W połowie lat siedemdziesiątych, przy Komendzie Stołecznej MO powstał Wydział Zabezpieczenia KSMO, który był pierwszym pododdziałem antyterrorystycznym w naszym kraju. Pierwszym Naczelnikiem Wydziału został mjr Waldemar Moszczyński, a jego zastępcą ppor. Edward Misztal.
Struktura Wydziału obejmowała pięć sekcji bojowych, w których służyło
czterdziestu siedmiu funkcjonariuszy zaś podstawowymi zadaniami Wydziału
było między innymi: przeciwdziałanie i zwalczanie aktów terroru oraz
likwidacja sytuacji szczególnie niebezpiecznych na terenie Warszawy i
całego kraju.
W 1982 roku zmieniono nazwę Wydziału Zabezpieczenia KSMO na Wydział Zabezpieczenia Stołecznego Urzędu Spraw Wewnętrznych, a dowódcą Wydziału został kpt. Edward Misztal. Stan osobowy Wydziału został zwiększony, a w związku z licznymi uprowadzeniami samolotów pasażerskich Polskich Linii Lotniczych LOT, wydzielono z niego skrzydło bojowe oraz utworzono skrzydło ochrony lotów, którego funkcjonariusze pełnili dyżury w cywilnych ubraniach na pokładach samolotów krajowych linii „LOT”.
![]() |
W 1990 roku skrzydło ochrony lotów Wydziału Zabezpieczenia SUSW zostało rozwiązane, a Wydział Zabezpieczenia Stołecznego Urzędu Spraw Wewnętrznych został przekształcony w Wydział Antyterrorystyczny Komendy Stołecznej Policji i przeszedł reorganizację.
W 1992 roku Wydział nawiązał pierwsze kontakty z zagranicznymi jednostkami antyterrorystycznymi, które pozwoliły jego funkcjonariuszom zdobyć nowe doświadczenia w zakresie taktyki antyterrorystycznej. Wzorując się na organizacji najlepszych jednostek antyterrorystycznych na świecie dokonano kolejnych zmian w strukturze Wydziału, co przyczyniło się do utworzenia specjalnej komórki zajmującej się negocjacjami policyjnymi oraz szkoleniem bojowym pododdziału.
Cztery lata później, 24 kwietnia 1996 roku, Warszawski Wydział
Antyterrorystyczny musiał pożegnać jednego ze swoich funkcjonariuszy. Na
stacji paliw Shell w Warszawie w czasie wykonywania obowiązków
służbowych na skutek wybuchu bomby podłożonej przez nieznanych sprawców
został śmiertelnie ranny pirotechnik Wydziału Antyterrorystycznego KSP starszy aspirant Piotr Molak „Krasnal”.
Poległy na służbie funkcjonariusz został pośmiertnie awansowany na
stopień podkomisarza policji oraz odznaczony medalem „Za Odwagę”.
Rok
2000 przyniósł funkcjonariuszom Wydziału kolejne zmiany w zakresie
organizacji i funkcjonowania ich pododdziału. Wydział Antyterrorystyczny
Komendy Stołecznej Policji został przekształcony w Samodzielny Pododdział Antyterrorystyczny Policji w Warszawie (SPAP Warszawa), a jego dowódcą został młodszy inspektor Kuba Jałoszyński.
W lutym 2003 roku Warszawski SPAP został wcielony do Centralnego Biura Śledczego Komendy Głównej Policji jako Zarząd Bojowy CBŚ (pion bojowy i szkoleniowy), zaś Wydział Wsparcia Technicznego przemianowany został na Zarząd Wsparcia Bojowego CBŚ
(pion techniczny). Sekcja Pirotechniczna natomiast została włączona do
Wydziału ds. Terroru Kryminalnego Komendy Stołecznej Policji.
Dotychczasowy dowódca SPAP Warszawa mł. insp. Kuba Jałoszyński został
awansowany na stanowisko zastępcy dyrektora ds. bojowych CBŚ, któremu
podlegali Naczelnik Zarządu Bojowego i Naczelnik Zarządu Wsparcia
Bojowego. Miesiąc później, w nocy z 5 na 6 marca w podwarszawskiej
Magdalence podczas próby zatrzymania Roberta Cieślaka i Igora Pikusa,
którzy należeli do tzw. gangu mutantów, wywiązała się kilkugodzinna
strzelanina, podczas której 17 policjantów z grupy szturmowej zostało
rannych, a dwóch funkcjonariuszy Zarządu Bojowego CBŚ KGP poniosło
śmierć. Marian Szczucki ps. „Maniek” awansowany został pośmiertnie na nadkomisarza, zaś Dariusz Marciniak ps. „Kaczor”
mianowany został pośmiertnie na pierwszy stopień oficerski
podkomisarza. Prezydent RP odznaczył również pośmiertnie obu
funkcjonariuszy Krzyżami Kawalerskimi Orderu Odrodzenia Polski.
W czerwcu 2003 roku połączono, powstałe w ramach CBŚ, Zarząd Bojowy oraz Zarząd Wsparcia Bojowego i utworzono z nich Biuro Operacji Antyterrorystycznych (BOA) podległe bezpośrednio Komendantowi Głównemu Policji. Na stanowisko dyrektora BOA KGP mianowany został kom. Waldemar Zubrzycki. Rok później w kwietniu 2004 roku w wyniku reformy Komendy Głównej Policji rozwiązano BOA, a jednostkę w zdegradowano do rangi Zarządu i wcielono do Głównego Sztabu Policji KGP jako Zarząd Operacji Antyterrorystycznych (ZOA). W maju tego samego roku ZOA po okresie niepełnego stowarzyszenia stał się pełnoprawnym członkiem Grupy ATLAS.
15 maja 2008 roku na mocy rozkazu Komendanta Głównego Policji pod dowództwem insp. Artura Skwarczyńskiego reaktywowano Biuro Operacji Antyterrorystycznych (BOA) jako centralną jednostkę antyterrorystyczną, a jej strukturę ponownie zmieniono. Dzięki nowej strukturze, znaczącej modernizacji sprzętu oraz szkoleniom w kraju i za granicą BOA mogło w pełni realizować zadania, do których zostało powołane.
W 2012 r. na stanowisko Dyrektora BOA KGP powołano insp. Michała Stępińskiego, który w istotny sposób przysłużył się do uporządkowania prawnych aspektów funkcjonowania służby AT.
W 2016 roku w ramach planowanej reorganizacji Komendy Głównej Policji próbowano zlikwidować BOA, a funkcjonariuszy biura wcielić w struktury Centralnego Biura Śledczego Policji (CBŚP) w ramach nowo tworzonego Zarządu, w skład którego miał wejść także Wydział do Zwalczania Aktów Terroru. Ostatecznie ustawą z dnia 9 listopada 2018 roku o zmianie ustawy o Policji oraz niektórych innych ustaw Biuro Operacji Antyterrorystycznych BOA przekształcono w Centralny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji BOA (CPKP BOA) podległy bezpośrednio Komendantowi Głównemu Policji. Dzięki powyższej reformie CPKP BOA stało się jednostką organizacyjną policji, a scentralizowany system szkolenia służby kontrterrorystycznej pozytywnie wpłynął na zwiększenie efektywności SPKP
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera! |
[Centralny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji,Biuro Operacji Antyterrorystycznych,BOA,Komenda Główna Policji,Ośrodek Szkolenia Spadochronowego,służba w CPKP BOA,Grupa ATLAS,Bombowy Maj 09,ćwiczenia antyterrorystyczne]
Prenumerata + on-line w promocyjnej cenie. Zamów już dziś! ► ZAMÓW
Prenumerata + on-line w promocyjnej cenie. Zamów już dziś! ► ZAMÓW
Jeśli zakupiłeś roczną prenumeratę papierową, masz możliwość dokupienia dostępu do wszystkich treści elektronicznych w promocyjnej cenie (prosimy o podanie nr faktury lub nr klienta w uwagach do zamówienia. Po weryfikacji danych skontaktujemy się z Tobą). Dostęp na czas trwania prenumeraty papierowej!
Jeśli zakupiłeś dwuletnią prenumeratę papierową, masz możliwość dokupienia dwuletniego dostępu do wszystkich treści elektronicznych w promocyjnej cenie (prosimy o podanie nr faktury lub nr klienta w uwagach do zamówienia. Po weryfikacji danych skontaktujemy się z Tobą). Dostęp na czas trwania prenumeraty papierowej!
Jeśli zakupiłeś wydaniepapierowe, masz możliwość dokupienia dostępu do wszystkich treści elektronicznych w promocyjnej cenie (prosimy o podanie nr faktury lub nr klienta w uwagach do zamówienia. Po weryfikacji danych skontaktujemy się z Tobą). Dostęp na czas trwania prenumeraty papierowej!
30 dniowy dostęp do wszystkich płatnych treści naszego portalu.
Roczny dostęp do wszystkich płatnych treści naszego portalu.
Dwuletni dostęp do wszystkich płatnych treści naszego portalu.