45 lat BOA

Krzysztof  Mątecki  /  SPECIAL OPS 5/2021  /  12-11-2021
Zdjęcie: arch. BOA

Centralny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji BOA to wizytówka polskiej Policji nie tylko w Europie, ale i na świecie. W 2021 roku mija 45 lat, odkąd funkcjonariusze BOA codziennie biorą udział w najniebezpieczniejszych realizacjach bojowych na terenie kraju, zatrzymując najgroźniejszych przestępców, którzy w desperacji połączonej z szaleństwem gotowi są poświęcić zdrowie i życie niewinnych osób, aby osiągnąć swój cel.

Zdjęcia: Jacek Herok KGP, Artur Kowalczyk Fotografia, arch. BOA

W połowie lat siedemdziesiątych, przy Komendzie Stołecznej MO powstał Wydział Zabezpieczenia KSMO, który był pierwszym pododdziałem antyterrorystycznym w naszym kraju. Pierwszym Naczelnikiem Wydziału został mjr Waldemar Moszczyński, a jego zastępcą ppor. Edward Misztal. Struktura Wydziału obejmowała pięć sekcji bojowych, w których służyło czterdziestu siedmiu funkcjonariuszy zaś podstawowymi zadaniami Wydziału było między innymi: przeciwdziałanie i zwalczanie aktów terroru oraz likwidacja sytuacji szczególnie niebezpiecznych na terenie Warszawy i całego kraju.

W 1982 roku zmieniono nazwę Wydziału Zabezpieczenia KSMO na Wydział Zabezpieczenia Stołecznego Urzędu Spraw Wewnętrznych, a dowódcą Wydziału został kpt. Edward Misztal. Stan osobowy Wydziału został zwiększony, a w związku z licznymi uprowadzeniami samolotów pasażerskich Polskich Linii Lotniczych LOT, wydzielono z niego skrzydło bojowe oraz utworzono skrzydło ochrony lotów, którego funkcjonariusze pełnili dyżury w cywilnych ubraniach na pokładach samolotów krajowych linii „LOT”.

Zdjęcie: Dowódca CPKP BOA insp. Dariusz Zięba; fot. arch. BOA

W 1990 roku skrzydło ochrony lotów Wydziału Zabezpieczenia SUSW zostało rozwiązane, a Wydział Zabezpieczenia Stołecznego Urzędu Spraw Wewnętrznych został przekształcony w Wydział Antyterrorystyczny Komendy Stołecznej Policji i przeszedł reorganizację.

W 1992 roku Wydział nawiązał pierwsze kontakty z zagranicznymi jednostkami antyterrorystycznymi, które pozwoliły jego funkcjonariuszom zdobyć nowe doświadczenia w zakresie taktyki antyterrorystycznej. Wzorując się na organizacji najlepszych jednostek antyterrorystycznych na świecie dokonano kolejnych zmian w strukturze Wydziału, co przyczyniło się do utworzenia specjalnej komórki zajmującej się negocjacjami policyjnymi oraz szkoleniem bojowym pododdziału.

Cztery lata później, 24 kwietnia 1996 roku, Warszawski Wydział Antyterrorystyczny musiał pożegnać jednego ze swoich funkcjonariuszy. Na stacji paliw Shell w Warszawie w czasie wykonywania obowiązków służbowych na skutek wybuchu bomby podłożonej przez nieznanych sprawców został śmiertelnie ranny pirotechnik Wydziału Antyterrorystycznego KSP starszy aspirant Piotr Molak „Krasnal”. Poległy na służbie funkcjonariusz został pośmiertnie awansowany na stopień podkomisarza policji oraz odznaczony medalem „Za Odwagę”.

Rok 2000 przyniósł funkcjonariuszom Wydziału kolejne zmiany w zakresie organizacji i funkcjonowania ich pododdziału. Wydział Antyterrorystyczny Komendy Stołecznej Policji został przekształcony w Samodzielny Pododdział Antyterrorystyczny Policji w Warszawie (SPAP Warszawa), a jego dowódcą został młodszy inspektor Kuba Jałoszyński.

W lutym 2003 roku Warszawski SPAP został wcielony do Centralnego Biura Śledczego Komendy Głównej Policji jako Zarząd Bojowy CBŚ (pion bojowy i szkoleniowy), zaś Wydział Wsparcia Technicznego przemianowany został na Zarząd Wsparcia Bojowego CBŚ (pion techniczny). Sekcja Pirotechniczna natomiast została włączona do Wydziału ds. Terroru Kryminalnego Komendy Stołecznej Policji. Dotychczasowy dowódca SPAP Warszawa mł. insp. Kuba Jałoszyński został awansowany na stanowisko zastępcy dyrektora ds. bojowych CBŚ, któremu podlegali Naczelnik Zarządu Bojowego i Naczelnik Zarządu Wsparcia Bojowego. Miesiąc później, w nocy z 5 na 6 marca w podwarszawskiej Magdalence podczas próby zatrzymania Roberta Cieślaka i Igora Pikusa, którzy należeli do tzw. gangu mutantów, wywiązała się kilkugodzinna strzelanina, podczas której 17 policjantów z grupy szturmowej zostało rannych, a dwóch funkcjonariuszy Zarządu Bojowego CBŚ KGP poniosło śmierć. Marian Szczucki ps. „Maniek” awansowany został pośmiertnie na nadkomisarza, zaś Dariusz Marciniak ps. „Kaczor” mianowany został pośmiertnie na pierwszy stopień oficerski podkomisarza. Prezydent RP odznaczył również pośmiertnie obu funkcjonariuszy Krzyżami Kawalerskimi Orderu Odrodzenia Polski.

W czerwcu 2003 roku połączono, powstałe w ramach CBŚ, Zarząd Bojowy oraz Zarząd Wsparcia Bojowego i utworzono z nich Biuro Operacji Antyterrorystycznych (BOA) podległe bezpośrednio Komendantowi Głównemu Policji. Na stanowisko dyrektora BOA KGP mianowany został kom. Waldemar Zubrzycki. Rok później w kwietniu 2004 roku w wyniku reformy Komendy Głównej Policji rozwiązano BOA, a jednostkę w zdegradowano do rangi Zarządu i wcielono do Głównego Sztabu Policji KGP jako Zarząd Operacji Antyterrorystycznych (ZOA). W maju tego samego roku ZOA po okresie niepełnego stowarzyszenia stał się pełnoprawnym członkiem Grupy ATLAS.

15 maja 2008 roku na mocy rozkazu Komendanta Głównego Policji pod dowództwem insp. Artura Skwarczyńskiego reaktywowano Biuro Operacji Antyterrorystycznych (BOA) jako centralną jednostkę antyterrorystyczną, a jej strukturę ponownie zmieniono. Dzięki nowej strukturze, znaczącej modernizacji sprzętu oraz szkoleniom w kraju i za granicą BOA mogło w pełni realizować zadania, do których zostało powołane.

W 2012 r. na stanowisko Dyrektora BOA KGP powołano insp. Michała Stępińskiego, który w istotny sposób przysłużył się do uporządkowania prawnych aspektów funkcjonowania służby AT.

W 2016 roku w ramach planowanej reorganizacji Komendy Głównej Policji próbowano zlikwidować BOA, a funkcjonariuszy biura wcielić w struktury Centralnego Biura Śledczego Policji (CBŚP) w ramach nowo tworzonego Zarządu, w skład którego miał wejść także Wydział do Zwalczania Aktów Terroru. Ostatecznie ustawą z dnia 9 listopada 2018 roku o zmianie ustawy o Policji oraz niektórych innych ustaw Biuro Operacji Antyterrorystycznych BOA przekształcono w Centralny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji BOA (CPKP BOA) podległy bezpośrednio Komendantowi Głównemu Policji. Dzięki powyższej reformie CPKP BOA stało się jednostką organizacyjną policji, a scentralizowany system szkolenia służby kontrterrorystycznej pozytywnie wpłynął na zwiększenie efektywności SPKP

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

[Centralny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji,Biuro Operacji Antyterrorystycznych,BOA,Komenda Główna Policji,Ośrodek Szkolenia Spadochronowego,służba w CPKP BOA,Grupa ATLAS,Bombowy Maj 09,ćwiczenia antyterrorystyczne]

Ten artykuł jest PŁATNY. Aby go przeczytać, wykup dostęp.
DOSTĘP ABONAMENTOWY
DOSTĘP SMS
Dostęp za pomocą SMS czasowo zawieszonyReklamacje usługi prosimy zgłaszać przez formularz reklamacyjny
Masz już abonament - zaloguj się:
:
:
zapomniałem hasła
Nie posiadasz konta - kliknij i załóż »
Nie masz abonamentu - wykup dostęp:
Abonament umożliwia zalogowanym użytkownikom dostęp do wszystkich płatnych treści na naszym portalu.
Dostępne opcje abonamentowe:
Pakiet: roczna prenumerata papierowa (6 numerów) + roczny dostęp do wszystkich treści portalu - 70,00 zł
Prenumerata + on-line w promocyjnej cenie. Zamów już dziś! ► ZAMÓW
Pakiet: dwuletnia prenumerata papierowa (12 numerów) + dwuletni dostęp do wszystkich treści portalu - 130,00 zł
Prenumerata + on-line w promocyjnej cenie. Zamów już dziś! ► ZAMÓW
Roczny dostęp dla prenumeratorów w specjalnej cenie! - 0,00 zł
Jeśli zakupiłeś roczną prenumeratę papierową, masz możliwość dokupienia dostępu do wszystkich treści elektronicznych w promocyjnej cenie (prosimy o podanie nr faktury lub nr klienta w uwagach do zamówienia. Po weryfikacji danych skontaktujemy się z Tobą). Dostęp na czas trwania prenumeraty papierowej!
Dwuletni dostęp dla prenumeratorów w specjalnej cenie! - 0,00 zł
Jeśli zakupiłeś dwuletnią prenumeratę papierową, masz możliwość dokupienia dwuletniego dostępu do wszystkich treści elektronicznych w promocyjnej cenie (prosimy o podanie nr faktury lub nr klienta w uwagach do zamówienia. Po weryfikacji danych skontaktujemy się z Tobą). Dostęp na czas trwania prenumeraty papierowej!
30 dniowy dostęp dla prenumeratorów w specjalnej cenie! - 0,00 zł
Jeśli zakupiłeś wydaniepapierowe, masz możliwość dokupienia dostępu do wszystkich treści elektronicznych w promocyjnej cenie (prosimy o podanie nr faktury lub nr klienta w uwagach do zamówienia. Po weryfikacji danych skontaktujemy się z Tobą). Dostęp na czas trwania prenumeraty papierowej!
Prenumerata elektroniczna (30 dni) - 15,00 zł
30 dniowy dostęp do wszystkich płatnych treści naszego portalu.
Prenumerata elektroniczna (365 dni) - 52,50 zł
Roczny dostęp do wszystkich płatnych treści naszego portalu.
Prenumerata elektroniczna (730 dni) - 97,50 zł
Dwuletni dostęp do wszystkich płatnych treści naszego portalu.
Regulamin korzystania z portalu Special-Ops.pl - zobacz regulamin
Uwagi prosimy zgłaszać na adres:
Artykuł pochodzi z: magazynu SPECIAL OPS nr 5/2021

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Tundra w czym jest lepsza od innych czołówek » Jakie cechy muszą mieć buty taktyczne »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz obuwie na prawdziwą przygodę »

buty

 


Nie możesz zabrać plecaka? Gdzie zmieścisz najpotrzebniejszy sprzęt  » Co powinno się znaleźć w pakiecie ratunkowym czworonożnego towarzysza broni »
mobilny monitoring bezpieczna komunikacja

 


Czy masz odpowiednie obuwie na wiosenne wojaże? Sprawdź »

Olej w piance? Do czego to służy »


olej do czyszczenia

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca KRAVMAGA


LUBLINIEC.PL Cicho i skutecznie Tajemnice najstarszej jednostki specjalnej Wojska Polskiego Przygotowani przetrwają Sztuczki survivalowe
lubieniec przygotowani-przetrwaja balistyka-dla-snajperow
To nie tylko wznowienie książki, ale także akcja CSR (społecznej odpowiedzialności biznesu) byłych żołnierzy tej formacji, którzy obecnie świadczą usługi z zakresu bezpieczeństwa. To oni przekonali autora do uzupełnienia i wznowienia książki LUBLINIEC.PL (...)
zobacz więcej »
Bądź przygotowany. Chroń swoją rodzinę i przetrwaj! Nieujarzmiona natura, atak terrorystyczny albo zwykłe zdarzenie losowe mogą sprawić, że nasz świat skomplikowanych zależności zacznie się rozpadać (...)
zobacz więcej »
To nie tylko książka, ale stworzone z pasją narzędzie przetrwania. ToolBook zawiera: lusterko sygnałowe, soczewkę Frasnela, linijkę, zegar słoneczny, znaczniki trasy, podpałkę oraz praktyczną wiedzę, jak przetrwać (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

78. Rocznica bitwy o Monte Cassino

Bitwa o Monte Cassino (zwana także bitwą o Rzym) to w rzeczywistości cztery bitwy stoczone przez wojska alianckie z Niemcami, które miały miejsce w 1944 roku w rejonie klasztoru na Monte Cassino....

Aktualny numer

1/2022
SPECIAL OPS 1/2022
W miesięczniku m.in.:
  • - Commando Garud
  • - Marine Mammals in SPECIAL OPS
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl