Historia KFOR kołem się toczy

 Redakcja  /  29-03-2021
Fot. Źródło: PKW KFOR

W styczniu 2021 roku do Kosowa w ramach XLIII zmiany przyleciało kilkuset Polskich żołnierzy. Trzon kontyngentu tworzą żołnierze 18 batalionu powietrznodesantowego z Bielska-Białej, pod dowództwem ppłk Tomasza Neumanna.

Wśród całego stanu osobowego przyleciało pięciu spadochroniarzy 18 bpd, którzy w 1999 roku do Kosowa zostali skierowani w ramach pierwszej zmiany Polskiej Jednostki Wojskowej (PJW KFOR). 18 czerwca 1999 Polska zdecydowała się wysłać wzmocniony, ponad 800-osobowy batalion. Wtedy jednostka nosiła nazwę 18 batalion desantowo-szturmowy. Po przybyciu w rejon misji kontyngent przejął odpowiedzialność za przydzieloną strefę. Jego zadania polegały na: zapewnieniu bezpieczeństwa cywilom i siłom międzynarodowym, demilitaryzacji podporządkowanego rejonu, patrolowaniu granic, utrzymywaniu punktów granicznych, a także wsparciu pomocy humanitarnej.

Przeczytaj także: Szwajcarska pięćdziesiątka >>

Dokładnie po 22 latach na kosowską ziemię powrócił 18 batalion powietrznodesantowy, a wraz z nim przyleciało pięciu żołnierzy, którzy byli tu wtedy. Teraz - dojrzali mężczyźni, po kilku misjach bojowych, posiadający doświadczenie, rodziny i długi staż służby. Wtedy - młodzieńcy, którzy swoją przygodę z wojskiem dopiero rozpoczynali.

Choć trochę czasu minęło, to w żyłach wciąż płynie ta sama spadochroniarska krew, a w niej miłość i oddanie żołnierskiej służbie oraz niegasnący entuzjazm towarzyszący wykonywaniu zadań służbowych. Zarówno wtedy, jak i dzisiaj towarzyszy im zawołanie AUDACES FORTUNA IUVAT.

Źródło: PKW KFOR

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

[KFOR, NATO, Kosowo, misja zagraniczna, 6bpd, jednostki powietrznodesantowe, jednostki specjalne]

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Czy wiesz, jak skutecznie chronić wzrok podczas akcji? »

oulary taktyczne

 


Tundra w czym jest lepsza od innych czołówek » Jakie cechy muszą mieć buty taktyczne »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz obuwie na prawdziwą przygodę »

buty

 


Nie możesz zabrać plecaka? Gdzie zmieścisz najpotrzebniejszy sprzęt  » Co powinno się znaleźć w pakiecie ratunkowym czworonożnego towarzysza broni »
mobilny monitoring bezpieczna komunikacja

 


Czy masz odpowiednie obuwie na wiosenne wojaże? Sprawdź »

Olej w piance? Do czego to służy »


olej do czyszczenia

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


05/07/2020

Księgarnia Militarna Poleca BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE


Zagrożenia informacji w cyberprzestrzeni, cyberterroryzm Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie Balistyka dla snajperów. Praktyczny poradnik
cyberprzestrzen, cyberterroryzm cyberprzestrzen
Informacja jest strategicznym i biznesowym zasobem państwa i organizacji – dobrem i osiągnięciem, gwarantem postępu i rozwoju (...)
zobacz więcej »
Kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych. (...)
zobacz więcej »
Odkryj tajną jednostkę wojskową w latach 1967–1994 zakamuflowaną w koszarach artylerii w dolnośląskim Bolesławcu. Przeczytaj mocne wspomnienia pozbawione politycznej poprawności! (...)
zobacz więcej »

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualny numer

1/2022
SPECIAL OPS 1/2022
W miesięczniku m.in.:
  • - Commando Garud
  • - Marine Mammals in SPECIAL OPS
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl