Special-Ops.pl

Rocznica 9/11 - początki wojny

Michał Piekarski | 2011-09-01

Siedemdziesiąt dwa lata temu wybuchła II Wojna Światowa. Niemal dekadę temu rozpoczęła się globalna wojna z terroryzmem. Dlatego właśnie, wraz z początkiem działalności portalu, pierwsze wpisy we wrześniu będą dotyczyć wojny.

Zobacz także

Michał Piekarski Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach” Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza...

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza granicami państwa, co jakiś czas niestety powracają kwestie dotyczące historii i tradycji.

Michał Piekarski Anatomia Zamachu

Anatomia Zamachu Anatomia Zamachu

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Michał Piekarski Scenariusz Chaosu

Scenariusz Chaosu Scenariusz Chaosu

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez...

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez wydawnictwo WarBook.

Siedemdziesiąt dwa lata temu wybuchła II Wojna Światowa. Niemal dekadę temu rozpoczęła sie globalna wojna z terroryzmem. Dlatego właśnie, wraz z początkiem działalności portalu, pierwsze wpisy we wrześniu będą dotyczyć wojny.

Mija dekada od zamachów w Stanach Zjednoczonych. Te zamachy same w sobie nie stworzyły nowej jakości, nie dokonały gwałtownej  zmiany w rzeczywistości polityki międzynarodowej, czy w zjawiski terroryzmu. One jedynie zmieniły percepcję. Faktyczne zmiany następowaly wcześniej i później. Dlatego właśnie w tym miesiącu pojawi sie seria wpisów - dokładnie dziesięciu , łącznie z niniejszym , które będą stanowić próbę podsumowania niektórych aspektów toczącej się od dekady wojny i przypomnienia niektórych mniej medialnych jej aspektów.

Pierwszą rzeczą do jakiej należy się odnieść jest sam początek. Odpowiedź na pytanie dlaczego wybuchła wojna w 1939 zasadniczo nie budzi kontrowersji, choć jest przedmiotem sporów. Tymczasem o powodach 11 września krąży ogromna ilość mitów, legend, teorii spiskowych. Dlaczego dziewiętnastu młodych ludzi, w tym dobrze wykształconych, dobrze sytuowanych, zdecydowało się na samobójczą śmierć? Odpowiedzi trzeba szukać dużo wcześniej i paradoksalnie, także w Stanach Zjednoczonych. To właśnie tam przebywał jeden z późniejszych najważniejszych ideologów islamskiego  fundamentalizmu, Sayyid Qutb w końcu lat czterdziestych, i po powrocie do Egiptu skrytykował USA za niemal wszystko - włącznie z muzyką jazzową, o relacjach między płciami i społecznej roli kobiet nie mówiąc.  Czy był to element decydujący dla rozwoju jego doktryny? Być może. W swoich późniejszych pismach uznał on, że jedyną drogą jest doktryna islamska. Nie był pierwszym ani jednym który dążył  do tego aby odbudować pozycję Islamu w świecie. Co się bowiem działo w czasach po II wojnie światowej, gdy wykuwała się ideologia fundamentalizmu islamskiego?

Państwa arabskie z perspektywy konserwatystów znajdowały się w głębokim kryzysie. Niegdyś Muzłmanie podbijali Europę i przewyższali ją kulturowo (spuścizna świata antycznego została przechowana w dużej mierze przez Arabów), a wówczas sami stawali się zależni od Zachodu. Powstało państwo Izrael, które potrafiło walczyć niemal ze wszystkimi sąsiadami naraz i wygrywać. Wschód i jego technika też nie były alternatywą, zwłaszcza po klęsce w roku 1973. W rozumieniu fundamentalistów, jedyną drogą był powrót do źródeł doktryny religijnej, pierwotnej i niewypaczonej przez późniejsze zmiany. Odrzucono więc Islam w wydaniu modernistycznym . Uznali oni, że wszystcy którzy nie poddają się Islamowi jako jedynej wierze, będącej źródłem całego porządku społecznego, są zepsuci i żyją w stanie barbarzyństwa.  Fundamentalizm religijny nie był i nie jest jednakże ruchem ściśle regionalnym, ostatecznym celem fundamentalistów stało się bowiem dążenie do tego, aby tą doktrynę - jako jedynie słuszną, rozszerzyć na jak największe terytorium. Ta doktryna,  rozbudowana później  jest zasadniczym powodem , i zarazem wyjaśnieniem wydarzeń z 2001 roku, a takze z lat wcześniejszych i późniejszych. Trudno interpretować terroryzm fundamentalistów islamskich w kategoriach "broni biednych" jak chcą niektórzy, w kategoriach choroby lub aberracji psychicznej jak chcą inni, czy wreszcie w formie jakiegoś diabolicznego spisku.

Terroryści - niezależnie od oblicza ideologicznego - rzadko należeli do nizin społecznych, a miejsca gdzie rozwijają się te ugrupowania do biednych, a już na pewno nie w rozumieniu biedy czy ubóstwa jakie można zobaczyć w naprawdę ubogich regionach. Te regiony służą czasem za miejsce schronienia (Somalia, Sudan, Afganistan) , ale nie są jako takie źródłem.   Terroryści, jeśli ci których można było poddać badaniom - a więc z reguły ci już ujęci i to w państwach w kórych można , a czasem trzeba poddać diagnozie ich zdrowie psychiczne - niezmiernie rzadko okazywali się chorzy psychicznie, w rozumieniu klinicznym. Zdeterminowani - tak. Sfanatyzowani - owszem. Snujący spiskowe teorie - tak. Ale nie zwariowani

Co więc popchnęło ich do przystąpienia do radykalnego ruchu i użycia przemocy, nierzadko w straszliwym wymiarze? Najbardziej adekwatna wydaje się być obecnie hipoteza o względnej deprywacji. Terroryści najczęściej sami nie są w szczególnie złej pozycji, są jednak lub czują się traktowani gorzej od innych. Może to mieć wymiar ekonomiczny, może mieć wymiar polityczny, może mieć wreszcie wymiar osobisty. Oczywiście ten problem jest dużo szerszy niż te kilka zdań, ale najczęściej widoczna jest właśnie względna deprywacja i pragnienie aby pójśc dalej niż na to pozwala sytuacja.  Społeczności katolickie w Ulsterze nie były prześladowane w wymiarze fizycznego wyniszczenia,choć  były dyskryminowane - ale brytyjska armia na ulice Belfastu wyszła początkowo aby chronić katolików. Lewackie ruchy studenckie w 1968 spowodowały poważną zmianę społeczną, i cieszyły się niemal absolutna wolnością - ale na ich gruncie wyrosły organizacje chcące wprowadzić porządki rewolucyjne. Islamscy konserwatyści obiektywnie nie byli w wyjątkowo zlej sytuacji - Arabia Saudyjska to do dziś jeden z najbardziej restrykcyjnych i konserwatywnych reżimów, ale w porównaniu z tym co próbowali wprowadzić Talibowie wydaje się niemal liberalna.

Wreszcie czynnik który jest najczęściej obecny w dyskucjach o spiskowej naturze Al-Kaidy. Afganistan lat osiemdziesiątych. Do walki z interwentami radzieckimi  wykorzystano - trzeba przyznać bardzo efektywnie - właśnie hasła o dżihadzie. Połącznie wsparcia materialnego , szkolenia i zaprawy ideologicznej dało efekt, jakim było pobicie przez pozornie słabo uzbrojonych górali z afgańskich wiosek najpotężniejszej wówczas armii świata, wprawdzie armii państwa toczonego przez poważny kryzys wewnętrzny. Mimo że ruch mudżahedinów nie był odgórnym wytworem CIA i służb państw bliskowschodnich, a jedynie wykorzystaniem sprzyjącej sytuacji,  jego sukces stał się istotnym czynnikiem inspirującym jego członków do kolejnych działań. Warto pamiętać, że początkowo weterani tej wojny zostali wręcz pozostawieni samym sobie - stąd właśnie powstanie sieci terrorystycznych, które zapewniały  finansowanie, szkolenie i wsparcie dalszej działalności, po tym jak zwycięstwo w Afganistanie stało się już pewne.

Te siatki zdołały rozpocząć swoista "tanią wojnę" z Zachodem - ale i Wschodem, uderzając zarówno na USA i to już w 1993 (pierwszy zamach na World Trade Center) ale także w państwa azajtyckie, europejskie i Rosję. Każdy z tych ataków , przeprowadzony stosunkowo niewielkimi siłami, i za względnie niewielkie pieniądze, nie spotkał się ze zdecydowaną reakcją, z jednej strony z powodu braku woli politycznej, z drugiej strony z powodu braku narzędzi lub woli ich użycia. Pociski jakie Amerykanie odpalili na Afganistan w roku 1998 prawdopodobnie były warte więcej niż wynosił koszt wszystkich zamachów Al-Kaidy do tego czasu. Prawdopodobnie, zamachy z 11 września udało by się powstrzymać - ale niemal cały amerykański aparat wywiadowczy i militarny  był wówczas nakierowany na walkę z przeciwnikiem państwowym, hierarchicznym, dysponującym dużą ilością sprzętu i łatwego do rozpoznania środkami technicznymi,  a nie skrycie działającymi siatkami, do których rozpracowania niezbędny był wywiad osobowy, efektywnie działające siatki agenturalne i nieszablonowe metody walki bezpośredniej.

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o. Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy...

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy do kwestii o kluczowym znaczeniu. Nowoczesne systemy łączności umożliwiają komunikowanie się w czasie działań operacyjnych i taktycznych, a także zabezpieczają przed hałasem o dużym natężeniu dźwięku i związanymi z tym urazami słuchu.

DURABO® Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy

Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy

DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje...

DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje się wiele produktów przeznaczonych dla tej grupy odbiorców, jednak są one albo niskiej jakości spowodowanej dalekowschodnią produkcją i zastosowanymi materiałami, albo w bardzo wysokiej cenie, wynikającej z kosztów importu, np. z USA. W konsekwencji tego firma uznała, że brakuje na rynku oferty odzieży...

OPC Sp. z.o.o. Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Vademecum okularów przeciwsłonecznych Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.

poza-domem.pl Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Jakie są rodzaje łuków strzeleckich? Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.

Ewelina Grzesik TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.

RAW Sp. z o.o. RAW Mobile BMS

RAW Mobile BMS RAW Mobile BMS

Smartfony stały się powszechnym elementem naszej rzeczywistości. Dzięki urządzeniom mobilnym komunikacja dzisiaj oznacza dużo więcej niż zwykłą rozmowę – chętnie używamy darmowych komunikatorów do przesyłania...

Smartfony stały się powszechnym elementem naszej rzeczywistości. Dzięki urządzeniom mobilnym komunikacja dzisiaj oznacza dużo więcej niż zwykłą rozmowę – chętnie używamy darmowych komunikatorów do przesyłania wiadomości tekstowych, nagrań głosowych, zdjęć, wideo, a nawet dokumentów i lokalizacji. Pandemia COVID-19 tylko przyspieszyła cyfrową ewolucję społeczeństw, pojawiło się wiele przydatnych narzędzi, które umożliwiają użytkownikom realizację pożądanych funkcjonalności i jednocześnie prezentują...

Combat.pl Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy

Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy

Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów,...

Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów, które zapewne chcesz posiadać – tak jak my. Zdobyć je można w licznych sklepach „wojskowych” zorientowanych na takich właśnie zapaleńców. Być może nie wiesz jeszcze, że do grona tych sklepów dołączył stosunkowo niedawno kolejny gracz – combat.pl.

SPY SHOP Paweł Wujcikowski Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler

Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler

Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli...

Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli łatwo zlokalizować cel nawet przy zupełnym braku światła zewnętrznego. W tym artykule skupimy się na urządzeniach z rodziny AGM Rattler, które oferują doskonały stosunek ceny do oferowanych możliwości.

SPY SHOP Paweł Wujcikowski Bramka z czujnikiem podczerwieni SE-1008 - efektywna kontrola zdrowia

Bramka z czujnikiem podczerwieni SE-1008 - efektywna kontrola zdrowia Bramka z czujnikiem podczerwieni SE-1008 - efektywna kontrola zdrowia

W czasie pandemii koronawirusa Sars-CoV-2 jednym z głównych priorytetów jest ograniczenie liczby nowych zarażeń w przestrzeni publicznej. To niełatwe zadanie, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę wysoki...

W czasie pandemii koronawirusa Sars-CoV-2 jednym z głównych priorytetów jest ograniczenie liczby nowych zarażeń w przestrzeni publicznej. To niełatwe zadanie, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę wysoki stopień zaraźliwości patogenu. W tym trudnym dla wszystkich czasie z pomocą przychodzą bramki z czujnikiem podczerwieni takie jak certyfikowany model SE-1008 dostępny w sklepie Spy Shop. Z ich pomocą kontrola zdrowia staje się nie tylko skuteczna, ale i szybka.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops