania do biednych, a już na pewno nie w rozumieniu biedy czy ubóstwa jakie można zobaczyć w naprawdę ubogich regionach. Te regiony służą czasem za miejsce schronienia (Somalia, Sudan, Afganistan) , ale nie są jako takie źródłem.   Terroryści, jeśli ci których można było poddać badaniom - a więc z reguły ci już ujęci i to w państwach w kórych można , a czasem trzeba poddać diagnozie ich zdrowie psychiczne - niezmiernie rzadko okazywali się chorzy psychicznie, w rozumieniu klinicznym. Zdeterminowani - tak. Sfanatyzowani - owszem. Snujący spiskowe teorie - tak. Ale nie zwariowani

Co więc popchnęło ich do przystąpienia do radykalnego ruchu i użycia przemocy, nierzadko w straszliwym wymiarze? Najbardziej adekwatna wydaje się być obecnie hipoteza o względnej deprywacji. Terroryści najczęściej sami nie są w szczególnie złej pozycji, są jednak lub czują się traktowani gorzej od innych. Może to mieć wymiar ekonomiczny, może mieć wymiar polityczny, może mieć wreszcie wymiar osobisty. Oczywiście ten problem jest dużo szerszy niż te kilka zdań, ale najczęściej widoczna jest właśnie względna deprywacja i pragnienie aby pójśc dalej niż na to pozwala sytuacja.  Społeczności katolickie w Ulsterze nie były prześladowane w wymiarze fizycznego wyniszczenia,choć  były dyskryminowane - ale brytyjska armia na ulice Belfastu wyszła początkowo aby chronić katolików. Lewackie ruchy studenckie w 1968 spowodowały poważną zmianę społeczną, i cieszyły się niemal absolutna wolnością - ale na ich gruncie wyrosły organizacje chcące wprowadzić porządki rewolucyjne. Islamscy konserwatyści obiektywnie nie byli w wyjątkowo zlej sytuacji - Arabia Saudyjska to do dziś jeden z najbardziej restrykcyjnych i konserwatywnych reżimów, ale w porównaniu z tym co próbowali wprowadzić Talibowie wydaje się niemal liberalna.

Wreszcie czynnik który jest najczęściej obecny w dyskucjach o spiskowej naturze Al-Kaidy. Afganistan lat osiemdziesiątych. Do walki z interwentami radzieckimi  wykorzystano - trzeba przyznać bardzo efektywnie - właśnie hasła o dżihadzie. Połącznie wsparcia materialnego , szkolenia i zaprawy ideologicznej dało efekt, jakim było pobicie przez pozornie słabo uzbrojonych górali z afgańskich wiosek najpotężniejszej wówczas armii świata, wprawdzie armii państwa toczonego przez poważny kryzys wewnętrzny. Mimo że ruch mudżahedinów nie był odgórnym wytworem CIA i służb państw bliskowschodnich, a jedynie wykorzystaniem sprzyjącej sytuacji,  jego sukces stał się istotnym czynnikiem inspirującym jego członków do kolejnych działań. Warto pamiętać, że początkowo weterani tej wojny zostali wręcz pozostawieni samym sobie - stąd właśnie powstanie sieci terrorystycznych, które zapewniały  finansowanie, szkolenie i wsparcie dalszej działalności, po tym jak zwycięstwo w Afganistanie stało się już pewne.

Te siatki zdołały rozpocząć swoista "tanią wojnę" z Zachodem - ale i Wschodem, uderzając zarówno na USA i to już w 1993 (pierwszy zamach na World Trade Center) ale także w państwa azajtyckie, europejskie i Rosję. Każdy z tych ataków , przeprowadzony stosunkowo niewielkimi siłami, i za względnie niewielkie pieniądze, nie spotkał się ze zdecydowaną reakcją, z jednej strony z powodu braku woli politycznej, z drugiej strony z powodu braku narzędzi lub woli ich użycia. Pociski jakie Amerykanie odpalili na Afganistan w roku 1998 prawdopodobnie były warte więcej niż wynosił koszt wszystkich zamachów Al-Kaidy do tego czasu. Prawdopodobnie, zamachy z 11 września udało by się powstrzymać - ale niemal cały amerykański aparat wywiadowczy i militarny  był wówczas nakierowany na walkę z przeciwnikiem państwowym, hierarchicznym, dysponującym dużą ilością sprzętu i łatwego do rozpoznania środkami technicznymi,  a nie skrycie działającymi siatkami, do których rozpracowania niezbędny był wywiad osobowy, efektywnie działające siatki agenturalne i nieszablonowe metody walki bezpośredniej.

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

Radosław Tyślewicz MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu

MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu

Francuski koncern zbrojeniowy Safran Defense po premierze swojego urządzenia na targach Eurosatory w Paryżu w 2014 r. oraz w Polsce podczas VII Międzynarodowych Targów Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych...

Francuski koncern zbrojeniowy Safran Defense po premierze swojego urządzenia na targach Eurosatory w Paryżu w 2014 r. oraz w Polsce podczas VII Międzynarodowych Targów Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa Europoltech 2015, wprowadzał go w ostatnich latach na wyposażenie kolejnych armii świata. MOSKITO TI to produkt szwajcarskiej spółki Safran Vectronix AG, producenta specjalistycznego sprzętu optoelektronicznego – między innymi dalmierzy Vector (IV, 21, 23,...

BMF Centrum Specjalistycznego Sprzętu Mobilnego Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane...

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane przez BMF trafiają m.in. do pojazdów wojskowych i specjalnych.

trzypiora.pl Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego? Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej...

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej wymagać? Co najbardziej się przyda? Co jest koniecznością? Jaka kamizelka taktyczna spełni wszystkie stawiane jej wymagania?

Militaria.pl Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem? Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii...

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii oporządzenia.

Radosław Tyślewicz Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip

Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip

Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip testowaliśmy już dla was w warunkach trekkingowo-desantowych na polskim wybrzeżu („SPECIAL OPS” 3/2023). Jest to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w klimacie...

Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip testowaliśmy już dla was w warunkach trekkingowo-desantowych na polskim wybrzeżu („SPECIAL OPS” 3/2023). Jest to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w klimacie zimnym i wilgotnym, jaki panuje w Europie Środkowej i Północnej. Sprawdziły się przy zadaniach linowych oraz na portowych nabrzeżach i pokładach łodzi typu RIB. Nadszedł czas na weryfikację tego modelu w bardziej typowych dla Polski i całej niziny europejskiej warunkach, czyli w lesie i na niskich pagórkach.

Transactor Security Sp. z o.o. Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do...

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do ochrony swoich granic, albowiem jest to jeden z najważniejszych czynników, które mają duży wpływ na bezpieczeństwo zewnętrzne i wewnętrzne.

Dariusz Leżała, Transactor Security Sp. z o.o. Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego...

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego rozwoju sprzętu specjalistycznego umożliwiającego ich ujawnienie i identyfikację. Naprzeciw tym wymogom wychodzi firma Transactor Security Sp. z o.o., która w ofercie ma najnowsze rozwiązania sprzętowe firm VIDISCO Ltd. oraz Viken Detection.

Militaria.pl Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach...

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach polowych, w tym także podczas sytuacji kryzysowych czy akcji ratunkowych. Bardzo ważne jest to, aby taktyczne wyposażenie medyczne było łatwe w transporcie i szybkie w użyciu. W tym artykule omawiamy najpotrzebniejsze wyposażenie medyczne, które warto mieć przy sobie.

Ha3o Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania...

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania do warunków zależy jakość obserwacji przekładająca się na bezpieczeństwo indywidualne oraz powodzenie całego wykonanego zadania. I choć wydawać by się mogło, że obecne rozwiązania w zakresie optyki taktycznej oferują bardzo wiele, to okazuje się, że w tej materii można pójść jeszcze o krok dalej,...

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.